31.10.2009   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 286/31


EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA (EK) Nr. 1006/2009

(2009. gada 16. septembris),

ar ko groza Regulu (EK) Nr. 808/2004 attiecībā uz Kopienas statistiku par informācijas sabiedrību

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS PARLAMENTS UN EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu un jo īpaši tā 285. panta 1. punktu,

ņemot vērā Komisijas priekšlikumu,

saskaņā ar Līguma 251. pantā noteikto procedūru (1),

tā kā:

(1)

Ikgadējā statistikas datu sniegšana par informācijas sabiedrību saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 808/2004 (2) ir ierobežota līdz pieciem pārskata gadiem pēc minētās regulas stāšanās spēkā un beigsies 2009. gadā. Tomēr Kopienas mērogā arī turpmāk ir vajadzība pēc ikgadējas saskanīgas statistikas informācijas par informācijas sabiedrības jomu.

(2)

Eiropadome 2005. gada martā uzsvēra nozīmi, kāda ir pilnīgi iekļaujošas informācijas sabiedrības izveidei, pamatojoties uz visaptverošu informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) izmantošanu publiskajos pakalpojumos, mazos un vidējos uzņēmumos (MVU) un mājsaimniecībās.

(3)

Eiropadome 2006. gada martā atzina, ka izšķiroša nozīme ir IKT produktīvākai izmantošanai uzņēmumos un administratīvās organizācijās, un aicināja Komisiju un dalībvalstis aktīvi īstenot i2010 stratēģiju. Šī stratēģija veicina atvērtas un konkurētspējīgas digitālās ekonomikas izveidi un uzsver IKT kā iekļaušanas un dzīves kvalitātes dzinējspēka nozīmi. To uzskata par galveno faktoru atjaunotajā Lisabonas partnerībā izaugsmei un nodarbinātībai.

(4)

2006. gada aprīlī i2010 stratēģijas augsta līmeņa pārstāvju grupa, kas izveidota ar Komisijas Lēmumu 2006/215/EK (3), atbalstīja i2010 salīdzinošās novērtēšanas sistēmu, kurā iekļauts pamatrādītāju saraksts, kas paredzēts, lai novērtētu Eiropas informācijas sabiedrības attīstību saskaņā ar i2010 stratēģiju.

(5)

Ar Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmumu Nr. 1639/2006/EK (2006. gada 24. oktobris), ar ko izveido konkurētspējas un inovāciju pamatprogrammu (2007. līdz 2013. gads) (4), tiek stiprināta konkurētspēja un inovācijas jauda Kopienā, lai veicinātu zināšanu sabiedrības izveidi un ilgtspējīgu attīstību, pamatojoties uz līdzsvarotu ekonomikas izaugsmi. Minētajā lēmumā teikts, ka Kopienai jārada stabils analītisks pamats vairākās jomās, lai atbalstītu politikas veidošanu. Ar minēto lēmumu izveidotajā pamatprogrammā izteikts atbalsts pasākumiem, kas kalpo politikas analīzei, pamatojoties uz oficiālo statistiku.

(6)

Ministru deklarācijā par e-iekļaušanu, kuru pieņēma 2006. gada 11. jūnijā Rīgā, ir prasīts izveidot iekļaujošu informācijas sabiedrību. Deklarācija nosaka visaptverošas e-iekļaušanas politikas pamatu, risinot problēmas tādās jomās kā sabiedrības novecošanās, digitālā plaisa ģeogrāfiskā nozīmē, pieejamība, digitālās prasmes, kultūras daudzveidība un iekļaujoši tiešsaistes sabiedriskie pakalpojumi. Deklarācijā Komisija tiek aicināta atbalstīt pierādījumu vākšanu un salīdzinošo novērtēšanu gan Eiropas Savienībā, gan ārpus tās.

(7)

Informācijas sabiedrības attīstības salīdzinošās novērtēšanas rādītāji, kas paredzēti Kopienas politiskajās stratēģijās, piemēram, i2010 stratēģijas salīdzinošās novērtēšanas sistēmā un tās turpinājumos saskaņā ar Lisabonas stratēģiju, būtu jābalsta uz saskanīgu statistikas informāciju.

(8)

Izdarot grozījumus Regulā (EK) Nr. 808/2004, būtu jāņem vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 223/2009 (2009. gada 11. marts) par Eiropas statistiku (5).

(9)

Salīdzinot ar situāciju pirms šīs regulas stāšanās spēkā, saistībā ar saskaņotas statistikas vākšanu un nodošanu ar šo regulu nedrīkstētu palielināt respondentu un valstu statistikas iestāžu slogu, kuru veido mainīgo rādītāju skaits vai intervijas ilgums.

(10)

Tāpēc būtu attiecīgi jāgroza Regula (EK) Nr. 808/2004.

(11)

Ir notikusi apspriešanās ar Statistikas programmu komiteju, kas izveidota ar Padomes Lēmumu 89/382/EEK, Euratom (6),

IR PIEŅĒMUŠI ŠO REGULU.

1. pants

Ar šo Regulu (EK) Nr. 808/2004 groza šādi.

1.

Regulas 3. panta 1. punktu aizstāj ar šādu punktu:

“1.   Apkopojamā statistika ietver informāciju, kas ir noderīga strukturālajiem rādītājiem un kas vajadzīga, lai veiktu salīdzinošās novērtēšanas procesu par Kopienas politisko stratēģiju attiecībā uz Eiropas Informācijas telpas izveidi, uzņēmumu inovatīvo darbību un Eiropas informācijas sabiedrību, piemēram, i2010 salīdzinošās novērtēšanas sistēmai un tās turpinājumiem saskaņā ar Lisabonas stratēģiju, un citu informāciju, kas ir vajadzīga, lai nodrošinātu vienotu bāzi, uz kuras pamata analizēt informācijas sabiedrību.”

2.

Regulas 6. pantu aizstāj ar šādu pantu:

“6. pants

Datu apstrāde, nosūtīšana un izplatīšana

1.   Dalībvalstis nosūta Komisijai (Eurostat) šajā regulā un tās īstenošanas pasākumos paredzētos datus un metadatus saskaņā ar 21. pantu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (EK) Nr. 223/2009 (2009. gada 11. marts) par Eiropas statistiku (7) par konfidenciālu datu nosūtīšanu.

2.   Dalībvalstis elektroniski nosūta šajā regulā pieprasītos datus un metadatus saskaņā ar apmaiņas standartu, par kuru ir vienojušās Komisija un dalībvalstis.

3.   Regulas (EK) Nr. 223/2009 V nodaļa attiecas uz konfidenciālu datu apstrādi un izplatīšanu.

3.

Regulas 7. pantu aizstāj ar šādu pantu:

“7. pants

Statistikas kvalitāte un ziņojumi

1.   Dalībvalstis nodrošina nosūtīto datu kvalitāti.

2.   Šajā regulā piemēro Regulas (EK) Nr. 223/2009 12. panta 1. punktā noteiktos kvalitātes kritērijus.

3.   Katru gadu dalībvalstis iesniedz Komisijai (Eurostat) ziņojumu par nosūtīto datu kvalitāti, kā arī par jebkurām izdarītajām izmaiņām metodoloģijā. Ziņojumu sniedz vienu mēnesi pēc datu nosūtīšanas.”

4.

I un II pielikumu aizstāj ar tekstu šīs regulas pielikumā.

2. pants

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Strasbūrā, 2009. gada 16. septembrī

Eiropas Parlamenta vārdā –

priekšsēdētājs

J. BUZEK

Padomes vārdā –

priekšsēdētāja

C. MALMSTRÖM


(1)  Eiropas Parlamenta 2009. gada 2. aprīļa Atzinums (Oficiālajā Vēstnesī vēl nav publicēts) un Padomes 2009. gada 13. jūlija Lēmums.

(2)  OV L 143, 30.4.2004., 49. lpp.

(3)  OV L 80, 17.3.2006., 74. lpp.

(4)  OV L 310, 9.11.2006., 15. lpp.

(5)  OV L 87, 31.3.2009., 164. lpp.

(6)  OV L 181, 28.6.1989., 47. lpp.

(7)  OV L 87, 31.3.2009., 164. lpp.


PIELIKUMS

I PIELIKUMS

1. modulis. Uzņēmumi un informācijas sabiedrība

1.   Mērķi

Šā moduļa mērķis ir laicīga statistikas sniegšana par uzņēmumiem un informācijas sabiedrību. Tajā paredzēta sistēma attiecībā uz prasībām par aptvērumu, ilgumu un periodiskumu, ietvertajiem tematiem, datu sniegšanas dalījumu, datu sniegšanas veidu un priekšizpētes vai visiem vajadzīgajiem izmēģinājuma apsekojumiem.

2.   Aptvērums

Šis modulis attiecas uz uzņēmējdarbību, kas ietverta saimniecisko darbību statistiskās klasifikācijas Eiropas Kopienā (NACE 2. red.) C līdz N sadaļā, R sadaļā un 95. nodaļā.

Statistiku apkopo par uzņēmuma vienībām.

3.   Datu sniegšanas ilgums un periodiskums

No 2004. gada 20. maija katru gadu sniedz statistiku par ne vairāk kā 15 apsekojuma gadiem. Ne visi rādītāji noteikti jāsniedz katru gadu; katra raksturlieluma sniegšanas periodiskums tiks noteikts un par to vienosies kā par 8. pantā minēto īstenošanas pasākumu daļu.

4.   Ietvertie temati

Sniedzamie raksturlielumi ir no šāda tematu saraksta:

IKT sistēmas un to izmantošana uzņēmumos,

interneta un citu elektronisko tīklu izmantošana uzņēmumos,

e-komercija,

e-uzņēmējdarbības procesi un organizatoriski aspekti,

IKT izmantošana uzņēmumos, lai apmainītos ar informāciju un pakalpojumiem ar valsts un publiskām iestādēm (e-pārvalde),

IKT kompetence uzņēmuma vienībā un vajadzība pēc IKT prasmēm,

IKT, interneta un citu elektronisko tīklu, e-komercijas un e-uzņēmējdarbības procesu izmantošanas šķēršļi,

IKT izdevumi un ieguldījumi,

IKT drošība un uzticēšanās IKT,

IKT izmantošana un to ietekme uz vidi (ekoloģiskas IKT),

piekļuve internetam un citām tīkla tehnoloģijām un to izmantošana, lai savienotu objektus un ierīces (lietu internets),

piekļuve tehnoloģijām un to izmantošana, nodrošinot spēju pievienoties internetam vai citiem tīkliem jebkurā vietā un laikā (visuresoša savienojamība).

Ne visi temati tiek ietverti katru gadu.

5.   Datu sniegšanas dalījums

Ne visi dalījumi noteikti jāsniedz katru gadu; vajadzīgie dalījumi būs no turpmāk minētā saraksta, ņemot vērā statistikas vienību īpatnības, statistikas datu paredzamo kvalitāti un vispārējo izlases lielumu. Par sadalījumu vienosies kā par īstenošanas pasākumu daļu:

pēc lieluma klases,

pēc NACE pozīcijas,

pēc reģiona: reģionālajā dalījumā būs ne vairāk kā trīs dalījumi grupās.

6.   Datu sniegšanas veids

Dalībvalstis nosūta Komisijai (Eurostat) kopsavilkuma datus.

7.   Priekšizpētes un izmēģinājuma apsekojumi

Ja ir noteiktas būtiskas jaunu datu prasības vai prasīti jauni sarežģīti rādītāji, Komisija organizēs priekšizpētes vai izmēģinājuma apsekojumus, kuri dalībvalstīs jāveic brīvprātīgi pirms katras datu vākšanas. Ar šiem apsekojumiem novērtēs attiecīgās datu vākšanas iespējamību, ņemot vērā priekšrocības, ko iegūst, pateicoties datu pieejamībai, attiecībā uz datu vākšanas izmaksām un respondentu slogu. Šo priekšizpētes vai izmēģinājuma apsekojumu vai testēšanas pasākumu rezultāti palīdzēs definēt jaunus rādītājus.

II PIELIKUMS

2. modulis. Privātpersonas, mājsaimniecības un informācijas sabiedrība

1.   Mērķi

Šā moduļa mērķis ir laicīga statistikas sniegšana par privātpersonām, mājsaimniecībām un informācijas sabiedrību. Tajā paredzēta sistēma attiecībā uz prasībām par aptvērumu, ilgumu un periodiskumu, ietvertajiem tematiem, datu sniegšanas sociālekonomiskā fona īpatnībām, datu sniegšanas veidu un priekšizpētes vai visiem vajadzīgajiem izmēģinājuma apsekojumiem.

2.   Aptvērums

Šis modulis attiecas uz statistiku par privātpersonām un mājsaimniecībām.

3.   Datu sniegšanas ilgums un periodiskums

No 2004. gada 20. maija katru gadu sniedz statistiku par ne vairāk kā 15 apsekojuma gadiem. Ne visi rādītāji noteikti jāsniedz katru gadu; katra rādītāja sniegšanas periodiskums tiks noteikts, un par to vienosies kā par 8. pantā minēto īstenošanas pasākumu daļu.

4.   Ietvertie temati

Sniedzamie raksturlielumi ir no šāda tematu saraksta:

privātpersonu un/vai mājsaimniecību piekļuve IKT un to izmantošana,

privātpersonu un/vai mājsaimniecību interneta izmantošana dažādiem mērķiem,

IKT drošība un uzticēšanās IKT,

IKT kompetence un prasmes,

IKT un interneta izmantošanas šķēršļi,

IKT izmantošanas redzamā ietekme uz privātpersonām un/vai mājsaimniecībām,

IKT izmantošana, ko veic privātpersonas, lai apmainītos ar informāciju un pakalpojumiem ar valsts un publiskām iestādēm (e-pārvalde),

piekļuve tehnoloģijām un to izmantošana, nodrošinot spēju pievienoties internetam vai citiem tīkliem jebkurā vietā un laikā (visuresoša savienojamība).

Ne visi temati tiek ietverti katru gadu.

5.   Sociāli ekonomiskie fona raksturlielumi attiecībā uz sniegtajiem datiem

Ne visi fona raksturlielumi noteikti jāsniedz katru gadu; vajadzīgie raksturlielumi būs no šāda saraksta, un par tiem vienosies kā par īstenošanas pasākumu daļu:

a)

par mājsaimniecībām sniedzamās statistikas vajadzībām:

pēc mājsaimniecības tipa,

pēc ienākumu grupas,

pēc reģiona;

b)

par privātpersonām sniedzamās statistikas vajadzībām:

pēc vecuma grupas,

pēc dzimuma,

pēc izglītības līmeņa,

pēc nodarbinātības stāvokļa,

pēc de facto ģimenes stāvokļa,

pēc dzimšanas valsts, valstspiederības,

pēc reģiona.

6.   Datu sniegšanas veids

Dalībvalstis nosūta Komisijai (Eurostat) individuālo datu kopas, bet šādas datu kopas neļauj tieši noteikt attiecīgās statistikas vienības.

7.   Priekšizpētes un izmēģinājuma apsekojumi

Ja ir noteiktas būtiskas jaunu datu prasības vai prasīti jauni sarežģīti rādītāji, Komisija organizēs priekšizpētes vai izmēģinājuma apsekojumus, kuri dalībvalstīs jāveic brīvprātīgi pirms katras datu vākšanas. Ar šiem apsekojumiem novērtēs attiecīgās datu vākšanas iespējamību, ņemot vērā priekšrocības, ko iegūst, pateicoties datu pieejamībai, attiecībā uz datu vākšanas izmaksām un respondentu slogu. Šo priekšizpētes vai izmēģinājuma apsekojumu rezultāti palīdzēs definēt jaunus rādītājus.