27.4.2018   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 109/100


Saskaņā ar starptautiskajām publiskajām tiesībām juridisks spēks ir tikai ANO EEK oriģinālajiem dokumentiem. Šo noteikumu statusu un spēkā stāšanās datumu pārbauda ANO EEK statusa dokumenta TRANS/WP.29/343 jaunākajā redakcijā, kas pieejama vietnē:

http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29fdocstts.html

Apvienoto Nāciju Organizācijas Eiropas Ekonomikas komisijas (ANO EEK) Noteikumi Nr. 132 – Vienoti noteikumi par tādu emisiju kontroles modernizētu ierīču (REC) apstiprināšanu, kas paredzētas ar kompresijaizdedzes motoru aprīkotiem lielas noslodzes transportlīdzekļiem, lauksaimniecības un mežsaimniecības traktoriem un autoceļiem neparedzētai mobilajai tehnikai [2018/630]

Ar visiem grozījumiem līdz

noteikumu 01. sērijas grozījumiem – spēkā stāšanās datums: 2015. gada 22. janvāris

SATURS

NOTEIKUMI

1.

Nolūks

2.

Darbības joma

3.

Definīcijas

4.

Apstiprinājuma pieteikums

5.

Marķējumi un etiķetes

6.

Apstiprinājums

7.

Vispārīgas prasības

8.

Veiktspējas prasības

9.

Ilgizturības prasības

10.

Piemērošanas diapazons

11.

Izmaiņas motora emisiju pamatlīmenī

12.

Testa motoru un REC kombinācijas izvēle

13.

Specifikācijas saistībā ar emisiju mērījumiem

14.

Cieto daļiņu samazināšanas REC saime

15.

NOx samazināšanas REC saime

16.

NOx un PM samazināšanas REC saime

17.

Degviela un īpatnējais degvielas patēriņš

18.

Ekspluatācijas īpatnības un drošības apdraudējums

19.

Trokšņa emisijas

20.

REC uzstādīšana

21.

REC pārveidojums un apstiprinājuma paplašinājums

22.

Ražošanas atbilstība

23.

Sankcijas par ražošanas neatbilstību

24.

Ražošanas pilnīga izbeigšana

25.

Apstiprināšanas testus veicošo tehnisko dienestu un tipa apstiprinātāju iestāžu nosaukumi un adreses

26.

Pārejas noteikumi

PIELIKUMI

1.

Informācijas dokuments

2.

Paziņojums

3.

Papildinājums paziņojumam par emisiju kontroles modernizētās ierīces (REC) tipu atbilstoši Noteikumiem Nr. 132

4.

REC sistēmas tipa apstiprinājuma marķējuma zīmes izkārtojums

5.

Cieto daļiņu samazināšanas REC (I vai II klases REC) tests

6.

NOx samazināšanas REC (III klases REC) tests

7.

PM un NOx samazināšanas REC (IV klases REC) tests

8.

Testu secība

9.

Robežvērtību atbilstību tabulas

10.

NOx kontroles diagnostikas sistēmas prasības attiecībā uz NOx samazināšanas vai NOx un cieto daļiņu samazināšanas REC, kurai nepieciešams reaģents

11.

Uzstādīšanas un ekspluatācijas instrukcijas

12.

REC apstiprināšanas īpašās prasības attiecībā uz Noteikumu Nr. 49 06. sērijas grozījumos noteiktajām emisiju robežvērtībām

1.   NOLŪKS

Šie noteikumi nosaka saskaņotu metodi cieto daļiņu (PM), slāpekļa oksīdu (NOx) vai gan PM, gan NOx emisiju kontroles modernizēto sistēmu (REC) klasificēšanai, novērtēšanai un apstiprināšanai un 2. punktā norādītajā darbības jomā izmantoto kompresijaizdedzes (CI) motoru emisiju līmeņu noteikšanai.

Šie noteikumi nosaka struktūru REC apstiprināšanai dažādās lietojuma jomās ar attiecīgajiem ekoloģisko raksturlielumu līmeņiem un šo līmeņu identificēšanu tipa apstiprinājumā.

2.   DARBĪBAS JOMA

Šie noteikumi attiecas uz emisiju kontroles modernizētajām ierīcēm (REC), ar ko aprīko:

2.1.

M2, M3 un N kategorijas transportlīdzekļus (1) un to CI motorus, izņemot tos transportlīdzekļus, kas apstiprināti saskaņā ar Noteikumiem Nr. 83;

2.2.

CI motorus, kuru lietderīgā jauda ir lielāka par 18 kW, bet nepārsniedz 560 kW, un kas uzstādīti autoceļiem neparedzētā mobilajā tehnikā (1), kura pārvietojas ar mainīgu ātrumu;

2.3.

CI motorus, kuru lietderīgā jauda ir lielāka par 18 kW, bet nepārsniedz 560 kW, un kas uzstādīti autoceļiem neparedzētā mobilajā tehnikā (1), kura pārvietojas ar konstantu ātrumu;

2.4.

CI motorus, kuru lietderīgā jauda ir lielāka par 18 kW, bet nepārsniedz 560 kW, un kas uzstādīti T kategorijas transportlīdzekļos (1).

3.   DEFINĪCIJAS

Šajos noteikumos:

3.1.

“Aktīvā reģenerācija” ir jebkāds papildu pasākums, kas ierosina reģenerāciju vai nu periodiski, vai nepārtraukti reģenerējošā REC.

3.2.

“Korekcijas koeficienti” ir papildu palielinošs korekcijas koeficients un samazinošs korekcijas koeficients vai multiplikatīvi koeficienti, kas jāņem vērā periodiskas reģenerācijas laikā.

3.3.

“Piemērošanas diapazons” ir motoru kopums, kuriem var piemērot emisiju kontroles modernizētās ierīces (REC), kas apstiprinātas saskaņā ar šiem noteikumiem.

3.4.

“I klases emisiju kontroles modernizētā ierīce (REC)” ir emisiju kontroles modernizētā ierīce (REC), ar kuru paredzēts kontrolēt tikai cieto daļiņu emisijas un kura nepalielina tiešās NO2 emisijas.

3.5.

“IIA vai IIB klases emisiju kontroles modernizētā ierīce (REC)” ir REC ierīce, ar kuru paredzēts kontrolēt tikai cieto daļiņu emisijas un kura palielina tiešās NO2 emisijas no izpūtēja ne vairāk par 8.4.2. punktā noteikto procentuālo daļu, bastoties uz motora NO2 emisiju pamatlīmeni.

3.6.

“III klases emisiju kontroles modernizētā ierīce (REC)” ir emisiju kontroles modernizētā ierīce, ar kuru paredzēts kontrolēt tikai NOx emisijas.

3.7.

“IV klases emisiju kontroles modernizētā ierīce (REC)” ir emisiju kontroles modernizētā ierīce, ar kuru paredzēts kontrolēt gan cieto daļiņu emisijas, gan NOx emisijas.

3.8.

“Nepārtraukta reģenerācija” ir izplūdes gāzu pēcapstrādes sistēmas reģenerācijas process, kas notiek vai nu nepārtraukti, vai arī vismaz reizi katrā piemērojamā testēšanas cikla laikā.

3.9.

“DeNOx sistēma” ir izplūdes gāzu pēcapstrādes sistēma, kas ir konstruēta slāpekļa oksīdu (NOx) emisijas mazināšanai (piemēram, pasīvie un aktīvie NOx katalizatori ar skābekli bagātā vidē, NOx absorbētāji un selektīvās katalītiskās reducēšanas (SCR) sistēmas).

3.10.

“Emisiju kontroles pārraudzības sistēma” ir sistēma, kas pārrauga, kā darbojas motorā un/vai REC sistēmā saskaņā ar šo noteikumu 18. punkta prasībām ieviestie emisiju kontroles pasākumi.

3.11.

“Motora emisiju pamatlīmenis” ir emisijas, ko rada konkrēts motors vai motora sistēma bez emisiju kontroles modernizētas ierīces. Motoriem bez pēcapstrādes motora emisiju pamatlīmenis ir vienāds ar neapstrādātām motora emisijām. Motoriem ar pēcapstrādi motora emisiju pamatlīmenis ir vienāds ar izpūtēja emisijām lejpus pēcapstrādes sistēmas.

3.12.

“Motoru saime” ir motora ražotāja noteikta tādu motoru sistēmu grupa, kam pēc attiecīgi Noteikumu Nr. 49 7. punktā vai Noteikumu Nr. 96 7. punktā noteiktās konstrukcijas ir līdzīgi izplūdes emisijas raksturlielumi; visi vienas saimes motori atbilst piemērojamām emisijas robežvērtībām.

3.13.

“Motora sistēma” ir motors, emisiju kontroles sistēma un saziņas saskarne (aparatūra un ziņojumi) starp motora sistēmas elektronisko(-ajiem) vadības bloku(-iem) (ECU) un jebkādu citu spēka pārvada vai transportlīdzekļa vadības bloku.

3.14.

ESC” ir testēšanas cikls, kuru veido 13 stacionāri režīmi un kuru piemēro saskaņā ar Noteikumu Nr. 49 attiecīgās sērijas grozījumiem.

3.15.

ETC” ir testēšanas cikls, kas sastāv no 1 800 vienas sekundes īslaicīgiem režīmiem, kuri definēti un kurus piemēro saskaņā ar Noteikumu Nr. 49 attiecīgās sērijas grozījumiem.

3.16.

“Gāzveida piesārņojošās vielas” ir oglekļa monoksīds, ogļūdeņraži (pieņemot proporciju CH1,85 dīzelim), slāpekļa oksīdi (NOx, izteikti kā NO2 ekvivalents) un slāpekļa dioksīds (NO2).

3.17.

“Slodzes apstākļi” ir cieto daļiņu apjoms, kas jebkurā brīdī tiek uzkrāts cieto daļiņu samazināšanas sistēmā (tādā kā filtrs), ko izsaka kā daļu no maksimālā cieto daļiņu apjoma, ko var uzkrāt sistēmā konkrētos braukšanas apstākļos, neierosinot nekādus ārējus reģenerācijas pasākumus.

3.18.

“Ražotājs” ir persona vai struktūra, kas atbild tipa apstiprinātājai iestādei par visiem tipa apstiprināšanas aspektiem un var apliecināt, ka tās rīcībā ir nepieciešamais aprīkojums un līdzekļi, lai veiktu kvalitātes novērtēšanu un panāktu ražošanas atbilstību. Šai personai vai struktūrai nav jābūt tieši iesaistītai visos apstiprināšanas procesā iesaistītā transportlīdzekļa, sistēmas, sastāvdaļas vai atsevišķas tehniskas vienības izgatavošanas posmos.

3.19.

“Uzstādītājs” ir persona vai struktūra, kas atbild par apstiprinātas REC pareizu un drošu uzstādīšanu.

3.20.

“NOx kontroles diagnostikas sistēma (NCD)” ir REC sistēma, kas var:

a)

atklāt NOx kontroles darbības traucējumu;

b)

identificēt iespējamos NOx kontroles darbības traucējumus, izmantojot datora atmiņā uzglabātu informāciju, un/vai paziņot šo informāciju uz āru.

3.21.

“NOx samazināšanas REC” ir REC, kurai ir tāda NOx masas emisijas samazināšanas efektivitāte, kas ļauj to sertificēt kā atbilstošu šajos noteikumos noteiktajai klasifikācijas klasei.

3.22.

“NOx samazināšanas REC saime” ir tādu NOx samazināšanas sistēmu saime, kas darbojas tehniski identiski saskaņā ar šo noteikumu 15. punktu.

3.23.

NRSC” ir testēšanas cikls, kas sastāv no vienmērīgas darbības režīmiem, kuri definēti un ko piemēro saskaņā ar Noteikumu Nr. 96 attiecīgās sērijas grozījumiem.

3.24.

NRTC” ir testēšanas cikls, kas sastāv no 1 173 vienas sekundes īslaicīgiem režīmiem, kuri definēti un ko piemēro saskaņā ar Noteikumu Nr. 96 attiecīgās sērijas grozījumiem.

3.25.

“Iebūvēta lietotāju brīdināšanas sistēma” ir ierīce, kas atklāj, ka REC darbojas nepareizi vai ka tā ir demontēta.

3.26.

“Cilmes motors” ir motors, kas izraudzīts no motoru saimes tā, lai tā emisijas parametri būtu raksturīgi visai motoru saimei.

3.27.

“Cietās daļiņas (PM)” ir jebkuru vielu masa, ko savāc noteiktā filtrējošā līdzeklī, kura noteikta Noteikumu Nr. 49 vai Nr. 96 attiecīgās sērijas grozījumos.

3.28.

“Cieto daļiņu samazināšanas REC” ir REC, kurai ir tāda cieto daļiņu masas vai cieto daļiņu skaita emisijas samazināšanas efektivitāte, kas ļauj to sertificēt kā atbilstošu šajos noteikumos noteiktajai klasifikācijas klasei. Reģenerācijas sistēma un stratēģija ir cieto daļiņu samazināšanas REC sastāvdaļa.

3.29.

“Cieto daļiņu samazināšanas REC saime” ir tādu cieto daļiņu samazināšanas sistēmu saime, kas darbojas tehniski identiski saskaņā ar šo noteikumu 14. punktu.

3.30.

“Periodiska reģenerācija” ir emisiju kontroles ierīces reģenerācijas process, kas periodiski atkārtojas parasti vienu reizi mazāk nekā 100 motora normāla darba stundās. Ciklos, kuru laikā noris reģenerācija, var tikt pārsniegti emisijas standarti.

3.31.

“Cieto daļiņu skaits” ir cieto daļiņu skaits, kas noteikts Noteikumu Nr. 49 attiecīgās sērijas grozījumos.

3.32.

“Reaģents” ir jebkāda viela, ko uzglabā transportlīdzekļa tvertnē un ko pēc emisiju kontroles sistēmas signāla (vajadzības gadījumā) pievada izplūdes gāzu pēcapstrādes sistēmai.

3.33.

“Samazināšanas efektivitāte” ir emisiju lejpus REC sistēmas (EREC) un motora emisiju pamatlīmeņa (EBase) attiecība, un abas šīs emisijas mēra saskaņā ar šajos noteikumos noteiktajām procedūrām un aprēķina, kā noteikts šo noteikumu 8.3.4. punktā.

3.34.

“Samazināšanas līmenis” ir samazināšanas efektivitāte procentos, kas jānodrošina emisiju kontroles modernizētajai ierīcei (REC), lai to varētu sertificēt kā atbilstošu samazināšanas līmeņa prasībām, kas dotas šo noteikumu 8.3. punktā.

3.35.

“Emisiju kontroles modernizēta ierīce (REC)” ir jebkāda cieto daļiņu samazināšanas sistēma, NOx samazināšanas sistēma vai abu šo sistēmu apvienojums, ko izmanto modernizācijas mērķiem. Ierīces sastāvā ir tās darbības nodrošināšanai būtiski sensori un programmatūra. Sistēmas, kas tikai pārveido esošo motora sistēmas vadību, netiek uzskatītas par REC.

3.36.

“Skenēšanas instruments” ir ārēja testēšanas iekārta, ko izmanto ārējai saziņai ar NCD sistēmu.

3.36.1.

“Universālais skenēšanas instruments” ir publiski pieejams skenēšanas instruments, kam jāspēj nolasīt kļūmes ziņojumus.

3.36.2.

“Ražotāja skenēšanas instruments” ir skenēšanas instruments, ko izmanto tikai REC ražotājs un tā pilnvarotais tirdzniecības uzņēmums un kam ir jāspēj nolasīt kļūmes ziņojumus un jāļauj iedarbināt motoru pēc lietotāja iesaistīšanas sistēmas aktivizēšanas.

3.37.

“WHSC” ir testēšanas cikls, kas sastāv no 13 vienmērīgas darbības režīmiem un kas definēts, un piemērojams saskaņā ar Noteikumu Nr. 49 attiecīgās sērijas grozījumiem.

3.38.

“WHTC” ir testēšanas cikls, kas sastāv no 1 800 vienas sekundes īslaicīgiem režīmiem un kas definēts, un piemērojams saskaņā ar Noteikumu Nr. 49 attiecīgās sērijas grozījumiem.

4.   APSTIPRINĀJUMA PIETEIKUMS

4.1.   REC tipa apstiprinājuma pieteikumu iesniedz ražotājs vai tā pienācīgi pilnvarots pārstāvis.

4.2.   Katrai REC pievieno šādu informāciju:

a)

ražotāja nosaukumu vai preču zīmi;

b)

REC marku un identificējošo detaļas numuru, kāds reģistrēts informācijas dokumentā, kas izdots saskaņā ar 1. pielikumā doto paraugu;

c)

piemērošanas diapazonu (kā definēts šo noteikumu 10. punktā), ieskaitot ražošanas gadu, kādam REC ir apstiprināta, attiecīgā gadījumā norādot arī marķējumu, lai noteiktu, vai REC ir piemērots uzstādīšanai transportlīdzeklī, kas ir aprīkots ar iebūvēto diagnostikas sistēmu (OBD);

d)

modernizētās ierīces uzstādīšanas rokasgrāmatu;

e)

tiešajam lietotājam paredzētu tehniskās apkopes rokasgrāmatu, ieskaitot apkopes instrukcijas.

4.3.   Pieteikuma iesniedzējs iesniedz informācijas dokumentu saskaņā ar šo noteikumu 1. pielikumu. Pieteikuma iesniedzējs iesniedz arī testējamās REC paraugu(-us), ko tehniskais dienests saglabā vismaz piecus gadus pēc tipa apstiprinājuma datuma.

5.   MARĶĒJUMI UN ETIĶETES

5.1.   Visas REC marķē, norādot šo noteikumu 1. pielikumā norādītā modernizētās ierīces ražotāja tirdzniecības nosaukumu vai zīmi un norādot identificējošo detaļas numuru, kāds ierakstīts informācijas dokumentā, kas izdots saskaņā ar šo noteikumu 1. pielikumā doto paraugu.

5.2.   Visas REC identificē ar etiķeti, kurā norāda apstiprinājuma marķējuma zīmi, ieskaitot klasi, kā noteikts 4. pielikumā. Šai etiķetei jābūt pastāvīgi piestiprinātai pie REC, un pēc REC uzstādīšanas etiķete ir skaidri salasāma.

5.2.1.   Lai nodrošinātu šādas etiķetes redzamību pēc sistēmas uzstādīšanas, ražotājs drīkst izsniegt etiķetes dublikātu, ko var piestiprināt REC uzstādītājs. Šāda etiķete satur skaidri norādītu vārdu “dublikāts”.

5.2.2.   Etiķetes saglabājas visu ierīces normatīvo darbmūžu. Tās ir skaidri salasāmas, un burti un cipari tajās ir neizdzēšami. Turklāt etiķetes piestiprina tā, lai stiprinājums ilgizturīgs visu ierīces normatīvo darbmūžu, un etiķeti nevar noņemt, to neiznīcinot vai nesabojājot.

5.3.   Apstiprinājuma marķējuma zīme sastāv no:

a)

apļa, kurā ir burts “E”, kam seko tās valsts pazīšanas numurs, kura piešķīrusi apstiprinājumu (2);

b)

šo noteikumu numura, kam seko burts “R”, domuzīme un apstiprinājuma numurs – pa labi no apļa, kā noteikts noteikumu 4. pielikumā. Apstiprinājuma numurs ir redzams paziņojuma veidlapā par šo tipu (sk. šo noteikumu 6.2. punktu un 2. pielikumu), pirms kura ir divi cipari, kas apzīmē šo noteikumu grozījumu jaunāko sēriju;

c)

REC klases.

5.4.   Apstiprinājuma testiem izmantojamos REC paraugus skaidri identificē, norādot vismaz pieteikuma iesniedzēja nosaukumu un pieteikuma atsauces numuru.

6.   APSTIPRINĀJUMS

6.1.   Tipa apstiprinājumu piešķir, ja REC atbilst šo noteikumu prasībām.

6.2.   Katrai apstiprinātajai REC piešķir apstiprinājuma numuru. Tā pirmie divi cipari (pašlaik 01 atbilstoši šai grozījumu sērijai) norāda grozījumu sēriju, ietverot jaunākos būtiskos tehniskos grozījumus, kas apstiprinājuma piešķiršanas laikā izdarīti šajos noteikumos. Vienu un to pašu tipa apstiprinājuma numuru nedrīkst piešķirt citai REC.

6.3.   Paziņojumu par REC apstiprināšanu vai atteikumu, vai apstiprinājuma paplašinājumu saskaņā ar šiem noteikumiem dara zināmu šos noteikumus piemērojošajām Nolīguma līgumslēdzējām pusēm, izmantojot paziņojuma veidlapu, kas atbilst šo noteikumu 2. pielikumā dotajam paraugam.

7.   VISPĀRĪGAS PRASĪBAS

7.1.   Saskaņā ar šiem noteikumiem apstiprināto REC konstruē un izgatavo, kā arī nodrošina tās montāžas iespēju tā, lai lietojums atbilstu šajos noteikumos dotajiem nosacījumiem visu REC parasto darbmūžu normālos lietošanas apstākļos.

7.2.   Saskaņā ar šiem noteikumiem apstiprinātā REC ir ilgizturīga. Proti, to konstruē un izgatavo, kā arī nodrošina tās montāžas iespēju tā, ka tiek iegūta pienācīga spēja pretoties tādiem procesiem kā korozija, oksidācija, vibrācija un mehānisks spriegums, kas uz to iedarbosies normālos lietošanas apstākļos. Konkrētas ilgizturības prasības ir dotas šo noteikumu 9. punktā.

7.3.   REC ražotājs sniedz uzstādīšanas dokumentus, kas nodrošinās, ka transportlīdzeklī vai tehnikas vienībā uzstādītā REC darbosies kopā ar nepieciešamajām mašīnas daļām tādējādi, ka tiks izpildītas šo noteikumu 7., 8. un 9. punkta prasības. Šī dokumentācijā ietver REC detalizētas tehniskās prasības un nosacījumus (programmatūru, aparatūru un paziņojumu sistēmu), kas vajadzīgi, lai REC mašīnā uzstādītu pareizi.

7.4.   Nav atļautas ierīces, kas apiet REC vai mazina tās efektivitāti.

7.5.   Saskaņā ar šiem noteikumiem apstiprinātajai REC ir jābūt aprīkotai ar iebūvētu lietotāja brīdināšanas sistēmu, kura vadītājam signalizē par kļūmi, kas ietekmē REC efektivitāti.

7.5.1.   Cieto daļiņu samazināšanas REC ir aprīkota ar pārraudzības ierīci, kas konstatē REC nepareizu darbību vai demontāžu un iedarbina skaņas un/vai vizuālu signālu, brīdinot par to lietotāju. Cieto daļiņu samazināšanas REC ierīcei, kas darbojas uz reaģenta bāzes, pārraudzības ierīce vajadzības gadījumā var pārtraukt reaģenta vai piedevas ievadi. Brīdināšanas sistēma var darboties, piemēram, pamatojoties uz motora izplūdes pretspiediena nepārtrauktiem mērījumiem.

7.5.2.   Šo noteikumu 7.7. punktā un 10. pielikumā ir noteiktas specifiskas prasības, kas piemērojamas NOx samazināšanas REC.

7.5.2.1.   REC NOx kontroles stratēģija darbojas visos līgumslēdzēju pušu teritorijām raksturīgajos vides apstākļos un jo īpaši zemā apkārtējā temperatūrā.

7.5.3.   Kombinētās PM un NOx samazināšanas REC (IV klases REC) atbilst šo noteikumu 7.5.1., 7.5.2. un 7.5.2.1. punktā noteiktajām prasībām.

7.5.4.   Cieto daļiņu samazināšanas REC vai kombinētās PM un NOx samazināšanas REC filtru konstruē un izgatavo tā, lai to varētu uzstādīt tikai vienā virzienā. Ar nodomu vai nejauši filtra uzstādīšana otrādi nav fiziski iespējama.

7.6.   Specifiskas prasības REC, kam vajadzīgs reaģents vai piedeva

7.6.1.   Katrai atsevišķai uzglabāšanas tvertnei, kas uzstādīta transportlīdzeklī vai mašīnā, ir jebkāda tajā esošā šķidruma parauga ņemšanas līdzekļi. Parauga ņemšanas vieta ir viegli pieejama bez īpašu instrumentu vai ierīču lietošanas.

7.6.2.   Ar īpaša mehāniska vai elektroniska indikatora starpniecību vadītāju vai mašīnas lietotāju informē par transportlīdzekļa vai mašīnas uzglabāšanas tvertnē iepildītā reaģenta vai piedevas līmeni saskaņā ar šo noteikumu 10. pielikumu. Reaģenta līmeņa indikators un brīdināšanas indikators ir novietots tiešā degvielas līmeņa indikatora tuvumā.

7.6.3.   REC ražotājs šo noteikumu 1. pielikumā norāda reaģenta īpašības, tostarp reaģenta tipu, informāciju par koncentrāciju, kad reaģents ir šķīduma veidā, darba temperatūras nosacījumus un atsauces uz starptautiskiem standartiem attiecībā uz sastāvu un kvalitāti.

7.6.4.   Tipa apstiprināšanas laikā tipa apstiprinātājai iestādei iesniedz detalizētu, rakstisku informāciju, kur pilnībā aprakstītas lietotāja brīdināšanas sistēmas, kas definēta šo noteikumu 10. pielikuma 4. punktā, funkcionālās darbības īpašības un lietotāja iesaistīšanas sistēmas, kas definēta šo noteikumu 10. pielikuma 5. punktā, funkcionālās darbības īpašības.

7.6.5.   Aizsardzība pret reaģenta sasalšanu

7.6.5.1.   Ir atļauts izmantot apsildāmu vai neapsildāmu reaģenta tvertni un dozēšanas sistēmu. Apsildāmā sistēma atbilst šo noteikumu 7.6.5.2.2. punkta prasībām. Neapsildāmā sistēma atbilst šo noteikumu 10. pielikuma 6. punkta prasībām. Neapsildāmas reaģenta tvertnes un dozēšanas sistēmas izmantošanu norāda rakstiskajās instrukcijās transportlīdzekļa vai mašīnas vadītājam vai lietotājam.

7.6.5.2.   Reaģenta tvertne un dozēšanas sistēma

7.6.5.2.1.   Ja reaģents ir sasalis, tas ir pieejams izmantošanai ne vēlāk kā 70 minūšu laikā pēc transportlīdzekļa vai mašīnas iedarbināšanas, kad apkārtējā temperatūra ir 266 K (– 7 °C).

7.6.5.2.2.   Apsildāmas sistēmas konstrukcijas kritēriji

7.6.5.2.2.1.   Reaģenta tvertni un dozēšanas sistēmu iztur 255 K (– 18 °C) temperatūrā 72 stundas vai līdz brīdim, kad reaģents kļūst ciets (atkarībā no tā, kas notiek agrāk).

7.6.5.2.2.2.   Pēc 7.6.5.2.2.1. punktā aprakstītās izturēšanas perioda transportlīdzekli/mašīnu/motoru iedarbina un darbina 266 K (– 7 °C) apkārtējā temperatūrā (vai zemākā) šādi: 10–20 minūtes brīvgaitā, pēc tam līdz 50 minūtēm ar slodzi, kas nepārsniedz 40 % no nominālās slodzes.

7.6.5.2.2.3.   Reaģenta dozēšanas sistēmai ir pilnībā jāfunkcionē pēc 7.6.5.2.2.2. punktā minētās testa procedūras beigām.

7.6.5.2.3.   Konstrukcijas kritēriju novērtēšanu drīkst veikt saldēšanas testēšanas kamerā, izmantojot pilnībā aprīkotu transportlīdzekli vai mašīnu vai to detaļu, kuras tiks uzstādītas transportlīdzeklī vai mašīnā, paraugus vai balstoties uz pārbaudēm dabiskos apstākļos.

7.7.   Prasības NOx kontroles pasākumiem attiecībā uz REC, kurām nepieciešams reaģents

7.7.1.   REC ražotājs sniedz informāciju, kas pilnībā apraksta NOx kontroles pasākumu funkcionālos ekspluatācijas parametrus, izmantojot 1. pielikumā dotos dokumentus.

7.7.2.   REC aprīko ar NOx kontroles diagnostikas sistēmu (NCD), kas spēj identificēt NOx kontroles darbības traucējumus. NCD konstruē, izgatavo un uzstāda tā, lai šī sistēma atbilstu šo noteikumu 7. punkta prasībām visu REC parasto darbmūžu normālos lietošanas apstākļos.

7.7.2.1.   NCD sistēma spēj darboties:

a)

apkārtējā temperatūrā robežās no 266 K līdz 308 K (no – 7 °C līdz 35 °C);

b)

jebkādā augstumā, kas mazāks par 1 600 m;

c)

motora dzesētāja temperatūrai pārsniedzot 343 K (70 °C).

Šo punktu nepiemēro gadījumā, kad pārrauga reaģenta līmeni uzglabāšanas tvertnē, kur pārraudzību veic visos apstākļos, kad mērījumu veikšana ir tehniski iespējama (piem., visos apstākļos, kad šķidrs reaģents nav sasalis).

7.7.3.   NCD sistēma atbilst 10. pielikumā noteiktajām prasībām.

7.8.   Apkopes prasības

7.8.1.   REC ražotājs sagatavo rakstiskas instrukcijas par REC sistēmu un tās pareizu darbību, ar kurām tiks nodrošināti visi transportlīdzekļu vai mašīnu vadītāji vai lietotāji.

Šajās instrukcijās norāda: ja REC sistēma nedarbosies pareizi, lietotāja brīdināšanas sistēma informēs vadītāju vai lietotāju par problēmu, un, ignorējot šo brīdinājumu, aktivizēsies lietotāja iesaistīšanas sistēma, kā rezultātā transportlīdzekli vai mašīnu nevarēs atkārtoti iedarbināt.

7.8.2.   Instrukcijās norāda REC pareizas izmantošanas un apkopes prasības, kas jāizpilda, lai saglabātu tās emisijas darbības rādītājus, tostarp par izmantojamo reaģentu pareizu lietošanu.

7.8.3.   Instrukcijas sagatavo skaidrā un netehniskā stilā tajā pašā valodā, kādā rakstīta transportlīdzekļa vai mašīnas lietotāja rokasgrāmata.

7.8.4.   Instrukcijās precizē, vai patērējamie reaģenti vadītājam vai lietotājam jāuzpilda starplaikos starp parastajām apkopēm. Instrukcijās arī norāda nepieciešamo reaģenta kvalitāti. Tajās norāda, kā vadītājam vai lietotājam būtu jāuzpilda reaģenta tvertne. Tāpat sniedz informāciju par reaģenta gaidāmo patēriņu un tā uzpildīšanas biežumu.

7.8.5.   Instrukcijās norāda, ka pareizajām specifikācijām atbilstīga nepieciešamā reaģenta izmantošana un uzpildīšana ir būtiska, lai transportlīdzeklis vai mašīna atbilstu prasībām attiecībā uz REC apstiprinājuma piešķiršanu šim transportlīdzeklim vai mašīnai.

7.8.6.   Instrukcijās norāda, ka reaģentu nepatērējoša transportlīdzekļa vai mašīnas ekspluatācija, kad reaģents ir nepieciešams emisiju samazināšanai, var tikt uzskatīta par noziedzīgu nodarījumu.

7.8.7.   Instrukcijas paskaidro, kā darbojas lietotāja brīdināšanas un iesaistīšanas sistēma. Bez tam paskaidro, kā brīdināšanas sistēmas ignorēšana, reaģenta nepapildināšana vai problēmas nenovēršana ietekmē darbības rādītājus un kļūdu reģistrēšanu.

7.9.   Apstiprinājumu piešķir, ņemot vērā šos apakšpunktus.

7.9.1.   Uzstādītājs vadītāju vai lietotāju nodrošina ar ražotāja rakstiskajām apkopes instrukcijām.

7.9.2.   Ražotājs nodrošina ar REC uzstādīšanas dokumentiem.

7.9.3.   Uzstādītājs nodod attiecīgi darbnīcai vai vadītājam, vai lietotājam ražotāja sagatavotās instrukcijas par lietotāja brīdināšanas sistēmu, par iesaistīšanas sistēmu un par reaģenta pasargāšanu no sasalšanas (kad attiecināms).

7.9.4.   Ražotājs nodrošina uzstādītāju ar rakstisku paziņojumu, ko nodod vadītājam vai lietotājam, par normāliem darbības apstākļiem (temperatūras diapazons, vides apstākļi utt.), kādos REC darbosies pareizi.

8.   VEIKTSPĒJAS PRASĪBAS

8.1.   Saskaņā ar šiem noteikumiem apstiprinātai REC ir jāizpilda visi šādi kritēriji:

a)

emisijas robežvērtības, kā noteikts 8.2. punktā;

b)

samazināšanas līmeņi, kā noteikts 8.3. punktā;

c)

NO2 emisiju prasības, kā noteikts 8.4. punktā;

d)

sekundāro emisiju prasības, kā noteikts 8.6. punktā.

8.2.   Robežvērtības

Modernizētā motora sistēma nedrīkst pārsniegt attiecīgo piesārņojošo vielu (NOx un/vai PM attiecīgajai REC klasei) emisiju robežvērtības, kādas noteiktas stingrākam emisiju posmam, kā noteikts attiecīgi Noteikumos Nr. 49 vai Nr. 96, un kas izmērītas testa procedūrā(-ās), kas saistīta(-as) ar sasniedzamajām robežvērtībām. Modernizētās motora sistēmas emisiju robežvērtības atbilst vismaz tam posmam, kuram tika apstiprināts bāzes motors attiecībā uz visām citām kontrolētajām piesārņojošajām vielām konkrētajā posmā.

8.2.1.   Noteikumu 9. pielikuma tabulās ir ilustrētas katrai REC klasei piemērojamās prasības attiecībā uz nākamā stingrāka emisiju posma robežvērtību izpildi.

8.2.2.   Gadījumā, ja motora tips nav apstiprināts saskaņā ar Noteikumu Nr. 49 vai Nr. 96 prasībām, reglamentēto piesārņojošo vielu (CO, HC, NOx, un PM) emisijas sākotnējā stāvoklī nedrīkst pārsniegt robežvērtības, kādas noteiktas emisiju posmam, kas ir par vienu zemāks nekā tas, attiecībā uz kuru tiek kārtota REC sertifikācija.

8.3.   Samazināšanas līmeņi un samazināšanas efektivitāte

8.3.1.   REC sistēmas samazināšanas līmeni raksturo tās samazināšanas efektivitāte, kā norādīts 1. tabulā.

1. tabula

Samazināšanas līmeņi

 

Minimālā samazināšanas efektivitāte (%)

PM masa

NOX

01. samazināšanas līmenis

90

60

8.3.2.   Samazināšanas efektivitāti nosaka, salīdzinot emisijas, kas izmērītas REC svērtajā WHTC, ko piemēro lielas noslodzes motoriem, vai kas izmērītas REC svērtajā NRTC, ko piemēro autoceļiem neparedzētai mobilajai tehnikai vai lauksaimniecības un mežsaimniecības traktoru motoriem. Samazināšanas efektivitāti aprēķina, kā noteikts šo noteikumu 8.3.4. punktā.

8.3.3.   Šajos noteikumos NOx samazināšanas efektivitāti piemēro sistēmām, kas paredzētas NOx samazināšanai, un PM samazināšanas līmeni piemēro sistēmām, kas paredzētas PM samazināšanai. IV klases REC ir jāatbilst gan NOx, gan PM samazināšanas līmenim, kas norādīts šo noteikumu 1. tabulā.

8.3.4.   Samazināšanas efektivitāti aprēķina no attiecīgās piesārņojošās vielas izmērītajām emisijām lejpus REC (EREC) un motora sistēmas konkrētās piesārņojošās vielas izmērītās emisijas pirms REC uzstādīšanas (EBase), veicot abus šos mērījumus saskaņā ar šajos noteikumos noteiktajām procedūrām:

samazināšanas efektivitāte (procentos) = (1 – (EREC/EBase)) × 100.

8.4.   Prasības attiecībā uz NO2 emisijām

8.4.1.   I klases REC NO2 emisijas nedrīkst pārsniegt NO2 emisiju pamatlīmeni, kas izmērīts, kā paredzēts šo noteikumu 5 pielikumā.

8.4.2.   IIA klases REC NO2 pakāpeniskais palielinājums nedrīkst būt lielāks par 20 procentpunktiem virs līmeņa, kas reģistrēts, kad REC nav uzstādīta (pamatlīmenis). Piemēram, ja pamatlīmeņa NO2 ir 10 procenti no NOx, maksimālā pieļaujamā NO2 emisija ar REC ir 30 procenti no NOx, kas izmērīta, kā paredzēts šo noteikumu 5. pielikumā. IIB klases REC NO2 pakāpeniskais palielinājums nedrīkst būt lielāks par 30 procentpunktiem.

8.4.3.   III klases REC nedrīkst būt NO2 emisiju pieaugums, izmērīts g/kWh un kā paredzēts šo noteikumu 6. pielikumā.

8.4.4.   IV klases REC nedrīkst būt NO2 emisiju pieaugums, izmērīts g/kWh un kā paredzēts šo noteikumu 7. pielikumā.

8.5.   Prasības attiecībā uz cieto daļiņu skaita emisijām

8.5.1.   I, IIA vai IIB un IV klases REC, kas apstiprinātas PM 01. samazināšanas līmenim, nodrošina cieto daļiņu skaita samazināšanas efektivitāti vismaz 97 procentu apmērā no testa motora emisiju pamatlīmeņa, kā noteikts 12. punktā, mērījumus veicot saskaņā ar šajos noteikumos doto(-ajām) testa procedūru(-ām).

8.5.2.   Atļauts ņemt neatšķaidītas izplūdes gāzes tiešus paraugus pirms atšķaidīšanas. Cieto daļiņu skaita atšķaidītāju atšķaidīšanas attiecību (cieto daļiņu padeves sistēmas PND1 un PND2, kā paredzēts Noteikumos Nr. 49) tad pielāgo cieto daļiņu skaita skaitītāja (PNC) mērījumu diapazonam.

8.5.3.   Cieto daļiņu skaita samazināšanas efektivitāti nosaka, no 1 atņemot penetrāciju, kas ir cieto daļiņu skaita emisiju lejpus REC sistēmas un cieto daļiņu skaita emisiju no motora sistēmas pirms REC uzstādīšanas attiecība. Cieto daļiņu skaita samazināšanas efektivitāti norāda procentos. Cieto daļiņu skaita samazināšanas efektivitāti nosaka attiecīgajam testēšanas ciklam, kā noteikts 8.3.2. punktā:

samazināšanas efektivitāte (procentos) = (1 – (EREC/EBase)) × 100.

8.5.4.   Ja cieto daļiņu skaita samazināšanas efektivitātes mērījumiem izmanto paralēli divas cieto daļiņu skaita mērījumu sistēmas, to mērījumi savstarpēji atrodas 5 procentu robežās, vienlaikus veicot mērījumus no vienas paraugu ņemšanas vietas.

8.6.   Prasības attiecībā uz sekundārajām emisijām

8.6.1.   REC sistēmas ražotājs sniedz dokumentārus pierādījumus, lai apliecinātu, ka REC izmantotie materiāli un procesi nerada nekādu papildu kaitējumu veselībai un videi.

8.6.2.   III klases un IV klases REC amonjaka emisijas nedrīkst pārsniegt 25 ppm vidējo vērtību, ja mērījumus veic, izmantojot procedūras, kas paredzētas Noteikumu Nr. 49 06. sērijas grozījumu 4. pielikuma 7. papildinājumā.

8.6.3.   REC nedrīkst palielināt sekundārās emisijas līdz koncentrācijai, par kuru zināms, ka tā rada kaitējumu veselībai.

8.6.4.   Lai saņemtu apstiprinājumu, pieteikuma iesniedzējs iesniedz REC veiktspējas novērtējumu attiecībā uz sekundārajām emisijām. Novērtējumā aplūko visas iespējamās sekundārās emisijas, ko rada REC, ņemot vērā tās darbības principu, konstrukciju, izgatavošanas metodi un izmantotos materiālus.

8.6.4.1.   Novērtējumā jo īpaši:

a)

aplūko iespējamo dioksīnu veidošanos, ja REC satur varu un vara savienojumus;

b)

gadījumos, kad REC izmanto degvielas katalizatoru, izvērtē, kā sekundāro emisiju veidošanos ietekmē tas, ka:

i)

nav šā katalizatora; un

ii)

tas ir līdz divām reizēm lielākā koncentrācijā, nekā ieteicams vai paredzēts.

8.6.4.2.   Novērtējumā norāda katra izvērtētā sekundāro emisiju veida nosaukumu.

8.6.4.3.   Novērtējumu drīkst veikt, balstoties uz pamatotu inženiertehnisko analīzi un spriedumu, uz testu vai simulāciju rezultātiem, uz līdzīgu sistēmu vai tehnoloģiju analīzes vai testu rezultātiem vai uz šo elementu kombināciju.

8.6.4.4.   Šajos noteikumos uzskata, ka sekundārās emisijas, kuru koncentrācijas nav būtiski augstākas par oriģinālo iekārtu motoru sistēmu radītajām koncentrācijām, nav kaitīgas veselībai.

8.6.5.   Pieteikuma iesniedzējam drīkst pieprasīt veikt sekundāro emisiju testus kā priekšnoteikumu apstiprinājuma saņemšanai gadījumos, ja REC veiktspējas novērtējums attiecībā uz sekundārajām emisijām ļauj pamatoti prognozēt, ka netiks izpildītas 8.6.3. punkta prasības.

9.   ILGIZTURĪBAS PRASĪBAS

9.1.   Pieteikuma iesniedzējs apliecina, ka, lietojot un uzturot REC sistēmu atbilstoši ražotāja instrukcijām, tā atbildīs piemērojamajiem noteikumiem parastās ekspluatācijas laikā visu tās normatīvo darbmūžu:

a)

M2 un M3, un N kategorijas transportlīdzekļiem līdz 200 000 km nobraukumam vai līdz sešu gadu lietošanas laikam atkarībā no tā, kas pienāk agrāk;

b)

visiem citiem lietojumiem līdz 4 000 darba stundām vai līdz sešu gadu lietošanas laikam atkarībā no tā, kas pienāk agrāk.

9.2.   Pieteikuma iesniedzējs veic 1 000 stundu ilgizturības testu motoram apvienojumā ar REC. Šo testu veic vai nu kā transportlīdzekļa vai mašīnas pārbaudi darbībā tipiskā lietojumā, par kuru vienojas tipa apstiprinātāja iestāde un pieteikuma iesniedzējs, vai kā testu motoru izmēģinājumu stendā. Testējot motoru izmēģinājumu stendā, vecošanas cikla, slodzes un ātruma apstākļi aptuveni atbilst 10 procentiem brīvgaitas režīmā, 10 procentiem pārejas režīmā, 75 procentiem liela ātruma un lielas slodzes režīmā un 5 procentiem maza ātruma un vidējas slodzes režīmā.

Ilgizturības izmēģinājumiem var izmantot motoru, kas atšķiras no REC samazināšanas līmeņa noteikšanas testos izmantotā motora, bet kas ir motors konkrētās REC deklarētajā piemērošanas diapazonā.

9.3.   Testa saturs ir šāds:

a)

uzkrāj REC1 000 nostrādājuma stundas, reģistrējot visus attiecīgos konkrētā motora darbības rādītājus, tostarp degvielas un smēreļļas tipu un patēriņu un attiecīgā gadījumā REC ierīcei nepieciešamo reaģentu vai piedevu, un pastāvīgi katru sekundi reģistrētos izplūdes temperatūras datus pirms REC un spiediena zudumus REC. Ja veic pārbaudi darbībā, tehniskais dienests aizzīmogo REC, un datu reģistrēšanu veic REC ražotājs vai ilgizturības testam izmantotā transportlīdzekļa vai mašīnas lietotājs;

b)

Ja REC darbojas ar piedevām vai izmanto reaģentu, uzsākot pārbaudi darbībā, pēc 500 darba stundām un pēc 1 000 darba stundām papildus verificē pareizu dozēšanas ātrumu.

9.4.   Pēc ilgizturības izmēģinājuma pabeigšanas REC sistēmu, kas tika izmantota ilgizturības pārbaudei, izmanto turpmākai novērtēšanas testēšanai ar oriģinālo testa motoru.

Gadījumā, ja oriģinālais testa motors vairs nedarbojas, var izmantot tāda paša tipa motoru, iepriekš par to vienojoties ar tipa apstiprinātāju iestādi.

9.5.   Pēc nostrādājuma uzkrāšanas pabeigšanas REC sistēma atbilst 8. punkta prasībām, testējot to saskaņā ar 9.4. punktu.

10.   PIEMĒROŠANAS DIAPAZONS

10.1.   Piemērošanas diapazons ir motoru vai motoru sistēmu diapazons, kam var pievienot REC saimi. Pieteikuma iesniedzējs tipa apstiprinātājai iestādei sniedz detalizētu informāciju par piemērošanas diapazonu, kā paredzēts šo noteikumu 3. pielikumā.

10.2.   Piemērošanas diapazons attiecas vien uz motoru saimi, kurai pieder testa motors, kā noteikts 12. punktā.

10.3.   Piemērošanas diapazonu var paplašināt, iekļaujot:

a)

citus motorus, ko ražo tas pats motoru ražotājs; un

b)

citu motoru ražotāju motorus.

Ja pieteikuma iesniedzējs var apliecināt, ka attiecīgajiem motoriem un testa motoriem ir vienādi šādi kritēriju rādītāji:

a)

atsevišķa cilindra tilpums ± 20 procenti no testa motora;

b)

iesūkšanas metode (motors ar turbopūti vai atmosfēriskais motors);

c)

ar vai bez EGR;

d)

nemainīga vai mainīga griešanās ātruma motors; (3)

e)

motora emisiju pamatlīmeņa posms; un

f)

ar pēcapstrādes sistēmu vai bez tās.

10.4.   Piemērošanas diapazonu nedrīkst paplašināt, iekļaujot motorus, kuru emisiju pamatlīmeņa posms ir mazāk stingrs nekā testa motora emisiju pamatlīmeņa posms.

10.5.   Ja pieteikuma iesniedzējs var pierādīt, ka M2, M3 un N kategorijas transportlīdzekļiem un to CI motoriem testēta REC ir konstruēta arī izmantošanai tādā pašā strukturālā veidā autoceļiem neparedzētas mobilās tehnikas vai T kategorijas transportlīdzekļu CI motoros un testa motors saskaņā ar 12. punktu ir tipisks šādiem lietojumiem un arī attiecīgi atbilst 14., 15. vai 16. punktā noteiktajiem saimes kritērijiem, piemērošanas diapazonu var paplašināt, iekļaujot arī autoceļiem neparedzētas mobilās tehnikas vai T kategorijas transportlīdzekļu CI motorus.

Nav atļauts paplašināt REC diapazonu, kura apstiprināta izmantošanai kopā ar autoceļiem neparedzētas mobilās tehnikas vai T kategorijas transportlīdzekļu CI motoriem, ietverot lietojumus uz autoceļiem, tādā veidā, kā aprakstīts šajā punktā.

11.   IZMAIŅAS MOTORA EMISIJU PAMATLĪMENĪ

11.1.   Motora darbības jebkādu parametru izmaiņas, kas varētu ietekmēt motora emisiju pamatlīmeni, jāsaglabā oriģinālā motora ražotāja noteiktajās robežās (piemēram, maksimālais pieļaujamais izplūdes gāzu pretspiediens vai ierobežojumi, kas noteikti ārēju ierīču ietekmei uz elektriskajām vai datu apstrādes sistēmām).

11.2.   Ja ir nepieciešami papildu pasākumi attiecībā uz emisijai būtiskiem komponentiem vai sistēmas komponentiem, tādiem kā izplūdes gāzu recirkulācijas (EGR) kontroles pārveidojumi, lai nodrošinātu motora un izplūdes pēcapstrādes sistēmu pareizu darbību savienojumā ar REC, pieteikuma iesniedzējs iesniedz konstrukcijas pārveidojumu detalizētu aprakstu un skaidrojumu, kā pārveidojumi mainīs emisiju kontroles stratēģijas darbību un veiktspēju. Lai pamatotu šos pieprasījumus, pieteikuma iesniedzējs iesniedz papildu testu datus, inženiertehnisko pamatojumu un analīzi vai jebkādu citu informāciju, ko tipa apstiprinātāja iestāde vai tehniskais dienests uzskata par nepieciešamu, lai skatītu pārveidotās un oriģinālās konstrukcijas atšķirības.

11.3.   Oriģinālā motora ražotāja emisiju kontroles sistēmu nepārveido, izņemot gadījumus, kad:

a)

pārveidojumi atļauti ar oriģinālā motora ražotāja rakstisku atļauju; vai

b)

I klases, IIA klases vai IIB klases REC gadījumā tiek aizstāts esošais dīzeļdegvielas oksidācijas katalizators, ar nosacījumu, ka:

i)

tiek izpildītas 8.4. punkta prasības; un

ii)

modernizētās motora sistēmas robežvērtības atbilst vismaz tam posmam, kuram tika apstiprināts bāzes motors attiecībā uz visām citām kontrolētajām piesārņojošajām vielām, kas attiecas uz šo posmu;

c)

uzstāda temperatūras un/vai spiediena mērīšanas zondes NOx samazināšanas REC sistēmas kopā ar dozēšanas mezglu ieejā.

11.4.   Ja tiek izpildītas šo noteikumu 11.1. punkta prasības, atļauts veikt pārveidojumus lejpus oriģinālās pēcapstrādes sistēmas.

11.5.   REC nedrīkst vājināt oriģinālās motora sistēmas iebūvētās diagnostikas sistēmas (OBD) un NOx kontroles sistēmas veiktspēju.

12.   TESTA MOTORU UN REC KOMBINĀCIJAS IZVĒLE

12.1.   Testa motori ir no motoru saimes, kas atbilst turpmākajam REC piemērošanas diapazonam. Testa motora emisiju rādītājus izmēra, un tiem ir jāatbilst piemērojamā emisiju pamatlīmeņa posma robežvērtībām.

12.2.   Testa motora un REC kombinācija, kas izraudzīta noteiktam piemērošanas diapazonam, atbilst šādiem kritērijiem:

a)

motora nominālā jauda ir 100 % līdz 60 % robežās no konkrētās saimes cilmes motora maksimālās jaudas, kad to novērtē saskaņā ar attiecīgi Noteikumu Nr. 49 vai Nr. 96 procedūrām;

b)

kombinācijā ar izraudzīto testa motoru REC ir jābūt ar lielāko telpisko ātrumu REC saimes piemērošanas diapazonā;

c)

REC ir minimālā katalītiski aktīvo materiālu tilpuma koncentrācija, ko ražotājs noteicis attiecīgajai REC saimei.

Ja b) un c) apakšpunktā noteiktās prasības ir savstarpēji nesaderīgas, prioritāte ir b) apakšpunkta prasībām.

12.3.   Ja REC ir paredzēts izmantot motoriem, kuru tips ir apstiprināts saskaņā ar Noteikumiem Nr. 96, obligāti jātestē viens testa motors katrā jaudas kategorijā, kurai REC ir paredzēta.

12.4.   Izvēlētais testa motors, kas gan kā sērijveida ražošanas motors, gan kā modernizēts motors atbilst visiem piesārņojošo vielu emisiju ierobežojumiem, kuri attiecas uz posmu vai standartu, saskaņā ar kuru sākotnēji apstiprināts tā tips. Ja transportlīdzekļi vai mašīnas ir aprīkotas ar iebūvēto diagnostikas sistēmu, modernizētās sistēmas uzstādīšana nedrīkst ietekmēt šo sistēmu pārraudzības funkciju. Modernizācija nedrīkst izmainīt motora elektroniskā vadības bloka raksturlielumus (piemēram, attiecībā uz iesmidzināšanas laikiestati, gaisa masas plūsmas mērīšanu vai izplūdes emisiju samazināšanas stratēģijām). Nav atļauts veikt jebkādus testa motora pārveidojumus, kas maina emisiju oriģinālo raksturojumu (piemēram, nav atļauts mainīt iesmidzināšanas laikiestati).

13.   SPECIFIKĀCIJAS SAISTĪBĀ AR EMISIJU MĒRĪJUMIEM

13.1.   Gāzveida un cieto daļiņu komponentus, ko izdala testēšanai iesniegts motors vai motora sistēma kombinācijā ar REC, mēra, izmantojot Noteikumu Nr. 49 un Nr. 96 piemērojamajos pielikumos aprakstītās metodes.

13.2.   Ja NO2 noteikšanai saskaņā ar šo noteikumu 8.4. punktu izmanto apsildāmu hemiluminiscences detektoru (CLD), izmanto divas paralēlas mērīšanas kameras, lai vienlaikus noteiktu NOx un NO. Drīkst izmantot paralēli divus CLD ar nosacījumu, ka abi atbilst attiecīgi Noteikumu Nr. 49 vai Nr. 96 prasībām un konvertera uzrādītā absolūtā efektivitāte savstarpēji ir 3 procentu robežās.

14.   CIETO DAĻIŅU SAMAZINĀŠANAS REC SAIME

14.1.   Cieto daļiņu samazināšanas REC apstiprinājums joprojām būs derīgs nomināli līdzīgām sistēmām atšķirīgā konfigurācijā vai lietojumā, ja sistēma neatšķiras no testētās sistēmas šādu parametru ziņā:

a)

aktīvā elementa stiprināšanas veids (piemēram, adhezīva vai mehāniska fiksācija) un darbība;

b)

aktīvā elementa darbības princips (piemēram, metālisks vai keramikas materiāls, barjerveida filtrācija vai aerodinamiskā separācija);

c)

filtra vai cita aktīvā materiāla konstrukcija un raksturlielumi (piemēram, vai tas sastāv no loksnēm vai plāksnēm, vai tas ir pīts vai austs, elementa, materiāla vai neaustā materiāla blīvums, barjerveida filtrējošās vides porainība un poras diametrs, kabatu, lāpstiņu vai lodīšu skaits aerodinamiskajos separatoros, svarīgo komponentu virsmas raupjums un stiepļu, lodīšu vai šķiedru diametrs);

d)

cieto daļiņu samazināšanas sistēmas katalītiski aktīvo materiālu, tostarp augšupplūsmas katalizatoru (ja uzstādīti), minimālā volumetriskā koncentrācija (grami/m3);

e)

cieto daļiņu samazināšanas sistēmas katalītiski aktīvo materiālu, tostarp augšupplūsmas katalizatoru (ja uzstādīti), maksimālā volumetriskā koncentrācija (grami/m3);

f)

taras vai iepakojuma konstrukcijas parametri (piemēram, aktīvo elementu nesēja uzglabāšana vai saturēšana);

g)

katra aktīvā komponenta (piemēram, DOC, filtra substrāta) tilpums, kas ir ± 40 procentu robežās no testētās ierīces tilpuma;

h)

reģenerācijas veids (periodiska vai nepārtraukta);

i)

reģenerācijas princips (piemēram, katalītiska, termiska vai elektrotermiska) un reģenerācijas stratēģija (piemēram, pasīva, aktīva, piespiedu);

j)

piedevu vai reaģentu (ja izmanto) ievadīšanas metode un kontroles stratēģija;

k)

piedevas vai reaģenta (ja izmanto) tips;

l)

uzstādīšanas nosacījumi (no turbokompresora izejas (turbīnas) līdz cieto daļiņu samazināšanas REC ievadam maks. ievadīšanas starpība ir +0,5 m);

m)

jebkāda katalītiski aktīvā materiāla tips;

n)

ar augšupplūsmas oksidācijas katalizatoru vai bez tā;

o)

ja testētā ierīce tika testēta kopā ar citām piesārņojuma kontroles ierīcēm:

i)

ierīču tāda paša izkārtojuma saglabāšana konkrētajā REC; un

ii)

citu piesārņojuma kontroles ierīču konstrukcija un darbības princips ir līdzīgs testēšanā izmantoto ierīču konstrukcijai un darbības principam.

14.2.   Ja cieto daļiņu samazināšanas REC testē uz motora izmēģinājumu stenda, REC uzstāda tā, ka no REC ievada līdz turbokompresora (turbīnas) izejai vai līdz izplūdes kolektora izejas plaknei, ja turbokompresors nav uzstādīts, attālums ir vismaz 2 metri. Ja pieteikuma iesniedzējs var pierādīt, ka visos turpmākajos REC lietojumos tiks izmantots mazāks minimālais attālums nekā šeit norādītais, testēšanas kamerā izmantotās caurules garumu var attiecīgi samazināt. Izolācija vai citi līdzīgi izplūdes temperatūras saglabāšanas līdzekļi ir pieļaujami vien tad, ja tie tiks izmantoti, uzstādot šo REC transportlīdzeklī vai mašīnā.

15.   NOx SAMAZINĀŠANAS REC SAIME

15.1.   NOx samazināšanas REC apstiprinājums joprojām būs derīgs nomināli līdzīgām sistēmām (kurās izmanto to pašu NOx samazināšanas tehnoloģiju) atšķirīgā konfigurācijā vai lietojumā, ja sistēma neatšķiras no testētās sistēmas šādu īpašību ziņā:

a)

ierīces aktīvo elementu kritiskie izmēri (tādi kā vārstu vai kanālu izmēri vai katalītiskā elementa tilpums, tostarp jebkāda reaģenta jaukšanas ierīce) ir tādi paši kā testētās ierīces izmēri, vai arī izmēru atšķirības ir tādas, ka ar atbilstīgiem testiem vai skaidru inženiertehnisko analīzi var pamatot to nenozīmīgumu. Piemēram, katalītiskā elementa aktīvais tilpums ir ± 40 procenti no testētās ierīces aktīvā tilpuma;

b)

jebkāda izmantotā temperatūras kontroles metode (piemēram, katalītiska, termiska vai elektrotermiska karsēšana);

c)

ja testētā ierīce tika testēta kopā ar citām piesārņojuma kontroles ierīcēm:

i)

ierīču tāda paša izkārtojuma saglabāšana konkrētajā REC; un

ii)

citu piesārņojuma kontroles ierīču konstrukcija un darbības princips ir līdzīgs testēšanā izmantoto ierīču konstrukcijai un darbības principam;

d)

katalizatora substrāta materiāls un substrāta mehāniskā konstrukcija (piemēram, apvalkots monolīts vai ekstrudēts monolīts, loksnes vai plāksnes) un tajā izveidoto izplūdes gāzes kanālu forma, šķērsgriezuma laukums un blīvums;

e)

tas pats katalītiski aktīvais materiāls, porainā oksīda pārklājums, noslodze un katalizatora izkliede pa substrātu, kā sistēmai ar tipa apstiprinājumu saprātīgu ražošanas pielaižu robežās;

f)

reaģenta vai piedevas (ja izmanto) tips;

g)

izmantotā kontroles stratēģija, tostarp šīs stratēģijas īstenošanas iezīmes, tādas kā aiztures periodi, reaģentu dozēšanas ātrums, sensoru izvietojums un raksturlielumi, kā arī ar vārstiem saistītās laika konstantes un plūsmas raksturlielumi. Ja dažādiem klimatiskiem apstākļiem izmanto atšķirīgus reaģentus un/vai stratēģijas, testa laikā pārbauda stratēģiju ar zemāko kopējo dozēšanu;

h)

reaģenta ievadīšanas vieta un apstākļi. Uzskatāms, ka šis nosacījums ir izpildīts, ja ievadīšanas punkts atrodas vismaz tādā pašā attālumā no katalizatora ieejas, kāds tas ir testētajai ierīcei, un tādi paši ir arī reaģenta ievadīšanas līdzekļi (piemēram, ar gaisa palīdzību vai bez tā) un sajaukšanas ierīce.

15.2.   Ja NOx samazināšanas REC testē motora testēšanas kamerā, REC uzstāda tā, ka līdz turbokompresora (turbīnas) izejai vai līdz izplūdes kolektora izejas atlokam, ja motors nav aprīkots ar turbokompresoru, attālums ir vismaz 2 metri. Ja pieteikuma iesniedzējs var pierādīt, ka visos turpmākajos REC lietojumos tiks izmantots mazāks minimālais attālums nekā šeit norādītais, testēšanas kamerā izmantotās caurules garumu var attiecīgi samazināt. Izolācija vai citi līdzīgi izplūdes temperatūras saglabāšanas līdzekļi ir pieļaujami vien tad, ja tie tiks izmantoti, uzstādot šo REC transportlīdzeklī vai mašīnā.

16.   NOx UN PM SAMAZINĀŠANAS REC SAIME

NOx un PM samazināšanas REC apstiprinājums joprojām būs derīgs nomināli līdzīgām sistēmām atšķirīgā konfigurācijā vai lietojumā, ja sistēma neatšķiras no testētās sistēmas šādu parametru ziņā:

a)

REC PM samazināšanas elementi atbilst šo noteikumu 14. punkta prasībām;

b)

REC NOx samazināšanas elementi atbilst šo noteikumu 15. punkta prasībām;

c)

REC PM un NOx samazināšanas elementu savstarpējais novietojums ir tāds pats kā testētajai ierīcei (piemēram, PM REC augšpus NOx REC).

Uzskatāms, ka ierīces, kurās PM un NOx daudzuma samazināšana notiek ar to pašu substrātu, un ierīces, kurās šīs abas darbības tiek veiktas ar dažādiem substrātiem, nav vienas saimes ierīces.

17.   DEGVIELA UN ĪPATNĒJAIS DEGVIELAS PATĒRIŅŠ

17.1.   REC testē, izmantojot tirdzniecībā pieejamu degvielu, kādu parasti izmanto transportlīdzekļos un mašīnās, ko aprīkos ar šo REC.

17.2.   REC ražotājs drīkst lūgt tipa apstiprinātājai iestādei atļauju veikt testus ar REC, izmantojot standartdegvielu kā alternatīvu tirdzniecībā pieejamajai degvielai. Šādā gadījumā standartdegviela būs degviela, kas noteikta vai nu Noteikumos Nr. 49, vai Nr. 96.

17.3.   Ar REC aprīkotā motora īpatnējais degvielas patēriņš piemērojamo testēšanas ciklu laikā (šo noteikumu 5. pielikuma 2.3. un 3.3. punkts un 6. pielikuma 2.3. un 3.3. punkts) drīkst būt ne vairāk kā par 4 procentiem lielāks modernizētā stāvoklī salīdzinājumā ar vidējo īpatnējo degvielas patēriņu nemodernizētā stāvoklī.

18.   EKSPLUATĀCIJAS ĪPATNĪBAS UN DROŠĪBAS APDRAUDĒJUMS

18.1.   REC konstruē tā, ka to var izmantot paredzētajam lietojumam, ja tā uzstādīta saskaņā ar sniegtajām instrukcijām, nepakļaujot lietotājus vai blakus stāvošos nekādiem drošības apdraudējumiem ne tiešā veidā, ne transportlīdzekļa vai mašīnas vai to ekspluatācijas īpašību pārveidojumu rezultātā.

18.2.   REC konstruē tā, ka to var izmantot paredzētajam lietojumam, ja tā tiek uzstādīta saskaņā ar sniegtajām instrukcijām, nepasliktinot transportlīdzekļa vai mašīnas ekspluatācijas īpašības, ja vien:

a)

pasliktinājums nerada drošības apdraudējumu;

b)

pasliktinājums nepalielina degvielas patēriņu virs līmeņa, kas noteikts šo noteikumu 17. punktā;

c)

pasliktinājuma raksturs un apmērs ir skaidri noteikts instrukcijās un informācijā, kas tiks nodota modernizācijas veicējam, lietotājam un īpašniekam.

18.3.   Lai nodrošinātu, ka šo noteikumu 20. punktā un 11. pielikumā noteiktās prasības attiecībā uz uzstādīšanu un informācijas sniegšanu tiek pienācīgi izpildītas, REC ražotājs novērtē drošības apdraudējumus, ko var radīt REC uzstādīšana transportlīdzeklī vai mašīnā. Veicot novērtējumu, par pamatu ņem vērā drošības līmeni, ko nodrošina transportlīdzeklis vai mašīna, kad tā pirmo reizi laista tirgū.

19.   TROKŠŅA EMISIJAS

Pieteikuma iesniedzējs sniedz pierādījumus, ka REC modernizācija saskaņā ar sniegtajām uzstādīšanas instrukcijām nepalielinās transportlīdzekļa trokšņu emisijas. Šī prasība ir uzskatāma par izpildītu, ja tiek sniegts pierādījums, ka REC ir paredzēts uzstādīt ceļu transportlīdzeklī (4) tikai papildus oriģinālā iekārtas ražotāja standarta klusināšanas sistēmai trokšņa slāpēšanas sistēmai.

20.   REC UZSTĀDĪŠANA

20.1.   REC ražotājs nodrošina ar rakstiskām uzstādīšanas vadlīnijām un ekspluatācijas un apkopes instrukcijām saskaņā ar šo noteikumu 11. pielikumu.

20.2.   REC ražotāja uzmanība tiek vērsta, jo īpaši, uz šo noteikumu 11. pielikumā noteikto prasību attiecībā uz vadlīnijām un instrukcijām:

a)

tām ir jābūt uzrakstītām tās valsts valodā, kurā REC pārdod vai kurā sagaidāma tās izmantošana, un paredzētajam lasītāju lokam skaidri saprotamā valodā;

b)

tām ir jāatgādina uzstādītājam par viņa iespējamo juridisko atbildību;

c)

tām jānorāda tiešajam lietotājam REC pienācīgas apkopes jebkādas prasības, tostarp attiecīgā gadījumā par izmantojamo reaģentu un piedevu lietošanu;

d)

tām jānorāda transportlīdzekļa vai mašīnas lietošanas jebkādas prasības vai ierobežojumi, kas jāievēro, lai nodrošinātu REC pareizu darbību un drošību;

e)

tām jānorāda, vai transportlīdzekļa vai mašīnas lietotājam ir nepieciešams atkārtoti uzpildīt reaģentus laikposmā starp parastajiem apkopes intervāliem, un jānorāda iespējamais reaģenta patēriņa ātrums;

f)

tām jānorāda lietoto reaģentu vai piedevu tips un kvalitāte;

g)

tām ir jāatgādina transportlīdzekļa vai mašīnas īpašniekam un lietotājam, ka gadījumos, kad REC uzstādīšana ir tās izmantošanas nosacījums konkrētajā valstī vai reģionā vai ja REC piešķir transportlīdzekļa vai mašīnas īpašniekam stimulus vai priekšrocības, REC neuzturēšana pienācīgā darba kārtībā (tostarp reaģenta vai piedevas pienācīgas papildināšanas nenodrošināšana) var būt līguma pārkāpums vai noziedzīgs nodarījums.

20.3.   REC ražotājs pierāda tipa apstiprinātājai iestādei REC pilnvaroto uzstādītāju atlases, apmācības un pārraudzības procedūru esamību.

21.   REC PĀRVEIDOJUMS UN APSTIPRINĀJUMA PAPLAŠINĀJUMS

21.1.   REC tipa apstiprinājumu piešķīrušajai tipa apstiprinātājai iestādei paziņo par visiem šo noteikumu kontekstā būtiskiem REC pārveidojumiem. Tipa apstiprinātāja iestāde tad novērtē, vai REC joprojām atbilst vai neatbilst prasībām iekļaušanai attiecīgajā REC saimē.

Tipa apstiprinātāja iestāde drīkst pieprasīt par testu veikšanu atbildīgajam tehniskajam dienestam jaunu testa ziņojumu, lai palīdzētu tai veikt novērtējumu.

21.2.   Ja tipa apstiprinātāja iestāde apstiprina pārveidojumu, REC uzstādīšanas rokasgrāmatā iekļauj atsauci uz oficiālo šā apstiprinājuma paziņojumu.

21.3.   Par apstiprinājumu apstiprināšanu vai atteikumu, precizējot izmaiņas, paziņo šos noteikumus piemērojošajām 1958. gada Nolīguma līgumslēdzējām pusēm saskaņā ar 6. punktā noteikto procedūru.

21.4.   Tipa apstiprinājuma paplašinājumu izsniedzošā tipa apstiprinātāja iestāde šādam paplašinājumam piešķir sērijas numuru un informē par to pārējās šos noteikumus piemērojošās 1958. gada Nolīguma līgumslēdzējas puses, izmantojot šo noteikumu 2. pielikumā doto paziņojuma veidlapu.

22.   RAŽOŠANAS ATBILSTĪBA

22.1.   Ražošanas atbilstības nodrošināšanas procedūras atbilst 1958. gada Nolīguma 2. papildinājumā (E/ECE/324 – E/ECE/TRANS/505/Rev.2) izklāstītajām.

22.2.   Ražošanas atbilstības garantēšanas pasākumi atbilst 1958. gada Nolīguma 2. papildinājuma 2. punkta prasībām.

22.3.   Īpašas prasības

a)

1958. gada Nolīguma 2. papildinājuma 2.2. punktā minētās pārbaudes ietver pārbaudes par atbilstību šo noteikumu 7. un 8. punktā noteiktajiem kritērijiem.

b)

Lai piemērotu 1958. gada Nolīguma 2. papildinājuma 2.4.4. punktu, drīkst veikt šo noteikumu 8.2., 8.3. un 8.4. punktā aprakstītie testi.

22.4.   Pirms tipa apstiprinājuma piešķiršanas ražotājs iesniedz šādus datus par ražošanas atbilstību, lai varētu veikt sākotnējo novērtējumu:

a)

aizpildītu un parakstītu pieteikuma veidlapu saskaņā ar tipa apstiprinātājas iestādes doto paraugu;

b)

pieteikuma veidlapā prasītās informācijas aprakstu;

c)

ISO 9001:2000 vai līdzvērtīgas kvalitātes sistēmas ar atbilstīgu piemērošanas jomu sertifikāta kopiju.

22.5.   Pamatojoties uz šo informāciju, ražotājus, kuriem ir sertificēta kvalitātes sistēma, drīkst pielaist tipa apstiprināšanas procedūrai, kad ir saņemts sākotnējā novērtējuma paziņojums, pamatojoties uz izvērtētajiem dokumentiem.

22.6.   Ja ražotājam nav sertificētas kvalitātes sistēmas, uzņēmumu novērtē, pamatojoties uz ISO 9001:2000, ieskaitot ražošanas atbilstības aspektus.

22.7.   Jāapraksta un jāverificē vismaz šādi ISO 9001:2000 aspekti:

a)

kvalitātes vadības sistēma;

b)

valdes pienākumi;

c)

resursu pārvaldība;

d)

produkta realizācija;

e)

mērījumi, analīze un uzlabojumi.

22.8.   Lai apstiprinātu, ka eksistē adekvāti pasākumi un procedūras ražošanas atbilstības efektīvai kontrolei, ražotājs saņem atbilstības paziņojumu, samaksājot publicēta sertifikāta maksu.

22.9.   Paziņojumam ir noteikts derīgums.

22.10.   Pirms abu paziņojumu derīguma termiņa beigām tipa apstiprinātāja iestāde veic ražošanas atbilstības auditu, veicot procesu kontroli pie ražotāja, lai pārliecinātos par ražošanas atbilstības kontroles efektivitāti.

22.11.   Praktiski īstenojot ražošanas atbilstības uzraudzību, tipa apstiprinātāja iestāde ņem vērā uzraudzību, ko veic citu 1958. gada Nolīguma līgumslēdzēju pušu kvalificētās iestādes.

23.   SANKCIJAS PAR RAŽOŠANAS NEATBILSTĪBU

23.1.   Tipa apstiprinājumu, kas saskaņā ar šiem noteikumiem piešķirts attiecībā uz REC ierīču tipu, drīkst anulēt, ja netiek izpildītas iepriekš 21. un 22. punktā noteiktās prasības.

23.2.   Ja šos noteikumus piemērojošā līgumslēdzēja puse anulē tās iepriekš piešķirtu tipa apstiprinājumu, tā nekavējoties informē par to citas šos noteikumus piemērojošās līgumslēdzējas puses, izmantojot šo noteikumu 2. pielikumā doto paziņojuma veidlapu.

24.   RAŽOŠANAS PILNĪGA IZBEIGŠANA

Ja apstiprinājuma turētājs pilnībā pārtrauc ražot saskaņā ar šiem noteikumiem apstiprinātas emisiju kontroles modernizētas ierīces tipu, tas attiecīgi informē tipa apstiprinājumu piešķīrušo tipa apstiprinātāju iestādi. Saņēmusi attiecīgo paziņojumu, šī iestāde par to informē citas šos noteikumus piemērojošās 1958. gada Nolīguma līgumslēdzējas puses, izmantojot šo noteikumu 2. pielikumā doto paziņojuma veidlapu.

25.   APSTIPRINĀŠANAS TESTUS VEICOŠO TEHNISKO DIENESTU UN TIPA APSTIPRINĀTĀJU IESTĀŽU NOSAUKUMI UN ADRESES

Šos noteikumus piemērojošās līgumslēdzējas puses paziņo Apvienoto Nāciju Organizācijas Sekretariātam par apstiprinājuma testu veikšanu atbildīgo tehnisko dienestu un tipa apstiprinājumu piešķirošo tipa apstiprinātāju iestāžu, kurām jānosūta citās valstīs izdota tipa apstiprinājuma piešķiršanu, paplašināšanu, atteikumu vai anulēšanu apliecinošās veidlapas, nosaukumus un adreses.

26.   PĀREJAS NOTEIKUMI

26.1.   No 01. sērijas grozījumu oficiālās spēkā stāšanās dienas šos noteikumus piemērojošā līgumslēdzēja puse neatsaka piešķirt vai atzīt tipa apstiprinājumus saskaņā ar šiem noteikumiem, kas grozīti ar 01. sērijas grozījumiem.

26.2.   No 01. sērijas grozījumu oficiālās spēkā stāšanās dienas šo noteikumu 01. sērijas grozījumus piemērojošās līgumslēdzējas puses drīkst atteikt šo noteikumu 01. sērijas grozījumu prasībām neatbilstošu REC tipa apstiprinājumu.

26.3.   Šos noteikumus piemērojošās līgumslēdzējas puses drīkst turpināt piešķirt apstiprinājumus tām REC, kuras atbilst šo noteikumu jebkuram iepriekšējam līmenim, ar nosacījumu, ka šīs REC ir paredzētas izmantošanai līgumslēdzēju pušu valstīs, kas piemēro attiecīgās prasības savos valsts tiesību aktos.


(1)  Kā noteikts Konsolidētajā rezolūcijā par transportlīdzekļu konstrukciju (R.E.3.) (dokuments ECE/TRANS/WP.29/78/Rev.3, 2. punkts) – www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29resolutions.html.

(2)  1958. gada Nolīguma līgumslēdzēju pušu pazīšanas numuri ir doti Konsolidētās rezolūcijas par transportlīdzekļu konstrukciju (R.E.3.) 3. pielikumā, dokuments ECE/TRANS/WP.29/78/Rev. 3 – www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29resolutions.html.

(3)  Šim nolūkam atbilstoši Noteikumiem Nr. 49 apstiprināts motors tiks uzskatīts par mainīga griešanās ātruma motoru.

(4)  Šajā saistībā ceļu transportlīdzekļi ir M2, M3 un N kategorijas transportlīdzekļi, kā definēts Konsolidētajā rezolūcijā par transportlīdzekļu konstrukciju (R.E.3.) (dokuments ECE/TRANS/WP.29/78/Rev.3, 2. punkts – www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29resolutions.html), izņemot transportlīdzekļus, kas apstiprināti saskaņā ar Noteikumiem Nr. 83.


1. PIELIKUMS

INFORMĀCIJAS DOKUMENTS

Informācijas dokuments Nr. … Noteikumiem Nr. 132 attiecībā uz emisiju kontroles modernizētu ierīču (REC) tipa apstiprināšanu, kuras paredzētas ar kompresijaizdedzes motoriem aprīkotiem lielas noslodzes transportlīdzekļiem, lauksaimniecības un mežsaimniecības traktoriem un autoceļiem neparedzētai mobilajai tehnikai.

Lai raksturotu tipa apstiprinājuma derīguma diapazonu, jāpievieno galveno komponentu saraksts. Visus rasējumus un daļu sarakstus iesniedz atbilstošā mērogā un pietiekami detalizētus A4 formātā vai salocītus līdz A4 formātam. Ja ir fotoattēli, tie ir pietiekami detalizēti.

Pēc tipa apstiprinātājas iestādes pieprasījuma var būt nepieciešama papildu informācija par REC saimes vienībām, lai apliecinātu atbilstību attiecīgi šo noteikumu 14., 15. vai 16. punktam.

Ja sistēma, sastāvdaļas vai atsevišķas tehniskās vienības tiek vadītas elektroniski, sniedz informāciju par to veiktspēju.

1.   VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA

1.1.   Marka (ražotāja tirdzniecības nosaukums): …

1.2.   Ražotāja nosaukums un adrese: …

1.3.   REC tips: …

1.4.   Apstiprinājuma marķējuma zīmes atrašanās vieta un piestiprināšanas veids: …

1.5.   Montāžas rūpnīcas(-u) adrese(-es): …

2.   IERĪCES APRAKSTS

2.1.   REC klase: …

2.2.   Marka(-as) (komercnosaukums) un ražotāja REC tipa identifikācija: …

2.2.1.   REC identificējošais(-ie) detaļas numurs(-i): …

2.3.   Motora tips(-i), kādam(-iem) REC ir paredzēta (piemērošanas diapazons): …

2.4.   Cipari un/vai rakstu zīmes, kas raksturo motora emisiju pamatlīmeņa veiktspēju (1): …

2.5.   Cipari un/vai rakstu zīmes, kas raksturo sasniegto motora emisiju veiktspēju (1): …

2.6.   REC samazināšanas līmenis, kā definēts šo noteikumu 8.3. punktā: …

2.7.   Vai paredzēta REC saderība ar OBD prasībām: jā/nē (2)

2.8.   Apraksts un rasējumi, kas parāda REC ierīces novietojumu attiecībā pret motora izplūdes kolektoru(-iem): …

2.9.   Maksimālais pieļaujamais REC izplūdes pretspiediens: … kPa

3.   CIETO DAĻIŅU SAMAZINĀŠANAS REC UN CIETO DAĻIŅU SAMAZINĀŠANAS REC SAIMES RAKSTURLIELUMI

3.1.   Cieto daļiņu samazināšanas sistēmas izmēri, forma un aktīvais tilpums: …

3.2.   Maksimālais attālums līdz REC ieejai no turbokompresora (turbīnas) izejas vai izplūdes kolektora izejas plaknes, ja turbokompresors nav uzstādīts: …

3.3.   Cieto daļiņu (PM) samazināšanas REC rasējumu apraksts un detaļu saraksts

Apraksts satur galveno komponentu (norādot detaļu numurus) uzskaitījumu, no kuriem samontē REC katram lietojumam. Turklāt apraksts nodrošina visu informāciju, kas nepieciešama lēmuma pieņemšanai attiecībā uz REC saimi saskaņā ar šo noteikumu 14. punktu.

3.3.1.   Aktīvā elementa stiprināšanas veids (piemēram, adhezīva vai mehāniska fiksācija): …

3.3.2.   PM samazināšanas aktīvā elementa darbības princips (piemēram, metālisks vai keramikas materiāls, ieskaitot materiāla tipu, barjerveida filtrācija vai aerodinamiskā separācija): …

3.3.3.   Filtra vai cita aktīvā materiāla konstrukcija un raksturlielumi, kā paredzēts šo noteikumu 14.1. punkta c) apakšpunktā: …

3.3.3.1.   Katalītiski aktīvā(-o) materiāla(-u) tips(-i) (ja tāds ir): …

3.3.3.2.   Substrāta fiziskā konstrukcija: …

3.3.3.3.   Elementa blīvums, porainība, vidējais poru izmērs un poru izmēra izkliede: …

3.3.4.   Jebkāda(-u) papildinošā(-o) katalizatora(-u) novietojums (augšpus/lejpus), funkcija un darbības princips (piemēram, oksidācija): …

3.3.4.1.   Katalītiski aktīvā(-o) materiāla(-u) tips(-i): …

3.3.4.2.   Substrāta fiziskā konstrukcija: …

3.3.4.3.   Elementa blīvums: …

3.3.5.   Cieto daļiņu samazināšanas sistēmas katra elementa katalītiski aktīvo materiālu, tostarp papildinošo katalizatoru (ja uzstādīti), minimālā volumetriskā koncentrācija (grami/m3): …

3.3.6.   Cieto daļiņu samazināšanas sistēmas katra elementa katalītiski aktīvo materiālu, tostarp papildošo katalizatoru (ja uzstādīti), maksimālā volumetriskā koncentrācija (grami/m3): …

3.3.7.   Taras vai iepakojuma konstrukcijas parametri: …

3.3.8.   Katra aktīvā komponenta tilpums: …

3.4.   Reģenerācijas metode vai sistēma (vispusīgs apraksts un/vai rasējums): …

3.4.1.   Reģenerācijas veids (piemēram, periodiska vai nepārtraukta reģenerācija): …

3.4.2.   Reģenerācijas princips, frekvence un stratēģija: …

3.4.3.   Piedevu vai reaģentu (ja izmanto) ievadīšanas metode un kontroles stratēģija: …

3.4.4.   Reaģenta(-u) vai piedevas(-u) veids un koncentrācija: …

3.4.5.   Reaģenta vai piedevas atkārtotas uzpildīšanas biežums: …

3.5.   PM samazināšanas sistēmas pārraudzības apraksts (saskaņā ar šo noteikumu 7. punktu): …

3.6.   Motora vadības vai emisiju kontroles oriģinālās sistēmas jebkādu pārveidojumu apraksts, kā noteikts šo noteikumu 11. punktā: …

3.7.   Normālā darba temperatūra: … (K) un spiediena diapazons: … (kPa)

3.8.   Izolācijas izmantošana: jā/nē (2)

3.8.1.   Izolācijas konstrukcija un raksturlielumi: …

4.   NOx SAMAZINĀŠANAS REC UN NOx SAMAZINĀŠANAS REC SAIMES RAKSTURLIELUMI

4.1.   NOx samazināšanas sistēmas izmēri, forma un aktīvais tilpums: …

4.2.   Maksimālais attālums līdz REC ieejai no turbokompresora (turbīnas) izejas vai izplūdes kolektora izejas plaknes, ja turbokompresors nav uzstādīts: …

4.3.   NOx samazināšanas REC apraksts, rasējumi un detaļu saraksts

Apraksts satur galveno komponentu (norādot detaļu numurus) uzskaitījumu, no kuriem samontē REC katram lietojumam. Turklāt apraksts nodrošina visu informāciju, kas nepieciešama lēmuma pieņemšanai attiecībā uz REC saimi saskaņā ar šo noteikumu 15. punktu.

4.3.1.   Aktīvā elementa stiprināšanas veids (piemēram, adhezīva vai mehāniska fiksācija): …

4.3.2.   NOx samazināšanas aktīvā elementa (piemēram, selektīvā katalītiskā reducēšana, NOx uzglabāšana un samazināšana) darbības princips: …

4.3.3.   Substrāta un aktīvā materiāla konstrukcija un raksturlielumi, kā noteikts šo noteikumu 15.1. punkta d) un e) apakšpunktā: …

4.3.3.1.   Katalītiski aktīvā(-o) materiāla(-u) tips(-i): …

4.3.3.2.   Substrāta fiziskā konstrukcija: …

4.3.3.3.   Elementa blīvums: …

4.3.4.   Papildinošā(-o) katalizatora(-u) novietojums (augšpus/lejpus), funkcija un darbības princips (piemēram, oksidācija): …

4.3.4.1.   Katalītiski aktīvā(-o) materiāla(-u) tips(-i): …

4.3.4.2.   Substrāta fiziskā konstrukcija: …

4.3.4.3.   Elementa blīvums: …

4.3.5.   NOx samazināšanas sistēmas katra elementa katalītiski aktīvo materiālu, tostarp papildinošo katalizatoru (ja uzstādīti), minimālā volumetriskā koncentrācija (grami/m3): …

4.3.6.   NOx samazināšanas sistēmas katra elementa katalītiski aktīvo materiālu, tostarp papildošo katalizatoru (ja uzstādīti), maksimālā volumetriskā koncentrācija (grami/m3): …

4.3.7.   Taras vai iepakojuma konstrukcijas parametri: …

4.3.8.   Katra aktīvā komponenta tilpums: …

4.4.   Reģenerācijas metode vai sistēma (attiecīgā gadījumā) (vispusīgs apraksts un/vai rasējums): …

4.5.   Piedevas(-u) vai reaģenta(-u) (ja izmanto) ievadīšanas metode un kontroles stratēģija; …

4.5.1.   Piedevas(-u) vai reaģenta(-u) veids un koncentrācija: …

4.5.2.   Reaģenta normālās darba temperatūras diapazons (K): …

4.5.3.   Reaģenta vai piedevas atkārtotas uzpildīšanas biežums: …

4.5.4.   Kontroles stratēģija (piemēram, aiztures periodi, reaģentu dozēšanas ātrums, sensoru izvietojums un raksturlielumi, plūsmas raksturlielumi un reaģenta ievadīšanas vieta): …

4.6.   Apsildāma sistēma: jā/nē (2)

4.6.1.   Temperatūras kontroles metode (katalītiska, termiska vai elektrotermiska): …

4.7.   NOx kontroles diagnostikas sistēmas apraksts (saskaņā ar 10. pielikumu): …

4.8.   Motora vadības vai emisiju kontroles oriģinālās sistēmas jebkādu pārveidojumu apraksts, kā noteikts šo noteikumu 11. punktā: …

4.9.   Normālā darba temperatūra: … (K) un spiediena diapazons: … (kPa)

4.10.   Izolācijas izmantošana: jā/nē (2)

4.10.1.   Izolācijas konstrukcija un raksturlielumi: …

5.   NOx UN PM SAMAZINĀŠANAS REC UN NOx UN PM SAMAZINĀŠANAS REC SAIMES RAKSTURLIELUMI

5.1.   NOx un PM samazināšanas sistēmas izmēri, forma(-as) un aktīvais(-ie) tilpums(-i): …

5.2.   Maksimālais attālums līdz REC ieejai no turbokompresora (turbīnas) izejas vai izplūdes kolektora izejas plaknes, ja turbokompresors nav uzstādīts: …

5.3.   NOx un PM samazināšanas REC apraksts, rasējumi un detaļu saraksts

Apraksts satur galveno komponentu (norādot detaļu numurus) uzskaitījumu, no kuriem samontē REC katram lietojumam. Turklāt apraksts nodrošina visu informāciju, kas nepieciešama lēmuma pieņemšanai attiecībā uz REC saimi saskaņā ar šo noteikumu 16. punktu.

5.3.1.   Aktīvā(-o) elementa(-u) stiprināšanas veids (piemēram, adhezīva vai mehāniska fiksācija): …

5.3.2.   NOx samazināšanas aktīvā elementa (piemēram, selektīvā katalītiskā reducēšana, NOx uzglabāšana un samazināšana) darbības princips un PM samazināšanas aktīvā elementa (piemēram, metālisks vai keramikas materiāls, tostarp materiāla tips, barjerveida filtrācija vai aerodinamiskā separācija) darbības princips: …

5.3.3.   Substrāta(-u) un aktīvā(-o) materiāla(-u) konstrukcija un raksturlielumi, kā noteikts šo noteikumu 14.1. punkta c) apakšpunktā un 15.1. punkta d) un e) apakšpunktā: …

5.3.3.1.   Katalītiski aktīvā(-o) materiāla(-u) tips(-i): …

5.3.3.2.   Substrāta(-u) fiziskā konstrukcija: …

5.3.3.3.   PM samazināšanas aktīvā elementa darbības princips (piemēram, metālisks vai keramikas materiāls, tostarp materiāla tips, barjerveida filtrācija vai aerodinamiskā separācija) …

5.3.3.4.   PM samazināšanas aktīvā elementa blīvums, porainība, vidējais poru izmērs un poru izmēra izkliede: …

5.3.4.   Papildinošā(-o) katalizatora(-u) novietojums (augšpus/lejpus), funkcija un darbības princips (piemēram, oksidācija): …

5.3.4.1.   Katalītiski aktīvā(-o) materiāla(-u) tips(-i): …

5.3.4.2.   Substrāta fiziskā konstrukcija: …

5.3.4.3.   Elementa blīvums: …

5.3.5.   NOx un PM samazināšanas sistēmas katra elementa katalītiski aktīvo materiālu, tostarp papildošo katalizatoru (ja uzstādīti), minimālā volumetriskā koncentrācija (grami/m3): …

5.3.6.   NOx un PM samazināšanas sistēmas katra elementa katalītiski aktīvo materiālu, tostarp papildošo katalizatoru (ja uzstādīti), maksimālā volumetriskā koncentrācija (grami/m3): …

5.3.7.   Taras vai iepakojuma konstrukcijas parametri: …

5.3.8.   Katra aktīvā komponenta tilpums: …

5.4.   Reģenerācijas metode(-es) vai sistēma(-as) (attiecīgā gadījumā) (vispusīgs apraksts un/vai rasējums): …

5.4.1.   PM samazināšanas sistēmas reģenerācijas veids (piemēram, periodiska vai nepārtraukta reģenerācija): …

5.4.2.   PM samazināšanas sistēmas reģenerācijas princips un reģenerācijas stratēģija: …

5.5.   Piedevu vai reaģentu (ja izmanto) ievadīšanas metode un kontroles stratēģija: …

5.5.1.   Reaģenta(-u) vai piedevas(-u) (ja izmanto) veids un koncentrācija: …

5.5.2.   Reaģenta(-u) vai piedevas(-u) atkārtotas uzpildīšanas biežums: …

5.5.3.   NOx samazināšanas reaģenta(-u) normālas darba temperatūras diapazons: … (K)

5.5.4.   Kontroles stratēģija (piemēram, aiztures periodi, reaģentu dozēšanas ātrums, sensoru izvietojums un raksturlielumi, plūsmas raksturlielumi un reaģenta ievadīšanas vieta): …

5.6.   Apsildāma sistēma: jā/nē (2)

5.6.1.   Temperatūras kontroles metode (katalītiska, termiska vai elektrotermiska): …

5.7.   PM samazināšanas sistēmas pārraudzības apraksts (saskaņā ar šo noteikumu 7.5.1. punktu): …

5.8.   NOx kontroles diagnostikas sistēmas apraksts (saskaņā ar 10. pielikumu): …

5.9.   Motora vadības vai emisiju kontroles oriģinālās sistēmas jebkādu pārveidojumu apraksts, kā noteikts šo noteikumu 11. punktā: …

5.10.   Normālā darba temperatūra: … (K) un spiediena diapazons: … (kPa)

5.11.   Izolācijas izmantošana: jā/nē (2)

5.11.1.   Izolācijas konstrukcija un raksturlielumi: …


(1)  Kā definēts šo noteikumu 8.2. punktā.

(2)  Lieko svītrot.


2. PIELIKUMS

Image Teksts attēlu Image Teksts attēlu

3. PIELIKUMS

Papildinājums paziņojumam par emisiju kontroles modernizētās ierīces (REC) tipu atbilstoši Noteikumiem Nr. 132

(Tipa apstiprinājums Nr.: … Paplašinājuma Nr. …)

1.   Motori, uz kuriem testēta emisiju kontroles modernizētā ierīce:

Motors Nr.

1

2

n

Marka

 

 

 

Tips

 

 

 

Motors

 

 

 

Jauda

 

 

 

Kategorija

 

 

 

2.   Testa rezultāti:

3.   Motora tips(-i), kuram(-iem) REC ir derīga (piemērošanas diapazons):

Numurs

 

 

 

Transportlīdzekļa vai motora ražotājs

 

 

 

Modelis, gads no/līdz

 

 

 

Motora tips

 

 

 

Ietilpība/cilindrs (cm3)

 

 

 

Ietilpība VH (cm3)

 

 

 

Motora lietderīgā jauda (kW min– 1)

 

 

 

Motora emisiju pamatlīmenis

 

 

 

Klusinātājs aizstāts

 

 

 

REC tipa identifikācija

 

 

 

REC tips un samazināšanas līmenis

 

 

 


4. PIELIKUMS

REC SISTĒMAS TIPA APSTIPRINĀJUMA MARĶĒJUMA ZĪMES IZKĀRTOJUMS

A PARAUGS

(Skatīt šo noteikumu 5. punktu)

Image Teksts attēlu

Dotajā piemērā tipa apstiprinājuma marķējuma zīme, kas piestiprināta REC, apzīmē Nīderlandē (E 4) apstiprinātu REC tipu atbilstoši Noteikumiem Nr. 132 ar tipa apstiprinājuma numuru 011234. Tipa apstiprinājuma numura pirmie divi cipari norāda, ka apstiprinājums ir piešķirts saskaņā ar Noteikumiem Nr. 132, kas grozīti ar šīs sērijas grozījumiem. Apstiprinājuma marķējuma zīme norāda arī REC klasi (I, IIA, IIB, III vai IV).


5. PIELIKUMS

CIETO DAĻIŅU SAMAZINĀŠANAS REC (I VAI II KLASES REC) TESTS

Cieto daļiņu samazināšanas REC testē šādos posmos, tostarp novērtē sekundāro piesārņojošo vielu emisijas un nosaka NO2 emisijas:

1.   NOSTRĀDĀJUMA UZKRĀŠANAS IZMĒĢINĀJUMS

Nostrādājuma uzkrāšanas izmēģinājumu veic saskaņā ar šo noteikumu 9. punkta prasībām.

2.   MOTORA EMISIJU PAMATLĪMEŅA UN ĪPATNĒJĀ DEGVIELAS PATĒRIŅA NOTEIKŠANA BEZ UZSTĀDĪTAS REC

2.1.   Motora emisiju pamatlīmeni nosaka, veicot motora sistēmas emisiju testu bez REC saskaņā attiecīgi ar Noteikumu Nr. 49 vai Nr. 96 prasībām, atbilstīgi bāzes motora lietojumam un tipa apstiprinājuma līmenim.

2.2.   Lai varētu noteikt samazināšanas efektivitāti, papildus nosaka emisijas, veicot emisiju testu saskaņā ar šo noteikumu 8.3. punkta prasībām.

2.3.   Nosaka īpatnējo degvielas patēriņu (g/kWh), veicot šā pielikuma 2.2. punktā noteikto emisiju testu.

3.   EMISIJU, DEGVIELAS PATĒRIŅA UN SAMAZINĀŠANAS EFEKTIVITĀTES NOTEIKŠANA AR UZSTĀDĪTU REC PĒC NOSTRĀDĀJUMA UZKRĀŠANAS IZMĒĢINĀJUMA PABEIGŠANAS

3.1.   Emisijas nosaka, veicot emisiju testu saskaņā ar attiecīgi Noteikumu Nr. 49 vai Noteikumu Nr. 96 prasībām atkarībā no paredzētā lietojuma un iesniegtās REC paredzētā emisiju līmeņa, ar atbilstoši šo noteikumu prasībām uzstādītu REC.

3.2.   Lai noteiktu samazināšanas efektivitāti, papildus nosaka emisijas ar uzstādītu REC, veicot emisiju testu saskaņā ar šo noteikumu 8.3. punkta prasībām.

3.3.   Nosaka īpatnējo degvielas patēriņu (g/kWh), veicot šā pielikuma 3.2. punktā noteikto emisiju testu.

4.   CIETO DAĻIŅU SAMAZINĀŠANAS REC REĢENERĀCIJAS STRATĒĢIJAS UN REĢENERĀCIJAS RAKSTURLIELUMU NOTEIKŠANA

4.1.   Cieto daļiņu samazināšanas REC reģenerācijas stratēģiju (periodiskā vai nepārtraukta) un reģenerācijas raksturlielumus nosaka, izmantojot šādu procedūru.

4.2.   Lai novērtētu cieto daļiņu samazināšanas REC reģenerācijas veiktspēju, veic vismaz 25 testēšanas ciklus. Izmantotais testēšanas cikls atbilst tādam emisiju posmam vai standartam, kādam REC sistēma ļautu atbilst transportlīdzeklim vai mašīnai.

Vismaz katrā piektajā testēšanas ciklā mēra gāzveida emisijas un cieto daļiņu masu, kā arī attiecīgā gadījumā cieto daļiņu skaitu. Atsevišķi testē cieto daļiņu samazināšanas sistēmu katrai tipa apstiprināšanas procedūrā definētajai motoru saimei vai piemērošanas diapazonam, ar kuru ir paredzēts izmantot REC sistēmu. Proti, katrai lietojuma jomai veic vienu sistēmas testu.

4.3.   Apliecinājumu, ka cieto daļiņu samazināšanas REC darbojas nepārtrauktas reģenerācijas process, uzskata par iegūtu, ja piemērots novērtējuma mainīgais lielums ir konstants vismaz 25 piemērojamos testēšanas ciklus. Šajā nolūkā par piemērotu novērtējuma mainīgo lielumu uzskata cieto daļiņu emisiju vidējo rādītāju un vidējo izplūdes gāzes pretspiedienu.

Ja pieteikuma iesniedzējs vēlas izmantot vienu vai vairākus dažādus novērtējuma mainīgos lielumus, viņš iesniedz tipa apstiprinātājai iestādei skaidru tehnisko dokumentāciju, pamatojot savu lūgumu.

Ja iepriekš definētā nepārtrauktas reģenerācijas sistēma spēj veikt arī aktīvo reģenerāciju, piemēro šā pielikuma 4.6. punktā noteiktos novērtējuma kritērijus.

Uzskatāms, ka PM masas emisija un izplūdes gāzes pretspiediens šo noteikumu izpratnē ir konstanti, ja 25 testēšanas ciklos variāciju koeficients ir mazāks par 25 %. Lai veiktu šo novērtējumu, izplūdes gāzes pretspiedienu mēra pastāvīgi un cieto daļiņu emisijas mēra vismaz katrā piektajā testēšanas ciklā.

Variāciju koeficientu (CoV) aprēķina šādi:

Formula

kur:

Formula

un:

vidējā vērtība = (x 1 + x 2 + …+ x n)/n

kur:

n

=

izmērīto vērtību skaits;

x

=

attiecīgā atsevišķi izmērītā vērtība.

4.4.   Cieto daļiņu samazināšanas REC reģenerācijas raksturlieluma tests

Šo testu veic, slogojot sistēmu ar cietajām daļiņām, līdz tiek sasniegts konstants izplūdes gāzes pretspiediens, vai slogojot to ne ilgāk par 100 stundām, ja šajā periodā netiek sasniegta konstanta pretspiediena vērtība. Izplūdes gāzes pretspiedienu uzskata par konstantu, ja, veicot mērījumu pēc vismaz 50 stundu laikposma, izplūdes gāzes pretspiediens mainās par ne vairāk kā plus vai mīnus 4 mbar 30 min laikposmā. Cikla testēšanas punktus, ko izmanto sistēmas slogošanai, izraugās tā, lai cieto daļiņu samazināšanas sistēmas ieejā netiktu pārsniegta maksimālā izplūdes gāzes temperatūra 180 °C. Sistēmas slogošanu ar cietajām daļiņām vēlams veikt, darbinot testa motoru ar konstantiem apgriezieniem, kas ir 50–75 % robežās no tā nominālajiem apgriezieniem.

Reģenerāciju aktivizē, kad REC ir noslogota ar cietajām daļiņām, līdz panākts konstants pretspiediens, vai pēc sistēmas 100 stundu darbināšanas, lai to noslogotu, kā noteikts iepriekš. Reģenerāciju var aktivizēt, piemēram, darbinot motoru lielākas slodzes režīmā, lai palielinātu izplūdes temperatūru. Pēc reģenerācijas pabeigšanas veic izplūdes gāzes mērījumus vismaz trīs atkārtotos atbilstīgajos testēšanas ciklos (tas ir, trīs ESC ciklos, ETC ciklos, WHSC ciklos, WHTC ciklos, NRSC ciklos vai NRTC ciklos). Izmērītās izplūdes gāzes piesārņojošās vielas vērtības nedrīkst atšķirties no izplūdes gāzes piesārņojošās vielas vērtībām pirms REC slogošanas procedūras gāzveida emisijām par vairāk nekā 15 % un daļiņu masas vai cieto daļiņu skaita vērtībām par vairāk nekā 20 %.

Ražotājs rakstveidā apstiprina, ka reģenerācijas procesā sasniegtās maksimālās temperatūras nesabojās REC vai būtiski nesamazinās tās lietderīgo darbmūžu.

Kā alternatīvu šeit aprakstītajai slogošanas procedūrai ražotājs var iesniegt cieto daļiņu samazināšanas REC, kas jau ir noslogota līdz reģenerācijas testa veikšanai nepieciešamajai robežai.

4.5.   Nepārtraukti reģenerējošas cieto daļiņu samazināšanas REC novērtēšanas kritēriji

Cieto daļiņu samazināšanas REC sistēmas tests ir uzskatāms par sekmīgu, ja cieto daļiņu emisijas, kas izmērītas atbilstoši šo noteikumu 8. punktam, atbilst prasībām.

4.5.1.   Reglamentētās piesārņojošās vielas

Reglamentēto piesārņojošo vielu emisijas nosaka, veicot mērījumus tūlīt pēc reģenerācijas raksturlielumu noteikšanas testiem.

Reglamentēto piesārņojošo vielu (CO, HC, PM un NOx) emisijas sākotnējos apstākļos un pēc modernizācijas atbilst robežvērtībām, kas noteiktas tam emisiju posmam vai standartam, attiecībā uz kuru motoram bija piešķirts sākotnējais tipa apstiprinājums. Testa ziņojumā ieraksta un parāda NO2 un NOx attiecību sākuma apstākļos un modernizētos apstākļos.

NO2 un NOx masas emisijas nosaka, vienlaikus veicot mērījumus saskaņā ar šo noteikumu 13.2. punktu.

4.6.   Periodiski reģenerējošas cieto daļiņu samazināšanas REC novērtēšanas kritēriji

Šis noteikums piemērojams vienīgi REC, kur izmanto aktīvo reģenerāciju.

Emisijas mēra vismaz trijos attiecīgos karstās darbināšanas testēšanas ciklos (tas ir, trijos karstās darbināšanas ESC ciklos, ETC ciklos, WHSC ciklos, WHTC ciklos, NRSC ciklos vai NRTC ciklos.) Vienā no cikliem, kurā veic mērījumus, ietver stabilizētas REC sistēmas reģenerācijas gadījumu. Abos pārējos ciklos, kuros veic mērījumus, reģenerācija nenotiek. Ja reģenerācija ilgst ilgāk par vienu testēšanas ciklu, secīgi veic nākamos testēšanas ciklus, līdz reģenerācija tiek pabeigta.

REC ražotājs paziņo, kādos apstākļos parasti noris reģenerācijas process (slogošana ar cietajām daļiņām, temperatūra, izplūdes pretspiediens vai citi būtiskie parametri). Ražotājs arī norāda reģenerācijas gadījumu biežumu kā to testu daļu, kur notiek reģenerācija. Tipa apstiprinātāja iestāde, pamatojoties uz labu inženiertehnisko spriedumu, vienojas ar ražotāju, kāda tieši procedūra ir izmantojama šīs daļas noteikšanai. (Šī biežuma daļa ir koeficients F procedūrā, ko izmanto turpmāk izklāstītajā cieto daļiņu nominālo emisiju aprēķina procedūrā.)

Reģenerācijas testa vajadzībām ražotājs iesniedz cieto daļiņu samazināšanas REC sistēmu, kas jau ir noslogota ar cietajām daļiņām. Vai arī ražotājs var veikt secīgus testēšanas ciklus, kā noteikts šā pielikuma 4.4. punktā, līdz cieto daļiņu samazināšanas REC ir noslogota. Emisiju mērījumi nav jāveic, kamēr tiek veikti REC slogošanas cikli ar cietajām daļiņām.

Vidējās emisiju vērtības starp reģenerācijas posmiem nosaka kā vairāku testu, kas veikti apmēram vienādos laika intervālos, proti, starp kuriem ir vienāds nemērīto testēšanas ciklu skaits, aritmētisko vidējo vērtību. Aritmētiskās vidējās vērtības aprēķinā iekļauj kā minimums vismaz vienu testēšanas ciklu, kas ir iespējami tuvu pirms reģenerācijas testa, un vienu testēšanas ciklu, kas ir uzreiz pēc reģenerācijas testa.

Reģenerācijas testa laikā reģistrē visus nepieciešamos datus reģenerācijas konstatēšanai (CO vai NOx emisijas, temperatūru pirms un pēc REC, izplūdes gāzu pretspiedienu un jebkurus citus attiecīgos parametrus). Reģenerācijas procesā ir atļauts pārsniegt piemērojamās emisiju robežvērtības. Testa procedūras shēma parādīta turpmāk attēlā.

Periodiskas reģenerācijas shēma

Image Teksts attēlu

Periodiski reģenerējošas cieto daļiņu samazināšanas REC sistēmas testu uzskata par sekmīgu, ja cieto daļiņu nominālās emisijas, kas aprēķinātas, izmantojot turpmāk izklāstīto procedūru, ir robežās, kas noteiktas attiecīgajam samazināšanas līmenim, kuram pieteikuma iesniedzējs vēlas apstiprināt REC.

4.6.1.   Reglamentētās piesārņojošās vielas

Reglamentēto piesārņojošo vielu (CO, HC, PM un NOx) emisijas gan sākotnējos apstākļos, gan modernizētos apstākļos nedrīkst pārsniegt robežvērtības, kas noteiktas standartam, attiecībā uz kuru motora tips tika sākotnēji apstiprināts. Testa ziņojumā ieraksta un parāda NO2/NOx attiecību sākuma apstākļos un modernizētos apstākļos.

NO2 un NOx masas emisijas nosaka, vienlaikus veicot mērījumus saskaņā ar šā pielikuma 4.7.2. punktu un šo noteikumu 13. punktu.

4.6.1.1.   Svērtās cieto daļiņu emisijas

Cieto daļiņu PM masas emisijas (g/kWh) periodiskās reģenerācijas sistēmām nosaka šādi.

PM mass = PM massr × F + (1=F) × PM masswor,

kur:

F

=

reģenerācijas biežums, proti, to testu daļa, kuru laikā notiek reģenerācija (–);

PM masswor

=

vidējā īpatnējā emisija testa laikā, kurā nenotiek reģenerācija (g/kWh);

PM massr

=

vidējā īpatnējā emisija testa laikā, kurā notiek reģenerācija (g/kWh).

Ražotājs, pamatojoties uz labu inženiertehnisko analīzi, var izvēlēties, vai aprēķināt multiplikatīvo vai saskaitāmo reģenerācijas korekcijas koeficientu kr, izsakot emisiju vidējo daudzumu šādi:

 

k r = PM mass/PM masswor (multiplikatīvais korekcijas koeficients)

vai

 

k Ur = PM mass – PM masswor (augšupējs korekcijas koeficients)

vai

 

k Dr = PM mass – PM mass r (lejupējs korekcijas koeficients)

Ja starp reģenerācijas fāzēm izmanto vairāk nekā divus mērījumus emisiju noteikšanai, turpmākie mērījumi un vidējais aritmētiskais ir jāņem tādos pašos intervālos.

4.6.1.2.   Svērtās gāzveida emisijas

Gāzveida komponentu Mgas emisijas (g/kWh) periodiskās reģenerācijas sistēmām nosaka šādi.

Mgas = Mgasr × F + (1 – F) × Mgaswor,

kur:

F

=

reģenerācijas biežums, proti, to testu daļa, kuru laikā notiek reģenerācija;

Mgaswor

=

vidējā īpatnējā emisija testa laikā, kurā nenotiek reģenerācija (g/kWh);

Mgasr

=

vidējā īpatnējā emisija testa laikā, kurā notiek reģenerācija (g/kWh).

Ražotājs, pamatojoties uz labu inženiertehnisko analīzi, var izvēlēties, vai aprēķināt multiplikatīvo vai saskaitāmo reģenerācijas korekcijas koeficientu kr, izsakot emisiju vidējo daudzumu šādi:

 

k r = Mgas/Mgaswor (multiplikatīvais korekcijas koeficients)

vai

 

k Ur = Mgas – Mgaswor (augšupējs korekcijas koeficients)

vai

 

k Dr = Mgas – Mgasr (lejupējs korekcijas koeficients)

4.7.   NO2 emisiju noteikšana

Testēšanu veic testa motoram, ko atlasa saskaņā ar šo noteikumu 12. punktā dotajiem kritērijiem.

4.7.1.   Cieto daļiņu samazināšanas REC atlase NO2 noteikšanai

Testēšanai izmantotā REC var atšķirties no šā pielikuma 4.5. punktā minētās REC. Testējamā cieto daļiņu samazināšanas REC ir:

a)

cieto daļiņu samazināšanas REC, kurai ir lielākais aktīvais tilpums un, ja augšpus izmanto dīzeļdegvielas oksidācijas katalizatoru (DOC), katalītiskais neitralizators, kuram ir lielākais aktīvās virsmas laukums; un

b)

cieto daļiņu samazināšanas REC, kurai ir maksimālais platīna saturs ar maksimālo katalītiski aktīvo materiālu kopējo saturu noteiktā REC saimē.

Izraudzīto cieto daļiņu samazināšanas REC uzstāda tā, lai starp motoru un daļiņu samazināšanas REC būtu vismazākais attālums, kā tas noteikts cieto daļiņu samazināšanas REC piemērošanas diapazonā.

Cieto daļiņu samazināšanas REC ir atslogota un nedarbināta vismaz 125 stundas.

4.7.2.   NO2 emisiju noteikšana

Secīgi veic trīs WHTC vai NRTC testēšanas ciklus atbilstoši lietojumam. Emisijas nosaka trijos ciklos un aprēķina vidējo rādītāju. Ja šo rezultātu diapazons ir lielāks par ± 15 % no vidējās vērtības, veic papildu testēšanas ciklu.

NOx aprēķina un NO2 emisijas nosaka CI motoriem, ko izmanto M un N kategorijas transportlīdzekļos, veicot pilnu WHTC ciklu.

CI motoriem, ko izmanto autoceļiem neparedzētā mobilajā tehnikā vai T kategorijas transportlīdzekļos, kuru lietderīgā jauda ir lielāka par 18 kW, bet nepārsniedz 560 kW, NOx aprēķina un NO2 emisijas nosaka pilnā NRTC ciklā.

5.   TESTĒŠANAS CIKLI

5.1.   Ja REC ir jāizmanto ar motoru, kas apstiprināts izmantošanai uz autoceļiem (saskaņā ar Noteikumiem Nr. 49), REC apstiprināšanai izmanto testēšanas ciklu, kas saistīts ar Noteikumos Nr. 49 noteikto emisiju posmu, attiecībā uz kuru vēlas iegūt REC apstiprinājumu.

5.2.   Ja motoru izmanto autoceļu lietojumā un apstiprinājums ir izdots saskaņā ar Noteikumu Nr. 49 prasībām, motora emisiju pamatlīmeņa noteikšanai izmanto testēšanas ciklu, kas saistīts ar Noteikumos Nr. 49 noteikto emisiju posmu, attiecībā uz kuru motoram ir apstiprinājums.

5.3.   Ja motoru izmanto autoceļu lietojumā, bet tam nav izdots apstiprinājums saskaņā ar Noteikumu Nr. 49 prasībām, motora emisiju pamatlīmeņa noteikšanai izmanto testēšanas ciklu, kas saistīts ar Noteikumos Nr. 49 noteikto emisiju posmu, attiecībā uz kuru vēls iegūt REC apstiprinājumu.

5.4.   Ja REC ir jāizmanto ar motoru, kas apstiprināts izmantošanai ārpus autoceļiem (saskaņā ar Noteikumiem Nr. 96), REC apstiprināšanai izmanto testēšanas ciklu, kas saistīts ar Noteikumos Nr. 96 noteikto emisiju posmu, attiecībā uz kuru vēlas iegūt REC apstiprinājumu.

5.5.   Ja motoru izmanto autoceļiem neparedzētā lietojumā un apstiprinājums ir izdots saskaņā ar Noteikumu Nr. 96 prasībām, motora emisiju pamatlīmeņa noteikšanai izmanto testēšanas ciklu, kas saistīts ar Noteikumos Nr. 96 noteikto emisiju posmu, attiecībā uz kuru motoram ir apstiprinājums.

5.6.   Ja motoru izmanto autoceļiem neparedzētā lietojumā, bet tam nav izdots apstiprinājums saskaņā ar Noteikumu Nr. 96 prasībām, motora emisiju pamatlīmeņa noteikšanai izmanto testēšanas ciklu, kas saistīts ar Noteikumos Nr. 96 noteikto emisiju posmu, attiecībā uz kuru vēlas iegūt REC apstiprinājumu.

5.7.   Lai noteiktu REC efektivitāti un NO2 emisijas, piemērots testēšanas cikls ir šo noteikumu 8.3. punktā noteiktais.


6. PIELIKUMS

NOx SAMAZINĀŠANAS REC (III KLASES REC) TESTS

NOx samazināšanas REC testē šādos posmos, tostarp novērtē sekundāro piesārņojošo vielu emisijas un nosaka NO2 emisijas:

1.   NOSTRĀDĀJUMA UZKRĀŠANAS IZMĒĢINĀJUMS

Nostrādājuma uzkrāšanas izmēģinājumu veic saskaņā ar šo noteikumu 9. punkta prasībām.

2.   MOTORA EMISIJU PAMATLĪMEŅA UN ĪPATNĒJĀ DEGVIELAS PATĒRIŅA NOTEIKŠANA BEZ UZSTĀDĪTAS REC

2.1.   Motora emisiju pamatlīmeni nosaka, veicot motora sistēmas emisiju testu bez REC saskaņā attiecīgi ar Noteikumu Nr. 49 vai Nr. 96 prasībām, atbilstīgi bāzes motora lietojumam un tipa apstiprinājuma līmenim.

2.2.   Lai varētu noteikt samazināšanas efektivitāti, papildus nosaka emisijas, veicot emisiju testu saskaņā ar šo noteikumu 8.3. punkta prasībām.

2.3.   Nosaka īpatnējo degvielas patēriņu (g/kWh), veicot šā pielikuma 2.2. punktā noteikto emisiju testu.

3.   PĒC NOSTRĀDĀJUMA UZKRĀŠANAS IZMĒĢINĀJUMA PABEIGŠANAS UZSTĀDA REC UN NOSAKA EMISIJAS, ĪPATNĒJO DEGVIELAS PATĒRIŅU UN SAMAZINĀŠANAS EFEKTIVITĀTI.

3.1.   Emisijas nosaka, veicot emisiju testu saskaņā ar attiecīgi Noteikumu Nr. 49 vai Noteikumu Nr. 96 prasībām atkarībā no paredzētā lietojuma un iesniegtās REC paredzētā emisiju līmeņa, ar atbilstoši šo noteikumu prasībām uzstādītu REC.

3.2.   Lai noteiktu samazināšanas efektivitāti, papildus nosaka emisijas ar uzstādītu REC, veicot emisiju testu saskaņā ar šo noteikumu 8.3. punkta prasībām.

3.3.   Nosaka īpatnējo degvielas patēriņu (g/kWh), veicot šā pielikuma 3.2. punktā noteikto emisiju testu.

4.   NOx SAMAZINĀŠANAS REC NOVĒRTĒŠANAS KRITĒRIJI

NOx samazināšanas REC sistēmas testu uzskata par sekmīgu, ja gāzveida un cieto daļiņu emisijas, kas izmērītas atbilstoši šo noteikumu 8. punktam, atbilst prasībām.

4.1.   Reglamentētās piesārņojošās vielas

Reglamentēto piesārņojošo vielu (CO, HC, PM un NOx) emisijas sākotnējos apstākļos atbilst robežvērtībām, kas noteiktas tam emisiju posmam vai standartam, attiecībā uz kuru motoram bija piešķirts sākotnējais tipa apstiprinājums.

4.2.   Testa ziņojumā ieraksta un parāda NO2 un NOx attiecību sākuma apstākļos un modernizētos apstākļos.

NO2 un NOx masas emisijas nosaka, vienlaikus veicot mērījumus saskaņā ar šo noteikumu 13.2. punktu.

4.3.   NO2 emisiju noteikšana

Testēšanu veic testa motoram, ko atlasa saskaņā ar šo noteikumu 12. punktā dotajiem kritērijiem.

Secīgi veic trīs WHTC vai NRTC testēšanas ciklus atbilstoši lietojumam. Emisijas nosaka trijos ciklos un aprēķina vidējo rādītāju. Ja šo rezultātu diapazons ir lielāks par ± 15 % no vidējās vērtības, veic papildu testēšanas ciklu.

NOx aprēķina un NO2 emisijas nosaka CI motoriem, ko izmanto M un N kategorijas transportlīdzekļos, veicot pilnu WHTC ciklu.

CI motoriem, ko izmanto autoceļiem neparedzētā mobilajā tehnikā vai T kategorijas transportlīdzekļos, kuru lietderīgā jauda ir lielāka par 18 kW, bet nepārsniedz 560 kW, NOx aprēķina un NO2 emisijas nosaka pilnā NRTC ciklā.

5.   TESTĒŠANAS CIKLI

5.1.   Ja REC ir jāizmanto ar motoru, kas apstiprināts izmantošanai uz autoceļiem (saskaņā ar Noteikumiem Nr. 49), REC apstiprināšanai izmanto testēšanas ciklu, kas saistīts ar Noteikumos Nr. 49 noteikto emisiju posmu, attiecībā uz kuru vēlas iegūt REC apstiprinājums.

5.2.   Ja motoru izmanto autoceļu lietojumā un apstiprinājums ir izdots saskaņā ar Noteikumu Nr. 49 prasībām, motora emisiju pamatlīmeņa noteikšanai izmanto testēšanas ciklu, kas saistīts ar Noteikumos Nr. 49 noteikto emisiju posmu, attiecībā uz kuru motoram ir apstiprinājums.

5.3.   Ja motoru izmanto autoceļu lietojumā, bet tam nav izdots apstiprinājums saskaņā ar Noteikumu Nr. 49 prasībām, motora emisiju pamatlīmeņa noteikšanai izmanto testēšanas ciklu, kas saistīts ar Noteikumos Nr. 49 noteikto emisiju posmu, attiecībā uz kuru vēls iegūt REC apstiprinājumu.

5.4.   Ja REC ir jāizmanto ar motoru, kas apstiprināts izmantošanai ārpus autoceļiem (saskaņā ar Noteikumiem Nr. 96), REC apstiprināšanai izmanto testēšanas ciklu, kas saistīts ar Noteikumos Nr. 96 noteikto emisiju posmu, attiecībā uz kuru vēlas iegūt REC apstiprinājumu.

5.5.   Ja motoru izmanto autoceļiem neparedzētā lietojumā un apstiprinājums ir izdots saskaņā ar Noteikumu Nr. 96 prasībām, motora emisiju pamatlīmeņa noteikšanai izmanto testēšanas ciklu, kas saistīts ar Noteikumos Nr. 96 noteikto emisiju posmu, attiecībā uz kuru motoram ir apstiprinājums.

5.6.   Ja motoru izmanto autoceļiem neparedzētā lietojumā, bet tam nav izdots apstiprinājums saskaņā ar Noteikumu Nr. 96 prasībām, motora emisiju pamatlīmeņa noteikšanai izmanto testēšanas ciklu, kas saistīts ar Noteikumos Nr. 96 noteikto emisiju posmu, attiecībā uz kuru vēlas iegūt REC apstiprinājumu.

5.7.   Lai noteiktu REC efektivitāti un NO2 emisijas, piemērots testēšanas cikls ir šo noteikumu 8.3. punktā noteiktais.


7. PIELIKUMS

PM UN NOX SAMAZINĀŠANAS REC (IV KLASES REC) TESTS

NOx un PM samazināšanas REC testē šādos posmos, tostarp novērtē sekundāro piesārņojošo vielu emisijas un nosaka NO2 emisijas.

1.   NOSTRĀDĀJUMA UZKRĀŠANAS IZMĒĢINĀJUMS

Nostrādājuma uzkrāšanas izmēģinājumu veic saskaņā ar šo noteikumu 9. punkta prasībām.

2.   MOTORA EMISIJU PAMATLĪMEŅA UN ĪPATNĒJĀ DEGVIELAS PATĒRIŅA NOTEIKŠANA BEZ UZSTĀDĪTAS REC

PM un NOx samazināšanas REC testos ievēro prasības attiecībā uz katras piesārņojošās vielas testēšanas prasībām, kas noteiktas šo noteikumu 5. pielikuma 2. punktā un 6. pielikuma 2. punktā.

3.   PĒC NOSTRĀDĀJUMA UZKRĀŠANAS IZMĒĢINĀJUMA PABEIGŠANAS UZSTĀDA REC UN NOSAKA EMISIJAS, ĪPATNĒJO DEGVIELAS PATĒRIŅU UN SAMAZINĀŠANAS EFEKTIVITĀTI.

PM un NOx samazināšanas REC testos ievēro prasības attiecībā uz katras piesārņojošās vielas testēšanas prasībām, kas noteiktas šo noteikumu 5. pielikuma 3. punktā un 6. pielikuma 3. punktā.

4.   NOx UN PM SAMAZINĀŠANAS REC NOVĒRTĒŠANAS KRITĒRIJI

4.1.   PM un NOx samazināšanas REC testos ievēro prasības attiecībā uz katras piesārņojošās vielas testēšanas prasībām, kas noteiktas šo noteikumu 5. pielikuma 4. punktā un 6. pielikuma 4. punktā, izņemot, kā norādīts šā pielikuma 4.2. punktā.

4.2.   IV klases REC ar cieto daļiņu samazināšanas REC uzstādītu augšpus NOx samazināšanas REC šo noteikumu 5. pielikuma 4.7.1. punktu nepiemēro.

5.   TESTĒŠANAS CIKLI

5.1.   PM un NOx samazināšanas REC testus veic, izmantojot visām šo noteikumu 5. pielikuma un 6. pielikuma prasībām atbilstošus testēšanas ciklus.


8. PIELIKUMS

TESTU SECĪBA

1.   CIETO DAĻIŅU SAMAZINĀŠANAS REC TESTU SECĪBA

Image

2.   NOx SAMAZINĀŠANAS REC TESTU SECĪBA

Image

3.   CIETO DAĻIŅU UN NOx SAMAZINĀŠANAS REC TESTU SECĪBA

Image


9. PIELIKUMS

ROBEŽVĒRTĪBU ATBILSTĪBU TABULAS

1.

Šajās tabulās ir sniegtas katram REC veidam piemērojamās prasības attiecībā uz nākamā stingrākā emisiju posma robežvērtību izpildi, kā noteikts šo noteikumu 8.2. punktā.

2.

Tabulās ir sniegtas emisiju robežvērtības g/kWh, kas būtu jāizpilda, lai panāktu līdzvērtību norādītajam standartam no katra pamatlīmeņa.

3.

Saistībā ar šo noteikumu 8.3. punktā noteiktajām efektivitātes prasībām var būt noteikts, ka izmērītajām emisijām ir jābūt zemākām nekā šīs robežvērtības.

A9/1. tabula

Līdzvērtības tabula Noteikumu Nr. 49 standartsērijām

Emisiju robežvērtības, g/kWh

Pamatlīmenis (*)

Komponents

I/IIA/IIB klase

Standartam

III klase

Standartam

IV klase

Standartam

A

B1

B2

C

A

B1

B2

A

B1

B2

C

Pirms A

NOx

(ESC)

5,0

3,5

2,0

5,0

3,5

2,0

2,0

(ETC)

5,0

3,5

2,0

5,0

3,5

2,0

2,0

PM

(ESC)

0,10 (1)

0,02

0,02

0,02

0,10 (1)

0,02

0,02

0,02

(ETC)

0,16 (2)

0,03

0,03

0,02

0,16 (2)

0,03

0,03

0,02


Pamatlīmenis (*)

Komponents

I/IIA/IIB klase

Standartam

III klase

Standartam

IV klase

Standartam

B1

B2

C

 

B1

B2

C

B1

B2

C

 

A

NOx

(ESC)

 

3,5

2,0

2,0

3,5

2,0

2,0

 

(ETC)

 

3,5

2,0

2,0

3,5

2,0

2,0

 

PM

(ESC)

0,02

0,02

0,02

 

0,02

0,02

0,02

 

(ETC)

0,03

0,03

0,02

 

0,03

0,03

0,02

 


Pamatlīmenis (*)

Komponents

I/IIA/IIB klase

Standartam

III klase

Standartam

IV klase

Standartam

B2

C

D

 

B2

C

D

B2

C

D

 

B1

NOx

(ESC)

 

2,0

2,0

 

2,0

2,0

 

(ETC)

 

2,0

2,0

 

2,0

2,0

 

(WHSC)

 

0,4

0,4

 

(WHTC)

 

0,46

0,46

 

PM

(ESC)

0,02

0,02

 

0,02

0,02

 

(ETC)

0,03

0,02

 

0,03

0,02

 

(WHSC)

0,01

 

0,01

 

(WHTC)

0,01

 

0,01

 


Pamatlīmenis (*1)

Komponents

I/IIA/IIB klase

Standartam

III klase

Standartam

IV klase

Standartam

C

D

 

 

C

D

 

C

D

 

 

B2

NOx

(ESC)

 

 

2,0

 

2,0

 

 

(ETC)

 

 

2,0

 

2,0

 

 

(WHSC)

 

 

0,4

 

0,4

 

 

(WHTC)

 

 

0,46

 

0,46

 

 

PM

(ESC)

0,02

 

 

 

0,02

 

 

(ETC)

0,02

 

 

 

0,02

 

 

(WHSC)

0,01

 

 

 

0,01

 

 

(WHTC)

0,01

 

 

 

0,01

 

 


A9/2. tabula

Līdzvērtības tabula Noteikumiem Nr. 96/I/II klases REC

Pamatlīmenis (*2)

Lietderīgā jauda

(kW)

Komponents

(g/kWh)

I/II klase, standartam

H

I

J

K

L

M

N

P

Q

R

E

130 ≤ P ≤ 560

PM

0,025

0,025

F

75 ≤ P < 130

PM

0,025

0,025

G

37 ≤ P < 75

PM

0,025 (3)

0,025 (4)

0,025 (3)

D

18 ≤ P < 37

PM

0,6 (5)

 

H

130 ≤ P ≤ 560

PM

0,025

0,025

I

75 ≤ P < 130

PM

0,025

0,025

J

37 ≤ P < 75

PM

0,025 (3)

0,025 (4)

0,025 (3)

K

19 ≤ P < 37

PM

 

L

130 ≤ P ≤ 560

PM

M

75 ≤ P < 130

PM

N

56 ≤ P < 75

PM

P

37 ≤ P < 56

PM


A9/3. tabula

Līdzvērtības tabula Noteikumiem Nr. 96/III klases REC

Pamatlīmenis (*3)

Lietderīgā jauda

(kW)

Komponents

(g/kWh)

III klase, standartam

H

I

J

K

L

M

N

P

Q

R

E

130 ≤ P ≤ 560

NOx

4,0 (9)

2,0

0,4

F

75 ≤ P < 130

NOx

4,0 (9)

3,3

0,4

G

37 ≤ P < 75

NOx

4,7 (9)

3,3 (6)

4,7 (7)  (9)

0,4 (6)

D

18 ≤ P < 37

NOx

7,5 (8)  (9)

 

H

130 ≤ P ≤ 560

NOx  (8)

2,0

0,4

I

75 ≤ P < 130

NOx  (8)

3,3

0,4

J

37 ≤ P < 75

NOx  (8)

3,3 (6)

4,7 (7)  (9)

0,4 (6)

K

19 ≤ P < 37

NOx  (8)

 

L

130 ≤ P ≤ 560

NOx

0,4

M

75 ≤ P < 130

NOx

0,4

N

56 ≤ P < 75

NOx

0,4

P

37 ≤ P < 56

NOx


A9/4. tabula

Līdzvērtības tabula Noteikumiem Nr. 96/IV klases REC

Pamatlīmenis (*4)

Lietderīgā jauda

(kW)

Komponents

(g/kWh)

IV klase, standartam

H

I

J

K

L

M

N

P

Q

R

E

130 ≤ P ≤ 560

PM

0,025

0,025

NOx

4,0 (13)

2,0

0,4

F

75 ≤ P < 130

PM

0,025

0,025

NOx

4,0 (13)

3,3

0,4

G

37 ≤ P < 75

PM

0,025 (10)

0,025 (11)

0,025 (10)

NOx

4,7 (13)

3,3 (10)

4,7 (11)  (13)

0,4 (10)

D

18 ≤ P < 37

PM

0,6 (12)

NOx

7,5 (12)  (13)

 

H

130 ≤ P ≤ 560

PM

0,025

0,025

NOx  (12)

2,0

0,4

I

75 ≤ P < 130

PM

0,025

0,025

NOx  (12)

3,3

0,4

J

37 ≤ P < 75

PM

0,025 (10)

0,025 (11)

0,025 (10)

NOx  (12)

3,3 (10)

4,7 (11)  (13)

0,4 (10)

K

19 ≤ P < 37

PM

NOx  (12)

 

L

130 ≤ P ≤ 560

PM

NOx

0,4

M

75 ≤ P < 130

PM

NOx

0,4

N

56 ≤ P < 75

PM

NOx

0,4

P

37 ≤ P < 56

PM

NOx


(1)  0,13 g/kWh motoriem, kuru viena cilindra darba tilpums ir mazāks par 0,75 dm3 un nominālās jaudas apgriezieni pārsniedz 3 000 min– 1.

(2)  0,21 g/kWh motoriem, kuru viena cilindra darba tilpums ir mazāks par 0,75 dm3 un nominālās jaudas apgriezieni pārsniedz 3 000 min– 1.

(*1)  Kur A, B1, B2 un C atbilst Noteikumu Nr. 49 05. sērijas grozījumu 1. un 2. tabulā dotajām robežvērtībām un D atbilst Noteikumu Nr. 49 06. sērijas grozījumos dotajām robežvērtībām.

(3)  Tikai motoriem 56 ≤ P < 75.

(4)  Tikai motoriem 37 ≤ P < 56.

(5)  Tikai motoriem 19 ≤ P < 37. Pieņem, ka motoriem 18 ≤ P < 19 nav nākamā posma.

(*2)  Kur pamatlīmenis atbilst Noteikumu Nr. 96 2. revīzijā noteiktajam.

(6)  Tikai motoriem 56 ≤ P < 75.

(7)  Tikai motoriem 37 ≤ P < 56.

(8)  Tikai motoriem 19 ≤ P < 37. Pieņem, ka motoriem 18 ≤ P < 19 nav nākamā posma.

(9)  Ogļūdeņražu un slāpekļa oksīdu summa.

(*3)  Kur pamatlīmenis atbilst Noteikumu Nr. 96 2. revīzijā noteiktajam.

(10)  Tikai motoriem 56 ≤ P < 75.

(11)  Tikai motoriem 37 ≤ P < 56.

(12)  Tikai motoriem 19 ≤ P < 37. Pieņem, ka motoriem 18 ≤ P < 19 nav nākamā posma.

(13)  Ogļūdeņražu un slāpekļa oksīdu summa.

(*4)  Kur pamatlīmenis atbilst Noteikumu Nr. 96 2. revīzijā noteiktajam.


10. PIELIKUMS

NOx kontroles diagnostikas sistēmas prasības attiecībā uz NOx samazināšanas vai NOx un cieto daļiņu samazināšanas REC, kurai nepieciešams reaģents

1.   IEVADS

Šajā pielikumā dotas NOx kontroles diagnostikas (NCD) sistēmas prasības NOx samazināšanas vai NOx un cieto daļiņu samazināšanas REC, kurās NOx samazināšanai izmanto reaģentu.

2.   DIAGNOSTIKAS PRASĪBAS

2.1.   NCD sistēma spēj identificēt ar REC saistītos darbības traucējumus, kas aplūkoti šajā pielikumā, izmantojot kļūmes ziņojumus, kas saglabāti REC datora atmiņā, un pēc pieprasījuma paziņot šo informāciju uz āru.

2.2.   NCD sistēma reģistrē kļūmes ziņojumu par katru atsevišķu darbības traucējumu.

2.3.   NCD sistēma secina, vai pastāv darbības traucējums.

2.3.1.   Darbības traucējumus atklāj ekspluatācijas 60 minūšu laikā, izņemot šā pielikuma 2.3.1.1. un 2.3.2. punktā minētos gadījumus.

2.3.1.1.   Gadījumos, kad pārraudzības ierīcei nepieciešamas vairāk nekā 60 minūtes darbības traucējuma konstatēšanai un apstiprināšanai, tipa apstiprinātāja iestāde drīkst atļaut ilgāku pārraudzības periodu ar nosacījumu, ka REC ražotājs pamato vajadzību pēc ilgāka perioda (piemēram, ar tehnisko argumentāciju, eksperimentu rezultātiem, gūto pieredzi).

2.3.2.   Darbības traucējumus attiecībā uz reaģenta līmeņa pārraudzību un dozēšanas konstatēšanu neapsildāmā REC sistēmā konstatē ekspluatācijas 10 minūšu laikā.

2.4.   Kļūmes ziņojumus no REC datora atmiņas pati NCD sistēma nedzēš līdz brīdim, kamēr ar šo ziņojumu saistītā kļūme nav novērsta, izņemot šā pielikuma 6.1.4. punktā minēto gadījumu.

2.5.   Visi pārprogrammējamie NCD sistēmas datoru kodi vai darbības parametri ir aizsargātie pret neatļautu iejaukšanos un nodrošina vismaz tāda līmeņa aizsardzība, kas atbilst ISO 15031-7 (SAE J 2186) vai SAE J1939-73.

3.   NCD SAIME

3.1.   REC ražotājs ir atbildīgs par NCD saimes sastāva noteikšanu. Motoru grupēšana NCD saimē balstās uz labu inženiertehnisko spriedumu, un to apstiprina tipa apstiprinātāja iestāde.

Motori, kas nepieder pie tās pašas motoru saimes, tostarp dažādu motoru ražotāju motori, drīkst būt vienas NCD saimes motori.

3.2.   Parametri NCD saimes definēšanai

3.2.1.   NCD saimi raksturo konstrukcijas galvenie parametri, kas ir kopīgi visām saimes NCD sistēmām.

3.2.2.   Lai NCD sistēmas varētu uzskatīt par piederīgām vienai un tai pašai NCD saimei, ir līdzīgs šādu galveno parametru uzskaitījums:

a)

NOx emisiju kontroles sistēmas;

b)

NCD pārraudzības metodes;

c)

NCD pārraudzības kritēriji;

d)

pārraudzības parametri (piem., biežums).

3.2.3.   Šīs līdzības REC ražotājs pierāda ar atbilstošiem tehniskiem demonstrējumiem vai citām pienācīgām procedūrām, un tām nepieciešams tipa apstiprinātājas iestādes apstiprinājums.

Ražotājs drīkst lūgt tipa apstiprinātāju iestādi apstiprināt nelielas atšķirības NCD sistēmas pārraudzības/diagnostikas metodēs, ko rada motora konfigurācijas variācijas.

4.   LIETOTĀJA BRĪDINĀŠANAS SISTĒMA

4.1.   REC satur lietotāja brīdināšanas sistēmu, kas ar vizuāliem un skaņas brīdinājumiem informē vadītāju vai lietotāju par zemu reaģenta līmeni, neatbilstošu reaģenta kvalitāti, dozēšanas pārtraukšanu vai šā pielikuma 10. punktā minēto darbības traucējumu, kas konstatēts saskaņā ar šā pielikuma 2.3. punktu, un ka tā rezultātā aktivizēsies šā pielikuma 5. punktā aprakstītā lietotāja iesaistīšanas sistēma, ja traucējums netiek savlaicīgi novērsts.

4.1.1.   Nedrīkst būt iespējama lietotāja brīdināšanas sistēmas vienkārša atslēgšana vai ignorēšana.

4.2.   Lietotāja brīdināšanas sistēma drīkst sastāvēt no vienas vai vairākām spuldzēm vai attēlot īsus ziņojumus, tostarp ziņojumus, kuros skaidri norādīts:

a)

līdz iesaistīšanas aktivizēšanai atlikušais laiks;

b)

iesaistīšanās apmērs, piemēram, laika daudzums restartēšanai;

c)

nosacījumi, kādos iespējams atcelt mašīnas darbības bloķēšanu.

4.3.   Konstatējot darbības traucējumu saskaņā ar šā pielikuma 2.3. punktu, tiek aktivizēts vizuāls brīdinājums saskaņā ar šā pielikuma 4.2. punktu.

4.4.   Kad kopš darbības traucējuma konstatēšanas ir pagājušas 10 stundas, papildus vizuālajam brīdinājumam tiek aktivizēts skaņas brīdinājuma signāls.

4.5.   Kad kopš darbības traucējuma konstatēšanas ir pagājušas 10 līdz 19 stundas, pieaug vizuālā un skaņas brīdinājuma signāla intensitāte.

4.6.   Kad kopš darbības traucējuma konstatēšanas ir pagājušas 19 stundas, vadītājs vai lietotājs tiek informēts, ka pēc vēl vienas darbības stundas, ja darbības traucējums netiks novērsts, motoru pēc tā izslēgšanas vairs nevarēs iedarbināt.

4.6.1.   Šo brīdinājumu skaidri parāda:

a)

ieslēdzas otra spuldze, kuras nozīme ir aprakstīta REC rokasgrāmatā; vai

b)

ziņojums, piemēram, “motoru pēc izslēgšanas vairs nevarēs iedarbināt”.

4.7.   Lietotāja brīdināšanas sistēma izslēdzas, kad vairs nepastāv apstākļi, kas likuši tai aktivizēties. Nav iespējama lietotāja brīdināšanas sistēmas automātiska izslēgšanās, nenovēršot tās aktivizēšanās cēloni.

4.8.   Kā daļu tipa apstiprinājuma pieteikuma REC ražotājs demonstrē šā pielikuma 11. punktā aprakstītās lietotāja brīdināšanas sistēmas darbību.

5.   LIETOTĀJA IESAISTĪŠANAS SISTĒMA

5.1.   REC ierīce satur lietotāja iesaistīšanas sistēmu, kas aktivizējas, ja REC darbības traucējumi netiek savlaicīgi novērsti.

5.2.   Lietotāja iesaistīšanas sistēma aktivizējas, kad pagājušas 20 stundas kopš darbības traucējuma konstatēšanas, ja vien šā pielikuma 6.2. un 7.3. punktā nav noteikts citādi.

5.3.   Līdzstrāvas padevi uz motora starteri (piemēram, termināli 30 saskaņā ar DIN 72552) pārtrauc šādā veidā:

5.3.1.

Starp akumulatoru un motora starteri uzstāda strāvas pārtraukšanas slēdzi, kura darbību kontrolē NCD sistēma.

5.3.2.

Pārtraukšanas slēdža savienojumus izgatavo no sagraujamām drošības ierīcēm, piemēram, nogriežamas skrūves, slēgvārsta vai tamlīdzīgi.

5.4.   Pēc motora izslēgšanas tas ir atkārtoti iedarbināms ne ātrāk kā pēc 5 stundām.

5.5.   Kā daļu tipa apstiprinājuma pieteikuma REC ražotājs demonstrē šā pielikuma 11. punktā aprakstītās lietotāja iesaistīšanas sistēmas darbību.

5.6.   Ar tipa apstiprinātājas iestādes iepriekšēju apstiprinājumu REC var aprīkot ar līdzekļiem, lai lietotāja iesaistīšanas sistēmu varētu atslēgt ārkārtas situācijā, ko nosaka valsts vai reģionālā valdība, tās avārijas dienesti vai tās bruņotie spēki.

6.   SPECIFISKAS PRASĪBAS LIETOTĀJA BRĪDINĀŠANAS UN IESAISTĪŠANAS SISTĒMAI

6.1.   Ja darbības traucējums nav novērsts pēc motora atkārtotas iedarbināšanas saskaņā ar šā pielikuma 5.4. punktu, piemēro šādus noteikumus:

6.1.1.

Lietotāja brīdināšanas sistēmu aktivizē saskaņā ar šā pielikuma 4.3.–4.7. punktu.

6.1.2.

Lietotāja iesaistīšanas sistēmu aktivizē saskaņā ar šā pielikuma 5.2. un 5.3. punktu, kad ir pagājušas 20 stundas pēc šā pielikuma 6.1.1. punktā minētā darbības traucējuma konstatēšanas.

6.1.3.

Pēc motora izslēgšanas tā atkārtota iedarbināšana nav iespējama 48 stundas.

6.1.4.

Neizdzēšamos kļūmes ziņojumus, kas identificē REC sistēmas kļūmju iemeslu, NCD sistēma saglabā vismaz 400 dienas.

6.1.4.1.

Kļūmju ziņojumiem ar piekļūt, izmantojot universālo skenēšanas instrumentu, kas definēts šo noteikumu 3.36.1. punktā.

6.1.5.

Ja kļūme ir novērsta pēc motora izslēgšanas, NCD sistēma var ļaut iedarbināt motoru pirms 48 stundu perioda beigām, ja veikts pieprasījums ar šo noteikumu 3.36.2. punktā definēto ražotāja skenēšanas instrumentu, izmantojot paroles kodu, ko pēc pieprasījuma sniedz REC ražotājs vai pilnvarotais tirgotājs.

6.1.5.1.

REC ražotājs nodrošina piemērotu instrumentu pieejamību tirgū tehniskās apkopes uzņēmumiem vai tirgotājiem.

6.1.5.2.

Šā pielikuma 6.1.5. punkta noteikumu izmanto ne vairāk kā vienu reizi.

6.1.5.3.

Piemēro šā pielikuma 6.1.4. punkta noteikumus.

6.2.   Neapsildāma REC sistēma

6.2.1.   Šā pielikuma 4.3. punktā aprakstītā lietotāja brīdināšanas sistēma aktivizējas, ja reaģenta dozēšana nenotiek ≤ 266 K (– 7 °C) apkārtējā temperatūrā atbilstoši šā pielikuma 2.3.2. punktam.

6.2.2.   Šā pielikuma 5.3.–5.6. punktā aprakstītā lietotāja iesaistīšanas sistēma aktivizējas, ja reaģenta dozēšana nenotiek ilgākais 70 minūtes pēc motora iedarbināšanas ≤ 266 K (– 7 °C) apkārtējā temperatūrā.

7.   REAĢENTA PIEEJAMĪBA

7.1.   Reaģenta līmeņa indikators

Reaģenta indikatora minimālais pieņemamais veiktspējas līmenis ir tāds, ka tas nepārtraukti uzrāda reaģenta līmeni, kamēr ir aktivizēta šā pielikuma 4. punktā minētā lietotāja brīdināšanas sistēma. Reaģenta indikatora forma var būt gan analogais, gan digitālais displejs, kas reaģenta līmeni var attēlot kā pilnas tvertnes ietilpības proporciju, ka atlikušā reaģenta daudzumu vai aplēstās atlikušās darba stundas.

7.2.   Lietotāja brīdināšanas sistēmas aktivizēšana

7.2.1.   Lietotāja brīdināšanas sistēma aktivizējas saskaņā ar šā pielikuma 4.3. punktu, ja reaģenta līmenis ir zemāks par:

a)

10 % no reaģenta tvertnes ietilpības vai lielākas procentuālās vērtības pēc REC ražotāja izvēles; vai

b)

līmeni, kas atbilst transportlīdzekļa vai mašīnas 12 stundu darbam vidējos ekspluatācijas apstākļos.

7.2.2.   Reaģenta indikatora brīdinājums ir pietiekami skaidrs, lai vadītājs vai lietotājs saprastu, ka reaģenta līmenis ir zems. Ja brīdināšanas sistēmai ir ziņojumu ekrāna sistēma, vizuālais brīdinājums parāda ziņojums par reaģenta zemu līmeni. (Piemēram, “urīnvielas līmenis zems”, “AdBlue līmenis zems” vai “maz reaģenta”).

7.2.3.   Šā pielikuma 4.4.–4.6. punktu nepiemēro.

7.2.4.   Lietotāja brīdināšanas sistēmas signālu intensitāte palielinās, kad reaģenta līmenis ir zemāks par:

a)

2,5 % no reaģenta tvertnes ietilpības vai lielākas procentuālās vērtības pēc REC ražotāja izvēles; vai

b)

līmeni, kas atbilst transportlīdzekļa vai mašīnas 3 stundu darbam vidējos ekspluatācijas apstākļos.

Šo brīdinājumu skaidri parāda:

a)

otras spuldzes iedegšanās, kuras nozīme ir aprakstīta REC rokasgrāmatā; vai

b)

ziņojums, piemēram, “papildināt urīnvielu”, “papildināt AdBlue” vai “papildināt reaģentu”.

7.2.5.   Nedrīkst būt iespējama lietotāja brīdināšanas sistēmas izslēgšana, kamēr reaģenta daudzumu nepapildina līdz līmenim, kas to neaktivizē.

7.3.   Lietotāja iesaistīšanas sistēmas aktivizēšana

7.3.1.   Šā pielikuma 5.3.–5.6. punktā aprakstītā lietotāja iesaistīšanas sistēma aktivizējas, ja reaģenta tvertne ir tukša vai reaģenta līmenis ir zemāks par 2,5 % no nominālās pilnās ietilpības pēc REC ražotāja ieskatiem.

7.3.2.   Nedrīkst būt iespējama lietotāja iesaistīšanas sistēmas izslēgšana, kamēr reaģenta daudzumu nepapildina līdz līmenim, kas attiecīgo sistēmu neaktivizē.

8.   REAĢENTA KVALITĀTES PĀRRAUDZĪBA

8.1.   REC ierīce satur līdzekļus nepareiza reaģenta klātbūtne noteikšanai tvertnē, piemēram, NOx sensoru, reaģenta kvalitātes sensoru vai līdzvērtīgu līdzekli.

8.2.   Ražotājs norāda minimālo pieņemamo reaģenta koncentrāciju CDmin, kas nodrošina NOx emisijas no izpūtēja, kuras nepārsniedz:

a)

0,9 g/kWh modernizētām motoru sistēmām, kas atbilst Noteikumu Nr. 96 NOx emisijas robežvērtībām Q un R posmam; vai

b)

NOx emisiju robežvērtību + 1,5 g/kWh visām pārējām sistēmām.

8.2.1.   Tipa apstiprināšanas laikā šādi demonstrē pareizu CDmin vērtību un reģistrē dokumentācijas paketē, kas aprakstīta 1. pielikumā.

8.2.1.1.   Testu veic, darbinot attiecīgi WHTC vai NRTC cikla karsto daļu, izmantojot reaģentu koncentrācijā CDmin.

8.2.1.2.   Drīkst veikt WHTC vai NRTC sagatavošanas ciklu vai REC ražotāja noteikto sagatavošanas ciklu, kas ļauj noslēgtai NOx kontroles sistēmai pielāgoties reaģenta kvalitātei ar koncentrāciju CDmin.

8.2.1.3.   NOx emisija šajā testā ir mazāka par šā pielikuma 8.2. punktā noteikto NOx robežvērtību.

8.2.2.   Jebkādu reaģenta koncentrāciju, kas ir zemāka par CDmin, konstatē un šā pielikuma 8.1. punkta izpratnē to uzskata par nepareizu reaģentu.

8.3.   Reaģenta kvalitāti mēra īpašs skaitītājs (“reaģenta kvalitātes skaitītājs”). Reaģenta kvalitātes skaitītājs uzskaita ar nepareizu reaģentu nostrādāto stundu skaitu.

8.3.1.   Ražotājs pēc izvēles drīkst reaģenta kvalitātes kļūmi grupēt vienā sarakstā kopā ar šā pielikuma 9. un 10. punktā uzskaitītajām kļūmēm.

8.4.   Lietotāja brīdināšanas sistēmas aktivizēšana

8.4.1.   Lietotāja brīdināšanas sistēmu aktivizē saskaņā ar šā pielikuma 4. punktu.

8.4.2.   Ja lietotāja brīdināšanas sistēma satur ziņojumu displeju, tas parāda brīdinājuma iemesla ziņojumu, ja tas ir tehniski iespējams (piem., “konstatēta nepareiza urīnviela”, “konstatēts nepareizs AdBlue” vai “konstatēts nepareizs reaģents”).

8.5.   Lietotāja iesaistīšanas sistēmas aktivizēšana

8.5.1.   Lietotāja iesaistīšanas sistēmu aktivizē saskaņā ar šā pielikuma 5. punktu.

9.   REAĢENTA DOZĒŠANA

9.1.   Motors satur līdzekļus dozēšanas pārtraukšanas noteikšanai.

9.2.   Dozēšanu mēra īpašs skaitītājs (“dozēšanas skaitītājs”). Šis skaitītājs uzskaita ar reaģenta dozēšanas pārtraukšanu nostrādāto stundu skaitu. Tas nav nepieciešams, kad saņemta pārtraukšanas komanda, jo transportlīdzekļa vai mašīnas ekspluatācijas apstākļi ir tādi, ka emisijas veiktspējai reaģenta dozēšana nav vajadzīga.

9.2.1.   REC ražotājs pēc izvēles drīkst reaģenta dozēšanas kļūmi grupēt vienā sarakstā kopā ar šā pielikuma 8. un 10. punktā uzskaitītajām kļūmēm.

9.3.   Lietotāja brīdināšanas sistēmas aktivizēšana

9.3.1.   Lietotāja brīdināšanas sistēmu aktivizē saskaņā ar šā pielikuma 4. punktu.

9.3.2.   Ja brīdināšanas sistēma satur ziņojumu displeju, tas parāda brīdinājuma iemesla ziņojumu (piem., “urīnvielas dozēšanas darbības traucējums”, “AdBlue dozēšanas darbības traucējums” vai “reaģenta dozēšanas darbības traucējums”).

9.4.   Lietotāja iesaistīšanas sistēmas aktivizēšana

9.4.1.   Lietotāja iesaistīšanas sistēmu aktivizē saskaņā ar šā pielikuma 5. punktu.

10.   UZ NEATĻAUTU IEJAUKŠANOS ATTIECINĀMU KĻŪMJU PĀRRAUDZĪBA

10.1.   Papildus reaģenta līmenim reaģenta tvertnē, reaģenta kvalitātei un reaģenta dozēšanas pārtraukšanai pārrauga šādas kļūmes, jo tās var attiecināt uz neatļautu iejaukšanos:

a)

atvienots reaģenta dozēšanas vārsts;

b)

atvienots reaģenta sūknis;

c)

šā pielikuma 10.1.1. punktā aprakstītie NCD sistēmas darbības traucējumi vai atvienošana.

10.1.1.   NCD sistēmu pārrauga attiecībā uz elektriskām kļūmēm un jebkādu sensoru noņemšanu vai atslēgšanu, kuri liedz tai noteikt jebkādas citas šā pielikuma 7.–9. punktā minētās kļūmes.

Diagnostikas darbības rādītājus ietekmējošo sensoru nepilnīgs uzskaitījums ietver tos, kuri tieši mēra NOx koncentrāciju, urīnvielas kvalitātes sensorus, apkārtējās vides sensorus un reaģenta dozēšanas, reaģenta līmeņa vai reaģenta patēriņa pārraudzības sensorus.

10.2.   Specifisks skaitītājs mēra katru šā pielikuma 10.1. punktā minēto pārraudzības kļūmi. NCD sistēmas skaitītāji uzskaita darba stundas, kad NCD sistēmas diagnostikas spēja nav pieejama. Ir atļauts sagrupēt vienā skaitītājā vairākus darbības traucējumus.

10.2.1.   Ražotājs pēc izvēles drīkst NCD sistēmas kļūmi grupēt vienā sarakstā kopā ar šā pielikuma 8. un 9. punktā uzskaitītajām kļūmēm.

10.3.   Kā alternatīvu šā pielikuma 10.1. punkta prasībām ražotājs drīkst izmantot NOx sensoru, kas atrodas izplūdes gāzēs. Šādā gadījumā:

a)

NOx vērtība nedrīkst pārsniegt zemāko no šādām robežvērtībām:

i)

piemērojamo REC tipa apstiprinājuma NOx robežvērtību divkāršā apmērā; vai

ii)

ne vairāk kā 1 g/kWh pieaugumu virs piemērojamās REC tipa apstiprinājuma NOx robežvērtības;

b)

drīkst izmantot vienu kļūmi “augsts NOx – cēlonis nezināms”.

10.4.   Lietotāja brīdināšanas sistēmas aktivizēšana

10.4.1.   Lietotāja brīdināšanas sistēmu aktivizē saskaņā ar šā pielikuma 4. punktu.

10.4.2.   Ja brīdināšanas sistēma satur ziņojumu displeju, tas parāda brīdinājuma iemesla ziņojumu (piem., “atvienots reaģenta dozēšanas vārsts” vai “kritiska emisijas kļūme”).

10.5.   Lietotāja iesaistīšanas sistēmas aktivizēšana

10.5.1.   Lietotāja iesaistīšanas sistēmu aktivizē saskaņā ar šā pielikuma 5. punktu.

11.   DEMONSTRĒŠANAS PRASĪBAS

11.1.   Tipa apstiprināšanas laikā atbilstību šā pielikuma prasībām demonstrē, veicot:

a)

lietotāja brīdināšanas sistēmas aktivizēšanas demonstrāciju;

b)

lietotāja iesaistīšanas sistēmas aktivizēšanas demonstrāciju.

11.2.   Lietotāja brīdināšanas sistēmas aktivizēšanas demonstrēšana

11.2.1.   Brīdināšanas sistēmas aktivizēšanas atbilstību parāda, veicot divus testus: nav reaģenta un ir viena šā pielikuma 8.–10. punktā aplūkotā kļūmes kategorija.

11.2.2.   Lai demonstrētu brīdināšanas sistēmas aktivizēšanos neatbilstošas reaģenta kvalitātes gadījumā, izvēlas reaģentu ar vismaz tādu aktīvās vielas atšķaidījumu, kas ir vienāds ar vai lielāks par to, ko ražotājs paziņojis (CDmin) saskaņā ar šā pielikuma 8.2. punkta prasībām.

11.2.3.   Lai demonstrētu lietotāja brīdināšanas sistēmas aktivizēšanos, ar tipa apstiprinātājas iestādes piekrišanu veici zvēli, par pamatu ņemot iespējamo kļūmju uzskaitījumu, ko REC ražotājs ir iesniedzis tipa apstiprinātājai iestādei.

11.2.4.   Šīs demonstrēšanas nolūkos veic atsevišķu testu attiecībā uz katru šā pielikuma 11.2.1. punktā minēto kļūmi.

11.2.5.   Testa laikā nedrīkst būt neviena cita kļūme, izņemot testā pārbaudāmo.

11.2.6.   Pirms testa sākšanas izdzēš visus kļūmes ziņojumus.

11.2.7.   Pēc ražotāja lūguma un ar tipa apstiprinātājas iestādes piekrišanu testējamās kļūmes var modelēt.

11.2.8.   Kļūmju, kas nav reaģenta trūkums, demonstrēšanas testa procedūra

11.2.8.1.   Tiklīdz kļūme ir ieviesta vai modelēta, NCD sistēma reaģē uz kļūmes rašanos attiecīgi trijos secīgos karstā WHTC vai karstā NRTC ciklos.

11.2.8.2.   Katru atsevišķo testēšanas ciklu demonstrēšanas testos var nodalīt, izslēdzot motoru.

11.2.9.   Demonstrēšanas testa procedūra reaģenta trūkuma gadījumā

11.2.9.1.   REC sistēmu darbina vienu vai vairākus attiecīgi karstā WHTC vai karstā NRTC ciklus pēc REC ražotāja ieskatiem.

11.2.9.2.   Demonstrēšanu sāk ar reģenta līmeni, par kādu vienojies REC ražotājs un tipa apstiprinātāja iestāde, bet kas nav zemāks par 10 % no tvertnes nominālās ietilpības.

11.2.10.   Brīdināšanas sistēmas aktivizēšanās demonstrēšanu uzskata par pabeigtu, ja pēc katra demonstrēšanas testa, kas veikts saskaņā ar šā pielikuma 11.2.8. un 11.2.9. punktu, brīdināšanas sistēma ir pienācīgi aktivizējusies saskaņā ar šā pielikuma 4. punktu.

11.2.11.   Vienojoties ar tipa apstiprinātāju iestādi, ražotājs drīkst imitēt zināma darba stundu skaita sasniegšanu.

11.3.   Lietotāja iesaistīšanas sistēmas aktivizēšanas demonstrēšana

11.3.1.   Lietotāja iesaistīšanas sistēmas aktivizēšanu demonstrē, veicot testus motora izmēģinājumu stendā.

11.3.2.   Ja REC ražotājs izvēlas un tipa apstiprinātāja iestāde tam piekrīt, demonstrēšanas testus drīkst veikt ar pabeigtu transportlīdzekli vai mašīnu, uzstādot transportlīdzekli vai mašīnu piemērotā izmēģinājumu stendā vai darbinot to izmēģinājuma trasē kontrolētos apstākļos.

11.3.3.   Iesaistīšanas sistēmas aktivizēšanas atbilstību parāda, veicot divus testus: nav reaģenta, un ir viena šā pielikuma 8.–10. punktā aplūkotā kļūmes kategorija.

11.3.4.   Šīs demonstrēšanas nolūkos izmanto kļūmes, kas atlasītas brīdināšanas sistēmas aktivizēšanas testēšanai.

11.3.5.   Šī pārbaude sākas tad, kad ir aktivizējusies brīdināšanas sistēma, konstatējot tipa apstiprinātājas iestādes izvēlēto kļūmi.

11.3.6.   Pārbaudot sistēmas reaģēšanu uz reaģenta trūkumu tvertnē, motoru darbina, līdz reaģenta tvertne ir tukša vai sasniegts 2,5 % līmenis no pilnas tvertnes nominālās ietilpības, vai sasniegta vērtība, ko ražotājas paziņojis saskaņā ar šā pielikuma 7.3.1. punktu.

11.3.6.1.   Vienojoties ar tipa apstiprinātāju iestādi, ražotājs drīkst imitēt motora nepārtrauktu darbību, izsūknējot reaģentu no tvertnes, motoram darbojoties vai esot izslēgtā stāvoklī.

11.3.7.   Pārbaudot sistēmas reaģēšanu uz kļūmi, kas nav reaģenta trūkums tvertnē, motoru darbina attiecīgu šā pielikuma 5.2. punktā norādīto stundu skaitu.

11.3.8.   Vienojoties ar tipa apstiprinātāju iestādi, ražotājs drīkst imitēt zināma darba stundu skaita sasniegšanu.

11.3.9.   Uzskata, ka iesaistīšanas sistēmas aktivizēšanās demonstrēšana ir pabeigta, ja pēc katra demonstrēšanas testa, kas veikts saskaņā ar šā pielikuma 11.3.4. un 11.3.5. punktu, iesaistīšanas sistēma ir pienācīgi aktivizējusies saskaņā ar šā pielikuma 5. punktu.


11. PIELIKUMS

UZSTĀDĪŠANAS UN EKSPLUATĀCIJAS INSTRUKCIJAS

1.   REC ražotājs nodrošina modernizācijas veicējus ar rakstisku informāciju un uzstādīšanas instrukcijām un īpašniekus un lietotājus – ar ekspluatācijas un apkopes instrukcijām. Šajās instrukcijās:

a)

norāda drošības apdraudējumus, kas identificēti novērtēšanas gaitā saskaņā ar šo noteikumu 18.3. punktu, lai REC uzstādīšana saskaņā ar instrukcijām cik vien iespējams novērstu šos apdraudējumus un:

i)

uzturētu drošības līmeni, ko nodrošina transportlīdzeklis vai mašīna, kad tā pirmo reizi laista tirgū;

ii)

uzturētu transportlīdzekļa vai tehnikas atbilstību visām tiesību aktos noteiktajām veselības un drošības prasībām;

b)

skaidri uzskaita un apraksta identificētos drošības apdraudējumus, kurus nevarēs pilnībā novērst, ievērojot uzstādīšanas instrukcijas, un no kuriem būs jāizvairās modernizācijas veicējam, izmantojot atbilstīgas prasmes un labu inženiertehnisko spriedumu;

c)

skaidri aplūko visus šā pielikuma 3. un 4. punktā sniegtos aspektus.

2.   SAGATAVOŠANAS UN DEMONSTRĒŠANAS PRASĪBAS

2.1.   Instrukcijas un vadlīnijas ir uzrakstītas tās valsts valodā, kurā REC pārdod vai kurā sagaidāma tās izmantošana, un paredzētajam lasītāju lokam skaidri saprotamā valodā.

2.2.   REC ražotājs spēj demonstrēt tipa apstiprinātājai iestādei, kur katrs attiecīgais šā pielikuma punkts ir aplūkots, bet drīkst to darīt jebkādā veidā, kas atbilst skaidrības prasībai. Nav prasības attiecībā uz šā pielikuma reproducēšanas formulējumu vai izkārtojumu.

2.3.   Dokumentos, kas paredzēti tādiem lasītājiem kā tiešie lietotāji, nevajadzētu izmantot tehnisku vai juridisku valodu, kas viņiem varētu nebūt pazīstama. Ja šādas valodas lietojums šādos dokumentos tiek uzskatīts par būtisku, tam būtu jāpievieno nepārprotams nolūka skaidrojums.

2.4.   Ja viena valoda tiek izmantota vairākās valstīs vai reģionos, REC ražotājs tiek mudināts skaidrības labad izmantot vietējās valodas idiomas un lietojumu, kā arī izmantot nozarei specifiskus terminus, ja REC ir paredzēts izmantot šai nozarei specifiskos transportlīdzekļos vai tehnikā.

3.   INSTRUKCIJAS MODERNIZĀCIJAS VEICĒJAM

3.1.   Instrukcijās modernizācijas veicējam būtu jāiekļauj šāda informācija:

a)

specifiskas instrukcijas par jebkādu specifisku transportlīdzekli vai mašīnu, kam ir paredzēta REC;

b)

attiecīgā gadījumā vispārīgas instrukcijas un vadlīnijas, kas ļaus pareizi uzstādīt REC jebkuram transportlīdzeklim vai mašīnai diapazonā, kuram ierīce ir apstiprināta;

c)

skaidras norādes par lietojumu diapazonu, kādam REC ir apstiprināta un kādam transportlīdzekļu vai mašīnu lietojuma diapazonam to var droši izmantot, ja tas atšķiras;

d)

norāde par uzstādīšanas darbību veikšanai nepieciešamo prasmju un izglītotības līmeni;

e)

detalizācijas pakāpi, kas ir vismaz pietiekama, lai pienācīgi kvalificēta un izglītota persona varētu veikt darbu.

3.2.   Instrukcijās norāda, ka aprīkošanu ar REC veic saskaņā ar REC ražotāja uzstādīšanas instrukcijām un ka jāņem vērā arī visas citas papildu instrukcijas, ko sniedzis transportlīdzekļa vai tehnikas ražotājs, valsts iestādes vai citas kompetentās puses.

3.3.   Instrukcijās norāda, ka modernizējamajam transportlīdzeklim vai mašīnai ir jābūt pienācīgi uzturētā stāvoklī un ka pirms modernizācijas ir jānovērš bojājumi, kas varētu kavēt sasniegt emisijas samazināšanas līmeni, kuram REC ir apstiprināta, un kas varētu kaitīgi ietekmēt ierīces ilgizturību.

3.4.   Instrukcijās norāda, ka īpaši jārūpējas, lai nodrošinātu, ka REC uzstādīšana nepasliktina transportlīdzekļa vai mašīnas drošu lietošanu un ka tas/tā joprojām atbilst vietējiem tiesību aktiem un šiem noteikumiem. Instrukcijas jo īpaši:

a)

vērš uzmanību uz lietotāja vai blakus stāvošo drošības papildu apdraudējumiem, kas saistīti ar REC, piemēram, virsmas augstām temperatūrām vai spriegumiem, un iesaka ar šiem apdraudējumiem saistīto risku mazināšanas pasākumus;

b)

brīdina par REC vai ar to saistīto sistēmu nepieļaujamu uzstādīšanu tādā veidā, ka transportlīdzekļa vai mašīnas lietotājam tiek aizsegts redzamības lauks vai traucēta mērinstrumentu vai rādītāju redzamība vai piekļuve vadības ierīcēm;

c)

brīdina, ka REC uzstādošās fiziskās vai juridiskās personas atbildības apjoms par jebkādu turpmāku negadījumu vai kļūmi būs atkarīgs no vietējiem tiesību aktiem un paradumiem un var pārsniegt atbildību par REC izraisītām vai uz REC tieši attiecināmām kļūmēm.

3.5.   Instrukcijas vērš uzmanību uz to, ka jebkuri motora nodalījuma vai pieejas paneļa pārveidojumi var palielināt transportlīdzekļa vai mašīnas radīto troksni un ka šāds palielināts troksnis var būt aizliegts saskaņā ar vietējiem tiesību aktiem, un ka palielināts troksnis var ietekmēt lietotāja un blakus stāvošo veselību un drošību.

4.   INSTRUKCIJAS ĪPAŠNIEKAM UN LIETOTĀJAM

4.1.   Instrukcijās īpašniekam un lietotājam būtu jāiekļauj gan specifiskas instrukcijas attiecībā uz jebkādu transportlīdzekļu vai mašīnu lietojumu, kādam REC ir paredzēta, gan attiecīgā gadījumā vispārīgas instrukcijas attiecībā uz tās izmantošanu ar transportlīdzekli vai mašīnu diapazonā, kuram tā ir apstiprināta.

4.2.   Instrukcijas norāda jebkādas prasības vai ierobežojumus attiecībā uz transportlīdzekļa vai mašīnas izmantošanu, kas jāizpilda, lai nodrošinātu REC pareizu darbību.

4.3.   Instrukcijas norāda, vai transportlīdzekļa vai mašīnas lietotājam ir nepieciešams papildināt reaģentus vai piedevas laikā starp parastajiem apkopes intervāliem, un norāda iespējamo reaģenta patēriņa ātrums.

4.4.   Instrukcijas norāda patērējamo reaģentu vai piedevu tipu un kvalitāti.

4.5.   Instrukcijas atgādina transportlīdzekļa vai mašīnas īpašniekam un lietotājam, ka gadījumos, kad REC uzstādīšana ir tās izmantošanas nosacījums konkrētajā valstī vai reģionā vai ja REC piešķir transportlīdzekļa vai mašīnas īpašniekam stimulus vai priekšrocības, REC neuzturēšana pienācīgā darba kārtībā (tostarp reaģenta vai piedevas pienācīgas papildināšanas nenodrošināšana) var būt līguma pārkāpums vai noziedzīgs nodarījums.


12. PIELIKUMS

REC apstiprināšanas īpašās prasības attiecībā uz Noteikumu Nr. 49 06. sērijas grozījumos noteiktajām emisiju robežvērtībām

1.   IEVADS

Šajā pielikumā noteiktas specifiskas prasības REC apstiprināšanai, ar ko aprīko motoru vai motora sistēmu nolūkā ievērot Noteikumu Nr. 49 06. sērijas grozījumos noteiktās emisiju robežvērtības.

2.   SPECIFISKAS PRASĪBAS

2.1.   Modernizētā motora sistēma atbilst šādām specifiskām prasībām:

2.1.1.

NOx un PM emisiju robežvērtībām, kas noteiktas Noteikumu Nr. 49 06. sērijas grozījumu 5.3. punkta 1. tabulā;

2.1.2.

motoru sistēmu ilgizturības verificēšanas prasībām, kas noteiktas Noteikumu Nr. 49 06. sērijas grozījumu 7. pielikumā;

2.1.3.

iebūvētajai diagnostikas sistēmas (OBD) prasībām, kas noteiktas Noteikumu Nr. 49 06. sērijas grozījumu 9.A un 9.B pielikumā;

2.1.4.

ārpuscikla emisiju un lietošanas laikā radīto emisiju ierobežošanas prasībām, kas noteiktas Noteikumu Nr. 49 06. sērijas grozījumu 10. pielikumā;

2.1.5.

NOx kontroles pasākumu pareizas darbības nodrošināšanas prasības, kas noteiktas Noteikumu Nr. 49 06. sērijas grozījumu 11. pielikumā;

2.1.6.

Neskarot šo noteikumu 8.6.2. punktu, III klases un IV klases REC amonjaka emisijas nedrīkst pārsniegt 10 ppm vidējo vērtību, ja mērījumus veic, izmantojot Noteikumu Nr. 49 06. sērijas grozījumu 4. pielikuma 7. papildinājumā noteiktās procedūras.