8.9.2005   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 221/22


Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas Atzinums par tēmu “Ģeotermiskās enerģijas — zemes siltuma izmantošana”

(2005/C 221/05)

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja 2004.gada 1.jūlijā saskaņā ar tās Reglamenta 29.panta 2.punktu nolēma izstrādāt pašiniciatīvas atzinumu par šādu tēmu: “Ģeotermiskās enerģijas — zemes siltuma izmantošana”.

Transporta, enerģētikas infrastruktūras un informācijas sabiedrības specializētā nodaļa, kurai tika uzdots veikt darbu, pieņēma tās atzinumu 2005.gada 17. janvārī. Ziņotājs bija WOLF kgs.

Komiteja tās 414. plenārajā sesijā 2005. gada 9. un 10. februārī (2005. gada 9. februāra sēdē) ar 132 balsīm par un 2 atturoties pieņēma šādu atzinumu:

Šis atzinums papildina iepriekšējos Komitejas enerģētikas un izpētes politikas atzinumus. Tajā raksturota ģeotermijas (zemes siltuma) kā tāda enerģijas avota attīstīšana un izmantošana, kas resursu apjoma ziņā varētu atbilst ilgtspējīguma kritērijam, kurš izmantošanas procesa laikā neemitē CO2 un ko tādēļ var uzskatīt par atjaunojamās enerģijas avotu. Īsi raksturota un novērtēta situācija ģeotermijas attīstībā un izmantošanā, tās iespējamais potenciāls un problēmas ar ieviešanu tirgū. Raksturojums veikts, ņemot vērā situāciju globālās enerģētikas jautājumā.

Saturs:

1.

Enerģētikas jautājums

2.

Ģeotermija

3.

Pašreizējā situācija

4.

Turpmākā attīstība un ieteikumi

5.

Kopsavilkums

1.   Enerģētikas jautājums

1.1

Lietderīgā enerģija (1) veido mūsu šodienas dzīvesveida un kultūras pamatu. Tikai tās pietiekamā pieejamība ir nodrošinājusi pašreizējo dzīves standartu: vidējais mūža ilgums, apgāde ar pārtiku, vispārīgā labklājība un personīgā brīvība lielajās un augšupejošajās nācijās ar attīstītu rūpniecību sasniegusi agrāk vēl nepieredzētu līmeni. Bez pietiekamas enerģijas apgādes šie sasniegumi būtu ļoti apdraudēti.

1.2

Vajadzība pēc drošas, lētas, videi nekaitīgas un noturīgas apgādes ar lietderīgo enerģiju ir jautājums, kas ir kopīgs Lisabonas, Gēteborgas un Barselonas Padomju lēmumiem. Tiem atbilstoši Eiropas Savienība enerģētikas politikā virzās uz trīs cieši saistītiem un vienlīdz svarīgiem mērķiem, tas ir, (1) konkurētspēju, (2) apgādes drošību un (3) vides aizsardzību un uzlabošanu, visi mērķi kopā vērsti uz noturīgu attīstību.

1.3

Komiteja vairākos atzinumos (2) ir konstatējusi, ka enerģijas apgāde un izmantošana ir saistīta ar vides piesārņošanu, risku, resursu izsmelšanu, kā arī problemātisku ārpolitisku atkarību un nejaušībām — skatīt pašreizējo naftas cenu — un ka svarīgākais pasākums, lai samazinātu energoapgādes, ekonomisko krīžu un cita veida risku, ir pēc iespējas daudzpusīga un līdzsvarota visu enerģijas veidu un formu izmantošana, tajā skaitā visi enerģijas taupīšanas un racionālas izlietošanas centieni.

1.4

Nevienu iespēju un tehnikas veidu, kas varētu veicināt energoapgādi nākotnē, nevar nosaukt par tehniski nevainojamu, tādu, kas neatstāj kaitīgu ietekmi uz vidi, kas apmierinātu visas vajadzības un kura potenciāls būtu pārskatāms pietiekami ilgā periodā. Turklāt gan parasto enerģijas avotu, gan alternatīvu enerģijas formu pašreizējā tendence un izmaksu attīstība liecina, ka nākotnē enerģija vairs nebūs tik lēta ka līdz šim, dedzinot (3) fosilos enerģijas avotus kā, piemēram, naftu, ogles un dabas gāzi.

1.5

Tādēļ tālredzīgā un atbildīgā enerģētikas politikā arī nevar paļauties uz to, ka uz augstāk minētajiem mērķiem vērstu energoapgādi var garantēt, izmantojot tikai dažus enerģijas avotus.

1.6

Tātad, ilgtermiņā iespējama, vidi saudzējoša un ekonomiski savietojama energoapgāde nav garantēta (4) ne Eiropā, ne pasaulē. Iespējamus risinājumus var izstrādāt tikai uz turpmāku intensīvu pētījumu un attīstības pamata. Tajā jāietilpst arī pilotiekārtu uzstādīšanai, to tehniskajai un ekonomiskajai izmēģināšanai un beidzot to pakāpeniskai ieviešanai tirgū.

1.7

Turklāt Komiteja ir norādījusi, ka enerģijas problēmas risināšanai jābūt globālai un jāaptver daudz ilgāks laika periods, jo enerģētikas ekonomikā izmaiņas notiek ļoti lēni, un klimata gāzu (siltumnīcefekta gāzu) emisija ir nevis reģionāla, bet gan globāla problēma. Turklāt paredzams, ka nākotnē, sevišķi šī gadsimta otrajā pusē šī problemātiskā situācija vēl vairāk saasināsies.

1.8

Gan resursu ierobežojumus, gan emisijas problemātiku papildus apgrūtina arī prognoze, ka pasaules vajadzība pēc enerģijas, kuru izraisa iedzīvotāju skaita pieaugums un mazāk attīstīto valstu vajadzība panākt iekavēto, līdz 2060.gadam divkāršosies vai pat trīskāršosies. Saskaņā ar mūsdienu zināšanu līmeni šo ļoti ievērojamo papildu vajadzību nevarēs kompensēt tikai ar efektivitātes palielināšanu un enerģijas taupīšanu.

1.9

Tādējādi stratēģija (5) un attīstības perspektīva jāvērš vēl aiz šī 2060. gada mērķa apvāršņa.

1.10

Komiteja jau ir konstatējusi, ka pilsoņu uztverē un sabiedriskajās diskusijās pastāv plašs viedokļu spektrs, kas sniedzas no riska un iespēju nenovērtēšanas līdz to pārspīlēšanai.

1.11

Līdz ar to vēl nav izstrādāta pietiekami vienota vispasaules enerģētikas politika. Turklāt šis fakts apgrūtina nepieciešamo ES iespēju vienlīdzības panākšanu globālajā ekonomiskajā konkurencē.

1.12

Pat Savienības dalībvalstu nostājā pastāv zināmas atšķirības attiecībā uz enerģijas problēmu. Tomēr gan dalībvalstu, gan ES līmenī valda vienots viedoklis, ka jāturpina (tālāk) attīstīt visas iespējas — izņemot kodolenerģiju dažās dalībvalstīs. Šajā nolūkā tiek izmantotas daudzas šim mērķim atbilstošas pētniecības un attīstības programmas un citas daļēji pat uzkrātās veicināšanas programmas gan dalībvalstu, gan ES līmenī.

1.13

Īpašs ES mērķis šajā procesā ir ievērojami palielināt atjaunojamo enerģijas avotu izmantošanu vidējā un ilgā termiņā, kas var veicināt arī klimata aizsardzību. Šajā situācijā ģeotermijai ir svarīga nozīme.

2.   Ģeotermija (zemes siltums)

2.1

Ar ģeotermisko enerģijas ieguvi saprot tādus tehniskos paņēmienus, ar kuru palīdzību no ļoti karstās zemes iekšienes atzaro un padara izmantojamu uz zemes virspusi plūstošo siltuma straumi. Kā enerģijas avota nesēju izmanto ūdeni (šķidrā/tvaika veidā).

2.1.1

Tomēr šīs siltuma plūsmas koncentrācija ir ļoti niecīga. Zem zemes virskārtas pastāvošā temperatūra, pieaugot dziļumam, palielinās tikai ļoti nedaudz: vidējais rādītājs ir temperatūras pieaugums par 3oC uz katriem 100 metriem dziļuma. Ģeoloģiskās zonas, kurās, pieaugot dziļumam, temperatūra palielinās vairāk, sauc par ģeotermiskajām anomālijām.

2.1.2

Augšējo zemes slāņu siltuma daudzumu var ietekmēt arī saules stari; šī tēma vēl turpmāk tiks aplūkota sadaļā par zemes siltumu.

2.2

Zemes siltuma izmantošanā izšķir divas formas.

2.2.1

Pirmkārt, tā ir siltuma izmantošana apkures nolūkā. Pašlaik apkurei ES nepieciešami apmēram 40 % no kopējās energoapgādes, un parasti šim nolūkam pietiek ar relatīvi zemu (ūdens) temperatūru ( jau < 100oC).

2.2.1.1

Tikai apkures nolūkā cita starpā izmanto tā sauktās zemes siltuma zondes, kuras pa apakšgalā slēgtu koaksiālu cauruli (kas iegremdēta 2,5 — 3 km dziļumā), caurskalo ūdens, tādējādi uzņemot lietderīgo siltuma jaudu līdz apmēram 500 kWth.

2.2.1.2

Īpašs zemes virsmai ļoti tuvā siltuma izmantošanas veids ir zemes siltuma sūkņu (“apgrieztā saldētava”) izmantošana ēku apkurē (no apmēram 2 kWth līdz 2 MWth); šajā procesā vēl izmanto “saldēšanas līdzekli” (6). Šeit pastāv vairāki varianti, kas atkarībā no izmantotās tehnikas aptver dziļumu no viena līdz pat vairākiem simtiem metru.

2.2.2

Otrkārt, runa ir par elektroenerģijas ražošanu, kuras ieguvei nepieciešama salīdzinoši augstāka (ūdens) temperatūra (piemēram, > 120oC), turklāt karsējamais ūdens parasti tiek vadīts pa pazemi, plūstot cauri diviem lielākā savstarpējā attālumā ierīkotiem urbumiem pretējos virzienos. Šādā veidā var iegūt lielāku siltuma jaudu, proti, apmēram no 5 līdz 30 MWth.

2.2.2.1

Tomēr arī šīs (ūdens) temperatūras vēl ir zemas salīdzinājumā ar (siltuma enerģijas pārvēršanai elektroenerģijā) vēlamo termodinamisko efektivitātes koeficientu un nepieciešamo turbīnas cikla vārīšanās temperatūru.

2.2.2.2

Tādēļ turbīnas ciklam pārsvarā izmanto darba šķidrumus ar zemāku vārīšanās temperatūru nekā ūdenim (kā, piemēram, perfluorpentāns C5F12). Šim nolūkam tiek attīstīti īpaši turbīnu cikli kā Organic Rankine Cycle (ORC process) vai Kalina process.

2.2.3

Īpaši izdevīgi ir kombinēt abas izmantošanas formas (elektroenerģiju un siltumu) un strāvas ražošanā pāri palikušo vai neizmantoto siltumu izmantot apkurei: vienlaicīga apkures siltuma un elektroenerģijas ražošana.

2.3

Lai piegādātu tehniski izmantojamu enerģiju sevišķi strāvas ražošanā, parasti ir piemēroti tikai pietiekoši dziļi, tas ir, vairākus kilometrus zem Zemes virsmas esoši siltuma krātuves. Šajā nolūkā jāveic dārgi dziļurbumi.

2.3.1

Tomēr šādu iekārtu attīstības un ekspluatācijas izdevumi, palielinoties dziļumam, manāmi pieaug. Tādēļ atkarībā no paredzētā izmantošanas veida ir jāveic analīze, apsverot urbuma (iegremdēšanas) dziļumu, lietderības koeficientu un siltuma ieguvumu.

2.4

Tādēļ izmantojamas siltuma krātuves vispirms tika meklēti galvenokārt tajās ģeoloģiskajās zonās, kurās pastāv ģeotermiskās anomālijas.

2.4.1

Izteiktas ģeotermiskās anomālijas (tā sauktās augstas entalpijas (7) krātuves) pārsvarā atrodas reģionos ar paaugstinātu vulkānisko aktivitāti (Islandē, Itālijā, Grieķijā, Turcijā). Augsti entalpiskās krātuves jau senos laikos izmantoja kā dziedinošos avotus, un kopš apmēram simts gadiem tās izmanto arī strāvas ražošanā (Larderello, Itālijā, 1904).

2.4.2

Turpretī nelielas ģeotermiskās anomālijas (tā sauktās zemas entalpijas hidrotermālās krātuves), tas ir, pieaugot dziļumam notiek tikai neliela temperatūras paaugstināšanās, atrodas tektoniski aktīvos apgabalos (Augšreinas ieplaka, Tirēnu jūra, Egejas jūra utt.) un tālāk izplatīta ūdeni vadošajās nogulās (Panonijas zemiene Ungārijā un Rumānijā, Ziemeļvācijas — Polijas zemiene).

2.5

Tā kā ģeotermisko anomāliju zonas ir ierobežotas, kopš 80-to gadu beigām notiek aizvien intensīvāki mēģinājumi atklāt arī “parastajās” ģeoloģiskajās formācijās uzkrāto siltumu, lai labāk apmierinātu pieaugošo vajadzību pēc lietderīgās enerģijas un labāk varētu pielāgot siltuma un enerģijas piedāvājumu attiecīgajām reģionālajām vajadzībām.

2.5.1

Tādā veidā, sākot ar 90-tajiem gadiem, enerģijas ieguvei sāka izmantot atradnes ārpus ģeotermiskajām anomālijām — lielākoties vāciski runājošajās zemēs. Elektroenerģijas ražošanu Altheimā un Bādblumenavā (Austrija) un Noištatē — Glēvē (Vācija) izdevās īstenot tikai pēdējo četru gadu laikā.

2.5.2

Tā kā šajā nolūkā jāieurbjas vismaz 2

Formula

km dziļumā, bet vēl labāk 4 līdz 5 km dziļumā, ir nepieciešams izdarīt attiecīgus dziļurbumus.

2.6

Šo metožu priekšrocības ir šādas:

Zemes siltuma izmantošana atšķirība no vēja vai saules enerģijas nav atkarīga no laika apstākļiem, kā arī diennakts laika vai gadalaika, tādēļ tā var kalpot svarīgai pamata slodzes nodrošināšanai;

ieguves procesā no dažu kilometru dziļumā esošās krātuves uz Zemes virspusi jānogādā tikai jau gatavais siltums, tādējādi atkrīt citos nepieciešamie primārās siltuma ražošanas procesi (kā sadedzināšanas vai kodolprocesi), kā arī ar tiem saistītās izmaksas un vides piesārņojums;

tās ir gandrīz neizsmeļamas reģeneratīvas siltuma krātuves, kuru izmantošana teorētiski varētu dot ievērojamu ieguldījumu enerģijas sagatavošanā;

2.7

Tomēr ir arī šādi trūkumi:

esošās temperatūras ir relatīvi zemas, lai panāktu strāvas ražošanai vajadzīgo termodinamisko lietderības koeficientu;

tā kā nepieciešams, lai pazemes krātuvēs nemitīgi notiku jauna zemes siltuma pieplūde, un no šīm krātuvēm siltums ir jāpārvieto, ir jāatklāj un jāizmanto lieli apjomi, lai lielas siltuma ņemšanas gadījumā neiestātos krājuma izsīkuma pazīmes, kas varētu likt pārtraukt krātuves izmantošanu (priekšlaicīgi pārtraucot plānoto lietošanas ilgumu);

izmantojot krātuvi, jānovērš iespējamā vidi piesārņojošu un/vai kodīgu vielu (tajā skaitā CO2, CH4, H2S, ka arī sāļu) iespējamā ietekme vai noplūde un jācīnās ar iekārtu sastāvdaļu koroziju;

ģeotermiski atradņu atklāšanas un izmantošanas izmaksas un ekonomiskās nejaušības (taja skaitā atklāšanas risks, krājuma izsīkšanas risks) vēl ir salīdzinoši lielas.

3.   Pašreizējā situācija

3.1

Pamatā dzīļu ģeotermijā pastāv trīs veidu atklāšanas un izmantošanas tehnoloģijas — parasti ar nepieciešamību izdarīt ik pa diviem urbumiem (dublets) (8) — vai to varianti, proti

Hidrotermālas atradnes, no kurām pazemes neartēziskos (tas ir, zem spiediena neesošus) siltā ūdens krājumus nogādā līdz zemes virsmai un līdz šim parasti izmanto apkurei. Pašlaik šīs metodes izmantošanu paplašina arī attiecībā uz karstā ūdens krājumiem, kuru temperatūra ir augstāka, nolūkā ražot strāvu. Siltuma nesējs ir Zemes dzīlēs esošais ūdens.

Hot-Dry-Rock sistēmas KSI (karsto, sauso iežu veidojumi), kurās ar dziļurbumu un masveida stimulācijas pasākumu palīdzību atklāj piemērotus iežu veidojumus. Ar ievadīta virszemes ūdens palīdzību no tiem tiek ņemts siltums, atdzesējot ar stimulāciju mākslīgi izveidotās siltumapmaiņas virsmas dzīļu iežos;

Zem spiediena esošās karstā ūdens krātuves, kurās var izmantot vairāk nekā 250oC (tik karstu gan tikai retos, īpašos gadījumos) karstu ūdens/tvaika maisījumu strāvas ražošanai vai procesa siltuma izmantošanai.

Papildus vēl tiek izstrādātas virszemes tehnoloģijas (9), ar kuru palīdzību jāuzlabo siltuma pārvietošana un siltuma izmantošana.

3.2

ES pašlaik uzstādītā ģeotermisko iekārtu strāvas ražošanas jauda — pamatā izmantojot ģeotermiskās anomālijas — ir apmēram 1 GWel, tātad apmēram 2‰ no ES uzstādītās kopējās elektriskās jaudas, un lielākā tās daļa ir Itālijā. Tiešai siltuma izmantošanai apkures nolūkā pašlaik ir uzstādīti apmēram 4 GWth. Tomēr saskaņā ar tendenču prognozēm 2010.gadā tie varētu būt jau 8 GWth vai vēl vairāk.

3.3

Tātad, līdz šim abi izmantošanas veidi nav devuši apjoma ziņā nozīmīgu ieguldījumu ES energoapgādē, un pat to īpatsvars atjaunojamo enerģijas avotu izmantošanā līdz šim ir bijis niecīgs.

3.4

Tomēr ģeotermiskās enerģijas izmantošanā pēdējos gados novērojams manāms pieaugums gan dalībvalstīs veiktu, gan ES veicināšanas pasākumu rezultātā. Ja siltuma jaudas diapazons svārstās dažu līdz dažu desmitu MWth robežās, ģeotermija tādējādi veicina arī decentralizētu energoapgādi.

3.5

Pēc Komitejas ieskata tas ir pilnībā pamatoti un atbalstāmi. Arī šajā situācijā lielākajā daļā gadījumu ir runa par pilotiekārtām, kurās jāizmēģina un jāturpina tālāk attīstīt dažādas metodes.

3.6

Ārpus ģeotermisko anomāliju zonām izmaksas par vienu kWhel elektroenerģijas pašlaik ir uz pusi mazākas nekā saules enerģijas izmaksas un divreiz lielākas nekā vēja enerģijai; un pat šajā gadījumā parasti nepieciešams, lai siltums un strāva tiktu ražoti vienlaicīgi.

3.6.1

Patiesībā (skatīt augstāk) šeit ģeotermiskās enerģijas piedāvājumu lielā mērā var orientēt uz pastāvošo vajadzību, kas, pieaugot atjaunojamo enerģiju daļai tirgū, būs izdevīgi. Tad vēja un saules enerģijas jaudas svārstību dēļ aizvien vairāk būs nepieciešami regulēšanas un buferpasākumi; paredzams, ka tajos nevarēs iztikt bez enerģiju patērējošiem un augstu izmaksu uzkrāšanas līdzekļiem ka ūdeņradis.

4.   Turpmākā attīstība un ieteikumi

4.1

Ja ierobežojums uz ģeotermisko anomāliju zonām (skatīt arī 2.4. un 2.5. punktu) atkrīt, ģeotermiskās enerģijas izmantošanai ir liels potenciāls, lai ievērojami veicinātu videi nekaitīgu un noturīgu energoapgādi (skatīt arī 4.13. punktu).

4.2

Lai apgūtu un attīstītu šo potenciālu, ekonomiski izdevīgas elektrības ražošanas nolūkā ir nepieciešams veikt vismaz 4 — 5 km dziļus urbumus, lai varētu atklāt tādus (iežu) slāņus, kuros ir nepieciešamā minimālā temperatūra 150 oC. Turklāt ieži tur ir jāapstrādā (jāstimulē) tā, lai būtu iespējama pietiekama siltuma apmaiņa starp karstajiem iežiem un dabiski pieejamo vai injicēto ūdeni, kā arī pietiekama ūdens plūsma.

4.2.1

Turpretī (skatīt arī 2.2.1.1. punktu) tikai siltuma ieguvei (apkures nolūkā) pietiek arī ar mazāku urbuma dziļumu, piemēram, 2 — 3 km.

4.3

Pašlaik jau tiek attīstītas un izmēģinātas atbilstošas tehnoloģiskās pieejas vairākās dažādu Eiropas ģeoloģisko veidojumu (piemēram, Soultz-sous-Forêts, Lielajā Šēnebekā) vietās. Paplašināšanas potenciāls šeit slēpjas no atrašanās vietas neatkarīgu, tādēļ eksportējamu izmantošanas tehnoloģiju attīstībā. Tomēr šī mērķa sasniegšanai vēl nepieciešami ievērojami izpētes un attīstības centieni.

4.4

No vienas puses ir jāturpina attīstīt jau esošās dažādās tehnoloģijas līdz to pielietošanas gatavībai un pārbaudīt augstāk minētos noturīgas ģeotermiskās enerģijas izmantošanas priekšnoteikumus.

4.4.1

Īpaši nozīmīgs ir jautājums, vai šādā stimulētā krātuvē patiešām ir iespējams izpildīt hidrauliskos un termodinamiskos pietiekamas ilgtspējības priekšnoteikumus.

4.5

No otras puses tāda gadījumā arī atsevišķi procesa soļi pakāpeniski ir jāuzlabo un jāracionalizē tiktāl, lai šī enerģijas izmantošanas veida izmaksas kļūtu konkurētspējīgas (skatīt zemāk). Šajā nolūkā jāpieliek atbilstoši pētniecības un attīstības centieni (skatīt 1.6.punktu), kā arī jāveic tirgus sagatavošanas pasākumi, lai panāktu ražošanas izmaksu ietaupījumu.

4.6

Vidējā termiņā ar konkurētspēju saprotama ģeotermiskās enerģijas izmantošanas spēja izmaksu ziņā konkurēt ar vēja enerģijas izmantošanu. Tas ir paredzams, ņemot vērā aizvien jūtamākos vēja enerģijas trūkumus. Tie saistīti ar ļoti svārstīgo piedāvājumu, kas, kā zināms, saistīti ar ievērojamām sekundārajām izmaksām un emisijām citā vietā, iedzīvotāju apgrūtināšanu un ainavas bojāšanu, kā arī pieaugošajām apkopes un remonta izmaksām. Kopējā novērtējumā jāiekļauj arī izdevumu slodze, kas rodas patērētājiem un valstij.

4.7

Ilgtermiņa perspektīvā un, ņemot vērā, domājams, arī turpmāk augošās naftas un dabas gāzes cenas (un krājumu iespējamo izsīkumu), rodas jautājums par ģeotermiski iegūtas enerģijas vispārīgo konkurētspēju. Tas ir, vai arī šī enerģijas veida izmantošana, ņemot vērā visu enerģijas pārvēršanas tehnoloģiju ārējās izmaksas, un ja jā, tad kad, ilgtermiņā bez dotācijām vai tirgu deformējošām privileģējošām darbībām var kļūt konkurētspējīga.

4.8

Līdz tam laikam tomēr ir nepieciešams (10):

gan dalībvalstīm, gan ES ar mērķtiecīgām pētniecības un attīstības programmām tik lielā mērā veicināt zinātniski tehnisko attīstību, lai dažādas tehnoloģijas un procesa darbības varētu attīstīt un izmēģināt pietiekami daudzās eksperimentālajās iekārtās, un

lai sākotnēji veicinātu ieviešanu tirgū, pieņemt arī noteikumus (piemēram, barošanas strāvas likums un temperatūra telpās/telpu klimata kontrole) par privātām investīcijām, ikreiz ar pakāpeniski samazinošos iedarbību, kas tirgū ieviešanas fāzē uz noteiktu laiku padara pievilcīgu piegādātās enerģijas pārdošanu, lai varētu izmēģināt, uzlabot un novērtēt arī ekonomisko potenciālu. Tas īpaši attiecas arī uz līgumu slēgšanas modeļiem starp energoapgādes uzņēmumiem un patērētajiem;

nodrošinājums pret risku, kas saistīts ar ģeotermisko atradņu izpēti un sagatavošanu ieguvei kā, piemēram, atklāšanas un urbšanas risku.

4.9

Komiteja ir apmierināta, ka šajā jomā jau daudz kas tiek darīts. Tā pilnībā atbalsta šajā saistībā notiekošos vai izsludinātos Komisijas pētniecības un attīstības projektus un arī tās nolūku vēlreiz būtiski pastiprināt tās atbilstošos centienus nākošajā pētniecības un attīstības pamatprogrammā. Tā atbalsta arī dalībvalstu atbilstošās pētniecības un attīstības programmas, kā arī dalībvalstu centienus jau tagad ar veicinošiem pasākumiem atvieglot un stimulēt eksperimentālo ieviešanu tirgū.

4.10

Šajā saistībā Komiteja atkārtoti iesaka izmantot Eiropas pētniecības telpas iespējas ar visaptverošas, pārredzamas, saskaņotas un visu partneru atbalstītas stratēģijas ENERĢIJAS IZPĒTE palīdzību un padarīt to par būtisku Septītās pētniecības un attīstības pamatprogrammas un Euratom programmas sastāvdaļu.

4.11

Tajā vajadzētu iekļaut arī nepieciešamos pētniecības un attīstības pasākumus ģeotermijas attīstībai un ierādīt tiem pienācīgo vietu līdz brīdim, kamēr arī bez šiem pasākumiem mainīgajā enerģijas tirgū varēs labāk pārbaudīt un novērtēt šīs tehnoloģijas ilgtermiņa izmaksu attīstību un faktiski realizējamo potenciālu.

4.12

Papildus Komiteja iesaka visas, tas ir, arī līdz šim tikai valsts līmenī veicinātās ģeotermijas pētniecības un attīstības programmas atklātas koordinācijas nolūkā pēc iespējas plaši iesaistīt Eiropas enerģijas izpētes programmā, tādējādi veicinot arī Eiropas sadarbību.

4.13

Šajā saistībā Komiteja saskata iespējas arī jauno dalībvalstu līdzdalībā ES pētniecības un attīstības pamatprogrammā. Šajās valstīs aktuālo esošo enerģijas sistēmu atjaunošanu vajadzētu izmantot, lai arī tur uzstādītu atbilstošas pilotiekārtas un paraugiekārtas.

4.14

Turklāt Komiteja iesaka Komisijai pacensties efektīvos veicināšanas pasākumus ieviešanai tirgū (piemēram, barošanas strāvas likumi) Eiropas Savienībā saskaņot tiktāl, lai vispirms vismaz “ģeotermijas” tehnikas jomā būtu iespējama ES mēroga godīga konkurence starp līdzīgām tehnoloģijām.

4.15

Ģeotermijā iespējamās un tādēļ sevišķi piemērotās vienlaicīgas apkures siltuma un elektroenerģijas ražošanas dēļ Komiteja iesaka Komisijai pievērst uzmanību arī atbilstošiem apkures tīkliem un siltuma izmantošanai.

5.   Kopsavilkums

5.1

Ģeotermiskās enerģijas ieguve nozīmē tehnoloģijas, ar kuru palīdzību no ļoti karstajām zemes dzīlēm atzaro siltuma plūsmu uz zemes virspusi.

5.2

Pirmām kārtām tas attiecas uz apgādi ar apkures siltumu, kā arī ar elektroenerģiju, vai abu veidu enerģiju vienlaicīgu ražošanu.

5.3

Ģeotermisko anomāliju apgabalos jau tiek izmantota ģeotermiski iegūta enerģija; tomēr tās relatīvais devums kopējā energoapgādē ir ļoti niecīgs.

5.4

Pielietojot tehnoloģijas, ar kuru palīdzību var izpētīt arī apgabalus ārpus ģeotermisko anomāliju zonām, ģeotermiskās enerģijas ieguve var attīstīt potenciālu par būtisku ieguldījumu ilgtspējīgā energoapgādē, sevišķi pamatslodzes nodrošināšanas jomā. Tomēr tas ir saistīts ar 4 — 5 km dziļurbumiem un papildus “stimulācijas pasākumiem”.

5.5

Tomēr arī “nedziļā” zemes siltuma izmantošanā telpu apkurei un klimata uzturēšanai, pielietojot zemes siltuma sūkņus slēpjas daudzsološs attīstības potenciāls.

5.6

Pamatslodzes nodrošināšanas potenciāls padara ģeotermiju atšķirīgu no ieguves procesa ar svārstīgu piedāvājumu (kā vēja un saules enerģijas ieguve), kas ir vai būs atkarīgs no kontroles sistēmām, bufertehnoloģijām un uzkrāšanas tehnoloģijām, un to atstātā ietekme uz ainavu izraisa iedzīvotāju protestus.

5.7

Komiteja atkārtoti iesaka izmantot Eiropas pētniecības telpas iespējas ar visaptverošas stratēģijas ENERĢIJAS IZPĒTE palīdzību.

5.8

Tajā vajadzētu iekļaut arī nepieciešamos pētniecības un attīstības pasākumus ģeotermijas attīstībai, turpinot īstenot un atbilstoši padarot intensīvākas jau līdz šim notiekošās attiecīgās programmas.

5.9

Komiteja iesaka līdz šim tikai valstu līmenī veicinātās ģeotermijas pētniecības un attīstības programmas atklātas koordinācijas nolūkā pēc iespējas plaši iesaistīt šādā Eiropas enerģijas izpētes programmā un to integrējošos pasākumos.

5.10

Komiteja iesaka visās dalībvalstīs izveidot sākotnējos stimulus un noteikumus ar pakāpeniski samazinošos iedarbību ieviešanai tirgū (piemēram, barošanas strāvas likums), kā arī privātajiem investoriem, kas padara uz noteiktu laiku veicinātās enerģijas izpēti pievilcīgu, lai šādā veidā veicinātu arī šīs enerģijas formas potenciāla izmēģināšanu, uzlabošanu un novērtēšanu.

5.11

Komiteja iesaka šāda veida veicināšanas pasākumus Eiropas Savienība saskaņot tiktāl, lai ģeotermijas tehnoloģiju jomā būtu iespējama godīga konkurence ES līmenī.

Briselē, 2005. gada 9. februārī

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas

priekšsēdētāja

Anne-Marie SIGMUND


(1)  Enerģija netiek patērēta, bet gan tikai pārvērsta un tādējādi izmantota. Tas notiek atbilstošu pārvēršanas procesu rezultātā, piemēram, dedzinot ogles, pārvēršot vēja enerģiju strāvā vai saskaldot atoma kodolu (enerģijas ieguve; E = mc2). To sauc ari par “energoapgādi”, “enerģijas ieguvi” vai “enerģijas patēriņu”.

(2)  Atjaunojamo enerģijas avotu veicināšana: rīcības iespējas un finanšu instrumenti, ierosinājums Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai par koģenerācijas tehnoloģiju veicināšanu, pamatojoties uz lietderīgā siltuma vajadzību enerģētikas iekšējā tirgū, Padomes direktīvas (Euratom) ierosinājuma projekts pamata saistību un vispārīgu principu noteikšanai kodoliekārtu drošības jomā un Padomes direktīvas (Euratom) ierosinājuma projekts par izlietoto degvielas kasešu un radioaktīvo atkritumu savākšanu, kodolenerģijas nozīme elektroenerģijas ražošanā. Kodoltermiskā enerģija.

(3)  Kas nākotnē aizvien vairāk jāierobežo ne tikai šo resursu samazināšanās, bet arī CO2 (Kioto!) emisijas dēļ.

(4)  Kopējās problemātikas priekšvēstneši bija līdzšinējās naftas krīzes (piemēram, 1973. un 1979.gadā), pašreizējais naftas cenu kāpums, kā arī pašreizējās, konfliktam starp ekonomiku un ekoloģiju raksturīgas domstarpības par emisijas sertifikātu piešķiršanu.

(5)  Skatīt arī 2.2.1.2, kā arī 2.2.2.2

(6)  Nākotnē, piemēram, CO2

(7)  Ar termodinamikā izmantoto jēdzienu “entalpija” saprot iekšējās enerģijas un izplešanās enerģijas (izplešanās darba) summu.

(8)  Tomēr skatīt 2.2.1.1.punktu par slēgto “Zemes siltuma zondi” un 2.2.1.2.punktu par “Zemes siltuma sūkni”.

(9)  Skatīt 2.2.2.2. punktu par turbīnas ciklu

(10)  Skatīt “Atjaunojamo enerģijas avotu veicināšana: rīcības iespējas un finansēšanas instrumenti”