52009DC0146

Komisijas ziņojums Padomei un Eiropas Parlamentam - Otrais uzraudzības ziņojums par Bulgārijas un Rumānijas tēraudrūpniecības pārstrukturēšanu /* COM/2009/0146 galīgā redakcija */


[pic] | EIROPAS KOPIENU KOMISIJA |

Briselē, 1.4.2009

COM(2009) 146 galīgā redakcija

KOMISIJAS ZIŅOJUMS PADOMEI UN EIROPAS PARLAMENTAM

Otrais uzraudzības ziņojums par Bulgārijas un Rumānijas tēraudrūpniecības pārstrukturēšanu

1. IEVADS

Šajā ziņojumā aprakstīts pārstrukturēšanas progress 2007. gadā Bulgārijas un Rumānijas tēraudrūpniecības uzņēmumos, uz kuriem attiecas Eiropas nolīguma un Pievienošanās līguma konkrētajās nodaļās izklāstītās prasības.

- Eiropas nolīguma[1] 2. protokolā, kas attiecas uz Bulgārijas tēraudrūpniecības pārstrukturēšanu, un ES un Bulgārijas Asociācijas padomes 2006. gada 29. decembra Lēmumā 3/2006[2], ar ko groza Eiropas nolīguma 2. protokolu (pagarinot pārstrukturēšanas termiņu līdz 2008. gada beigām), un

- Pievienošanās līguma VII pielikumā[3], kas attiecas uz Rumānijas tēraudrūpniecības pārstrukturēšanu.

Lai gan ES tiesību akti nepārprotami aizliedz sniegt valsts atbalstu tēraudrūpniecības pārstrukturēšanai, Eiropas Savienība piekrita pārejas kārtībai, kura pieļauj atbalstu, kas ļautu minētajām jaunajām dalībvalstīm pabeigt šo uzdevumu, minimizējot sociālos un tirgus traucējumus.

Iepriekšminētajā protokolā un pielikumā ieskicēti nosacījumi pārejas režīmam (līdz 2008. gada beigām) tēraudrūpniecības pārstrukturēšanai sniegtajam valsts atbalstam. Šajos noteikumos iestrādāti arī detalizēti pienākumi Komisijai attiecībā uz uzraudzību un ziņošanu.

Komisija 2008. gada 12. augustā pieņēma pirmo uzraudzības ziņojumu par 2006. gadu[4]. Jaunajā ziņojumā izklāstīti 2007. gadā sasniegtie rezultāti, un, ja lietderīgi, arī būtiskās 2008. gada tendences. Pašreizējais ziņojums balstās uz attiecīgo iestāžu sniegtajiem datiem un neatkarīgā konsultanta veikto novērtējumu. Šim ziņojumam 2009. gadā sekos pēdējais ziņojums par 2008. gada tendencēm.

2. UZRAUDZĪBAS PROGRAMMU REZULTĀTI BULGĀRIJĀ UN RUMĀNIJĀ

2.1. Bulgārija

Vienīgais uzņēmums, uz ko attiecas Valsts pārstrukturēšanas programma (VPP) un uzraudzības programma, ir Kremikovtzi .

a) Stāvoklis 2007. gadā

2.1.1. Galveno pārstrukturēšanas kritēriju uzraudzība

Valsts atbalsts

Lielākā daļa atļautās summas tika izmaksāta 1999. gadā, un summas atlikums uzņēmumam tika piešķirts 2004. gadā, pārstrukturējot parādsaistības, kuras pastāv pret valsts gāzes un elektroenerģijas piegādātājiem. 2007. gadā Kremikovtzi pildīja minētās saistības regulāri.

Saskaņā ar informāciju, ko sniedza Komisijai, izņemot Kremikovtzi , valsts atbalstu nesniedza citiem tēraudrūpniecības uzņēmumiem.

Jaudas samazināšana

Paredzēja, ka blūminga/slabinga ražotni slēgs 2007. gada jūlijā, tomēr saskaņā ar Bulgārijas iestāžu sniegto informāciju, darbību apturēja 2008. gada februārī, un joprojām noris ražotnes demontāža. Stiepļu velmētava apturēja darbību 2007. gadā, un notiek tās demontāža. Saskaņā ar attiecīgiem ES tiesību aktiem[5] abas ražotnes ir paredzēts pilnībā nojaukt līdz pārstrukturēšanas perioda beigām.

Dzīvotspēja

Komisija ar grūtībām ieguva atbilstīgus un saskaņotus finanšu datus par uzņēmumu. Neraugoties uz atkārtotiem pieprasījumiem, uzņēmums Bulgārijas iestādēm un Komisijai nesniedza pilnīgu informāciju par visu 2007. gadu un par tendencēm darbībā 2008. gada pirmajā pusē. Tomēr nepilnīgie finanšu pārskati liecināja, ka uzņēmuma finansiālais sniegums 2007. gadā bija negatīvs, kas nav saskaņā ar individuālajā uzņēmējdarbības plānā (IUP) pieņemtajām dzīvotspējas saistībām[6]. Minētie rezultāti ( EBITDA -11,1 %, EBIT -20,7%) ir vēl sliktāki nekā 2006. gadā.

Ražīgums

Salīdzinājumā ar 2006. gadu ražīguma līmenis nav būtiski uzlabojies (30 % no salīdzināmo Eiropas tērauda ražotāju līmeņa). Tam ir negatīva ietekme uz uzņēmuma darbības rezultativitāti un efektivitāti.

Izmaksu samazināšana

Lai gan faktiskās izejvielu cenas 2007. gadā atbilda tirgus tendencēm, tās negatīvi ietekmēja finanšu resursu trūkums, un ar to saistīti stingrāki nosacījumi, kurus izvirzīja izejvielu piegādātāji. Faktiskās vērtības vidēji bija par 32 % lielākas nekā individuālajā uzņēmējdarbības plānā prognozētās.

Zema jaudas izmantošanas līmeņa dēļ 2007. gadā (vidēji 50 %) Kremikovtzi neizdevās samazināt izejvielu patēriņu uz vienu saražoto vienību. Dažās tādās jomās kā enerģijas un materiālu patēriņš nepieciešamo izmaksu samazinājumu var panākt tikai ilgākā laikā ar ieguldījumiem modernizācijā. Ieguldītās summas bija mazākas par paredzētajām vērtībām, jo trūka kapitāla. 2007. gadā Kremikovtzi ieguldījumi tehnoloģijās bija 38 % no IUP mērķa attiecīgajam gadam. Vienlaikus ieguldījumi vidē bija tikai 10 % no IUP mērķa.

b) Tendences 2008. gadā

Bulgārijas iestādes 2008. gada augustā informēja Komisiju, ka Kremikovtzi ir iesniedzis maksātnespējas pieteikumu.

2.1.1. Vides aizsardzība

Bulgārija pieteicās uz pārejas posmu IPNK direktīvas piemērošanai[7]. Izņēmuma kārtā Kremikovtzi bija jāsaņem pilnīgi koordinēta atļauja līdz 2007. gada 30. oktobrim ar saistošu grafiku pilnīgas atbilstības panākšanai līdz 2011. gada 31. decembrim. EMEPA 2007. gada aprīlī paziņoja lēmumu nepiešķirt integrētu atļauju Kremikovtzi . Uzņēmums 2007. gada maijā atkārtoti iesniedza pieteikumu. Oficiālais termiņš atļaujas piešķiršanai ir 2008. gada 21. oktobris.

2.2. Rumānija

2.2.1. Galveno pārstrukturēšanas kritēriju uzraudzība

Valsts atbalsts

Saskaņā ar informāciju, kas sniegta Komisijai, izņemot Pievienošanās līguma[8] VII pielikumā uzskaitītos uzņēmumus, valsts atbalstu nesniedza citiem tēraudrūpniecības uzņēmumiem.

Jaudas samazināšana

Informācija, kas ir Komisijas rīcībā, liecina, ka 2007. gadā plānotie jaudas samazināšanas pasākumi ir veikti saskaņā ar grafiku ( Arcelor Mittal Hunedoara — daļēji apstrādātu materiālu ražotnē). Vieglo profilu ražotnē un stiepļu velmētavā pilsētā Hunedoara 2008. gada sākumā pārtrauca darbību, jo tika mainīta rūpnieciskā stratēģija. Kad minētās ražotnes būs pilnībā iznīcinātas[9], Rumānija būs izpildījusi savas jaudas samazināšanas saistības, kas izriet no Pievienošanās līguma.

Notikusi arī Pievienošanās līgumā neparedzēta novecojušu jaudu papildu samazināšana uzņēmumā TMK Resita , proti, blūminga ražotnes slēgšana 2007. gada beigās.

Dzīvotspēja

Galvenais pārstrukturēšanas un VPP paredzēto pasākumu mērķis ir panākt atbalstīto uzņēmumu dzīvotspēju, kas ļautu tiem darboties parastos tirgus apstākļos. Līdz šim uzraudzībā konstatēts, ka ir sākti daži atbalstīto uzņēmumu dzīvotspējas panākšanai paredzētie pasākumi, piemēram, neefektīvo jaudu slēgšana, pārmaiņas nodarbinātības stratēģijā (palīgdarbības nodalīšana, ar pamatdarbību nesaistītas darbības uzticēšana ārējiem uzņēmumiem) un organizācijas un vadības modernizācija.

Diviem uzņēmumiem ( ArcelorMittal Hunedoara un Mechel Campia Turzii ) 2007. gadā bija vēl lielāki zaudējumi nekā 2006. gadā. Salīdzinājumā ar 2006. gadu pārējie četri uzņēmumi palielināja pamatdarbības ieņēmumus. Visiem sešiem EBITDA ir no -2,2 % līdz 12,8 % (mērķis — 10,0 %) un EBIT ir no -6,0 % līdz 7,3 % (mērķis — 1,5 %). Dzīvotspējas kritēriji visiem uzņēmumiem joprojām nav izpildīti tādā mērā, kas pietiekami atbilstu izvirzītajiem mērķiem, kuri pieņemti attiecīgajos IUP.

Ražīgums

Paredzētais faktiskais nodarbinātības līmenis tēraudrūpniecībā tika panākts termiņā. Nodarbinātības līmenis tēraudrūpniecības nozarē 2007. gadā (38 186 nodarbinātie) bija 85 % no VPP paredzētā līmeņa, ņemot vērā gada vidējo darbinieku skaitu. Saskaņā ar uzraudzīto uzņēmumu sniegto informāciju nodarbinātības līmenis 2008. gadā ir 78 % no attiecīgajam gadam izvirzītā mērķa. Tomēr vidējais atbalstīto uzņēmumu ražīguma rādītājs joprojām ir tikai 50 % no starptautiskajiem standartiem[10]. Uzņēmumu panāktais ražīgums būtiski atšķiras. Vienīgi Tenaris Donasid pilda saistības, gandrīz sasniedzot starptautiskos standartus. Zemāks ražošanas līmenis salīdzinājumā ar 2006. gadu ir pamatiemesls tam, ka ražīguma tendences neatbilst nodarbinātības līmenim.

Lai panāktu protokolā prasīto ražīguma pieaugumu, visiem uzņēmumiem ir jāstrādā intensīvāk, lai palielinātu ražošanas apjomu. Visos uzņēmumos, izņemot TMK Resita un Tenaris Donasid , visticamāk, ir iespējams vēl vairāk uzlabot nodarbinātības līmeni.

Izmaksu samazināšana

Tādās jomās kā enerģija un izejvielu patēriņš nepieciešamo izmaksu samazinājumu var panākt tikai ilgākā laikā ar ieguldījumiem modernizācijā. Ieguldījumi tehnoloģijās 2007. gadā bija no 110 % līdz 1500 % ( TMK Resita ) no mērķa attiecīgajam gadam. Vienlaikus ieguldījumi vidē bija no 75 % līdz 2500 % ( Tenaris Donasid ) no mērķa. Lai gan Mittal Steel Hunedoara gandrīz sasniedza mērķi 2007. gadam, tā ieguldījumi vidē 2004.–2007. gadā bija tikai 54 % no IUP paredzētā mērķa.

Lai gan atbalstītie uzņēmumi ieviesa un īstenoja ieguldījumu programmas, to vairākums joprojām ziņoja par izmaksu rādītājiem, kas neliecina par darbības uzlabojumiem, kuri izriet no ieguldījumu programmām. Vairākumā ražotņu izejvielu patēriņa robežvērtības, darbaspēka izmaksu attiecība kopējās izmaksās un enerģijas patēriņš ir daudz lielāks par starptautiskajiem standartiem. Dažu ražotņu darbības neefektivitāti kompensēja ar pārdošanas cenām.

2.2.2. Vides aizsardzība

Pievienošanās līgumā noteikts pārejas režīms un izveidots to objektu saraksts, uz kuriem attiecas līdz 2014. gada decembrim piešķirtais izņēmums saistībā ar atbilstību IPNK direktīvai. Sarakstā minētie tēraudrūpniecības uzņēmumi Mittal Steel Galati , Mittal Steel Hunedoara , Mechel Targoviste un Mechel Campia Turzii 2007. vai 2006. gadā ( Mittal Steel Hunedoara ) jau ir saņēmuši pārejas posma integrētās atļaujas saskaņā ar IPNK direktīvu. Minētās pārejas posma atļaujas ir derīgas līdz 2014. gada 31. decembrim ( Mechel Targoviste līdz 2012. gadam), un tajās ir iekļauta vides ieguldījumu programma, kas jāīsteno atļaujas derīguma termiņā.

Pārējie uzņēmumi nav iekļauti to uzņēmumu sarakstā, kuriem noteikts pārejas posms, tādēļ tiem līdz pievienošanās dienai bija jāpanāk atbilstība tiesību aktiem.

3. SVARĪGĀKIE SECINĀJUMI

3.1. Bulgārija

Neapmierinošais stāvolis, kuru konstatēja jau 2006. gadā, 2007. gadā nav uzlabojies. Rezultāti 2007. gadā liecina par turpmāku neatbilstību pārstrukturēšanas mērķiem, kas ir uzskaitīti protokolā par dzīvotspēju, ieguldījumiem tehnoloģijās un ieguldījumiem vidē, realizāciju, izmaksu samazināšanu un ražīgumu. Šo stāvokli ir apstiprinājušas Bulgārijas iestādes, kas informēja Komisiju, ka IUP īstenošana attiecībā uz Kremikovtzi ir izbeigta 2008. gada 6. augustā pēc Sofijas Pilsētas tiesas paziņojuma par maksātnespēju un bankrota procedūras sākšanu.

ES un Bulgārijas Asociācijas padomes 2006. gada 29. decembra lēmumā, ar ko groza Eiropas nolīguma papildu protokola 3. pantu, paredzēts, ka “ Gadījumā, ja pārstrukturēšanas programmas un plānu īstenošanas pārraudzībā atklājas, ka nav izpildīti attiecīgie Eiropas nolīguma 2. protokola nosacījumi un galvenie pārstrukturēšanas pasākumi, ieskaitot visus veiktos ieguldījumus [..], Bulgārija atgūst no saņēmēja visu atbalstu, kas tika piešķirts, pārkāpjot šos nosacījumus, pirms vai pēc tās pievienošanās Eiropas Savienībai. ”

Saskaņā ar iepriekšminēto ES un Bulgārijas Asociācijas padomes lēmumu Bulgārijai būs jāpieprasa atbalsta atlīdzība, ja nebūs izpildīti attiecīgie Eiropas nolīguma 2. protokola nosacījumi un galvenie pārstrukturēšanas pasākumi, ieskaitot visus veiktos ieguldījumus. Maksātnespējas pieteikums nepārprotami liecina, ka uzņēmums nav atjaunojis dzīvotspēju un, iespējams, to neatjaunos līdz 2008. gada beigām. Šajā ziņā Komisijai būtu jāsniedz informācija par maksātnespējas procedūras norisēm, īpaši par valsts atbalsta atlīdzības pieprasījumu.

3.2. Rumānija

Finansiālais sniegums, kas tika panākts 2007. gadā, vēl pilnībā neatbilst IUP mērķiem, jo četri no sešiem uzņēmumiem nav sasnieguši EBITDA procentus, kas ir paredzēti to attiecīgajos mērķos šim gadam.

2007. gada rezultāti un uzņēmumu sniegtās prognozes par 2008. gadu liecina par straujāku ienākumu palielinājumu un rentabilitātes uzlabojumiem visos sešos atbalstītajos uzņēmumos. Īpaši rosinošas ir būtiskas rentabilitātes pārmaiņās (no zaudējumiem uz peļņu), kas ir paredzamas ArcelorMittal Hunedoara un Mechel Campia Turzii . Attiecībā uz Komisijas dzīvotspējas pārbaudi visi uzņēmumi paredz, ka 2008. gadā tie ievēros EBIT kritēriju, taču tikai divi no tiem ( ArcelorMittal Galati un TMK Resita ) ir prognozējuši, ka panāks atbilstību EBITDA kritērijam. Tādējādi 2008. gadā vēl vairāk jāstrādā, lai noturīgi uzlabotu efektivitāti un tādējādi pārvarētu pēdējā laika nenoteiktību tirgū.

Neraugoties uz iespējamajiem uzlabojumiem, kurus atbalstītie uzņēmumi paredz 2008. gada pirmajā pusē, noturīgu dzīvotspēju var panāk tikai tad, ja visi uzņēmumi intensīvāk īsteno izmaksu samazināšanas stratēģijas un izstrādā saskaņotas stratēģijas nākotnei.

Komisija atgādina, ka Rumānijas Pievienošanās līguma protokola noteikumi skaidri nosaka, ka netiks piešķirts papildu atbalsts pārstrukturēšanai, bet tikai plānotais. Jebkāds papildu atbalsts pārstrukturēšanai tādējādi būtu nesaderīgs ar attiecīgajiem protokola noteikumiem. Ja netiks nodrošināta atbilstība nosacījumiem, kas piemērojami jau piešķirtajam valsts atbalstam, proti, netiks nodrošināta atbilstība EK dzīvotspējas kritērijiem, Komisija veiks nepieciešamos pasākumus tāda atbalsta atgūšanai.

[1] OV L 358, 31.12.1994., 3.–222. lpp.

[2] UE-BG 1909/06 — Pieņemšanas lēmums 3/2006.

[3] OV L 157, 21.6.2005., 3.–393. lpp.

[4] COM/2008/511.

[5] Lēmums 3010/91/EOTK, OV L 286, 16.10.1991., 20. lpp.

[6] Dzīvotspēja nozīmē, ka uzņēmumiem pārstrukturēšanas perioda beigās ir atjaunojusies noturīga rentabilitāte. Atbilstīgi iedibinātai praksei Komisija uzskata, ka uzņēmumiem jāpanāk:— bruto saimnieciskās darbības rezultāts, t. i., rezultāts pirms procentiem, nodokļiem, nolietojuma un amortizācijas ( EBITDA ) ir vismaz 10 % no apgrozījuma neintegrētiem tēraudrūpniecības uzņēmumiem un 13,5 % integrētām metalurģiskajām rūpnīcām);— minimālie ienākumi no apgrozījuma vismaz 1,5 % (t.i., rezultāts pirms procentiem un nodokļiem ( EBIT )).

[7] Padomes 1996. gada 24. septembra Direktīva 96/61/EK, OV L 257, 10.10.1996., 26. lpp.

[8] OV L 157, 21.6.2005., 3.–393. lpp.

[9] Lēmums 3010/91/EOTK, OV L 286, 16.10.1991., 20. lpp.

[10] Vairāk par 600 karstu velmētu Tm/persona/gads integrētajās metalurģiskajās rūpnīcās, vairāk par 800 karsti velmētu Tm/persona/gads neintegrētos tēraudrūpniecības uzņēmumos).