28.12.2018   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 331/225


KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS LĒMUMS (ES) 2018/2079

(2018. gada 19. decembris)

par brīvskrējiena funkcijas motora brīvgaitas režīmā apstiprināšanu par inovatīvu tehnoloģiju vieglo automobiļu CO2 emisiju samazināšanai saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 443/2009

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2009. gada 23. aprīļa Regulu (EK) Nr. 443/2009, ar ko, īstenojot daļu no Kopienas integrētās pieejas CO2 emisiju samazināšanai no vieglajiem transportlīdzekļiem, nosaka emisijas standartus jauniem vieglajiem automobiļiem (1), un jo īpaši tās 12. panta 4. punktu,

tā kā:

(1)

Ražotāji Audi AG, BMW AG, FCA Italy S.p.A., Ford Motor Company, Hyundai Motor Europe Technical Center GmbH, JLR Jaguar Land Rover LTD, Opel Automobile GmbH, PSA Peugeot Citroën, Groupe Renault, Robert Bosch GmbH, Toyota Motor Europe NV/SA, Volvo Cars Corporation un Volkswagen AG (“pieteikuma iesniedzēji”) 2018. gada 21. martā iesniedza kopīgu pieteikumu par brīvskrējiena funkcijas motora brīvgaitas režīmā [brīvskrējiena funkcijas] apstiprināšanu par ekoinovāciju.

(2)

Pieteikums tika izvērtēts atbilstoši Regulas (EK) Nr. 443/2009 12. pantam un Komisijas Īstenošanas regulai (ES) Nr. 725/2011 (2).

(3)

Pieteikums attiecas uz brīvskrējiena funkciju, ko paredzēts izmantot M1 kategorijas transportlīdzekļos ar tradicionālo jaudas pārvadu (nehibrīda termiskais motors). Minētās inovatīvās tehnoloģijas pamatprincips ir iekšdedzes motora atvienošana no jaudas pārvada un ar motora bremzēšanu radītā palēninājuma novēršana. Funkcijai būtu jāaktivizējas automātiski parastajā braukšanas režīmā, t. i., režīms, kurš, iedarbinot transportlīdzekli, tiek izvēlēts automātiski. Tādējādi brīvskrējienu var izmantot, lai palielinātu transportlīdzekļa ripošanas attālumu situācijās, kad nav vajadzīga vilce vai ir vajadzīga ātruma lēna samazināšana. Brīvskrējiena laikā transportlīdzekļa kinētiskā un potenciālā enerģija tiek tieši izmantota kustības pretestības pārvarēšanai un tādējādi arī degvielas patēriņa samazināšanai. Lai samazinātu palēninājumu, motors tiek atvienots no jaudas pārvada, izslēdzot sajūgu. To automātiski veic automātiskās pārnesumkārbas vadības bloks vai ar automatizētu sajūgu manuālās pārnesumkārbas gadījumā. Brīvskrējiena fāžu laikā motors darbojas brīvgaitā.

(4)

Komisija ar Īstenošanas lēmumiem (ES) 2015/1132 (3) un (ES) 2017/1402 (4) apstiprināja attiecīgi Porsche AG pieteikumu par brīvskrējiena funkciju, ko paredzēts izmantot tikai Porsche S segmenta M1 kategorijas transportlīdzekļos (sporta kupeja), un BMW AG pieteikumu par brīvskrējiena funkciju, ko paredzēts izmantot tikai BMW M1 kategorijas transportlīdzekļos ar tradicionālo jaudas pārvadu un automātisko pārnesumkārbu. Brīvskrējiena funkciju, kas ir šo pieteikumu priekšmets, ir paredzēts izmantot jebkurā M1 kategorijas transportlīdzeklī ar tradicionālo jaudas pārvadu un automātisko vai manuālo pārnesumkārbu.

(5)

Pieteikuma iesniedzēji ir iesnieguši metodiku, ar ko testē, kādus CO2 samazinājumus var iegūt ar brīvskrējiena funkciju, tostarp pārveidotu NEDC testa ciklu, kurā iekļauta transportlīdzekļa brīvskrējiena iespēja. Lai noteiktu iegūto CO2 aiztaupījumu, transportlīdzekli, kas aprīkots ar brīvskrējiena funkciju, būtu jāsalīdzina ar atsauces transportlīdzekli, kuram brīvskrējiena funkcija nav uzstādīta, nav pieejama parastajā braukšanas režīmā vai testēšanas nolūkā ir atslēgta. Lai iegūtu stabilu salīdzinājumu, atsauces transportlīdzekli būtu jātestē standarta NEDC karstās iedarbināšanas apstākļos, bet ar ekoinovāciju aprīkotajam transportlīdzeklim piemērojamie pārveidotie apstākļi būtu jāņem vērā, CO2 aiztaupījuma aprēķinos piemērojot pārrēķina koeficientu. Tiek uzskatīts, ka ir lietderīgi pārrēķina koeficientam saglabāt vērtību 0,960 saskaņā ar pārrēķina koeficientu, kas noteikts Īstenošanas lēmumos (ES) 2015/1132 un (ES) 2017/1402.

(6)

Svarīgs CO2 aiztaupījuma noteikšanas elements ir transportlīdzekļa nobrauktā attāluma daļa, kurā brīvskrējiena funkcija ir aktivēta, ņemot vērā, ka brīvskrējiena funkcija var būt deaktivēta braukšanas režīmos, kas nav parastais braukšanas režīms. Lai ņemtu vērā tirgū esošo transportlīdzekļu dažādību, tiek uzskatīts, ka ir lietderīgi noteikt tādu izmantojuma koeficientu, kas reprezentē tehnoloģijas aktivēšanas biežumu plašā transportlīdzekļu lokā reālos apstākļos. Pamatojoties uz pieteikuma iesniedzēju sniegtajiem datiem, ir skaidrs, ka brīvskrējiena tehnoloģijas aktivācija ir atkarīga no konkrētiem ātruma ierobežojumiem, kas dažādiem transportlīdzekļiem var būt atšķirīgi. Pamatojoties uz sniegtajiem datiem, ir lietderīgi uzskatīt, ka brīvskrējiena funkcija ir aktīva pie ātruma, kas pārsniedz 15 km/h.

(7)

Pieteikumā sniegtā informācija liecina, ka Regulas (EK) Nr. 443/2009 12. pantā minētie kritēriji un Īstenošanas regulas (ES) Nr. 725/2011 2. un 4. pantā minētie apstākļi ir izpildīti attiecībā uz virkni M1 kategorijas transportlīdzekļu ar tradicionālo jaudas pārvadu un automātisko vai manuālo pārnesumkārbu. Turklāt pieteikums ir pamatots ar verifikācijas ziņojumiem, ko saskaņā ar Īstenošanas regulas (ES) Nr. 725/2011 7. pantu ir sagatavojušas neatkarīgas un sertificētas struktūras.

(8)

Pamatojoties uz kopīgajā pieteikumā sniegto informāciju un ņemot vērā pieredzi, kura gūta Porsche AG brīvskrējiena funkcijas pieteikuma izvērtēšanā atbilstoši Īstenošanas lēmumam (ES) 2015/1132, BMW AG brīvskrējiena funkcijas pieteikuma izvērtēšanā atbilstoši Īstenošanas lēmumam (ES) 2017/1402 un iekšējā izpētē, kurā izvērtēts attiecīgais brīvskrējiena attālums, izmantojuma koeficienti un no brīvskrējiena tehnoloģijas gūtais CO2 aiztaupījums (5), ir pietiekami pierādīts, ka brīvskrējiena funkcija atbilst Regulas (EK) Nr. 443/2009 12. pantā minētajiem kritērijiem un ka atbilstoši Īstenošanas regulas (ES) Nr. 725/2011 9. pantam M1 kategorijas transportlīdzekļiem ar tradicionālo jaudas pārvadu tā var samazināt CO2 emisijas par vismaz 1 g CO2/km. Tāpēc tipa apstiprinātājai iestādei ir jāverificē, ka tiek sasniegta 1 g CO2/km robežvērtība, kas noteikta Īstenošanas regulas (ES) Nr. 725/2011 9. pantā, un jāsertificē ar brīvskrējiena funkciju aprīkoto M1 kategorijas transportlīdzekļa versiju CO2 aiztaupījums.

(9)

Ņemot vērā iepriekš izklāstīto, Komisija uzskata, ka attiecībā uz konkrētās inovatīvās tehnoloģijas apstiprināšanu iebildumi nebūtu jāceļ.

(10)

Lai sertificētu ar brīvskrējiena funkciju gūto CO2 aiztaupījumu, ikvienam ražotājam kopā ar sertifikācijas pieteikumu, ko iesniedz tipa apstiprinātājai iestādei, būtu jāiesniedz neatkarīgas un sertificētas struktūras sagatavots verifikācijas ziņojums, kas apliecina aprīkotā transportlīdzekļa atbilstību šajā lēmumā noteiktajiem nosacījumiem.

(11)

Ja tipa apstiprinātāja iestāde konstatē, ka brīvskrējiena funkcija neatbilst sertifikācijas nosacījumiem, aiztaupījuma sertifikācijas pieteikums būtu jānoraida.

(12)

Šis lēmums būtu jāpiemēro saistībā ar testa procedūru, kas minēta Īstenošanas regulas (EK) Nr. 692/2008 (6) XII pielikumā. Sākot ar 2021. gada 1. janvāri inovatīvās tehnoloģijas ir jānovērtē saistībā ar testa procedūru, kas noteikta Komisijas Īstenošanas regulā (ES) 2017/1151 (7). Šo lēmumu piemēro ražotāja vidējo īpatnējo emisiju aprēķināšanai līdz 2020. kalendārajam gadam (ieskaitot).

(13)

Lai varētu noteikt vispārīgo ekoinovācijas kodu, kas saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2007/46/EK (8) I, VIII un IX pielikumu lietojams attiecīgajos tipa apstiprinājuma dokumentos, būtu jānosaka individuālais kods inovatīvās tehnoloģijas apzīmēšanai,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Apstiprinājums

Brīvskrējiena funkcija ir apstiprināta kā inovatīva tehnoloģija Regulas (EK) Nr. 443/2009 12. panta nozīmē, ja ir izpildīti šādi nosacījumi:

a)

inovatīvā tehnoloģija ir uzstādīta M1 kategorijas transportlīdzeklim ar tradicionālo jaudas pārvadu un automātisko vai manuālo pārnesumkārbu ar automatizētu sajūgu;

b)

brīvskrējiena funkcija tiek automātiski aktivēta braukšanas režīmā, kas vienmēr tiek izvēlēts, kad transportlīdzeklis tiek iedarbināts, neatkarīgi no tā, kāds darbības režīms bija aktīvs, kad transportlīdzeklis pirms tam tika izslēgts (“parastais braukšanas režīms”);

c)

brīvskrējiena funkciju parastajā braukšanas režīmā nevar deaktivizēt ne vadītājs, ne ar ārēju iejaukšanos;

d)

brīvskrējiena funkcija ir aktīva, vismaz līdz ātrums samazinās līdz 15 km/h;

e)

transportlīdzekļiem, kuri spēj nodrošināt brīvskrējienu pie ātruma zem 15 km/h, pielikumā izklāstītā testa veikšanai brīvskrējiena funkciju deaktivē pie 15 km/h.

2. pants

CO2 aiztaupījuma sertifikācijas pieteikums

Nolūkā sertificēt brīvskrējiena funkcijas radīto CO2 aiztaupījumu, atsaucoties uz šo lēmumu, ikviens ražotājs drīkst saskaņā ar Īstenošanas regulas (ES) Nr. 725/2011 11. pantu iesniegt sertifikācijas pieteikumu apstiprinātājai iestādei.

Sertifikācijas pieteikumam pievieno neatkarīgas un sertificētas struktūras sagatavotu verifikācijas ziņojumu, kas apliecina aprīkotā transportlīdzekļa atbilstību 1. pantā paredzētajiem nosacījumiem un to, ka ir sasniegta CO2 aiztaupījuma robežvērtība 1 g CO2/km, kura noteikta Īstenošanas regulas (ES) Nr. 725/2011 9. pantā.

3. pants

CO2 aiztaupījuma sertifikācija

CO2 emisiju samazinājumu, ko panāk ar 1. pantā minētās brīvskrējiena funkcijas izmantošanu, nosaka ar pielikumā izklāstīto metodiku. Apstiprinātāja iestāde verificē sasniegto samazinājumu, cita starpā izmantojot 2. pantā minēto verifikācijas ziņojumu, un sertificē minēto samazinājuma līmeni, ja ir noteikta atbilstība Īstenošanas regulas (ES) Nr. 725/2011 9. pantā noteiktajai robežvērtībai.

Minēto samazinājumu ņem vērā ražotāja vidējo īpatnējo emisiju aprēķināšanā līdz 2020. kalendārajam gadam (ieskaitot).

4. pants

Ekoinovācijas kods

Ja saskaņā ar Īstenošanas regulas (ES) Nr. 725/2011 11. panta 1. punktu tiek izdarīta atsauce uz šo lēmumu, tipa apstiprinājuma dokumentācijā norāda ekoinovācijas kodu Nr. 25.

5. pants

Piemērošana

Šo lēmumu piemēro līdz 2020. gada 31. decembrim.

6. pants

Stāšanās spēkā

Šis lēmums stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tā publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Briselē, 2018. gada 19. decembrī

Komisijas vārdā –

Komisijas loceklis

Jean-Claude JUNCKER


(1)  OV L 140, 5.6.2009., 1. lpp.

(2)  Komisijas 2011. gada 25. jūlija Īstenošanas regula (ES) Nr. 725/2011, ar ko izveido procedūru inovatīvu tehnoloģiju apstiprināšanai un sertificēšanai, lai samazinātu CO2 emisijas no vieglajiem automobiļiem saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 443/2009 (OV L 194, 26.7.2011., 19. lpp.).

(3)  Komisijas 2015. gada 10. jūlija Īstenošanas lēmums (ES) 2015/1132 par Porsche AG brīvskrējiena funkcijas apstiprināšanu par inovatīvu tehnoloģiju vieglo automobiļu CO2 emisiju samazināšanai saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 443/2009 (OV L 184, 11.7.2015., 22. lpp.).

(4)  Komisijas 2017. gada 28. jūlija Īstenošanas lēmums (ES) 2017/1402 par BMW AG brīvskrējiena funkcijas motora brīvgaitas režīmā apstiprināšanu par inovatīvu tehnoloģiju vieglo automobiļu CO2 emisiju samazināšanai saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 443/2009 (OV L 199, 29.7.2017., 14. lpp.).

(5)  “Evaluation of the relative coasting distance, usage factors and CO2 savings for the coasting technology” [Izvērtējums par relatīvo brīvskrējiena attālumu, izmantojuma koeficienti un no brīvskrējiena tehnoloģijas gūtais CO2 aiztaupījums], Eiropas Komisijas Klimata politikas ģenerāldirektorāta pētījums, https://publications.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/9673ca61-9abc-11e8-a408-01aa75ed71a1/language-en

Ziņojuma pamatā ir testēšana konkrētos reālos braukšanas apstākļos ar transportlīdzekļiem, kuriem nav uzstādīta brīvskrējiena funkcija. Rezultāti atspoguļo tikai brīvskrējiena tehnoloģijas potenciālu konkrētos apstākļos, un to var uzskatīt tikai par apliecinošu dokumentu.

(6)  Komisijas 2008. gada 18. jūlija Regula (EK) Nr. 692/2008, ar kuru īsteno un groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 715/2007 par tipa apstiprinājumu mehāniskiem transportlīdzekļiem attiecībā uz emisijām no vieglajiem pasažieru un komerciālajiem transportlīdzekļiem (“Euro 5” un “Euro 6”) un par piekļuvi transportlīdzekļa remonta un tehniskās apkopes informācijai (OV L 199, 28.7.2008., 1. lpp.).

(7)  Komisijas 2017. gada 1. jūnija Regula (ES) 2017/1151, ar ko papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 715/2007 par tipa apstiprinājumu mehāniskiem transportlīdzekļiem attiecībā uz emisijām no vieglajiem pasažieru un komerciālajiem transportlīdzekļiem (Euro 5 un Euro 6) un par piekļuvi transportlīdzekļa remonta un tehniskās apkopes informācijai, groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2007/46/EK, Komisijas Regulu (EK) Nr. 692/2008 un Komisijas Regulu (ES) Nr. 1230/2012 un atceļ Komisijas Regulu (EK) Nr. 692/2008 (OV L 175, 7.7.2017., 1. lpp.).

(8)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2007. gada 5. septembra Direktīva 2007/46/EK, ar ko izveido sistēmu mehānisko transportlīdzekļu un to piekabju, kā arī tādiem transportlīdzekļiem paredzētu sistēmu, sastāvdaļu un atsevišķu tehnisku vienību apstiprināšanai (pamatdirektīva) (OV L 263, 9.10.2007., 1. lpp.).


PIELIKUMS

METODIKA NO BRĪVSKRĒJIENA FUNKCIJAS IZMANTOŠANAS GŪTĀ CO2 AIZTAUPĪJUMA NOTEIKŠANAI

1.   EVADS

Lai noteiktu CO2 aiztaupījumu, ko var attiecināt uz brīvskrējiena funkcijas izmantošanu, ir jānosaka:

1)

testējamie transportlīdzekļi;

2)

transportlīdzekļa iepriekšējas sagatavošanas procedūra;

3)

procedūra dinamometra ceļa slodzes noteikšanai;

4)

modificēto testēšanas apstākļu noteikšanas procedūra;

5)

procedūra, ar kuru nosaka ekoinovatīvā transportlīdzekļa CO2 emisiju modificētos testēšanas apstākļos;

6)

procedūra, ar kuru nosaka atsauces transportlīdzekļa CO2 emisiju 1. tipa karstās iedarbināšanas apstākļos;

7)

kā aprēķināms CO2 aiztaupījums;

8)

kā aprēķināma CO2 aiztaupījuma nenoteiktība.

2.   APZĪMĒJUMI, PARAMETRI UN MĒRVIENĪBAS

Ar latīņu burtiem

Formula

CO2 aiztaupījums (g CO2/km);

CO2

oglekļa dioksīds;

c

pārrēķina parametrs;

BMC

atsauces transportlīdzekļa CO2 emisiju vidējais aritmētiskais lielums modificētos testēšanas apstākļos (gCO2/km);

EMC

ekoinovatīvās tehnoloģijas transportlīdzekļa CO2 emisijas vidējais aritmētiskais lielums modificētos testēšanas apstākļos (gCO2/km);

Formula

atsauces transportlīdzekļa CO2 emisijas vidējais aritmētiskais lielums tipa apstiprināšanas (NEDC) karstās iedarbināšanas apstākļos (gCO2/km);

BTA

atsauces transportlīdzekļa CO2 emisijas vidējais aritmētiskais lielums tipa apstiprināšanas (NEDC) testēšanas apstākļos (gCO2/km);

ETA

ekoinovatīvās tehnoloģijas transportlīdzekļa CO2 emisijas vidējais aritmētiskais lielums tipa apstiprināšanas (NEDC) testēšanas apstākļos (gCO2/km);

RCDRW

relatīvais brīvskrējiena attālums reālos apstākļos (%);

RCDmNEDC

relatīvais brīvskrējiena attālums modificētos testēšanas apstākļos (%);

UF

brīvskrējiena tehnoloģijas izmantojuma koeficients;

Formula

kopējā CO2 aiztaupījuma statistiskā kļūda (g CO2/km);

Formula

atsauces transportlīdzekļa CO2 emisijas vidējā aritmētiskā lieluma standartnovirze tipa apstiprināšanas (NEDC) karstās iedarbināšanas apstākļos (gCO2/km);

Formula

ekoinovatīvā transportlīdzekļa CO2 emisijas vidējā aritmētiskā lieluma standartnovirze modificētos testēšanas apstākļos (gCO2/km);

sUF

izmantojuma koeficienta vidējā aritmētiskā lieluma standartnovirze.

Indeksi

RW

reāli apstākļi;

TA

tipa apstiprināšanas (NEDC) apstākļi;

B

atsauces transportlīdzeklis.

3.   TESTA TRANSPORTLĪDZEKĻI

Testa transportlīdzekļi atbilst šādām prasībām:

a)

atsauces transportlīdzeklis: transportlīdzeklis ar deaktivētu vai neuzstādītu inovatīvo tehnoloģiju. Minētajam transportlīdzeklim verificē, vai brīvskrējiena funkcija NEDC testa laikā nav aktīva (t. i., veic testu, lai iegūtu

Formula

);

b)

ekoinovatīvs transportlīdzeklis: transportlīdzeklis, kuram uzstādīta inovatīvā tehnoloģija, kas ir aktīva noklusējuma vai parastajā braukšanas režīmā. Parastais braukšanas režīms ir tas braukšanas režīms, kurš vienmēr tiek izvēlēts, transportlīdzekli iedarbinot, neatkarīgi no braukšanas režīma, kas izvēlēts pirms pēdējās transportlīdzekļa izslēgšanas. Parastajā braukšanas režīmā vadītājs nevar deaktivēt brīvskrējiena funkciju, kad motors ir iedarbināts.

4.   TRANSPORTLĪDZEKĻA IEPRIEKŠĒJA SAGATAVOŠANA

Lai sasniegtu jaudas pārvada karstās iedarbināšanas testa apstākļus, veic vienu vai vairākus iepriekšējas sagatavošanas NEDC vai mNEDC braukšanas ciklus.

5.   CEĻA SLODZES NOTEIKŠANA

Dinamometra ceļa slodzes noteikšanu uz dinamometra stenda veic šādi:

iepriekšēju sagatavošanu veic atbilstoši 4. punktam,

dinamometra ceļa slodzes noteikšanu veic atbilstoši procedūrām, kas noteiktas ANO EEK Noteikumu Nr. 83 4.a pielikuma 7. papildinājumā.

6.   MODIFICĒTO TESTĒŠANAS APSTĀKĻU NOTEIKŠANA

6.1.   Brīvskrējiena līknes definēšana

Brīvskrējiena līkni brīvskrējiena režīmā nosaka uz dinamometra stenda, obligāti izpildot šādas divas darbības:

iepriekšējas sagatavošanas procedūrā transportlīdzekli uzsilda līdz darba temperatūrai;

brīvskrējienu izpilda brīvskrējiena režīmā no 125 km/h līdz apstādināšanai vai līdz mazākajam iespējamam brīvskrējiena ātrumam.

6.2.   Modificētā NEDC ātruma profila (mNEDC) ģenerēšana

mNEDC ātruma profilu ģenerē saskaņā ar šādiem noteikumiem:

testu veic, secīgi izpildot pilsētas ciklu, ko veido četri pilsētas pamatcikli, un ārpuspilsētas ciklu,

visas paātrinājuma slīpnes ir identiskas kā NEDC profilā,

visi konstantie ātrumi ir identiski kā NEDC profilā,

palēninājuma vērtības, kad brīvskrējiena funkcija ir deaktivēta, ir vienādas ar attiecīgajām vērtībām NEDC profilā,

ātruma un laika pielaides ir saskaņā ar ANO EEK Noteikumu Nr. 101 7. pielikuma 1.4. punktu,

novirzes no NEDC profila samazina līdz minimumam, un kopējam attālumam jāatbilst NEDC norādītajām pielaidēm,

attālums katras mNEDC profila palēninājuma fāzes beigās ir vienāds ar attālumiem katras NEDC profila palēninājuma fāzes beigās,

visām paātrinājuma, konstanta ātruma un palēninājuma fāzēm piemēro standarta NEDC pielaides,

brīvskrējiena fāzēs iekšdedzes motors ir atvienots; nav pieļaujama transportlīdzekļa ātruma trajektorijas aktīva koriģēšana,

zemākais ātruma ierobežojums brīvskrējienam vmin: brīvskrējiena režīmam jāizslēdzas pie brīvskrējiena zemākā ātruma ierobežojuma (15 km/h), kad tiek nospiests bremžu pedālis,

minimālais apstādināšanas laiks: minimālais laiks, kurā pēc katra brīvskrējiena palēninājuma ir pilnībā jāapstājas vai jāsasniedz konstanta ātruma fāze, ir 2 sekundes (Formula 1. attēlā),

minimālais laiks konstanta ātruma fāzēs: minimālais laiks konstanta ātruma fāzēs pēc paātrinājuma vai pēc brīvskrējiena palēninājuma ir vismaz 2 sekundes (Formula 1. attēlā),

palēninājuma fāzēs brīvskrējiena režīms drīkst būt aktivēts, ja ātrums ir mazāks nekā vmax; vmax ir testa cikla maksimālais ātrums.

Brīvskrējiena režīms drīkst būt deaktivēts pie ātruma, kas lielāks nekā vmin.

1. attēls

mNEDC ģenerēšanai izmantotie parametri

Image

Pārslēgšanas profila ģenerēšana transportlīdzekļiem ar manuālo ātrumkārbu

Transportlīdzekļiem ar manuālo ātrumkārbu pārnesuma pārslēgšanas tabulu pielāgo, izmantojot šādus pieņēmumus:

1)

pārnesuma izvēlēšanās transportlīdzekļa paātrināšanās laikā ir tāda pati, kā noteikts NEDC;

2)

laiks, kad notiek pārslēgšanās uz zemāku pārnesumu, modificētam NEDC ir atšķirīgs no NEDC, lai izvairītos no pārslēgšanās uz zemāku pārnesumu brīvskrējiena fāzē (piem., ja tā gaidāma pirms palēninājuma fāzēm).

Iepriekš noteiktie pārslēgšanas punkti NEDC cikla EEK daļā ir modificēti, kā noteikts šajā tabulā:

Image

1

PM = pārnesumkārba neitrālā pozīcijā, sajūgs ieslēgts. K1, K2 = pārnesumkārba pirmajā vai otrajā pārnesumā, sajūgs izslēgts.

Image

7.   EKOINOVATĪVĀ TRANSPORTLĪDZEKĻA CO2 EMISIJU NOTEIKŠANA MODIFICĒTOS TESTĒŠANAS APSTĀKĻOS (EMC)

Ekoinovatīvo transportlīdzekļu CO2 emisijas mēra saskaņā ar ANO EEK Noteikumu Nr. 101 (Oglekļa dioksīda emisiju un degvielas patēriņa mērīšanas metode transportlīdzekļiem, ko darbina tikai iekšdedzes motors) 6. pielikumu. Modificē šādus elementus:

transportlīdzekļa iepriekšēju sagatavošanu,

ātruma profilu,

testu skaitu.

Transportlīdzekļa iepriekšēja sagatavošana

Iepriekšēju sagatavošanu veic atbilstoši šā pielikuma 4. iedaļai.

Ātruma profils

Ātruma profilu ģenerē atbilstoši šā pielikuma 6. iedaļai.

Testu skaits

Pilnu testēšanas procedūru uz testa stenda atkārto vismaz trīs reizes. Aprēķina ekoinovatīvā transportlīdzekļa CO2 emisijas vidējo aritmētisko vērtību (EMC) un attiecīgo vidējās aritmētiskās vērtības standartnovirzi (Formula).

8.   ATSAUCES TRANSPORTLĪDZEKĻA CO2 EMISIJU NOTEIKŠANA MODIFICĒTOS TIPA APSTIPRINĀŠANAS KARSTĀS IEDARBINĀŠANAS APSTĀKĻOS (

Formula

)

Atsauces transportlīdzekļu CO2 emisijas jāmēra saskaņā ar ANO EEK Noteikumu Nr. 101 (Oglekļa dioksīda emisiju un degvielas patēriņa mērīšanas metode transportlīdzekļiem, ko darbina tikai iekšdedzes motors) 6. pielikumu. Modificē šādus elementus:

transportlīdzekļa iepriekšēju sagatavošanu,

testu skaitu.

Transportlīdzekļa iepriekšēja sagatavošana

Iepriekšēju sagatavošanu veic atbilstoši šā pielikuma 4. iedaļai.

Testu skaits

Pilnu testēšanas procedūru tipa apstiprināšanas (NEDC) karstās iedarbināšanas apstākļos uz testa stenda atkārto vismaz trīs reizes. Aprēķina atsauces transportlīdzekļa CO2 emisijas vidējo aritmētisko vērtību (Formula) un attiecīgo vidējās aritmētiskās vērtības standartnovirzi (Formula).

9.   CO2 AIZTAUPĪJUMA APRĒĶINĀŠANA

CO2 aiztaupījumu aprēķina ar šādu formulu:

1. formula:

Formula

kur:

Formula

:

CO2 aiztaupījums (gCO2/km);

BMC

:

atsauces transportlīdzekļa CO2 emisiju vidējais aritmētiskais lielums modificētos testēšanas apstākļos (gCO2/km);

EMC

:

ekoinovatīvās tehnoloģijas transportlīdzekļa CO2 emisijas vidējais aritmētiskais lielums modificētos testēšanas apstākļos (gCO2/km);

BTA

:

atsauces transportlīdzekļa CO2 emisijas vidējais aritmētiskais lielums tipa apstiprināšanas (NEDC) testēšanas apstākļos (gCO2/km);

ETA

:

ekoinovatīvās tehnoloģijas transportlīdzekļa CO2 emisijas vidējais aritmētiskais lielums tipa apstiprināšanas (NEDC) testēšanas apstākļos (gCO2/km);

UFMC

:

brīvskrējiena tehnoloģijas izmantojuma koeficients modificētos apstākļos, kas transportlīdzekļiem ar tradicionālo jaudas pārvadu un automātisko ātrumkārbu ir 0,52 un transportlīdzekļiem ar tradicionālo jaudas pārvadu un manuālo ātrumkārbu ar automatizēto sajūgu – 0,48;

UFTA

:

brīvskrējiena tehnoloģijas izmantojuma koeficients tipa apstiprināšanas (NEDC) apstākļos.

Tā kā inovatīvā tehnoloģija nav aktīva tipa apstiprināšanas (NEDC) apstākļos, CO2 aiztaupījuma aprēķināšanas vispārīgo vienādojumu var vienkāršot šādi:

2. formula:

Formula

2. formulā izmantotais apzīmējums “UFMF” turpmāk tiks apzīmēts ar “UF”, jo tas ir unikāls izmantojuma koeficients, kas iegūts iepriekš minētās vienkāršošanas dēļ.

Lai noteiktu BMC, attiecībā uz transportlīdzekli, kuram nav brīvskrējiena funkcijas, ievēro tos pašus modificētos testēšanas apstākļus.

Tiek pieņemts, ka atsauces transportlīdzeklis spēj iekļauties inerces palēninājuma līknē (2' līnija 2. attēlā), neatvienojot motoru no riteņiem, tomēr tas notiek ar zemāku efektivitāti nekā transportlīdzeklim, kurš aprīkots ar brīvskrējiena funkciju (tas spēj atvienot motoru no riteņiem). Atsauces transportlīdzeklim inerces palēninājums tiek pielīdzināts hipotētiskajam brīvskrējienam.

2. attēls

Inerces palēninājuma līkne atsauces transportlīdzeklim

Image

Atsauces transportlīdzeklim ir raksturīgs, ka tipa apstiprinājuma (NEDC) palēninājuma fāzēs (3) un modificētos (2′ + 3′) testēšanas apstākļos, degviela netiek izmantota.

Atsauces transportlīdzekļa inerces palēninājuma līknes (1′+ 2′ + 3′) noteikšana ir komplekss process, jo tiek izmantoti dažādi parametri (piem., pārnesuma diapazons, elektriskās jaudas pieprasījums, temperatūra pārnesumkārbā). Vadītājam būtu sarežģīti ievērot šādu ātruma līkni, nepārsniedzot ātruma un laika pielaides, tāpēc, lai no atsauces transportlīdzekļa CO2 emisijām tipa apstiprināšanas (NEDC) karstās iedarbināšanas apstākļos (Formula) aprēķinātu atsauces transportlīdzekļa CO2 emisijas modificētos apstākļos (BMC), ir ierosināts izmantot pārrēķina parametru (t. i., c-koeficientu).

Attiecība starp Formula un BMC ir noteikta ar c-koeficientu, kā norādīts 3. formulā:

3. formula:

Formula

Tādējādi 2. formulu var izteikt šādi:

4. formulu:

Formula

kur:

c

:

pārrēķina parametrs, kas ir 0,960;

Formula

:

atsauces transportlīdzekļa CO2 emisijas vidējais aritmētiskais lielums tipa apstiprināšanas (NEDC) karstās iedarbināšanas apstākļos (gCO2/km);

EMC

:

ekoinovatīvā transportlīdzekļa CO2 emisijas vidējais aritmētiskais lielums modificētos testēšanas apstākļos (gCO2/km);

UF

:

brīvskrējiena tehnoloģijas izmantojuma koeficients modificētos apstākļos, kas transportlīdzekļiem ar tradicionālo jaudas pārvadu un automātisko ātrumkārbu ir 0,52 un transportlīdzekļiem ar tradicionālo jaudas pārvadu un manuālo ātrumkārbu ar automatizēto sajūgu – 0,48.

Izmantojuma koeficienta noteikšana

Izmantojuma koeficientu aprēķina ar 5. formulu.

5. formula:

Formula

kur:

RCDRW

:

relatīvais brīvskrējiena attālums reālos apstākļos (%);

RCD_mNEDC

:

relatīvais brīvskrējiena attālums modificētos NEDC testēšanas apstākļos (%).

Relatīvais brīvskrājiena attālums (RCD) reālos apstākļos ir ar aktivētu brīvskrējienu nobrauktais attālums, kas dalīts ar kopējo nobraukto attālumu braucienā.

10.   NENOTEIKTĪBAS APRĒĶINĀŠANA

Kopējā CO2 aiztaupījuma nenoteiktība nedrīkst pārsniegt 0,5 g CO2/km (6. formula).

6. formula:

Formula

Formula

:

kopējā CO2 aiztaupījuma statistiskā kļūda (g CO2/km).

Statistisko kļūdu aprēķina šādi:

7. formula:

Formula

kur:

Formula

:

kopējā CO2 aiztaupījuma statistiskā kļūda (g CO2/km).

c

:

pārrēķina parametrs, kas ir 0,960;

Formula

:

atsauces transportlīdzekļa CO2 emisijas vidējais aritmētiskais lielums tipa apstiprināšanas (NEDC) karstās iedarbināšanas apstākļos (gCO2/km);

Formula

:

atsauces transportlīdzekļa CO2 emisijas vidējā aritmētiskā lieluma standartnovirze modificētos testēšanas apstākļos (gCO2/km);

EMC

:

ekoinovatīvā transportlīdzekļa CO2 emisijas vidējais aritmētiskais lielums modificētos testēšanas apstākļos (gCO2/km);

Formula

:

ekoinovatīvā transportlīdzekļa CO2 emisijas vidējā aritmētiskā lieluma standartnovirze modificētos testēšanas apstākļos (gCO2/km);

UF

:

brīvskrējiena tehnoloģijas izmantojuma koeficients, kas transportlīdzekļiem ar tradicionālo jaudas pārvadu un automātisko ātrumkārbu ir 0,52 un transportlīdzekļiem ar tradicionālo jaudas pārvadu un manuālo ātrumkārbu ar automatizēto sajūgu – 0,48;

sUF

:

izmantojuma koeficienta vidējā aritmētiskā lieluma standartnovirze, kas ir 0,027.

11.   NOAPAĻOŠANA

CO2 aiztaupījuma aprēķināto vērtību (Formula) un CO2 aiztaupījuma statistisko kļūdu (Formula) noapaļo uz augšu maksimāli līdz divām decimālzīmēm aiz komata.

Katru CO2 aiztaupījuma aprēķināšanā izmantoto vērtību (t. i., Formula un EMC) var izmantot nenoapaļotu vai arī tā jānoapaļo uz augšu līdz tādam minimālajam decimālzīmju skaitam, kuram ir vislielākā kopējā ietekme (t. i., visu noapaļoto vērtību kopējā ietekme) uz aiztaupījumu, lai tas būtu mazāks nekā 0,25 g CO2/km.

12.   PIERĀDĪJUMS, KA STATISTISKI NOZĪMĪGI IR PĀRSNIEGTA MINIMĀLĀ ROBEŽVĒRTĪBA

Lai pierādītu, ka 1 g CO2/km robežvērtības pārsniegums ir statistiski nozīmīgs, izmanto šādu formulu:

Formula

kur:

MT

:

minimālā robežvērtība (gCO2/km);

Formula

:

CO2 aiztaupījums (gCO2/km);

Formula

:

kopējā CO2 aiztaupījuma statistiskā kļūda (g CO2/km).

Ja CO2 emisijas aiztaupījums, kas aprēķināts, izmantojot 4. formulu, ir mazāks nekā Īstenošanas regulas (ES) Nr. 725/2011 9. panta 1. punktā noteiktā robežvērtība, piemēro minētās regulas 11. panta 2. punkta otro daļu.