25.10.2022   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 275/80


Saskaņā ar starptautisko publisko tiesību normām juridisks spēks ir tikai ANO EEK dokumentu oriģināliem. Šo noteikumu statuss un spēkā stāšanās datums būtu jāpārbauda ANO EEK statusa dokumenta TRANS/WP.29/343 jaunākajā redakcijā, kas pieejama tīmekļa vietnē:

https://unece.org/status-1958-agreement-and-annexed-regulations

ANO Noteikumi Nr. 147 – Vienoti noteikumi par lauksaimniecības transportlīdzekļu sastāvu mehāniskās sakabes sastāvdaļu apstiprināšanu [2022/2055]

Spēkā stāšanās datums: 2019. gada 2. janvāris

Šis dokuments ir domāts tikai kā dokumentēšanas rīks. Autentisks un juridiski saistošs teksts ir: ECE/TRANS/WP.29/2018/69.

Saturs

Noteikumi

1.

Darbības joma

2.

Definīcijas

3.

Mehāniskās sakabes ierīces vai sastāvdaļas apstiprinājuma pieteikums

4.

Vispārīgās prasības mehāniskajām sakabes ierīcēm vai sastāvdaļām

5.

Ar mehānisku sakabes ierīci vai sastāvdaļu aprīkota transportlīdzekļa apstiprinājuma pieteikums

6.

Vispārīgas prasības ar mehānisku sakabes ierīci vai sastāvdaļu aprīkotiem transportlīdzekļiem

7.

Marķējumi

8.

Apstiprinājums

9.

Mehāniskas sakabes ierīces vai sastāvdaļas, vai transportlīdzekļa pārveidojumi un apstiprinājuma paplašinājums

10.

Ražošanas atbilstības procedūras

11.

Sankcijas par ražošanas neatbilstību

12.

Ražošanas pilnīga izbeigšana

13.

Par apstiprinājuma testu veikšanu atbildīgo tehnisko dienestu un tipa apstiprinātāju iestāžu nosaukumi un adreses

Pielikumi

1.

Paziņojums par ierīcēm un sastāvdaļām

2.

Paziņojums par transportlīdzekļiem

3.

Apstiprinājuma marķējuma zīmes izkārtojuma piemērs

4.

Raksturojošo lielumu marķējuma izkārtojuma piemēri

5.

Prasības T, R un S kategorijas transportlīdzekļu mehāniskajām sakabes ierīcēm vai sastāvdaļām

6.

T, R un S kategorijas transportlīdzekļu mehānisko sakabes ierīču vai sastāvdaļu testēšana

7.

Uzstādīšana un īpašās prasības

1.   DARBĪBAS JOMA

1.1.

Šie noteikumi nosaka prasības, kurām jāatbilst mehāniskajām sakabes ierīcēm un sastāvdaļām, lai tās starptautiski uzskatītu par savstarpēji savietojamām un apmaināmām.

1.2.

Šos noteikumus piemēro ierīcēm un sastāvdaļām, kas paredzētas T, R vai S kategorijas (1) transportlīdzekļiem (lauksaimniecības transportlīdzekļi), kuri paredzēti transportlīdzekļu sastāva (2) veidošanai.

1.3.

Šos noteikumus piemēro:

1.3.1.

standarta ierīcēm un sastāvdaļām, kas definētas 2.2. punktā;

1.3.2.

nestandarta ierīcēm un sastāvdaļām, kas definētas 2.3. punktā;

1.3.3.

citām nestandarta ierīcēm un sastāvdaļām, kas definētas 2.4. punktā.

1.4.

Šos noteikumus nepiemēro motorizētiem iekrāvējiem (trīspunktu uzkarināma iekārta) vai velkošo transportlīdzekļu apakšējā savienojuma stiepņiem un to savienojumiem ar velkamo transportlīdzekli.

2.   DEFINĪCIJAS

Šajos noteikumos izmanto šādas definīcijas.

2.1.

Mehāniskās sakabes ierīces un sastāvdaļas” ir visas tās daļas uz mehāniskā transportlīdzekļa un piekabes rāmja, virsbūves nesošajām daļām un šasijas, ar kuru palīdzību tie ir savienoti, veidojot transportlīdzekļu sastāvu vai posmainus transportlīdzekļus. Tās ietver nenoņemamas, kustināmas vai noņemamas daļas mehāniskās sakabes ierīces vai sastāvdaļas piestiprināšanai vai darbināšanai.

2.1.1.

Automātiskas sakabināšanās prasība ir izpildīta, ja velkošā transportlīdzekļa braukšana atpakaļgaitā pret piekabi ir pietiekama, lai sakabe pilnībā saslēgtos, lai tā automātiski bloķētos un lai bez jebkādas ārējas iejaukšanās notiktu sakabes ierīču pareizas saslēgšanās indikācija.

2.2.

Standarta mehāniskās sakabes ierīces un sastāvdaļas” atbilst standarta izmēriem un raksturojošajiem lielumiem, kas doti šajos noteikumos. Neatkarīgi no ražotāja tās ir savstarpēji apmaināmas savas klases ietvaros attiecībā uz montāžas izmēriem un var būt savienotas ar attiecīgas klases standarta mehāniskajām sakabes ierīcēm un sastāvdaļām saskaņā ar 5. pielikuma 2. tabulu.

2.3.

Nestandarta mehāniskās sakabes ierīces un sastāvdaļas” ne visos aspektos atbilst šajos noteikumos dotajiem standarta izmēriem un raksturojošajiem lielumiem, bet var tikt savienotas ar attiecīgas klases standarta sakabes ierīcēm un sastāvdaļām.

2.4.

Citas nestandarta mehāniskās sakabes ierīces un sastāvdaļas” neatbilst šajos noteikumos dotajiem standarta izmēriem un raksturojošajiem lielumiem un nevar tikt savienotas ar standarta sakabes ierīcēm un sastāvdaļām. Tās ietver, piemēram, ierīces, kas neatbilst nevienai no 2.6. punktā uzskaitītajām a līdz r klasēm, bet atbilst esošiem nacionālajiem un starptautiskajiem standartiem.

2.5.

Vilkšanas rāmji drīkst saturēt vairāk nekā vienu sastāvdaļu un var būt ātri regulējami augstumā vai regulējami ar tapām.

Šie noteikumi attiecas uz vilkšanas rāmjiem, kas ir atsevišķas vienības un nav velkošā transportlīdzekļa struktūras daļa.

2.6.

Mehāniskās sakabes ierīces un sastāvdaļas klasificē pēc tipa šādi:

2.6.1.

a80 klase

Sakabes lodgalva 80 un fiksācijas plāksne, kas uz velkošā transportlīdzekļa satur sfērisku ierīci un balsteņus savienošanai ar piekabi, izmantojot sfērisku sakabes galvu 80

2.6.2.

b80 klase

Sakabes galvai 80 ir sfērisks 80 mm dobums, tā piestiprināta piekabes jūgstienim savienošanai ar sakabes lodgalvu 80.

2.6.3.

c40 klase

Skavas veida sakabe ar jūgstieni, ko veido pirksts (30–38 mm diametrā), žoklis un automātisks vai neautomātisks aizvēršanas un bloķēšanas pirksts uz velkošā transportlīdzekļa, savienošanai ar piekabi, izmantojot sakabes gredzenu

2.6.4.

d40-1 klase

Jūgstieņa cilpas 40 ar cilindrisku atveri, kas piemērota pirkstam (30–38 mm diametrā), un ar 30,5 mm nominālo biezumu, montētas uz piekabju jūgstieņa savienošanai ar skavas veida sakabēm

2.6.5.

d40-2 klase

Jūgstieņa cilpas 40 ar cilindrisku atveri, kas piemērota pirkstam (30–38 mm diametrā), un ar 42 mm nominālo biezumu, montētas uz piekabju jūgstieņa savienošanai ar skavas veida sakabēm

2.6.6.

d50 klase

Toroidāla jūgstieņa cilpa ar 50 mm atveri, montēta uz piekabes jūgstieņiem savienošanai ar vilkšanas āķi (g klase) vai smailes veida sakabi (h klase)

2.6.6.1.

d50-1 klase

Toroidāla jūgstieņa cilpa ar 50 mm atveri un 30 mm nominālo šķērsgriezuma diametru, montēta uz piekabes jūgstieņiem savienošanai ar vilkšanas āķi (g klase) vai smailes veida sakabi (h klase)

2.6.6.2.

d50-2 klase

Toroidāla jūgstieņa cilpa ar 50 mm atveri un 41 mm maksimālo šķērsgriezuma diametru, montēta uz piekabes jūgstieņiem savienošanai ar vilkšanas āķi (g klase)

2.6.7.

e klase

Nestandarta jūgstieņi, kas satur dakšveida un citādus jūgstieņus, inerces ierīces un līdzīgas aprīkojuma daļas, kas montētas velkamā transportlīdzekļa priekšā vai uz transportlīdzekļa šasijas, kuri ir piemēroti savienošanai ar velkošo transportlīdzekli, izmantojot sakabes gredzenus. Jūgstieņa cilpas, sfēras formas sakabes galvas vai līdzīgas sakabes ierīces.

Jūgstieņi var būt svārstsviras veida, lai brīvi kustētos vertikālā plaknē un nenestu nekādu vertikālu slodzi, vai nekustīgi nostiprināti vertikālā plaknē, lai nestu vertikālu slodzi (stingrie jūgstieņi). Stingrie jūgstieņi var būt pilnībā stingri vai atsperoti, vai regulējami (piem., hidrauliski).

Jūgstieņi var saturēt vairāk nekā vienu sastāvdaļu un var būt regulējami vai liekti.

2.6.8.

f klase

Nestandarta sakabes rāmji, kas satur visas sastāvdaļas un ierīces, kas atrodas starp tādām sakabes ierīcēm kā skavas veida sakabe, lodgalvas sakabe u.c. un velkošā transportlīdzekļa aizmuguri (piemēram, transmisiju, nesošo virsbūvi vai šasiju)

2.6.9.

g klase

Vilkšanas āķi ar fiksācijas plāksni un nolaišanas ierīci, ko darbina ārējs enerģijas avots, attālinātai sakabināšanai un atkabināšanai, lai savienotu ar piekabi, izmantojot vilkšanas gredzenus vai vilkšanas cilpas

2.6.10.

h klase

Smailes veida sakabes ar fiksācijas plāksni, kuras ir savienotas ar piekabi, izmantojot vilkšanas gredzenus vai jūgstieņa cilpas

2.6.11.

i klase

Sakabes jūgstieņa savienošanai ar velkošo transportlīdzekli, kuras nerotē ap garenasi

2.6.12.

j klase

Jūgstieņa cilpas, kas montētas uz piekabes jūgstieņiem, savienošanai ar velkošā transportlīdzekļa jūgstieni (i klase)

2.6.13.

q klase

Skavas veida jūgstieņa sakabes, kuras nerotē ap garenasi

2.6.14.

r klase

Jūgstieņa cilpa, kas rotē ap garenasi, kurai ir apaļš šķērsgriezums un kura montēta uz piekabju jūgstieņa savienošanai ar nerotējošām skavas veida sakabēm (q klase)

2.6.15.

s klase

Sakabes ierīces un sastāvdaļas, kas neatbilst a–r klasei un kam ir īpašs lietojums, un kuras parasti reglamentē esoši nacionālie un starptautiskie standarti (savdabīgas dažās valstīs)

2.7.

Tālvadības sistēmas” ir ierīces un sastāvdaļas, kas iespējo sakabes ierīces darbināšanu no transportlīdzekļa sāniem vai kabīnes.

2.8.

Attālināti indikatori” ir ierīces un sastāvdaļas, kas norāda uz to, ka savienošanās ir notikusi un ka bloķēšanas ierīces ir saslēgušās.

2.9.

Sakabes ierīces vai sastāvdaļas tips” ir ierīce vai sastāvdaļa, kas neatšķiras tādos būtiskos aspektos kā:

2.9.1.

ražotāja vai piegādātāja tirdzniecības nosaukums vai preču zīme;

2.9.2.

sakabes klase, kā definēts 2.6. punktā;

2.9.3.

ārējā forma, galvenie izmēri vai būtiskas konstrukcijas atšķirības, tostarp izmantotie materiāli un

2.9.4.

raksturojošie lielumi D, Dc, S, Av un V, kā definēts 2.10. punktā.

2.10.

Raksturojošos lielumus D, Dc, S, Av un V nosaka vai aprēķina šādi.

2.10.1.

Lielums D vai Dc ir horizontālo spēku teorētiskais atsauces lielums velkošajā transportlīdzeklī un piekabē, un to izmanto par horizontālo slodžu bāzi dinamiskajos testos.

Mehāniskajām sakabes ierīcēm un sastāvdaļām, kas nav konstruētas izturēt vertikālas slodzes, vērtība ir:

Formula

Stingrā jūgstieņa piekabju mehāniskajām sakabes ierīcēm un sastāvdaļām, kas definētas 2.12. punktā, vērtība ir:

Formula

kur:

T

ir velkošā transportlīdzekļa tehniski pieļaujamā maksimālā masa, izteikta tonnās. Attiecīgā gadījumā tā ietver arī stingrā jūgstieņa piekabes radīto vertikālo slodzi (3).

R

ir piekabes ar jūgstieni, kas var kustēties vertikālā plaknē, vai puspiekabes tehniski pieļaujamā maksimālā masa, izteikta tonnās3;

C

ir masa, izteikta tonnās, ar kādu stingrā jūgstieņa piekabes, kas definēta 2.12. punktā, ass vai asis iedarbojas uz zemi, kad tā ir savienota ar velkošo transportlīdzekli un noslogota līdz tehniski pieļaujamai maksimālai masai2;

g

ir gravitācijas izraisītais paātrinājums (pieņemts, ka tas ir 9,81 m/s2);

S

ir definēts 2.10.2. punktā.

2.10.2.

S vērtība ir daļa no tehniski pieļaujamās maksimālās masas3, izteiktas kilogramos, ar kādu stingrā jūgstieņa piekabe, kas definēta 2.12. punktā, statiskos apstākļos vertikāli iedarbojas uz sakabes ierīci.

2.10.3.

Svārstsviras veida jūgstieņa gadījumā Av vērtība ir maksimālā pieļaujamā masa, izteikta tonnās, uz vadāmo asi.

2.10.4.

V vērtība ir spēka, ar kādu stingrā jūgstieņa piekabe, kuras tehniski pieļaujamā maksimālā masa ir lielāka nekā 3,5 tonnas, iedarbojas uz sakabi, amplitūdas teorētiskā atsauces vērtība. V vērtību izmanto par bāzi vertikālajiem spēkiem dinamiskajos testos.

Formula

2.11.

Šo noteikumu 6. pielikumā lietotie simboli un definīcijas:

Av

=

svārstsviras veida jūgstieņa gadījumā – maksimālā pieļaujamā masa, izteikta tonnās, uz vadāmo asi;

C

=

stingrā jūgstieņa piekabes masa, izteikta tonnās– sk. šo noteikumu 2.10.1. punktu;

D

=

D vērtība, izteikta kN – sk. šo noteikumu 2.10.1. punktu;

Dc

=

Dc vērtība, izteikta kN, stingrā jūgstieņa piekabēm – sk. šo noteikumu 2.10.1. punktu;

R

=

velkamā transportlīdzekļa masa, izteikta tonnās – sk. šo noteikumu 2.10.1. punktu;

T

=

velkošā transportlīdzekļa masa, izteikta tonnās – sk. šo noteikumu 2.10.1. punktu;

Fs

=

statiskais cēlējspēks, kN;

Fh

=

testa spēka horizontālā komponente transportlīdzekļa garenass virzienā, kN;

Fv

=

testa spēka vertikālā komponente, kN;

S

=

statiskā vertikālā masa, kg;

V

=

V vērtība, izteikta kN – sk. šo noteikumu 2.10.4. punktu;

g

=

paātrinājums gravitācijas ietekmē, pieņemts 9,81 m/s2;

vmax

=

vmax ir maksimālais projektētais ātrums, kādam sakabes ierīce, resp., transportlīdzeklis, ir testēts un apstiprināts attiecībā uz šiem noteikumiem.

Indeksi:

O

=

maksimālais testa spēks;

U

=

minimālais testa spēks;

s

=

statisks spēks;

h

=

horizontāli;

p

=

pulsējošs;

res

=

rezultējošs;

v

=

vertikāli;

w

=

mainīgs spēks.

2.12.

Stingrā jūgstieņa piekabe” ir velkams transportlīdzeklis ar vienu asi vai asu grupu, ar jūgstieni, kas nevar rotēt attiecībā pret transportlīdzekli vai balstiekārtas esības dēļ (piemēram) var rotēt tikai ierobežotā apjomā ap vienu asi – paralēli ceļa virsmai un perpendikulāri kustības virzienam, – un tādēļ spēj pārnest vertikālus spēkus uz velkošo transportlīdzekli. Daļu šādas piekabes masas uzņem velkošais transportlīdzeklis. Hidrauliski regulējamu posmainu jūgstieni uzskata par stingru jūgstieni (4).

2.13.

Pilnīga mehāniskā saslēgšanās” ir tāda ierīces un tās sastāvdaļu konstrukcija un ģeometrija, ka tā neatvērsies un neatvienosies jebkādu spēku vai spēku komponenšu ietekmē, kādiem tā tiek pakļauta normālas ekspluatācijas vai testēšanas laikā.

2.14.

Transportlīdzekļa tips” ir transportlīdzekļi, kas neatšķiras tādos būtiskos aspektos kā struktūra, izmēri, forma un materiāli vietās, kur piestiprina mehānisko sakabes ierīci vai sastāvdaļu. Tas attiecas gan uz velkošo transportlīdzekli, gan uz piekabi.

3.   MEHĀNISKĀS SAKABES IERĪCES VAI SASTĀVDAĻAS APSTIPRINĀJUMA PIETEIKUMS

3.1.

Apstiprinājuma pieteikumu iesniedz tirdzniecības nosaukuma vai preču zīmes turētājs vai tā pienācīgi pilnvarots pārstāvis.

3.2.

Katra mehāniskās sakabes ierīces vai sastāvdaļas tipa apstiprinājuma pieteikumam pievieno šādu informāciju, piemēram, izmantojot 1. pielikumā doto paziņojuma veidlapu:

3.2.1.

detalizētas ziņas par ražotāja vai piegādātāja visiem tirdzniecības nosaukumiem vai preču zīmēm, ko piešķir sakabes ierīcei vai sastāvdaļai;

3.2.2.

rasējumus, kuri ir pietiekami detalizēti, lai aprakstītu ierīci vai sastāvdaļu, un kuros ir norādīts, kā to uzstāda transportlīdzeklī; rasējumos norāda apstiprinājuma numura un cita 7. punktā noteiktā marķējuma novietojumu un vietu;

3.2.3.

paziņojumu par piemērojamajām D, Dc, S, Av un V vērtībām, kā noteikts 2.10. punktā.

3.2.3.1.

Sakabes ierīču raksturojošajiem lielumiem ir jābūt vismaz vienādiem ar tādiem, ko piemēro velkošā transportlīdzekļa, piekabes un sastāva maksimālajai pieļaujamajai masai;

3.2.4.

ierīces vai sastāvdaļas detalizētu tehnisko aprakstu, norādot, jo īpaši, tipu un izmantotos materiālus;

3.2.5.

tipa apstiprinātājas iestādes vai tehniskā dienesta pieprasītos paraugus;

3.2.6.

visiem paraugiem ir jābūt pilnīgi pabeigtiem, tostarp ar galīgo virsmas apstrādi. Tomēr, ja galīgā virsmas apstrāde ir krāsošana vai pārklāšana ar epoksīdpulveri, to varētu neveikt.

4.   VISPĀRĪGĀS PRASĪBAS MEHĀNISKAJĀM SAKABES IERĪCĒM VAI SASTĀVDAĻĀM

4.1.

Katram paraugam jāatbilst 5. un 6. pielikumā noteiktajām izmēra un stiprības specifikācijām. Pēc 6. pielikumā noteiktajiem testiem nedrīkst būt nekādas plaisas, lūzumi vai jebkāda pārmērīga, paliekoša deformācija, kas varētu negatīvi ietekmēt ierīces vai sastāvdaļas apmierinošu darbību.

4.2.

Visām mehāniskās sakabes ierīces vai sastāvdaļas daļām, kuru atteice var izraisīt transportlīdzekļa un piekabes atdalīšanos, ir jābūt izgatavotām no tērauda vai čuguna. Citus materiālus drīkst izmantot ar nosacījumu, ka ražotājs šos noteikumus piemērojošās nolīguma puses tipa apstiprinātājai iestādei vai tehniskajam dienestam ir pierādījis to ekvivalenci.

4.3.

Mehāniskajām sakabes ierīcēm vai sastāvdaļām ir jābūt drošām darbībā, un savienošanu un atvienošanu var veikt viena persona bez instrumentu izmantošanas. Sakabes ierīcēm, kas paredzētas piekabēm ar maksimālo tehniski pieļaujamo masu lielāku nekā 3,5 tonnas, jābūt viena no šādiem veidiem:

a)

automātiskas savienošanās, kā noteikts 2.2. punktā, vai

b)

automatizētas savienošanās un bloķēšanas procesa, kur uzsāktais savienošanās process pabeidzas automātiski un saslēgtā pozīcija tiek uzrādīta vadītāja skata laukā, vai

c)

manuāli bloķējama un fiksējama bez automatizācijas vai pašbloķēšanās.

4.4.

Mehāniskās sakabes ierīces vai sastāvdaļas jākonstruē un jāizgatavo tā, ka parastos ekspluatācijas apstākļos un ar dilstošo daļu pareizu uzturēšanu un nomaiņu tās turpina apmierinoši darboties un saglabā šajos noteikumos noteiktos raksturlielumus.

4.5.

Visas mehāniskās sakabes ierīces vai sastāvdaļas ir jākonstruē tā, ka tās mehāniski pilnīgi saslēdzas un saslēgts stāvoklis ir bloķēts vismaz ar vienu papildu pilnīgu mehānisku saslēgumu, ja vien 5. pielikumā nav noteiktas papildu prasības. Alternatīvi drīkst būt divas vai vairākas atsevišķas ietaises, lai nodrošinātu ierīces integritāti, bet katrai ietaisei ir jābūt konstruētai tā, ka notiek pilnīga mehāniskā saslēgšanās, un to testē atsevišķi saskaņā ar 6. pielikumā noteiktajām prasībām. Pilnīga mehāniskā saslēgšanās ir tāda, kas definēta 2.13. punktā.

Atsperu spēkus drīkst izmantot tikai tam, lai ierīces aizvērtu un lai novērstu vibrācijas sekas, kas izraisa ierīces sastāvdaļu daļu pārvietošanos tādās pozīcijās, ka ierīce var atvērties vai atvienoties.

Jebkuras vienas atsperes atteice vai trūkums nedrīkst ļaut visai ierīcei atvērties vai atvienoties.

Ja transportlīdzekļa kabīnē uzstāda attālinātas indikācijas ierīces, tām jāatrodas vadītāja skata laukā un jābūt skaidri identificētām.

Ja attālinātas indikācijas ierīces uzstāda transportlīdzekļa sānos, tām jābūt skaidri identificētām. Attālinātās indikācijas ierīcei automātiski jāaktivējas un jāatiestatās katrā sakabes ierīces atvēršanas un aizvēršanas reizē.

4.6.

Katrai ierīcei vai sastāvdaļai pievieno uzstādīšanas un lietošanas instrukciju, kas ikvienai kompetentai personai sniedz pietiekamu informāciju par ierīces pareizu uzstādīšanu transportlīdzeklī un pienācīgu ekspluatāciju – sk. arī 7. pielikumu. Instrukcijām ir jābūt vismaz tās valsts valodā, kurā ierīci piedāvās pārdošanai. Ja ierīces un sastāvdaļas piegādā kā oriģinālo aprīkojumu, ko uzstāda transportlīdzekļa vai virsbūves ražotājs, uzstādīšanas instrukcijas drīkst nebūt, bet transportlīdzekļa vai virsbūves ražotājs ir atbildīgs par transportlīdzekļa operatora nodrošināšanu ar nepieciešamajām instrukcijām sakabes ierīces vai sastāvdaļas pareizai ekspluatācijai.

4.7.

Ātri regulējama augstuma vilkšanas ierīču bez enerģijas avota darbināšanas spēks nedrīkst pārsniegt 40 daN.

5.   AR MEHĀNISKU SAKABES IERĪCI VAI SASTĀVDAĻU APRĪKOTA TRANSPORTLĪDZEKĻA APSTIPRINĀJUMA PIETEIKUMS

5.1.

Pieteikumu transportlīdzekļa tipa apstiprinājumam attiecībā uz mehāniskās sakabes ierīces vai sastāvdaļas uzstādīšanu iesniedz transportlīdzekļa ražotājs vai tā pienācīgi pilnvarots pārstāvis.

5.2.

Lai tipa apstiprinātāja iestāde varētu aizpildīt 2. pielikumā doto paziņojuma veidlapu, tam pievieno šādu informāciju:

5.2.1.

rasējumus, kuri ir pietiekami detalizēti, lai aprakstītu ierīci vai sastāvdaļu, un kuros ir norādīts, kā to uzstāda transportlīdzeklī; rasējumos norāda apstiprinājuma numura un cita 7. punktā noteiktā marķējuma vietu un telpu;

5.2.2.

ierīces vai sastāvdaļas detalizētu tehnisko aprakstu, norādot, jo īpaši, tipu un izmantotos materiālus;

5.2.3.

paziņojumu par piemērojamajām D, Dc, S, Av un V vērtībām, kā noteikts 2.10. punktā.

5.2.3.1.

Raksturojošajiem lielumiem ir jābūt vismaz vienādiem ar tādiem, ko piemēro velkošā transportlīdzekļa, piekabes un sastāva maksimālajai pieļaujamajai masai;

5.2.4.

apstiprināmo tipu reprezentējošu transportlīdzekli, kas aprīkots ar mehānisko sakabes ierīci, iesniedz tipa apstiprinātājai iestādei vai tehniskajam dienestam, kas drīkst pieprasīt arī ierīces vai sastāvdaļas papildu paraugus.

5.2.5.

Transportlīdzekli, kam nav visu tipam atbilstošo sastāvdaļu, drīkst pieņemt ar nosacījumu, ka pieteikuma iesniedzējs var pierādīt tipa apstiprinātājai iestādei vai tehniskajam dienestam, ka šo sastāvdaļu neesība neietekmē inspicēšanas rezultātus, ciktāl tas attiecas uz šo noteikumu prasībām.

6.   VISPĀRĪGAS PRASĪBAS AR MEHĀNISKU SAKABES IERĪCI VAI SASTĀVDAĻU APRĪKOTIEM TRANSPORTLĪDZEKĻIEM

6.1.

Transportlīdzeklim uzstādītajai mehāniskajai sakabes ierīcei vai sastāvdaļai jābūt apstiprinātai saskaņā ar šo noteikumu 3. un 4. punkta un 5. un 6. pielikuma prasībām.

6.2.

Mehāniskās sakabes ierīces vai sastāvdaļas uzstādīšanai jāatbilst šo noteikumu 7. pielikuma prasībām.

6.3.

Nodrošina sakabes ierīces vai sastāvdaļas lietošanas instrukcijas, kurām jāsatur īpašas instrukcijas darbināšanai, kas atšķiras no šā tipa sakabes ierīces vai sastāvdaļas parastās ekspluatācijas, un instrukcijas par savienošanu un atvienošanu dažādos darbināšanas režīmos, piemēram, pie dažādiem leņķiem starp velkošo un velkamo transportlīdzekli. Katram transportlīdzeklim pievieno šīs lietošanas instrukcijas, kurām jābūt vismaz tās valsts valodā, kurā transportlīdzekli piedāvās pārdošanai.

7.   MARĶĒJUMI

7.1.

Uz apstiprināšanai iesniegtajām mehāniskajām sakabes ierīcēm un sastāvdaļām jābūt tipa plāksnītei ar ražotāja, piegādātāja vai pieteikuma iesniedzēja tirdzniecības nosaukumam vai preču zīmi.

7.2.

Jābūt pietiekami lielai vietai, kur liek 8.5. punktā minēto un 3. pielikumā attēloto apstiprinājuma marķējuma zīmi. Šo vietu norāda 3.2.2. punktā minētajos rasējumos.

7.3.

Blakus 7.2. un 8.5. punktā minētajai apstiprinājuma marķējuma zīmei mehāniskajai sakabes ierīcei vai sastāvdaļai jābūt marķētai ar sakabes klasi, kas definēta 2.6. punktā, un attiecīgajiem raksturīgajiem lielumiem, kas definēti 2.10. punktā un parādīti 4. pielikumā, un maksimālo projektēto ātrumu, kā definēts 2.11. punktā. Šo marķējumu novietojumu norāda 3.2.2. punktā minētajos rasējumos.

7.4.

Ja mehāniskā sakabes ierīce vai sastāvdaļa ir apstiprināta alternatīviem raksturojošiem lielumiem tajā pašā sakabes vai ierīces klasē, uz ierīces vai sastāvdaļas marķē ne vairāk kā divas alternatīvas.

7.5.

Ja mehāniskās sakabes ierīces vai sastāvdaļas izmantošana ir jebkā ierobežota, piemēram, ja to drīkst izmantot līdz zināmam kustības ātrumam, šo ierobežojumu marķē uz ierīces vai sastāvdaļas.

7.6.

Visiem marķējumiem ir jābūt pastāvīgiem un skaidri salasāmiem, kad ierīce vai sastāvdaļa ir uzstādīta transportlīdzeklī.

8.   APSTIPRINĀJUMS

8.1.

Apstiprinājumu piešķir, ja mehāniskās sakabes ierīces vai sastāvdaļas tipa paraugs(-i) atbilst šo noteikumu prasībām un ir izpildītas 10. punkta prasības.

8.2.

Katram apstiprinātajam tipam piešķir apstiprinājuma numuru. Tā pirmie divi cipari (pašlaik 00) norāda grozījumu sēriju, kas ietver jaunākos būtiskos tehniskos grozījumus, kas līdz apstiprinājuma izdošanas dienai izdarīti šajos noteikumos. Viena un tā pati Nolīguma puse nedrīkst piešķirt to pašu numuru citam šajos noteikumos minētam ierīces vai sastāvdaļas tipam.

8.3.

Paziņojumu par apstiprinājumu vai apstiprinājuma paplašinājumu, atteikumu vai anulēšanu, vai par ražošanas pilnīgu izbeigšanu attiecībā uz mehāniskās sakabes ierīces vai sastāvdaļas tipu, kas apstiprināts atbilstīgi šiem noteikumiem, nosūta šos noteikumu piemērojošajām 1958. gada Nolīguma pusēm, izmantojot šo noteikumu 1. pielikumā vai 2. pielikumā dotajam paraugam atbilstošu paziņojuma veidlapu.

8.4.

Papildus 7.1. punktā noteiktajai marķējuma zīmei uz katras mehāniskās sakabes ierīces vai sastāvdaļas, kas apstiprināta atbilstīgi šiem noteikumiem, 7.2. punktā minētajā vietā liek 8.5. punktā aprakstīto apstiprinājuma marķējuma zīmi.

8.5.

Apstiprinājuma marķējuma zīme ir starptautiska marķējuma zīme, ko veido:

8.5.1.

aplis, kas aptver burtu “E” un tam līdzās esošo tās valsts pazīšanas numuru, kura piešķīrusi apstiprinājumu (5);

8.5.2.

apstiprinājuma numurs, kas noteikts 8.2. punktā;

8.5.3.

lielais burts D, ja testēta saskaņā ar 6. pielikuma 3.1.3. punktu (dinamiskais nogurumizturības tests), vai

8.5.4.

lielais burts S, ja testēta saskaņā ar 6. pielikuma 3.3.3.2. punktu (statiskais tests);

8.5.5.

lielais burts T attiecībā uz divu komponentu testēšanu.

8.5.6.

Apstiprinājuma marķējuma zīmi un numuru izkārto, kā norādīts 3. pielikumā dotajā paraugā.

9.   MEHĀNISKAS SAKABES IERĪCES VAI SASTĀVDAĻAS, VAI TRANSPORTLĪDZEKĻA PĀRVEIDOJUMI UN APSTIPRINĀJUMA PAPLAŠINĀJUMS

9.1.

Par jebkādu mehāniskās sakabes ierīces vai sastāvdaļas, vai transportlīdzekļa tipa, kas definēts 2.9. punktā, pārveidojumu ziņo tipa apstiprinātājai iestādei vai tehniskajam dienestam, kas piešķīris apstiprinājumu. Tad tipa apstiprinātāja iestāde vai tehniskais dienests drīkst vai nu:

9.1.1.

uzskatīt, ka pārveidojumiem, visticamāk, nav ievērojamas negatīvas ietekmes un ka ierīce, sastāvdaļa vai transportlīdzeklis joprojām atbilst prasībām vai

9.1.2.

pieprasīt jaunu testa ziņojumu.

9.2.

Par apstiprinājuma apliecinājumu vai atteikumu, norādot pārveidojumu, paziņo šos noteikumus piemērojošajām līgumslēdzējām pusēm 8.3. punktā noteiktajā kārtībā.

9.3.

Apstiprinājuma paplašinājumu izsniedzošā tipa apstiprinātāja iestāde vai tehniskais dienests piešķir sērijas numuru šādam paplašinājumam un informē citas šos noteikumus piemērojošās līgumslēdzējas puses 8.3. punktā noteiktajā kārtībā.

10.   RAŽOŠANAS ATBILSTĪBAS PROCEDŪRAS

Ražošanas atbilstības procedūrām ir jāatbilst 1958. gada Nolīguma 1. papildinājumā (E/ECE/TRANS/505/Rev.3) noteiktajām, ievērojot šādas prasības.

10.1.

Apstiprinājuma turētājs nodrošina ražošanas atbilstības testu rezultātu reģistrēšanu un pievienoto dokumentu pieejamību laikposmā, par kādu vienojas ar tipa apstiprinātāju iestādi vai tehnisko dienestu. Šis laikposms nedrīkst pārsniegt 10 gadus pēc ražošanas pilnīgas izbeigšanas.

10.2.

Tipa apstiprinātāja iestāde vai tehniskais dienests, kas piešķīris tipa apstiprinājumu, jebkurā laikā drīkst verificēt katrā ražošanas uzņēmumā piemērotās atbilstības kontroles metodes. Šādu verifikāciju normāls biežums ir reize divos gados.

11.   SANKCIJAS PAR RAŽOŠANAS NEATBILSTĪBU

11.1.

Atbilstīgi šiem noteikumiem piešķirto apstiprinājumu attiecībā uz mehāniskās sakabes ierīces vai sastāvdaļas tipu drīkst anulēt, ja nav ievērotas noteiktās prasības vai ja ierīce vai sastāvdaļa ar apstiprinājuma marķējuma zīmi neatbilst apstiprinātajam tipam.

11.2.

Ja šos noteikumus piemērojoša Nolīguma puse anulē tās iepriekš piešķirtu apstiprinājumu, tā nekavējoties par to paziņo citām šos noteikumus piemērojošajām Nolīguma pusēm, izmantojot šo noteikumu 1. pielikumā vai 2. pielikumā dotajam paraugam atbilstošo paziņojuma veidlapu.

12.   Ražošanas pilnīga izbeigšana

Ja apstiprinājuma turētājs pilnībā pārtrauc ražot saskaņā ar šiem noteikumiem apstiprinātu sakabes ierīces vai sastāvdaļas tipu, viņš par to informē tipa apstiprinātāju iestādi vai tehnisko dienestu, kas piešķīris apstiprinājumu. Saņēmusi attiecīgo paziņojumu, tipa apstiprinātāja iestāde vai tehniskais dienests informē par to pārējās šos noteikumus piemērojošās 1958. gada Nolīguma puses, izmantojot šo noteikumu 1. pielikumā vai 2. pielikumā dotajam paraugam atbilstošo paziņojuma veidlapu.

13.   PAR APSTIPRINĀJUMA TESTU VEIKŠANU ATBILDĪGO TEHNISKO DIENESTU UN TIPA APSTIPRINĀTĀJU IESTĀŽU NOSAUKUMI UN ADRESES

13.1.

Šos noteikumus piemērojošās 1958. gada Nolīguma puses paziņo Apvienoto Nāciju Organizācijas sekretariātam to tehnisko dienestu, kas atbildīgi par apstiprināšanas testu veikšanu, un tipa apstiprinātāju iestāžu, kas piešķir tipa apstiprinājumu un kurām jānosūta veidlapas, kas apliecina citās valstīs izdotu apstiprinājumu, apstiprinājuma paplašinājumu, atteikumu vai anulēšanu vai ražošanas pilnīgu izbeigšanu, nosaukumus un adreses.

(1)  Kā noteikts Konsolidētajā rezolūcijā par transportlīdzekļu konstrukciju (R.E.3.), dokuments ECE/TRANS/WP.29/78/Rev.6, 2. punkts – www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29resolutions.html

(2)  Konvencijas par ceļu satiksmi izpratnē (Vīne, 1968. gads, 1. panta t) un u) apakšpunkts).

(3)  T un R masa un tehniski pieļaujamā maksimālā masa drīkst būt lielāka nekā nacionālajos tiesību aktos noteiktā pieļaujamā maksimālā masa;

(4)  T un R masa un tehniski pieļaujamā masa drīkst būt lielāka nekā nacionālajos tiesību aktos noteiktā maksimālā pieļaujamā masa.

(5)  1958. gada Nolīguma pušu pazīšanas numuri ir doti Konsolidētās rezolūcijas par transportlīdzekļu konstrukciju (R.E.3) 3. pielikumā, dokuments ECE/TRANS/WP.29/78/Rev. 6, Annex 3- www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29resolutions.html.


1. pielikums

Paziņojums par ierīcēm un sastāvdaļām

(Maksimālais formāts: A4 (210 x 297 mm))

Image 1

 (1)

izdevējs:

iestādes nosaukums:

....

...

....


par (2):

apstiprinājuma piešķiršanu

 

apstiprinājuma paplašināšanu

 

apstiprinājuma atteikšanu

 

apstiprinājuma anulēšanu

 

ražošanas pilnīgu izbeigšanu

mehāniskās sakabes ierīces vai sastāvdaļas tipam atbilstīgi Noteikumiem Nr. 147

Apstiprinājums Nr. ... Paplašinājums Nr. .....

1.   

Tehniskās vienības vai sastāvdaļas tirdzniecības nosaukums vai preču zīme...

2.   

Tehniskās vienības vai sastāvdaļas tipa ražotāja nosaukums...

3.   

Ražotāja nosaukums un adrese...

4.   

Ražotāja pārstāvja nosaukums un adrese, ja attiecināms...

5.   

Alternatīva piegādātāja nosaukumi vai preču zīmes, kas liktas uz tehniskās vienības vai sastāvdaļas...

6.   

Tehniskas vienības gadījumā: transportlīdzekļa tips un marka, kuram tehniskā vienība paredzēta…

7.   

Par ražošanas atbilstību atbildīgā uzņēmuma vai iestādes nosaukums un adrese...

8.   

Iesniegts apstiprināšanai (datums): ...

9.   

Par apstiprināšanas testu veikšanu atbildīgais tehniskais dienests...

10.   

Īss apraksts:…

10.1.   

tehniskās vienības vai sastāvdaļas tips un klase...

10.2.   

raksturojošie lielumi: ...

10.2.1.   

Primārie lielumi:

D..... kN... Dc.... kN... S... kg

Av...tonnas... vmax...km/h... V... kN

Alternatīvie lielumi:

D.... kN... Dc..... kN... S.... kg

Av...tonnas... vmax...km/h...V... kN

11   

Instrukcijas sakabes ierīces vai sastāvdaļas uzstādīšanai transportlīdzeklī un transportlīdzekļa ražotāja iesniegtie montāžas punktu fotoattēli vai rasējumi: ....

12   

Informācija par jebkādu īpašu pastiprinošu balsteņu vai plākšņu, vai distancējošu sastāvdaļu uzstādīšanu sakabes ierīces vai sastāvdaļas piestiprināšanai: ...

13.   

Testa ziņojuma datums:...

14.   

Testa ziņojuma numurs:...

15.   

Apstiprinājuma marķējuma zīmes novietojums:...

16.   

Apstiprinājuma paplašinājuma iemesls(-i)...

17.   

Apstiprinājums piešķirts/paplašināts/atteikts/anulēts2:

18.   

Vieta...

19.   

Datums...

20.   

Paraksts:...

21.   

Šim paziņojumam pievienots to dokumentu saraksts, kuri deponēti tipa apstiprinātājā iestādē, kas piešķīra apstiprinājumu, un kurus var saņemt pēc pieprasījuma....


(1)  Tās valsts pazīšanas numurs, kas piešķīrusi/paplašinājusi/atteikusi/anulējusi apstiprinājumu (apstiprinājuma prasības skatīt noteikumos).

(2)  Lieko svītrot.


2. pielikums

Paziņojums par transportlīdzekļiem

(Maksimālais formāts: A4 (210 x 297 mm))

Image 2

 (1)

izdevējs

iestādes nosaukums:


par (2):

apstiprinājuma piešķiršanu

 

apstiprinājuma paplašināšanu

 

apstiprinājuma atteikšanu

 

apstiprinājuma anulēšanu

 

ražošanas pilnīgu izbeigšanu

transportlīdzekļa tipam attiecībā uz mehāniskas sakabes ierīces vai sastāvdaļas uzstādīšanu atbilstīgi Noteikumiem Nr. 147

Apstiprinājuma Nr. … Paplašinājums Nr. …

1.   

Transportlīdzekļa tirdzniecības nosaukums vai preču zīme: …

2.   

Transportlīdzekļa tips: …

3.   

Ražotāja nosaukums un adrese …

4.   

Ražotāja pārstāvja nosaukums un adrese, ja attiecināms: …

5.   

Transportlīdzekļa kategorija, piemēram, T, R (3): …

6.   

Maksimālā pieļaujamā transportlīdzekļa masa: … kg

Maksimālās pieļaujamās transportlīdzekļa masas sadalījums pa asīm …

Maksimālā pieļaujamā velkamās piekabes masa: … kg

Maksimālā pieļaujamā statiskā masa uz sakabes punktu:… kg

Transportlīdzekļa maksimālā masa ar virsbūvi nokomplektētā stāvoklī, ieskaitot dzesēšanas šķidrumu, eļļas, degvielu, instrumentus un rezerves riteni (ja iekļauts), bet bez vadītāja: … kg

7.   

Prasītie raksturojošie lielumi

D … kN … Dc … kN … S … kg

Av … tonnas vmax… km/h … V … kN

8.   

Instrukcijas par sakabes ierīces vai sastāvdaļas tipa piestiprināšanu transportlīdzeklim un stiprinājuma punktu fotoattēli vai rasējumi: …

9.   

Informācija par jebkādu īpašu pastiprinošu balsteņu vai plākšņu, vai distancējošu sastāvdaļu uzstādīšanu sakabes ierīces vai sastāvdaļas piestiprināšanai: …

10.   

Mehāniskās sakabes ierīces vai sastāvdaļas tirdzniecības nosaukums vai preču zīme un apstiprinājuma numurs: …

11.   

Sakabes ierīces vai sastāvdaļas klase: …

12.   

Iesniegts apstiprināšanai (datums): …

13.   

Par apstiprināšanas testu veikšanu atbildīgais tehniskais dienests: …

14.   

Testa ziņojuma datums: …

15.   

Testa ziņojuma numurs: …

16.   

Apstiprinājuma marķējuma zīmes novietojums: …

17.   

Apstiprinājuma paplašinājuma iemesls(-i): …

18.   

Apstiprinājums piešķirts/paplašināts/atteikts/anulēts (2):

19.   

Vieta: …

20.   

Datums: …

21.   

Paraksts: …

22.   

Šim paziņojumam pievienots to dokumentu saraksts, kuri deponēti tipa apstiprinātājā iestādē, kas piešķīra apstiprinājumu, un kurus var saņemt pēc pieprasījuma.…


(1)  Tās valsts pazīšanas numurs, kas piešķīrusi/paplašinājusi/atteikusi/anulējusi apstiprinājumu (apstiprinājuma prasības skatīt noteikumos).

(2)  Lieko svītrot.

(3)  Kā noteikts Konsolidētajā rezolūcijā par transportlīdzekļu konstrukciju (R.E.3.), dokuments ECE/TRANS/WP.29/78/Rev.6, 2. punkts – www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29resolutions.html


3. PIELIKUMS

Apstiprinājuma marķējuma zīmes izkārtojuma piemērs

Image 3

a = min. 8 mm

Mehāniskā sakabes ierīce vai sastāvdaļa, vai transportlīdzeklis ar augstāk redzamo apstiprinājuma marķējuma zīmi ir Nīderlandē (E 4) apstiprināta ierīce vai sastāvdaļa ar apstiprinājuma numuru 2405, kas atbilst šo noteikumu 00. sērijas grozījumu prasībām un testēta statiski (S).

Piezīme. Apstiprinājuma numuru un papildu simbolus novieto apļa tuvumā un vai nu virs, vai zem “E” burta, vai arī pa labi vai pa kreisi no šā burta. Apstiprinājuma numura cipariem jāatrodas vienā un tajā pašā “E” burta pusē un ir jābūt vērstiem vienā un tajā pašā virzienā. Būtu jāizvairās no romiešu ciparu lietojuma apstiprinājuma numuros, lai novērstu sajaukšanu ar citiem simboliem.


4. PIELIKUMS

Raksturojošo lielumu marķējuma izkārtojuma piemēri

1.   

Uz visām mehāniskajām sakabes ierīcēm vai sastāvdaļām jābūt ierīces vai sastāvdaļas klases marķējumam. Turklāt ir jābūt marķējumam, kas norāda spēju raksturojošo lielumu izteiksmē, kā noteikts šo noteikumu 2.10. punktā.

1.1.   

Visu burtu un ciparu augstums nedrīkst būt mazāks kā apstiprinājuma numura ciparu augstums, proti, a/3, kur a ir minimums 8 mm.

1.2.   

Katrai ierīcei vai sastāvdaļai piemērojamie raksturojošie lielumi, kuriem ir jābūt marķētiem, norādīti turpmāk tabulā – sk. arī šo noteikumu 7.3. punktu.

1. tabula

Uz sakabes ierīcēm vai sastāvdaļām marķējamie raksturojošie lielumi

1.Mehāniskās sakabes ierīces vai sastāvdaļas apraksts

2.Atbilstīgie marķējamie raksturojošie lielumi

 

Klase

D

Dc

S

V

vmax

T (*2)

11.Sakabes lodgalvas 80 (a klase)

-

21Sakabes galva (b klase)

-

29.Skavas veida sakabes (c vai q klase)

37.Āķveida sakabes (g klase)

-

45.Velkošā transportlīdzekļa jūgstieņi (i klase)

53.Vilkšanas rāmji (f klase)

-

61.Smailes veida sakabes (h klase)

-

69.Jūgstieņa cilpas (d vai r klase)

77.Jūgstieņi (e klase) (*1)

-

Piemēri

:

a80 D130 Dc90 S2000 apzīmētu a80 klases standarta sakabes lodgalvu 80 ar maksimālo D vērtību 130 kN, maksimālo pieļaujamo Dc vērtību 90 kN un 2 000 kg maksimālo pieļaujamo pielikto statisko vertikālo slodzi.


(*1)  Uz svārstsviras veida jūgstieņu tipa plāksnītes papildus jābūt marķētai Av vērtībai, bet ne S vai V vērtībai.

(*2)  Velkamā masa, ja testē saskaņā ar 6. pielikuma 3.3.3.2. punktu (statiskais tests) (būtu jādefinē definīcijās, ja vajag)


5. PIELIKUMS

Prasības T, R un S kategorijas transportlīdzekļu mehāniskajām sakabes ierīcēm vai sastāvdaļām

1.   

Sakabes lodgalvas 80 un fiksācijas plāksnes (a80 klase)

1.1.   

Vispārīgas prasības sakabes lodgalvām 80

1.1.1.   

Visām sakabes lodgalvām 80 un fiksācijas plāksnēm jābūt konstruētām tā, ka sakabes lodgalvas iztur 6. pielikuma 3.1. punktā noteiktos testus un fiksācijas plāksnes iztur 6. pielikuma 3.3.5. punktā noteiktos testus.

1.1.2.   

Pēc ārējās formas un ārējiem izmēriem a klases sakabes lodgalvām 80 jāatbilst 1. attēlam. Fiksācijas plāksnes pozīcija parādīta 2. attēlā.

1. attēls.

a klases sakabes lodgalva (visi izmēri mm)

Image 4

2. attēls.

Fiksācijas plāksnes izmēri (visi izmēri mm)

Image 5

1.1.3.   

Sakabes lodgalvām 80 jābūt vismaz šādiem šarnīrsavienojuma leņķiem, kas nav jāsasniedz vienlaicīgi.

3. attēls.

Šarnīrsavienojuma leņķi

Image 6

2.   

Sakabes galva 80 (b80 klase)

2.1.   

Vispārīgas prasības sakabes galvai 80

2.1.1.   

Visām sakabes galvām 80 jābūt konstruētām tā, ka tās iztur 6. pielikuma 3.2. punktā noteiktos testus.

2.1.2.   

Pēc ārējās formas un ārējiem izmēriem b klases sakabes galvai 80 jāatbilst 4. attēlam.

4. attēls.

b klases sakabes galvas 80 izmēri (visi izmēri mm)

Image 7

3.   

Skavas veida jūgstieņa sakabes (c40 klase)

3.1.   

Vispārīgas prasības skavas veida jūgstieņa sakabēm

3.1.1.   

Visām skavas veida jūgstieņa sakabēm jābūt konstruētām tā, ka tās iztur 6. pielikuma 3.3.1. punktā noteiktos testus un bloķēšanas ierīcēm – tā, ka tās iztur 6. pielikuma 3.3.1.3. punktā noteiktos testus.

3.1.2.   

Pēc ārējās formas un ārējiem izmēriem c klases skavas veida jūgstieņa sakabēm jāatbilst 5., 6. un 7. attēlam. Visās klasēs žokļa maksimālajam augstumam jābūt konstantam vismaz pusē žokļa platuma.

3.1.3.   

Prasības

Automātisku sakabju noslēgtai un bloķētai pozīcijai pēc savienošanas jābūt skaidri un nepārprotami norādītai ārpusē ar vismaz vienu kontroles indikatoru.

3.1.4.   

Skavas veida jūgstieņa sakabēm jābūt šādiem šarnīrsavienojuma leņķiem (sk. arī 5. un 6. attēlu):

a)

Vertikālā ass: min. ± 70 °

b)

Šķērsass: min. ± 20 °

c)

Garenass: min. ± 20 °

3.1.5.   

Žoklim jāļauj jūgstieņa gredzeniem rotēt aksiāli par vismaz 90° pa labi vai pa kreisi ap sakabes garenasi ar fiksētu bremzēšanas momentu starp 30 un 150 Nm.

5. attēls.

Automātiska sakabes ierīce ar paplatinātu pirkstu (kreisā pusē) un automātiska sakabes ierīce ar cilindrisku pirkstu (labā pusē) (visi izmēri mm)

Image 8

6. attēls.

Neautomātiska sakabes ierīce ar cilindrisku pirkstu (visi izmēri mm)

Image 9

4.   

Jūgstieņa cilpas (d40-1 un d40-2 klase)

4.1.   

Jūgstieņa cilpas d40-1

4.1.1.   

Vispārīgas prasības jūgstieņa cilpām d40-1

Visām d40-1 klases jūgstieņa cilpām jābūt konstruētām tā, ka tās spēj izturēt 6. pielikuma 3.4. punktā noteiktos testus. Jūgstieņa cilpas d40-1 drīkst būt aprīkotas vai neaprīkotas ar buksi.

Jūgstieņa cilpām pēc ārējās formas un gredzena ārējiem izmēriem jāatbilst 7. attēlam.

7. attēls.

Standarta jūgstieņa cilpu d40-1 galvenie izmēri (visi izmēri mm)

Image 10

4.2.   

Jūgstieņa cilpas d40-2

4.2.1.   

Vispārīgas prasības jūgstieņa cilpām d40-2

Visām d40-2 klases jūgstieņa cilpām jābūt konstruētām tā, ka tās spēj izturēt 6. pielikumā noteiktos testus.

Jūgstieņa cilpām pēc ārējās formas un gredzena ārējiem izmēriem jāatbilst 8. attēlam.

8. attēls.

Standarta sakabes gredzena d40-2 galvenie izmēri

Izmēri milimetros

Image 11

4.3.   

Toroidālās jūgstieņa cilpas (d50-1 un d50-2 klase)

4.3.1.   

Vispārīgas prasības

Visām d50 klases jūgstieņa cilpām jābūt konstruētām tā, ka tās spēj izturēt 6. pielikumā noteiktos testus.

Pēc ārējās formas un ārējiem izmēriem d50 klases jūgstieņa cilpām jāatbilst 9. attēlam.

9. attēls.

Toroidālas d50 klases jūgstieņa cilpas galvenie izmēri (visi izmēri mm)

Image 12

4.3.2.   

Turklāt d50-1 klases toroidālo jūgstieņa cilpu izmēriem jāatbilst 10. attēlam, un d50-2 klases toroidālo jūgstieņa cilpu izmēriem jāatbilst 11. attēlam

10. attēls.

Toroidālas d50-1 klases jūgstieņa cilpas galvenie izmēri (visi izmēri mm)

Image 13

11. attēls.

Toroidālas d50-2 klases jūgstieņa cilpas galvenie izmēri (visi izmēri mm)

Image 14

a

Alternatīvs ārējais kontūrs: ārējais rādiuss maks. 22,5 un min. 15 pārejas rādiuss augšā un apakšā vai pārejas rādiuss uz plakanu ārējo virsmu augšā un apakšā.

b

Iekšējais kontūrs.

5.   

Jūgstieņi (e klase)

5.1.   

Jūgstieņiem, kas pieder e klasei, jāiztur 6. pielikuma 3.7. punktā noteiktie testi.

5.2.   

Lai nodrošinātu savienojumu ar velkošo transportlīdzekli, jūgstieņus drīkst aprīkot vai nu ar sakabes galvu vai jūgstieņa cilpām, kas pieder b, d vai s klasei. Sakabes galvu un jūgstieņa cilpas var piestiprināt ar skrūvēm, bultskrūvēm vai metināšanu.

5.3.   

Augstumu regulējošas ierīces svārstsviras tipa jūgstieņiem

5.3.1.   

Svārstsviras tipa jūgstieni aprīko ar ierīcēm jūgstieņa salāgošanai ar sakabes ierīces vai žokļa augstumu. Šīm ierīcēm jābūt konstruētām tā, ka jūgstieni var regulēt viena persona bez instrumentiem vai citām palīgierīcēm.

5.3.2.   

Augstumu regulējošajām ierīcēm jāspēj regulēt jūgstieņa cilpas vai sakabes galvu 80 par vismaz 300 mm uz augšu vai leju no horizontāles virs zemes. Šajā diapazonā jūgstienim ir jābūt regulējamam vienlaidus vai ar maksimums 50 mm soļiem, mērot pie sakabes gredzena vai sakabes galvas.

5.3.3.   

Augstumu regulējošās ierīces nedrīkst traucēt jūgstieņa brīvu kustību pēc savienošanas.

5.3.4.   

Augstumu regulējošās ierīces nedrīkst traucēt jebkādu inerces veida bremžu darbību.

5.4.   

Ja jūgstieņi ir apvienoti ar inerces bremzēm, bremžu darbības pozīcijā attālums starp jūgstieņa cilpas centru un jūgstieņa cilpas brīvo kāta galu nedrīkst būt mazāks kā 200 mm. Kad jūgstieņa cilpas kāts ir pilnībā ievirzīts, šis attālums nedrīkst būt mazāks kā 150 mm.

5.5.   

Stingrā jūgstieņa piekabēs izmantojamajiem jūgstieņiem ir jābūt tādam pretestības momentam pret sānu spēkiem, kas ir vismaz puse no pretestības vertikālajiem spēkiem.

6.   

Vilkšanas rāmji un siju platformas (f klase)

12. attēls.

f klases vilkšanas rāmja piemērs

Image 15

6.1.   

Vilkšanas rāmjiem, kas pieder f klasei, jāiztur 6. pielikuma 3.6. punktā noteiktie testi.

6.2.   

Ja vilkšanas rāmji paredzēti uzstādīšanai konkrētiem transportlīdzekļa tipiem, stiprinājuma punktiem un sakabēm jāatbilst transportlīdzekļa vai transmisijas ražotāja noteikumiem.

6.3.   

Vilkšanas rāmji var būt konstruēti kā ātri regulējuma augstuma (qha), ar tapu regulējama augstuma (pha) vai neregulējama augstuma vilkšanas rāmji. Visbiežāk izmantojamie veidi ir qha rāmji qha slīdņiem, tā saucamie kāpņrāmji, kā parādīts 12. attēlā.

7.   

Vilkšanas āķi un fiksācijas plāksnes (g klase)

7.1.   

Vispārīgas prasības vilkšanas āķiem

Visiem g klases vilkšanas āķiem un fiksācijas plāksnēm jābūt konstruētām tā, ka vilkšanas āķi iztur 6. pielikumā noteiktos testus un fiksācijas plāksnes iztur 6. pielikumā noteiktos testus.

Pēc ārējās formas un ārējiem izmēriem g klases vilkšanas āķiem jāatbilst 13. attēlam. Fiksācijas plāksnes pozīcija parādīta 14. attēlā.

Vilkšanas āķiem jāļauj nodrošināt šarnīrsavienojuma leņķus saskaņā ar 1.1.3. punktu.

13. attēls

Vilkšanas āķa galvenie izmēri (visi izmēri mm)

Image 16

14. attēls.

Fiksācijas plāksnes pozīcija (visi izmēri mm)

Image 17

8.   

Smailes veida sakabes un fiksācijas plāksnes (h klase)

8.1.   

Vispārīgas prasības smailes veida sakabēm

Visām h klases smailes veida sakabēm un fiksācijas plāksnēm jābūt konstruētām tā, ka smailes veida sakabes iztur 6. pielikumā noteiktos testus un fiksācijas plāksnes iztur 6. pielikumā noteiktos testus.

Pēc ārējās formas un ārējiem izmēriem h klases smailes veida sakabēm jāatbilst 15. attēlam. Fiksācijas plāksnes pozīcija parādīta 16. attēlā.

Smailes veida sakabēm jāļauj nodrošināt šarnīrsavienojuma leņķus saskaņā ar 1.1.3. punktu.

15. attēls.

Smailes veida sakabes galvenie izmēri (visi izmēri mm)

Image 18

16. attēls.

Fiksācijas plāksnes pozīcija (visi izmēri mm)

Image 19

9.   

Ap garenasi nerotējošās velkošā transportlīdzekļa jūgstieņa sakabes (i klase)

9.1.   

Velkošā transportlīdzekļa jūgstieņa sakabēm jābūt šādiem šarnīrsavienojuma leņķiem (sk. arī 17. attēlu):

a)

vertikālā ass: min. ±90°

b)

šķērsass: min. ±20° (±15° 4. un 5. kat.)

c)

garenass: min. ±20° (±15° 4. un 5. kat.).

Šie šarnīrsavienojuma leņķi nav jāsasniedz vienlaicīgi.

9.2.   

Sakabes vienību testē, kā norādīts 6. pielikuma 3.3.3. punktā.

9.3.   

Jūgstieņa sakabes nerotējošo skavu aprīko ar ierīci, kas nepieļauj nejaušu atkabināšanos.

9.4.   

Jūgstienim un skavai, kas pieder i klasei, jāatbilst 17. attēlam un 2. tabulai.

17. attēls.

Velkošā transportlīdzekļa jūgstieņa un skavas izmēri (i klase) (visi izmēri mm)

Image 20

2. tabula

Velkošā transportlīdzekļa jūgstienis un skava – izmēru vērtības

Izmēri milimetros

Izmērs

Jūgstieņa kategorija

0.

1.

2.

3.

4.

5.

Jūgstieņa platums A (1)

maks.

60

67

90

100

130

160

Jūgstieņa biezums B

maks.

20

36

52

57

64

80

Pirksta atveres diametrs C

+1,00/-0,25

20

33

33

41

52,5

72,5

Pirksta diametrs C1

+1,00/-1,50

18,5

31

31

39

51

71

F

maks.

30

45

45

55

70

80

G (2)

min.

140

210

210

210

210

210

Augstums H

min.

50

70

70

90

90

100

Pirksta atveres dziļums J

min.

50

70

80

80

90

110

Jūgstieņa un skavas gala rādiuss R (3)

maks.

30

45

50

60

80

80

W (3)

min.

20 °

20 °

20 °

20 °

15 °

15 °

10.   

Piekabes jūgstieņiem uzstādītas jūgstieņa cilpas savienošanai ar velkošā transportlīdzekļa jūgstieni (j klase)

10.1.   

Sakabes vienību testē, kā norādīts 6. pielikuma 3.3.3. punktā.

10.2.   

Jūgstieņa cilpai, kas pieder j klasei, jāatbilst 18. attēlam un 3. tabulai.

18. attēls.

Darbmašīnas vilkšanas gredzens (j klase)

Image 21

3. tabula

Vilkšanas gredzena specifikācijas (j klase)

Izmērs

Jūgstieņa kategorija

0.

1.

2.

3.

4.

5.

Atvere E (4)

min.

23

38

38

47

56

78

Biezums F

maks.

30

36

38

46

50

60

Attālums G

maks.

40

55

55

75

85

100

Attālums H

min.

35

40

50

50

65

80

Platums J

maks.

85

107

115

140

160

190

Rādiuss M

 

Kāds vajadzīgs pienācīga savienojuma nodrošināšanai starp velkošo transportlīdzekli un darbmašīnu Mmax = F/2

Pirksta diametrs

min.

Saskaņā ar 2 . tabulu

11.   

Ap garenasi nerotējoša skavas veida jūgstieņa sakabe

11.1.   

Sakabes vienības formai jāļauj rotējošajam vilkšanas gredzenam sasniegt šādus minimālos leņķus:

 

±60° horizontālā plaknē (orpēšana)

 

±20° vertikālā plaknē (tangāža)

 

±20° ap tās garenasi (sānsvere)

Nerotējošo skavas veida sakabes vienību aprīko ar ierīci, kas nepieļauj nejaušu atkabināšanos.

11.2.   

Sakabes vienību testē, kā norādīts 6. pielikuma 3.3.3. punktā.

11.3.   

Skavas veida jūgstienim, kas pieder q klasei, jāatbilst 19. attēlam un 4. tabulai.

19. attēls.

Skavas veida jūgstienis (q klase)

Image 22

4. tabula

Piekabes vai darbmašīnas skavas veida sakabes (q klase) formas un izmēri

Forma

Izmērs (mm)

D

±0,5

a

min.

b

min.

w

18

50

40

x

28

70

55

y

43

100

80

z

50

110

95

12.   

Jūgstieņa cilpa, kas rotē ap garenasi un uzstādīta piekabju jūgstienim savienošanai ar nerotējošām skavas veida sakabēm (r klase)

12.1.   

Sakabes vienību testē, kā norādīts 6. pielikuma 3.3.3. punktā.

12.2.   

Jūgstieņa cilpām, kas pieder r klasei, jāatbilst 20. attēlam un 5. tabulai.

20. attēls.

Vilkšanas gredzena izmēriem jāatbilst parādītajiem (r klase)

Image 23

5. tabula

Formas un izmēri (r klase)

Forma

Sakabes gredzens (mm)

Cilindriskas cilpas konfigurācija

Apaļas cilpas konfigurācija

d

b

c

e

i

h

d 1

t

d

b

c

e

i

t

h

±0,5

min.

min.

maks.

maks.

±1

±3

min.

±0,5

min.

min.

maks.

maks.

min.

±1

W

28

50

80

30

30

20

70

44

22

40

80

30

30

44

20

X

45

70

100

60

40

32

105

63

35

50

100

60

40

63

30

Y

62

90

120

55

40

132

73

50

55

140

55

73

35

Z

73

100

140

75

60

42

157

78

68

60

160

75

60

78

42

13.   

Sakabes ierīces (s klase)

Sakabes ierīcēm, kas pieder s un p klasei, jāizmanto 5. un 6. pielikuma relevantās prasības attiecībā uz vislīdzīgāko standarta vai nestandarta ierīci vai sastāvdaļu.

14.   

Velkošo transportlīdzekļu vai pašgājēju mašīnu un velkamo transportlīdzekļu mehānisko sakabes ierīču saderība

Velkošo transportlīdzekļu vai pašgājēju mašīnu un velkamo transportlīdzekļu mehānisko sakabes ierīču saderībai jāatbilst 6. tabulai.

6. tabula

Velkošo transportlīdzekļu vai pašgājēju mašīnu un velkamo transportlīdzekļu mehānisko sakabes ierīču saderība

Velkošā transportlīdzekļa sakabes ierīce

Velkamā transportlīdzekļa sakabes ierīce

a80 klase

b80 klase

c40 klase

d40-1, d40-2 klase

g klase

d50-1, d50-2 klase

h klase

d50-2 klase

i klase

j klase

q klase

r klase

15.   

Tālvadāma un/vai automātiska sakabe

Ja sakabe ir tālvadāma vai automātiska, vienmēr jābūt operatoram redzamai attālinātai indikācijai, kas norāda, ka savienošanās ir notikusi un bloķēšanas ierīces ir saslēgušās.

Ja sakabināšanās panākta, nepametot transportlīdzekļa kabīni, attālinātajai indikācijai jāatrodas transportlīdzekļa kabīnē.


(1)  Jūgstieņa pirksta rokturis un skavas noturošās ierīces drīkst izvirzīties ārpus platuma A, bet nedrīkst ietekmēt 10. punktā norādītos darbmašīnas šarnīrsavienojuma leņķus.

(2)  G ir attālums, kurā jāsaglabājas norādītajam A un B izmēram.

(3)  Jūgstieņa un skavas maksimālo apjomu reprezentē 17. attēlā parādītais profils. Rādiuss R un leņķis W drīkst atšķirties no dotajām vērtībām ar nosacījumu, ka netiek pārsniegts maksimālais apjoms.

(4)  Speciāliem lietojumiem atvere E var būt pagarināta.


6. PIELIKUMS

T, R un S kategorijas transportlīdzekļu mehānisko sakabes ierīču vai sastāvdaļu testēšana

1.   Testēšanas vispārīgās prasības

1.1.

Testē gan sakabes ierīču paraugu stiprību, gan darbību. Sakabes ierīču stiprību verificē dinamiskajā testā. Mehāniskās sakabes stiprību nosaka, mainot vilci testa stendā. Ja mehāniskās sakabes konstrukcijas dēļ (piem., pārāk liela brīvkustība, vilkšanas āķis) nav iespējams veikt testus ar mainīgu testa slodzi, testa slodzi drīkst pielikt arī, tai pieaugot vilkšanas vai saspiešanas virzienā atkarībā no tā, kas ir lielāka. Atsevišķos gadījumos var būt nepieciešami papildu statiskie testi. Mehāniskās sakabes, kas pieder i, q un r klasei un kas paredzētas uzstādīšanai lauksaimniecības transportlīdzekļiem, kuru maksimālais projektētais ātrums nepārsniedz 40 km/h, dinamiskā testa vietā drīkst testēt saskaņā ar šā pielikuma 3.3.3.2. punktu (statiskais tests). Visu klašu mehāniskās sakabes, kas paredzētas uzstādīšanai lauksaimniecības transportlīdzekļiem, kuru maksimālais projektētais ātrums pārsniedz 60 km/h, testē saskaņā ar Noteikumu Nr. 55.01. 6. pielikumu. Turklāt tipa apstiprinātāja iestāde vai tehniskais dienests drīkst neveikt dinamisko vai statisko testu, ja sastāvdaļas vienkāršās konstrukcijas dēļ ir iespējama teorētiska pārbaude gadījumā, kad sakabes klase ir d, e, f, i, j vai s klase, kas līdzīga šīm sakabes klasēm. Teorētiskās pārbaudes drīkst veikt arī, lai noteiktu visnelabvēlīgākā gadījuma apstākļus. Visos gadījumos teorētiskajām pārbaudēm jānodrošina tāda pati rezultātu kvalitāte, kā dinamiskā vai statiskā testēšanā. Šaubu gadījumā izšķiroši ir fiziskas testēšanas rezultāti.

1.2.

Dinamisko testu veic ar aptuveni sinusoidālu slodzi (mainīgu un/vai pulsējošu) ar materiālam atbilstošu sprieguma ciklu skaitu. Nav pieļaujamas plaisas vai lūzumi, kas ietekmē sakabes ierīces darbību.

1.3.

Noteiktajos statiskajos testos pieļaujama tikai neliela paliekošā deformācija. Ja nav noteikts citādi, paliekošā (plastiskā) deformācija pēc atslogošanas nedrīkst būt lielāka kā 10 procenti no testa laikā izmērītās maksimālās deformācijas.

1.4.

Pieņēmumi par slogojumu dinamiskajos testos pamatojas uz spēka horizontālo komponenti transportlīdzekļa garenass virzienā un spēka vertikālo komponenti. Transportlīdzekļa garenasij perpendikulāras spēka horizontālās komponentes un momentus neņem vērā ar nosacījumu, ka tie ir maznozīmīgi.

Ja sakabes ierīces vai tās stiprinājuma pie transportlīdzekļa, vai papildu sistēmu (tādu kā iekārtu piedziņa, spēka kompensatori, mehāniskas stūrēšanas sistēmas u.c.) pievienojuma konstrukcija rada papildu spēkus vai momentus, tos ņem vērā homologācijas procedūras laikā. Tipa apstiprinātāja iestāde vai tehniskais dienests drīkst pieprasīt arī papildu testus.

Spēka horizontālo komponenti transportlīdzekļa garenass virzienā izsaka teorētiski aprēķināts atsauces spēks, D vai Dc vērtība. Spēka vertikālo komponenti, kad attiecināms, izsaka statiska, vertikāla slodze S sakabes punktā un spēka pieņemtā vertikālā komponente V.

1.5.

Raksturojošos lielumus D, Dc, S, Av un vmax, kas ir testa pamatā un kas ir definēti šo noteikumu 2.10. punktā, ņem no ražotāja informācijas, kas sniegta tipa apstiprinājuma pieteikumā – sk. 1. un 2. pielikumā doto paziņojuma veidlapu.

1.6.

Jebkādai mehāniskai bloķēšanas ierīcei, kuru savā vietā notur atsperes spēks, ir jāpaliek noslēgtā stāvoklī, kad uz to iedarbojas spēks, kas pielikts visnelabvēlīgākajā virzienā un ir ekvivalents bloķēšanas mehānisma trīskāršai masai.

1.7.

Pieņēmumi slogošanai

Dinamisks nogurumizturības tests ar pulsējošu slodzi un rezultējošo testa spēku:

Formula
(kN)

Formula

stiepes vai spiedes (vadoties pēc lielākās) pulsējošu spriegumu diapazonā,

kur:

horizontālā slodze (kN):

Fh = 1,0 · Dc

Fh = 1,0 · D piekabēm ar atsevišķām asīm;

vertikālā slodze (kN):

Fs = g · S + 0.3 · V

2.   Testa procedūras

2.1.

Dinamisko un statisko testu veikšanai paraugu novieto piemērotā stendā ar spēka pielikšanas līdzekļiem tā, ka uz to neiedarbojas nekādi papildu spēki vai momenti, izņemot norādīto testa spēku. Mainīgas slodzes testu gadījumā spēka pielikšanas virziens nedrīkst novirzīties par vairāk kā ±1° no norādītā virziena. Pulsējošas slodzes un statiskos testos leņķi iestata atbilstoši maksimālajam testa spēkam. Tam parasti vajadzīgs savienojums spēka pielikšanas punktā (piemēram, sakabes punktā) un otrs savienojums – noteiktā attālumā.

2.2.

Testa frekvence nedrīkst pārsniegt 35 Hz. Izvēlētā frekvence ir labi jānošķir no testa iekārtojuma, tostarp testējamās ierīces, rezonanses frekvencēm. Asinhronā testēšanā abu spēku komponenšu frekvencēm jāatšķiras aptuveni par vienu procentu līdz maksimums trīs procentiem. No tērauda izgatavotām sakabes ierīcēm spriegumu ciklu skaits ir 2 × 106. Ierīcēm, kas nav izgatavotas no tērauda, var būt nepieciešams lielāks ciklu skaits. Lai noteiktu jebkādu plaisāšanu testa laikā, izmanto krāsvielas iekļūšanas metodi plaisāšanas testā vai līdzvērtīgu metodi.

2.3.

Pulsējošas slodzes testos testa spēks mainās starp maksimālo testa spēku un minimālo testa spēku, kas nedrīkst būt lielāks kā 5 procenti no maksimālā testa spēka, ja vien nav citādi noteikts konkrētajā testēšanas procedūrā.

2.4.

Statiskos testos spēku pieliek ātri un vienmērīgi un notur vismaz 60 sekundes.

2.5.

Testējamās sakabes ierīces vai sastāvdaļas būtu jānostiprina testa stendā iespējami stingri tādā pozīcijā, kādā tās tiks izmantotas transportlīdzeklī. Fiksācijas ierīcēm vajadzētu būt tādām, kādas norādījis ražotājs vai pieteikuma iesniedzējs, un tām būtu jābūt tādām, kādas paredzētas sakabes ierīces vai sastāvdaļas stiprināšanai uz transportlīdzekļa, un/vai ar identiskām mehāniskajām īpašībām.

2.6.

Sakabes ierīces vai sastāvdaļas testē tādā formā, kā izmanto uz ceļa. Tomēr pēc ražotāja ieskata un ar tehniskā dienesta piekrišanu elastīgas sastāvdaļas drīkst iespīlēt, ja tas nepieciešams testa procedūras vajadzībām un ja tas nereālistiski neietekmēs testa rezultāts.

Elastīgas sastāvdaļas, kas pārkarst šo paātrināto testa procedūru laikā, drīkst nomainīt testa laikā. Testa slodzes drīkst pielikt ar īpašām ierīcēm bez brīvgājiena.

3.   Testēšanas specifiskās prasības

3.1.

Sakabes lodgalvas 80 (a klase)

3.1.1.

Pamattests ir dinamisks nogurumizturības tests ar pulsējošu slodzi un rezultējošo testa spēku. Alternatīvi pieļaujams arī divkomponentu sinhronais dinamiskais nogurumizturības tests. Testa paraugs satur sakabes lodgalvu un stiprinājumus, kas nepieciešami mezgla piestiprināšanai transportlīdzeklim. Sakabes lodgalvu stingri nostiprina testa stendā, kas spēj radīt mainīgu vai pulsējošu spēku, tādā faktiskā stāvoklī, kādā to ir paredzēts izmantot.

3.1.2.

Par spēka pielikšanas līdzekli izmanto piemērotu sakabes galvu 80. Paraugu nostiprina testa stendā ar sakabes elementiem, kas uzstādīti un izkārtoti tā, ka parauga relatīvā pozīcija atbilst izmantošanā paredzētajai. Paraugu nepakļauj nekādiem papildu spēkiem vai momentiem, kas nav konkrētais testa spēks. Testa spēku pieliek sakabes punktā, tādā iedarbības līnijā, kas vērsta rezultējošajā leņķī, ko iegūst no pieņēmumiem horizontālajai un vertikālajai slogošanai.

3.1.3.

Pieņēmumi slogošanai

Kā noteikts šā pielikuma 1.7. punktā.

3.2.

Sakabes galva 80 (b klase)

3.2.1.

Pamattests ir dinamisks nogurumizturības tests, kurā pieliek mainīgu vai pulsējošu testa spēku. Alternatīvi pieļaujams arī divkomponentu sinhronais dinamiskais nogurumizturības tests.

3.2.2.

Dinamisko testu veic, izmantojot atsevišķu mezglu ar ekvivalentas vai lielākas izturības sakabes lodgalvu 80.

Paraugu nostiprina testa stendā ar sakabes elementiem, kas uzstādīti un izkārtoti tā, ka parauga relatīvā pozīcija atbilst izmantošanā paredzētajai.

Paraugu nepakļauj nekādiem papildu spēkiem vai momentiem, kas nav konkrētais testa spēks.

Testa spēku pieliek sakabes punktā, tādā iedarbības līnijā, kas vērsta rezultējošajā leņķī, ko iegūst no pieņēmumiem horizontālajai un vertikālajai slogošanai.

3.2.3.

Pieņēmumi slogošanai

Kā noteikts šā pielikuma 1.7. punktā.

3.3.

Jūgstieņa sakabes

3.3.1.

Skavas veida sakabes (c klase)

Paraugam veic dinamisku nogurumizturības testu. Sakabes ierīci aprīko ar visiem stiprinājumiem, kas vajadzīgi stiprināšanai pie transportlīdzekļa.

3.3.1.1.

Stingrā jūgstieņa piekabēm

Dinamisks nogurumizturības tests ar pulsējošu slodzi pulsējoša stiepes sprieguma diapazonā ar rezultējošo testa spēku (vilkšana virzienā atpakaļ un uz leju)

Kā noteikts šā pielikuma 1.7. punktā.

3.3.1.2.

Piekabju skavas veida sakabes

Izmanto pieņēmumus slogošanai, ņemot vērā D

Formula

vērtību.

R1 un R2, kā norādījis ražotājs (R2 · R1). Dinamisks nogurumizturības tests, kā izklāstīts šā pielikuma 3.3.1.1. punktā.

3.3.1.3.

Sakabes pirksta bloķēšanas ierīces statiskie testi

Skavas veida sakabēm ar necilindrisku pirkstu ir nepieciešams testēt arī noslēgšanas un bloķēšanas ierīces, pieliekot statisku spēku, kas vienāds ar 0,25 · D un darbojas atvēršanas virzienā.

Testa spēks, kas vienāds ar 0,1 · D ir pietiekams cilindriskiem sakabes pirkstiem.

Šo spēku ātri un pakāpeniski palielina līdz iepriekš minētajai vērtībai un notur 10 sekundes.

Testā saslēgums nedrīkst atvērties, un tas nedrīkst izraisīt nekādus bojājumus.

3.3.2.

Vilkšanas āķi (g klase)

Kā noteikts šā pielikuma 3.3.1. punktā.

3.3.3.

Velkošā transportlīdzekļa jūgstieņi (i klase)

3.3.3.1.

Vai nu kā izklāstīts 3.3.1. punktā, vai statisks tests 3.3.3.2. punktā aprakstītā dinamiskā testa vietā, ja jūgstieni paredzēts montēt uz lauksaimniecības transportlīdzekļiem, kuru maksimālais projektētais ātrums nepārsniedz 40 km/h.

3.3.3.2.

Statiskā testa metode

3.3.3.2.1.

Testa specifikācijas

3.3.3.2.1.1.

Vispārīgi

Atkarībā no konstrukcijas raksturlielumiem mehāniskajai sakabei veic statiskus testus saskaņā ar 3.3.3.2.1.2, 3.3.3.2.1.3 un 3.3.3.2.1.4. punktu.

3.3.3.2.1.2.

Sagatavošanās testam

Testus veic ar īpašu mašīnu, mehāniskajai sakabei un jebkādai struktūrai, kas to savieno ar velkošā transportlīdzekļa korpusu, esot piestiprinātai pie stingras struktūras, izmantojot tādas pašas sastāvdaļas, ko izmanto tās piestiprināšanai velkošajam transportlīdzeklim.

3.3.3.2.1.3.

Testa instrumenti

Instrumentiem pielikto slodžu un pārvietojumu reģistrēšanai jābūt ar šādu precizitātes pakāpi:

a)

pieliktās slodzes: ± 50 daN,

b)

pārvietojumi: ± 0,01 mm.

3.3.3.2.1.4.

Testa procedūra

3.3.3.2.1.4.1.

Sakabes ierīcei vispirms pieliek pirmsvilkšanas slodzi, kas nepārsniedz 15 % no vilces testu slodzes, kura noteikta 3.3.3.2.1.4.2. punktā.

Darbību, kas aprakstīta 3.3.3.2.1.4.1. punktā, atkārto vismaz divas reizes, sākot ar nulles slodzi, ko pakāpeniski palielina, līdz sasniegta 3.3.3.2.1.4.1. punktā norādītā vērtība, un tad samazina līdz 500 daN; šo stabilizējošo slodzi notur vismaz 60 sekundes.

3.3.3.2.1.4.2.

Datiem, ko reģistrē, lai izveidotu slodzes/deformācijas līkni vilces apstākļos vai šīs līknes grafisko attēlu, ko nodrošina vilkšanas mašīnai pieslēgta drukas iekārta, jāizmanto tikai pieaugošas slodzes, sākot no 500 daN attiecībā pret sakabes ierīces atskaites centru.

Slodzi palielina nepārtraukti, līdz sasniegta vilces testa slodze, kuras lielums ir tehniski pieļaujamā piekabes masa, reizināta ar 1,5; turklāt slodzes/deformācijas līknei jābūt vienmērīgai bez straujiem kāpumiem un kritumiem intervālā no 500 daN līdz 1/3 no maksimālās vilces slodzes.

Paliekošo deformāciju reģistrē uz slodzes/deformācijas līknes attiecībā pret 500 daN slodzi pēc tam, kad testa slodze samazināta līdz šai vērtībai.

Reģistrētā paliekošās deformācijas vērtība nedrīkst pārsniegt 25 % no notiekošās maksimālās elastīgās deformācijas.

3.3.3.2.1.5.

Pirms 3.3.3.2.1.4.2. punktā minētā testa veic testu, kurā sakabes ierīces atskaites centram pakāpeniski pieliek sākotnējo slodzi, kas trīskārt pārsniedz ražotāja ieteikto maksimāli pieļaujamo vertikālo spēku (daN, vienāds ar g · S/10), sākot no 500 daN sākotnējās slodzes.

Testa laikā sakabes ierīces deformācija nedrīkst pārsniegt 10 % no notiekošās maksimālās elastīgās deformācijas.

Pārbaudi veic pēc vertikālā spēka (daN, vienāds ar g · S/10) noņemšanas un atgriešanās pie 500 daN sākotnējās slodzes.

3.3.4.

Smailes veida sakabes (h klase)

Kā noteikts šā pielikuma 3.3.1. punktā.

3.3.5.

Ap garenasi nerotējoša skavas veida jūgstieņa sakabe (q klase)

Kā noteikts šā pielikuma 3.3.3. punktā.

3.3.6.

Fiksācijas plāksnes (visām a, g un h klases jūgstieņa sakabēm, kur tādas ir)

Lodes, āķa vai smailes veida sakabju un tām līdzvērtīgu sakabju fiksācijas plāksni testē ar statisku spēku Fs stat = 0,6 · D (vērstu vertikāli augšup) Nav pieļaujamas plaisas vai lūzumi, kas ietekmē sakabes ierīces darbību.

3.4.

Jūgstieņa cilpas (d klase)

3.4.1.

Skavas veida sakabju jūgstieņa cilpas (d40-1 un d40-2 klase) pakļauj tādiem pašiem dinamiskajiem testiem un līdzvērtīgiem pieņēmumiem slogošanai (sk. 3.3.1. punktu).

Jūgstieņa cilpām, ko izmanto tikai piekabēm ar atsevišķām asīm, veic testu, izmantojot pieņēmumus horizontālai slogošanai.

Testu var veikt, pieliekot vai nu mainīgu, vai pulsējošu testa spēku, kas norādīts 3.3.1. punktā.

3.4.2.

Vilkšanas āķu jūgstieņa cilpas (d50 klase), velkošā transportlīdzekļa jūgstieņus vai smailes veida sakabes testē tāpat kā skavas veida sakabju jūgstieņa cilpas.

3.5.

Jūgstieņa cilpas (r klase)

Kā noteikts šā pielikuma 3.3.3. punktā.

3.6.

Vilkšanas rāmji (f klase)

3.6.1.

Vilkšanas rāmjus testēšanas laikā pakļauj tādiem pašiem spēkiem kā sakabi. Testa slodzi pieliek tādā attālumā pa horizontāli un vertikāli, kas atbilst sakabes ierīces pozīcijai, kurā vilkšanas rāmim ir visnelabvēlīgākie apstākļi.

3.6.2.

Sagatavošanās testam

Testus veic saskaņā ar 3.3.3.2.1.2. punktu.

3.6.3.

Testa instrumenti

Instrumentiem, ko lieto pielikto slodžu un kustību reģistrācijai, jāatbilst 3.3.3.2.1.3. punktam.

3.6.4.

Vilkšanas rāmju salīdzinājums

Obligāto testu vietā vilkšanas rāmjus drīkst izvērtēt, salīdzinot aprēķinus. Salīdzinātajam rāmim pēc galvenajiem konstrukcijas raksturlielumiem ir jābūt līdzīgam jau testētam rāmim.

3.7.

Jūgstieņi (e klase)

3.7.1.

Jūgstieņus testē tāpat kā jūgstieņa sakabes (sk. 3.3.1. punktu). Tipa apstiprinātāja iestāde vai tehniskais dienests drīkst neveikt nogurumizturības testu, ja sastāvdaļas parauga vienkāršā konstrukcija dara iespējamu tā stiprības teorētisku pārbaudi.

Konstrukcijā ietvertos spēkus teorētiskai verifikācijai aprēķina šādi:

Formula

kur:

V ir 3.3.1.1. punktā dotā spēka amplitūda;

Fsc ir aprēķinātā vertikālā slodze.

Pieļaujamajiem spriegumiem jāatbilst ISO 7641-1:1983 5.3. punktam.

Pieļaujamais spriegums metinājuma vietā nedrīkst pārsniegt 90 N/mm2.

Liektiem jūgstieņiem (piem., “S” formas) un piekabju ar atsevišķām asīm jūgstieņiem ņem vērā spēka horizontālo komponenti

Formula
.

3.7.2.

Piekabju ar atsevišķām asīm jūgstieņiem ar brīvu kustību vertikālā plaknē papildus nogurumizturības testam vai teorētiskajai stiprības verifikācijai vai nu ar teorētisku aprēķinu, izmantojot konstrukcijā ietverto spēku
Formula
, vai ar lieces testu, izmantojot spēku
Formula
, verificē arī izturību liecē.

Aprēķina gadījumā pieļaujamajam spriegumam jāatbilst 3.7.1. punktam.

3.7.3.

Vadāmo asu gadījumā izturību liecē verificē ar teorētisku aprēķinu vai lieces testu. Sakabes punkta centrā pieliek horizontālu, sānisku statisko spēku. Šā spēka lielumu izvēlas tādu, ka
Formula
(kNm) moments ir pielikts aptuveni priekšējās ass centrā. Pieļaujamajiem spriegumiem jāatbilst 3.7.1. punktam.

7. PIELIKUMS

Uzstādīšana un īpašās prasības

1.   

Velkošie transportlīdzekļi

1.1.   

Velkošo transportlīdzekli drīkst aprīkot ar vienu vai vairākām sakabes ierīcēm saskaņā ar 2.6. punktu un 5. pielikuma 6. tabulu.

1.2.   

Ja velkošais transportlīdzeklis ir aprīkots ar vienu vai vairākām sakabes ierīcēm saskaņā ar 2.6. punktu un 5. pielikuma 6. tabulu, vismaz vienas no šīm ierīcēm raksturojošajiem lielumiem D, Dc, S, Av un vmax ir jāatbilst velkošā transportlīdzekļa maksimālajām pieļaujamajām vērtībām, ko norādījis velkošā transportlīdzekļa ražotājs.

2.   

Velkamie transportlīdzekļi

Velkamo transportlīdzekļu sakabes ierīcēm, kas atbilst 2.6. punktam un 5. pielikuma 6. tabulai, velkamā transportlīdzekļa savienošanai ar velkošo transportlīdzekli jābūt vismaz tādām raksturojošo lielumu D, Dc, S, Av un vmax vērtībām, kas atbilst velkamā transportlīdzekļa maksimālajām pieļaujamajām vērtībām, ko norādījis velkamā transportlīdzekļa ražotājs.