52006DC0611

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei Programmas - IDABC īstenošanas izvērtējums /* COM/2006/0611 galīgā redakcija */


[pic] | EIROPAS KOPIENU KOMISIJA |

Briselē, 24.10.2006

COM(2006) 611 galīgā redakcija

KOMISIJAS PAZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI

Programmas IDABC īstenošanas izvērtējums

KOMISIJAS PAZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI

Programmas IDABC īstenošanas izvērtējums

1. IEVADS

Ar Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmumu ( IDABC lēmums)[1] 2005. gada 1. janvārī kā turpinājums programmām IDA un IDA II tika sākta piecgadu programma Eiropas elektroniskās pārvaldības pakalpojumu savietojamības nodrošināšanai valsts pārvaldes iestādēm, uzņēmumiem un pilsoņiem ( IDABC programma).

Šā paziņojuma mērķis ir iepazīstināt ar atzinumiem un ieteikumiem par IDABC programmas īstenojuma izvērtēšanu. Izvērtēšanas vajadzību nosaka IDABC lēmuma 13. panta 2.–4. punkts, kas arī liek izvērtēšanas rezultātus nodot Eiropas Parlamentam un Padomei ļoti agrīnā programmas darbības laika posmā, lai nodrošinātu, ka Komisija izvērtēšanas ietvaros ziņo par 2007.–2009. g. paredzēto summu atbilstību finanšu plāniem.

Vienošanās par 2007.–2013. g. finanšu plāniem aizkavēšanās neļāva Komisijai rezultātus celt priekšā IDABC lēmumā paredzētajā termiņā. Taču tagad Komisija var paziņot rezultātus un apstiprināt, ka IDABC lēmumā 2007.–2009. g. paredzētais finansējums atbilst finanšu plāniem un ir iekļauts finanšu programmās.

Izvērtēšanu Komisija veica kopā ar neatkarīgu ekspertu grupu no konsultāciju uzņēmuma. Savu artavu metodikā un secinājumos ir devuši Komisijas dienestu un dalībvalstu pārstāvji – ar darbu Komisijas koordinācijas grupā un valstu ekspertu padomdevējā grupā, kā arī IDABC vadības komitejā ( PEGSCO ).

Pilns konsultāciju uzņēmuma izvērtējuma ziņojums ir pieejams tiešsaistē http://ec.europa.eu/idabc/en/document/5707/3.

Izvērtējums bija visnotaļ atzinīgs – IDABC programmai kopumā ir ļoti augsta kvalitāte. Taču tajā arī izceltas dažas nepilnības, kuras ieteikts izsvērt programmas turpmākā īstenošanā.

2. PRIEKšVēSTURE

IDABC programmas mērķis ir noteikt, atbalstīt un sekmēt visas Eiropas elektroniskās pārvaldības pakalpojumu un to pamatā esošo savietojamo telemātikas tīklu attīstību. Tā ir veidota, lai palīdzētu sasniegt elektroniskās pārvaldības jomā nospraustos mērķus:

- turpinot informācijas tehnoloģiju ieviešanu politikas jomās, it sevišķi tad, ja to sekmē tiesību akti,

- veidojot kopīgu infrastruktūru pārrobežu informācijas apmaiņai starp valsts pārvaldes iestādēm, lai nodrošinātu efektīvu saziņu,

- veicinot jaunus pakalpojumu veidus uzņēmumiem un pilsoņiem.

Šim nolūkam IDABC programmā paredzēti līdzekļi darbībām divās pozīcijās, proti, vispārējas intereses projekti un horizontālie pasākumi, kas ir uzskaitīti norisošajā IDABC darba programmā, kurā Komisija vismaz vienreiz gadā pēc apspriešanās ar PEGSCO izdara grozījumus.

Vispārējas intereses projekti ir darbības Eiropas Savienības politikas jomās, kas saistītas ar visas Eiropas elektroniskās pārvaldības pakalpojumu ieviešanu vai pilnveidošanu, atbalstot valsts pārvaldes iestādes, uzņēmumus un pilsoņus. Tādas darbības, kas apmierina Eiropas politikas prasības un uzlabo sadarbību starp pārvaldēm visā Eiropā, īsteno nozares, kas atbild par dažādām ES politikas jomām, t. i., ģenerāldirektorāti, un parasti uzrauga nozaru komitejas. Vispārējas intereses projekti, kas sākti programmas ietvaros, sīkāk aprakstīti IDABC Darba programmā[2].

Horizontālie pasākumi ir darbības ar mērķi atbalstīt vispārējas intereses projektus un elektronisko pārvaldību kopumā. Pirmkārt, tie sniedz un nodrošina infrastruktūras pakalpojumus valsts dienestiem Kopienā. Šie pakalpojumi sniedz un nodrošina tehnoloģiju un programmatūras risinājumus un aptver tīkla, starpprogrammatūras, drošības pakalpojumus un vadlīnijas. Otrkārt, tie uzsāk, veicina un pārvalda visas Eiropas elektroniskās pārvaldības pakalpojumu sniegšanu uzņēmumiem un pilsoņiem Eiropā, ieskaitot ar tiem saistītos organizācijas un koordinācijas aspektus. Horizontālie pasākumi, kas sākti programmas ietvaros, sīkāk aprakstīti IDABC Darba programmā[3]. Horizontālos pasākumus lielākoties īsteno IDABC nodaļa.

3. METODIKA

Izvērtēšana balstījās uz vairākām izpētes metodēm, proti, dokumentācijas izpēte, apsekojums tiešsaistē, pārrunas un gadījumu izpēte, iesaistot plašu ieinteresēto personu loku, kopā aptuveni 300 pārstāvju no nozaru komitejām, PEGSCO un ES dienestiem.

4. IZVēRTēšANAS ASPEKTI UN JAUTāJUMI

Izvērtēšanas centrā bija šādi galvenie aspekti:

- Atbilstība . Cik lielā mērā IDABC programmas mērķi un darbības attiecas uz pieaugošajām vajadzībām un prioritātēm valstu un ES mērogā, vispirmām kārtām – vajadzībām un prioritātēm, kas izkristalizējas noritošajā apspriešanā sakarā ar i2010, un tām, kas noteiktas Lisabonas mērķos?

- Rezultativitāte . Cik ekonomiski dažādais ieguldījums un darbības pārvēršas iznākumā un rezultātos? Kuri programmas aspekti ir visefektīvākie vai visneefektīvākie, it sevišķi – mobilizēto resursu ziņā?

- Efektivitāte . Cik lielā mērā IDABC programmas rezultāti un ietekme ir palīdzējuši sasniegt to konkrētos un vispārīgos mērķus? Vai kādi no aspektiem ir vairāk vai mazāk efektīvi par citiem un, ja tā, tad – ko no tā var mācīties?

- Lietderīgums. Kādi ir IDABC programmas sasniegtie un paredzamie rezultāti un ietekme salīdzinājumā ar mērķpopulāciju vajadzībām? Cik lielā mērā iespējams veikt pasākumus, lai uzlabotu programmas lietderību, un kādus pasākumus?

- Saskanība . Cik lielā mērā darbības iekļaujas vienotā pieejā programmas ietvaros un cik labi tiek panāktas sinerģijas starp programmas darbībām un citiem Kopienas pasākumiem visas Eiropas elektroniskās pārvaldības un infrastruktūras pakalpojumu jomā?

Līdztekus konkrētiem jautājumiem, kas saistās ar šiem izvērtēšanas aspektiem, tika uzdoti arī trīs šķērsgriezuma jautājumi, kas saistās ar:

- IDABC programmas finansētajās darbībās līdz šim paveikto,

- dalībvalstu koordināciju un iesaisti,

- to, cik lielā mērā IDABC programmas īstenošanā ir ievēroti IDA II programmas nobeiguma novērtējuma ieteikumi.

5. ATZINUMI

5.1. Atbilstība

Visi izvērtēšanai savāktie dati rāda, ka IDABC programmai ir ļoti apmierinošs atbilstības līmenis. Izvērtēšanā atklājās, ka IDABC programmas mērķi un plānotās darbības pilnīgi atbilst vajadzībām un prioritātēm, kas ES līmenī noteiktas ar Lisabonas mērķiem. IDABC programma vispārīgi tuvina plašākus mērķus, kā jauninājumu sekmēšana un IKT uzsākšana, kā arī konkrētākus mērķus, kā mobilāka darbaspēka radīšana, piemēram., sniedzot informācijas pakalpojumus, kas atvieglina pārvietošanos pāri robežām. Taču IDABC devums ir arī netiešs – uzlabojot datu apmaiņas starp dalībvalstīm efektivitāti un mazinot birokrātiju attiecībā pret uzņēmumiem un pilsoņiem. Jāsecina, ka atbilstība ir viena no galvenajām IDABC ieinteresēto personu rūpēm un to dažādos līmeņos tiecas panākt daudzos savstarpēji papildinošos veidos.

5.2. Rezultativitāte

Izvērtējumā aizrādīts, ka dziļāka rezultativitātes analīze šajā posmā būtu pāragra, ņemot vērā programmas kopējo – saprotams, niecīgo – veikumu šajā agrīnajā posmā. Pagaidām vēl nav redzamu un izmērāmu rezultātu un ietekmes. Tomēr, balstoties uz apsekojumā savāktajiem datiem, izvērtējumā provizoriski spriests par resursu apmierinošu izmantojumu darbību īstenošanai ekonomiskā aspektā.

5.3. Efektivitāte

IDABC programma vēl ir agrīnā stadijā, tādēļ pagaidām nav iespējams detalizēti izanalizēt IDABC programmas devumu Kopienai. Tomēr ir iespējams izvirzīt pieņēmumus par darbību turpmāko attīstību. Saskaņā ar izvērtējumu vairums vispārējas intereses projektu šobrīd uzskatāmi par tādiem, kas īstenojas pēc grafika, turpretim horizontālajiem pasākumiem visumā būs vajadzīga vai nu papildu palīdzība, vai pagarinājums, pirmām kārtām aizkavējušās sākuma, ieilgušu procedūru un darbinieku deficīta dēļ. Tomēr, kā rāda epizodiskās liecības, ko devuši gadījumu pētījumi, gan vispārējas intereses projekti, gan horizontālie pasākumi sasniegs cerīgus efektivitātes rādītājus.

5.4. Lietderīgums

Saskaņā ar pārrunās paustajiem uzskatiem tāda veida elektroniskās pārvaldības pakalpojumi kā tie, ko sniedz IDABC programma, uzskatāmi par unikāliem, jo vajadzību pēc kopējām Eiropas telemātiskajām saskarnēm visās valsts pārvaldes iestādēs tādā veidā neapmierina neviena cita programma vai iniciatīva. Sevišķi apmierinātas ar sniegtajiem pakalpojumiem ir dalībvalstis, kuras pievienojās ES pēdējā paplašināšanās reizē, un ne tikai tāpēc, ka IDABC tām piedāvā iespēju uzlabot pašām savu telemātisko infrastruktūru un pakalpojumus. Citiem vārdiem sakot, izvērtējumā secināts, ka IDABC programmas pasākumi, izmantotā pieeja un procedūras atspoguļo starptautiskos centienus dot dalībvalstīm to, ko tās gaida, un Eiropas līmenī noteiktās prioritātes.

Apsekojuma respondenti uzskata Eiropas valstu pārvaldes iestādes visos līmeņos par galvenajiem IDABC pasākumu adresātiem, otrajā vietā atstājot uzņēmumus, trešajā – pilsoņus. Taču kopumā patlaban uzņēmumu un pilsoņu lietas netiek tieši risinātas tik bieži kā pārvalžu lietas. Neliekas, ka ieinteresēto personu vidū būtu vienprātība par to, vai pārvaldes ir pietiekama un apmierinoša mērķgrupa, vai arī būtu vajadzīgi lielāki pūliņi, lai apmierinātu uzņēmumu un pilsoņu vajadzības.

5.5. Saskanība

Dokumentu izpēte, pārrunas un apsekojumā noskaidrotie viedokļi tuvinās tajā ziņā, ka norāda uz iekšēju saskanību IDABC programmas atbalstīto pasākumu starpā. IDABC darbības veicina programmas mērķu sasniegšanu, ievērojot vienotu koncepciju.

Izvērtēšanā novērots, ka lielāku vērību prasa programmas saskanība ar pārējiem Kopienas pasākumiem visas Eiropas elektroniskās pārvaldības un infrastruktūras pakalpojumu jomā, t. i., ārējā saskanība. Lai gan dažādās ieinteresētās personas, risinot līdzīga veida problēmas, arvien vairāk cenšas darboties komplementāri, rēķināšanās ar citām programmām reizēm vēl nav pietiekama, it sevišķi konkrētu darbību līmenī.

5.6. IDABC programmas finansētajās darbībās līdz šim paveiktais

Kopumā apmēram 50 % IDABC programmas darba programmā iekļauto darbību 2006. gada pirmajā kvartālā faktiski bija sākušās. Vispārējas intereses projektu bija mazliet vairāk nekā horizontālo pasākumu projektu. Bez tam faktiski sākušās darbības vēl bija agrīnā norises stadijā. Tomēr izvērtējumā secināts, ka paredzētie IDABC Eiropas elektroniskās pārvaldības pakalpojumi, kuri bija sākti laikus vai tika pārnesti no IDA II programmas, tiek labi izstrādāti, īstenoti un izmantoti.

5.7. Dalībvalstu koordinācija un iesaiste

Pēc pārrunās un apsekojumā paustajiem uzskatiem valsts koordinētas un konsolidētas pieejas vispārējas intereses projektiem izveide dalībvalstīs atsevišķās ieinteresēto personu grupās tiek vērtēta visai pretrunīgi. Šīs domstarpības faktiski izraisa vispārēju neapmierinātību ar nespēju koordinēt viedokļus dalībvalstu pārstāvju starpā PEGSCO un nozaru komitejās. Tomēr izvērtējumā piezīmēts, ka dažas dalībvalstis ir īstenojušas īpašus, efektīvus PEGSCO locekļu un nozaru komiteju locekļu uzskatu koordinācijas līdzekļus.

Pamatojoties uz nozaru komiteju locekļu sniegtajām atbildēm, izvērtējumā arī secināts, ka nozaru komiteju locekļu pašreizējais izpratnes līmenis viņu pienākumu ziņā ir nevienmērīgs.

5.8. Cik lielā mērā IDABC programmas īstenošanā ievēroti IDA II programmas nobeiguma novērtējuma ieteikumi

IDA II programmas ieteikumi nebija pieejami līdz IDABC lēmuma pieņemšanai. Tomēr, galvenokārt balstoties uz izvērtējuma secinājumiem, lielākā daļa no IDA II nobeiguma novērtējuma trīspadsmit ieteikumiem vai nu jau ir ievēroti, vai tiek apsvērti. Tikai trīs no ieteikumiem joprojām ir pilnīgi piemērojami, un viens no tiem ir tas, ka priekšroka jādod tiem pasākumiem, kas visvairāk tuvina programmas mērķu sasniegšanu, bet tās jau ir katra programmas vadītāja pastāvīgas rūpes. Nav īstenoti šādi ieteikumi:

- būtu izveidojams digitāls kontrolpanelis ar mērķi uzraudzīt un tālāk plānot uzsāktās un pabeigtās darbības, gan saistībā ar kārtējo mērķu sasniegšanu, rezultātiem un guvumiem, gan arī ar monetāro rezultātu izcelšanu un salīdzināšanu ar izmaksām,

- būtu izveidojama saziņas programma, kas apziņotu ES 15 tāpat, kā tika apziņotas jaunās dalībvalstis, ar nolūku nodrošināt atbalstu darba veidam un galvenās vadlīnijas/struktūras.

Līdz ar pastāvīgas darba programmas ieviešanu IDABC vajadzība pēc darbību īstenošanas uzraudzības kontrolpaneļa ir ievērojami mazinājusies, jo darbības tiek regulāri salīdzinātas ar ierakstiem darba programmā, kas atspoguļo gan darbību statusu, gan nākotnes plānus, un līdzekļi tālākajiem posmiem tiek atvēlēti tikai tad, kad ir sasniegti starpposma mērķi. Tajā pašā laikā ir ieviesta ikgadēja ziņošana par programmas īstenojumu un gada laikā pēc īstenošanas tiek prasīts pēcīstenošanas pārskats par katru darbību. Bez tam, lai palielinātu piešķirto līdzekļu lietderību, ir vajadzīgs dažus komponentus cik vien iespējams izmantot par jaunu. Komisija turpinās uzraudzīt notikumus ar nolūku nodrošināt maksimālu ieguvumu.

Komisija turpinās sadarboties ar dalībvalstu pārstāvjiem PEGSCO , lai nodrošinātu atbalstu un iesaisti, koncentrējoties uz darbībām, kas apmierina vajadzības, kuras konstatētas sadarbībā ar dalībvalstīm un nozarēm.

6. SECINāJUMI UN IETEIKUMI

IDABC programmas īstenojuma izvērtēšana ir devusi vairākus atzinumus un ieteikumus, kas izriet no šiem atzinumiem.

6.1. Izvērtēšanas grafiks

Šai izvērtēšanai, kas pēc statusa ir starpposma izvērtēšana, ir grūti konstatēt programmas pirmos rezultātus, jo faktiski tā vēl ir ļoti agrīnā stadijā. Izvērtējumā aizrādīts, ka sakarā ar iepriekšējiem IDA programmu izvērtējumiem ir bijušas relatīvas problēmas ar termiņiem, kas izvērtēšanas rezultātu sastādīšanu vai izmantošanu padara ne visai optimālu.

1. ieteikums

Vairāk vērības jāpiegriež izvērtēšanas grafikam. Tā kā kalendāra ievērošana IDABC lēmumā ir obligāta, turpmākām programmām lēmumā jāparedz augstāks elastīgums attiecībā uz izvērtējumu grafiku, kas līdz ar to ļaus programmai pilnīgāk izmantot izvērtēšanas rezultātus.

Komisija labi apzinās, ka pašreizējā starpposma izvērtēšana ir notikusi pārāk agri, lai uzrādītu labvēlīgus rezultātus, un ieteiks iespējamā turpinājuma programmā starpposma izvērtēšanu izdarīt kā termiņa vidusposma izvērtēšanu, tāpat kā Komisijas sākotnējā priekšlikumā par IDABC programmu.

6.2. Programmas īstenošanas organizēšana

Grūtības, ar kurām nācās sastapties izvērtējuma īstenošanā, it sevišķi attiecībā uz vispārējās struktūras aprakstu ieinteresēto personu grupu un to attiecību aspektā, ir atsegušas programmas vispārējās organizācijas sarežģītību, it īpaši vispārējas intereses projektu sakarā. To pašu problēmu uzrāda arī pretrunīgā izpratne par koordināciju un dalībvalstu iesaisti. Konkrēti, izvērtējumā secināts, ka nozaru komitejām un vadītājiem būtu pilnīgāk jāapzinās sava loma un PEGSCO locekļiem un nozaru komiteju locekļiem jānodrošina augstāks sadarbības līmenis.

2. ieteikums

Komisijai jāgādā par to, lai visas iesaistītās personas zinātu savus uzdevumus īstenošanas procesā. Izvērtējumā ierosināts veidot organizācijas diagrammas un dalībnieku darbības aprakstus, kuri pietiekami plaši jāizplata, ir sevišķi attiecībā uz vispārējas intereses projektiem.

Sadarbībā ar dalībvalstīm, kas pārstāvētas PEGSCO , un nozarēm, kas pārstāvētas ar IDABC programmu nodibinātajā Starpdienestu darba grupā, Komisija turpinās darbu, lai panāktu, ka visi iesaistītie zina savus uzdevumus un pienākumus īstenošanas procesā.

6.3. Izmantotāju augošo vajadzību iestrādāšana programmā

Izvērtējumā piezīmēts, ka IDABC programma, tāpat kā tās priekšgājēja, ir pareizi pielāgota Eiropas politikas prioritāšu attīstībai. Šos centienus augsti vērtē tās dalībvalstis, kuras ir apmierinātas ar sniegtajiem pakalpojumiem. Taču, ņemot vērā to, ka programmas izpilde ir agrīnā stadijā, vēl nav pabeigta visa projekta līmenī plānotā priekšizpēte un tādēļ joprojām notiek programmas precizēšana, kas to pielāgo mērķpopulāciju vajadzībām.

3. ieteikums

Programmas stratēģiskajā līmenī jācenšas savākt un izplatīt konkrētu un atjauninātu informāciju par lietotāju vajadzībām. Izvērtējumā ierosināts aicināt iesaistīties PEGSCO locekļus, tāpēc ka viņi ir svarīgs valsts vai starptautiskā līmenī noteikto vajadzību apzināšanas avots, un tajā pašā laikā organizēt zināšanu apmaiņas sanāksmes, kas ļautu viņiem dalīties pieredzē un gūtajās mācībās ar citu dalībvalstu pārstāvjiem un ES iestādēm. Varētu arī sintezēt un izplatīt projekta priekšizpētē iegūtos datus.

Sadarbībā ar dalībvalstu pārstāvjiem PEGSCO un nozarēs Komisija turpinās izstrādāt jomas, kas saskaņotas ar dalībvalstīm un ko apstiprina „i2010. e-pārvaldības rīcības plāns: paātrināt e-pārvaldību Eiropā par labu visiem”[4] ar nolūku atbalstīt visas Eiropas elektroniskās pārvaldības pakalpojumu izveidi, arī sadarbībā ar Augstākā līmeņa darba grupas Elektroniskās pārvaldības apakšgrupu, kas izveidota sakarā ar i2010 elektroniskās pārvaldības rīcības plānu.

6.4. Horizontālie pasākumi un cilvēkresursi

Lai gan IDABC programma vēl aizvien ir agrīnā stadijā, ir iespējams izvirzīt atsevišķus pieņēmumus par darbību tālāko attīstību. Lai gan vairums vispārējas intereses projektu šobrīd uzskatāmi par tādiem, kas īstenojas pēc grafika, horizontālajiem pasākumiem visumā būs vajadzīga vai nu papildu palīdzība, vai pagarinājums, pirmām kārtām aizkavējušās sākuma, ieilgušu procedūru un nelabvēlīgas darbību un darbinieku attiecības dēļ.

4. ieteikums

Programmas īstenošanas laikā stingrāk jāuzrauga, cik lielā mērā IDABC darbības spēj sasniegt saskaņotos starpposma mērķus – it sevišķi attiecībā uz horizontālajiem pasākumiem. Šajā sakarā izvērtējumā izcelta vajadzība horizontālo pasākumu pārvaldībā izveidot labāk līdzsvarotu darbību un darbinieku attiecību, sakarā gan ar IDABC programmu, gan nākamajām programmām.

IDABC darba programmas trešajā redakcijā, kas pieņemta 2006. g. 14. VIII[5], Komisija ir pielāgojusi starpposma mērķus un termiņus, rēķinoties ar kavēšanos programmas pirmajā gadā un ņemot vērā pašreizējo darbību un darbinieku attiecību. Komisija turpinās uzraudzīt atbilstību saskaņotajiem termiņiem un starpposma mērķiem un vajadzības gadījumā veiks pasākumus.

6.5. Ar elektronisko pārvaldību saistīto EK programmu sasaiste

IDABC programmai raksturīga augsta iekšējā saskanība – tās darbības veicina programmas mērķu sasniegšanu, ievērojot vienotu koncepciju. No otras puses, vairāk vērības jāveltī IDABC programmas saskanībai ar citiem Kopienas pasākumiem visas Eiropas elektroniskās pārvaldības un infrastruktūras pakalpojumu jomā. Lai gan dažādās ieinteresētās personas, risinot līdzīga veida problēmas, arvien vairāk cenšas darboties komplementāri, rēķināšanās ar citām programmām reizēm vēl nav adekvāta.

5. ieteikums

Jāveic to dažādo ES programmu sakaru stratēģiska novērtēšana, kuru ietvaros EK izstrādā sadarbspējīgas elektroniskās pārvaldības iniciatīvas , lai vairotu programmu savstarpējās izglītošanās procesus un sinerģijas. Tādas stratēģiskas izvērtēšanas rezultātiem būtu jāļauj konkretizēt stratēģiskās nostādnes un ar elektronisko pārvaldību saistīto EK programmu savstarpējo sasaisti.

Sakarā ar i2010 elektroniskās pārvaldības rīcības plāna izveidi Komisija nodrošina optimālu programmas resursu un atsevišķu programmu ekspertu zināšanu izlietojumu, radot sinerģijas starp dažādajām ES programmām elektroniskās pārvaldības jomā, sadalot darbus, koordinējot un sadarbojoties. Bez tam, sagaidot Komisijas priekšlikuma pieņemšanu par Eiropas Parlamenta un Padomes lēmumu izveidot Konkurētspējas un jauninājumu pamatprogrammu (2007.–2013. g.)[6], tiks izveidota IKT Politikas atbalsta programma, kas pamazām integrēs vairākas līdzšinējās programmas elektroniskās pārvaldības jomā ( eContent+, eTEN, Modinis ). Tajā pašā laikā Komisija pētī iespējas padarīt izveidotos elektroniskās pārvaldības risinājumus neatkarīgus no programmām, definējot mehānismus, kas nodrošinātu to finansiālo un darbības noturību, ko prasa IDABC lēmums, kā arī ar nolūku nodrošināt sinerģijas un uzlabot izmaksu lietderīgumu. Vēl vairāk pastiprinot koordināciju un integrāciju, Komisija turpinās nodrošināt mācīšanos vienam no otra un sinerģijas programmu starpā.

7. SECINāJUMI

Gan norādot uz dažām nepilnībām, kuras ieteikts apsvērt turpmākajā IDABC programmas īstenošanā, izvērtējumā izdarīti visnotaļ pozitīvi secinājumi, ar piezīmi, ka pašreizējā agrīnajā īstenošanas posmā ir pāragri dot detalizētu IDABC programmas novērtējumu.

Kā jau minēts, Komisija veltīs milzu uzmanību šā izvērtējuma ieteikumiem.

[1] Eiropas Parlamenta un Padomes 2004. gada 21. aprīļa Lēmums 2004/387/EK par Viseiropas elektroniskās pārvaldības pakalpojumu savietojamības nodrošināšanu valsts pārvaldes iestādēm, uzņēmumiem un pilsoņiem ( IDABC ), OV L 144, 30.4.2004. Sk. OV L 181, 18.5.2004., 25. lpp.,http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/lv/dd/13/34/32004D0387LV.pdf

[2] C/2006/3606, sk. http://ec.europa.eu/idabc/en/document/5101

[3] C/2006/3606, sk. http://ec.europa.eu/idabc/en/document/5101

[4] COM(2006) 173 galīgā redakcija, sk.http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/lv/com/2006/com2006_0173lv01.pdf

[5] C/2006/3606, sk. http://ec.europa.eu/idabc/en/document/5101

[6] COM(2005) 121 galīgā redakcija, sk.http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/lv/com/2005/com2005_0121lv01.pdf