15.6.2017   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 189/1


Padomes Rezolūcija par strukturēto dialogu un turpmāku dialoga ar jauniešiem veidošanu saistībā ar politiku Eiropas sadarbībai jaunatnes jomā pēc 2018. gada

(2017/C 189/01)

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ATGĀDINOT, KA:

1.

Padomes Rezolūcijā par to, lai veicinātu jauniešu politisko līdzdalību Eiropas demokrātiskajā dzīvē (1) minēts, ka vispārējā tematiskā prioritāte Eiropas sadarbībai saistībā ar strukturēto dialogu jaunatnes jomā laikposmā no 2016. gada 1. janvāra līdz 2017. gada 30. jūnijam būs “radīt iespēju visiem jauniešiem iesaistīties dažādā, savienotā un iekļaujošā Eiropā”, un ka šis temats būs kopējs pavediens, kas nodrošinās triju prezidentvalstu komandas – Nīderlandes, Slovākijas un Maltas – darba nepārtrauktību un saskaņotību atbilstīgi ES darba plānam jaunatnes jomā 2016.–2018. gadam.

ATZĪSTOT, KA:

2.

Strukturētais dialogs ir uz līdzdalību vērsts process, un piektā darba cikla iznākums pamatojas uz rezultātiem, kas sasniegti valstu apspriedēs Nīderlandes, Slovākijas un Maltas prezidentūru laikā, kā arī ES jaunatnes konferencēs Amsterdamā 2016. gada aprīlī, Košicē 2016. gada oktobrī un Maltā 2017. gada martā.

3.

Nīderlande savas prezidentūras laikā galveno uzmanību pievērsa tam, lai izpētītu izaicinājumus un problēmas, ar kurām saskaras jaunieši mūsdienu Eiropā. Jaunatnes konferencē Amsterdamā (2016. gada aprīlī) tika sagatavoti orientējoši jautājumi apspriešanai ar jauniešiem, un valstu darba grupas dalībvalstu līmenī tika aicinātas veikt apspriešanos un sniegt atsauksmes.

4.

Jaunatnes konferencē Košicē (2016. gada oktobrī) tika izskatīti un apspriesti rezultāti, kas gūti apspriedēs ar jauniešiem un jaunatnes pārstāvjiem, un kopā ar dalībvalstu pārstāvjiem tika izstrādāti kopīgi ieteikumi strukturētajam dialogam par jauniešiem; tos, līdz ar jautājumiem par jauniešu stāvokli Eiropā, apsprieda Izglītības, jaunatnes, kultūras un sporta padomes sanāksmē 2016. gada novembrī. Šīs diskusijas rezultāti tika paziņoti Eiropadomes priekšsēdētājam.

5.

Jaunatnes konferencē Maltā (2017. gada martā) turpināja izskatīt kopīgos ieteikumus, noteikt prioritātes un izstrādāt pasākumus to īstenošanai.

ŅEM VĒRĀ:

6.

kopīgos ieteikumus un ierosinātās darbības strukturētajam dialogam par jauniešiem “Radīt iespēju visiem jauniešiem iesaistīties dažādā, savienotā un iekļaujošā Eiropā”, kurā pievēršas šādiem tematiem: kvalitatīvas un kritiskas informācijas pieejamība; izturētspējas un pašpaļāvības veidošana; bez bailēm un neiecietības; tādas izglītības sistēmas veidošana, kura realizē jauniešu potenciālu; jauniešu, jo īpaši neaizsargātu grupu, mudināšana iesaistīties sabiedrībā; atjaunot jauniešu uzticēšanos Eiropas projektam; mobilitātes programmas visiem un darba ar jaunatni un jauniešu organizāciju ietekme uz visiem, kā izklāstīts pielikumā.

AICINA DALĪBVALSTIS UN KOMISIJU SAVĀS KOMPETENČU JOMĀS UN PIENĀCĪGI IEVĒROJOT SUBSIDIARITĀTES PRINCIPU:

7.

attiecīgos gadījumos ņemt vērā kopīgos ieteikumus un ierosinātās darbības strukturētajam dialogam par jauniešiem, kad tiek formulēta un īstenota turpmākā jaunatnes politika;

8.

pārskatīt strukturētā dialoga procesu un tā mērķus Eiropas sadarbībai jaunatnes jomā pēc 2018. gada un apsvērt inovatīvus un efektīvus veidus, kā veicināt jēgpilnu un konstruktīvu dialogu un sadarbību ar jauniešiem, kas nāk no dažādām vidēm, jauniešu organizācijām, jaunatnes pētniekiem un politikas veidotājiem, tostarp ieinteresētajām personām no citām attiecīgām nozarēm.

AICINA KOMISIJU:

9.

balstoties uz pierādījumiem, izvērtējumiem un konsultācijām, ierosināt atjaunotu strukturētā dialoga procesu, kas veidotu daļu no Eiropas sadarbības jaunatnes jomā pēc 2018. gada.

ATZĪST ARĪ TO, KA:

10.

Tā kā 2018. gadā noslēgsies atjauninātais regulējums Eiropas sadarbībai jaunatnes jomā (2010–2018), vispārējo tematisko prioritāti strukturētajā dialogā ar jauniešiem un jaunatnes organizācijām nākamajam darba ciklam (no 2017. gada 1. jūlija līdz 2018. gada 31. decembrim) vajadzētu koncentrēt uz nākamo regulējumu Eiropas sadarbībai jaunatnes jomā. Strukturētā dialoga sestā cikla nosaukums būs “Jaunatne Eiropā: kas notiks tālāk?”

11.

Nākamo triju prezidentvalstu komanda – Igaunija, Bulgārija un Austrija – strukturētā dialoga sestajā darba ciklā galvenokārt koncentrēsies uz strukturētā dialoga novērtēšanu, pārskatīšanu un atjaunināšanu, lai to turpinātu uzlabot un sekmēt.


(1)  OV C 417, 15.12.2015., 10. lpp.


PIELIKUMS

Kopīgi ieteikumi strukturētajam dialogam par jauniešiem

Radīt iespēju visiem jauniešiem iesaistīties dažādā, savienotā un iekļaujošā Eiropā

Kvalitatīvas un kritiskas informācijas pieejamība

1.

ES iestādēm un dalībvalstīm vajadzētu izveidot vai turpināt īstenot uz pierādījumiem balstītu politiku un praksi, kas vērsta uz to, lai, izmantojot gan formālo, gan neformālo izglītību, pastāvīgi uzlabotu jauniešu prasmes kritiski izvērtēt un apstrādāt informāciju.

2.

ES iestādēm un dalībvalstīm sadarbībā ar pilsoniskās sabiedrības organizācijām būtu jāatbalsta jauniešu vadīti plašsaziņas līdzekļi, kas ir pārredzami, neatkarīgi un daudzveidīgi, jo tas palīdz uzlabot plašsaziņas līdzekļu lietotprasmi, kritisko un analītisko domāšanu jauniešu vidū. Eiropas Parlamenta Kultūras un izglītības komiteja (CULT) un Eiropas Komisija tiek aicinātas ņemt vērā šo aspektu, pārskatot “Erasmus+”, “Eiropa pilsoņiem”, “Radošā Eiropa” un visas citas attiecīgās programmas.

Spiediens uz jauniešiem: izturētspējas un pašpaļāvības veidošana

1.

Ņemot vērā to, ka izglītības vidē aizvien vairāk tiek gaidīti konkurētspējīgi rezultāti, valsts kompetentajām iestādēm ir jānodrošina, lai jauniešiem būtu pietiekami daudz laika un iespēju tādām darbībām, kas palīdz viņiem veidot izturētspēju, pašapziņu un pašpaļāvību.

2.

Valstu kompetentajām iestādēm būtu jāīsteno izglītošana par garīgo labklājību un garīgo veselību gan ar formālās izglītības sistēmas starpniecību, gan arī neformālajā vidē. Mērķis ir pārvarēt aizspriedumus, uzlabojot informētību, kā arī dot iespējas jauniešiem iemācīties, kā saglabāt savu garīgo veselību un kā veidot saziņu par šo jautājumu ar vienaudžiem.

Bez bailēm un neiecietības – piedzīvot daudzveidību

1.

Eiropas un valstu iestādēm būtu jāpalielina finansējums un institucionālais atbalsts, izveidojot vietējās programmas un valsts līmeņa apmaiņas, lai dotu iespējas visiem jauniešiem veidot tiešu saikni ar citiem, kam ir atšķirīga izcelsme un faktiskie apstākļi, nolūkā stiprināt starpkultūru kompetences, apkarot diskrimināciju, veicināt empātiju un solidaritāti, un iegūt pieredzi par dažādības priekšrocībām.

2.

Lai visi jaunieši varētu dzīvot daudzveidīgā Eiropā, ES un valstu kompetentajām iestādēm ir jāizstrādā vai jāatbalsta apmācības un attīstības programmas skolotājiem un skolu kopienām, lai radītu drošu un iekļaujošu vidi, kurā jaunieši var izkopt prasmes pārvarēt bailes un diskrimināciju.

Tādas izglītības sistēmas veidošana, kura realizē jauniešu potenciālu

1.

Mēs prasām visās dalībvalstīs nodrošināt konsultāciju un padomdevēju pakalpojumus, kas ļautu visiem jauniešiem pilnveidot sevi un atrast savu ceļu dzīvē visos izglītības posmos.

2.

Izglītība nespēj jauniešiem nodrošināt nepieciešamās praktiskās prasmes, kas ir relevantas mūsdienu sabiedrībā. Mēs rosinām visas dalībvalstis mudināt izglītībā iekļaut tādas prasmes, kas ir nepieciešamas praktiskajā dzīvē, lai jaunieši varētu kļūt aktīvi līdzdalībnieki daudzveidīgās sabiedrībās un darbavietās.

Jauniešu, jo īpaši neaizsargātu grupu, mudināšana iesaistīties

1.

Izglītības iestādēm un vietējām ieinteresētajām personām, sadarbojoties ar jauniešiem, būtu jāsniedz individualizēts atbalsts, pieejami pakalpojumi, kā arī jārada iespējas veidot jēgpilnu saskarsmi, tā lai visi jaunieši varētu atklāt un izmantot savu individuālo identitāti un vērtību. Tas ir pamats, lai veidotu savstarpēju uzticēšanos jauniešu vidū, kas nāk no dažādām vidēm.

2.

Eiropas Komisijai un dalībvalstīm, darot pieejamus brīvprātīgā darba pasākumus, būtu jānodrošina, lai visi jaunieši neatkarīgi no viņu personiskā un sociālā stāvokļa varētu pēc izvēles tajos iesaistīties. Iesaistīšanās būtu jānodrošina, piemēram, jaunatnes organizācijās, lai radītu piederības sajūtu un dotu jauniešiem iespējas sevi īstenot kā pilsoņiem.

Atjaunot jauniešu uzticēšanos Eiropas projektam

1.

Eiropas Komisijai un Eiropas Jaunatnes forumam būtu jāsadarbojas, lai kopīgi analizētu un saprastu, kā jaunieši piekļūst informācijai no ES un par to, un lai izstrādātu saziņas stratēģiju Eiropas jauniešu informēšanai par ES un tam, kā pozitīvi ietekmēt ES projektu.

2.

Lai samazinātu distanci starp jauniešiem un ES un tās politiku, visās dalībvalstīs būtu jāorganizē valsts un/vai reģionāli ES jaunatnes festivāli saistībā ar Eiropas iniciatīvām. Šajos festivālos, kuros tiktu apvienoti sociāli, politiski un kultūras pasākumi, būtu jāpulcē jaunieši, kas nāk no dažādām vidēm. Šie pasākumi sekmēs informētību un debates par ES, tās iespējām un veidos tās politiku, vienlaikus jauniešiem labi kopā pavadot laiku.

Mobilitātes programma: nodarbinātība un izglītība visiem

1.

Dalībvalstīm un Eiropas Komisijai būtu jāturpina centieni, lai pārvarētu pašreizējos šķēršļus, kas kavē jauniešu piekļuvi mobilitātei. Piekļuve mobilitātes programmām būtu jāvienkāršo un labāk jāpielāgo jauniešu atšķirīgajām vajadzībām. Būtu jāsniedz informācija un norādes, lai paplašinātu izpratni par mobilitātes iespējām.

2.

ES dalībvalstīm būtu jārada tiesisks regulējums attiecībā uz to kompetenču atzīšanu un validēšanu, kuras ir iegūtas, izmantojot mobilitātes programmas valstu un Eiropas līmenī. Tas nodrošinās ne tikai vienlīdzīgu piekļuvi dažādām mācību iespējām, bet arī dos apstiprinājumu iegūtajām prasmēm un sekmēs jauniešu sociālo iekļautību.

Darba ar jaunatni un jauniešu organizāciju ietekme uz visiem

1.

Dalībvalstīm un Eiropas Komisijai būtu jāveicina un jāatbalsta dažādas virtuālas un fiziskas iespējas, kas paredzētas kvalificētam darbam ar jaunatni, lai apmierinātu visu jauniešu vajadzības un intereses.

2.

Eiropas Komisijai un dalībvalstīm būtu jāpiešķir pietiekams darbības finansējums tā, lai darbā ar jaunatni un jaunatnes organizācijām būtu iespējas īstenot ilgtspējīgu darbu ar jaunatni, kas būtu pieejams, atbilstošs un jēgpilns visiem jauniešiem.