52006SC0950

Komisijas dienestu darba dokuments - Kopsavilkums - Ietekmes novertejums, kas attiecas uz priekšlikumu Padomes regulai, ar ko groza regulu (EK) nr. 2201/2003 attieciba uz jurisdikciju laulibas lietas un ievieš noteikumus par šajas lietas piemerojamam tiesibam {COM(2006) 399 galiga redakcija}{SEC(2006) 949} /* SEC/2006/0950 */


[pic] | EIROPAS KOPIENU KOMISIJA |

Briselē, 17.7.2006

SEC(2006) 950

KOMISIJAS DIENESTU DARBA DOKUMENTS KOPSAVILKUMS

IETEKMES NOVĒRTĒJUMS, KAS ATTIECAS UZ PRIEKŠLIKUMU PADOMES REGULAI, AR KO GROZA REGULU (EK) NR. 2201/2003 ATTIECīBā UZ JURISDIKCIJU LAULīBAS LIETāS UN IEVIEš NOTEIKUMUS PAR šAJāS LIETāS PIEMēROJAMāM TIESīBāM {COM(2006) 399 galīgā redakcija}{SEC(2006) 949}

IETEKMES NOVĒRTĒJUMS, KAS ATTIECAS UZ PRIEKŠLIKUMU PADOMES REGULAI, AR KO GROZA REGULU (EK) NR. 2201/2003 ATTIECīBā UZ JURISDIKCIJU LAULīBAS LIETāS UN IEVIEš NOTEIKUMUS PAR šAJāS LIETāS PIEMēROJAMāM TIESīBāM

KOPSAVILKUMS

Šis ietekmes novērtējums, kas attiecas uz piemērojamām tiesībām un jurisdikciju laulības šķiršanas lietās, ir izstrādāts, pamatojoties uz Komisijas uzdevumā veikto ārējo pētījumu[1]. Tas apraksta, kādas problēmas var rasties dažādas valstiskas piederības laulātajiem, ja tie vēlas šķirt laulību, un izklāsta priekšlikuma politikas mērķus: veicināt tiesisko noteiktību un paredzamību, veicināt pušu lielāku elastību un autonomiju, novērst „apsteigšanas sacīksti” („ rush to court ”) laulības šķiršanas pieteikuma iesniegšanā un nodrošināt tiesas pieejamību.

Ietekmes novērtējums atklāj šādas problēmas pašreizējā situācijā:

- laulātajiem ir grūti paredzēt, kuras tiesības tiks piemērotas laulības lietu tiesvedībā;

- laulātajiem nav pietiekamu iespēju izvēlēties piemērojamās tiesības un kompetento tiesu;

- pastāv „apsteigšanas sacīkstes” risks un

- grūtības laulātajiem, kas ir dažādu dalībvalstu pilsoņi un dzīvo trešās valstīs.

Ietekmes novērtējumā analizētas minētās problēmas un sniegtas sešas iespējamas politikas alternatīvas: 1) status quo , 2) uzlabota dalībvalstu sadarbība, 3) tiesību kolīziju normu saskaņošana, ieviešot ierobežotu iespēju laulātajiem izvēlēties piemērojamās tiesības, 4) Padomes Regulas 2201/2003 trešajā pantā noteikto piekritības (jurisdikcijas) noteikumu grozīšana, 5) ierobežotas iespējas ieviešana, ļaujot laulātajiem izvēlēties kompetento tiesu un 6) Padomes Regulas 2201/2003 septītā panta noteikto pārējo piekritības noteikumu grozīšana.

Novērtējot sešu politikas alternatīvu priekšrocības un trūkumus, jāsecina, ka neviena no tām pilnīgi neatrisinātu problēmas, bet visefektīvākais risinājums būtu dažādu politikas iespēju kombinācija. Tādēļ ir izvēlēta iespēja saskaņot dalībvalstu tiesību kolīziju normas un dot laulātajiem ierobežotu iespēju izvēlēties piemērojamās tiesības (3. politikas alternatīva), sniegt laulātajiem ierobežotas iespējas izvēlēties jurisdikciju (5. politikas alternatīva) un pieņemt kopējus noteikumus pārējos jurisdikcijas jautājumos, lai nodrošinātu pieeju tiesai ES pilsoņiem, kas dzīvo trešās valstīs (6. politikas alternatīva).

Līdz ar pieaugošo pilsoņu mobilitāti Eiropas Savienībā palielinās tādu laulāto pāru skaits, kur laulātās puses ir dažādu dalībvalstu pilsoņi vai laulātie dzīvo dažādās dalībvalstīs, vai laulātie dzīvo dalībvalstī, nebūdami tās pilsoņi. Ietekmes novērtējuma 3. daļā, pamatojoties uz dalībvalstu statistiskas iestāžu datiem, sniegts plašs pārskats par dažādu dalībvalstu pilsoņu starpā noslēgto laulību un laulības šķiršanas gadījumu skaitu ES.

[1] Skatīt Eiropas politikas vērtēšanas konsorcija ( European Policy Evaluation Consortium – EPEC ) pētījumu " Study to inform a subsequent Impact Assessment on the Commission proposal on jurisdiction and applicable law in divorce matters ", kas pieejams tīmekļa vietnē: http://europa.eu.int/comm/justice_home/news/consulting_public/news_consulting_public_en.htm.