7.6.2011   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 148/5


KOMISIJAS LĒMUMS

(2011. gada 6. jūnijs)

par ekoloģisko kritēriju noteikšanu ES ekomarķējuma piešķiršanai piezīmjdatoriem

(izziņots ar dokumenta numuru C(2011) 3736)

(Dokuments attiecas uz EEZ)

(2011/330/ES)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2009. gada 25. novembra Regulu (EK) Nr. 66/2010 par ES ekomarķējumu (1) un jo īpaši tās 8. panta 2. punktu,

apspriedusies ar Eiropas Savienības Ekomarķējuma komiteju,

tā kā:

(1)

Saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 66/2010 ES ekomarķējumu var piešķirt produktiem, kuru ietekme uz vidi visā to aprites ciklā ir iespējami maza.

(2)

Regulā (EK) Nr. 66/2010 paredzēts atbilstīgi produktu grupām noteikt attiecīgus ES ekomarķējuma kritērijus.

(3)

Ar Komisijas Lēmumu 2001/687/EK (2) ir noteikti ekoloģiskie kritēriji un saistītās vērtēšanas un verifikācijas prasības portatīvajiem datoriem. Pēc minētajā Lēmumā noteikto kritēriju pārskatīšanas ar Komisijas Lēmumu 2005/343/EK (3) ir noteikti pārskatīti kritēriji, kuri ir spēkā līdz 2011. gada 30. jūnijam.

(4)

Minētie kritēriji ir tikuši papildus pārskatīti, ņemot vērā tehnoloģiju attīstību. Turklāt 2006. gadā starp Amerikas Savienoto Valstu valdību un Eiropas Kopienu tika noslēgts nolīgums (turpmāk “Nolīgums”), kurā noteica Energy Star kritērijus. Šo Nolīgumu Padome apstiprināja ar Lēmumu 2006/1005/EK (4), kurā grozījumi izdarīti ar 2009. gada 12. augusta Lēmumu 2010/C 186/1, ko pārvaldības organizācijas, kuras izveidotas saskaņā ar Amerikas Savienoto Valstu valdības un Eiropas Kopienas Nolīgumu par biroja iekārtu energoefektivitātes marķēšanas programmu koordinēšanu, pieņēmušas par Nolīguma C pielikuma VIII daļā iekļauto datoru specifikāciju pārskatīšanu (turpmāk ENERGY STAR v5.0) (5).

(5)

Šiem jaunajiem kritērijiem, kā arī ar tiem saistītajām vērtēšanas un verifikācijas prasībām jāpaliek spēkā trīs gadus no šā lēmuma pieņemšanas dienas.

(6)

Skaidrības labad Lēmums 2005/343/EK ir jāaizstāj.

(7)

Ir jānosaka pārejas periods, lai ražotājiem, kuriem atbilstīgi Lēmumā 2005/343/EK noteiktajiem kritērijiem piešķirts ekomarķējums portatīvajiem datoriem, dotu pietiekamu laiku savu produktu pielāgošanai pārskatītajiem kritērijiem un prasībām. Laikā, kamēr minētais lēmums ir spēkā, ražotājiem jāļauj iesniegt pieteikumus, pamatojoties uz Lēmumā 2005/343/EK vai šajā lēmumā noteiktajiem kritērijiem.

(8)

Šajā lēmumā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar atzinumu, ko sniegusi komiteja, kura izveidota ar Regulas (EK) Nr. 66/2010 16. pantu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

1.   Ražojumu grupā “piezīmjdatori” ietilpst ierīces ar šādiem raksturlielumiem:

a)

tās veic loģiskās operācijas un apstrādā datus, ir paredzētas pārnēsāšanai un ilgstošai darbināšanai ar vai bez tieša savienojuma ar maiņstrāvas barošanas avotu;

b)

tajās izmantots integrēts datordisplejs, un tās spēj darboties ar integrētu akumulatoru vai citu pārnēsājamu barošanas avotu. Ja piezīmjdators tiek piegādāts ar ārēju barošanas avotu, minēto barošanas avotu uzskata par piezīmjdatora daļu.

2.   Šajā lēmumā par piezīmjdatoriem uzskata personālos planšetdatorus, kuros papildus citām ievadierīcēm vai to vietā var tikt izmantoti skārienjūtīgi ekrāni.

3.   Šajā lēmumā par piezīmjdatoriem neuzskata digitālos fotorāmjus.

2. pants

Lai ierīcei piešķirtu ES ekomarķējumu saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 66/2010, tai jāietilpst produktu grupā “piezīmjdatori”, kā noteikts šā lēmuma 1. pantā, un jāatbilst ekoloģiskajiem kritērijiem, kā arī šā lēmuma pielikumā noteiktajām saistītajām vērtēšanas un verifikācijas prasībām.

3. pants

Produktu grupas “piezīmjdatori” ekoloģiskie kritēriji un ar tiem saistītās novērtēšanas un verifikācijas prasības ir spēkā trīs gadus no šā lēmuma pieņemšanas dienas.

4. pants

Administratīviem mērķiem produktu grupai “piezīmjdatori” piešķir kodu “018”.

5. pants

Lēmumu 2005/343/EK atceļ.

6. pants

1.   Atkāpjoties no 5. pantā noteiktā, pieteikumus ES ekomarķējuma saņemšanai Lēmumā 2005/343/EK definētās produktu grupas “portatīvie datori” produktiem, kas iesniegti pirms šā lēmuma pieņemšanas datuma, izvērtē atbilstoši Lēmuma 2005/343/EK nosacījumiem.

2.   Pieteikumus ES ekomarķējuma saņemšanai produktiem grupā “piezīmjdatori”, kas iesniegti no šā lēmuma pieņemšanas datuma, bet vēlākais līdz 2011. gada 30. jūnijam, ir atļauts sagatavot atbilstoši Lēmuma 2005/343/EK kritērijiem vai šajā lēmumā noteiktajiem kritērijiem.

Šādus pieteikumus izvērtē atbilstoši kritērijiem, saskaņā ar kuriem pieteikumi sagatavoti.

3.   Ja ekomarķējumu piešķir, pamatojoties uz pieteikumu, kas izvērtēts atbilstoši Lēmumā 2005/343/EK noteiktajiem kritērijiem, šo ekomarķējumu atļauts izmantot 12 mēnešus pēc šā lēmuma pieņemšanas dienas.

7. pants

Šis lēmums ir adresēts dalībvalstīm.

Briselē, 2011. gada 6. jūnijā

Komisijas vārdā

Komisijas loceklis

Janez POTOČNIK


(1)  OV L 27, 30.1.2010., 1. lpp.

(2)  OV L 242, 12.9.2001., 11. lpp.

(3)  OV L 115, 4.5.2005., 35. lpp.

(4)  OV L 381, 28.12.2006., 24. lpp.

(5)  OV C 186, 9.7.2010., 1. lpp.


PIELIKUMS

PAMATPRINCIPI

Kritēriju noteikšanas mērķi

Kritēriju noteikšanas mērķis ir veicināt kaitējuma videi mazināšanu un ar enerģijas izmantošanu saistīto risku mazināšanu (globālā sasilšana, paskābināšanās, neatjaunojamo enerģijas avotu izsīkšana), šajā nolūkā samazinot enerģijas patēriņu, kaitējumu videi saistībā ar dabas resursu izmantošanu un kaitējumu videi saistībā ar bīstamu vielu izmantošanu, ko panāk, ierobežojot šādu vielu izmantošanu.

KRITĒRIJI

Kritēriji ir noteikti attiecībā uz katru no šādiem aspektiem:

1.

Energotaupība

2.

Energopatēriņa pārvaldība

3.

Dzīvsudrabs luminiscences spuldzēs

4.

Bīstamas vielas un maisījumi

5.

Vielas, kas uzskaitītas atbilstīgi 59. panta 1. punktam Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (EK) Nr. 1907/2006 (1)

6.

Plastmasas daļas

7.

Troksnis

8.

Pārstrādāti materiāli

9.

Lietošanas norādījumi

10.

Remontējamība

11.

Demontējama konstrukcija

12.

Darbmūža paildzināšana

13.

Iepakojums

14.

Informācija uz ekomarķējuma

Vērtēšanas un verifikācijas prasības.

Konkrētās vērtēšanas un verifikācijas prasības ir norādītas katram kritērijam atsevišķi.

Gadījumos, kad pieteikuma iesniedzējam jāiesniedz deklarācijas, dokumenti, analīzes, testēšanas pārskati vai citi apliecinājumi par kritēriju ievērošanu, uzskata, ka tos drīkst sagatavot pats pieteikuma iesniedzējs un attiecīgā gadījumā tā piegādātājs(-i), u.c.

Ja iespējams, testēšana jāveic laboratorijās, kuras atbilst standartā EN ISO 17025 vai tam ekvivalentā standartā noteiktajām vispārīgajām prasībām. Vajadzības gadījumā var izmantot citas testēšanas metodes nekā tās, kas ir norādītas katram kritērijam, ja pieteikumu izvērtējošā kompetentā iestāde atzīst šādas metodes par līdzvērtīgām.

PAMATPRINCIPI

1. kritērijs –   Energotaupība

Piezīmjdatoru energotaupība

Piezīmjdatoru energoefektivitātes rādītājiem jāpārsniedz attiecīgās Nolīgumā, kas grozīts ar ENERGY STAR v5.0, noteikto kategoriju energoefektivitātes prasības vismaz par šādām vērtībām:

A kategorija: 25 %,

B kategorija: 25 %,

C kategorija: 15 %.

Saskaņā ar Nolīgumu, kurš grozīts ar ENERGY STAR v5.0, pieļaujamās korekcijas atkarībā no komplektācijas drīkst piemērot tādā pašā līmenī, izņemot atsevišķu grafikas procesoru (GPU) gadījumā, par ko nepiešķir papildu pielaides.

Novērtēšana un verifikācija. Pretendents kompetentajai iestādei deklarē ražojuma atbilstību šīm prasībām.

2. kritērijs –   Energopatēriņa pārvaldība

Piezīmjdatoriem jāatbilst šādām energopatēriņa pārvaldības prasībām (2):

a)   energopatēriņa pārvaldības prasības

Piezīmjdatori patērētājiem jāpiegādā ar iespējotu energopatēriņa pārvaldības sistēmu. Energopatēriņa pārvaldības iestatījumi ir šādi:

i)

displejs izslēdzas pēc 10 minūtēm (displeja miega režīms);

ii)

dators pārslēdzas miega režīmā pēc 30 minūtēm (system level S3, suspended to RAM);

b)   energopatēriņa pārvaldības prasības attiecībā uz tīkla pieslēgumu

i)

piezīmjdatoriem, kas atbalsta Ethernet, jāspēj iespējot un atspējot Wake on LAN (WOL) miega režīmam;

c)   energopatēriņa pārvaldības prasības attiecībā uz tīkla pieslēgumu (attiecas tikai uz piezīmjdatoriem, kurus piegādā caur uzņēmumu kanāliem)

i)

piezīmjdatoriem, kas atbalsta Ethernet, jāatbilst vienai no šīm prasībām:

tie tiek piegādāti ar iespējotu Wake On LAN no miega režīma, kad tie pieslēgti maiņstrāvas barošanas avotam, vai

ja piezīmjdators uzņēmumam piegādāts ar atspējotu WOL, tad ir jābūt iespējai iespējot WOL gan izmantojot klienta operētājsistēmas lietotāja saskarni, gan caur tīklu;

ii)

piezīmjdatoriem, kas atbalsta Ethernet, jāspēj miega režīmā reaģēt gan uz attālinātiem (izmantojot tīklu), gan uz ieprogrammētiem [iestatītiem] aktivēšanas notikumiem (piemēram, reāllaika pulkstenis). Ja ražotājs var mainīt iestatījumus (t. i., konfigurēt, izmantojot aparatūras, nevis programmatūras iestatījumus), ražotājs nodrošina, ka šos iestatījumus, izmantojot ražotāja nodrošinātus rīkus, var centralizēti mainīt atbilstīgi klienta vēlmēm.

Novērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs iesniedz kompetentajai iestādei deklarāciju, kas apliecina, ka dators ir piegādāts ar iepriekš aprakstītajiem vai labākiem energopatēriņa pārvaldības iestatījumiem.

3. kritērijs –   Dzīvsudrabs luminiscences spuldzēs

Dzīvsudrabu vai tā savienojumus aizliegts ar nolūku pievienot piezīmjdatoru aizmugurapgaismojuma gaismas avotam.

Novērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs kompetentajai iestādei deklarē, ka piezīmjdatorā katra aizmugurapgaismojuma spuldze nesatur vairāk kā 0,1 mg dzīvsudraba vai tā savienojumu. Pieteikuma iesniedzējs arī īsumā apraksta izmantoto apgaismošanas sistēmu.

4. kritērijs –   Bīstamas vielas un maisījumi

Saskaņā ar 6. panta 6. punktu Regulā (EK) Nr. 66/2010 produkts vai jebkādas tā daļas nedrīkst saturēt vielas, kas minētas 57. pantā Regulā (EK) Nr. 1907/2006, ne arī vielas vai maisījumus, kas saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1272/2008 (3) atbilst kritērijiem klasificēšanai šādās bīstamības klasēs vai kategorijās.

Bīstamības apzīmējumu un riska apzīmējumu saraksts

Bīstamības apzīmējums (4)

Riska frāze (5)

H300 Norijot iestājas nāve

R28

H301 Toksisks, ja norīts

R25

H304 Var izraisīt nāvi, ja norīts vai iekļūst elpceļos

R65

H310 Nonākot saskarē ar ādu, iestājas nāve

R27

H311 Toksisks, ja nonāk saskarē ar ādu

R24

H330 Ieelpojot iestājas nāve

R23/26

H331 Toksisks, ja ieelpo

R23

H340 Var izraisīt ģenētiskus bojājumus

R46

H341 Ir aizdomas, ka var izraisīt ģenētiskus bojājumus

R68

H350 Var izraisīt vēzi

R45

H350i Var izraisīt vēzi ieelpojot

R49

H351 Ir aizdomas, ka izraisa vēzi

R40

H360F Var negatīvi ietekmēt auglību

R60

H360D Var nodarīt kaitējumu nedzimušam bērnam

R61

H360FD Var negatīvi ietekmēt auglību. Var nodarīt kaitējumu nedzimušam bērnam

R60/61/60-61

H360Fd Var negatīvi ietekmēt auglību. Ir aizdomas, ka var nodarīt kaitējumu nedzimušam bērnam

R60/63

H360Df Var nodarīt kaitējumu nedzimušam bērnam. Ir aizdomas, ka negatīvi ietekmē auglību

R61/62

H361f Ir aizdomas, ka negatīvi ietekmē auglību

R62

H361d Ir aizdomas, ka var nodarīt kaitējumu nedzimušam bērnam

R63

H361fd Ir aizdomas, ka negatīvi ietekmē auglību. Ir aizdomas, ka var nodarīt kaitējumu nedzimušam bērnam

R62-63

H362 Var nodarīt kaitējumu ar krūti barotam bērnam

R64

H370 Rada orgānu bojājumus

R39/23/24/25/26/27/28

H371 Var izraisīt orgānu bojājumus

R68/20/21/22

H372 Ilgstošas vai atkārtotas iedarbības rezultātā bojā orgānus

R48/25/24/23

H373 Ilgstošas vai atkārtotas iedarbības rezultātā var bojāt orgānus

R48/20/21/22

H400 Ļoti toksisks ūdens organismiem

R50

H410 Ļoti toksisks ūdens organismiem, ar ilglaicīgām sekām

R50-53

H411 Toksisks ūdens organismiem, ar ilglaicīgām sekām

R51-53

H412 Kaitīgs ūdens organismiem, ar ilglaicīgām sekām

R52-53

H413 Var radīt ilglaicīgas kaitīgas sekas ūdens organismiem

R53

EUH059 Bīstams ozona slānim

R59

EUH029 Saskaroties ar ūdeni, izdala toksiskas gāzes

R29

EUH031 Saskaroties ar skābēm, izdala toksiskas gāzes

R31

EUH032 Saskaroties ar skābēm, izdala ļoti toksiskas gāzes

R32

EUH070 Toksisks, nonākot saskarē ar acīm

R39-41

Tādu vielu vai maisījumu izmantošana, kas pēc pārstrādes maina īpašības (piemēram, vairs nav biopieejami, tajos notiek ķīmiskas modifikācijas) tādā veidā, ka tie vairs nerada konstatēto bīstamību, ir atbrīvota no iepriekš minētās prasības.

Tādu vielu vai maisījumu robežkoncentrācijas, kuri atbilst kritērijiem to klasificēšanai iepriekšējā tabulā uzskaitītajās bīstamības klasēs vai kategorijās, un robežkoncentrācijas vielām, kas atbilst kritērijiem Regulas (EK) Nr. 1907/2006 57. panta a), b) vai c) apakšpunktā, nedrīkst pārsniegt vispārīgo vai specifisko robežkoncentrāciju, kas noteikta saskaņā ar 10. pantu Regulā (EK) Nr. 1272/2008. Ja ir noteiktas specifiskās robežkoncentrācijas, jāizmanto tās, nevis vispārējās robežkoncentrācijas.

Robežkoncentrācijas vielām, kas atbilst kritērijiem Regulas (EK) Nr. 1907/2006 57. panta d), e) vai f) apakšpunktā, nedrīkst pārsniegt 0,1 % pēc masas.

No šīs prasības ir īpaši atbrīvotas šādas vielas/vielu izmantošana.

Homogēnas daļas ar masu, kas nepārsniedz 10 g

Visi iepriekš uzskaitītie bīstamības apzīmējumi un riska frāzes

Niķelis nerūsējošā tēraudā

 

Novērtēšana un verifikācija. Par katru daļu, kuras masa pārsniedz 10 g, pieteikuma iesniedzējs iesniedz deklarāciju par atbilstību šim kritērijam, kā arī saistītu dokumentāciju, piemēram, vielu piegādātāju parakstītas atbilstības deklarācijas un attiecīgu drošības datu lapu kopijas par vielām un maisījumiem atbilstīgi Regulas (EK) Nr. 1907/2006 II pielikumam. Koncentrācijas robežvērtībām jābūt norādītām drošības datu lapās par vielām un maisījumiem atbilstīgi 31. pantam Regulā (EK) Nr. 1907/2006.

5. kritērijs –   Vielas, kas ietvertas sarakstā saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1907/2006 59. panta 1. punktu

Atkāpi no izņēmuma, kas minēts 6. panta 6. punktā, nedrīkst piešķirt vielām, kas atzītas par tādām, kas rada ļoti lielas bažas un ir iekļautas sarakstā, kā paredzēts Regulas (EK) Nr. 1907/2006 59. pantā, un atrodas maisījumos, izstrādājumā vai jebkurā salikta izstrādājuma homogenā daļā koncentrācijās, kas pārsniedz 0,1 %. Ja koncentrācija ir zemāka nekā 0,1 %, piemēro specifiskas koncentrācijas robežvērtības, kas noteiktas 10. pantā Regulā (EK) Nr. 1272/2008.

Novērtēšana un verifikācija. To vielu saraksts, kuras noteiktas kā tādas, kas rada ļoti lielas bažas un ir iekļautas apzināmo vielu sarakstā saskaņā ar 59. pantu Regulā (EK) Nr. 1907/2006, ir pieejams:

http://echa.europa.eu/chem_data/authorisation_process/candidate_list_table_en.asp

Atsauce uz šo sarakstu jāsniedz pieteikuma iesniegšanas dienā.

Pieteikuma iesniedzējs iesniedz deklarāciju par atbilstību šim kritērijam, kā arī saistītu dokumentāciju, piemēram, vielu piegādātāju parakstītas atbilstības deklarācijas un attiecīgu drošības datu lapu kopijas par vielām un maisījumiem atbilstīgi Regulas (EK) Nr. 1907/2006 II pielikumam. Koncentrācijas robežvērtībām jābūt norādītām drošības datu lapās par vielām un maisījumiem atbilstīgi 31. pantam Regulā (EK) Nr. 1907/2006.

6. kritērijs –   Plastmasas daļas

a)

Ja ražošanas procesā izmanto plastifikatoru, tam jāatbilst 4. un 5. kritērijā noteiktajām prasībām par bīstamām vielām.

Turklāt izstrādājumā aizliegts ar nolūku izmantot DNOP (di-n-oktilftalātu), DINP (diizononilftalātu), DIDP (diizodecilftalātu).

b)

Plastmasas daļās hlora saturs pēc masas nedrīkst pārsniegt 50 %.

c)

Atļauts izmantot tikai tādus biocīdos produktus, kas satur biocīdās aktīvās vielas, kuras iekļautas Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 98/8/EK (6) IA pielikumā un ir apstiprinātas izmantošanai datoros.

Novērtēšana un verifikācija. Ražotājs kompetentajai iestādei, kas piešķir ekomarķējumu, iesniedz parakstītu sertifikātu, kurā deklarēta atbilstība šīm prasībām. Kompetentajai iestādei, kas piešķir ekomarķējumu, iesniedz arī atbilstības deklarāciju, kuru parakstījuši plastmasas un biocīdu piegādātāji, tai pievienojot attiecīgas materiālu un vielu drošības datu lapas. Nepārprotami norāda visus izmantotos biocīdus.

7. kritērijs –   Troksnis

Piezīmjdatora “deklarētais A-novērtētais skaņas intensitātes līmenis” (re l pW) saskaņā ar ISO 9296 3.2.5. punktu nepārsniedz:

1)

32 dB(A) dīkstāves darbības režīmā;

2)

36 dB(A), kad darbojas cietā diska diskdzinis.

Novērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs iesniedz kompetentajai iestādei ziņojumu, kas apstiprina, ka trokšņa līmeņi ir izmērīti atbilstīgi ISO 7779 un deklarēti atbilstīgi ISO 9296. Ziņojumā norāda izmērītos akustiskās emisijas līmeņus dīkstāves režīmā un tad, kad darbojas diskdzinis, to deklarējot saskaņā ar ISO 9296 3.2.5. punktu.

8. kritērijs –   Pārstrādāti materiāli

Sistēmas bloka, monitora un tastatūras ārējam plastmasas korpusam jāsastāv no vismaz 10 % (pēc masas) pēcpatēriņa pārstrādātiem materiāliem.

Novērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs iesniedz kompetentajai iestādei deklarāciju, kurā norādīts pēcpatēriņa pārstrādāto materiālu procentuālais saturs.

9. kritērijs –   Lietošanas norādījumi

Piezīmjdators jāpārdod ar attiecīgu informāciju lietotājam, kurā doti norādījumi par tā pareizu izmantošanu attiecībā uz vidi. Šādai informācijai jāatrodas vienā viegli atrodamā vietā lietošanas norādījumos, kā arī ražotāja tīmekļa vietnē. Jo īpaši jāietver šāda informācija:

a)

enerģijas patēriņš. TEC vērtība atbilstīgi ENERGY STAR 5.0, kā arī maksimālais enerģijas patēriņš katrā ekspluatācijas režīmā. Turklāt jāiekļauj norādījumi par to, kā izmantot ierīces energotaupības režīmu;

b)

informācija, ka energoefektivitāte samazina enerģijas patēriņu un tādējādi ļauj ietaupīt līdzekļus, jo samazinās rēķini par elektroenerģiju, kā arī informācija, ka piezīmjdatora atslēgšana no maiņstrāvas tīkla samazina enerģijas patēriņu līdz nullei;

c)

šādas norādes par to, kā samazināt enerģijas patēriņu laikā, kad piezīmjdators netiek izmantots:

i)

piezīmjdatora pārslēgšana režīmā “izslēgts” samazina enerģijas patēriņu, tomēr nedaudz enerģijas joprojām tiek patērēts;

ii)

enerģijas patēriņu samazina ekrāna spilgtuma samazināšana;

iii)

piezīmjdatora diska defragmentēšana samazina enerģijas patēriņu un paildzina piezīmjdatora darbmūžu (tas neattiecas uz piezīmjdatoriem ar pusvadītāju atmiņas iekārtām);

iv)

ekrānsaudzētāji var neļaut piezīmjdatoru displejiem pāriet zemāka energopatēriņa režīmā laikā, kad piezīmjdators netiek izmantots. Tāpēc, nodrošinot, ka piezīmjdatoriem nav aktivēti ekrānsaudzētāji, var samazināt enerģijas patēriņu;

d)

lietošanas norādījumos vai izgatavotāja tīmekļa vietnē vajadzētu ievietot informāciju lietotājam par to, kas ir pilnvarots remontēt piezīmjdatoru un veikt tā tehnisko apkopi, attiecīgi pievienojot arī kontaktinformāciju;

e)

ekspluatācijas beigu norādījumi pareizai piezīmjdatoru utilizācijai, attiecīgi izmantojot sabiedrisko infrastruktūru vai mazumtirgotāju atpakaļpieņemšanas shēmas, kurām jāatbilst Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvai 2002/96/EK (7);

f)

informācija par to, ka ražojumam ir piešķirts ES ekomarķējums, kā arī īss paskaidrojums par tā nozīmi un norādījums, ka plašāka informācija par ekomarķējumu pieejama tīmekļa vietnē http://www.ecolabel.eu;

g)

lietošanas norādījumiem/remontēšanas rokasgrāmatām jābūt izgatavotām, izmantojot pārstrādātus materiālus, kas nesatur ar hloru balinātu papīru.

Novērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs deklarē produkta atbilstību šīm prasībām un iesniedz lietošanas norādījumu eksemplāru kompetentajai iestādei. Pēc tam šī lietošanas pamācība ir jāielādē datorā, kur lietotājs to var izlasīt, un jādara pieejama izgatavotāja tīmekļa vietnē.

10. kritērijs –   Remonts, kuru var veikt lietotājs

Pieteikuma iesniedzējam rokasgrāmatas veidā (izdruka vai elektronisks dokuments) jāsniedz galalietotājam nepārprotami norādījumi, kas ļauj veikt vienkāršus remontdarbus. Pieteikuma iesniedzējam jānodrošina, ka rezerves daļas ir pieejamas vismaz piecus gadus pēc tam, kad izbeigta attiecīgā piezīmjdatora ražošana.

Novērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs kompetentajai iestādei deklarē ražojuma atbilstību šīm prasībām.

11. kritērijs –   Demontējama konstrukcija

Izgatavotājam jāpierāda, ka profesionāli apmācīts personāls piezīmjdatoru var viegli demontēt, izmantojot tam parasti pieejamus darbarīkus, lai veiktu remontu un aizstātu nolietojušās daļas, nomainītu vecākas vai novecojušas detaļas ar jaunām un atdalītu detaļas un materiālus nolūkā veikt to galīgo utilizāciju vai izmantot atkārtoti.

Lai atvieglotu demontāžu:

a)

stiprinājumiem, piemēram, skrūvēm un spiedsavienojumiem, piezīmjdatorā jābūt tādiem, lai tos varētu demontēt. Jo īpaši tas attiecas uz tām daļām, kas satur bīstamas vielas;

b)

nolūkā uzlabot vērtīgu materiālu izgūšanu drukāto shēmu platēm un/vai komponentiem, kas satur vērtīgus metālus, jābūt viegli noņemamiem, izmantojot manuālas atdalīšanas paņēmienus gan no izstrādājuma kopumā, gan no atsevišķiem komponentiem (piemēram, diskdziņiem), kuros ietilpst šādas plates;

c)

korpusu plastmasas materiāliem nedrīkst būt virsmas pārklājuma, kas ir nesaderīgs ar utilizāciju vai atkārtotu izmantošanu;

d)

plastmasas detaļām jābūt izgatavotām no viena polimēra vai no pārstrādes viedokļa saderīgiem polimēriem, un, ja to masa pārsniedz 25 g, uz tām jābūt atbilstošam ISO 11469 marķējumam;

e)

nedrīkst izmantot neatdalāmus metāla ieliktņus;

f)

dati par bīstamajām vielām un to daudzumu piezīmjdatorā jāapkopo saskaņā ar Padomes Direktīvu 2006/121/EK (8) un Ķīmisko vielu klasifikācijas un marķējuma globāli harmonizēto sistēmu (GHS).

Novērtēšana un verifikācija. Līdz ar pieteikumu iesniedz testēšanas pārskatu ar sīku informāciju par piezīmjdatora demontāžu. Tajā iekļauj piezīmjdatora izvērstu diagrammu, kurā norādīti tā galvenie komponenti, kā arī visas tajās ietilpstošās bīstamās vielas. Šāds pārskats var būt rakstisks vai audiovizuāls. Informāciju par bīstamām vielām kompetentajai iestādei iesniedz materiālu saraksta veidā, norādot materiāla tipu, daudzumu un atrašanās vietu.

12. kritērijs –   Darbmūža paildzināšana

Piezīmjdatoriem ir jāatbilst šādām prasībām:

i)

apmaināma un modernizējama atmiņa;

ii)

paplašināšanas iespējas. Vismaz trīs USB pieslēgvietas, kā arī kontaktligzda ārēja monitora pieslēgšanai.

Datoram jābūt konstruētam arī tā, lai galalietotājs varētu viegli nomainīt un/vai modernizēt svarīgākos komponentus (tostarp atmiņas iekārtas, procesorus un kartes). Piemēram, šajā nolūkā komponentu montēšanai var izmantot izvelkamus/iebīdāmus kārtridža tipa ietvarus.

Novērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs kompetentajai iestādei deklarē ražojuma atbilstību šīm prasībām.

13. kritērijs –   Iepakojums

Ja tiek izmantotas kartona kastes, tām jābūt izgatavotām vismaz no 80 % pārstrādāta materiāla. Ja galīgajam iepakojumam izmanto plastmasas maisiņus, tiem jābūt izgatavotiem vismaz no 75 % pārstrādāto izejvielu vai arī tiem jābūt bioloģiski noārdāmiem vai kompostējamiem saskaņā ar standartā EN 13432 noteikto vai līdzvērtīgu definīciju.

Novērtēšana un verifikācija. Pieteikumu iesniedz kopā ar ražojuma iepakojuma paraugu un attiecīgu deklarāciju par atbilstību šim kritērijam. Šis kritērijs attiecas tikai uz primāro iepakojumu, kā definēts Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā 94/62/EK (9).

14. kritērijs –   Informācija uz ES ekomarķējuma

Neobligāta uzlīme ar teksta logu ietver šādu tekstu:

“—

Augsta energoefektivitāte

Konstrukcija, kas atvieglo pārstrādi, remontu un modernizāciju

Aizmugurapgaismojumā nav izmantots dzīvsudrabs”.

Novērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs kompetentajai iestādei deklarē ražojuma atbilstību šai prasībai un iesniedz tādu ekomarķējuma eksemplāru, kāds tiks izmantots uz iepakojuma un/vai ražojuma un/vai pavaddokumentos.


(1)  OV L 396, 30.12.2006., 1. lpp.

(2)  Kā noteikts ENERGY STAR v5.0, izņemot prasību attiecībā uz displeja miega režīmu.

(3)  OV L 353, 31.12.2008., 1. lpp.

(4)  Kā paredzēts Regulā (EK) Nr. 1272/2008.

(5)  Kā paredzēts Padomes Direktīvā 67/548/EEK (OV 196, 16.8.1967., 1. lpp.).

(6)  OV L 123, 24.4.1998., 1. lpp.

(7)  OV L 37, 13.2.2003., 24. lpp.

(8)  OV L 396, 30.12.2006., 850. lpp.

(9)  OV L 365, 31.12.1994., 10. lpp.