8.10.2018   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 252/44


PADOMES ĪSTENOŠANAS LĒMUMS (ES) 2018/1493

(2018. gada 2. oktobris),

ar ko Ungārijai atļauj ieviest īpašu pasākumu, atkāpjoties no 26. panta 1. punkta a) apakšpunkta un 168. un 168.a panta Direktīvā 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Padomes Direktīvu 2006/112/EK (2006. gada 28. novembris) par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu (1) un jo īpaši tās 395. panta 1. punktu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

tā kā:

(1)

Vēstulē, kas 2018. gada 6. februārī reģistrēta Komisijā, Ungārija lūdza atļauju saskaņā ar Direktīvas 2006/112/EK 395. panta 2. punktu ieviest īpašu pasākumu, atkāpjoties no Direktīvas 2006/112/EK 26. panta 1. punkta a) apakšpunkta un 168. un 168.a panta, kas reglamentē tiesības atskaitīt priekšnodokli attiecībā uz vieglo automobiļu izpirkumnomu (“īpašais pasākums”).

(2)

Saskaņā ar Direktīvas 2006/112/EK 395. panta 2. punkta otro daļu Komisija ar 2018. gada 8. jūnija vēstuli Ungārijas iesniegto pieprasījumu nosūtīja pārējām dalībvalstīm. Ar 2018. gada 11. jūnija vēstuli Komisija paziņoja Ungārijai, ka tās rīcībā ir visa informācija, kas vajadzīga, lai izvērtētu pieprasījumu.

(3)

Direktīvas 2006/112/EK 168. un 168.a pantā ir noteiktas nodokļa maksātāja tiesības atskaitīt pievienotās vērtības nodokli (PVN), kas maksājams par precēm un pakalpojumiem, kuri nodokļa maksātājam sniegti izmantošanai darījumos, kam uzliekams nodoklis. Direktīvas 2006/112/EK 26. panta 1. punkta a) apakšpunktā ietverta prasība uzskaitīt PVN, ja nodokļa maksātājs saimnieciskās darbības aktīvus izmanto savām vai sava personāla privātajām vajadzībām vai, plašākā nozīmē, citiem mērķiem nekā savas saimnieciskās darbības vajadzībām.

(4)

Nodokļa maksātāji Ungārijā pašlaik var atskaitīt PVN par vieglo automobiļu izpirkumnomu, ciktāl vieglo automobili izmanto nodokļa maksātāja saimnieciskās darbības veikšanai, par kuru uzliek nodokli. Lai izmantotu minētās tiesības atskaitīt PVN, nodokļa maksātājiem ir jāpierāda, cik lielā mērā tie izmanto savus vieglos automobiļus saimnieciskās darbības vajadzībām.

(5)

Ungārija norāda, ka šo sistēmu ir grūti piemērot. Bieži vien ir ļoti sarežģīti precīzi identificēt izmantošanu ar saimniecisko darbību nesaistītām vajadzībām, un, pat ja tas ir iespējams, attiecīgā metode bieži vien ir apgrūtinoša.

(6)

Tādēļ Ungārija lūdza īpašu pasākumu, saskaņā ar kuru tādu vieglo automobiļu izpirkumnomai, kurus izmanto ne tikai saimnieciskajai darbībai, PVN apmērs, ko ir tiesības atskaitīt saistībā ar izdevumiem, būtu jānosaka kā fiksēta procentu likme. Pamatojoties uz tās aplēsēm, Ungārija secina, ka piemērots atskaitīšanas ierobežojums ir 50 %. Tajā pašā laikā būtu jāaptur prasība uzskaitīt PVN par vieglo automobiļu izmantošanu ar saimniecisko darbību nesaistītām vajadzībām, ja šiem automobiļiem piemēro atskaitīšanas ierobežojumu 50 % apmērā.

(7)

Saskaņā ar prasīto atļauju atskaitīšanas tiesību ierobežojums būtu jāpiemēro PVN, kas maksājams par tādu vieglo automobiļu izpirkumnomu, kuri paredzēti, lai pārvadātu ne vairāk kā deviņus cilvēkus, un kuru kopējā masa nepārsniedz piecas tonnas. Uz transportlīdzekļiem, kas paredzēti kravu pārvadāšanai, īpašiem nolūkiem paredzētiem transportlīdzekļiem (piemēram, autoceltņiem, ugunsdzēsējauto, autobetonmaisītājiem), transportlīdzekļiem, kas paredzēti 10 vai vairāk cilvēku pārvadāšanai, traktoriem un piekabēm PVN atskaitīšanas tiesību ierobežojums neattiecas.

(8)

Nodokļa maksātājiem, kas nevēlas piemērot atskaitīšanas ierobežojumu 50 % apmērā un kas vēlas atskaitīt PVN proporcionāli faktiskajai izmantošanai saimnieciskās darbības vajadzībām, vajadzētu būt iespējai to darīt, pamatojoties uz detalizētiem pierādījumiem par izmantošanu saimnieciskās darbības vajadzībām.

(9)

Ar prasīto pasākumu zūd vajadzība pēc uzskaites par izpirkumnomā esošu uzņēmuma automobiļu izmantošanu privātām vajadzībām un vienlaikus tiek novērsta nodokļu nemaksāšana nepareizas uzskaites rezultātā. Tāpēc ir lietderīgi piešķirt Ungārijai atļauju piemērot prasīto pasākumu.

(10)

Īpašais pasākums būtu jāierobežo laikā, lai varētu pārskatīt īpašā pasākuma nepieciešamību un efektivitāti un izmantoto proporcionālo sadalījumu starp izmantojumu saimnieciskās darbības vajadzībām un ar to nesaistītām vajadzībām.

(11)

Ja Ungārija uzskatīs, ka ir nepieciešams atļaujas pagarinājums, kas pārsniedz 2021. gada termiņu, tai ne vēlāk kā līdz 2021. gada 31. martam būtu jāiesniedz Komisijai ziņojums, kurā ietverts piemērotā procentuālās daļas ierobežojuma pārskats kopā ar pagarinājuma pieprasījumu.

(12)

Īpašajam pasākumam būs vien nenozīmīga ietekme uz galapatēriņa stadijā iekasētajiem kopējiem nodokļa ieņēmumiem, un tam nebūs nelabvēlīgas ietekmes uz Savienības pašu resursiem, ko veido iekasētais PVN,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Atkāpjoties no Direktīvas 2006/112/EK 168. un 168.a panta, Ungārijai atļauj ierobežot 50 % apmērā tiesības atskaitīt PVN par izdevumiem saistībā ar vieglajiem automobiļiem, kurus izmanto ne tikai saimnieciskajai darbībai.

2. pants

Atkāpjoties no Direktīvas 2006/112/EK 26. panta 1. punkta a) apakšpunkta, Ungārija vieglā automobiļa izmantošanu ar saimniecisko darbību nesaistītām vajadzībām neuzskata par pakalpojumu sniegšanu par atlīdzību, ja minētais vieglais automobilis ir nodokļa maksātāja saimnieciskās darbības aktīvu daļa un ja uz minēto automobili attiecas saskaņā ar šā lēmuma 1. pantu atļautais ierobežojums.

3. pants

Šā lēmuma 1. un 2. pantu piemēro tikai vieglajiem automobiļiem, kuri paredzēti ne vairāk kā deviņu cilvēku pārvadāšanai un kuru kopējā masa nepārsniedz piecas tonnas.

4. pants

Šā lēmuma 1. un 2. pantu nepiemēro šādu kategoriju vieglajiem automobiļiem:

transportlīdzekļi, kas paredzēti kravu pārvadāšanai,

īpašiem nolūkiem paredzēti transportlīdzekļi (piemēram, autoceltņi, ugunsdzēsējauto, autobetonmaisītāji),

transportlīdzekļi, kas paredzēti 10 vai vairāk cilvēku pārvadāšanai,

traktori,

piekabes.

5. pants

Šis lēmums stājas spēkā tā paziņošanas dienā.

Šo lēmumu piemēro no 2019. gada 1. janvāra, un tas zaudē spēku 2021. gada 31. decembrī.

Jebkuru pieprasījumu pagarināt šajā lēmumā paredzētās atļaujas termiņu Komisijai iesniedz līdz 2021. gada 31. martam, un tam pievieno ziņojumu, kurā ietverts pārskats par 1. pantā noteikto procentuālo daļu.

6. pants

Šis lēmums ir adresēts Ungārijai.

Luksemburgā, 2018. gada 2. oktobrī

Padomes vārdā –

priekšsēdētājs

H. LÖGER


(1)  OV L 347, 11.12.2006., 1. lpp.