52004PC0385

Priekšlikums padomes Lemumam ar ko Kopienai piešķir garantiju Eiropas Investīciju bankai attiecībā uz kredītlīdzekļu zaudējumiem noteiktu veidu projektos Krievijā un Rietumu jaunajās neatkarīgajās valstīs (RJNV) . /* COM/2004/0385 galīgā redakcija - CNS 2004/0121 */


Briselē, 19.05.2004

COM(2004)385 galīgā redakcija

2004/0121(CNS)

.

Priekšlikums

PADOMES LĒMUMAM

ar ko Kopienai piešķir garantiju Eiropas Investīciju bankai attiecībā uz kredītlīdzekļu zaudējumiem noteiktu veidu projektos Krievijā un Rietumu jaunajās neatkarīgajās valstīs (RJNV)

.

(iesniegusi Komisija)

PASKAIDROJUMA RAKSTS

1. IEVADS

Šis priekšlikums saistīts ar Kopienas garantijas piešķiršanu līdz pat 500 miljonu eiro apjomā, lai segtu aizdevumus, ko Krievijā un Rietumu jaunajās neatkarīgajās valstīs (RJNV)[1] veikusi Eiropas Investīciju banka, tālāk attīstot Lēmumu par Ziemeļu dimensiju[2] un saskaņā ar Plašākas Eiropas – Jaunu kaimiņattiecību politiku[3]. Termiņa vidus pārskatā[4] par EIB ārējās kreditēšanas mandātu saskaņā ar Padomes Lēmumu 2000/24/EK[5] atzīta nepieciešamība palielināt investīcijas Krievijā un RJNV.

Iepriekšējā pieredze

Eiropas Padome Luksemburgā 1997. gada decembrī pirmo reizi ES mērogā atzina Ziemeļu Dimensiju Eiropas Savienības ārējā un pārrobežu politikā. Eiropas Padome Vīnē (1998. gada decembrī) un Eiropas Padome Ķelnē (1999. gada jūnijā) to attīstīja par konkrētāku koncepciju. 1999. gada novembrī Somijas ES prezidentūra sasauca ārlietu ministru konferenci par Ziemeļu dimensiju un mēnesi vēlāk Eiropas Padome Helsinkos uzaicināja Komisiju sagatavot Rīcības plānu laika periodam no 2000.-2003. gadam, ko atbalstīja Eiropas Padome Feirā 2000. gada jūnijā. 2003. gada oktobrī Eiropas Padome atbalstīja Otro Ziemeļu dimensijas darbības plānu (2004-2006), kas stājās spēkā 2004. gada 1. janvārī.

Tikšanās laikā Stokholmā 2001. gada 23. un 24. martā, sekojot Komisijas priekšlikumam, Eiropas Padome piekrita, ka Kopienai jādod iespēja saņemt EIB aizdevumus atsevišķiem vides projektiem Krievijas Baltijas jūras baseinā. Aizdevumu griesti tika noteikti 100 miljonu eiro apjomā, un garantiju likme noteikta 100%. Padome pieņēma šādus specifiskus kritērijus:

- Projektiem jābūt skaidriem vides mērķiem un svarīgai nozīmei ES.

- EIB jāsadarbojas un jāsniedz finansējums kopīgi ar citām starptautiskām finansu institūcijām (SFI), lai nodrošinātu saprātīgu riska pārdali un piemērotus projektu nosacījumus.

- EIB Direktoru padomei jāpiedāvā valdei projekti tikai tad, ja Krievija ievēro tās starptautiskās saistības, tostarp Parīzes kluba parāda saistības.

- Aizdevumi EIB valdei apstiprināmi katrā gadījumā atsevišķi EIB.

EIB aizdevumi saskaņā ar šo Lēmumu tuvojas 100 miljonu eiro griestiem.

Eiropas Kaimiņattiecību politika

2002. gada novembrī Vispārējo lietu un ārējo attiecību padome sāka darbu pie Plašākas Eiropas iniciatīvas, atzīmējot Ukrainas, Moldovas un Baltkrievijas īpašo situāciju. 2002. gada decembrī Eiropas Padome Kopenhāgenā atkārtoti apliecināja, ka paplašināšanās kalpos attiecību nostiprināšanai ar Krieviju, un aicināja uzlabot attiecības ar Ukrainu, Moldovu un Baltkrieviju, balstoties uz ilgtermiņa pasākumiem reformu, ilgspējīgas attīstības un tirdzniecības veicināšanai.

2003. gada martā paziņojumā "Plašāka Eiropa - Kaimiņattiecības" Komisija iezīmēja tās piedāvāto pieeju attiecībās ar Austrumu un Dienvidu kaimiņiem ar galamērķi radīt “draugu loku”, teritoriju ar kopīgām vērtībām, stabilitāti un labklājību, un dziļāku ekonomisku integrāciju.

Šādā noskaņā Eiropas Padome 2003. gada 19. jūnijā atbalstīja Vispārējo lietu un ārējo attiecību padomes secinājumus, kas izdarīti 2003. gada 16. jūnijā, par Komisijas paziņojumu "Plašāka Eiropa - Kaimiņattiecības" un sagaidīja darbu, kas jāuzņemas Padomei un Komisijai, apvienojot šīs politikas dažādos elementus. Komisārs Ferhoigens prezentēja mutisku ziņojumu 2003. gada oktobra Vispārējo lietu padomei. Padome un sekojoši oktobra Eiropas Padome mudināja Komisiju tālāk skatīt šo jautājumu.

Komisijas paziņojums paredz progresējošu un mērķtiecīgu EIB vispārējā aizdevumu mandāta paplašināšanu attiecībā uz Krieviju un Rietumu JNV ciešā sadarbībā ar ERAB un citām atbilstošām SFI. EIB aktivitāšu paplašināšanās būtu vērsta, lai atlīdzinātu reformu centienus, ko uzņēmušās šīs valstis. Šāds lēmums atspoguļotu to politisko nozīmību ES, kā arī to nepieciešamību pēc uzlabotām investīcijām infrastruktūrā, ko veicinātu EIB projekti.

Termiņa vidus pārskats attiecībā uz EIB ārējo aizdevumu mandātu

2003. gada oktobrī Komisija iesniedza Padomei un Eiropas Parlamentam termiņa vidus pārskatu par EIB ārējo aizdevumu mandātu, ietverot priekšlikumu grozīt Padomes Lēmumu 2000/24/EK. Priekšlikums bija saistīts ar atlikušā mandāta perioda pārskatīšanu attiecībā uz Kopienas budžeta garantijām.

Pārskatā bija izteikts priekšlikums, ka divas no EIB ārējo aizdevumu reģionālajām paketēm[6] jāpārstrukturē kopējās aizdevumu paketes ietvaros, lai ņemtu vērā faktu, ka jaunās dalībvalstis atrodas ārpus vispārējā mandāta darbības diapazona. Pārstrukturēšana arī atspoguļoja Kopienas ārpolitisko prioritāšu evolūciju.

Turklāt saskaņā ar paziņojumu "Plašāka Eiropa - kaimiņattiecības", tika izteikts priekšlikums īstenot progresējoši EIB aizdevumu paplašināšanos Krievijā un RJNV. Komisija ieteica Padomei piešķirt 300 miljonus eiro Krievijai un RJNV vispārējā ārējo aizdevumu mandāta ietvaros.

2. PRIEKšLIKUMS

Secinājumos par finansiālo sadarbību ar Krieviju un RJNV, Ekonomisko un finansiālo jautājumu (Ecofin) Padome 2003. gada 25. novembrī piekrita Kopienas garantijām ar griestiem 500 miljonu eiro apjomā aizdevumiem, ko EIB piešķirtu no saviem resursiem Krievijā un RJNV. Šie pasākumi tiktu uzskatīti par Lēmuma 2001/777/EK turpinājumu. Šie pasākumi nodrošinātu ierobežotus aizdevumus Krievijā un RJNV noteiktos sektoros (piemēram, vides aizsardzībā, transportā un sakaros, enerģijas infrastruktūrā prioritārajās TEN asīs ar pārrobežu aspektu kādā Dalībvalstī), un tiem jāgūst labums tikai no 100% garantiju seguma ārpus vispārējā ārējo aizdevumu mandāta.

EIB darbības paplašināšana uz RJNV tiktu veikta ar mērķi atlīdzināt reformu centienus, ko uzņēmušās šīs jaunās kaimiņvalstis. Krievijas gadījumā aizdevumi balstītos uz pieredzi, kas gūta pašreizējā aizdevumu mandāta ietvaros vides projektu atbalstam Krievijas Baltijas jūras baseinā. Paplašināšanās atspoguļotu šī reģiona politisko nozīmību ES, kā arī nepieciešamību veicināt investīcijas infrastruktūrā, ko varētu stiprināt EIB projekti.

Šis mandāts, no vienas puses, būs atkarīgs no pienācīgiem nosacījumiem saskaņā ar ES augsta līmeņa līgumiem politiskos un makroekonomiskos jautājumos un citām SFI sektorpolitikas un projektu jautājumos un, no otras puses, atbilstošas pienākumu sadales starp EIB un ERAB. EIB aizdevumi tiks aktivizēti no valsts uz valsti, balstoties uz piemērotiem reformu centieniem, ko uzņēmusies katra no iesaistītajām valstīm. Priekšlikums paredz, ka atsevišķas valstis kļūs tiesīgas kandidēt uz aizdevumiem saskaņā ar noteiktajiem griestiem, kad tās būs izpildījušas specifiskus nosacījumus saskaņā ar Eiropas Savienības augsta līmeņa līgumiem ar attiecīgo valsti par politiskiem un makroekonomiskiem jautājumiem. Komisija noteiks, kad katra atsevišķa valsts būs izpildījusi specifiskos nosacījumus un informēs par to EIB.

Atšķirībā no Lēmuma par Ziemeļu dimensiju šis priekšlikums neparedz katru gadījumu atsevišķi pieņemt EIB valdē.

Izteikts priekšlikums saskaņā ar Lēmumu par vispārējo mandātu 2000/24/EK, ka Lēmums attieksies uz EIB aizdevumiem līdz 2007. gada janvāra beigām.

Krievijas un RJNV iekļaušanu vispārējā mandātā izvērtēs pārskatā par vispārējo mandātu, kas tiks pabeigts 2006. gadā.

3. Bu DžETA IMPLIKāCIJAS

EIB aprēķini aizdevumiem, kā arī Komisijas aprēķini Euratom un makrofinansiālās palīdzības aizdevumi, atstāj pietiekamas rezerves, lai nodrošinātu garantijas piedāvātajam mandāta paplašinājumam no Garantiju Rezerves fonda. Paplašināšanas tiešā ietekme uz budžetu ir saistīta ar Garantiju fonda mehānismu un skar Rezerves izmantošanu Garantiju fondam. Sk. tabulu:

1. tabula: Garantijas fonda prognozes

[pic]Budžeta sadaļu nosaukumi, kas atbalsta Kopienas garantijas, ir atzīmēti ar “p.m.”.

2004/0121(CNS)

Priekšlikums

PADOMES LĒMUMAM

ar ko Kopienai piešķir garantiju Eiropas Investīciju bankai attiecībā uz kredītlīdzekļu zaudējumiem noteiktu veidu projektos Krievijā un Rietumu jaunajās neatkarīgajās valstīs (RJNV)

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu un jo īpaši tā 308. pantu,

ņemot vērā Komisijas priekšlikumu[7],

ņemot vērā Eiropas Parlamenta atzinumu[8],

tā kā:

(1) atbalstot Eiropas Savienības Eiropas kaimiņattiecību politiku, Padome vēlas radīt Eiropas Investīciju bankai (EIB) iespēju piešķirt aizdevumus noteiktu veidu projektiem Krievijā un Rietumu jaunajās neatkarīgajās valstīs (“RJNV”), respektīvi, Baltkrievijā, Moldovā un Ukrainā.

(2) atbalstot Ziemeļu dimensijas iniciatīvu, ko Helsinku Padome uzsāka 1999. gada decembrī, ir ticis pieņemts Padomes 2001. gada 6. novembra Lēmums 2001/777/EK, kas piešķir Kopienas garantiju Eiropas Investīciju bankai attiecībā uz zaudējumiem īpašā aizdevumu akcijā atsevišķiem vides projektiem Krievijas Baltijas jūras baseinā saskaņā ar Ziemeļu dimensiju[9].

(3) EIB aizdevumi saskaņā ar Lēmumu 2001/777/EK tuvojas noteiktajiem griestiem.

(4) Ekonomikas un finanšu padome (Ecofin) tās 2003. gada 25. novembra secinājumos piekrīt izsniegt papildu piešķīrumu EIB aizdevumiem Krievijai un RJNV, turpinot Lēmuma 2001/777/EK virzību projektiem jomās, kurās EIB ir salīdzinošas priekšrocības un kur ir neapmierināts pieprasījums pēc kredītiem. Jomas, kurās, kā tiek uzskatīts, EIB ir “salīdzinošas priekšrocības” ir: vide, kā arī transports, telekomunikācijas un enerģijas infrastruktūra prioritārās Transeiropas tīkla (“TEN”) asīs, kurām ir pārrobežu ietekme uz kādu Dalībvalsti.

(5) aizdevuma mandāts, no vienas puses, būs atkarīgs no pienācīgiem nosacījumiem saskaņā ar ES augsta līmeņa līgumiem politiskos un makroekonomiskos jautājumos un citām starptautiskajām finanšu institūcijām sektorpolitikas un projektu jautājumos un, no otras puses, atbilstošas pienākumu sadales starp EIB un ERAB.

(6) EIB finansējums pārvaldāms saskaņā ar EIB parastajiem kritērijiem un procedūrām, ietverot pienācīgus kontroles pasākumus, kā arī attiecīgus noteikumus un procedūras saistībā ar Revīzijas palātu un OLAF atbilstoši Kopienas politikai. Jāveic regulāras konsultācijas starp EIB un Komisiju, lai nodrošinātu prioritāšu koordināciju un darbības iesaistītajās valstīs, un novērtētu progresu virzībā uz Kopienas attiecīgo politisko mērķu sasniegšanu.

(7) Krievija un RJNV pilnībā jāņem vērā 2006. gada EIB vispārējā mandāta pārskatā saskaņā ar Padomes 1999. gada 22. decembra Lēmumu, ar ko piešķir Kopienas garantijas Eiropas Investīciju bankai attiecībā uz zaudējumiem projektos ārpus Kopienas (Centrālā un Austrumeiropa, Vidusjūras valstis, Latīņamerika un Āzija, un Dienvidāfrikas Republika)[10].

(8) Līgums šī Lēmuma pieņemšanai neparedz citas pilnvaras nekā tās, kas definētas 308. pantā.

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Mērķis

Kopiena piešķir Eiropas Investīciju bankai (turpmāk sauktai “EIB”) garantiju attiecībā uz visiem maksājumiem, ko tā nav saņēmusi, bet kas tai pienākas saskaņā ar kredītiem, kas, balstoties uz tās parastajiem kritērijiem un atbalstot attiecīgos Kopienas ārpolitikas mērķus, piešķirti investīciju projektiem, kas īstenoti Krievijā un Rietumu Jaunajās neatkarīgajās valstīs, respektīvi, Baltkrievijā, Moldovā un Ukrainā.

2. pants

Piemēroti projekti

Tiesības uz aizdevumiem ir ekonomiski dzīvotspējīgiem projektiem, kuri ir nozīmīgi Eiropas Savienības interesēm. Piemēroti sektori ir vide, kā arī transports, telekomunikācijas un enerģijas infrastruktūra galvenokārt Transeiropas tīkla (TEN) asīs, kam ir pārrobežu ietekme uz kādu Dalībvalsti.

3. pants

Griesti un nosacījumi

1. Atvērto kredītlīniju kopējie griesti ir 500 miljoni eiro.

2. EIB gūst labumu no izņēmuma kārtā piešķirtas Kopienas garantijas 100% apjomā, kas sedz kopējo kredītlīniju apjomu, kas atvērtas saskaņā ar šo Līgumu, un visas ar tām saistītas summas.

3. Projektiem, kas tiks finansēti ar garantijas segtajiem aizdevumiem, jāatbilst sekojošajiem kritērijiem:

(a) piemērotība saskaņā ar 2. pantu;

(b) sadarbība un, kur piemērojams, līdzfinansējums, piedaloties EIB un citām starptautiskām finanšu institūcijām, lai nodrošinātu saprātīgu riska sadali un pienācīgus projektu nosacītību.

EIB un ERAB pienācīgi jāsadala darba apjoms.

4. pants

Atsevišķu valstu piemērotība

Atsevišķas valstis kļūst tiesīgas saņemt aizdevumus saskaņā ar noteiktajiem griestiem, kad tās izpilda specifiskus nosacījumus atbilstoši Eiropas Savienības augsta līmeņa līgumiem ar attiecīgo valsti politiskos un makroekonomiskos jautājumos. Komisijai jānosaka, kad atsevišķa valsts ir izpildījusi specifisko nosacījumu un par to jāinformē EIB.

5. pants

Ziņošana

Komisijai katru gadu jāinformē Eiropas Parlaments un Padome par aizdevumu operācijām, kas veiktas saskaņā ar šo Lēmumu, un tai pat laikā jāiesniedz šī Lēmuma īstenošanas novērtējums un ziņas par koordināciju starp projektos iesaistītajām starptautiskajām finanšu institūcijām.

Informācijai jāietver saskaņā ar šo Lēmumu izsniegto aizdevumu ieguldījums atbilstošo Kopienas ārpolitikas mērķu sasniegšanā.

Pirmā un otrā punkta prasību izpildei EIB jāsniedz Komisijai atbilstošā informācija.

6 . pants

Darbības termiņš

Garantija attiecas uz aizdevumu līgumiem, kas parakstīti līdz 2007. gada 31. janvārim.

Ja, šim periodam beidzoties, EIB piešķirtie aizdevumi nav sasnieguši kopējos griestus, kas minēti 3. panta 1. punktā, periods automātiski pagarināms par sešiem mēnešiem.

7 . pants

Nobeiguma noteikumi

1. Šis Lēmums stājas spēkā tā publikācijas datumā Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī .

2. EIB un Komisijai jāizstrādā noteikumi garantijas piešķiršanai.

Briselē,

Padomes vārdā-

priekšsēdētājs

+++++ TABLE +++++

[1] Baltkrievija, Moldova un Ukraina.

[2] 2001. gada 6. novembra Padomes Lēmums 2001/777/EK, kas piešķir Kopienas garantiju Eiropas Investīciju bankai pret zaudējumiem īpašajā aizdošanas akcijā atsevišķiem vides projektiem Krievijas Baltijas jūras baseinā atbilstoši Ziemeļu dimensijai (OV L 292, 9.11.2001, 41.lpp.).

[3] “Plašāka Eiropa — Kaimiņattiecības: Jauna struktūra attiecībām ar mūsu Austrumu un Dienvidu kaimiņiem”, COM(2003)104.

[4] „Termiņa vidus pārskats par EIB ārējo aizdevumu mandātu saskaņā ar Padomes Lēmumu 2000/24/EK”, COM(2003)603.

[5] 1999. gada 22. decembra Padomes Lēmums, ar ko piešķir Kopienas garantiju Eiropas Investīciju bankai pret zaudējumiem aizdevumos projektiem ārpus Kopienas (Centrālā un Austrumeiropa, Vidusjūras valstis, Latīņamerika un Āzija, un Dienvidāfrikas Republika)

(OV L 9, 13.1.2000., 24.lpp.).

[6] Griesti ir šādi: Dienvidaustrumu kaimiņiem 9 185 miljoni eiro, Vidusjūras valstīm 6 520 miljoni eiro, Latīņamerikai un Āzijai 2 480 miljoni eiro, Dienvidāfrikas Republikai 825 miljoni eiro un Turcijas muitas savienības speciālajai rīcības programmai 450 miljoni eiro.

[7] OV C […], […], lpp. […].

[8] OV C […], […], lpp. […].

[9] OV L 292, 9.11.2001., 41. lpp.

[10] OV L 9, 13.1.2000, 24. lpp.