16.7.2011   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 210/18


KOMISIJAS ATZINUMS

(2011. gada 15. jūlijs)

par Eiropas Centrālās bankas regulas projektu, ar ko groza Eiropas Centrālās bankas Regulu (EK) Nr. 25/2009 par monetāro finanšu iestāžu nozares bilanci (pārstrādāta versija) (ECB/2008/32)

2011/C 210/06

1.   Ievads

1.1.

Komisija 2011. gada 19. maijā no Eiropas Centrālās bankas (ECB) saņēma pieprasījumu sniegt atzinumu par ECB regulas projektu, ar ko groza Regulu (EK) Nr. 25/2009 par monetāro finanšu iestāžu nozares bilanci (pārstrādāta versija) (ECB/2008/32) (turpmāk “regulas projekts”).

1.2.

Šo pieprasījumu Komisija atbalsta un atzīst, ka šajā gadījumā ECB rīkojas saskaņā ar pienākumu apspriesties ar Komisiju par ECB regulu projektiem vienmēr, kad pastāv saikne ar Komisijas statistikas prasībām, kā noteikts 5. panta 2. punktā Padomes Regulā (EK) Nr. 2533/98 par statistikas informācijas vākšanu, ko veic Eiropas Centrālā banka. Šīs prasības mērķis ir garantēt tādas statistikas izstrādāšanai nepieciešamo vienotību, kurā ievērotas atbilstīgās ECB un Komisijas informācijas prasības, tādēļ Komisija atgādina, ka laba sadarbība starp ECB un Komisiju ir abu iestāžu, kā arī lietotāju un respondentu interesēs, jo tā ļauj efektīvāk izstrādāt Eiropas statistiku.

2.   Īpašas piezīmes

2.1.

Komisija sevišķi atbalsta regulas projektā izdarīto atsauci uz Direktīvu 2009/110/EK saistībā ar elektroniskās naudas iestādēm.

2.2.

1. panta 1. punkta a) apakšpunktā ECB norāda četrus monetāro finanšu iestāžu (MFI) apakšsektorus: “a) centrālās bankas”, “b) kredītiestādes”, “) pārējās MFI” un “d) naudas tirgus fondi (NTF)”. Komisijas uzskata, ka iedalījums četros apakšsektoros ir pārāk detalizēts, jo parasti un makroekonomiskam izvērtējumam (kā Eiropas nacionālo un reģionālo kontu sistēmā (ESA 95) un kā ierosināts Eiropas nacionālo un reģionālo kontu sistēmā Eiropas Savienībā (ESA 2010)) izmanto tikai divus galvenos MFI apakšsektorus: centrālās bankas un pārējās MFI. Tādēļ regulas projektā termina “pārējās MFI” atšķirīgā nozīme rada sajukumu. Ja ECB uzskata, ka šāds iedalījums četros apakšsektoros ir būtisks kādam īpašam nolūkam, tad apakšsektors “c) pārējās MFI ” regulas projektā būtu jāpārdēvē.

2.3.

Bez tam 1. panta 1. punkta a) apakšpunktā Komisija ierosina šādu formulējumu: “1) pārējās finanšu iestādes, kuru nodarbošanās ir i) piesaistīt noguldījumus un/vai tuvus noguldījumu aizstājējus no institucionālajām vienībām, tātad ne tikai no MFI; un ii) izsniegt kredītus un/vai veikt ieguldījumus vērtspapīros savā vārdā (vismaz ekonomiskā nozīmē)”. Šāds formulējums ierosināts, lai norādītu, ka ieguldījumi piesaistīti pārsvarā no citiem avotiem, kas nav MFI, taču var būt arī no MFI.

2.4.

1.a panta 4. punktā Komisija konstatē, ka e), f), g) un h) apakšpunktos sniegtas tikai definīcijas, bet a), b), c) un d) apakšpunktos – skaidrojumi, kā minētās definīcijas skaidrot vai piemērot. Komisija ierosina minētās divas kategorijas nošķirt un definīcijas iekļaut pirms skaidrojumiem.

2.5.

Turklāt būtu lietderīgi, ka 2. pantā “Pārejas noteikums” tiktu paskaidrots, vai to arī piemēro jaunajai MFI definīcijai.

2.6.

Par regulas projektu jāapspriežas ar Komisiju, tādēļ regulas projektā iekļaujams attiecīgs norādījums.

3.   Secinājumi

3.1.

Komisija kopumā atbalsta regulas projektu, ciktāl tas veicina rezultatīvu sadarbību starp Eiropas statistikas sistēmu (ESS) un Eiropas Centrālo banku sistēmu (ECBS) ziņotāju definēšanā un kvalitatīvas un saskanīgas statistikas veicināšanā Eiropas līmenī. Tomēr Komisija uzskata, ka regulas projekts iepriekš minētajos jautājumos varētu būt konkrētāks.

3.2.

Bez tam Komisija vēlas uzsvērt, ka praksē šajā jomā ir svarīga stabila vienību klasificēšanas kārtība, pilnībā ievērojot statistikas principus, sevišķi attiecībā uz iestādēm, kas izveidotas finanšu krīzes sakarā.

3.3.

Komisija atbalstīs turpmākas apspriedes par attiecīgo ECB regulas projektu.

Briselē, 2011. gada 15. jūlijā

Komisijas vārdā

Komisijas loceklis

Olli REHN