52008PC0145

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam saskaņā ar EK līguma 251. panta 2. punkta otro daļu par Padomes kopējo nostāju, pieņemot Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu, ar kuru izveido kopēju atļaujas procedūru pārtikas piedevām, pārtikas fermentiem un pārtikas aromatizētājiem /* COM/2008/0145 galīgā redakcija */


[pic] | EIROPAS KOPIENU KOMISIJA |

Briselē, 2008.3.11

COM(2008) 145 galīgā redakcija

2006/0143 (COD)

KOMISIJAS PAZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM

saskaņā ar EK līguma 251. panta 2. punkta otro daļu par Padomes kopējo nostāju, pieņemot Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu, ar kuru izveido kopēju atļaujas procedūru pārtikas piedevām, pārtikas fermentiem un pārtikas aromatizētājiem

(iesniegusi Komisija)

2006/0143 (COD)

KOMISIJAS PAZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM

saskaņā ar EK līguma 251. panta 2. punkta otro daļu par Padomes kopējo nostāju, pieņemot Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu, ar kuru izveido kopēju atļaujas procedūru pārtikas piedevām, pārtikas fermentiem un pārtikas aromatizētājiem

1. PRIEKŠVĒSTURE

Priekšlikuma nosūtīšanas datums Eiropas Parlamentam un Padomei (dokuments COM(2006/0423 galīgā redakcija — 2006/0143(COD)) | 2006. gada 28. jūlijs |

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinuma datums | 2007. gada 25. aprīlis |

Eiropas Parlamenta atzinuma datums, pirmais lasījums | 2007. gada 10. jūlijs |

Grozītā priekšlikuma nosūtīšanas datums Politiskās vienošanās datums | 2007. gada 24. oktobris 2007. gada 17. decembris |

Kopējās nostājas pieņemšanas datums | 2008. gada 10. marts |

2. KOMISIJAS PRIEKŠLIKUMA MĒRĶIS

Saistībā ar pasākumiem, ko veic, lai uzlabotu Kopienas tiesību aktus, pamatojoties uz jēdzienu „no lauku saimniecības līdz patērētājam”, Baltajā grāmatā par pārtikas nekaitīgumu Komisija paziņoja nodomu atjaunināt un papildināt spēkā esošos tiesību aktus pārtikas piedevu un aromatizētāju jomā, kā arī noteikt īpašus noteikumus par pārtikas fermentiem.

Šā priekšlikuma mērķis ir nodrošināt iekšējā tirgus pienācīgu darbību, vienlaikus nodrošinot augstu cilvēka veselības aizsardzības līmeni attiecībā uz pārtikas piedevām, fermentiem un aromatizētājiem.

Lai to paveiktu, ar priekšlikumu iecerēts izveidot vienotu, centralizētu, efektīvu, lietderīgu un pārskatāmu atļauju piešķiršanas procedūru, kuras pamatā ir risku novērtēšana, ko veic Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EPNI), un risku pārvaldības sistēma, kurā Komisija piedalās regulatīvās komitejas procedūrā (komitoloģija). Priekšlikums uzliek Komisijai pienākumu, pamatojoties uz EPNI zinātniskajiem vērtējumiem, izveidot, turpināt un atjaunināt vispārēju Kopienas sarakstu par katru attiecīgo vielu kategoriju. Vielas iekļaušana kādā no šiem sarakstiem nozīmē, ka to drīkst izmantot visi uzņēmēji Kopienā.

3. KOMENTĀRI PAR KOPĒJO NOSTĀJU

3.1. Vispārīgs komentārs

Komisija atbalsta kopējo nostāju, ko Padome ir pieņēmusi 2008. gada 10. martā. Tā atbilst Komisijas sākotnējā priekšlikumā paustajiem mērķiem un izmantotajai pieejai, un tajā ievēroti vairāku Eiropas Parlamenta ierosināto grozījumu principi.

3.2. Eiropas Parlamenta pirmajā lasījumā izdarītie grozījumi

Grozījumi, kuriem Komisija piekritusi un kas ir saskaņā ar kopējo nostāju

Kopējās nostājas 1. pantā attiecībā uz ierosinātās regulas par kopēju atļaujas procedūru darbības jomu paskaidrots, ka tajā neietilpst kūpināšanas aromatizētāji, uz kuriem attiecas Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 2065/2003. Tas atbilst Eiropas Parlamenta (EP) pirmajā lasījumā izdarītajam 12. grozījumam.

Par konfidencialitāti kopējā nostājā paskaidrots, ka visa informācija, kas ir saistīta ar vielas nekaitīgumu, tai skaitā dati par toksikoloģisko iedarbību, pētījumi par nekaitīgumu un vienkārši neapstrādāti dati, nav uzskatāma par konfidenciālu (16. apsvērums). Šajā grozījumā iekļauti EP 8. grozījuma apsvērumi.

Kopējās nostājas 6. panta 3. punktā paskaidrots, ka EPNI atzinuma termiņu var pagarināt pat tad, ja pieteikuma iesniedzēji papildu informāciju sniedz pēc savas iniciatīvas, bet saskaņā ar 10. pantu to dara vienīgi ārkārtas gadījumos. Šis grozījums atbilst EP 25. grozījumam.

Kopējā nostājā 8., 10. pants un 12. panta 3. punkts ir grozīti, lai uzlabotu noteikumus par pārredzamību , un šīs izmaiņas atbilst EP 27., 28. un 32. grozījumam.

Kopējā nostājā 21., 22., 23. un 24. apsvērums un 7. un 14. pants ir grozīti, lai iekļautu regulatīvo kontroles procedūru un lai ierosināto regulu saskaņotu ar Padomes Lēmumu 2006/512/EK, ar kuru groza Lēmumu 1999/468/EK, ar ko nosaka Komisijai piešķirto ieviešanas pilnvaru īstenošanas kārtību. Šie noteikumi ir saskaņā ar EP 34., 35., 36. un 37. grozījumu attiecībā uz šo jautājumu, bet atšķirība ir tā, ka kopējā nostājā dažos gadījumos ir paredzēta termiņu saīsināšana. Šis aspekts Komisijas grozītajā priekšlikumā nav ievērots, izņemot steidzamības procedūru, kas ir paredzēta gadījumos, kad ir tieši apdraudēta cilvēka veselība.

Grozījumi, kas nav iekļauti kopējā nostājā, bet ko Komisija nemainītā veidā vai jaunā redakcijā ir iekļāvusi grozītajā priekšlikumā

EP 1. grozījumā paskaidrots, ka, īstenojot Kopienas politikas, jānodrošina arī augsta līmeņa vides aizsardzība. Šis princips jau ir iekļauts vispārējos pārtikas aprites tiesību aktos (Regulā (EK) Nr. 178/2002), un grozījums ir iekļauts Komisijas grozītajā priekšlikumā.

EP 3., 9., 10., 19. un 21. grozījums uzlabo noteikumus par pārredzamību un informāciju, un minētie aspekti jau bija Komisijas priekšlikuma pamatprincipi, tādēļ tie ir apstiprināti grozītajā priekšlikumā.

Ar EP 22. grozījumu Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādei (EPNI) noteikto sešu mēnešu termiņu pagarina līdz deviņiem mēnešiem. Šis pagarinājums ir iekļauts grozītajā priekšlikumā.

2. un 6. grozījums galvenokārt ir redakcionālas dabas, un 4. un 5. grozījums attiecīgi paskaidro to, ka ir jāizpilda visi nozaru tiesību aktos noteiktie kritēriji un ka vielas zinātniskajam novērtējumam ir jābūt neatkarīgam, lai vielai varētu piešķirt atļauju. Šos grozījumus Komisija ir iekļāvusi grozītajā priekšlikumā.

3.3. Jauni noteikumi, ko ieviesusi Padome

Pretstatā EP Padome ir saglabājusi 9 mēnešu termiņu Komisijai , kas paredzēts, lai pēc EPNI atzinuma saņemšanas iesniegtu pasākuma projektu Kopienas saraksta atjaunināšanai. Tomēr Padome, lai precizētu šā laikposma nepieciešamību, kopējā nostājā ir iekļāvusi 9. apsvērumu, kurā paskaidrots, ka deviņu mēnešu laikposms ir vajadzīgs, lai Komisija dažos gadījumos nodrošinātu pienācīgas apspriedes ar ieinteresētajām personām. Atkarībā no pasākuma projekta veida šis laikposms, protams, var būt īsāks. Kopējās nostājas 10. apsvērumā ir sīkāk precizēti procedūras termiņi. Šie grozījumi atbilst Komisijas priekšlikumam, un tiem var piekrist.

Kopējā nostājā (12. apsvērumā) precizēts, ka citi pamatoti faktori , kas jāņem vērā riska pārvaldības lēmumā par vielas iekļaušanu vai neiekļaušanu Kopienas sarakstā, ietver arī sociālus, ekonomiskus, tradicionālus, ētiskus un vides faktorus un kontroles īstenošanas iespējamību. Šie faktori jau ir minēti vispārējos pārtikas aprites tiesību aktos, tādēļ to atkārtota minēšana ierosinātajā regulā saskan ar sākotnējo priekšlikumu, un Komisija var tam piekrist.

Vairāki grozījumi 2., 3., 6., un 9. pantā ir galvenokārt redakcionālas dabas un precizē praktiskus atļaujas procedūras darbības aspektus un dažādu dalībnieku nozīmi. Daži grozījumi 12. un 15. pantā ir tehniskas dabas un kalpo regulas priekšlikuma noteikumu precizitātei. Šie grozījumi atbilst priekšlikuma koncepcijai, un tiem var piekrist.

4. SECINĀJUMS

Komisija uzskata, ka kopējā nostājā pilnībā atspoguļoti tās sākotnējā priekšlikuma galvenie elementi un daudzu Eiropas Parlamentā pirmajā lasījumā izdarīto grozījumu būtība.

Tāpēc Komisija piekrīt kopējai nostājai, kuru Padome pieņēmusi vienprātīgi.