24.7.2020   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 239/1


KOMISIJAS DELEĢĒTĀ REGULA (ES) 2020/1083

(2020. gada 14. maijs),

kas papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2019/517, nosakot tiesīguma un atlases kritērijus un kārtību .eu augstākā līmeņa domēna nosaukuma reģistra izraudzīšanai

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2019/517 (2019. gada 19. marts) par .eu augstākā līmeņa domēna nosaukuma plašāku ieviešanu un darbību un ar ko groza un atceļ Regulu (EK) Nr. 733/2002 un atceļ Komisijas Regulu (EK) Nr. 874/2004 (1), un jo īpaši tās 8. panta 1. punktu,

tā kā:

(1)

Šās regulas mērķis ir noteikt tiesīguma un atlases kritērijus, kā arī kārtību, kādā izraugāms reģistrs, kam uzticēts organizēt, administrēt un vadīt .eu augstākā līmeņa domēnu.

(2)

Reģistrs jāizrauga atklātā, pārredzamā un nediskriminējošā atlasē, kas nodrošina taisnīgu un konkurenciālu atlases norisi. Tālab un nolūkā atrast piemērotus kandidātus iespējami lielākā skaitā, uzaicinājums piedalīties atlasē publicējams Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

(3)

Atlase Komisijai jāorganizē divos posmos, lai nodrošinātu pārredzamību un resursu lietderīgu izmantošanu.

(4)

Atlases pirmajā posmā Komisijai jāpārbauda pretendentu tiesīgums, lai nodrošinātu, ka tie atbilst Regulā (ES) 2019/517 reģistram noteiktajām minimālajām prasībām.

(5)

Atlases otrajā posmā Komisijai jāsastāda tiesīgo pretendentu rangs pēc kritērijiem, kas nodrošina, ka .eu augstākā līmeņa domēna organizācija, administrācija un vadība atbilst mērķiem atbalstīt digitālo vienoto tirgu, veidot Eiropas identitāti tiešsaistē un veicināt pārrobežu darbības tiešsaistē. Lai nodrošinātu šo mērķu sasniegšanu, atlasē Komisijai pienācīgs svars jāpiešķir pretendentu pakalpojumu kvalitātei, atvēlētajiem cilvēkresursiem un tehniskajiem resursiem un finansiālajām spējām.

(6)

Lai nodrošinātu reģistra galveno funkciju pienācīgu un laicīgu uzraudzību, funkciju izpildei vajadzīgajai infrastruktūrai jāatrodas Savienībā. Šai infrastruktūrai cita starpā jāietver nepieciešamā programmatūra, aparatūra un citas iekārtas, kas nepieciešamas .eu augstākā līmeņa domēna administrēšanai, darbībai un vadībai, piemēram, .eu TLD reģistrācijas datubāze, akreditēto .eu TLD reģistratūru datubāze, .eu TLD primārais autoritatīvais serveris, .eu TLD zonas datnes un domēna nosaukumu reģistrācijas informācijas uzticējumglabāšana pie trešām personām, publisko vaicājumu apkalpošanas sistēma un vietne ar atjauninātu informāciju par .eu TLD politiku un reģistrāciju.

(7)

Lai nodrošinātu .eu augstākā līmeņa domēna vadīšanu pienācīgā līmenī, Komisijas publicētajā uzaicinājumā piedalīties atlasē jānosaka minimālais slieksnis, kas pēc atlases kritērijiem pretendentiem jāpārvar izraudzīšanai par reģistru.

(8)

Lai nodrošinātu atlases pārredzamību, Komisijai jāpamato savi lēmumi un pamatojums jādara zināms pretendentiem.

(9)

Par reģistru jāizrauga pretendents, kurš pēc punktu skaita rangā ir visaugstāk. Ja līgums ar izraudzīto reģistru netiek noslēgts, Komisijai jābūt iespējai par reģistru izraudzīt rangā nākamo pretendentu.

(10)

Lai varētu veikt taisnīgu un konkurenciālu reģistra atlasi, kas pabeidzama ne vēlāk kā 2021. gada 12. oktobrī, parakstot līgumu, šai regulai jāstājas spēkā nākamajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Priekšmets

Šī regula nosaka tiesīguma un atlases kritērijus, kā arī kārtību .eu augstākā līmeņa domēna reģistra izraudzīšanai saskaņā ar atklātības, pārredzamības un nediskriminēšanas principiem.

2. pants

Tiesīguma kritēriji

1.   Reģistrs ir bezpeļņas organizācija, kas izveidota saskaņā ar kādas dalībvalsts tiesību aktiem. Tā juridiskā adrese, centrālā administrācija un galvenā darbības vieta ir Savienības teritorijā.

2.   Šās regulas 5. panta 2. punktā paredzēto galveno reģistra funkciju veikšanai vajadzīgā infrastruktūra atrodas Savienības teritorijā.

3.   Ja bezpeļņas organizāciju izveido uzņēmumu konsorcijs vai līgumslēdzēju grupa, tad katra tādā konsorcijā vai grupā ietilpstošā subjekta juridiskā adrese, centrālā administrācija un galvenā darbības vieta ir Savienībā.

4.   Reģistrs apņemas pildīt savus galvenā līgumslēdzēja uzdevumus. Apakšuzņēmuma līgumu var atļaut slēgt tikai tad, ja tas nepieciešams darba veikšanai, un ar iepriekšēju rakstisku Komisijas piekrišanu.

3. pants

Pieteikumi

1.   Pieteikumā ir jābūt skaidri norādītam, kurā dalībvalstī bezpeļņas organizācija ir reģistrēta, un sniegtai pilnīgai informācijai par tās juridisko adresi, centrālo administrāciju un galveno darbības vietu.

2.   Ja bezpeļņas organizāciju izveido uzņēmumu konsorcijs vai līgumslēdzēju grupa, pieteikumā sniedz informāciju par konsorcija vai grupas katra locekļa atšķirīgo lomu un statusu, ieskaitot visu informāciju, kas prasīta šā panta 1. punktā.

3.   Ja viens vai vairāki subjekti, kas ietilpst konsorcijā vai grupā, ir peļņas gūšanas struktūra, pieteikumā sniedz informāciju par pasākumiem, ko konsorcijs vai grupa apņemas veikt, lai garantētu peļņas gūšanas darbības finansiālu un juridisku nošķiršanu no reģistra funkcijas darbībām.

4.   Pieteikumā sniedz bezpeļņas organizācijas iekšējās organizācijas aprakstu, kam pievieno visus pavaddokumentus, kuri prasīti uzaicinājumā piedalīties reģistra atlasē.

4. pants

Apkalpošanas kvalitāte

1.   Reģistrs cenšas panākt darbības izcilību un nodrošina augstas kvalitātes pakalpojumus par konkurētspējīgām cenām. Komisija izvērtē tiesīgo pretendentu spēju nodrošināt prasīto apkalpošanas kvalitāti. Šis kritērijs saņem 40 % no kopējā izvērtēšanas punktu skaita.

2.   Pretendenti sniedz informāciju par savu pieredzi jomās, kas attiecas uz domēnu nosaukumu organizēšanu, administrēšanu un vadīšanu.

3.   Pretendenti apraksta, kā plāno .eu augstākā līmeņa domēnu vadīt, nodrošinot augstu sniegto pakalpojumu kvalitāti, ņemot vērā valsts koda augstākā līmeņa domēnu reģistra pakalpojumu minimālās funkcionālās un veiktspējas specifikācijas, ko noteikusi Piešķirto nosaukumu un numuru interneta korporācija.

4.   Pretendenti apraksta, kādus pasākumus plāno ieviest, lai nodrošinātu augstu drošību un uzticēšanos .eu augstākā līmeņa domēnam.

5. pants

Cilvēkresursi un tehniskie resursi

1.   Komisija izvērtē pretendenta cilvēkresursus un tehniskos resursus. Šis kritērijs saņem 30 % no kopējā izvērtēšanas punktu skaita.

2.   Pretendenti sniedz informāciju par saviem cilvēkresursiem un tehniskajiem resursiem un apraksta šo resursu pietiekamību šādu funkciju izpildei:

a)

organizēt, administrēt un vadīt .eu augstākā līmeņa domēnu, uzturēt attiecīgās datubāzes un ar tām saistītos publisko vaicājumu pakalpojumus, reģistrēt domēna nosaukumus, vadīt domēna nosaukumu reģistru, vadīt reģistra augstākā līmeņa domēna nosaukumu serverus un veidot un pārzināt augstākā līmeņa domēna zonas datnes;

b)

pakalpojumu sniegšanā nodrošināt augstu kvalitāti, pārredzamību, drošību, stabilitāti, paredzamību, uzticamību, pieejamību, efektivitāti, nediskriminēšanu, godīgas konkurences apstākļus un patērētāju aizsardzību.

3.   Pretendenti pieteikumā apraksta organizācijas, administrācijas un vadības veidu, ko plāno ieviest, lai pildītu 2. punktā minētās funkcijas, ieskaitot:

a)

cilvēkresursus un nepieciešamās sistēmas;

b)

programmatūru un aparatūru;

c)

.eu augstākā līmeņa domēna darbībai un vadībai vajadzīgās iekārtas.

4.   Pretendenti apraksta, kā viņu resursi, ieskaitot cilvēkresursus un tehniskās jaudas, ir pietiekami, lai veiktu reģistratūras funkciju, ja Komisija pieprasītu tādas funkcijas aktivizēšanu specifisku politikas mērķu sasniegšanai. Pretendents arī sniedz informāciju par to, kā tādu resursu atvēlēšana reģistratūras funkcijas izpildei atbilst Regulas (ES) 2019/517 7. panta 2. punktā noteiktajām prasībām.

5.   Pretendenti sniedz informāciju par to, kā plāno izveidot pilnīgu organizācijas un darbības struktūru, lai no 2022. gada 13. oktobra varētu sākt darboties kā reģistrs.

6. pants

Finansiālās spējas un atbilstība prasībām

1.   Komisija izvērtē tiesīgo pretendentu finansiālās spējas. Šis kritērijs saņem 30 % no kopējā izvērtēšanas punktu skaita.

2.   Pretendents:

a)

pierāda finansiālā nodrošinājuma un stabilitātes līmeni, kas ir pietiekams reģistra uzdevumu izpildei;

b)

sniedz pilnīgu informāciju par paredzamajām izmaksām un kapitāla prasībām .eu augstākā līmeņa domēna organizēšanai, administrēšanai un vadīšanai, par kapitāla un apdrošināšanas pieejamību; apraksta ieņēmumu modeli, ieskaitot cenu noteikšanas modeli, attiecīgā tirgus analīzi, tirgdarbības plānu un noteikumus reģistra maksātnespējas gadījumam;

c)

apraksta, kā piemēros pareizas finanšu pārvaldības principus;

d)

sniedz informāciju par maksu, ko domā piemērot, un apraksta, kā maksas apmēru nosaka uz radušos izmaksu pamata.

3.   Pretendenti sniedz informāciju par ārējām revīzijām, ko tie pieprasīs, lai pierādītu atbilstību Regulas (ES) 2019/517 prasībām.

7. pants

Atlase

1.   Komisija organizē atklātu, pārredzamu un nediskriminatīvu reģistra atlasi. Uzaicinājumu piedalīties atlasē publicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī. Pieteikumu iesniegšanai tiek dotas vismaz 30 darba dienas.

2.   Pieteikumu analīzē un/vai izvērtēšanā Komisija var lūgt neatkarīgu ekspertu padomu un palīdzību. Neatkarīgos ekspertus izrauga pēc viņu kompetences, kā arī augstas neatkarības un objektivitātes.

8. pants

Atlases pirmais posms – tiesīguma pārbaude

1.   Pieteikumus Komisijai pretendenti iesniedz saskaņā ar norādījumiem, kas izklāstīti uzaicinājumā piedalīties atlasē.

2.   Komisija var pieprasīt pretendentiem noteiktā termiņā sniegt papildu ziņas par tiesīguma kritēriju izpildi. Tiesīguma pārbaudē Komisija novērtē:

a)

vai pieteikums iesniegts uzaicinājumā piedalīties atlasē noteiktajā termiņā vai pirms tā;

b)

atbilstību 2. un 3. pantā noteiktajām prasībām;

c)

vai pieteikums ir pilnīgs un – attiecīgā gadījumā – vai pretendents ir sniedzis papildu ziņas, ko Komisija pieprasījusi saskaņā ar 2. punktu.

3.   40 darba dienu laikā pēc pieteikuma iesniegšanas termiņa Komisija pieņem lēmumu par pretendentu tiesīgumu. Ja Komisija nolemj, ka pretendents neatbilst tiesīguma kritērijiem, tā norāda iemeslus. Tādu lēmumu tā nekavējoties dara zināmu minētajam pretendentam.

4.   Komisija publicē tiesīgo pretendentu sarakstu.

9. pants

Atlases otrais posms – rangs un reģistra izraudzīšana

1.   80 darba dienu laikā pēc tiesīgo pretendentu saraksta publicēšanas Komisija pēc atlases kritērijiem izveido to tiesīgo pretendentu rangu, kuri ir sasnieguši uzaicinājumā piedalīties atlasē noteikto izvērtēšanas punktu minimālo slieksni.

2.   Komisija informē tiesīgos pretendentus par galīgo rangu.

3.   Par reģistru Komisija izrauga pretendentu, kurš rangā ir visaugstāk. Lēmumu par izraudzīto reģistru tā publicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

10. pants

Reģistra izraudzīšana gadījumā, kad līgums netiek noslēgts

Ja izraudzītā reģistra un Komisijas sarunas par līgumu tiek izbeigtas bez līguma noslēgšanas, Komisija par reģistru izrauga rangā nākamo pretendentu. Ja tas nav iespējams, Komisija rīko jaunu reģistra atlasi.

11. pants

Stāšanās spēkā

Šī regula stājas spēkā pirmajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2020. gada 14. maijā

Komisijas vārdā –

priekšsēdētāja

Ursula VON DER LEYEN


(1)   OV L 91, 29.3.2019., 25. lpp.