52004PC0846

Komisijas Paziņojums Eiropas Parlamentam atbilstīgi EK līguma 251. panta 2. punkta otrajai daļai par Padomes kopējo nostāju attiecībā uz Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas pieņemšanu par peldvietu ūdens kvalitāti /* COM/2004/0846 galīgā redakcija - COD 2002/0254 */


[pic] | EIROPAS KOPIENU KOMISIJA |

Briselē, 4.1.2005

COM(2004) 846 galīgā redakcija

2002/0254 (COD)

KOMISIJAS PAZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM atbilstīgi EK līguma 251. panta 2. punkta otrajai daļai par

Padomes kopējo nostāju attiecībā uz Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas pieņemšanu par peldvietu ūdens kvalitāti

2002/0254 (COD)

KOMISIJAS PAZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAMatbilstīgi EK līguma 251. panta 2. punkta otrajai daļaipar

Padomes kopējo nostāju attiecībā uz Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas pieņemšanu par peldvietu ūdens kvalitāti

PROCEDūRA

Priekšlikuma KOM(2002) 581 galīgā versija tika nodota Eiropas Parlamentam un Padomei saskaņā ar koplēmuma procedūru, kas paredzēta EK Līguma 175. panta 1. punktā.

Eiropas ekonomikas un sociālo lietu komiteja sniedza atzinumu 2003. gada 19. jūnijā.

Reģionu komiteja sniedza atzinumu 2003. gada 9. aprīlī.

Eiropas Parlaments sniedza atzinumu pirmajā lasījumā 2003. gada 21. oktobrī.

Ņemot vērā Eiropas Parlamenta atzinumu un saskaņā ar EK Līguma 250. panta 2. punktu, Komisija 2004. gada 5. aprīlī pieņēma grozītā priekšlikuma KOM(2004) 245 galīgo versiju.

Ņemot vērā Eiropas Parlamenta atzinumu un saskaņā ar EK Līguma 250. panta 2. punktu, Padome panāca politisku vienošanos par kopējo nostāju attiecībā uz 2004. gada 28. jūnijā. Padome oficiāli vienbalsīgi pieņēma kopējo nostāju attiecībā uz 20.12.2004.

KOMISIJAS PRIEKŠLIKUMA MĒRĶIS

KOMISIJAS PRIEKšLIKUMS TIKA PAREDZēTS, LAI aizstātu spēkā esošo peldvietu ūdens direktīvu, kas tika pieņemta 1976. gadā. Šī direktīva, lai gan vērtēta kā ļoti veiksmīga augstāku peldvietu ūdens standartu veicināšanā, tiek uzskatīta par novecojusi, un tā atspoguļo zinātnes un tehnoloģiju zināšanu līmeni 1970.-to gadu vidū. Komisijas priekšlikums palielināja obligāto mikrobioloģisko standartu stingrību attiecībā uz Kopienas peldvietu ūdeņiem un aktualizēja apsaimniekošanas un uzraudzības režīmu.

KOMISIJAS KOMENTĀRI

Vispārēji komentāri

Komisija pilnībā, daļēji vai principā apstiprināja 22 no 37 grozījumiem, ko ieteica Eiropas Parlaments pirmajā lasījumā. 17 no šiem 22 grozījumiem ir iestrādāti kopējā nostājā.

Komisija pieņēma visus grozījumus, kā rezultātā tika panākta lielāka skaidrība un labāka informācijas plūsma sabiedrībai vai tiktu uzlabota apsaimniekošanas efektivitāte.

Komisija jo īpaši noraidīja tos grozījumus, kas palielināja direktīvas darbības jomu vai kā rezultātā tiktu kopēta Direktīva par ūdeni.

Detalizēti komentāri

Parlamenta grozījumi, ko akceptējusi Komisija un kas pilnībā vai daļēji iestrādāti kopējā nostājā.

Šādi grozījumi, ko Komisija pilnībā vai daļēji pieņēma, ir atrodami arī kopējā nostājā: grozījums Nr. 10, Nr. 11, Nr. 15, Nr. 17, Nr. 18, Nr. 20, Nr. 21, Nr. 23, Nr. 24, Nr. 25, Nr. 26, Nr. 28, Nr. 32, Nr. 34, Nr. 35, Nr. 52 un Nr. 57.

Parlamenta grozījumi, ko akceptējusi Komisija, bet kas nav iestrādāti kopējā nostājā.

Grozījums Nr. 6 attiecas uz skaidrojumu no definīcijas daļas par „peldvietu ūdeni”: ar jaunajiem 1. panta un 2. panta projektiem kopējā nostājā grozījums vairs nav atbilstošs.

Grozījums Nr. 29 attiecas uz to analīzes metožu izmaiņām, kas minētas I pielikumā. Grozījums maina testa procedūras un pienākumus, nevis patstāvīgo aktu, kas balstīts uz vajadzību izvērtējumu. Komisija akceptē dalībvalstu vēlmi saglabāt vārdu „var” (neuzliekot obligātas saistības), nevis aizvietot to ar īstenības izteiksmi (uzliekot obligātas saistības), kā to pieprasa Parlaments.

Grozījums Nr. 30 attiecas uz saistībām ieviest parametrus attiecībā uz vīrusiem, kas ir svarīgi mikrobioloģiskie piesārņotāji, bet attiecībā uz kuriem vēl nav pieejamas atbilstošas testa metodes. Komisija labprāt akceptēja šo grozījumu un jau ir uzsākusi izpētes projektu, lai izstrādātu atbilstošas testa procedūras, kā arī noteiktu un mērītu attiecīgo vīrusu līmeni ūdenī. Balstoties uz šī projekta rezultātiem, Komisija izvirzīs atbilstošus priekšlikumus. Saistības ieviest vīrusu parametrus direktīvā nav daļa no kopējās nostājas, bet ar savām likumdošanas iniciatīvas tiesībām Komisija jebkurā laikā var ieviest šādus priekšlikumus.

Grozījums Nr. 31 attiecas uz vērtēšanas kritēriju ieviešanu attiecībā uz „negatīvajiem testa rezultātiem” Komisijas sākotnējā priekšlikumā 1. pielikumā par fitoplanktona ziedēšanu. Tā kā šis parametrs vairs nav ietverts tabulā, grozījums ir lieks.

Grozījums Nr. 75 attiecas uz aprēķināšanas metodēm, lai risinātu sabojāto paraugu problēmu. Tomēr līdz ar noteikumu ieviešanu par paraugu neizmantošanu, kas tagad ir ieviesti II pielikumā, šādas procedūras vairs nav atbilstošas.

Parlamenta grozījumi, ko Komisija noraidīja, bet daļa no kuriem ir ietverta kopējā nostājā.

Grozījums Nr. 54 attiecas uz iespējamību mainīt plānoto paraugu ņemšanas dienu, darot to četras dienas agrāk vai vēlāk. Kopējās nostājas globālo jautājumu kontekstā Komisija var akceptēt šo papildu faktoru.

Papildu izmaiņas, ko priekšlikumā izdarījusi Padome

Kopējā nostājā ir ietvertas vairākas nozīmīgas izmaiņas, salīdzinot ar Komisijas sākotnējo priekšlikumu. Iesniegtajā variantā teksts ir ticis vienkāršots un apvienots ar vairākiem pantiem oriģinālajā tekstā. Tomēr Komisijas sākotnējā priekšlikuma svarīgākie elementi ir saglabāti.

Kas attiecas uz būtību, svarīgākās izmaiņas kopējā nostājā, salīdzinot ar sākotnējo priekšlikumu, ir saistītas ar peldvietu ūdens kvalitātes izvērtēšanu un klasificēšanu, kā tas noteikts kopējās nostājas 4. pantā un I un II pielikumā.

Klasifikācijas kritēriji: Kopējās nostājas ietvaros tiek ieviesta ceturtā klasifikācijas kategorija „apmierinošs”, kas kļūst par obligāto standartu, kas dalībvalstīm jāsasniedz. Šis standarts ir balstīts uz 90 % vērtību nevis uz 95 % vērtību. Aizsardzības līmenis, ko garantē kvalitātes standarts, kas saistīts ar klasifikāciju „apmierinošs”, nav tik augsts kā tas, ko raksturo klasifikācija „labs” Komisijas sākotnējā priekšlikumā.

Saldūdens standarti: Kopējā nostāja nosaka dažādus kvalitātes standartus attiecībā uz saldūdeni un krasta ūdeņiem. Komisijas sākotnējā priekšlikumā tika noteikts standartu kopums visiem peldvietu ūdeņiem.

Standartu sasniegšanas termiņš: Kopējā nostāja paredz, ka obligātie standarti (klasifikācija „apmierinošs”) jāsasniedz, vēlākais, līdz 2015. gadam. Komisijas sākotnējā priekšlikumā bija prasīta atbilstība klasifikācijai „labs” apmēram līdz 2009./2010. gadam.

Paraugu neizmantošana : Lai ņemtu vērā īstermiņa piesārņojuma negadījumu ietekmi, kopējā nostāja (II pielikums) ļauj neizmantot 15 % no visiem ūdens paraugiem.

Mazāk parametru : Kopējās nostājas I pielikumā visi parametri, izņemot tos, kas attiecas uz mikrobioloģisko piesārņojumu, ir svītroti. Noteiktumi saistībā ar cita veida piesārņojumiem tagad ir atrodami 8. un 9. pantā.

SECINāJUMS

PRIEKšLIKUMS IR APSKATīTS TRīS PREZIDENTūRU DISKUSIJāS , un galvenais šķērslis vienošanās panākšanā vienmēr ir bijuši stingrie ūdens kvalitātes standarti. Ievērojams skaits dalībvalstu uzskatīja, ka Komisijas sākotnējais priekšlikums ir nereāls un ka priekšrocības attiecībā uz sabiedrības veselību nav atbilstošas izmaksām.

Protams, Komisija labāk būtu vēlējusies saglabāt tos kvalitātes standartus, kas noteikti tās sākotnējā priekšlikumā. Tomēr Komisija arī ļoti vēlas nodrošināt to, lai 1976. gada oriģinālā direktīva tiktu aktualizēta, lai ieviestu: i) daudz efektīvākas apsaimniekošanas metodes peldēšanas teritorijās; ii) labākus noteikumus attiecībā uz informācijas sniegšanu sabiedrībai un iii) uzlabotus uzraudzības režīmus, pievēršot uzmanību reālajam veselības apdraudējumam.

Komisija uzskata, ka kopējā nostāja ievērojami uzlabo spēkā esošajā direktīvā noteiktos pasākumus, un tādēļ Komisija to var atbalstīt. Komisija atzīst, ka pastāv kritēriji, kuri joprojām jāņem vērā attiecībā uz aizsardzības līmeni, ko rada jaunie standarti, jo īpaši saldūdeņos, un ir gatava risināt šos jautājumus kā daļu no kopējā izdevumu pasākuma saskaņā ar 6. pamatprogrammu. Komisija izdarīja paziņojumu iekļaušanai Padomes sanāksmes protokolā (skatīt pielikumu).

I PIELIKUMS

Komisijas paziņojums

Komisijas sākotnējā priekšlikumā bija paredzēti obligātie ūdens kvalitātes standarti, kas bija stingrāki nekā tie, kuriem bija piekritusi Padome. Tomēr Komisija arī atzīst, ka spēkā esošā direktīva, kas tika pieņemta 1976. gadā, ir steidzami jāaktualizē, un tādējādi tā var akceptēt prezidentūras piedāvāto tekstu, jo kopumā tajā ir ievērojami esošo pasākumu uzlabojumi. Komisija uzskata, ka epidemioloģiski un citi zinātniski pētījumi turpmāk uzlabotu mūsu izpratni par veselības apdraudējumu, kas saistīts ar peldēšanos, jo īpaši attiecībā uz saldūdeni. Komisija attiecīgi apņemas veikt zinātnisku izmeklēšanu, kuras rezultāti būs pieejami līdz 2008. gadam. Ja šie zinātniskie pētījumi rada bažas attiecībā uz ierosinātajiem standartiem, Komisija vajadzības gadījumā nāks klajā ar nepieciešamajiem priekšlikumiem.