15.10.2014   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 297/23


Saskaņā ar starptautisko publisko tiesību normām juridisks spēks ir tikai ANO EEK dokumentu oriģināliem. Šo noteikumu statuss un spēkā stāšanās datums jāpārbauda ANO EEK statusa dokumenta TRANS/WP.29/343 jaunākajā redakcijā, kas pieejama tīmekļa vietnē

http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29fdocstts.html.

Apvienoto Nāciju Organizācijas Eiropas Ekonomikas komisijas (ANO EEK) Noteikumi Nr. 60 – Vienoti noteikumi par divriteņu motociklu un mopēdu apstiprināšanu attiecībā uz vadītāja darbinātām vadības ierīcēm, ieskaitot vadības ierīču, signalizatoru un indikatoru identifikāciju

Ar visiem grozījumiem līdz

00. grozījumu sērijas 4. papildinājumam, kas stājies spēkā 2013. gada 3. novembrī

SATURS

NOTEIKUMI

1.

Darbības joma

2.

Definīcijas

3.

Apstiprinājuma pieteikums

4.

Apstiprinājums

5.

Prasības

6.

Transportlīdzekļa tipa modifikācijas

7.

Ražošanas atbilstība

8.

Sankcijas par ražošanas neatbilstību

9.

Pilnīga ražošanas izbeigšana

10.

To tehnisko dienestu nosaukums un adrese, kas atbildīgi par apstiprināšanas testu veikšanu, kā arī tipa apstiprināšanas iestāžu nosaukums un adrese

PIELIKUMI

1.

Paziņojums

2.

Apstiprinājuma marķējuma izvietojums

1.   DARBĪBAS JOMA

Šie noteikumi attiecas uz L1 un L3  (1) kategorijas transportlīdzekļiem attiecībā uz vadītāja darbinātām vadības ierīcēm.

Šie noteikumi nosaka prasības attiecībā uz mopēdu un motociklu vadības ierīču, signalizatoru un indikatoru novietojumu, identifikāciju, apgaismojumu un darbināšanu.

2.   DEFINĪCIJAS

Šajos noteikumos piemēro šādas definīcijas:

2.1.

“Transportlīdzekļa apstiprinājums” ir transportlīdzekļa tipa apstiprinājums attiecībā uz vadītāja darbinātām vadības ierīcēm, ja šādas vadības ierīces ir ierīkotas, un to identificēšanu.

2.2.

“Transportlīdzekļa tips” ir vienas kategorijas mehāniskie transportlīdzekļi, kas neatšķiras attiecībā uz iekārtojumu, kas var ietekmēt vadītāja darbināmu vadības ierīču darbību vai novietojumu.

2.3.

“Transportlīdzeklis” ir divriteņu motocikls vai divriteņu mopēds, kā definēts Konsolidētās rezolūcijas par transportlīdzekļu konstrukciju (R.E.3) 2.1.1. vai 2.1.3. punktā (1).

2.4.

“Vadības ierīce” ir transportlīdzekļa daļa vai ierīce, ko tieši darbina vadītājs un kas izmaina transportlīdzekļa vai kādas tā daļas stāvokli vai darbību.

2.5.

“Ierīce” ir elements vai elementu kopums, ko izmanto vienas vai vairāku funkciju veikšanai.

2.6.

“Stūres stienis” ir jebkura stieņa vai stieņu daļa, kas saistīta ar dakšu (stūres statni), ar kuru transportlīdzekli stūrē.

2.7.

“Stūres stienis: labā puse” ir jebkura stūres stieņa daļa, kas, ja uz to skatās kustības uz priekšu virzienā, ir labajā pusē transportlīdzekļa gareniskajai vidusplaknei.

2.8.

“Stūres stienis: kreisā puse” ir jebkura stūres stieņa daļa, kas, ja uz to skatās kustības uz priekšu virzienā, ir kreisajā pusē transportlīdzekļa gareniskajai vidusplaknei.

2.9.

“Stūres stienis: priekšējā daļa” ir jebkura stūres stieņa daļa, kas atrodas vistālāk no vadītāja, kurš sēž vadītāja vietā.

2.10.

“Rokturi” ir tā stūres stieņa daļa, kas ir vistālāk no centra un aiz kuras transportlīdzekļa vadītājs tur stūres stieni.

2.11.

“Rotējoši rokturi” ir rokturi, kas darbina kādu transportlīdzekļa funkcionālo mehānismu, kuri var brīvi griezties ap stūres stieni, ja tos pagriež transportlīdzekļa vadītājs.

2.12.

“Rāmis” ir rāmja, šasijas vai balstrāmja jebkura daļa, kam pievienots dzinējs un/vai transmisija, un/vai dzinējs un transmisija pati.

2.13.

“Rāmis: kreisā puse” ir jebkura rāmja daļa, kas, ja uz to skatās kustības uz priekšu virzienā, ir kreisajā pusē transportlīdzekļa gareniskajai vidusplaknei.

2.14.

“Rāmis: labā puse” ir jebkura rāmja daļa, kas, ja uz to skatās kustības uz priekšu virzienā, ir labajā pusē transportlīdzekļa gareniskajai vidusplaknei.

2.15.

“Svira” ir jebkura ierīce, kas sastāv no sviras pleca, kas griežas uz šarnīra ass, ar kuras palīdzību darbojas daži funkcionāli transportlīdzekļa mehānismi.

2.16.

“Rokas svira” ir svira, ko vadītājs darbina ar roku.

Piezīme. Ja vien nav noteikts citādi, rokas sviras darbina ar spiešanu (t. i., sviras gala kustība atbalsta struktūras virzienā), piemēram, nolūkā iedarbināt bremžu mehānismu vai atslēgt sajūga mehānismu.

2.17.

“Kājas svira” ir svira, ko vadītājs darbina, uzliekot kāju uz sviras pleca izvirzījuma.

2.18.

“Pedālis” ir svira, ko vadītājs darbina, uzliekot kāju uz šīs sviras plātnes, kas novietota tā, lai varētu spiest uz sviras pleca.

Piezīme. Ja vien nav noteikts citādi, pedālis darbojas ar spiešanu, piemēram, lai iedarbinātu bremžu mehānismu.

2.19.

“Piedziņas pedāļi” ir tās ierīces, kuras ir savienotas ar jebkāda veida transmisiju, un tos var izmantot, lai virzītu mopēdu uz priekšu.

2.20.

“Svārstīgā svira” ir svira, kuras centrā vai tuvu tam ir šarnīrs un plātne vai izvirzījums katrā galā, kuru vadītājs darbina, uzspiežot ar kāju uz minētās plātnes vai izvirzījuma.

2.21.

“Pulksteņrādītāju virziens” ir rotācijas virziens ap attiecīgās detaļas asi pulksteņa rādītāju kustības virzienā, skatoties uz attiecīgo detaļu no augšas vai ārpuses.

2.22.

“Pretēji pulksteņrādītāju virzienam” nozīme ir pretēja kā “pulksteņa rādītāju virziens”.

2.23.

“Kombinētā bremžu sistēma” ir tāda sistēma (ar hidraulisku darbību vai mehānisku saikni, vai abām), kur priekšējās un aizmugurējās transportlīdzekļa bremzes var iedarbināt vismaz daļēji, izmantojot tikai vienu vadības ierīci.

2.24.

“Indikators” ir ierīce, kas rāda informāciju par kādas sistēmas vai tās daļas darbību vai stāvokli, piemēram, rāda šķidruma līmeni.

2.25.

“Signalizators” ir optisks signāls, kas norāda ierīces ieslēgšanu, pareizu vai nepareizu darbību vai stāvokli vai darbības atteici.

2.26.

“Simbols” ir grafisks attēlojums, kas ļauj identificēt vadības ierīci, signalizatoru vai indikatoru.

2.27.

“Optiska brīdinājuma ierīce” ir lukturi, ja to gaismas var mirkšķināt, dodot signālus pretīmbraucošajiem vai priekšā braucošajiem transportlīdzekļiem, piemēram, ja transportlīdzeklis gatavojas apdzīt vai apsteigt lēnāku priekšā braucošu transportlīdzekli.

2.28.

“Blakus” attiecībā uz simbolu, kas identificē vadības ierīci, signalizatoru vai indikatoru, nozīmē, ka simbols atrodas tuvu vadības ierīcei, signalizatoram vai indikatoram un neviena cita vadības ierīce, signalizators, indikators, identifikācijas simbols vai apgaismošanas avots neatrodas starp identifikācijas simbolu un vadības ierīci, signalizatoru vai indikatoru, ko šis simbols apzīmē.

2.29.

“Vienota vieta” ir zona, kurā atrodas vairāk nekā viens signalizators, indikators, identifikācijas simbols vai var tikt parādīti citi ziņojumi, bet ne vienlaikus.

3.   APSTIPRINĀJUMA PIETEIKUMS

3.1.   Pieteikumu transportlīdzekļa tipa apstiprinājumam attiecībā uz vadītāja darbinātām vadības ierīcēm iesniedz transportlīdzekļa ražotājs vai tā pienācīgi pilnvarots pārstāvis.

3.2.   Apstiprinājuma pieteikumam pievieno turpmāk minētos dokumentus trijos eksemplāros un šādu papildu informāciju:

3.2.1.

tās transportlīdzekļa daļas, uz ko attiecas šo noteikumu prasības, un, ja vajadzīgs, transportlīdzekļa rasējumus atbilstīgā mērogā un pietiekami detalizētus.

3.3.   Saskaņā ar šo noteikumu 5. punktu apstiprināmā tipa transportlīdzekļa prototipu iesniedz tehniskajam dienestam, kas atbild par apstiprinājuma testu.

4.   APSTIPRINĀJUMS

4.1.   Ja saskaņā ar šiem noteikumiem apstiprināšanai iesniegtais transportlīdzekļa tips atbilst 5. un 6. punkta prasībām, piešķir šā transportlīdzekļa tipa apstiprinājumu.

4.2.   Katram apstiprinātajam tipam piešķir apstiprinājuma numuru. Tā pirmie divi cipari (pašlaik 00. noteikumu sākotnējai redakcijai) norāda uz grozījumu sēriju, kura ietver jaunākos būtiskos tehniskos grozījumus, kas šajos noteikumos izdarīti līdz apstiprinājuma izsniegšanas dienai. Viena un tā pati līgumslēdzēja puse nedrīkst piešķirt to pašu numuru citam transportlīdzekļa tipam.

4.3.   Paziņojumu par transportlīdzekļa tipa apstiprinājumu vai apstiprinājuma atteikumu nosūta nolīguma pusēm, kuras piemēro šos noteikumus, izmantojot veidlapu, kas atbilst paraugam šo noteikumu 1. pielikumā, un rasējumus un diagrammas, ko pieteikuma iesniedzējs iesniedzis apstiprināšanai, to formāts nepārsniedz A4 (210 × 297 mm), vai arī tie ir salocīti šajā formātā, un tie ir attiecīgā mērogā.

4.4.   Katram transportlīdzeklim, kas atbilst saskaņā ar šiem noteikumiem apstiprinātam transportlīdzekļa tipam, redzamā un viegli pieejamā uz apstiprinājuma veidlapas norādītā vietā piestiprina starptautisku apstiprinājuma marķējumu, ko veido:

4.4.1.

aplis, kurā ir burts “E” un tās valsts pazīšanas numurs, kura piešķīrusi apstiprinājumu (2);

4.4.2.

šo noteikumu numurs, kam seko burts “R”, defise un apstiprinājuma numurs, pa labi no 4.4.1. punktā norādītā apļa.

4.5.   Ja transportlīdzeklis atbilst apstiprinātam tipam saskaņā ar vieniem vai vairākiem citiem noteikumiem, kas pievienoti šim nolīgumam, valstī, kura piešķīrusi apstiprinājumu saskaņā ar šiem noteikumiem, 4.4.1. punktā aprakstītais simbols šajā gadījumā nav jāatkārto; noteikumus un apstiprinājuma numurus, kā arī visu to noteikumu papildu simbolus, saskaņā ar kuriem valstī, kas piešķir apstiprinājumu atbilstīgi šiem noteikumiem, piešķirts apstiprinājums, norāda vertikālās slejās pa labi no 4.4.1. punktā aprakstītā simbola.

4.6.   Apstiprinājuma marķējums ir skaidri salasāms un neizdzēšams.

4.7.   Apstiprinājuma marķējums ir viegli pieejams.

4.8.   Apstiprinājuma marķējuma izvietojuma piemēri sniegti šo noteikumu 2. pielikumā.

5.   PRASĪBAS

5.1.   Vispārīga informācija

Transportlīdzeklis, kas aprīkots ar 1. tabulā iekļauto vadības ierīci, signalizatoru vai indikatoru, atbilst šo noteikumu prasībām attiecībā uz šādas vadības ierīces, signalizatora vai indikatora novietojumu, apzīmējumu, darbību, apgaismojumu un krāsu.

Funkcijām, kam 1. tabulā nav simbola, ražotājs var izmantot simbolu saskaņā ar atbilstīgiem standartiem. Ja simbols nav pieejams, ražotājs var izmantot simbolu pēc saviem ieskatiem. Šāds simbols nedrīkst būt sajaucams ar simbolu, kas norādīts 1. tabulā.

5.2.   Vieta

5.2.1.   Vadības ierīces, kas uzskaitītas 1. tabulā, izvieto tā, lai tās būtu izmantojamas un sasniedzamas, sēžot vadītāja sēdeklī. Vadības ierīces “manuālais gaisa vārsts” un “manuālais degvielas tvertnes noslēgšanas vārsts” izvieto tā, lai tās būtu izmantojamas un sasniedzamas, sēžot vadītāja sēdeklī.

5.2.2.   Signalizatorus un indikatorus, kas uzskaitīti 1. tabulā, un to identifikācijas simbolus izvieto tā, lai vadītājam tie būtu labi redzami, sēžot vadītāja sēdeklī un dienas un nakts laikā. Signalizatoriem, indikatoriem un to identifikācijas simboliem var nebūt redzami, ja tie nav aktivizēti.

5.2.3.   Vadības ierīču, signalizatoru un indikatoru identifikācijas simbolus novieto uz vai blakus attiecīgajām vadības ierīcēm, signalizatoriem vai indikatoriem, izņemot gadījumus, kas paredzēti turpmāk 5.2.5. punktā.

5.2.4.   Avārijas brīdinājuma lukturi, tuvās un tālās gaismas lukturi, virzienrādītāji, papildu motora apstāšanās, skaņas signālierīču, bremžu un sajūga vadības ierīces vienmēr ir vadītājam pieejamas to primāro funkciju vadībai, vadītājam nenoņemot rokas no attiecīgajiem rokturiem.

5.2.5.   5.2.3. punkts neattiecas uz daudzfunkcionālajām vadības ierīcēm, ja vadības ierīce ir saistīta ar daudzfunkcionālu displeju, kurš:

5.2.5.1.

ir redzams vadītājam; un

5.2.5.2.

identificē vadības ierīci, ar ko tas ir saistīts; un

5.2.5.3.

identificē visas transportlīdzekļa sistēmas, kuru kontrole ir iespējama no daudzfunkciju vadības ierīces. Šo sistēmu apakšfunkcijas var netikt atainotas daudzfunkcionālā displeja augšējā slānī; un

5.2.5.4.

nerāda signalizatorus, kuri uzskaitīti 1. tabulā.

5.3.   Identifikācija

5.3.1.   Katru vadības ierīci, signalizatoru un indikatoru, kas norādīts 1. tabulā, identificē ar attiecīgo konkrēto simbolu.

5.3.2.   Pēc ražotāja ieskatiem drīkst lietot papildu simbolus, vārdus vai saīsinājumus kopā ar jebkuru saīsinājumu, vārdu vai simbolu, kas norādīts 1. tabulā.

5.3.3.   Ražotāja izmantotie papildu simboli, vārdi vai saīsinājumi nedrīkst radīt risku, ka tos varētu sajaukt ar kādu no šajos noteikumos minētajiem simboliem.

5.3.4.   Ja vienas un tās pašas funkcijas vadības ierīce, indikators vai signalizators ir apvienoti, to apzīmēšanai drīkst izmantot kopēju simbolu.

5.3.5.   Visus signalizatoru, indikatoru un vadības ierīču identifikācijas simbolus uz stūres vai instrumentu paneļa novieto tā, lai vadītājam tie būtu redzami pareizā orientācijā, izņemot skaņas signāla ierīces vadības simbolu. Rotējošām vadības ierīcēm, kas ir “off” (izslēgtā) pozīcijā, šī prasība attiecas uz vadības ierīces “off” (izslēgto) pozīciju.

5.3.6.   Ja tādas ir ierīkotas, katrai vadības ierīcei, kas regulē sistēmas funkciju bezpakāpju diapazonā, ir apzīmējumi, kuri norāda regulēšanas robežas.

5.4.   Apgaisme

5.4.1.   Pēc ražotāja izvēles visas vadības ierīces, indikatorus un to attiecīgos identifikācijas simbolus var izgaismot.

5.4.2.   Signalizators izstaro gaismu darbības traucējumu gadījumā vai pie tāda transportlīdzekļa stāvokļa, kuru tas ir paredzēts norādīt. Tas nedrīkst izstarot gaismu jebkurā citā laikā, izņemot spuldžu pārbaudes laikā.

5.5.   Krāsa

5.5.1.   Katram signalizatoram jābūt tādā krāsā, kā norādīts 1. tabulā.

5.5.2.   Signalizatora krāsu, kas nav norādīta 1. tabulā, ražotājs var izvēlēties saskaņā ar 5.5.3. punktu. Izraudzītā krāsa nedrīkst noslēpt vai traucēt 1. tabulā norādīto signalizatoru, vadības ierīču vai indikatoru redzamību.

5.5.3.   Krāsas ir ieteicamas saskaņā ar šādu krāsu kodu:

5.5.3.1.

sarkana: tūlītējas vai neizbēgamas briesmas cilvēkiem vai ļoti nopietni aprīkojuma bojājumi;

5.5.3.2.

dzintarkrāsa (dzeltena): brīdinājums, novirzes no parastās darbības, transportlīdzekļa sistēmas disfunkcija, iespējami transportlīdzekļa bojājumi vai citi apstākļi, kuri var radīt apdraudējumu ilgtermiņā;

5.5.3.3.

zaļa: drošs, parasts darbības stāvoklis (izņemot, ja saskaņā ar 1. tabulu tiek pieprasīta zilā vai dzeltenā).

5.5.4.   Katrs simbols, ko izmanto signalizatoru, kontrolierīču vai indikatoru apzīmēšanai, ir tādā krāsā, kas skaidri izceļas uz attiecīgā fona.

5.5.5.   Katra simbola aizpildīto daļu var aizstāt ar tā kontūru un jebkura simbola kontūru var aizpildīt.

5.6.   Kopēja vieta dažādas informācijas parādīšanai

Informāciju no jebkādiem avotiem var parādīt kopējā vietā, ja ievēro šādas prasības:

5.6.1.

Kopējā vietā attēlotajiem signalizatoriem un indikatoriem ir jāatbilst 5.3., 5.4. un 5.5. punktā noteiktajām prasībām, un tiem ir jāiedegas, iestājoties apstāklim, kura apzīmēšanai tie ir paredzēti.

5.6.2.

Signalizatori un indikatori, kas ir uzskaitīti 1. tabulā un ir parādīti kopējā vietā, ieslēdzas, tiklīdz rodas to darbības pamatā esošā situācija.

5.6.3.

Izņemot gadījumus, kas paredzēti 5.6.4., 5.6.5. un 5.6.6. punktā, kad iestājas apstākļi, lai iedegtos divi vai vairāki signalizatori, informāciju vai nu:

a)

pēc kārtas automātiski atkārto; vai

b)

tai jābūt redzamai un vadītājam ir jābūt spējīgam to viegli saskatīt, sēžot braukšanas stāvoklī.

5.6.4.

Bremzēšanas sistēmas atteices, galvenā luktura tālās gaismas un virzienrādītāja signalizatori nav attēloti vienotā vietā.

5.6.5.

Ja iestājas apstākļi, lai iedegtos šādi signalizatori: bremzēšanas sistēmas atteices, galvenā luktura tālās gaismas un virzienrādītāja, kas parādīti vienotā vietā, tiem ir prioritāte pār visu citu, kas attēlots kopējā vietā.

5.6.6.

Kopējā vietā norādītā informācija drīkst izslēgties automātiski, vai to izslēdz vadītājs, izņemot bremžu sistēmas darbības disfunkcijas, galveno lukturu tālo gaismu, virzienrādītāja signalizatorus un tos, kuriem 1. tabulā ir pieprasīta sarkanā krāsa, nedrīkst izslēgt, ja ir apstākļi, kas tos aktivizē.

6.   TRANSPORTLĪDZEKĻA TIPA MODIFIKĀCIJAS

6.1.   Par visiem apstiprinātā transportlīdzekļa tipa grozījumiem ziņo tai tipa apstiprinātājai iestādei, kas transportlīdzekļa tipu apstiprinājusi. Tipa apstiprinātāja iestāde var:

6.1.1.

uzskatīt, ka izdarītajiem pārveidojumiem nevarētu būt ievērojamas negatīvas sekas un ka transportlīdzeklis joprojām atbilst prasībām; vai arī

6.1.2.

par testu veikšanu atbildīgajam tehniskajam dienestam pieprasīt papildu testa protokolu.

6.2.   Par apstiprinājumu vai apstiprinājuma noraidīšanu, precizējot izmaiņas, saskaņā ar 4.3. punktā noteikto procedūru paziņo līgumslēdzējām pusēm, kuras piemēro šos noteikumus.

7.   RAŽOŠANAS ATBILSTĪBA

7.1.   Katram transportlīdzeklim, kam ir apstiprinājuma marķējums saskaņā ar šiem noteikumiem, ir jāatbilst apstiprinātajam transportlīdzekļa tipam, it īpaši attiecībā uz vadītāja darbināmām vadības ierīcēm.

7.2.   Lai pārbaudītu 7.1. punktā noteikto atbilstību, sērijveidā ražotiem transportlīdzekļiem, kuriem ir šajos noteikumos paredzētais apstiprinājuma marķējums, veic pietiekamu skaitu izlases veida pārbaužu.

8.   SANKCIJASPAR RAŽOŠANAS NEATBILSTĪBU

8.1.   Apstiprinājumu, kas saskaņā ar šiem noteikumiem piešķirts attiecībā uz transportlīdzekļa tipu, var atsaukt, ja netiek izpildītas 7.1. punktā noteiktās prasības vai arī izvēlētais transportlīdzeklis vai transportlīdzekļi neiztur pārbaudes, kuras paredzētas iepriekš minētajā 7.2. punktā.

8.2.   Ja nolīguma puse, kas piemēro šos noteikumus, atsauc apstiprinājumu, ko tā iepriekš piešķīrusi, tā par to nekavējoties informē pārējās puses, kuras piemēro šos noteikumus, izmantojot apstiprinājuma veidlapas eksemplāru, kura beigās ir parakstīta un datēta norāde “APSTIPRINĀJUMS ATSAUKTS” (ar lieliem burtiem).

9.   PILNĪGA RAŽOŠANAS IZBEIGŠANA

Ja apstiprinājuma turētājs pilnībā pārtrauc ražot saskaņā ar šiem noteikumiem apstiprināta transportlīdzekļa tipu, tas attiecīgi informē apstiprinātāju iestādi, kas piešķīrusi apstiprinājumu. Pēc attiecīgā paziņojuma saņemšanas šī iestāde informē pārējās nolīguma puses, kuras piemēro šos noteikumus, izmantojot apstiprinājuma veidlapas eksemplāru, kura beigās ir parakstīta un datēta norāde “RAŽOŠANA IZBEIGTA” (ar lieliem burtiem).

10.   TO TEHNISKO DIENESTU NOSAUKUMS UN ADRESE, KAS ATBILDĪGI PAR APSTIPRINĀŠANAS TESTU VEIKŠANU, KĀ ARĪ TIPA APSTIPRINĀŠANAS IESTĀŽU NOSAUKUMS UN ADRESE

Tās nolīguma puses, kuras piemēro šos noteikumus, paziņo Apvienoto Nāciju Organizācijas sekretariātam to tehnisko dienestu nosaukumu un adresi, kas atbildīgi par apstiprināšanas testu veikšanu, kā arī to tipa apstiprināšanas iestāžu nosaukumu un adresi, kuras piešķir apstiprinājumu un kurām jānosūta veidlapas, kas apliecina citas valsts izdotu apstiprinājumu, tā paplašinājumu, atteikumu vai atsaukumu.

1. tabula

Vadības ierīces, signalizatorus un indikatorus apzīmējošie simboli

Nr.

Postenis

Simbols

Funkcija

Vieta

Krāsa

Definīcija

Darbība

1.

Papildu dzinēja apturēšanas vadības ierīce

(OFF) (izslēgta)

Image

Vadības ierīce

Novietota uz stūres stieņa labajā pusē

 

 

Kā dzinēja apturēšanas veids, alternatīvi galvenajam slēdzim vai dekompresijas vārstu kontrolei, transportlīdzeklis var būt aprīkots ar dzinēja elektriskās strāvas padeves atslēgšanu (dzinēja papildu apturēšana).

2.

Papildu dzinēja apturēšanas vadības ierīce

(RUN) (iedarbināta)

Image

 

 

 

 

 

3.

Aizdedzes slēdzis

 

Vadības ierīce

 

 

Ierīce, kas ļauj darbināt dzinēju un var arī atļaut darboties citām transportlīdzekļa elektriskajām sistēmām

Ja ir rotācijas slēdzis, kustībai jānotiek pulksteņrādītāja virzienā no aizdedzes off (izslēgta) pozīcijas uz aizdedzes on (ieslēgta) pozīciju.

4.

Elektriskais starteris

Image

Vadības ierīce

 

 

 

 

5.

Manuāls gaisa vārsts

Image

Vadības ierīce

Vadības ierīce var nebūt redzama no vadītāja pozīcijas

 

 

 

Signalizators

 

Dzintarkrāsa

 

 

6.

Neitrāls

(pārnesumkārbas stāvoklis)

Image

Signalizators

 

Zaļa

 

Signalizators izgaismojas, kad pārnesumu selektors ir neitrālā stāvoklī.

7.

Manuālais degvielas tvertnes noslēgšanas vārsts

(OFF) (izslēgts)

Image

Vadības ierīce

Vadības ierīcei nav jābūt redzamai no vadītāja pozīcijas

 

 

Vadības ierīcei ir atsevišķas pozīcijas “OFF” (izslēgta), “ON” (ieslēgta) un “RESERVE” (ja ir rezerves padeve).

8.

Manuālais degvielas tvertnes noslēgšanas vārsts

(ON) (ieslēgts)

Image

 

 

 

 

Vadības ierīcei jābūt ON pozīcijā, ja tā atrodas degvielas plūsmas no tvertnes uz dzinēju virzienā, OFF pozīcijā, kad tā ir perpendikulāri degvielas tecēšanas virzienam un RESERVE pozīcijā (attiecīgā gadījumā), ja tā atrodas perpendikulāri degvielas plūsmas virzienam.

9.

Manuālais degvielas tvertnes noslēgšanas vārsts

(RES)

Image

 

 

 

 

Attiecībā uz sistēmu, kurā degvielas plūsma tiek apstādināta, kad dzinējs ir izslēgts, ja tas ir aprīkots ar vadības ierīci, simboli un vadības ierīces pozīcijas ir tādas pašas, kā norādīts manuālajai degvielas izslēgšanas vadības ierīcei.

10.

Spidometrs

 

Indikators

 

 

 

Displejs ir apgaismots ikreiz, kad ir ieslēgts gabarītgaismas lukturis (ja pieejams) vai priekšējais lukturis.

11.

Skaņas signālierīce (signāltaure)

Image

Vadības ierīce

Uz stūres stieņa kreisajā pusē transportlīdzekļiem ar pārnesumu kārbas vadības ierīci, ko darbina neatkarīgi no ar roku darbināma sajūga vai transportlīdzekļiem bez pārnesumu izvēles vadības ierīces.

Alternatīvi – uz stūres stieņa labajā pusē transportlīdzekļiem, kam pārnesumu izvēles vadības ierīce novietota uz stūres stieņa kreisajā pusē, un ko darbina kopā ar ar roku darbināmu sajūgu.

 

 

Iestatīšana darbībai

12.

Tālās gaismas (lukturis) –

(Hi)

Image

Vadības ierīce

Uz stūres stieņa kreisajā pusē transportlīdzekļiem ar pārnesumu kārbas vadības ierīci, ko darbina neatkarīgi no ar roku darbināma sajūga, vai transportlīdzekļiem bez pārnesumu izvēles vadības ierīces.

Alternatīvi – uz stūres stieņa labajā pusē transportlīdzekļiem, kam pārnesumu izvēles vadības ierīce novietota uz stūres stieņa kreisajā pusē un ko darbina kopā ar ar roku darbināmu sajūgu.

 

 

 

 

 

 

Signalizators

 

Zila

 

 

13.

Tuvās gaismas (lukturis)

(Lo)

Image

Vadības ierīce

Uz stūres stieņa kreisajā pusē transportlīdzekļiem ar pārnesumu kārbas vadības ierīci, ko darbina neatkarīgi no ar roku darbināma sajūga, vai transportlīdzekļiem bez pārnesumu izvēles vadības ierīces.

Alternatīvi – uz stūres stieņa labajā pusē transportlīdzekļiem, kam pārnesumu izvēles vadības ierīce novietota uz stūres stieņa kreisajā pusē, un ko darbina kopā ar ar roku darbināmu sajūgu.

 

 

 

 

 

 

Signalizators

 

Zaļa

 

 

14.

Optiska brīdinājuma ierīce

 

Vadības ierīce

Blakus tālās gaismas/tuvās gaismas vadības ierīcei

 

 

Var būt tālās gaismas/tuvās gaismas vadības ierīces papildu funkcija.

Kad vadības ierīci atlaiž, gaismas kūlis pārslēdzas iepriekšējā režīmā.

15.

Priekšējie miglas lukturi

Image

Vadības ierīce

 

 

 

 

 

 

 

Signalizators

 

Zaļa

 

 

16.

Aizmugurējie miglas lukturi

Image

Vadības ierīce

 

 

 

 

 

 

 

Signalizators

 

Dzintarkrāsa

 

 

17.

Virzienrādītāji

Image

Vadības ierīce

Vadības ierīce(-es) atrodas uz stūres stieņa, skaidri redzama(-as) no vadītāja sēdekļa un skaidri marķēta(-as)

 

 

Vadības ierīcei jābūt veidotai tā, lai, skatoties gan no vadītāja sēdekļa, darbinot rādītāja kreiso pusi vai virzot vadības ierīci pa kreisi, iedarbina rādītāju uz kreiso pusi un attiecīgi pretēji – rādītāju uz labo pusi.

 

 

 

Signalizators

 

Zaļa

 

Bultu pāris ir viens simbols. Tomēr, ja kreisā un labā virzienrādītāja vadības ierīces vai signalizatori darbojas neatkarīgi, abas bultas var uzskatīt par atsevišķiem simboliem un atbilstoši novietot.

18.

Avārijas signāls

Image

Vadības ierīce

 

 

 

 

 

 

 

Signalizators

 

Sarkana

To attēlo vai nu virzienrādītāju signalizatoru(-u) mirgošana (vienlaicīgi), vai trīsstūra simbols.

 

 

 

Image

Signalizators

 

Zaļa

 

19.

Gabarītgaismas lukturi

Image

Vadības ierīce

 

 

To attēlo gabarītgaismas lukturu, stāvgaismas luktura, lampas vadības un stāvgaismas lukturu attiecīgais simbols bet, ja visi lukturi ieslēdzas automātiski, kad transportlīdzeklis darbojas, neparādās neviena pozīcija vai vadības lampas simbols.

Ja ir rotācijas slēdzis, tas darbojas pulksteņrādītāja virzienā, pakāpeniski ieslēdzot transportlīdzekļa gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturus un tad transportlīdzekļa galvenos lukturus. Tas neliedz pievienot slēdža papildu pozīcijas ar nosacījumu, ka tās ir skaidri norādītas.

 

 

 

Signalizators

 

Zaļa

20.

Galvenais lukturis

Image

Vadības ierīce

 

Zaļa

 

 

 

 

 

Signalizators

 

 

Indikatoru funkciju var nodrošināt ar instrumentu paneļa apgaismojumu.

Gaismu vadības slēdzi var apvienot ar aizdedzes slēdzi, ja vēlas.

21.

Stāvgaismas lukturis

Image

Vadības ierīce

 

 

 

 

 

 

 

Signalizators

 

Zaļa

Ja stāvgaismas luktura funkcija ir iekļauta aizdedzes slēdzī, identifikācija nav obligāta.

 

22.

Degvielas rādītājs

Image

Indikators

 

 

 

 

 

 

 

Signalizators

 

Dzintarkrāsa

 

 

23.

Dzinēja dzesētāja temperatūra

Image

Indikators

 

 

 

 

 

 

 

Signalizators

 

Sarkana

 

 

24.

Akumulatora stāvoklis

Image

Indikators

 

 

 

 

 

 

 

Signalizators

 

Sarkana

 

 

25.

Dzinēja eļļas līmenis

Image

Indikators

 

 

 

 

 

 

 

Signalizators

 

Sarkana

 

 

26.

Dzinēja ātruma vadība

 

Vadības ierīce

Novietota uz stūres stieņa labajā pusē

 

 

Ar roku darbināma vadības ierīce. Rotējoša roktura griešana pretēji pulksteņrādītāja virzienam palielina ātrumu. Vadības ierīce automātiski atgriežas dzinēja tukšgaitas stāvoklī pulksteņrādītāja virzienā pēc rokas atlaišanas, izņemot, ja transportlīdzekļa ātruma vadības ierīce ir iedarbināta.

27.

Priekšējo riteņu bremzes

 

Vadības ierīce

Novietota uz stūres stieņa labajā pusē priekšā

 

 

Roksvira

Priekšējo riteņu bremzes var darboties ar pakaļējo riteņu bremzēm kombinēto bremžu sistēmas gadījumā.

28.

Ar kāju darbināma aizmugurējā riteņa bremzes vadības ierīce

 

Vadības ierīce

Novietota uz rāmja labajā pusē

 

 

Pedālis

Pakaļējo riteņu bremzes var darboties ar priekšējo riteņu bremzēm kombinēto bremžu sistēmas gadījumā.

29.

Ar roku darbināma aizmugurējā riteņa bremžu vadības ierīce

 

Vadības ierīce

Novietota uz stūres stieņa kreisajā pusē priekšā

 

 

Roksvira

Nav atļauts transportlīdzekļiem, kam ir ar roku darbināms sajūgs.

Pakaļējo riteņu bremzes var darboties ar priekšējo riteņu bremzēm kombinēto bremžu sistēmas gadījumā.

30.

Stāvbremzes

 

Vadības ierīce

 

 

 

Roksvira vai pedālis

31.

Sajūgs

 

Vadības ierīce

Novietota uz stūres stieņa kreisajā pusē

 

 

Roksvira

Nospiest, lai atlaistu sajūgu.

Netraucē izmantot tās ierīces transportlīdzekļa kreisajā pusē, kuras apvieno sajūga un pārnesumu izvēles darbības.

32.

Ar kāju darbināms manuālais pārnesumu pārslēgšanas mehānisms

 

Vadības ierīce

Novietota uz rāmja kreisajā pusē

 

 

Ar kāju darbināma svira vai svārstīgā svira

Virzot uz priekšu ar kāju darbināmo sviru vai svārstīgo sviru, pakāpeniski izvēlas pārnesumus: priekšējās daļas kustība uz augšu dod augstāku pārnesuma pozīciju, un kustība uz leju dod zemāku pārnesuma pozīciju. Ja ir atsevišķa “neitrāla” pozīcija, tā ir vai nu pirmā, vai otrā no pārnesumu izvēles secības (t. i., 1-N-2-3-4- … vai N-1-2-3-4-…).

Alternatīvi transportlīdzekļu, kuru dzinēja darba tilpums ir mazāks par 200 cm3, transmisiju var aprīkot ar šādu pārslēgšanas secību:

rotācijas secība (t. i., N-1-2-3-4-5-N-1).

Reversā secība, kurā pārnesumus pakāpeniski izvēlas, virzot ar kāju darbināmās sviras vai svārstīgās sviras priekšējo daļu:

priekšējās daļas kustība augšup, lai ieslēgtu zemāku pārnesuma pozīciju, un

kustība lejup, lai ieslēgtu augstāku pārnesuma pozīciju.

33.

Ar roku darbināms manuālais pārnesumu pārslēgšanas mehānisms

 

Vadības ierīce

Novietota uz stūres stieņa kreisajā pusē

 

 

Ja vadības ierīci darbina, griežot rotācijas rokturi pretēji pulksteņrādītāja virzienam, pakāpeniski ieslēdz pārnesumus, kas palielina kustības ātrumu uz priekšu, un otrādi – griešana pretējā virzienā samazina kustības ātrumu uz priekšu. Ja ir atsevišķa “neitrāla” pozīcija, tā ir vai nu pirmā, vai otrā no pārnesumu izvēles secības (t. i., N-1-2-3-4- …vai 1-N-2-3-4-…).

34.

Bremžu pretbloķēšanas sistēmas darbības traucējumi

Image

Signalizators

 

Dzintarkrāsa

 

 

35.

Darbības traucējumu indikatora lampa

Image

Signalizators

 

Dzintarkrāsa

Izmanto, lai attēlotu ar spēka piedziņu saistītas kļūmes, kuras var ietekmēt izplūdi

 


(1)  Kā definēts Konsolidētajā rezolūcijā par transportlīdzekļu konstrukciju (R.E.3), ECE/TRANS/WP.29/78/Rev.2, 2. punkts – www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29resolutions.html).

(2)  1958. gada nolīguma pušu pazīšanas numuri ir doti Konsolidētās rezolūcijas par transportlīdzekļu konstrukciju (R.E.3) 3. pielikumā, dokuments: ECE/TRANS/WP.29/78/Rev.2/Amend.3.


1. PIELIKUMS

Image


2. PIELIKUMS

APSTIPRINĀJUMA MARĶĒJUMA IZVIETOJUMS

A modelis

(sk. šo noteikumu 4.4. punktu)

Image

Transportlīdzeklim piestiprināta attēlā redzamā apstiprinājuma marķējums liecina, ka attiecīgais transportlīdzekļa tips attiecībā uz tā vadītāja darbināmajām vadības ierīcēm ir apstiprināts Nīderlandē (E 4) saskaņā ar Noteikumiem Nr. 60 un ar apstiprinājuma numuru 002439. Apstiprinājuma numurs norāda, ka apstiprinājums tika piešķirts atbilstoši Noteikumu Nr. 60 prasībām to sākotnējā formā.

B modelis

(sk. šo noteikumu 4.5. punktu)

Image

Transportlīdzeklim piestiprināta attēlā redzamā apstiprinājuma marķējums liecina, ka attiecīgais transportlīdzekļa tips ir apstiprināts Nīderlandē (E 4) saskaņā ar Noteikumiem Nr. 60 un 10 (1).

Apstiprinājuma numuri norāda, ka brīdī, kad tika piešķirti attiecīgie apstiprinājumi, Noteikumi Nr. 60 nebija grozīti un Noteikumos Nr. 10 jau bija iekļauta 03. grozījumu sērija.


(1)  Šis cipars ir tikai piemērs.