15.12.2009   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 304/1


ZIŅOJUMS

par Kopienas Zivsaimniecības kontroles aģentūras 2008. finanšu gada pārskatiem, ar Aģentūras atbildēm

2009/C 304/01

SATURS

 

Punkts

Lappuse

IEVADS…

1.–2.

2

TICAMĪBAS DEKLARĀCIJA…

3.–12.

2

KOMENTĀRI PAR BUDŽETA UN FINANŠU PĀRVALDĪBU…

13.–14.

3

CITI JAUTĀJUMI…

15.–17.

3

Tabula…

4

Aģentūras atbildes

5

IEVADS

1.

Kopienas Zivsaimniecības kontroles aģentūru (turpmāk tekstā – “Aģentūra”), kura atrodas Vigo, izveidoja ar Padomes 2005. gada 26. aprīļa Regulu (EK) Nr. 768/2005 (1). Aģentūras galvenais uzdevums ir organizēt operatīvu zivsaimniecības kontroles un pārbaudes pasākumu koordināciju ar dalībvalstīm, lai nodrošinātu kopējās zivsaimniecības politikas noteikumu efektīvu un vienādu piemērošanu. Finansiālu neatkarību Aģentūra ieguva 2007. gada 11. novembrī (2).

2.

Aģentūras 2008. gada budžets bija 9,5 miljoni EUR (iepriekšējā gadā – 5 miljoni EUR). Gada beigās Aģentūrā strādāja 48 darbinieki, bet iepriekšējā gadā – 25 darbinieki.

TICAMĪBAS DEKLARĀCIJA

3.

Saskaņā ar EK līguma 248. pantu Palāta revidēja Aģentūras gada pārskatus (3), kuri ietver finanšu pārskatus (4) un budžeta izpildes pārskatus (5) par 2008. gada 31. decembrī slēgto finanšu gadu, un šiem pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību.

4.

Šī ticamības deklarācija ir adresēta Eiropas Parlamentam un Padomei saskaņā ar Padomes Regulas (EK, Euratom) Nr. 1605/2002 (6) 185. panta 2. punktu.

Izpildirektora atbildība

5.

Būdams Aģentūras kredītrīkotājs, izpilddirektors izpilda budžeta ieņēmumus un izdevumus saskaņā ar Aģentūras finanšu noteikumiem uz savu atbildību un piešķirto apropriāciju ietvaros (7). Izpilddirektors atbild par to, lai viņa vadītajā iestādē būtu izveidota tāda organizatoriskā struktūra (8) un iekšējās vadības un kontroles sistēmas un procedūras, kas ļautu sagatavot galīgos pārskatus (9) bez būtiskām nepareizībām krāpšanas vai kļūdas dēļ un nodrošinātu pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību.

Palātas atbildība

6.

Palātas pienākums ir, pamatojoties uz savu revīziju, sagatavot deklarāciju par Aģentūras gada pārskatu ticamību un pakārtoto darījumu likumību un pareizību.

7.

Palāta veica revīziju saskaņā ar Starptautiskās Grāmatvežu federācijas (IFAC) standartiem un ar Starptautiskajiem augstāko revīzijas iestāžu standartiem (ISSAI) (10) un ētikas kodeksiem. Šie standarti uzliek Palātai pienākumu ievērot tajos minētās ētikas normas, kā arī plānot un veikt revīziju tā, lai gūtu pamatotu pārliecību, ka pārskatos nav sniegta būtiski nepareiza informācija un ka pakārtotie darījumi ir likumīgi un pareizi.

8.

Palātas veiktā revīzija ietver procedūras, lai iegūtu revīzijas pierādījumus par pārskatos minētajām summām un sniegto informāciju un par pakārtoto darījumu likumību un pareizību. Procedūru izvēle ir atkarīga no revidenta novērtējuma arī par risku, ka pārskatos varētu būt būtiskas nepareizības un ka pakārtotie darījumi varētu būt nelikumīgi vai nepareizi krāpšanas vai kļūdas dēļ. Lai izstrādātu konkrētajiem apstākļiem atbilstošas revīzijas procedūras, Palātas revidenti, novērtējot minēto risku, pārbauda iekšējās kontroles mehānismus, ko revidējamā vienība piemēro pārskatu sagatavošanai un izklāstam. Revīzijā novērtē arī izmantoto grāmatvedības metožu piemērotību un vadības izdarīto grāmatvedības aplēšu pamatotību, kā arī pārskatu vispārējo izklāstu.

9.

Palāta uzskata, ka revīzijas pierādījumi ir pietiekami un atbilstoši, lai pamatotu turpmāk sniegtos atzinumus.

Atzinums par pārskatu ticamību

10.

Palāta uzskata, ka Aģentūras gada pārskati (11) visos būtiskajos aspektos patiesi atspoguļo Aģentūras finanšu stāvokli 2008. gada 31. decembrī, kā arī darbības rezultātus un naudas plūsmu minētajā datumā noslēgtajā gadā, kā to nosaka Aģentūras finanšu noteikumi.

Atzinums par pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību

11.

Palāta uzskata, ka Aģentūras 2008. gada 31. decembrī slēgtā finanšu gada pārskatiem pakārtotie darījumi visos būtiskajos aspektos ir likumīgi un pareizi.

12.

Turpmākie komentāri nav pretrunā Palātas sniegtajiem atzinumiem.

KOMENTĀRI PAR BUDŽETA UN FINANŠU PĀRVALDĪBU

13.

Budžeta izveides procedūras nebija pietiekami precīzas, tāpēc nācās veikt daudzus budžeta pārskaitījumus (12). Daži no šiem pārskaitījumiem izraisīja secīgus palielinājumus un samazinājumus tajās pašās budžeta pozīcijās. Šāds stāvoklis liecina par nepilnībām Aģentūras darbību plānošanā, un tas ir pretrunā specifikācijas principam. Neievērojot spēkā esošos noteikumus, pirms pārskaitījumu veikšanas valdei attiecīgā gadījumā nebija prasīta atļauja (13), turklāt valde nebija informēta par pārskaitījumiem.

14.

Četros gadījumos juridiskās saistības bija uzņemtas pirms atbilstošām budžeta saistībām (14), un 2008. gada beigās 0,2 miljoni EUR, kas attiecās uz jau pabeigtām darbībām, neattaisnoti tika pārnesti uz nākamo gadu. Septiņos gadījumos juridiskajām saistībām nebija atbilstošu budžeta saistību (15).

CITI JAUTĀJUMI

15.

Aģentūrai nav daudzgadu darba programmas. Rezultatīvo rādītāju projekts ir vispārīgs, un to izstrādā katru gadu, kaut arī Aģentūra ir pārspriedusi ilgtermiņa mērķus, kuriem uz vairākiem gadiem jāieplāno ievērojami budžeta līdzekļi un cilvēkresursi. Lai organizētu Aģentūras stratēģijas un mērķu īstenošanu, ir vajadzīgs daudzgadu plāns.

16.

Aģentūras 2008. gada mērķi nav bijuši precīzi noteikti, un tās darba programmas izpildes uzraudzība joprojām nebija dokumentēta. Ja Aģentūra ieviestu budžeta plānošanu pēc darbības jomām, tai būtu vieglāk izveidot nepārprotamu saistību starp darba programmu un finanšu prognozēm.

17.

Darbinieku pieņemšana darbā 2008. gadā notika daudz ātrāk, nekā sākumā bija plānots. Tā kā šāda iespēja nebija paredzēta 2009. gada budžeta prognozēs (16), izrādījās, ka budžetā pietrūkst vairāk nekā 35 % apropriāciju (aptuveni 1,3 miljonu EUR) algām. Nepieciešams uzlabot budžeta izpildes uzraudzību.

Šo ziņojumu Revīzijas palāta pieņēma 2009. gada 8. oktobra sēdē Luksemburgā.

Revīzijas palātas vārdā –

priekšsēdētājs

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Tabula

Kopienas Zivsaimniecības kontroles aģentūra (Vigo)

Kopienas kompetence saskaņā ar EK līgumu

Aģentūras kompetence, kā noteikts Padomes Regulā (EK) Nr. 768/2005

Pārvaldība

Aģentūrai pieejamie resursi 2008. gadā

Darbības un pakalpojumi 2008. gadā

Eiropas Kopienas dibināšanas līguma 37. pants.

28. pants Padomes Regulā (EK) Nr. 2371/2002 par zivsaimniecības resursu saglabāšanu un ilgtspējīgu izmantošanu saskaņā ar kopējo zivsaimniecības politiku ir noteikts, ka dalībvalstis nodrošina efektīvu kopējās zivsaimniecības politikas kontroli, pārbaudi un izpildi un tālab sadarbojas savā starpā un ar trešām valstīm.

Padomes Regula (EK) Nr. 768/2005, ar ko izveido Kopienas Zivsaimniecības kontroles aģentūru un groza Regulu (EEK) Nr. 2847/93, ar kuru izveido kontroles sistēmu, kas piemērojama kopējai zivsaimniecības politikai.

Mērķi

Ar šo regulu izveidotās Kopienas Zivsaimniecības kontroles aģentūras mērķis ir organizēt operatīvu zivsaimniecības kontroles un pārbaudes pasākumu koordināciju ar dalībvalstīm un palīdzēt tām sadarboties, lai panāktu atbilstību kopējās zivsaimniecības politikas noteikumiem, nodrošinot tās efektīvu un vienādu piemērošanu.

Misija un uzdevumi

Misija

i)

Saskaņot kontroles un pārbaudes pienākumus Kopienā;

ii)

koordinēt attiecīgo dalībvalstu apvienoto kontroles un pārbaudes līdzekļu izvietošanu;

iii)

palīdzēt dalībvalstīm darīt zināmu informāciju par zvejas darbībām un kontroles un pārbaudes pasākumiem;

iv)

palīdzēt dalībvalstīm īstenot to uzdevumus un saistības, ko uzliek kopējā zivsaimniecības politika;

v)

palīdzēt dalībvalstīm un Komisijai saskaņot kopējās zivsaimniecības politikas piemērošanu visā Kopienā;

vi)

dot ieguldījumu dalībvalstu un Komisijas darbā, pētot un attīstot kontroles un pārbaudes paņēmienus;

vii)

veicināt inspektoru mācību un pieredzes apmaiņas koordināciju dalībvalstu starpā;

viii)

koordinēt nelegālas, neziņotas un nereglamentētas zvejas apkarošanas operācijas saskaņā ar Kopienas tiesību aktiem.

1.   Valde

Viens pārstāvis no katras dalībvalsts un seši Komisijas pārstāvji.

2.   Izpilddirektors

Ieceļ valde no saraksta, kurā ir vismaz divi Komisijas izvirzīti kandidāti.

3.   Ārējais revidents

Eiropas Revīzijas palāta.

4.   Budžeta izpildes apstiprinātājiestāde

Eiropas Parlaments pēc Padomes ieteikuma.

Budžets

I sadaļa— 4,5 miljoni EUR

II sadaļa— 1,6 miljoni EUR

III sadaļa— 2,4 miljoni EUR

(tostarp 1,2 miljoni EUR piešķirtajos ieņēmumos)

Cilvēkresursi

2007. gada 31. decembrī Aģentūrā strādāja 25 darbinieki, bet līdz 2008. gada beigām to skaits strauji palielinājās līdz 48 (40 pagaidu darbinieki un 8 līgumdarbinieki).

Kopējos izvietošanas plānus (JDP), ar kuriem organizē dalībvalstu zvejas kontroles pasākumu praktisku saskaņošanu, īstenoja šādās Kopienas zvejas jomās:

mencu zveja Ziemeļjūrā,

mencu zveja Baltijas jūrā,

zilās tunzivs zveja Vidusjūrā un Atlantijas okeāna austrumos,

regulēto resursu zveja Ziemeļrietumu Atlantijas starptautiskajos ūdeņos (NAFO).

Mācības dalībvalstu inspektoriem notika saistībā ar praktiskiem pasākumiem, kuru mērķis bija uzlabot kopējās zivsaimniecības politikas efektivitāti un vienādu piemērošanu visās kopējo izvietošanas plānu jomās.

Avots: Aģentūras sniegtā informācija.

AĢENTŪRAS ATBILDES

13.

Aģentūra turpinās uzsāktos centienus uzlabot tās budžeta plānošanu un uzraudzību, tādējādi samazinot budžeta grozījumu skaitu. Aģentūra uzsver, ka galīgās CFCA mītnes maiņas dēļ 2008. gadā budžeta plānošana ir bijusi īpaši sarežģīta. 2009. gada janvārī Aģentūra ieviesa strukturēto ziņojumu metodi, kas dod iespēju labāk uzraudzīt budžetu. Valdei tiks regulāri ziņots arī par pārskaitījumiem.

14.

Aģentūra veiks papildpasākumus, lai pastiprinātu budžeta saistību kontroli. Turklāt Aģentūra decentralizēs finanšu plūsmu, projektu vadītājiem un citiem attiecīgajiem darbiniekiem nodrošinās papildapmācību, kā arī regulāri organizēs budžeta plānošanas un uzraudzības sanāksmes.

15.

Gada darba programmu un daudzgadu plānu turpmāk izstrādās saskaņā ar valdes vidēja termiņa stratēģiju, kā arī ņemot vērā iznākumu pēc Padomes līmeņa debatēm par Kontroles regulu. CFCA izstrādā arī savu darbību novērtēšanas sistēmu, kas balstīta uz “būtiskākajiem snieguma rādītājiem”, kuri pirmo reizi tika ieviesti 2009. gada darba programmā.

16.

Aģentūra sāka izstrādāt un ieviest uz darbību balstītu pārvaldības sistēmu, vienlaikus cenšoties uzlabot tās darbību plānošanu un uzraudzību.

17.

Aģentūra ir turpinājusi pastiprināt tās budžeta plānošanu un uzraudzību. Šajā sakarā 2009. gadā tika ieviesti jaunie vadības ziņojumi, kas dod iespēju pastāvīgi uzraudzīt budžeta izpildi.


(1)  OV L 128, 21.5.2005., 1. lpp.

(2)  Aģentūras kompetence un darbības ir apkopotas tabulā, kas pievienota šim ziņojumam informācijai.

(3)  Gada pārskatiem pievieno pārskatu par budžeta un finanšu pārvaldību attiecīgajā gadā, kurā cita starpā sniedz informāciju par apropriāciju izpildes rādītājiem un kopsavilkumu par apropriāciju pārvietošanu no sākotnējiem budžeta posteņiem uz citiem.

(4)  Finanšu pārskatos ietilpst bilance, pārskats par saimnieciskās darbības rezultātu, naudas plūsmas pārskats, pārskats par kapitāla izmaiņām un finanšu pārskatu pielikums, kurā ir aprakstītas grāmatvedības galvenās metodes un doti citi paskaidrojumi.

(5)  Budžeta izpildes pārskati ietver pārskatu par budžeta izpildes rezultātu un tā pielikumu.

(6)  OV L 248, 16.9.2002., 1. lpp.

(7)  Komisijas 2002. gada 23. decembra Regulas (EK, Euratom) Nr. 2343/2002 (OV L 357, 31.12.2002., 72. lpp.) 33. pants.

(8)  Komisijas Regulas (EK, Euratom) Nr. 2343/2002 38. pants.

(9)  Noteikumi par ES struktūru pārskatu un uzskaites izklāstu ir paredzēti VII sadaļas 1. nodaļā Komisijas Regulā (EK, Euratom) Nr. 2343/2002, kurā jaunākie grozījumi izdarīti ar Komisijas 2008. gada 9. jūlija Regulu (EK, Euratom) Nr. 652/2008 (OV L 181, 10.7.2008., 23. lpp.). Minētās regulas noteikumi ir pilnībā iekļauti Aģentūras finanšu noteikumos.

(10)  IFAC – International Federation of Accountants; ISSAI – International Standards of Supreme Audit Institutions.

(11)  Galīgos gada pārskatus sagatavoja 2009. gada 30. jūnijā, un Palāta tos saņēma 2009. gada 1. jūlijā. Šos pārskatus konsolidē ar Komisijas pārskatiem un publicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī līdz nākamā gada 15. novembrim. Pārskati ir pieejami tīmekļa vietnē http://eca.europa.eu vai http://cfca.europa.eu/

(12)  2008. gadā bija 28 lēmumi par apropriāciju pārskaitīšanu.

(13)  Valde nebija atļāvusi vienu pārskaitījumu, kas pārsniedza 10 % no gada apropriācijām.

(14)  Kopējā vērtība – 1,4 miljoni EUR.

(15)  Kopējā vērtība – EUR 76 000.

(16)  Kad 2008. gadā pieņēma 2009. gada budžetu, tas balstījās uz 2007. gada pieņēmumiem, kuri nebija pārskatīti.