6.7.2010   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 170/39


KOMISIJAS LĒMUMS

(2010. gada 2. jūlijs)

par drošuma prasībām, kas jāizvirza Eiropas standartos attiecībā uz konkrētiem izstrādājumiem, kuri atrodas bērnu gulēšanas vidē, atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvai 2001/95/EK

(2010/376/ES)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2001. gada 3. decembra Direktīvu 2001/95/EK par produktu vispārēju drošību (1) un jo īpaši tās 4. panta 1. punkta a) apakšpunktu,

tā kā:

(1)

Direktīvā 2001/95/EK paredzēts, ka Eiropas standartus izveido Eiropas mēroga standartizācijas struktūras. Šiem standartiem jānodrošina ražojumu atbilstība minētajā direktīvā ietvertajai vispārējās drošības prasībai.

(2)

Saskaņā ar Direktīvu 2001/95/EK produktu uzskata par drošu valsts standartos ietverto risku un risku kategoriju ziņā, ja tas atbilst brīvprātīgi ieviestiem valsts standartiem, kuros transponēti Eiropas standarti.

(3)

Eiropas Komisija 2006. gadā pasūtīja pētījumu (2), lai novērtētu vairāku tādu bērnu aprūpei paredzētu preču drošumu, kuras parasti izmanto zīdaiņiem un maziem bērniem vecumā no dzimšanas līdz pieciem gadiem. Pētījums tika veikts sadarbībā ar valsts iestādēm, valsts standartizācijas struktūrām, patērētāju apvienībām, ražojumu drošības organizācijām, uzņēmējiem un testēšanas laboratorijām.

(4)

Pētījumā par šiem ražojumiem tika apkopoti statistikas dati saistībā ar nelaimes gadījumiem un traumām Savienībā un visā pasaulē, kā arī tika veikts pilnīgs riska novērtējums, pamatojoties uz galveno risku noteikšanu un kaitīgas iedarbības scenāriju novērtējumu.

(5)

No pētījumā novērtētajiem ražojumiem, kuri regulāri atrodas jaundzimušo un mazu bērnu gulēšanas vidē, turpmākiem pētījumiem tika izraudzīti pieci ražojumu veidi. Tie ir bērnu gultiņu matrači, aizsargapmales bērnu gultiņām, pakarināmas gultiņas zīdaiņiem, dūnu segas bērniem un bērnu guļammaisi.

(6)

Katru dienu jaundzimušais vidēji guļ vismaz 16 stundas, un trīs līdz piecus gadus vecs bērns vēl joprojām guļ 11–13 stundas dienā. Ieskaitot nomoda laiku, zīdaiņi un mazi bērni pirmo piecu savas dzīves gadu laikā gulēšanas vidē pavada vismaz pusi dienas vai vairāk. Ražojumiem, kas atrodas gulēšanas vidē, jābūt drošiem, jo tā ir vieta, kur zīdaiņus un mazus bērnus parasti atstāj bez uzraudzības ilgāku laiku gan dienā, gan naktī.

(7)

Saskaņā ar Eiropas traumatisma datubāzē (IDB) atrodamo informāciju laikposmā no 2005. līdz 2007. gadam 17 000 nelaimes gadījumu, kuros iesaistīti bērni vecumā no 0 līdz 4 gadiem, notikuši bērnu gultiņā Eiropas Savienības teritorijā (3). Saskaņā ar ASV Patēriņa produktu drošuma komisijas (CPSC) datiem katru gadu vairāk bērnu iet bojā nelaimes gadījumos, kuri notiek saistībā ar gultiņām vai ar tām saistītiem ražojumiem, nekā negadījumos, kurus izraisa jebkādi citi bērnu aprūpes piederumi (4).

(8)

Par dažiem gultiņu aizsargapmaļu un bērnu guļammaisu modeļiem tika ziņots Eiropas ātrās ziņošanas sistēmā RAPEX kā par tādiem, kas var radīt nosmakšanas un aizrīšanās risku, un pēc tam tie tika izņemti no tirgus vai atsaukti. Francijas Patērētāju drošības komisija 1992. gadā ieteica informēt patērētājus un uzlabot bērniem paredzēto dūnu segu drošumu saistībā ar uzliesmojamības, pārkaršanas un nosmakšanas riskiem (5). ASV Patēriņa produktu drošuma komisija 2002., 2007. un 2008. gadā pieprasīja atsaukt konkrētus bērnu gultiņu modeļus iesprūšanas riska un nepamatotu norāžu dēļ (6).

(9)

Ja gultiņu aizsargapmales, matrači un dūnu segas bērniem ir nedrošas vai uz tām nav būtisku drošības brīdinājumu, var palielināties zīdaiņu pēkšņās nāves sindroma (ZPNS) iespējamība pārkaršanas vai asfiksijas riska dēļ (7).

(10)

Vienlaikus pētījumos ir konstatēts, ka bērnu guļammaisiem var būt aizsargājošs efekts pret ZPNS (8), jo tie samazina iespēju, bērnam guļot, pagriezties ar seju uz leju un novērš to, ka gultas piederumi gulēšanas laikā pārklāj seju un galvu. Ja šo izstrādājumu lietošana jāveicina minēto iemeslu dēļ, tad jānodrošina, lai tie būtu droši pret tādiem citiem riskiem kā aizrīšanās ar sīkām detaļām un iesprūšana.

(11)

Attiecībā uz iepriekšminētajiem pieciem ražojumu veidiem nepastāv nekādi Eiropas standarti. Tādēļ ir jānosaka īpašas prasības saskaņā ar Direktīvas 2001/95/EK 4. panta 1. punkta a) apakšpunktu, aicinot standartizācijas struktūras izstrādāt standartus, lai samazinātu riskus, kas saistīti ar minēto ražojumu izmantošanu.

(12)

Šie standarti ir jāizstrādā saskaņā ar procedūru, kas noteikta Eiropas Parlamenta un Padomes 1998. gada 22. jūnija Direktīvā 98/34/EK, kas nosaka informācijas sniegšanas kārtību tehnisko standartu un noteikumu un Informācijas sabiedrības pakalpojumu noteikumu sfērā (9). Saskaņā ar Direktīvas 2001/95/EK 4. panta 2. punktu atsauce uz pieņemto standartu jāpublicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

(13)

Kad attiecīgie standarti būs pieejami un ja Eiropas Komisija nolems publicēt atsauci uz tiem Oficiālajā Vēstnesī saskaņā ar Direktīvas 2001/95/EK 4. panta 2. punktā noteikto procedūru, tad bērnu gultiņu matrači, aizsargapmales bērnu gultiņām, pakarināmās gultiņas zīdaiņiem, dūnu segas bērniem un bērnu guļammaisi, kas ražoti atbilstoši šiem standartiem, ir jāuzskata par atbilstošiem Direktīvā 2001/95/EK noteiktajām vispārējām drošības (drošuma) prasībām, ciktāl tās attiecas uz minētajos standartos ietvertajām drošuma prasībām.

(14)

Šis lēmums ir saskaņā ar atzinumu, ko sniedz komiteja, kas izveidota saskaņā ar Direktīvas 2001/95/EK 15. pantu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Definīcijas

Šā lēmuma izpratnē:

bērnu gultiņas matracis“ ir izstrādājums, kas jaundzimušajiem un bērniem nodrošina pamatni gulēšanai gultiņā. Parasti tā izmērs ir 60 × 120 cm vai 70 × 140 cm un biezums – robežās no 6 līdz 15 cm. Šis ražojums var būt arī salokāms,

aizsargapmale gultiņām“ ir polsterēts gultiņas piederums, kas ir piestiprināts pie tās iekšmalām un ko parasti izmanto, lai palielinātu bērna ērtības. Tas sedz vismaz vienu bērna gultiņas malu,

pakarināma gultiņa zīdaiņiem“ ir gultiņa vai šūpulis, kam bieži ir mīksta vai cita materiāla plakana pamatne un kas ar auklām, siksnām vai saitēm ir pakārta pie viena vai vairākiem stiprinājuma punktiem. To izmanto, lai guldinātu zīdaini, kas vēl nevar bez palīdzības piecelties rāpus vai sēdus,

dūnu sega bērniem“ ir auduma apvalks ar mīkstu pildījumu, kas paredzēts lietošanai gultiņā, lai palielinātu bērna ērtības guļot un novērstu hipotermiju (ķermeņa temperatūras samazināšanos),

bērnu guļammaiss” ir ar siltu materiālu oderēta vai polsterēta bērna auguma izmēra soma, kurā zīdaini ievieto, kamēr viņš guļ vai atrodas gultiņā, un kura izstrādāta tā, lai novērstu hipotermiju un nosmakšanu.

2. pants

Prasības

Šā lēmuma pielikumā ir noteiktas īpašas drošuma prasības visiem 1. pantā minētajiem ražojumiem, kas jāiekļauj Eiropas standartos atbilstīgi Direktīvas 2001/95/EK 4. pantam.

3. pants

Stāšanās spēkā

Šis lēmums stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tā publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Briselē, 2010. gada 2. jūlijā

Komisijas vārdā

priekšsēdētājs

José Manuel BARROSO


(1)  OV L 11, 15.1.2002., 4. lpp.

(2)  http://ec.europa.eu/consumers/safety/projects/ongoing-projects_en.htm#project_results

(3)  IDB All Injury Data, 2005–2007.

(4)  “Ar aprūpes piederumiem saistītas traumas un nāves gadījumi bērniem, kas jaunāki par pieciem gadiem” (“Nursery product-related injuries and deaths among children under the age of five“), CPSC, 2009. gada februāris.

(5)  http://www.securiteconso.org/article195.html

(6)  http://www.cpsc.gov/cgi-bin/prod.aspx

(7)  “Environment of infants during sleep and risk of sudden infant death“, British Medical Journal, 1996,

“Changing concepts of SIDS: implications for infant sleeping environment and sleep position”, American Academy of Paediatrics, 2000. gada marts.

„Sleep Environment and the risk of sudden Infant death in an urban population“, American Academy of Paediatrics, 2003. gada maijs.

http://www.hc-sc.gc.ca/cps-spc/legislation/pol/bumper-bordure-eng.php

(8)  „Risk and preventive factors for cot death in The Netherlands, a low-incidence country“, European Journal of Paediatrics, 1998. gada jūlijs.

(9)  OV L 204, 21.7.1998., 37. lpp.


PIELIKUMS

ĪPAŠAS DROŠUMA PRASĪBAS ATTIECĪBĀ UZ BĒRNU GULTIŅU MATRAČIEM

RISKI: galvenie ar šo ražojumu saistītie riski ir iesprūšana un uzliesmojamība.

Drošuma prasības

1.   Vispārējās drošuma prasības

Preces neapdraud bērnu un aprūpētāju drošību un veselību, ja tās izmanto paredzētajā vai iespējamā veidā, ņemot vērā bērnu uzvedību. Ņem vērā lietotāju un viņu aprūpētāju spējas, jo īpaši tas attiecas uz precēm, kuras to funkciju, izmēru vai īpašību dēļ ir paredzētas bērniem, kas jaunāki par pieciem gadiem. Uzlīmēs uz ražojumiem vai uz to iepakojuma, kā arī tiem pievienotajās lietošanas pamācībās pievērš bērnu aprūpētāju uzmanību apdraudējumiem un kaitējuma riskiem saistībā ar lietošanu un tam, kā no tiem izvairīties.

2.   Īpašas drošuma prasības

Ķīmijas jomas prasības

Bērnu gultiņu matrači atbilst ES tiesību aktiem.

Ugunsdrošības un termiskās īpašības

Gultiņu matrači nedrīkst būt bērna vidē esošs bīstams priekšmets, kas var aizdegties. Šā iemesla dēļ tiem jābūt no materiāliem, kas atbilst vismaz vienam no šādiem nosacījumiem:

tie nedeg, nonākot tiešā saskarē ar liesmām vai dzirkstelēm,

ja tie aizdegas, tad deg lēni ar nelielu liesmu izplatīšanās ātrumu.

Turklāt degoši materiāli degšanas laikā neizdala toksiskus izgarojumus.

Ķīmiskas vielas liesmas slāpēšanai jālieto pēc iespējas maz. Ja tiek izmantotas ķīmiskas vielas liesmas slāpēšanai, ražojumu toksicitāte to lietošanas un nolietoto ražojumu iznīcināšanas laikā nedrīkst apdraudēt lietotāju un aprūpētāju veselību un vidi.

Fiziskās un mehāniskās īpašības

Iesprūšanas riski spraugās vai atvērumos

Lai novērstu ķermeņa, galvas un kakla iesprūšanu gultas pamatnē, gultiņu matrači pilnībā nosedz gultas pamatni un iztur spriedzi, ko izdara bērns, stāvot uz matrača vai staigājot pa gultu.

Bērns nedrīkstētu būt spējīgs pacelt salokāma matrača daļas, kas viņam/viņai dotu iespēju piekļūt gultas pamatnei, tādējādi palielinot iesprūšanas risku.

Ražojumi ir izstrādāti un ražoti tā, lai cik vien iespējams novērstu locekļu, kāju un roku iesprūšanu spraugās starp matraci un gultiņas malām.

Lai novērstu bērna asfiksiju gadījumā, ja viņa galva vai ķermenis ir iesprūdis starp matraci un gultiņas malām, attālumam starp matraci un gultiņas malām jābūt ierobežotam, ņemot vērā vietu, kur matracim ir vislielākais spiediens uz gultiņas pamatni.

Sapīšanās riski

Auklu, lentu un sastāvdaļu, kas tiek izmantotas kā saites, garumam un cilpu lielumam jābūt ierobežotam, lai novērstu sapīšanās risku.

Ārējas nosmakšanas riski

Uz gultiņu matračiem neatrodas plastmasas uzlīmes, kuras bērns var noplēst, vai jebkādi citi necaurlaidīgi matrača slāņi, kas var aizsegt gan muti, gan degunu.

Preces iepakojums nedrīkst izraisīt nosmakšanas risku, radot šķēršļus elpošanai caur elpceļiem.

Lai novērstu nosmakšanas risku, ražojums nesatur tādu mīkstu matrača pildījumu, kas var ieņemt bērna sejas formu vai radīt izvirzījumus, kas var bloķēt elpceļus.

Aizrīšanās un iekšējas nosmakšanas riski

Gultiņu matrači nesatur atsevišķas vai sīkas daļiņas, kuras bērns var atdalīt, kuras pilnībā ietilpst bērna mutē un kuras var norīt.

Gultiņu matrači nesatur sīkas daļiņas, kuras bērns var atdalīt un kuras var iestrēgt rīklē vai mutes dobuma aizmugurē. Pildījuma materiāls nav pieejams, īpaši kožot, un ir noturīgs pret bērna paredzamās lietošanas izraisītu spriedzi, ņemot vērā iespēju, ka šķiedras var izspiesties cauri šuvēm, un šuvju stiprumu.

Bīstamas šķautnes

Gultiņas matračiem nav asu šķautņu vai smaiļu. Atsperu stieplēm nav bīstamu smaiļu, un tās neizspiežas cauri matrača virsmai.

Konstrukcijas integritāte

Matrača materiālam piemīt tādas fizikālas īpašības, ka tas neizraisa iesprūšanas risku. Matrača pildījums nedrīkst pastāvīgi deformēties tādā veidā, ka apvalks kļūst vaļīgs.

Īpaši brīdinājumi attiecībā uz preci

Brīdinājumos un lietošanas instrukcijās, lai novērstu bērna izkrišanu no gultiņas, aprūpētājiem norāda matrača biezumu un tā atbilstošo izmēru (garums un platums), kas būtu piemērots bērna gultiņai, lai izvairītos no iesprūšanas.

Lai novērstu nosmakšanu, instrukcijās vērš bērna aprūpētāju uzmanību uz briesmām, kas draud, uzliekot vienu uz otra divus vai vairāk matračus, lai palielinātu bērna ērtības.

Jāiekļauj brīdinājumi par iespējamiem scenārijiem, kas var izraisīt aizdegšanos (piemēram, smēķēšana bērna gultiņas tuvumā).

Higiēna

Gultiņu matrači ir jāizstrādā atbilstoši higiēnas un tīrības prasībām, lai novērstu inficēšanās vai piesārņojuma risku.

ĪPAŠAS DROŠUMA PRASĪBAS ATTIECĪBĀ UZ BĒRNU GULTIŅU AIZSARGAPMALĒM

RISKI: galvenie ar šo ražojumu saistītie riski ir nožņaugšanās, iekšēja un ārēja nosmakšana un aizrīšanās.

Drošuma prasības

1.   Vispārējās drošuma prasības

Preces nedrīkst apdraudēt bērnu drošību un veselību, ja tās izmanto paredzētajā vai iespējamā veidā, ņemot vērā bērnu uzvedību.

Ņem vērā lietotāju un viņu aprūpētāju spējas, jo īpaši tas attiecas uz precēm, kuras to funkciju, izmēru vai īpašību dēļ ir paredzētas bērniem vecumā no sešiem līdz 18 mēnešiem.

Uzlīmēs uz ražojumiem vai uz to iepakojuma, kā arī tiem pievienotajās lietošanas pamācībās pievērš bērnu aprūpētāju uzmanību apdraudējumiem un riskiem saistībā ar lietošanu un tam, kā no tiem izvairīties.

2.   Īpašas drošuma prasības

Ķīmijas jomas prasības

Bērnu gultiņu aizsargapmales atbilst ES tiesību aktiem.

Ugunsdrošības un termiskās īpašības

Bērnu gultiņu aizsargapmales nerada uzliesmojamības riskus bērna vidē. Šā iemesla dēļ tām jābūt no materiāliem, kas atbilst vismaz vienam no šādiem nosacījumiem:

tie nedeg, nonākot tiešā saskarē ar liesmām vai dzirkstelēm,

ja tie aizdegas, tad deg lēni ar nelielu liesmu izplatīšanās ātrumu.

Turklāt degoši materiāli degšanas laikā neizdala toksiskus izgarojumus.

Ķīmiskas vielas liesmas slāpēšanai jālieto pēc iespējas maz. Ja tiek izmantotas ķīmiskas vielas liesmas slāpēšanai, ražojumu toksicitāte to lietošanas un nolietoto ražojumu iznīcināšanas laikā nedrīkst apdraudēt lietotāju un aprūpētāju veselību un vidi.

Fiziskās un mehāniskās īpašības

Mikrobioloģiskie riski

Bērnu gultiņu aizsargapmales nerada mikrobioloģiskus riskus saistībā ar nepietiekamu dzīvnieku izcelsmes materiāla higiēnu.

Iesprūšanas risks spraugās vai atvērumos

Bērnu gultiņu aizsargapmales neizraisa bērna galvas vai kakla iesprūšanas risku cilpās, auklās vai citās stiprinājuma sastāvdaļās. Aizsargapmales nošuves un dekoratīvās daļas nekļūst vaļīgas, ja tās bērna paredzamās lietošanas laikā tiek pakļautas mehāniskai spriedzei, tādējādi neizraisot papildu risku locekļu, galvas un pirkstu iesprūšanai vai nepadarot pieejamu pildījumu (skatīt aizrīšanās riskus).

Sapīšanās riski

Aizsargapmalēm nav auklu vai cilpu, kurās varētu sapīties bērna kakls. Jāizvairās no cilpām, kurās varētu sapīties bērna roku vai kāju pirksti.

Aizrīšanās un iekšējas nosmakšanas riski

Gultiņu aizsargapmales nesatur atsevišķas vai sīkas daļiņas, kuras bērns var atdalīt, kuras pilnībā ietilpst bērna mutē un kuras var norīt.

Aizsargapmales nesatur sīkas daļiņas, kuras bērns var atdalīt un kuras var palikt iestrēgušas rīklē vai mutes dobuma aizmugurē. Pildījuma materiāls nav pieejams, īpaši kožot, tas ir noturīgs pret bērna paredzamās lietošanas izraisītu spriedzi, ņemot vērā iespēju, ka šķiedras var izspiesties cauri šuvēm, un šuvju stiprumu. Pildījuma materiāls nesatur nekādus smagus vai asus piesārņotājus, piemēram, metāla daļiņas, naglas, adatas un lauskas.

Ārējas nosmakšanas riski

Uz ražojuma neatrodas plastmasas uzlīmes, kuras bērns var noplēst, vai jebkādi citi necaurlaidīgi aizsargapmaļu pārklājumi, kas var aizsegt gan muti, gan degunu.

Preces iepakojums neizraisa nosmakšanas risku, radot šķēršļus elpošanai caur ārējiem elpceļiem.

Lai novērstu nosmakšanas risku, ražojums nesatur tādus mīkstus materiālus, kas var ieņemt bērna sejas formu vai radīt izvirzījumus, kas var bloķēt elpceļus.

Bīstamas šķautnes

Gultiņu aizsargapmalēm nav asu šķautņu vai smaiļu. Tām nav smaiļu vai izvirzītu virsmu, kas varētu izraisīt caurduršanas risku.

Aizsargfunkcija

Gultiņu aizsargapmales ir izstrādātas un ražotas tā, lai tajās nebūtu tādu daļu, kuras bērns varētu izmantot kā atbalstu kājām, lai uz ražojuma uzkāptu.

Riski, kas saistīti ar divu atsevišķu daļu izmatošanu kopā

Gultiņu aizsargapmales nerada papildu iesprūšanas vai asfiksijas riskus, ja bērnam izdodas iebāzt galvu starp aizsargapmali un gultiņas malu.

Īpaši brīdinājumi attiecībā uz preci

Sniedz piemērotu informāciju par aizsargapmaļu pareizu nostiprināšanu pie gultiņas malām. Brīdinājumā norāda, ka aizsargapmales pareizi jāpiestiprina tā, lai stiprinājuma ierīcē nebūtu auklu un cilpu, kurās var iesprūst bērna galva un kakls. Brīdinājumos bērnu aprūpētāju uzmanību vērš uz riskiem, kas rodas, ja aizsargapmales nesader (lieluma vai modeļa dēļ) ar gultiņu un ja aizsargapmales nav pareizi piestiprinātas gultiņai.

Higiēna

Gultiņu aizsargapmales izstrādā un ražo tādā veidā, lai tās būtu viegli un pilnībā tīrāmas, novēršot inficēšanās vai piesārņojuma risku. Ražojums atbilst šim nosacījumam arī pēc mazgāšanas saskaņā ar ražotāja instrukcijām, un tas neatstāj traipus saskarē ar bērnu.

ĪPAŠAS DROŠUMA PRASĪBAS ATTIECĪBĀ UZ PAKARINĀMĀM GULTIŅĀM ZĪDAIŅIEM

RISKI: galvenie ar šo ražojumu saistītie riski ir iesprūšana, nosmakšana un ievainojumi konstrukcijas defektu vai nestabilitātes dēļ.

Drošuma prasības

1.   Vispārējās drošuma prasības

Preces nedrīkst apdraudēt bērnu drošību un veselību, ja tās izmanto paredzētajā vai iespējamā veidā, ņemot vērā bērnu uzvedību.

Ņem vērā lietotāju un viņu aprūpētāju spējas, jo īpaši tas attiecas uz precēm, kuras to funkciju, izmēru vai īpašību dēļ ir paredzētas bērniem, kas jaunāki par 12 mēnešiem.

Uzlīmēs uz ražojumiem vai uz to iepakojuma, kā arī tiem pievienotajās lietošanas pamācībās pievērš bērnu aprūpētāju uzmanību apdraudējumiem un riskiem saistībā ar lietošanu un tam, kā no tiem izvairīties.

2.   Īpašas drošuma prasības

Ķīmijas jomas prasības

Pakarināmas zīdaiņu gultiņas atbilst ES tiesību aktiem.

Ugunsdrošības un termiskās īpašības

Pakarināmas zīdaiņu gultiņas nerada uzliesmojamības riskus bērna vidē. Šā iemesla dēļ tām jābūt no materiāliem, kas atbilst vismaz vienam no šādiem nosacījumiem:

tie nedeg, nonākot tiešā saskarē ar liesmām vai dzirkstelēm,

ja tie aizdegas, tad deg lēni ar nelielu liesmu izplatīšanās ātrumu,

ja tie aizdegas, tad deg lēni un nerada liesmojošas atliekas vai kūstošas piles.

Turklāt degoši materiāli degšanas laikā neizdala toksiskus izgarojumus.

Ķīmiskas vielas liesmas slāpēšanai jālieto pēc iespējas maz. Ja tiek izmantotas ķīmiskas vielas liesmas slāpēšanai, ražojumu toksicitāte to lietošanas un nolietoto ražojumu iznīcināšanas laikā nedrīkst apdraudēt lietotāju un aprūpētāju veselību un vidi.

Fiziskās un mehāniskās īpašības

Iesprūšanas risks spraugās vai atvērumos

Pakarināmas zīdaiņu gultiņas izstrādā un ražo tā, lai novērstu jebkādu bērna galvas, locekļu, roku un kāju iesprūšanu jebkura veidu spraugās.

Risks saistībā ar kustīgajām daļām

Pakarināmās zīdaiņu gultiņas izstrādā tā, lai novērstu gultā esošā bērna atsišanos pret rāmi vai citām istabas mēbelēm šūpošanas rezultātā.

Pakarināmās zīdaiņu gultiņas izstrādā tā, lai ierobežotu gultas rotāciju, piemēram, to šūpojot.

Pakarināmas zīdaiņu gultiņas nerada risku (piemēram, iesprūšanu) citiem bērniem (piemēram, māsām un brāļiem), kad tie pieskaras gultai.

Nokrišanas risks

Statīvs un gulta ir pietiekami stabili, lai novērstu pakarināmās gultiņas nejaušu apgāšanos, kas var izraisīt bērna izkrišanu. Bērna gultiņa saglabā stabilitāti, kad bērns tajā kustas vai kad gulta šūpojas piekares ierīces noteiktajā amplitūdā.

Stiprinājuma ierīce neatdalās no balstošā stieņa vai līdzīgas ierīces.

Piekares ierīce un tās sastāvdaļas iztur bērna kustības lietošanas laikā.

Sapīšanās riski

Pakarināmajām zīdaiņu gultiņām nav auklu vai cilpu, kuras varētu aptīties ap bērna kaklu. Bērns pakarināmajā gultiņā nav pakļauts riskam sapīties piekares ierīces un regulēšanas ierīces auklās un siksnās.

Aizrīšanās un iekšējas nosmakšanas riski

Pakarināmās zīdaiņu gultiņas nesatur atsevišķas vai sīkas daļiņas, kas pilnībā ietilpst bērna mutē un ko var norīt.

Pakarināmās zīdaiņu gultiņas nesatur sīkas daļiņas, kuras bērns var atdalīt un kuras var iestrēgt rīklē vai mutes dobuma aizmugurē. Pildījuma materiāls nav pieejams, un tas iztur iedarbību, kas rodas no paredzamas bērna lietošanas (tostarp nokošanu).

Ārējas nosmakšanas riski

Uz ražojuma neatrodas plastmasas uzlīmes, kuras bērns var noplēst, vai jebkādi citi necaurlaidīgi pārklājumi, kas var aizsegt gan muti, gan degunu.

Preces iepakojums neizraisa nosmakšanas risku, radot šķēršļus elpošanai caur ārējiem elpceļiem. Lai novērstu nosmakšanu, ražojums nesatur tādus mīkstus materiālus, kas var ieņemt bērna sejas formu vai radīt izvirzījumus, kas var bloķēt elpceļus.

Bīstamas šķautnes

Pakarināmām zīdaiņu gultiņām nav asu šķautņu vai smaiļu. Pieejamās šķautnes un stūri ir noapaļoti un noslīpēti.

Ražojumam nav tādu uz āru izvirzītu daļu, uz kurām bērns var uzkrist un gūt ievainojumu.

Ražojumam nav tādu smaiļu vai izvirzītu virsmu, kas varētu izraisīt caurduršanas risku.

Konstrukcijas integritāte

Piekares ierīces deformācija un regulēšanas ierīces noslīdēšana ir ierobežota, lai novērstu nokrišanu vai triecienu no gultas.

Pakarināmās zīdaiņu gultiņas nošuves un dekoratīvās daļas nekļūst vaļīgas, ja tās bērna paredzamās lietošanas laikā tiek pakļautas mehāniskai spriedzei, neizraisot papildu risku locekļu, galvas un pirkstu iesprūšanai.

Bērna ķermeņa svars kustībā nerada spraugas vai nepārveido esošās spraugas, izraisot pirkstu, roku un kāju iesprūšanu.

Lai izvairītos no pakarināmās zīdaiņu gultiņas sabrukšanas un sastāvdaļu salūšanas (statīvs, stiprinājuma un piekares ierīces), kas var izraisīt fiziskus ievainojumus, pakarināmās gultiņas ir noturīgas pret mehānisku spriedzi, kam tās pakļautas lietošanas laikā visu ražojuma kalpošanas ilgumu.

Īpaši brīdinājumi attiecībā uz preci

Brīdinājumos un instrukcijās bērnu aprūpētāju uzmanība tiek vērsta uz to, ka drošai gultiņas piestiprināšanai un noregulēšanai vajadzīgas atbilstošas prasmes. Brīdinājumiem jāsatur arī šāda informācija:

bērns var tikt ievainots, ja šūpošanas amplitūda ir pārāk liela (piemēram, bērns var atsisties pret gultiņas rāmi vai gultiņa var atsisties pret citām mēbelēm),

pakarināmās gultiņas var radīt risku citiem bērniem,

citi bērni var radīt papildu riskus (piemēram, cenšoties atbalstīties uz gultas),

pakarināmām gultiņām jābūt ierīkotām uz plakanām virsmām,

jāizvairās no pakarināmo gultiņu izmantošanas gulēšanai naktī,

pakarināmās gultiņas nedrīkst lietot, kad bērns ir spējīgs piecelties rāpus vai sēdus bez palīdzības. Precīzi jānorāda vecuma grupa, kurai piemērots šis ražojums (bērni, kas jaunāki par 12 mēnešiem).

Higiēna

Pakarināmās gultiņas izstrādā un ražo tādā veidā, lai tās būtu viegli un pilnībā tīrāmas, novēršot inficēšanās vai piesārņojuma risku.

ĪPAŠAS DROŠUMA PRASĪBAS ATTIECĪBĀ UZ BĒRNIEM PAREDZĒTAJĀM DŪNU SEGĀM

RISKI: galvenie ar šo ražojumu saistītie riski ir nosmakšana un hipertermija (pārkaršana), kas bieži saistīta ar zīdaiņu pēkšņās nāves sindromu.

Drošuma prasības

1.   Vispārējās drošuma prasības

Preces nedrīkst apdraudēt bērnu drošību un veselību, ja tās izmanto paredzētajā vai iespējamā veidā, ņemot vērā bērnu uzvedību.

Uzlīmēs uz ražojumiem vai uz to iepakojuma, kā arī tiem pievienotajās lietošanas pamācībās pievērš bērnu aprūpētāju uzmanību apdraudējumiem un riskiem saistībā ar lietošanu un tam, kā no tiem izvairīties.

2.   Īpašas drošuma prasības

Ķīmijas jomas prasības

Dūnu segas bērniem atbilst ES tiesību aktiem.

Ugunsdrošības un termiskās īpašības

Dūnu segas nerada uzliesmojamības riskus bērna vidē.

Šā iemesla dēļ tām jābūt no materiāliem, kas atbilst vismaz vienam no šādiem nosacījumiem:

tie nedeg, nonākot tiešā saskarē ar liesmām vai dzirkstelēm,

ja tie aizdegas, tad deg lēni ar nelielu liesmu izplatīšanās ātrumu.

Turklāt degoši materiāli degšanas laikā neizdala toksiskus izgarojumus.

Ķīmiskas vielas liesmas slāpēšanai jālieto pēc iespējas maz. Ja tiek izmantotas ķīmiskas vielas liesmas slāpēšanai, ražojumu toksicitāte to lietošanas un nolietoto ražojumu iznīcināšanas laikā nedrīkst apdraudēt lietotāju un aprūpētāju veselību un vidi.

Hipertermijas (pārkaršanas) risks

Brīdinājumos un instrukcijās aicina bērnu aprūpētājus pievērt uzmanību tās istabas temperatūrai, kurā ražojumu lieto, lai novērstu hipertermiju.

Fiziskās un mehāniskās īpašības

Mikrobioloģiskie riski

Dūnu segas bērniem nerada mikrobioloģiskus riskus saistībā ar nepietiekamu dzīvnieku izcelsmes materiāla higiēnu.

Iesprūšanas risks spraugās vai atvērumos

Dūnu segu nošuves un dekoratīvās daļas nekļūst vaļīgas, ja tās bērna paredzamās lietošanas laikā tiek pakļautas mehāniskai spriedzei, tādējādi neizraisot iesprūšanas risku (īpaši pirkstu iesprūšanu).

Sapīšanās riski

Bērniem paredzētajām dūnu segām nav auklu vai cilpu, kuras var aptīties ap bērna kaklu.

Aizrīšanās un iekšējas nosmakšanas riski

Bērniem paredzētās dūnu segas nesatur atsevišķas vai sīkas daļiņas, kas pilnībā ietilpst bērna mutē un ko var norīt. Bērniem paredzētās dūnu segas nesatur sīkas daļiņas, kuras bērns var atdalīt un kuras var iestrēgt rīklē vai mutes dobuma aizmugurē. Pildījuma materiāls nav pieejams un nesatur nekādus smagus vai asus piesārņotājus, piemēram, metāla daļiņas, naglas, adatas un lauskas. Pildījums ir noturīgs pret bērna paredzamās lietošanas izraisītu spriedzi (tostarp nokošanu), ņemot vērā iespēju, ka šķiedras var izspiesties cauri šuvēm, un šuvju stiprumu.

Ārējas nosmakšanas riski

Uz bērniem paredzētas dūnu segas neatrodas plastmasas uzlīmes, kuras bērns var noplēst, vai jebkādi citi necaurlaidīgi pārklājumi, kas var aizsegt gan muti, gan degunu.

Ražojuma iepakojums neizraisa nosmakšanas risku, radot šķēršļus elpošanai caur ārējiem elpceļiem.

Bērnam ir jābūt spējīgam elpot un saņemt pietiekami daudz gaisa arī tad, ja dūnu sega pārklāj viņa/viņas seju gulēšanas laikā.

Īpaši brīdinājumi attiecībā uz preci

Brīdinājumos un lietošanas instrukcijas jāvērš bērnu aprūpētāju uzmanība uz nopietnu nosmakšanas risku, ja ar dūnu segu sedz bērnu, kas jaunāks par četriem mēnešiem.

Minimālais ieteicamais lietošanas vecums ir deviņi mēneši.

Jāsniedz arī informācija par attiecīgo bērna gultiņas izmēru, kurā dūnu sega tiks lietota.

Sniedz arī brīdinājumus saistībā ar istabas temperatūru (skatīt hipertermijas riskus).

Higiēna

Bērniem paredzētās dūnu segas izstrādā un ražo tādā veidā, lai tās būtu viegli un pilnībā tīrāmas, novēršot inficēšanās vai piesārņojuma risku. Ražojums atbilst šim nosacījumam arī pēc mazgāšanas saskaņā ar ražotāja instrukcijām, un tas neatstāj traipus saskarē ar bērnu.

ĪPAŠAS DROŠUMA PRASĪBAS ATTIECĪBĀ UZ BĒRNU GUĻAMMAISIEM

RISKI: galvenais risks saistībā ar šo ražojumu ir aizrīšanās ar sīkām daļiņām un iesprūšana guļammaisā.

Drošuma prasības

1.   Vispārējās drošuma prasības

Preces nedrīkst apdraudēt bērnu drošību un veselību, ja tās izmanto paredzētajā vai iespējamā veidā, ņemot vērā bērnu uzvedību.

Uzlīmēs uz ražojumiem vai uz to iepakojuma, kā arī tiem pievienotajās lietošanas pamācībās pievērš bērnu aprūpētāju uzmanību apdraudējumiem un kaitējuma riskiem saistībā ar lietošanu un tam, kā no tiem izvairīties.

2.   Īpašas drošuma prasības

Ķīmijas jomas prasības

Bērnu guļammaisi atbilst ES tiesību aktiem.

Ugunsdrošības un termiskās īpašības

Bērnu guļammaisi nerada uzliesmojamības riskus bērna vidē.

Šā iemesla dēļ tiem jābūt no materiāliem, kas atbilst vismaz vienam no šādiem nosacījumiem:

tie nedeg, nonākot tiešā saskarē ar liesmām vai dzirkstelēm,

ja tie aizdegas, tad deg lēni ar nelielu liesmu izplatīšanās ātrumu.

Turklāt degoši materiāli degšanas laikā neizdala toksiskus izgarojumus.

Ķīmiskas vielas liesmas slāpēšanai jālieto pēc iespējas maz. Ja tiek izmantotas ķīmiskas vielas liesmas slāpēšanai, ražojumu toksicitāte to lietošanas un nolietoto ražojumu iznīcināšanas laikā nedrīkst apdraudēt lietotāju un aprūpētāju veselību un vidi.

Hipertermijas (pārkaršanas) risks

Brīdinājumos un instrukcijās aicina bērnu aprūpētājus pievērt uzmanību tās istabas temperatūrai, kurā ražojumu lieto, lai novērstu hipertermiju.

Fiziskās un mehāniskās īpašības

Iesprūšanas risks spraugās vai atvērumos

Guļammaisa nošuves un dekoratīvās daļas nekļūst vaļīgas, ja tās bērna paredzamās lietošanas laikā tiek pakļautas mehāniskai spriedzei, tādējādi neizraisot iesprūšanas risku (īpaši pirkstu iesprūšanu). Turklāt galvas un roku atvērumu izmēram jābūt tādam, lai bērns neieslīdētu guļammaisā.

Konstrukcijas integritāte

Stiprinājumi ir droši, lai bērns neieslīdētu guļammaisā. Šuves un stiprinājumi ir noturīgi pēc mazgāšanas saskaņā ar ražotāja instrukcijām.

Sapīšanās riski

Guļammaisiem nav auklu vai cilpu, kuras varētu aptīties ap bērna kaklu.

Aizrīšanās un iekšējas nosmakšanas riski

Bērnu guļammaisi nesatur atsevišķas vai sīkas daļiņas, kuras bērns var atdalīt, kuras pilnībā ietilpst bērna mutē un kuras var norīt. Guļammaisi nesatur sīkas daļiņas, kuras bērns var atdalīt un kuras var iestrēgt rīklē vai mutes dobuma aizmugurē. Pildījums nav pieejams un ir noturīgs pret bērna paredzamās lietošanas izraisītu spriedzi (tostarp nokošanu), ņemot vērā iespēju, ka šķiedras var izspiesties cauri šuvēm, un šuvju stiprumu.

Ārējas nosmakšanas riski

Uz bērnu guļammaisa neatrodas plastmasas uzlīmes, kuras bērns var noplēst, un jebkādi citi necaurlaidīgi pārklājumi, kas var aizsegt gan muti, gan degunu.

Ražojuma iepakojums neizraisa nosmakšanas risku, radot šķēršļus elpošanai caur ārējiem elpceļiem.

Bērnam ir jābūt spējīgām elpot arī tad, ja guļammaiss pārklāj viņa/viņas seju gulēšanas laikā.

Bīstamas šķautnes

Bērnu guļammaisiem nav asu šķautņu vai smaiļu.

Īpaši brīdinājumi attiecībā uz preci

Brīdinājumos un instrukcijās bērnu aprūpētāji jāinformē par to, ka jāizvēlas bērna vecumam un augumam atbilstīgs guļammaiss.

Sniedz arī brīdinājumus saistībā ar istabas temperatūru (skatīt hipertermijas riskus).

Higiēna

Bērnu guļammaisus izstrādā un ražo tādā veidā, lai tie būtu viegli un pilnībā tīrāmi, novēršot inficēšanās vai piesārņojuma risku. Ražojums atbilst šim nosacījumam arī pēc mazgāšanas saskaņā ar ražotāja instrukcijām, un tas nerada traipus saskarē ar bērnu.