9.6.2023   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 149/16


KOMISIJAS DELEĢĒTĀ REGULA (ES) 2023/1127

(2023. gada 2. marts),

ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2022/2065 papildina ar sīki izstrādātām metodikām un procedūrām attiecībā uz uzraudzības maksām, ko Komisija iekasē no ļoti lielu tiešsaistes platformu un ļoti lielu tiešsaistes meklētājprogrammu nodrošinātājiem

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2022/2065 (2022. gada 19. oktobris) par digitālo pakalpojumu vienoto tirgu un ar ko groza Direktīvu 2000/31/EK (Digitālo pakalpojumu akts) (1) un jo īpaši tās 43. panta 4. punktu,

tā kā:

(1)

Regulas (ES) 2022/2065 43. pantā ir noteikts, ka Komisija no ļoti lielu tiešsaistes platformu un ļoti lielu tiešsaistes meklētājprogrammu nodrošinātājiem iekasē gada uzraudzības maksu, kuras kopsumma sedz visas pamatoti iepriekš aplēšamās izmaksas, kas Komisijai rodas šajā regulā paredzēto uzraudzības uzdevumu veikšanā.

(2)

Izmaksas, kas aplēšamas uzraudzības maksām, kuras iekasē n gadā, būtu jānosaka, ņemot vērā visus cilvēkresursus, ko Komisija n+1 gadā izmantos, lai veiktu Regulas (ES) 2022/2065 43. panta 2. punktā minētos uzdevumus, to vidū ierēdņus, pagaidu darbiniekus, līgumdarbiniekus un norīkotos valstu ekspertus. Ņemot vērā to, ka aplēse attiecas uz nākotnes izmaksām, tā būtu jābalsta uz vidējām izmaksām, kas izteiktas ar pilnslodzes ekvivalentu un kam pieskaitītas ar šiem cilvēkresursiem saistītās vidējās piemērojamās sociālās iemaksas un darbības izdevumi. Tādēļ šajos darbības izdevumos būtu jāiekļauj vidējās izmaksas, kas radušās, uzņemot personāla pilnslodzes vienību strādāšanai Komisijas IT un fiziskajā infrastruktūrā, ko, piemēram, Komisijas dienesti regulāri nosaka saistībā ar personāla vidējo izmaksu aprēķināšanu tiesību aktu finanšu pārskatu vajadzībām.

(3)

Papildus minētajām cilvēkresursu izmaksām Komisijai ir jāaplēš arī citi darbības un administratīvie izdevumi, kas ir īpaši saistīti ar Regulas (ES) 2022/2065 43. panta 2. punktā minēto uzdevumu izpildi, piemēram, izdevumi par pētījumiem, ekspertu pieņemšanu darbā, apsekojumiem, komandējumiem, sanāksmju organizēšanu vai īpašas programmatūras vai IT rīku vai pakalpojumu izstrādi vai izmantošanu. Turklāt ikgadējā izmaksu kopsummas aplēsē būtu jāņem vērā starpība starp aplēstajām izmaksām un izmaksām, kas radušās iepriekšējā gadā, kā izriet no Komisijas pieņemtā gada ziņojuma.

(4)

Komisijas ik gadu aplēstā izmaksu kopsumma būtu jāsedz ļoti lielu tiešsaistes platformu un ļoti lielu tiešsaistes meklētājprogrammu nodrošinātājiem, maksājot uzraudzības maksas, ko iekasē par izraudzītajiem pakalpojumiem, kuriem katru kalendāro gadu piemēro uzraudzības maksu. Lai nodrošinātu konsekvenci ar Regulas (ES) 2022/2065 33. panta 4. punkta noteikšanas lēmumiem, izraudzītā pakalpojuma vai pakalpojumu sniedzēja jēdziens būtu jānosaka, atsaucoties uz attiecīgā noteikšanas lēmuma vai lēmumu adresātu vai adresātiem, kā paredzēts Regulas (ES) 2022/2065 33. panta 4. punktā. Ja lēmums, kas pieņemts saskaņā ar Regulas (ES) 2022/2065 33. panta 4. punktu, ir adresēts vairāk nekā vienai juridiskai personai, visiem minētā lēmuma adresātiem vajadzētu būt solidāri atbildīgiem par uzraudzības maksas samaksu saistībā ar attiecīgo pakalpojumu vai pakalpojumiem.

(5)

Pakalpojumiem, kas jāuzskaita attiecīgajā n gadā, būtu jāietver pakalpojumi, uz kuriem gada sākumā jau attiecas pienākumi, kas piemērojami ļoti lielām tiešsaistes platformām un ļoti lielām tiešsaistes meklētājprogrammām, kā arī pakalpojumi, attiecībā uz kuriem lēmums par statusa noteikšanu vai lēmums par statusa izbeigšanu stāsies spēkā minētajā kalendārajā gadā, ņemot vērā to, ka abu kategoriju lēmumi stāsies spēkā četrus mēnešus pēc to paziņošanas pakalpojumu sniedzējam, kā paredzēts Regulas (ES) 2022/2065 33. panta 6. punktā. Minētais termiņš būtu jāaprēķina saskaņā ar vispārējiem noteikumiem, kas izklāstīti Padomes Regulā (EEK, Euratom) Nr. 1182/71 (2), ar ko nosaka laikposmiem, datumiem un termiņiem piemērojamus noteikumus.

(6)

Komisijai būtu jānosaka uzraudzības maksas kopsumma, kas katru gadu iekasējama no katra pakalpojumu sniedzēja, vispirms nosakot pamatsummu par izraudzīto pakalpojumu. Pamatsumma par pakalpojumu būtu jāiegūst, dalot kopējās gada izmaksas, kas aplēstas n+1 gadam, ar visiem izraudzītajiem pakalpojumiem, kas uzskaitīti n gadā. Lai noteiktu pamatsummu, būtu jāņem vērā to dienu skaits n gadā, kuru laikā izraudzījums ir spēkā. Otrkārt, lai nodrošinātu individuālo uzraudzības maksu samērīgumu ar izraudzītā pakalpojuma lielumu, kas izriet no Savienības pakalpojumu aktīvo saņēmēju vidējā skaita mēnesī, Komisijai pamatsumma būtu jākoriģē ar koeficientu, kas ir proporcionāls pakalpojumu aktīvo saņēmēju skaitam, kurš izriet no pieejamās informācijas.

(7)

Saskaņā ar Regulas (ES) 2022/2065 43. panta 5. punktu neviens izraudzītā pakalpojuma vai pakalpojumu sniedzējs nemaksā uzraudzības maksas kopsummu, kas pārsniedz tā ekonomiskās spējas, proti, kas pārsniedz 0,05 % no tā globālajiem gada neto ienākumiem. Atsaucei uz neto ienākumiem, proti, kopējiem ieņēmumiem, no kuriem atskaitītas pakalpojumu sniedzēja izmaksas, būtu jānodrošina, ka tiek ņemta vērā pakalpojumu sniedzēja spēja maksāt, tostarp, ja pakalpojumu sniedzēji cieš zaudējumus. Lai noteiktu šādu robežvērtību saskaņā ar piemērojamiem finanšu pārskatu standartiem, būtu jāatsaucas uz jēdzienu “globālie gada ienākumi iepriekšējā finanšu gadā”, kas nosakāmi, pamatojoties uz pakalpojumu sniedzēja labākajiem pieejamajiem datiem finanšu pārskatos, un paziņoti Komisijai. Tāpēc būtu jāatsaucas uz starptautiskajiem finanšu pārskatu standartiem, kas piemērojami saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1606/2002 (3), ja tos izmanto attiecīgais pakalpojumu sniedzējs, vai citā gadījumā – uz finanšu pārskatiem, kas sagatavoti saskaņā ar ziņošanas prasībām Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā 2013/34/ES (4). Ja attiecīgajam pakalpojumu sniedzējam nepiemēro ne starptautiskos finanšu pārskatu standartus, ne Direktīvu 2013/34/ES, būtu jāatsaucas uz jebkuru citu trešās valsts pieņemamu ziņošanas standartu, kas piemērojams šādam pakalpojumu sniedzējam, piemēram, trešās valsts ziņošanas standartu, ko uzskata par līdzvērtīgu starptautiskajiem finanšu pārskatu standartiem, vai jebkuru citu trešās valsts ziņošanas standartu, ko var uzskatīt par vispārēji pieņemamu jebkuru citu Savienības tiesību aktu vajadzībām. Ja pakalpojumu sniedzējam ir konsolidēti pārskati, tā ekonomisko spēju maksāt uzraudzības maksu vislabāk atspoguļo grupas, kurai šis pakalpojumu sniedzējs pieder, konsolidētā globālā peļņa, ar nosacījumu, ka šim pakalpojumu sniedzējam ir pieejami grupas finanšu resursi, lai segtu maksas kopsummu, ko iekasē par visu attiecīgā pakalpojumu sniedzēja sniegto izraudzīto pakalpojumu vai pakalpojumiem.

(8)

Ja pamatsumma, ko iekasē no konkrēta pakalpojumu sniedzēja, vai attiecīgo pamatsummu summa, ja konkrētais pakalpojumu sniedzējs sniedz vairāk nekā vienu izraudzīto pakalpojumu, pārsniedz maksimālo kopējo robežvērtību, galīgā uzraudzības maksa, ko iekasē no minētā pakalpojumu sniedzēja, būtu attiecīgi jāsamazina. Lai nodrošinātu, ka jebkurā gadījumā kopējās gada izmaksas tiek segtas, izmantojot uzraudzības maksas, ko iekasē par visiem izraudzītajiem pakalpojumiem, atlikusī summa, kas netiek iekasēta no pakalpojumu sniedzējiem, tāpēc ka tiek piemērota maksimālā kopējā robežvērtība, proporcionāli sadalījuma pamatformulai būtu jāsedz atlikušajiem, robežvērtību nesasniegušajiem pakalpojumu sniedzējiem. Atlikušo summu sadale starp citiem izraudzīto pakalpojumu sniedzējiem pēc maksimālās kopējās robežvērtības piemērošanas būtu jāturpina, līdz atlikušās summas vairs nav.

(9)

Saskaņā ar Regulas (ES) 2022/2065 43. panta 3. punktu Komisijai katru gadu ir jāpieņem atsevišķi īstenošanas akti, kuros nosaka individuālās uzraudzības maksas, kas no katra pakalpojumu sniedzēja iekasējamas par izraudzīto pakalpojumu vai pakalpojumiem, attiecībā uz kuriem ir spēkā pienākums attiecīgajā kalendārajā gadā maksāt uzraudzības maksu. Tāpēc ikgadējā procedūra maksas iekasēšanai būtu jāorganizē tā, lai minētie īstenošanas akti tiktu pieņemti, pēc tam, kad kopējās gada izmaksas, kas būs pamats iekasējamo uzraudzības maksu kopsummas aprēķināšanai, ir noteiktas, kā izklāstīts Komisijas sagatavošanas dokumentā, kas pievienots budžeta projektam saskaņā ar 41. panta 8. punktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES, Euratom) 2018/1046 (5) par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam. Turklāt atsevišķos īstenošanas aktus var pieņemt tikai pēc noteikta datuma, kad var noteikt to izraudzīto pakalpojumu skaitu un apjomu, uz kuriem attiecas uzraudzības maksas. Procedūrā būtu jāņem vērā arī attiecīgo pakalpojumu sniedzēju ekonomiskās spējas peļņas izteiksmē, ko nosaka, pamatojoties uz konkrētā pakalpojumu sniedzēja sniegto informāciju. Turklāt iekasējamās maksas provizoriskā summa attiecīgajam pakalpojumu sniedzējam būtu jāpaziņo, pirms Komisija pieņem īstenošanas lēmumu, lai dotu iespēju iesniegt apsvērumus, kas ņemami vērā, galīgi nosakot uzraudzības maksu. Pēc iesniegto apsvērumu izvērtēšanas Komisijai būtu jāpieņem atbilstošais īstenošanas akts, kurā nosaka individuālo uzraudzības maksu, kas kā saņemamā summa saskaņā ar Regulas (ES, Euratom) 2018/1046 98. pantu maksājama līdz tā paša kalendārā gada beigām tā, lai būtu pieejami nepieciešamie resursi nākamajam gadam aplēsto izmaksu segšanai.

(10)

Ja maksājums netiek veikts īstenošanas aktos noteiktajā termiņā, nesamaksātā summa būtu jāatgūst kopā ar nokavējuma procentiem atbilstoši Eiropas Centrālās bankas refinansēšanas likmei, kam pieskaitīti 3,5 %, saskaņā ar Regulas (ES, Euratom) 2018/1046 99. panta 2. punktu.

(11)

Lai nodrošinātu to izmaksu un ieņēmumu pārskatatbildību un pārredzamību, kas Komisijai rodas un ko tā iekasē par uzraudzības uzdevumu veikšanu saskaņā ar Regulu (ES) 2022/2065, Komisijai katru gadu par tiem būtu jāziņo Eiropas Parlamentam un Padomei un šāds ziņojums būtu jādara publiski pieejams savā tīmekļvietnē. Turklāt, lai nodrošinātu konsekvenci starp izmaksu aplēsēm un konkrētajām uzraudzības izmaksām, kas faktiski radušās attiecīgajā gadā, ziņojumā būtu konkrēti jāsalīdzina attiecīgās summas, pamatojoties uz maksājumiem, kas attiecīgajā periodā faktiski veikti par katru konkrēto izmaksu kategoriju, kura minēta Regulas (ES) 2022/2065 43. panta 2. punktā, kā arī visas izdevumu saistības, kas uzņemtas minētajā gadā, tostarp pēc jebkāda attiecīgā gada laikā pieņemta tiesas lēmuma. Starpībai starp aplēsto summu un faktiskajām izmaksām nebūtu jāietekmē attiecīgajā gadā iekasēto uzraudzības maksu summa, bet tā būtu jāņem vērā nākamajā aplēsē, vai nu atskaitot pārpalikumu no kopējām aplēstajām izmaksām n+2 gadam, vai pieskaitot deficītu kopējām izmaksām, kas aplēstas n+2 gadam.

(12)

Izmaksu aplēsē būtu jānorāda izmaksas, kas plānotas nākamajā kalendārajā gadā, lai nodrošinātu, ka Komisijai jau iepriekš tiek darīti pieejami pietiekami resursi. Laikposmā no Regulas (ES) 2022/2065 stāšanās spēkā līdz 2024. gada 1. janvārim Komisijai jau būs radušās vai plānotas izmaksas saskaņā ar Regulas (ES) 2022/2065 43. panta 2. punktu, kuras nevarēs segt ar iepriekš iekasētām uzraudzības maksām, un tāpēc tās būs vispārīgi jāsedz no citām apropriācijām, kas paredzētas Savienības apstiprinātajā budžetā 2023. gadam. Tāpēc, lai noteiktu 2023. gadā iekasējamās kopējās maksas, saskaņā ar informāciju, kas sniegta aplēsei pievienotajā pārskatā, izmaksām, kas aplēstas 2024. gadam, varētu pievienot tikai tās izmaksas, kuras vēl nav segtas ar Savienības 2023. gada vispārējā budžeta esošajām apropriācijām. Attiecīgi, lai noteiktu jebkādu pārpalikumu vai deficītu, kas jāņem vērā turpmākajā aplēsē, pirmajā ziņojumā Eiropas Parlamentam un Padomei būtu jāņem vērā tikai tās izmaksas, kas kopš Regulas (ES) 2022/2065 stāšanās spēkā radušās 2022. gadā un 2023. gadā un kuras vēl nav segtas ar esošajām apropriācijām,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Definīcijas

Šajā regulā piemēro šādas definīcijas:

1)

“izraudzīts pakalpojums” ir starpniecības pakalpojums, kam saskaņā ar Regulas (ES) 2022/2065 33. panta 4. punktu noteikts ļoti lielas tiešsaistes platformas vai ļoti lielas tiešsaistes meklētājprogrammas statuss;

2)

“izraudzīta pakalpojuma vai pakalpojumu sniedzējs” ir jebkurš nodrošinātājs, kam saskaņā ar Regulas (ES) 2022/2065 33. panta 4. punktu ir adresēts viens vai vairāki Komisijas lēmumi par ļoti lielas tiešsaistes platformas vai ļoti lielas tiešsaistes meklētājprogrammas statusa noteikšanu;

3)

“pamatsumma” ir summa, kas katram izraudzītajam pakalpojumam aprēķināta saskaņā ar 4. pantu un pirms 5. pantā minētās maksimālās kopējās robežvērtības piemērošanas.

2. pants

Kopējo gada izmaksu aplēse

1.   Katrā n gadā Komisija saskaņā ar šīs regulas 6. panta 1. punktā noteikto procedūru aplēš kopējās gada izmaksas, kas, paredzams, nākamajā kalendārajā gadā (n+1 gadā) radīsies, veicot Regulas (ES) 2022/2065 43. panta 2. punktā minētos uzdevumus. Kopējo gada izmaksu summa, kas aplēsta n+1 gadam, ir pamats n gadā iekasējamās uzraudzības maksu kopsummas noteikšanai. Šo aplēsto summu pilnībā iekasē no izraudzīto pakalpojumu sniedzējiem, izmantojot saskaņā ar šo regulu aprēķinātās uzraudzības maksas.

2.   Aplēšot kopējās gada izmaksas, Komisija ņem vērā:

a)

cilvēkresursus, kas vajadzīgi Regulas (ES) 2022/2065 43. panta 2. punktā minēto uzdevumu izpildei, ņemot vērā dažādas Komisijas nodarbināto Savienības ierēdņu un citu darbinieku kategorijas. Izmaksu aplēses balstās uz vidējām izmaksām, kas izteiktas ar pilnslodzes ekvivalentu, un ietver ar šādiem cilvēkresursiem saistītus proporcionālus vidējos darbības izdevumus un piemērojamās sociālās iemaksas;

b)

jebkādus citus administratīvos vai darbības izdevumus, kas vajadzīgi Regulas (ES) 2022/2065 43. panta 2. punktā minēto uzdevumu izpildei un, paredzams, radīsies n+1 gadā, ņemot vērā šīs regulas I pielikumā uzskaitīto posteņu neizsmeļošo sarakstu.

3.   Visās kopējo gada izmaksu aplēsēs ņem vērā radušos izmaksu pozitīvo vai negatīvo summu, kas iekļauta 8. panta 4. punktā minētajā ziņojumā. Jo īpaši deficīta gadījumā, proti, ja aplēsto izmaksu summa n gadam bijusi mazāka nekā paziņotās izmaksas, kas radušās attiecīgajā gadā, kopējo gada izmaksu summu, kas aplēsta n+2 gadam un kas jāiekasē n+1 gada laikā, palielina par n gadā radušos deficītu. Ja ir pārpalikums, proti, ja aplēsto izmaksu summa n gadam pārsniedz paziņotās izmaksas, kas radušās attiecīgajā gadā, n+2 gadam aplēstās kopējās gada izmaksas, kas jāiekasē n+1 gada laikā, samazina par n gada pārpalikumu.

3. pants

Izraudzīto pakalpojumu ikgadējā identificēšana

Izraudzītie pakalpojumi, par kuriem attiecīgajā n gadā iekasē uzraudzības maksu, ir:

a)

jebkurš pakalpojums, uz kuru attiecīgā gada 1. janvārī jau attiecās Regulas (ES) 2022/2065 III nodaļas 5. iedaļā noteiktie pienākumi saskaņā ar minētās regulas 33. panta 6. punktu, tostarp jebkurš pakalpojums, kura izraudzīšanas izbeigšana kļūst piemērojama saskaņā ar minētās regulas 33. panta 6. punktu pēc minētā datuma;

b)

jebkurš pakalpojums, uz kuru no attiecīgā gada 1. janvāra līdz 31. decembrim saskaņā ar minētās regulas 33. panta 6. punktu attiecas Regulas (ES) 2022/2065 III nodaļas 5. iedaļā noteiktie pienākumi.

4. pants

Pamatsummas noteikšana par katru pakalpojumu

1.   Attiecībā uz katru izraudzīto pakalpojumu, kam saskaņā ar 3. pantu piemēro uzraudzības maksas, pamatsummu n gadam aprēķina kā daļu no kopējām gada izmaksām, kas saskaņā ar 2. pantu aplēstas n+1 gadam, proporcionāli izraudzītā pakalpojuma aktīvo saņēmēju vidējam skaitam mēnesī saskaņā ar šā panta 2. punktā minēto koeficientu (U) un ņemot vērā laikposmu, kurā pakalpojums bijis izraudzīts saskaņā ar šā panta 3. punktā minēto koeficientu (T), izmantojot šādu formulu:

 

Formula

2.   Koeficientam (U) pamatsummas aprēķināšanai katram izraudzītajam pakalpojumam ir II pielikumā noteiktā vērtība, kas atbilst pakalpojumu aktīvo saņēmēju vidējam skaitam mēnesī, izteiktam miljonos vienību un noapaļotam uz leju līdz tuvākajiem simts tūkstošiem.

Nosakot piemērojamo koeficientu saskaņā ar šā punkta pirmo daļu, katra izraudzītā pakalpojuma aktīvo saņēmēju vidējais skaits mēnesī ir skaits, kas izriet no datiem, kurus tiešsaistes platformas vai tiešsaistes meklētājprogrammas nodrošinātājs paziņojis saskaņā ar Regulas (ES) 2022/2065 24. panta 2. punktu, vai no informācijas, kas pieprasīta saskaņā ar minētās regulas 24. panta 3. punktu, vai no jebkādas citas informācijas, kas Komisijai pieejama n gada 31. augustā.

3.   Koeficients (T) pamatsummas aprēķināšanai katram izraudzītajam pakalpojumam ir proporcionālā attiecība starp dienu skaitu, kuras pakalpojums ir bijis izraudzīts n gadā, un dienu skaitu gadā, to aprēķinot šādi:

 

Formula

Saskaņā ar Regulas (ES) 2022/2065 33. panta 6. punktu uzskata, ka izraudzījuma laikposms sākas četrus mēnešus pēc dienas, kad saskaņā ar Regulas (ES) 2022/2065 33. panta 4. punktu paziņots noteikšanas lēmums, un to uzskata par beigušos četrus mēnešus pēc tam, kad saskaņā ar Regulas (ES) 2022/2065 33. panta 5. punktu ir paziņots atcelšanas lēmums.

5. pants

Uzraudzības maksas kopsummas noteikšana un maksimālās kopējās robežvērtības piemērošana katram pakalpojumu sniedzējam

1.   Katru gadu attiecīgais izraudzītā pakalpojuma vai pakalpojumu sniedzējs maksā uzraudzības maksu, kas izriet no pamatsummas vai pamatsummu summas, kas tā sniegtajam izraudzītajam pakalpojumam vai pakalpojumiem aprēķināta saskaņā ar 4. pantu, un no korekcijām, kas piemērotas saskaņā ar šo pantu.

2.   Uzraudzības maksas kopsumma, ko konkrētā gadā iekasē no konkrēta izraudzīta pakalpojuma vai pakalpojumu sniedzēja, nepārsniedz maksimālo kopējo robežvērtību, kas vienāda ar 0,05 % no tā globālās peļņas iepriekšējā finanšu gadā. Ja pakalpojumu sniedzējam ir konsolidēti pārskati, nosakot maksas maksimālo kopējo robežvērtību, ņem vērā tās grupas konsolidēto globālo peļņu, pie kuras šis pakalpojumu sniedzējs pieder.

Šā punkta pirmās daļas vajadzībām globālā peļņa ir peļņa, ko uzrāda labākie pieejamie rādītāji konkrētā pakalpojumu sniedzēja iesniegtajos gada finanšu pārskatos, kas attiecas uz pēdējo pilno finanšu gadu, piemērojot kādu no turpmāk minētajiem ziņošanas standartiem:

a)

starptautiskie finanšu pārskatu standarti, kas piemērojami saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 1606/2002, ja tos izmanto pakalpojumu sniedzējs;

b)

Direktīvas 2013/34/ES V pielikuma 17. punkts vai VI pielikuma 15. punkts;

c)

jebkāds pieņemams trešās valsts ziņošanas standarts, ja pakalpojumu sniedzējs neizmanto ne a), ne b) apakšpunktā minēto.

3.   Ja pamatsumma vai pamatsummu summa, kas aprēķināta saskaņā ar 4. pantu par konkrēta pakalpojumu sniedzēja sniegto izraudzīto pakalpojumu vai pakalpojumiem, pārsniedz šā panta 2. punktā noteikto maksimālo kopējo robežvērtību, no minētā pakalpojumu sniedzēja iekasējamās uzraudzības maksas kopsummu samazina līdz minētajai robežvērtībai.

4.   Jebkādu atlikušo summu summu, ko neiekasē saskaņā ar šā panta 3. punktu, iekasē no tiem atlikušajiem izraudzīto pakalpojumu sniedzējiem, kuriem nav sasniegta maksimālā kopējā robežvērtība, to darot proporcionāli izraudzītā pakalpojuma aktīvo saņēmēju vidējam skaitam mēnesī, kas izteikts kā koeficients (U) un minēts 4. panta 2. punktā, un ņemot vērā laikposmu, kurā pakalpojumam ir noteikts izraudzīta pakalpojuma statuss, kas izteikts kā 4. panta 3. punktā minētais koeficients (T), izmantojot šādu formulu:

 

Formula

Ja šā punkta piemērošana rada maksimālās kopējās robežvērtības piemērojamību vienam vai vairākiem atlikušajiem izraudzītā pakalpojuma vai pakalpojumu sniedzējiem, 3. punktu un šo punktu turpina piemērot, līdz atlikušās summas vairs nav.

6. pants

Ikgadējā procedūra individuālo maksu noteikšanai

1.   Saskaņā ar Regulas (ES, Euratom) 2018/1046 41. panta 8. punktu saistībā ar budžeta projekta izstrādi n+1 gadam Komisija katrai attiecīgajai budžeta pozīcijai nosaka aplēsto ārējo piešķirto ieņēmumu summu, kas izriet no uzraudzības maksām un tiks darīta pieejama n+1 gada sākumā kā summas, kas atbilst kopējām gada izmaksām, kuras n+1 gadam aplēstas saskaņā ar šīs regulas 2. pantu.

Aplēsei saskaņā ar šā punkta pirmo daļu pievieno Komisijas sagatavotu pārskatu, kurā norādīti elementi, kas šādā aplēsē ņemti vērā saskaņā ar dažādajām 2. pantā minētajām izmaksu kategorijām un kas jāpublicē Komisijas tīmekļvietnē vēlākais līdz katra kalendārā gada 30. jūnijam.

2.   Vēlākais līdz katra gada 31. augustam ikviens izraudzītā pakalpojuma vai pakalpojumu sniedzējs, uz kuru saskaņā ar 3. pantu attiecas uzraudzības maksa, iesniedz Komisijai savu jaunāko finanšu pārskatu un visus citus apliecinošus dokumentus, kas vajadzīgi maksimālās kopējās robežvērtības noteikšanai saskaņā ar 5. pantu, kā arī attiecīgā gadījumā iesniedz jebkādu informāciju, kas vajadzīga maksas piemērošanai. Ja pakalpojumu sniedzējs neiesniedz dokumentus, kas vajadzīgi maksimālās kopējās robežvērtības noteikšanai, pieņem, ka konkrētais pakalpojumu sniedzējs attiecīgajā kalendārajā gadā šo robežvērtību nav sasniedzis.

3.   Vēlākais līdz katra gada 30. septembrim Komisija katram saskaņā ar 3. pantu identificētā izraudzītā pakalpojuma vai pakalpojumu sniedzējam paziņo provizoriski noteikto uzraudzības maksu par visiem minētā pakalpojumu sniedzēja izraudzītajiem pakalpojumiem, kas aprēķināta saskaņā ar 4. un 5. pantā izklāstīto metodiku. Pakalpojumu sniedzējs divu nedēļu laikā no dienas, kad saņemts paziņojums par provizorisko noteikšanu, paziņo Komisijai jebkādus apsvērumus par šādu aprēķinu.

4.   Komisija, ņemot vērā 3. punktā minētos apsvērumus, katru gadu vēlākais līdz 30. novembrim pieņem un paziņo katram saskaņā ar 3. pantu identificētā izraudzītā pakalpojuma vai pakalpojumu sniedzējam īstenošanas lēmumu, kurš pieņemts saskaņā ar Regulas (ES) 2022/2065 43. panta 3. punktu un kurā noteikta uzraudzības maksa par minētā pakalpojumu sniedzēja sniegto izraudzīto pakalpojumu vai pakalpojumiem, kas aprēķināta saskaņā ar šīs regulas 4. un 5. pantā izklāstīto metodiku. Īstenošanas lēmumā uzraudzības maksu nosaka kā debitoru parādu Regulas (ES, Euratom) 2018/1046 98. panta nozīmē, un uzraudzības maksu samaksas termiņu nosaka līdz attiecīgā gada 31. decembrim. Ja lēmums, kas pieņemts saskaņā ar Regulas (ES) 2022/2065 33. panta 4. punktu, ir adresēts vairāk nekā vienai juridiskai personai, visiem minētā lēmuma adresātiem vajadzētu būt solidāri atbildīgiem par uzraudzības maksas samaksu saistībā ar izraudzīto pakalpojumu vai pakalpojumiem.

7. pants

Maksāšanas kārtība un finansiālās sekas nemaksāšanas gadījumā

1.   Visas uzraudzības maksas ir maksājamas euro un saskaņā ar maksājumu atsaucēm, kas norādītas īstenošanas lēmumā, kurš pieņemts saskaņā ar 6. panta 4. punktu.

2.   Jebkurš kavēts maksājums, daļējs maksājums, nemaksāšana vai maksājuma nosacījumu neievērošana, kā noteikts šīs regulas 6. panta 4. punktā minētajā īstenošanas lēmumā, ir pamats nesamaksātās summas atgūšanai kopā ar procentiem, kuru likme norādīta Regulas (ES, Euratom) 2018/1046 99. panta 2. punktā. Minētie maksājumi neskar naudas sodus un periodiskus soda maksājumus, kas piemērojami, ievērojot Regulas (ES) 2022/2065 74. un 76. pantu.

8. pants

Ziņošana par izmaksām, kas radušās, un iekasētajām uzraudzības maksām

1.   Līdz katra n gada 31. martam Komisija ziņo Eiropas Parlamentam un Padomei par to kopējo gada izmaksu summu, kas tai radušās, pildot uzdevumus saskaņā ar Regulu (ES) 2022/2065, un to gada uzraudzības maksu kopsummu, kas iepriekšējā gadā (n-1 gadā) iekasētas saskaņā ar šīs regulas 6. panta 4. punktu.

2.   Ziņojumā, ko sniedz atbilstīgi 1. punktam, saskaņā ar šīs regulas 2. panta 2. punktā noteiktajām izmaksu kategorijām norāda konkrētās izmaksas, kas radušās, pildot Regulas (ES) 2022/2065 43. panta 2. punktā minētos uzdevumus. Izmaksās iekļauj visas saistības, kas uzņemtas n-1 gada laikā, pat ja maksājumi, ar kuriem īsteno saistības, vēl nav veikti.

3.   Ziņojumā, ko sniedz atbilstīgi 1. punktam, norāda uzraudzības maksu kopsummu, ko iekasē no katra izraudzītā pakalpojuma vai pakalpojumu sniedzēja, tostarp attiecīgo maksājumu datumus, visus trūkstošos vai kavētos maksājumus, notiekošo tiesvedību saistībā ar 6. panta 4. punktā minētajiem īstenošanas lēmumiem un 7. panta 2. punktā minētās atgūšanas procedūras saistībā ar uzliktajām uzraudzības maksām, uz ziņojuma pabeigšanas dienu.

4.   Ziņojumā attiecīgi norāda visas saskaņā ar 2. punktu radušās izmaksas, kas pārsniedz aplēsto izmaksu summu n-1 gadam, vai jebkādu aplēsto izmaksu pārpalikumu n-1 gadam salīdzinājumā ar izmaksām, kas saskaņā ar 2. pantu radušās minētajā gadā.

5.   Komisija ziņojumu, ko sniedz saskaņā ar 1. punktu, publicē savā tīmekļvietnē.

9. pants

Pārejas noteikumi

1.   Izmaksas saskaņā ar 2. panta 1. un 2. punktu, kas jau radušās vai plānotas laikposmā no 2022. gada 16. novembra līdz 2023. gada 31. decembrim, drīkst pieskaitīt pirmajai izmaksu aplēsei par 2024. gada periodu saskaņā ar 6. panta 1. punktu, ja vien tās jau nav segtas ar sākotnējām apropriācijām, par kurām Eiropas Parlaments un Padome nobalsojuši, pieņemot Savienības vispārējo budžetu 2023. gadam.

2.   Pirmo ziņojumu saskaņā ar 8. pantu Komisija pieņem līdz 2024. gada 31. martam, un tas aptver laikposmu no 2022. gada 16. novembra līdz 2023. gada 31. decembrim. Lai noteiktu radušās izmaksas saskaņā ar 8. panta 2. punktu, izmaksas, kuras segtas no 1. punktā minētajām apropriācijām, norāda atsevišķi, un tās neņem vērā 8. panta 4. punktā minētās bilances vajadzībām.

10. pants

Stāšanās spēkā

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2023. gada 2. martā

Komisijas vārdā –

priekšsēdētāja

Ursula VON DER LEYEN


(1)  OV L 277, 27.10.2022., 1. lpp.

(2)  Padomes Regula (EEK, Euratom) Nr. 1182/71 (1971. gada 3. jūnijs), ar ko nosaka laikposmiem, datumiem un termiņiem piemērojamus noteikumus (OV L 124, 8.6.1971., 1. lpp.).

(3)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1606/2002 (2002. gada 19. jūlijs) par starptautisko grāmatvedības standartu piemērošanu (OV L 243, 11.9.2002., 1. lpp.).

(4)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2013/34/ES (2013. gada 26. jūnijs) par noteiktu veidu uzņēmumu gada finanšu pārskatiem, konsolidētajiem finanšu pārskatiem un saistītiem ziņojumiem, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2006/43/EK un atceļ Padomes Direktīvas 78/660/EEK un 83/349/EEK (OV L 182, 29.6.2013., 19. lpp.).

(5)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES, Euratom) 2018/1046 (2018. gada 18. jūlijs) par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012 (OV L 193, 30.7.2018., 1. lpp.).


I PIELIKUMS

Neizsmeļošs darbības un administratīvo izdevumu saraksts

Piemērojot 2. panta 2. punkta b) apakšpunktu, drīkst ņemt vērā šādus elementus, kas saistīti ar Regulas (ES) 2022/2065 43. panta 2. punktā minēto uzdevumu izpildi:

piesardzīga aplēse par visām misijām, kas veiktas, īstenojot pilnvaras, kuras Komisijai piešķirtas saskaņā ar Regulas (ES) 2022/2065 IV nodaļas 4. iedaļu, ņemot vērā izraudzīto pakalpojumu skaita aplēsi,

Eiropas Digitālo pakalpojumu padomes klātienes sanāksmju aplēstās izmaksas saskaņā ar Regulu (ES) 2022/2065,

plānotā dalība sanāksmēs vai pasākumos, kas saistīti ar īpašu zināšanu un spēju attīstīšanu saistībā ar jaunu un sistēmisku jautājumu uzraudzību, vai to organizēšana,

piesardzīga aplēse par pētījumiem un ārējiem konsultantiem saistībā ar konkrētu izraudzīto pakalpojumu, tostarp tā revīzijas, vai konkrētas riska kategorijas analīze, kas izriet no riska novērtējuma, kurš jāveic izraudzītajiem pakalpojumiem saskaņā ar Regulas (ES) 2022/2065 34. pantu,

jebkādi spēkā esoši vai plānoti nolīgumi starp Komisijas dienestiem, ar citām Savienības struktūrām, birojiem vai aģentūrām vai jebkuru citu valsts iestādi par analīzi, kas ir izraudzīto pakalpojumu uzraudzības pārbaudes pamatā,

jebkādu tādu digitālo rīku vai vides, tostarp programmatūras un API, izstrāde vai izmantošana, kas īpaši paredzēti, lai analizētu, uzraudzītu un testētu ikviena izraudzītā pakalpojuma darbību nolūkā nodrošināt atbilstību Regulai (ES) 2022/2065,

piesardzīga aplēse par piekļuvi datubāzēm un apsekojumu veikšanu, kuru mērķis ir identificēt izraugāmos pakalpojumus un novērtēt izraudzīto pakalpojumu darbības ietekmi attiecībā uz aspektiem, ko reglamentē Regula (ES) 2022/2065,

piesardzīga aplēse par izdevumiem, kas saistīti ar informācijas apmaiņas sistēmas izveidi, iegādi, licencēšanu, abonēšanu, izstrādi, uzturēšanu un ekspluatāciju saskaņā ar Regulas (ES) 2022/2065 85. pantu un ar Komisijas pārvaldīto datubāzi saskaņā ar Regulas (ES) 2022/2065 24. panta 5. punktu.


II PIELIKUMS

U koeficients

Izraudzītā pakalpojuma aktīvo saņēmēju vidējais skaits mēnesī (miljonos, noapaļojot uz leju līdz vienai zīmei aiz komata)

Koeficients

45 –54,9

1

55 –64,9

1,2

65 –74,9

1,4

75 –84,9

1,6

85 –94,9

1,8

95 –104,9

2

Attiecībā uz jebkuru skaitli, kas lielāks par 105 miljoniem vai mazāks par 45 miljoniem (iekams nav saskaņā ar Regulas (ES) 2022/2065 33. panta 5. punktu pieņemta lēmuma sekas): katru 10 miljonu aktīvo saņēmēju segments atbilst koeficientam U, ko aprēķina šādi

Formula
un noapaļo uz leju līdz vienai zīmei aiz komata.