9.11.2007   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 267/40


Pieteikuma publikācija saskaņā ar 8. panta 2. punktu Padomes Regulā (EK) Nr. 509/2006 par lauksaimniecības produktiem un pārtikas produktiem kā garantētām tradicionālām īpatnībām

(2007/C 267/15)

Šī publikācija dod tiesības iesniegt iebildumus atbilstīgi Padomes Regulas (EK) Nr. 509/2006 (1) 9. pantam. Komisijai jāsaņem paziņojumi par iebildumiem sešu mēnešu laikā no šīs publikācijas dienas.

PIETEIKUMS GTĪ REĢISTRĀCIJAI

PADOMES REGULA (EK) Nr. 509/2006

“PÓŁTORAK”

EK Nr.: PL/TSG/007/0034/06.09.2005

1.   pieteikuma iesniedzējas grupas nosaukums un adrese

Nosaukums:

Krajowa Rada Winiarstwa i Miodosytnictwa przy Stowarzyszeniu Naukowo — Technicznym Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego

Adrese:

ul. Czackiego 3/6

PL-00-043 Warszawa

Tālrunis:

(48-22) 828 27 21

E-pasta adrese:

krwim@sitspoz.pl

2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

Polija

3.   Produkta specifikācija

3.1.   Reģistrējamais nosaukums

“Półtorak”

Produktu laižot tirgū marķējumā var norādīt šādu informāciju: “miód pitny wytworzony zgodnie ze staropolską tradycją” (medalus, kas ražots saskaņā ar senu poļu tradīciju). Šī norāde jāiztulko pārējās oficiālajās valodās.

3.2.   Vai nosaukums

Image

ir specifisks pats par sevi;

Image

izsaka lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta specifiskās iezīmes.

Nosaukums “półtorak” ir atvasināts no skaitļa “1,5” (PL: “półtora”) un tiešā veidā attiecas uz vēsturiski izveidojušos “półtorak” sastāvu un ražošanas metodi — medus un ūdens proporcijas medalus misā ir viena daļa medus pret 0,5 daļām ūdens. Tādējādi nosaukums izsaka produkta specifiskās īpašības. Tā kā termins “półtorak” ir vārds, ar kuru apzīmē vienīgi īpašu medalus veidu, nosaukums uzskatāms par īpašu pašam par sevi.

3.3.   Vai ir lūgta nosaukuma rezervēšana atbilstīgi Regulas (EK) Nr. 509/2006 13. panta 2. punktam

Image

reģistrācija ar nosaukuma rezervēšanu;

Image

reģistrācija bez nosaukuma rezervēšanas.

3.4.   Produkta veids

1.8. — grupa Citi Līguma I pielikumā minētie produkti.

3.5.   Tā lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts, uz kuru attiecas nosaukums atbilstīgi 3.1. punktam

“Półtorak” ir medalus, kas ir dzidrs no medalus misas fermentēts dzēriens ar raksturīgo medus aromātu un izejmateriāla garšu.

“Półtorak” garšu var papildināt izmantotās garšvielas. “Półtorak” krāsa atkarībā no ražošanā izmantotā bišu medus veida var būt no zeltainas līdz tumša dzintara krāsai.

Raksturīgākās “półtorak” fizikāli ķīmiskās īpašības ir šādas:

alkohola saturs — 15-18 % tilpuma procenti;

reducējošā cukura saturs pēc inversijas — vairāk par 300 g/l;

kopējais skābums, izteikts kā ābolskābe — 3,5-8 g/l;

gaistošais skābums, kas izteikts kā etiķskābe — maksimums 1,4 g/l;

cukura saturs kopā pēc faktiskās cukura koncentrācijas (tilpuma procentos), kas reizināta ar 18 — vismaz 600 g;

ekstrakts bez cukura — ne mazāk par

30 g/l;

35 g/l augļu medus dzērienā;

pelni — vismaz 1,3 g/l augļu medalū.

“Półtorak” produkta ražošanā ir aizliegta konservantu, stabilizatoru un mākslīgo krāsvielu izmantošana.

3.6.   Tā lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta ražošanas metodes apraksts, uz kuru attiecas nosaukums atbilstīgi 3.1. punktam

Izejvielas

Dabīgais medus ar šādiem parametriem:

ūdens saturs — maksimums 20 % (m/m);

reducējošā cukura saturs — vismaz 70 % (m/m);

saharozes un melezitozes saturs kopā — maksimums 5 % (m/m);

kopējais skābums — 1 mol/l NaOH šķidruma uz 100 g medus 1-5 ml diapazonā;

5-hidrometilfurfurola (HMF) saturs —100 g medus ne vairāk par 4,0 mg.

Augstas fermentācijas medalus raugs — piemērots augstu ekstraktu fermentēšanai uzlējumos.

Garšaugi un garšvielas: krustnagliņas, muskatrieksti vai ingvers.

Dabīgās augļu sulas vai svaigi augļi.

Lauksaimniecības izcelsmes etilspirts (iespējams).

Ražošanas metode

1. stadija

Medalus misas brūvēšana (vārīšana) 95-105 °C temperatūrā. “Półtorak” vajadzīgās proporcijas ir viena daļa medus un 0,5 daļas ūdens (vai ūdens sajaukuma ar augļu sulu) galaproduktā. Tā kā cukura koncentrācija ir pārāk augsta, lai raugs darbotos fermentācijas procesā, tiek sagatavota medalus misa, kas sastāv no vienas daļas medus un divām daļām ūdens un kam var būt pievienoti garšaugi un garšvielas. Augļu medalū vismaz 30 % ūdens aizstāj ar augļu sulu. Lai saglabātu vajadzīgās medus un ūdens proporcijas, kas raksturīgas “półtorak”, atlikušo medu pievieno fermentēšanas vai izturēšanas pēdējā stadijā.

Stingra pieturēšanās ūdens un medus proporcijām un vajadzīgā ekstrakta iegūšana misas tvaika katlā. Šāds medalus brūvēšanas paņēmiens novērš cukuru karamelizāciju.

2. stadija

Misas atdzesēšana līdz 20-22 °C, kas ir optimāla temperatūra rauga uzbriešanai. Misa ir jāatdzesē ražošanas dienā, un atdzesēšanas laiks ir atkarīgs no dzesētavas jaudas. Atdzesēšana nodrošina misas mikrobioloģisko drošumu.

3. stadija

Uzlējuma fermentācija — rauga šķidruma piejaukšana medus misai fermentēšanas tvertnē.

4. stadija

A.

Strauja fermentācija — 6-10 dienas. Temperatūras saglabāšana 28 °C maksimālā līmenī nodrošina pareizu fermentācijas procesa norisi.

B.

Lēna fermentācija — 3-6 nedēļas. Lēnas fermentācijas periods ļauj iegūt pareizus fizikāli ķīmiskos parametrus.

Šajā stadijā iespējams pievienot atlikušo medus daudzumu, lai iegūtu “półtorak” produktam vajadzīgo proporciju.

5. stadija

Pēc fermentācijas iegūtā šķidruma izkāšana no rauga uzlējuma.

Pēc 12 % alkohola tilpuma sasniegšanas šķidrums pirms nogatavināšanas ir jāizkāš. Tas nodrošina medalum pareizas fizikāli ķīmiskās un organoleptiskās īpašības. Rauga uzlējuma atstāšana lēnai fermentācijai uz īsāku laiku nekā vajadzīgs nelabvēlīgi ietekmē organoleptiskās īpašības rauga autolīzes dēļ.

6. stadija

Nogatavināšana (izturēšana) un noliešana (dekantēšana) tiek pēc vajadzības atkārtotas, lai novērstu nevēlamus procesus nogulsnēs (rauga autolīze). Nogatavinot ir iespējams veikt pasterizāciju un filtrēšanu. Šajā stadijā iespējams pievienot atlikušo medus daudzumu, lai iegūtu “półtorak” vajadzīgās proporcijas, ja tas nav izdarīts pēdējā fermentēšanas stadijā. Šī stadija ir svarīga, lai nodrošinātu produktam pareizās organoleptiskās īpašības.

“Półtorak” minimālais nogatavināšanas laiks ir viens gads.

7. stadija

Garšas uzlabošana (produkta saturs) — šī stadija attiecas uz galaprodukta sagatavošanu, kuram jau ir organoleptiskās un fizikāli ķīmiskās īpašības, kas raksturīgas “półtorak”, kā norādīts 3.5. punktā — Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts. Lai nodrošinātu vajadzīgo rādītāju iegūšanu, iespējams mainīt organoleptiskās un fizikāli ķīmiskās īpašības:

pievienojot medu, lai dzērienu saldinātu,

pievienojot garšaugus un garšvielas,

pievienojot lauksaimniecības izcelsmes etilspirtu.

Šīs stadijas uzdevums ir iegūt produktu, kam raksturīga “półtorak” garšas buķete.

8. stadija

Dzēriena saliešana atsevišķos traukos 18-25 °C temperatūrā. “Półtorak” dzērienu ieteicams saliet tradicionālos traukos: stikla balonos, keramikas traukos vai ozolkoka mucās.

3.7.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta specifiskums

Dzēriena “półtorak” specifiskās īpašības veido:

misas sagatavošana (izejvielu salikums un proporcijas),

nogatavināšana un izturēšana,

fizikāli ķīmiskās un organoleptiskās īpašības.

Misas gatavošanas metode (sastāvs)

“Półtorak” specifiskās īpašības veido medus un ūdens proporcija –– viena daļa medus pret 0,5 daļām ūdens — un tās stingra ievērošana medus misā. Šī proporcija ir noteicošais faktors visās turpmākajās “półtorak” ražošanas stadijās, kas nosaka šā dzēriena izcilās īpašības.

Nogatavināšana un izturēšana

Saskaņā ar tradicionālu poļu recepti produkta rakstura iegūšanai nepieciešams ievērot nogatavināšanai un izturēšanai paredzēto laiku.“Półtorak” gadījumā tas ir vismaz trīs gadi.

Fizikāli ķīmiskās un organoleptiskās īpašības

Visu specifikācijās ietverto ražošanas stadiju ievērošana nodrošina produkta neatkārtojamu garšu un aromātu. Neatkārtojama “półtorak” garša un smarža ir panākta ar piemērotu alkohola un cukura saturu:

reducējošā cukura saturs pēc inversijas — 300 g/l;

cukura saturs kopā pēc faktiskās cukura koncentrācijas (tilpuma procentos), kas reizināta ar 18 — vismaz 600 g;

alkohola saturs — 15-18 % tilpuma procenti.

Pateicoties strikti noteiktām ražošanā izmantoto sastāvdaļu proporcijām, “półtorak” dzērienam ir raksturīga viskoza un šķidra konsistence, kas to atšķir no citiem medalus veidiem.

3.8.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta tradicionālais raksturs

Tradicionālā ražošanas metode

Medalus ražošanai Polijā ir vairāk kā tūkstoš gadu ilgas tradīcijas, un tai ir raksturīga liela dzērienu dažādība. Gadsimtu laikā ražošanas metodēm uzlabojoties un pilnveidojoties ir radušies daudzi medalus veidi. Medalus ražošana sniedzas līdz Polijas valstiskuma pirmsākumiem. Spāņu diplomāta, tirgotāja un ceļotāja Ibrahim ibn Yaqub piezīmēs 966. gadā teikts, ka: “Meško I zeme līdzās ēdienam, gaļai un aramzemei ir pārpilna ar medalu, tā slāvi sauc vīnus un reibinošus dzērienus” (Meško I bija vēsturē pirmais Polijas valdnieks). Gallus Anonymus hronikā, kurā aprakstīta Polijas vēsture XI un XII gadsimtu mijā, vairākkārt pieminēta medalus ražošana.

Ādama Mickēviča poļu tautas eposā “Pans Tadeušs”, kurā stāstīts par augstmaņu dzīvi no 1811. līdz 1812. gadam, var atrast ziņas par medalus ražošanas un lietošanas paradumiem, kā arī to veidiem. Medalus arī pieminēts Tomaša Zana (1796-1855) dzejoļos un Henrika Senkēviča romānu triloģijā par notikumiem 17. gadsimta Polijā (“Ar uguni un zobenu”, publicēts 1884. gadā; “Plūdi”, publicēts 1886. gadā; “Pans Volodijovskis”, publicēts 1887. un 1888. gadā).

Avotos, kuros aprakstītas poļu kulinārijas tradīcijas XVII un XVIII gadsimtā, medalus ne tikai pieminēts, bet arī norādīti tā dažādie veidi. Atkarībā no ražošanas metodes to sauca par “półtorak”, “dwójniak”, “trójniak” un “czwórniak”. Katrs no šiem nosaukumiem attiecas uz dažādu veidu medalu atkarībā no medus un ūdens vai sulas proporcijām, kā arī nogatavināšanas laika. “Półtorak” ražošanas tehnika, ar nelielām izmaiņām, tiek izmantota jau gadu simtiem.

Tradicionālais saturs

Polijā jau gadsimtiem pastāv tradicionālais medalus iedalījums — “półtorak”, “dwójniak”, “trójniak” un “czwórniak” — kas ir saglabājies patērētāju apziņā arī mūsdienās. Pēc Otrā pasaules kara tika mēģināts noregulēt medalus dalījumu četrās kategorijās. Visbeidzot šādu dalījumu ieviesa Polijas likumos ar 1948. gada likumu par vīniem, stiprinātiem vīniem, medalu un to tirdzniecību (Polijas Republikas Oficiālais Vēstnesis, 1948. gada 18. novembris). Likuma noteikumi reglamentē medalus ražošanu, medus un ūdens proporcijas, tehnoloģiskās prasības. Noradītas ir šādas “półtorak” ūdens un medus proporcijas: “Tikai medalus, kas ražots no vienas daļas medus un 0,5 daļām ūdens, var tikt saukts par półtorak”.

3.9.   Prasību minimums un procedūras specifisko iezīmju pārbaudei

Obligāta pārbaude attiecas uz:

pieņemto proporciju ievērošanu medalus misā,

nogatavināšanas laika ievērošanu,

pabeigta produkta organoleptiskajam īpašībām (garša, smarža, krāsa, dzidrums),

fizikāli ķīmisko īpašību rādītājiem galaproduktā — alkohola saturs, kopējais cukura daudzums, reducējošā cukura saturs pēc inversijas, kopējais skābums, gaistošais skābums, ekstrakts bez cukura, pelni augļu medalū. Rādītājiem jāatbilst specifikācijas 3.5. punktā norādītajiem.

Obligātas pārbaudes veic vismaz reizi gadā.

Ieteicams pārbaudes veikt arī turpmāk minētajās ražošanas stadijās. Pārbaudes turpmāk minētajās ražošanas stadijās nav obligātas, taču ir ieteicamas, jo tās palīdz novērst kļūdas, kas var rasties dažādās ražošanas stadijās.

4. stadija

Fermentēšanas procesa laikā regulāri jāpārbauda organoleptiskās īpašības pārbaudes (garša un smarža) un fizikāli ķīmiskie parametri, kā alkohola un cukuru saturs, kas alkohola fermentēšanas procesa laika mainās.

6. stadija

Nogatavināšanas laikā regulāri jāpārbauda pamata organoleptiskās īpašības un fizikāli ķīmiskie parametri, kā alkohola saturs, kopējais cukura daudzums, kopējais skābums un gaistošais skābums.

8. stadija

Pirms pildīšanas veic to fizikāli ķīmisko un organoleptisko parametru pārbaudi, kas minēti 3.5. punktā — Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts.

4.   iestādes vai institūcijas, kuras pārbauda atbilstību produkta specifikācijai

4.1.   Nosaukums un adrese

Nosaukums:

Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno — Spożywczych

Adrese:

ul. Wspólna 30, PL-00-930 Warszawa

Tālrunis:

(48-22) 623 29 00

Fakss:

(48-22) 623 29 98

E-pasta adrese:


Image

Publiska

Image

Privāta

4.2.   Iestādes vai institūcijas konkrētie uzdevumi

Uzraudzības iestāde ir atbildīga par visu specifikācijas prasību ievērošanas pārbaudi.


(1)  OV L 93, 31.3.2006., 1. lpp.