27.12.2018 |
LV |
Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis |
C 464/7 |
KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS LĒMUMS
(2018. gada 17. decembris)
par to, lai Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī publicētu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1151/2012 49. pantā minētā nosaukuma reģistrācijas pieteikumu
“Zagorski mlinci” (AĢIN)
(2018/C 464/07)
EIROPAS KOMISIJA,
ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,
ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2012. gada 21. novembra Regulu (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām (1) un jo īpaši tās 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu,
tā kā:
(1) |
Horvātija saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1151/2012 49. panta 4. punktu ir nosūtījusi Komisijai pieteikumu par nosaukuma “Zagorski mlinci” aizsardzību. |
(2) |
Komisija saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1151/2012 50. pantu ir izvērtējusi šo pieteikumu un secinājusi, ka tas atbilst minētajā regulā noteiktajiem nosacījumiem. |
(3) |
Lai varētu iesniegt paziņojumus par iebildumiem saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1151/2012 51. pantu, Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī būtu jāpublicē vienotais dokuments un atsauce, kas minēti tās pašas regulas 50. panta 2. punkta a) apakšpunktā un attiecas uz nosaukumu “Zagorski mlinci”, |
IR NOLĒMUSI ŠĀDI.
Vienīgais pants
Vienotais dokuments un atsauce uz produkta specifikācijas publikāciju, kuri minēti Regulas (ES) Nr. 1151/2012 50. panta 2. punkta a) apakšpunktā un attiecas uz nosaukumu “Zagorski mlinci” (AĢIN), ir sniegti šā lēmuma pielikumā.
Saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1151/2012 51. pantu šā lēmuma publikācija Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī dod tiesības trīs mēnešu laikā pēc tā publicēšanas izteikt iebildumus pret šā panta pirmajā daļā minētā nosaukuma reģistrāciju.
Briselē, 2018. gada 17. decembrī
Komisijas vārdā –
Komisijas loceklis
Phil HOGAN
PIELIKUMS
VIENOTS DOKUMENTS
“Zagorski mlinci”
ES Nr.: PGI-HR-02315 – 19.6.2017.
ACVN ( ) AĢIN ( X )
1. Nosaukums
“Zagorski mlinci”
2. Dalībvalsts vai trešā valsts
Horvātija
3. Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts
3.1. Produkta veids
2.3. grupa. Maize, mīklas izstrādājumi, kūkas, konditorejas izstrādājumi, cepumi un citi maizes un konditorejas izstrādājumi
3.2. Apraksts par produktu, uz kuru attiecas 1. punktā minētais nosaukums
“Zagorski mlinci” ir maizes izstrādājumi, kas izgatavoti no 550. tipa smalkajiem kviešu miltiem, ūdens un sāls, ko samaisa, lai iegūtu plānu mīklas plātni, kuru izveltnē un izstiepj ar rokām, līdz tā nav biezāka par 2,5 mm. Mīklas plātni sagriež taisnstūros, kurus divas reizes cep uz uzkarsētām plāksnēm, un tad atstāj, lai tie pilnībā sakalstu.
Galaprodukts “Zagorski mlinci” ir plānas izceptās mīklas taisnstūri baltā līdz dzeltenā krāsā ar, iespējams, nelīdzenām malām un viendabīgu garozu, kas vietām ir piepacelta un kam raksturīgi daļēji apgruzduši gaiši brūni līdz brūni vai melni pūslīši, kas veidojušies, mīklai uzpūšoties cepšanas laikā.
Pirms ēšanas “Zagorski mlinci” ar rokām salauž mazākos gabalos un neilgi atstāj iemērktus vārošā ūdenī. Pēc tam ūdeni notecina, un pirms pasniegšanas tiem tradicionāli garšai pievieno karstus cepeša taukus.
“Zagorski mlinci” kvalitātes kritēriji
Forma |
Taisnstūra forma; pieļaujamas nelīdzenas malas. |
Virsma |
Viendabīga, vietām piepacelta, ar raksturīgiem daļēji apgruzdušiem pūslīšiem, kas rodas, mīklai uzpūšoties cepšanas laikā. |
Krāsa |
Balta līdz dzeltena (kviešu mīklai raksturīga) ar daļēji apgruzdušiem gaiši brūniem līdz brūniem vai melniem pūslīšiem. |
Konsistence |
Trausla un viegli laužama. |
3.3. Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem) un izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem)
“Zagorski mlinci” pagatavošanai vajadzīgās izejvielas ir 550. tipa smalkie kviešu milti, jūras sāls vai akmenssāls, kā arī ūdens.
3.4. Konkrēti ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā
“Zagorski mlinci” ražošanai no mīklas mīcīšanas līdz cepšanai un atpūtināšanai ir pilnībā jānorit 4. punktā minētajā noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā.
3.5. Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta griešanas, rīvēšanas, iepakošanas u. c. īpašie noteikumi
“Zagorski mlinci” ir raksturīga un atpazīstama taisnstūrveida forma, ko iegūst pirms cepšanas, sagriežot plāni izstiepto mīklu. Galaprodukta trauslās konsistences dēļ “Zagorski mlinci” viegli plaisā un lūzt, ja ar to rīkojas nepareizi. Nefasēta (neiepakota) galaprodukta transportēšana vai pārpakošana var novest pie tā, ka produkts pilnībā sadrūp vai arī tiek zaudēta tā īpašā taisnstūrveida forma. Lai nodrošinātu to, ka galaprodukts saglabā savu īpašo taisnstūrveida formu, un novērstu mitruma uzņemšanu, kas var padarīt produktu sīkstu, “Zagorski mlinci” fasē uzreiz pēc ražošanas 4. punktā noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā. Tādējādi tiek nodrošināts, ka tiek saglabāta tirgū laižamā produkta sākotnējā kvalitāte un raksturīgās īpašības.
3.6. Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta marķēšanas īpašie noteikumi
—
4. Ģeogrāfiskā apgabala īsa definīcija
“Zagorski mlinci” ražošanas ģeogrāfiskais apgabals ir Horvātijas Zagorjes apgabals, t. i., visa Krapinas-Zagorjes županijas teritorija, visa Varaždinas županijas teritorija un tās Zagrebas županijas daļas, kuras robežojas ar Krapinas-Zagorjes un Varaždinas županiju, proti, šādas opčinas: Brdovec, Marija Gorica, Pušća, Dubravica, Luka, Jakovlje, Bistra un Bedenica.
5. Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu
Starp “Zagorski mlinci” un noteikto ģeogrāfisko apgabalu pastāvošās saiknes pamatā ir produkta reputācija, tradicionālā ražošanas metode, t. i., īpašais veids, kādā tas tiek gatavots, recepte, kas saglabājusies līdz pat mūsu dienām, un ģeogrāfiskā apgabala īpatnības.
Horvātijas Zagorjē lauku saimniecības tradicionāli ir bijušas mazas un ļaudis nabadzīgi, līdz ar to viņu pārtika lielākoties sastāvēja no pašu ražotām sastāvdaļām. Tā kā kviešu miltu nekad nav trūcis, viņi sagatavoja un veltnēja dažādas mīklas, kuras pēc tam vārīja vai cepa.
Katrā Zagorjes mājsaimniecībā bija malkas plīts ar plāksni, uz kuras tika vārīts un cepts ēdiens, tostarp “Zagorski mlinci”.
Horvātijas Zagorjes reģions plāno turpināt tūrisma nozares attīstīšanu tajā, un viena no reģiona lielākajām vērtībām ir bagātā gastronomija, kuras pamatā ir tradicionālie vietējie izstrādājumi, kuru vidū “Zagorski mlinci” ieņem ievērojamu vietu. Horvātu vārda “mlinac” (jeb “mlinec” tipiskajā vietējā kajkaviešu dialektā) senākais zināmais lietojums datējams ar 17. gadsimtu, kad ar to apzīmēja plāni izveltnētu mīklas plātni (J. Ivanišević, 2011, žurnāls iće & piće, Zagreba), un šis fakts liecina, ka “mlinci” Zagorjē ir gatavoti jau gadsimtiem ilgi.
“Zagorski mlinci” vienkāršā recepte, kuras sastāvdaļas ir tikai milti, sāls un ūdens, Horvātijas Zagorjē ir pārmantota no paaudzes paaudzē līdz pat šai dienai. Kaut arī “Zagorski mlinci” ir Horvātijas Zagorjes tradicionāls produkts, to gatavo arī citviet Horvātijā, lai gan ne tik bieži, un citur tā sastāvā vienmēr ir olas.
Produktu “Zagorski mlinci” gatavo ne tikvien saskaņā ar tradicionālu recepti – tā pagatavošanai ir vajadzīgas arī īpašas prasmes. Mīklas piku vispirms izveltnē pa lielu virsmu, parasti uz virtuves galda, un pēc tam – gan tagad, gan senos laikos – to izstiepj tikai ar rokām. Tas prasa īpašas prasmes un pieredzi, jo ir ļoti svarīgi, lai mīklu izstieptu iespējami plānu un vienmērīgu un tā nebūtu biezāka par 2,5 mm. Mīklu izklāj lielās plātnēs, atkarībā no izmantotās virsmas (galda) lieluma; mīkla jāstiepj, līdz tā sniedzas pāri galda malām. Bez īpašām prasmēm to ir praktiski neiespējami paveikt, jo citādi mīkla ieplīst. Šādas strūdeles tipa mīklas ir raksturīgas Horvātijas tradicionālajai virtuvei un vēl jo vairāk Horvātijas Zagorjei, kur mājsaimnieces šīs prasmes ir nodevušas tālāk no paaudzes paaudzē.
Produkts “Zagorski mlinci” savu tipisko izskatu un trauslo konsistenci iegūst, pateicoties īpašajam veidam, kādā mīkla vien dažas minūtes tiek cepta uz plakanas vai izliektas plāksnes. Lai zinātu, kad mīkla ir gatava, maiznieks vai maizniece paļaujas uz savām zināšanām un pieredzi. “Zagorski mlinci” saskaņā ar tradīciju cep uz plakanas vai izliektas karstas plāksnes, gluži tāpat, kā to mēdza darīt uz malkas plītīm Horvātijas Zagorjes mājsaimniecībās. Vēl viena “Zagorski mlinci” raksturīga īpašība ir tā, ka tas ir divreiz cepts un pēc katras cepšanas atpūtināts. Pirmajā cepšanas un atpūtināšanas reizē mīkla atbrīvojas no mitruma, savukārt otrā cepšana pabeidz cepšanas procesu un piešķir produktam raksturīgos apgruzdušos pūslīšus. “Zagorski mlinci” tas ir parastais gatavošanas veids, atšķirībā no citiem līdzīgiem mīklas veidiem, ko cep slēgtās krāsnīs, uz grila, maizes krāsnī vai zem zvanveida metāla vāka.
Tā kā maltītei sagatavoto “Zagorski mlinci” tradicionāli pasniedz ar mājputna cepeti, gandrīz visās rakstiskajās ziņās par ēdienu “Zagorski puran” tiek minēts, ka piedevās tam pasniedz “Zagorski mlinci”. Tie abi pieder pie nozīmīgākajiem Horvātijas Zagorjes autentiskajiem produktiem un tiek minēti gandrīz ikvienā Horvātijas Zagorjes tūrisma un gastronomijas vai vispārējā reģionālajā izdevumā, un, pasniedzot kopā, tie veido īpašu kombināciju, proti, Horvātijas Zagorjes pamatēdienu, ko plašāk pazīst kā “Zagorski puran s mlincima” [“Zagorski puran” ar “mlinci”].
Rakstā “Okusi i mirisi plemićkih gozbi” brošūrā Zagorje gastroturizam, ko publicējusi Krapinas-Zagorjes županijas tūrisma pārvalde, iekļauta recepte tītara gaļas pagatavošanai ar “mlinci”, un receptei pievienota norāde, ka “tītara cepetis ar “mlinci” ir Zagorjes virtuves nemirstīga klasika.” Saikne starp šiem diviem produktiem un Horvātijas Zagorji ir minēta arī rakstā “Moćni okusi kraljevskih i pučkih jela”, kas iekļauts rokasgrāmatā par Horvātijas ziemeļu un centrālo daļu: “Tītars ar “mlinci” ir Horvātijas Zagorjes gastronomijas simbols” (Ž. Žutelja, 2011, Kontinentala Hrvatska, 2011. gada rokasgrāmata, EPH media d.o.o.).
Jau sešus gadus pēc kārtas ir noticis pazīstamais gadatirgus 100 % Zagorsko, kura mērķis ir izlikt apskatei, pārdot un reklamēt Horvātijas Zagorjes tradicionālo lauksaimniecības produkciju. Viens no tradicionālajiem produktiem šajā pasākumā bija “Zagorski mlinci” (100 % Zagorsko, 2011, tirdzniecības izstādes brošūra, Sajamska izložba Krapinsko – zagorske županije, dalībnieku saraksts).
Kulinārijas pasākums Chtef – Zagorski chef ir ēdienu gatavošanas konkurss, kurā dalībnieki izmanto Horvātijas Zagorjē tradicionālas sastāvdaļas, lai pagatavotu inovatīvus un radošus ēdienus. Šis konkurss apvieno Horvātijas Zagorjes gastronomijas un reģiona labākās tradīcijas. 2014. gada Chtef – Zagorski chef pasākuma centrālā tēma bija “Zagorski mlinci” gatavošana.
Vēl viens raksts, kas pievēršas “Zagorski mlinci” specifiskajām īpatnībām, tā receptei, prasmēm, kas vajadzīgas tā pagatavošanai, un saiknei ar Horvātijas Zagorji, ir “Milostive ne mijese mlince … ali ih rado jedu”, kas publicēts tradicionālās virtuves sadaļā (“Tradicijska kuhinja”) vienā no Horvātijas vadošajiem gastronomijas žurnāliem. Jau tā virsraksts “Kundze “mlinci” mīklu nemīca… toties labprāt tos ēd” liecina, ka “mlinci” gatavošanai bija vajadzīgas īpašas prasmes, kuras pilsētniecēm nepiemita. Rakstā arī norādīta saikne starp “Zagorski mlinci” un Horvātijas Zagorji. ““Mlinci” liktenis tika izlemts jau sen. Tītars un “mlinci” ir kļuvuši par tikpat ierastu apvienojumu kā maize un sviests. Horvātijas Zagorjes labākais mīlasstāsts nav vis par Veroniku no Desenices, bet gan par tītaru un “mlinci”, šo mūžīgo pāri no Horvātijas Zagorjes kalniem, kurus Joža Horvat, iespējams, vistrāpīgāk aprakstījis vienkārši kā “Zagorje!”” (J. Ivanišević, 2011, žurnāls iće & piće, Zagreba).
“Zagorski mlinci” reputācija vēl vairāk nostiprinājās 2012. gadā, kad Krapinas-Zagorjes županija šo produktu iekļāva Zagorjes vietējo lauksaimniecības un meža pārtikas produktu, kā arī virtuves tradicionālo ēdienu sarakstā (2012. gada Zagorjes vietējo lauksaimniecības un meža pārtikas produktu, kā arī virtuves tradicionālo ēdienu saraksts, Krapinas-Zagorjes županija).
Zinātniskajā publikācijā ar nosaukumu Prirodna i antropogena osnova turizma Hrvatske“Zagorski mlinci” ir iekļauts Horvātijas svarīgākā kultūras mantojuma sarakstā (P. Ružić un D. Demonja, 2013, Prirodna i antropogena osnova turizma Hrvatske, Porečas Lauksaimniecības un tūrisma institūts).
Horvātijas Zagorje, pateicoties tās vēsturei un kultūrai, ir pievilcīgs tūrisma galamērķis kontinentālajā Horvātijā; apmeklētājus piesaista arī Zagorjes gastronomija, kuras pamatā ir tradicionālie vietējie produkti. “Zagorski mlinci” regulāri tiek pieminēts lielā daļā brošūru par Horvātijas Zagorji, un šo produktu var atrast gandrīz katras viesnīcas un restorāna ēdienkartē.
Horvātijas Zagorjes gastronomija 2012. gadā tika demonstrēta kongresā “Starptautiskā gastronomijas mākslas Istrijā”, kas norisinājās Umagā. Apmeklētājus īpaši interesēja “Zagorski mlinci” izstrādājumi, kas tika pasniegti kopā ar “Zagorski puran”. Kā norāda pasaules šefpavāru biedrību asociācijas priekšsēdētājs šefpavārs Gissur Guðmundsson: ““Zagorski mlinci” ir unikāla gastronomiskā pieredze.”
Saikni starp Horvātijas Zagorji un “Zagorski mlinci” apstiprina arī fakts, ka “Zagorski mlinci” ir minēts kulinārijas ceļvedī Vodič kroz hrvatske gastro ikone [“Horvātijas gastronomijas simbolu ceļvedis”]. Turpmākais citāts ir no sadaļas par Horvātijas Zagorji, konkrētāk, iedaļas par “Zagorski mlinci”: “Šī šķietami vienkāršā piedeva, kas papildina tītara, pīles vai zoss cepeti, ir tik plaši pazīstama, ka pat nav vajadzības norādīt, ka tās izcelsme ir Horvātijas Zagorjes reģionā.” Šajā ceļvedī iekļauta arī populāra recepte tītara gaļas pagatavošanai ar “mlinci” (Gastronomadi, 2007, “Horvātijas gastronomijas simbolu ceļvedis”).
“Zagorski mlinci” reputāciju un saikni starp produktu un Horvātijas Zagorji apstiprina arī 1000 respondentu aptauja 2016. gadā. Aptaujā konstatēts, ka 79 % Horvātijas iedzīvotāju “mlinci” saistās ar Horvātijas Zagorji, savukārt 80 % ir pārliecināti, ka “Zagorski mlinci” ir Horvātijas Zagorjes izcelsmes pārtikas produkts. Turklāt 95 % no visiem respondentiem uzskata, ka “Zagorski mlinci” būtu jāpiemin reklāmas materiālos, kulinārijas publikācijās un monogrāfijās saistībā ar Horvātijas Zagorji. Saskaņā ar aptauju 68 % respondentu veikalā izvēlas produktu “Zagorski mlinci”, ja izvēle ir starp “Zagorski mlinci” un vienkārši “mlinci”. Teju četras piektdaļas no aptaujātajiem iedzīvotājiem uzskata, ka “Zagorski mlinci” ir produkts, kam Horvātijā ir laba slava. Lielākā daļa respondentu pilnībā piekrīt, ka “Zagorski mlinci” garšo labi (vidējais rādītājs ir 4,54 punkti 1–5 punktu skalā), un daudzi atbalsta apgalvojumu, ka starp “mlinci” un Horvātijas Zagorji pastāv spēcīga saikne (vidējais rādītājs ir 4,4 punkti 1–5 punktu skalā) (Hendal Market Research, 2016, Prepoznatljivost zagorskih mlinaca, aptauja, Zagreba).
Produktu “Zagorski mlinci” tirgo tieši ar šo nosaukumu, un tas ir pieejams gandrīz visās labākajās tirdzniecības vietās Horvātijā (Metro Cash&Carry brošūra).
Atsauce uz produkta specifikācijas publikāciju
(šīs regulas 6. panta 1. punkta otrā daļa)
http://www.mps.hr/datastore/filestore/109/Izmijenjena_Specifikacija_proizvoda_Zagorski_mlinci.pdf