6.5.2017   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 118/17


PADOMES ĪSTENOŠANAS LĒMUMS (ES) 2017/784

(2017. gada 25. aprīlis),

ar ko Itālijas Republikai atļauj piemērot īpašu pasākumu, atkāpjoties no 206. un 226. panta Direktīvā 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu un atceļ Īstenošanas lēmumu (ES) 2015/1401

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Padomes Direktīvu 2006/112/EK (2006. gada 28. novembris) par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu (1) un jo īpaši tās 395. panta 1. punktu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

tā kā:

(1)

Ar Padomes Īstenošanas lēmumu (ES) 2015/1401 (2) Itālijai ir atļauts noteikt, ka pievienotās vērtības nodokli (PVN), kas maksājams par piegādēm valsts sektora iestādēm, minētajām iestādēm ir jāiemaksā atsevišķā un bloķētā nodokļu iestāžu bankas kontā. Šis pasākums ir atkāpe no Direktīvas 2006/112/EK 206. un 226. panta attiecībā uz noteikumiem par PVN nomaksu un rēķinu izsniegšanu.

(2)

Vēstulē, kas Komisijā reģistrēta 2017. gada 16. februārī, Itālija pieprasīja pagarināt minēto atļauju. Tajā pašā laikā Itālija pieprasīja attiecināt atkāpi arī uz preču piegādi un pakalpojumu sniegšanu centrālo un vietējo valsts sektora iestāžu kontrolē esošiem uzņēmumiem un uz Financial Times Stock Exchange Milano Indice di Borsa (“FTSE MIB”) indeksā uzskaitītiem uzņēmumiem..

(3)

Komisija 2017. gada 15. marta vēstulē informēja pārējās dalībvalstis par Itālijas pieprasījumu. 2017. gada 16. marta vēstulē Komisija paziņoja Itālijai, ka tās rīcībā ir visa informācija, ko tā uzskata par vajadzīgu pieprasījuma izvērtēšanai.

(4)

Itālija ir ieviesusi papildu kontroles pasākumus, kas ļauj nodokļu iestādēm salīdzināt dažādus tirgus operatoru paziņotos darījumus un uzraudzīt PVN nomaksu, kas veikta uz bloķētajiem valsts kontiem. Tomēr šie kontroles pasākumi joprojām ir sākuma posmā, un ir nepieciešams vairāk laika, lai novērtētu to, cik efektīvi tie mudina nodokļu maksātājus izpildīt savas nodokļu saistības. Tādējādi Itālija līdz Īstenošanas lēmuma (ES) 2015/1401 termiņa beigām, proti, 2017. gada 31. decembrim, nevar pabeigt atbilstīgu kontroles politikas pasākumu izveidi un īstenošanu. Tādēļ Itālija pieprasīja pagarināt minēto atkāpi.

(5)

Itālija atklāja nemaksāšanu saistībā ar preču piegādi un pakalpojumu sniegšanu citām centrālo un vietējo valsts sektora iestāžu kontrolē esošām vienībām un vairākiem FTSE MIB indeksā iekļautiem uzņēmumiem. Lai cīnītos pret nodokļu nemaksāšanu, kas notiek tādā veidā, ka minēto vienību piegādātāji nemaksā PVN, Itālija pieprasa, lai tai atļauj piemērot atkāpi no Direktīvas 2006/112/EK 206. panta un noteikt, ka arī PVN, kas maksājams par preču piegādi un pakalpojumu sniegšanu šiem centrālo un vietējo valsts sektora iestāžu kontrolē esošiem uzņēmumiem un FTSE MIB indeksā iekļautiem uzņēmumiem, minētajām vienībām ir jāmaksā atsevišķā un bloķētā nodokļu iestāžu kontā. Turklāt jāievieš arī atkāpe no Direktīvas 2006/112/EK 226. panta, lai rēķinā iekļautu īpašu norādi par to, ka PVN ir jāiemaksā minētajā īpašajā kontā.

(6)

Pasākuma rezultātā cita starpā piegādātāji, kas ir nodokļa maksātāji, nevar kompensēt samaksāto priekšnodokli ar PVN, ko viņi saņem par piegādēm. Tie var pastāvīgi atrasties kredīta pozīcijā, un viņiem, iespējams, būs jāpieprasa nodokļu iestādei PVN atmaksa. 2016. gada jūnijā iesniegtajā ziņojumā, kas paredzēts Īstenošanas lēmuma (ES) 2015/1401 3. panta otrajā daļā, Itālija pierādīja, ka tās PVN atmaksas sistēma darbojas pienācīgi un ka PVN atmaksas vidējais laikposms nepārsniedz trīs mēnešus. Turklāt Itālija sniedza informāciju, ka uz valsts sektora iestāžu piegādātājiem attiecās prioritāra procedūra, un tādā gadījumā atmaksas laikposms bija vēl īsāks. Itālija sagaida, ka līdz ar jaunajiem noteikumiem, kas jau ir spēkā, tiks pienācīgi pārvaldīts iespējamais PVN atmaksas pieprasījumu pieaugums.

(7)

Itālija 2014. gadā ieviesa pienākumu izsniegt rēķinus par preču un pakalpojumu piegādēm valsts sektora iestādēm elektroniski. Tam būtu jāļauj nodrošināt pareizu attiecīgās nozares kontroli nākotnē, kad uz elektroniski pieejamo datu pamata tiks izveidots un īstenots pienācīgs kontroles režīms. No 2017. gada 1. janvāra Itālijā tiek piemēroti papildu kontroles pasākumi: izvēles grāmatvedības sistēma (pazīstamu kā “elektroniskie rēķini”) un pienākums ziņot nodokļu iestādēm par izsniegtajiem un saņemtajiem rēķiniem, kas attiecas gan uz uzņēmumiem, attiecībā uz ko ir pieprasīta atkāpe, gan uz viņu piegādātājiem. Šie pasākumi ir paredzēti, lai ļautu Itālijas nodokļu iestādēm salīdzināt dažādus tirgus operatoru paziņotos darījumus un uzraudzīt PVN nomaksu. Tiklīdz šī sistēma pilnībā darbosies, vairs nebūs vajadzības piemērot atkāpi no Direktīvas 2006/112/EK. Tāpēc Itālija ir apstiprinājusi, ka tā nepieprasīs atkāpes atjaunināšanu.

(8)

Pieprasītajai atkāpei vajadzētu būt ierobežotai laika ziņā, lai varētu novērtēt, vai īpašais pasākums ir atbilstīgs un efektīvs.

(9)

Lai garantētu, ka tiek veikti nepieciešamie turpmākie pasākumi šīs atkāpes satvarā, un jo īpaši uzraudzītu ietekmi uz PVN atmaksu nodokļu maksātājiem, uz kuriem attiecas atkāpe, Itālijai būtu jāuzliek pienākums 15 mēnešos pēc atkāpes pasākuma stāšanās spēkā iesniegt Komisijai ziņojumu par vispārējo situāciju saistībā ar PVN atmaksu nodokļa maksātājiem un jo īpaši par vidējo laiku, kas vajadzīgs šai procedūrai, un par ieviestā pasākuma efektivitāti attiecībā uz nodokļu nemaksāšanas mazināšanu attiecīgajās nozarēs. Itālijai būtu jāturpina reformas, kas vērstas uz to, lai nodrošinātu, ka PVN atmaksas procedūras notiek netraucēti un laikus.

(10)

Atkāpes pasākums ir proporcionāls izvirzītajiem mērķiem, jo tas ir ierobežots laika ziņā un attiecas tikai uz nozarēm, kas nodokļu nemaksāšanas dēļ izraisa būtiskas problēmas. Turklāt atkāpe nerada risku, ka nemaksāšana novirzītos uz citām nozarēm vai citām dalībvalstīm.

(11)

Atkāpei nebūs negatīva ietekme uz galapatēriņa posmā iekasētajiem kopējiem nodokļa ieņēmumiem, un tai nebūs nelabvēlīga ietekme uz Savienības pašu resursiem, ko veido PVN.

(12)

Īstenošanas lēmums (ES) 2015/1401 būtu jāatceļ,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Atkāpjoties no Direktīvas 2006/112/EK 206. panta, Itālijai atļauj noteikt, ka PVN, kas maksājams par preču piegādi un pakalpojumu sniegšanu turpmāk minētajām vienībām, saņēmējam ir jāiemaksā atsevišķā un bloķētā nodokļu iestādes bankas kontā:

valsts sektora iestādes,

valsts sektora iestāžu kontrolē esoši uzņēmumi Itālijas Civilkodeksa (Codice Civile) 2359. panta nozīmē,

biržas sarakstā uzskaitīti uzņēmumi, kuri ietverti FTSE MIB indeksā un kuru sarakstu Itālija pēc 2017. gada 28. aprīļa publicēs Itālijas Oficiālajā Vēstnesī (Gazzetta Ufficiale) un vajadzības gadījumā reizi gadā pārskatīs.

2. pants

Atkāpjoties no Direktīvas 2006/112/EK 226. panta, Itālijai atļauj piemērot prasību, ka rēķinos, kas izsniegti saistībā ar preču piegādi un pakalpojumu sniegšanu 1. pantā minētajām vienībām, tiek iekļauta īpaša norāde par to, ka PVN ir jāiemaksā minētajā atsevišķajā un bloķētajā nodokļu iestādes bankas kontā.

3. pants

Itālija paziņo Komisijai par 1. un 2. pantā minētajiem valsts pasākumiem.

Itālija 15 mēnešos pēc 1. un 2. pantā minēto pasākumu stāšanās spēkā Itālijā iesniedz Komisijai ziņojumu par vispārējo situāciju saistībā ar PVN atmaksu šo pasākumu skartajiem nodokļa maksātājiem un jo īpaši par atmaksas procedūras vidējo ilgumu, kā arī par šo pasākumu vispārējo efektivitāti attiecībā uz PVN nemaksāšanas mazināšanu attiecīgajās nozarēs.

4. pants

Īstenošanas lēmumu (ES) 2015/1401 atceļ no 2017. gada 1. jūlija.

5. pants

Šo lēmumu piemēro no 2017. gada 1. jūlija līdz 2020. gada 30. jūnijam.

6. pants

Šis lēmums ir adresēts Itālijas Republikai.

Luksemburgā, 2017. gada 25. aprīlī

Padomes vārdā –

priekšsēdētājs

I. BORG


(1)  OV L 347, 11.12.2006., 1. lpp.

(2)  Padomes Īstenošanas lēmums (ES) 2015/1401 (2015. gada 14. jūlijs), ar ko Itālijai atļauj ieviest īpašu pasākumu, atkāpjoties no 206. un 226. panta Direktīvā 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu (OV L 217, 18.8.2015., 7. lpp.).