26.6.2020   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 204/46


PADOMES DIREKTĪVA (ES) 2020/876

(2020. gada 24. jūnijs),

ar ko groza Direktīvu 2011/16/ES, lai risinātu steidzamo nepieciešamību Covid-19 pandēmijas dēļ atlikt konkrētus termiņus informācijas iesniegšanai un apmaiņai nodokļu jomā

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 113. un 115. pantu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

pēc leģislatīvā akta projekta nosūtīšanas valstu parlamentiem,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta atzinumu (1),

ņemot vērā Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinumu (2),

saskaņā ar īpašu likumdošanas procedūru,

tā kā:

(1)

Nopietnais sabiedrības veselības apdraudējums un citi šķēršļi, ko radījusi Covid-19 pandēmija, kā arī pārvietošanās ierobežojumu pasākumi, ko dalībvalstis ir noteikušas, lai palīdzētu apturēt pandēmijas izplatīšanos, ir būtiski traucējuši uzņēmumu un dalībvalstu nodokļu iestāžu spēju veikt dažus no pienākumiem, kas tiem jāpilda, ievērojot Padomes Direktīvu 2011/16/ES (3).

(2)

Vairākas dalībvalstis un personas, kuru pienākums ir sniegt informāciju dalībvalstu kompetentajām iestādēm saskaņā ar Direktīvu 2011/16/ES, ir lūgušas atlikt dažus minētajā direktīvā noteiktos termiņus. Minētie termiņi attiecas uz automātisku informācijas apmaiņu par finanšu kontiem, kuru saņēmēji ir nodokļu rezidenti citā dalībvalstī, un par ziņojamām pārrobežu shēmām, kurām ir vismaz viena no Direktīvas 2011/16/ES IV pielikumā izklāstītajām pazīmēm (“ziņojamās pārrobežu shēmas”).

(3)

Nopietnie traucējumi, ko Covid-19 pandēmija ir radījusi daudzu to finanšu iestāžu un personu darbībām, kuru pienākums ir ziņot par ziņojamām pārrobežu shēmām, neļauj tām laikus izpildīt saskaņā ar Direktīvu 2011/16/ES uzliktos ziņošanas pienākumus. Finanšu iestādes patlaban saskaras ar steidzamiem uzdevumiem, kas saistīti ar Covid-19 pandēmiju.

(4)

Turklāt finanšu iestādes un personas, kuru pienākums ir ziņot, saskaras ar nopietniem, ar darbu saistītiem traucējumiem, galvenokārt tāldarba apstākļu dēļ, jo lielākajā daļā dalībvalstu ir noteikti pārvietošanās ierobežojumi. Līdzīgi ir negatīvi skarta arī dalībvalstu nodokļu iestāžu spēja vākt un apstrādāt datus.

(5)

Šajā situācijā Savienībā ir nepieciešama steidzama un, cik vien iespējams, koordinēta reakcija. Šajā nolūkā ir jādod dalībvalstīm iespēja atlikt termiņu informācijas apmaiņai par finanšu kontiem, kuru saņēmēji ir nodokļu rezidenti citā dalībvalstī, lai ļautu dalībvalstīm pielāgot savus valsts termiņus šādas informācijas iesniegšanai, ko veic finanšu iestādes, kas sniedz ziņojumus. Turklāt būtu jādod dalībvalstīm iespēja arī atlikt termiņus informācijas iesniegšanai un apmaiņai par ziņojamām pārrobežu shēmām.

(6)

Termiņu atlikšanas (“atlikšana”) mērķis ir pārvarēt ārkārtas situāciju, un tai nevajadzētu traucēt ar Direktīvu 2011/16/ES ieviesto struktūru vai minētās direktīvas darbību. Tāpēc ir nepieciešams, ka atlikšana ir ierobežota un ka tā turpina būt proporcionāla praktiskajām grūtībām, ko Covid-19 pandēmija ir radījusi informācijas iesniegšanai un apmaiņai.

(7)

Ņemot vērā pašreizējo nenoteiktību saistībā ar Covid-19 pandēmijas attīstību un to, ka apstākļi, kas pamato šīs direktīvas pieņemšanu, var saglabāties kādu laiku, ir lietderīgi paredzēt iespēju vienu reizi fakultatīvi pagarināt atlikšanas laikposmu. Šādu pagarinājumu būtu jāveic tikai tad, ja ir izpildīti šajā direktīvā paredzētie nosacījumi.

(8)

Ņemot vērā to, cik nozīmīgu ekonomisko traucējumu Covid-19 pandēmija ir radījusi budžetam, cilvēkresursiem un dalībvalstu nodokļu iestāžu darbībai, būtu jāpiešķir Padomei pilnvaras vienprātīgi pieņemt lēmumu par Komisijas priekšlikumu pagarināt atlikšanas laikposmu.

(9)

Jebkādai atlikšanai nebūtu jāietekmē Direktīvā 2011/16/ES noteiktos būtiskos ziņošanas pienākuma un informācijas apmaiņas elementus, un būtu jānodrošina, ka informācija, kas jāpaziņo atlikšanas laikposmā, nepaliek nepaziņota vai informācijas apmaiņā neiesaistīta.

(10)

Ņemot vērā steidzamību, ko radījuši Covid-19 pandēmijas izraisītie ārkārtas apstākļi, ar to saistītā sabiedrības veselības krīze un krīzes sociālās un ekonomiskās sekas, tika uzskatīts par lietderīgu paredzēt izņēmumu attiecībā uz astoņu nedēļu laikposmu, kas minēts Līgumam par Eiropas Savienību, Līgumam par Eiropas Savienības darbību un Eiropas Atomenerģijas kopienas dibināšanas līgumam pievienotā Protokola Nr. 1 par valstu parlamentu lomu Eiropas Savienībā 4. pantā.

(11)

Tādēļ Direktīva 2011/16/ES būtu attiecīgi jāgroza.

(12)

Ņemot vērā to, ka dalībvalstīm jārīkojas ļoti īsā laikposmā, lai atliktu termiņus, kas citādi būtu piemērojami, ievērojot Direktīvu 2011/16/ES, šai direktīvai būtu jāstājas spēkā steidzamības kārtā,

IR PIEŅĒMUSI ŠO DIREKTĪVU.

1. pants

Direktīvā 2011/16/ES iekļauj šādus pantus:

“27.a pants

Fakultatīva termiņu atlikšana Covid-19 pandēmijas dēļ

1.   Neatkarīgi no termiņiem informācijas iesniegšanai par ziņojamām pārrobežu shēmām, kā norādīts 8.ab panta 12. punktā, dalībvalstis var veikt vajadzīgos pasākumus, lai starpniekiem un attiecīgajiem nodokļu maksātājiem dotu iespēju līdz 2021. gada 28. februārim iesniegt informāciju par ziņojamām pārrobežu shēmām, kuru pirmais posms ir īstenots no 2018. gada 25. jūnija līdz 2020. gada 30. jūnijam.

2.   Ja dalībvalstis veic 1. punktā minētos pasākumus, tās veic arī vajadzīgos pasākumus, lai nodrošinātu iespēju, ka:

a)

neatkarīgi no 8.ab panta 18. punkta pirmo informāciju tiktu paziņota līdz 2021. gada 30. aprīlim;

b)

8.ab panta 1. un 7. punktā minētais 30 dienu laikposms informācijas iesniegšanai sāktos līdz 2021. gada 1. janvārim, ja:

i)

ziņojama pārrobežu shēma ir darīta pieejama īstenošanai vai ir gatava īstenošanai, vai ja pirmais tās īstenošanas posms ir veikts no 2020. gada 1. jūlija līdz 2020. gada 31. decembrim, vai

ii)

ja starpnieki 3. panta 21. punkta otrās daļas nozīmē laikposmā no 2020. gada 1. jūlija līdz 2020. gada 31. decembrim tieši vai ar citu personu starpniecību sniedz atbalstu, palīdzību vai konsultācijas;

c)

tirgojamu shēmu gadījumā starpnieks pirmo periodisko ziņojumu saskaņā ar 8.ab panta 2. punktu sagatavotu līdz 2021. gada 30. aprīlim.

3.   Neatkarīgi no 8. panta 6. punkta b) apakšpunktā noteiktā termiņa dalībvalstis var veikt vajadzīgos pasākumus, lai nodrošinātu, ka informācijas paziņošana, kas minēta 8. panta 3.a punktā un attiecas uz 2019. kalendāro gadu vai citu attiecīgo ziņošanas periodu, notiek 12 mēnešu laikā pēc 2019. kalendārā gada vai cita attiecīgā ziņošanas perioda beigām.

27.b pants

Atlikšanas laikposma pagarināšana

1.   Padome pēc Komisijas priekšlikuma ar vienprātīgu lēmumu var pieņemt īstenošanas lēmumu, ar ko 27. a pantā paredzēto termiņu atlikšanas laikposmu var pagarināt par trīs mēnešiem, ar noteikumu, ka joprojām pastāv Covid-19 pandēmijas radītais nopietnais sabiedrības veselības apdraudējums, šķēršļi un ekonomikas traucējumi un ka dalībvalstis piemēro pārvietošanās ierobežojumu pasākumus.

2.   Priekšlikumu Padomes īstenošanas lēmumam iesniedz Padomei vismaz vienu mēnesi pirms attiecīgo termiņu beigām.”

2. pants

Šī direktīva stājas spēkā nākamajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

3. pants

Šī direktīva ir adresēta dalībvalstīm.

Briselē, 2020. gada 24. jūnijā

Padomes vārdā –

priekšsēdētāja

A. METELKO-ZGOMBIĆ


(1)  2020. gada 19. jūnija atzinums (Oficiālajā Vēstnesī vēl nav publicēts).

(2)  2020. gada 14. jūnija atzinums (Oficiālajā Vēstnesī vēl nav publicēts).

(3)  Padomes Direktīva 2011/16/ES (2011. gada 15. februāris) par administratīvu sadarbību nodokļu jomā un ar ko atceļ Direktīvu 77/799/EEK (OV L 64, 11.3.2011., 1. lpp.).