16.12.2004   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 311/1


KUBA – PADOMES SECINĀJUMU PROJEKTS KOPĒJĀS NOSTĀJAS 14. ATKĀRTOTAI NOVĒRTĒŠANAI

(2004/C 311/01)

Padome ņēma vērā ES kopējās nostājas par Kubu četrpadsmito atkārtoto novērtējumu. Padome atkārtoti uzsvēra, ka Eiropas Savienības mērķi tās attiecībās ar Kubu vēl aizvien ir veicināt mierīgu pārejas procesu uz demokrātiju, cilvēktiesību un pamatbrīvību ievērošanu, kā arī pastāvīgu ekonomikas atjaunošanu un Kubas iedzīvotāju dzīves līmeņa uzlabošanu.

Padome izteica vilšanos par Kubas valdības progresa veicināšanas trūkumu Kopējās nostājas mērķu īstenošanā kopš iepriekšējās novērtēšanas 2003. gada jūlijā.

Padome jo īpaši pauda nopietnas bažas par notiekošajiem plaša mēroga cilvēktiesību pārkāpumiem Kubā. Padome stingri nosodīja sešpadsmit cilvēktiesību aktīvistu un žurnālistu notiesāšanu un sprieduma noteikšanu 2004. gada 1. aprīlī, kā arī liela skaita politiski ieslodzīto aizturēšanu, tostarp tādu, kas arestēti Kubas iestāžu bargo pasākumu laikā 2003. gada martā un aprīlī. Padome aicināja Kubu nekavējoties atbrīvot visus, kas aizturēti politisku iemeslu dēļ.

Padome pauda nožēlu par jaunu ierobežojumu piemērošanu privātiem uzņēmumiem kopš pēdējā novērtējuma, kas radījis negatīvas sekas daudziem Kubas iedzīvotājiem. Padome atkārtoti pauda savu viedokli par to, ka Kubas ekonomikas atvēršana dotu labumu visiem tās iedzīvotājiem, tajā pat laikā noraidīja jebkādus vienpusējus pasākumus pret Kubu, kas ir pretrunā ar vispārēji pieņemtiem starptautiskās tirdzniecības noteikumiem. Eiropas Savienības politikā nekad nav bijuši mēģinājumi ieviest izmaiņas, izmantojot piespiedu pasākumus, un tādejādi palielinot Kubas iedzīvotāju ekonomiskās grūtības.

Padome vēlreiz apstiprināja 1996. gada Kopējās nostājas nozīmi un atkārtoti uzsvēra, ka Eiropas Savienības politikas pamatā attiecībā uz Kubu vēl aizvien ir konstruktīva iesaistīšanās. Padome norādīja, ka, neskatoties uz to, ka visi Kopējās nostājas mērķi nav sasniegti, Kubas izolācija to sasniegšanu neveicinātu. Padome uzsvēra, cik lielu nozīmi Savienība piešķir dialogam, lai palīdzētu gūt uzskatāmus rezultātus politikas, ekonomikas un cilvēktiesību un sadarbības jomā. Eiropas Savienība vēl aizvien vēlas atjaunot šo dialogu.

Padome stingri nosodīja nepieņemamo Kubas valdības attieksmi pret ES delegācijām Havanā un aicināja Kubu ievērot starptautiski atzītus principus un praksi. Padome arī izteica nožēlu par Kubas atteikšanos no ES sadarbības un atkārtoja, ka tā vēl aizvien ir gatava nodrošināt Kubai ES sadarbību pie attiecīgiem apstākļiem jomās, kas veicina pāreju uz demokrātiju, cilvēktiesību un pamatbrīvību ievērošanu, kā arī pastāvīgu ekonomikas atjaunošanu un Kubas iedzīvotāju dzīves līmeņa uzlabošanu. Kopš 1990. gadu vidus ES ir kļuvusi par nozīmīgu Kubas partneri tirdzniecības, investīciju un tūrisma veicināšanā, sadarbībā un kultūras un akadēmiskās jomas jautājumu apmaiņā.

Nepietiekama progresa attiecībā uz cilvēktiesību situācijas uzlabošanu rezultātā, Padome atkārtoti apstiprināja, ka 2003. gada 5. jūnijā pieņemtie pasākumi tiks saglabāti, tostarp arī mierīgās opozīcijas pārstāvju un citu pilsoniskās sabiedrības locekļu, kā arī valdības pārstāvju aicinājumus piedalīties valsts svētku svinībās tāpat kā jebkur citur pasaulē. ES konstruktīvas iesaistīšanās politikas kontekstā ES un tās dalībvalstis turpinātu atbalstīt arī kultūras pasākumus Kubā un mudinātu Kubas iestādes censties netraucēt šo procesu.