14.7.2009   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 181/16


KOMISIJAS REGULA (EK) Nr. 616/2009

(2009. gada 13. jūlijs),

ar kuru īsteno Padomes Direktīvu 2005/94/EK attiecībā uz mājputnu nodalījumu un citu nebrīvē turētu putnu nodalījumu apstiprināšanu, kas attiecas uz putnu gripu un preventīviem bioloģiskās drošības papildu pasākumiem šādos nodalījumos

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOPIENU KOMISIJA,

ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu,

ņemot vērā Padomes 2005. gada 20. decembra Direktīvu 2005/94/EK, ar ko paredz Kopienas pasākumus putnu gripas kontrolei un atceļ Direktīvu 92/40/EEK (1), un jo īpaši tās 3. pantu, 34. panta 4. punktu un 63. panta 1. punktu,

tā kā:

(1)

Pasaules Dzīvnieku veselības organizācija (OIE) 2004. gadā ieviesa nodalījumu jēdzienu tās Sauszemes dzīvnieku veselības kodeksa (2) (“kodekss”) nodaļā par zonēšanu un reģionalizāciju.

(2)

Kodeksa 4.3. nodaļā zonu noteikšana un nodalīšana aprakstītas kā “procedūras, ko valsts īsteno saskaņā ar šīs nodaļas noteikumiem, lai savas valsts teritorijā definētu dažādu dzīvnieku veselības statusu apakšpopulācijas, slimību kontrolei un/vai starptautiskās tirdzniecības nolūkos”. Lai gan telpiskiem apsvērumiem un labai pārvaldībai ir svarīga nozīme abu jēdzienu piemērošanā, zonējums attiecas uz dzīvnieku apakšpopulāciju, ko galvenokārt definē pēc ģeogrāfiskā principa (izmantojot dabas, mākslīgās vai juridiskās robežas), bet nodalījums attiecas uz dzīvnieku apakšpopulāciju, ko galvenokārt definē ar bioloģisko drošību saistīta vadības un lopkopības prakse.

(3)

Turklāt 4.4. nodaļā par nodalījumu izmantošanu paredzēta strukturēta sistēma un nodalījumu atzīšana valstu iekšienē. Nodalījumu var veidot vairāki uzņēmumi, un to var apstiprināt noteiktai dzīvnieku slimībai(-ām), kas balstās uz detalizētu un dokumentētu bioloģiskās drošības plānu, kas sagatavots un īstenots attiecīgajai(-ām) slimībai(-ām). Sākotnējo nodalījuma apstiprināšanu vēlams veikt no slimības brīvā valstī, teritorijā vai zonā, pirms konkrētas(-u) slimības(-u) uzliesmojuma. Tas ir īpaši svarīgi ļoti lipīgu slimību gadījumā kā, piemēram, augsti patogēnā putnu gripa. Uzliesmojuma gadījumā nodalījumus var izmantot, lai atvieglotu tirdzniecību.

(4)

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai par jaunu stratēģiju dzīvnieku veselības jomā Eiropas Savienībā 2007.–2013. gadam saskaņā ar principu “Profilakse ir labāka nekā ārstēšana” (3) (“Jaunā stratēģija dzīvnieku veselības jomā”) nosaka dzīvnieku veselības politikas virzienu laikposmam no 2007. līdz 2013. gadam. Jaunās dzīvnieku veselības stratēģijas mērķis ir vairāk koncentrēties uz profilakses pasākumiem, slimību uzraudzību, kontroli un pētījumiem, lai samazinātu saslimstību ar dzīvnieku slimībām un mazinātu uzliesmojumu ietekmi, kad tie notiek.

(5)

Bioloģiskajai drošībai ir svarīga loma jaunajā dzīvnieku veselības stratēģijā. Bez tam nodalījumi rosinās Kopienas lauksaimniekus piemērot bioloģiskās drošības pasākumus, jo nodalījumi veicinās drošu tirdzniecību un dos skaidras priekšrocības lauksaimniekiem, vienlaikus ļaujot novērst dzīvnieku slimības.

(6)

Tāpēc šajā regulā jāparedz noteikumi nodalījumu apstiprināšanai, apturēšanai un apstiprināšanas atsaukšanai attiecībā uz putnu gripu. Šādos noteikumos jāņem vērā kodekss, lai putnu gripas apkarošanā īstenotu vienotu pieeju, vienlaikus ņemot vērā apstiprināto nodalījumu noteikto veselības statusu.

(7)

Direktīvā 2005/94/EK paredzēti konkrēti profilaktiski pasākumi, kas saistīti ar putnu gripas uzraudzību un savlaicīgu noteikšanu, un obligātie kontroles pasākumi un pārvietošanas ierobežojumi, kas piemērojami minētās slimības uzliesmojuma gadījumā starp mājputniem vai citiem nebrīvē turētiem putniem. Daži no šiem pasākumiem piemērojami mājputnu nodalījumos vai citu nebrīvē turētu putnu nodalījumos, kā tas noteikts minētajā Direktīvā.

(8)

Direktīva 2005/94/EK sniedz mājputnu nodalījumu un citu nebrīvē turētu putnu nodalījumu definīciju un arī paredz, ka šajos nodalījumos var piemērot papildu bioloģiskās drošības pasākumus, lai novērstu putnu gripas izplatīšanos.

(9)

Direktīva 2005/94/EK paredz, ka dalībvalstis īsteno uzraudzības programmas, lai noteiktu infekcijas ar putnu gripas vīrusa apakštipiem H5 un H7 izplatību dažādu sugu mājputniem. Šajā nolūkā dalībvalstīs katru gadu apstiprina obligātas putnu gripas uzraudzības programmas. Tādēļ nodalījumu apstiprināšanai dalībvalstī jābūt pakļautai attiecīgās dalībvalsts valsts uzraudzības programmai.

(10)

Komisijas 2006. gada 4. augusta Lēmums 2006/437/EK, ar ko apstiprina Padomes Direktīvā 2005/94/EK paredzēto putnu gripas diagnostikas rokasgrāmatu (4), nosaka diagnostikas procedūras, paraugu ņemšanas metodes un kritērijus laboratorijas testu rezultātu novērtēšanai, lai apstiprinātu putnu gripas uzliesmojumu. Lai nodrošinātu Kopienas tiesību aktu konsekvenci šajā jomā, šīs procedūras un metodes jāievēro saistībā ar nodalījumu.

(11)

Lai atvieglotu procedūru izmantošanu elektroniskā veidā starp dalībvalstīm un lai nodrošinātu pārredzamību un saprotamību, ir svarīgi, ka informācija par apstiprinātajiem nodalījumiem, kā arī par katru piešķiršanu, apturēšanu vai anulēšanu visefektīvākajā veidā ir pieejama visā Kopienā. Tādēļ dalībvalstīm jāizveido internetā izvietojamas informācijas lapas, kas satur šādu informāciju, un Komisijas tīmekļa vietnē jābūt saitēm uz šīm lapām.

(12)

Šajā regulā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Pārtikas aprites un dzīvnieku veselības pastāvīgās komitejas atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

I   NODAĻA

PRIEKŠMETS, DARBĪBAS JOMA UN DEFINĪCIJAS

1. pants

Priekšmets un darbības joma

Šī regula paredz noteikumus, ko dalībvalstis apstiprina mājputnu nodalījumiem un citu nebrīvē turētu putnu nodalījumiem attiecībā uz putnu gripu (turpmāk tekstā “nodalījumi”) un paredz papildu profilaktiskos bioloģiskās drošības pasākumus, kas tiks īstenoti šajos nodalījumos, lai tiem piešķirtu noteiktu veselības statusu saistībā ar putnu gripu.

2. pants

Definīcijas

Šajā regulā ir spēkā šādas definīcijas:

1)

“bioloģiskās drošības plāns” ir visi bioloģiskās drošības pasākumi, ko īsteno saimniecību līmenī;

2)

“kopēja bioloģiskās drošības vadības sistēma” ir:

a)

nodalījuma darbības kopējie noteikumi un

b)

visās nodalījumu veidojošās saimniecībās veiktie vispārējās bioloģiskās drošības pasākumi saskaņā ar bioloģiskās drošības plānu;

3)

“nodalījuma vadītājs” ir persona, kura ir atbildīga par nodalījumu, īpaši saistībā ar 3., 4. un 5. pantu, un šī persona:

a)

uzrauga visas darbības, ko veic nodalījumā saistībā ar kopējo bioloģiskās drošības vadības sistēmu, jo īpaši attiecībā uz šīs sistēmas īstenošanu un uzraudzību;

b)

uzrauga bioloģiskās drošības plānu īstenošanu saimniecībās, ko veic mājputnu vai citu nebrīvē turētu putnu īpašnieki vai turētāji; un

c)

sadarbojas ar kompetento iestādi;

4)

“izejas saimniecība” ir saimniecība, no kuras mājputnus vai citus nebrīvē turētus putnus vai to dienu vecus cāļus vai inkubējamas vai galda olas (turpmāk “preces”) ir paredzēts pārvietot ārpus nodalījuma;

5)

“piegādātāja saimniecība” ir saimniecība, no kuras preces ir paredzētas izejas saimniecībai vai jebkurai citai saimniecībai nodalījumā;

6)

“visas iesaistītās puses” ir nodalījuma vadītāji, uzņēmēji, tostarp pārtikas un barības nozares uzņēmēji, kā definēts Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 178/2002 (5) 3. panta 3. un 6. punktā, dzīvnieku īpašnieki un turētāji, zāļu ražotāji, vai citas nozares, kas nodalījumā piegādā preces vai sniedz pakalpojumus.

II   NODAĻA

NODALĪJUMU APSTIPRINĀŠANA

3. pants

Nodalījumu apstiprināšanas pieteikumi

1.   Brīvprātīgus pieteikumus nodalījumu apstiprināšanai (turpmāk “pieteikumi”) kompetentajai iestādei iesniedz nodalījuma vadītājs.

2.   Pieteikumā jāietver šāda informācija:

a)

nodalījuma vadītāja vārds, viņa vai viņas kvalifikācija un darba vieta, kontaktinformācija un nodalījuma adrese;

b)

nodalījuma detalizēts apraksts, kā noteikts pielikuma 1. daļā;

c)

kopējās bioloģiskās drošības pārvaldības sistēmas apraksts un bioloģiskās drošības plāns nodalījuma saimniecībās, kā noteikts pielikuma 2. daļā;

d)

detalizēta informācija par īpašiem pasākumiem, kritērijiem un prasībām attiecībā uz slimību uzraudzību, konkrēti – par īpašu aizsardzību un uzraudzību attiecībā uz putnu gripu, kā noteikts pielikuma 3. daļā.

4. pants

Nodalījumu apstiprinājuma piešķiršana

1.   Sākotnējo nodalījuma apstiprinājumu piešķir kompetentā iestāde tikai tiem nodalījumiem, kas atrodas teritorijā vai dalībvalsts teritorijas daļā, kur saskaņā ar Kopienas tiesību aktiem nepiemēro ierobežojumus attiecībā uz putnu gripu.

Sākotnējo nodalījuma apstiprinājumu piešķir tikai dalībvalstī, kurai ir apstiprināta valsts uzraudzības programma putnu gripas vīrusa apakštipu H5 un H7 infekcijas izplatības noteikšanai dažādu sugu mājputniem.

2.   Pirms nodalījuma apstiprinājuma piešķiršanas kompetentā iestāde nodrošina, ka nodalījumā:

a)

vismaz sešus mēnešus pirms pieteikuma iesniegšanas dienas ir veikta īpaša aizsardzība un uzraudzība attiecībā uz putnu gripu, kā noteikts pielikuma 3. daļā (ieskaitot vismaz vienu pārbaudes procedūru, kā prasīts pielikuma 3. daļas 4. punktā), un šajā laikā putnu gripas klātbūtne nav konstatēta nevienā no nodalījuma saimniecībām;

b)

ja nepieciešams, saskaņā ar Kopienas tiesību aktiem tiek īstenoti vakcinācijas plāni;

c)

saskaņā ar 3. panta 2. punktu iesniegtā informācija ir pilnīga un precīza;

d)

kopējā bioloģiskās drošības vadības sistēma, kā norādīts pielikuma 2. daļas 1. punktā, ir īstenota, un ir pierādīts, ka tā ir pietiekama, lai nodalījuma mājputniem vai citu nebrīvē turētu putnu populācijām nodrošinātu noteiktu veselības statusu attiecībā uz putnu gripu;

e)

attiecībā uz a) līdz d) apakšpunktu uz vietas ir veikta oficiāla kontrole ar labvēlīgiem rezultātiem.

3.   Nodalījumam ir tikai viens nosaukums, un tam piešķir tikai vienu apstiprinājuma numuru.

4.   Kompetentā iestāde nodrošina, ka pēc nodalījuma apstiprinājuma piešķiršanas to nekavējoties ieraksta apstiprināto nodalījumu sarakstā tīmeklī izvietojamā informācijas lapā, kura paredzēta 9. panta 1. punktā un kurā dota detalizēta informācija par nodalījumu veidojošo saimniecību atrašanās vietu un vai tās ir izejas vai piegādātājas saimniecības (“apstiprināto nodalījumu saraksts”).

III   NODAĻA

NOSACĪJUMI NODALĪJUMA APSTIPRINĀJUMA SAGLABĀŠANAI

5. pants

Nodalījuma vadītāja atbildība un pienākumi

Pēc nodalījuma apstiprinājuma piešķiršanas nodalījuma vadītājs:

1)

uzrauga un kontrolē nodalījumu, lai nodrošinātu, ka tas joprojām atbilst informācijai, kas iesniegta saskaņā ar 3. panta 2. punktu, un pielikumā izklāstītajiem kritērijiem un prasībām, jo īpaši šādai informācijai jābūt atjauninātai un pēc pieprasījuma pieejamai kompetentajai iestādei;

2)

nodrošina, ka slimības uzraudzības pasākumi, jo īpaši uzraudzība attiecībā uz putnu gripu, tiek veikti saskaņā ar kopējo bioloģiskās drošības vadības sistēmu un katras nodalījuma saimniecības bioloģiskās drošības plānu un ka:

a)

pastāv agrīnā brīdinājuma sistēma putnu gripas klātbūtnes noteikšanai un paraugu ņemšanas un diagnostikas pārbaudes veic saskaņā ar Lēmumu 2006/437/EK un šīs regulas pielikuma 3. daļu;

b)

uzraudzības plāni tiek atjaunināti attiecībā uz putnu gripas pārnešanas paaugstināta riska identifikāciju, kā noteikts pielikuma 3. daļas 4. punktā;

c)

visas putnu gripas diagnostikas pārbaudes veic laboratorijās, kuras šim nolūkam oficiāli apstiprinājusi kompetentā iestāde, informācija par uzraudzību un rezultāti ir pieejami kompetentajai iestādei;

d)

jebkurš nepārliecinošs vai pozitīvs pārraudzības rezultāts nodalījumā nekavējoties tiek paziņots kompetentajai iestādei, lai saistītos paraugus attiecībā uz putnu gripu var nosūtīt apstiprinājumam uz valsts references laboratoriju vai Kopienas putnu gripas references laboratoriju;

3)

nodrošina, ka jebkuru vakcināciju veic saskaņā ar kopējo bioloģiskās drošības vadības sistēmu un bioloģiskās drošības plānu katrā nodalījuma saimniecībā un ka vakcinācijas plāns un procedūras pēc pieprasījuma ir pieejamas kompetentajai iestādei;

4)

organizē regulāras iekšējās vai ārējās revīzijas, lai nodrošinātu, ka visi bioloģiskās drošības pasākumi, uzraudzības darbības un izsekojamības sistēma nodalījumā tiek efektīvi īstenoti un glabā šādu revīziju rezultātus, tostarp tādu, kuras veiktas saistībā ar kvalitātes nodrošināšanas sistēmu, lai tie pēc pieprasījuma būtu pieejami kompetentajai iestādei;

5)

nekavējoties informē kompetento iestādi, ja:

a)

nodalījums vairs neatbilst informācijai, kas iesniegta saskaņā ar 3. panta 2. punktu vai kritērijiem un prasībām, kas izklāstītas pielikumā;

b)

kopējā bioloģiskās drošības vadības sistēma vai bioloģiskās drošības plāns ir grozīts vai pielāgots epidemioloģiskajai situācijai, tostarp gadījumos, ja saimniecība ir pievienota vai izņemta no nodalījuma.

6. pants

Kompetentās iestādes atbildība un pienākumi

1.   Kompetentā iestāde nodrošina, ka nodalījumos veic oficiālas kontroles attiecībā uz vietējo risku, lai pārbaudītu, vai tie joprojām atbilst informācijai, kas iesniegta saskaņā ar 3. panta 2. punktu un kritērijiem un prasībām, kas izklāstītas pielikumā (“kontrole”).

2.   Kontroli veic intervālos, ko nosaka, pamatojoties uz:

a)

epidemioloģisko situāciju nodalījumā un ārpus tā, jo īpaši attiecībā uz putnu gripu;

b)

svītro nodalījuma nosaukumu no apstiprināto nodalījumu saraksta.

3.   Kompetentā iestāde ir atbildīga par jebkuru sertifikāciju, kura apliecina, ka preces nāk no apstiprināta nodalījuma.

IV   NODAĻA

NODALĪJUMU APSTIPRINĀJUMU APTURĒŠANA VAI ATSAUKŠANA

7. pants

Nodalījumu apstiprinājumu apturēšana

1.   Ja ar nodalījumu saistītā kontroles vai epidemioloģiskā informācija liecina, ka tas vairs neatbilst informācijai, kas iesniegta saskaņā ar 3. panta 2. punktu vai pielikumā izklāstītajiem kritērijiem un prasībām, tad kompetentā iestāde nekavējoties aptur nodalījuma apstiprinājumu un nodalījuma vadītājs nodrošina, ka nekavējoties tiek novērstas jebkuras šādas neatbilstības.

2.   Pēc nodalījuma apstiprinājuma apturēšanas kompetentā iestāde aptur jebkuru sertifikāciju, kas apliecina, ka preces nāk no apstiprināta nodalījuma.

3.   Ja nodalījuma apstiprinājums ir apturēts, kompetentā iestāde neatceļ apturēšanu līdz brīdim, kad tā ir pārliecinājusies, ka koriģējošā darbība tika uzsākta 30 dienu laikā no apturēšanas dienas, un turpmākā kontrole ir ar labvēlīgiem rezultātiem.

8. pants

Nodalījumu apstiprinājumu atsaukšana

1.   Kompetentā iestāde atsauc nodalījuma apstiprinājumu, ja pēc nodalījuma apturēšanas saskaņā ar 7. panta 1. punktu turpmākā kontrole saskaņā ar 7. panta 3. punktu parāda, ka:

a)

nodalījums joprojām neatbilst informācijai, kas iesniegta saskaņā ar 3. panta 2. punktu vai kritērijiem un prasībām, kas izklāstītas pielikumā; vai

b)

nodalījumā ir putnu gripas uzliesmojums.

2.   Pēc nodalījuma apstiprinājuma atsaukšanas kompetentā iestāde:

a)

aptur jebkuru sertifikāciju, kas apliecina, ka preces nāk no apstiprināta nodalījuma;

b)

svītro nodalījuma nosaukumu no apstiprināto nodalījumu saraksta.

3.   Pēc nodalījuma nosaukuma svītrošanas no apstiprināto nodalījumu saraksta to var atjaunot tikai ar jaunu pieteikumu saskaņā ar II nodaļu.

V   NODAĻA

INTERNETĀ IZVIETOJAMĀ INFORMĀCIJAS LAPA UN NOBEIGUMA NOTEIKUMI

9. pants

Internetā izvietojamā informācijas lapa

1.   Dalībvalstis:

a)

izveido apstiprināto nodalījumu sarakstu, iekļaujot informāciju, kas prasīta 4. panta 3. un 4. punktā;

b)

izveido internetā izvietojamu informācijas lapu, lai apstiprināto nodalījumu sarakstu padarītu pieejamu elektroniski;

c)

paziņo Komisijai internetā izvietojamās informācijas lapas interneta adresi;

d)

atjaunina savu internetā izvietojamo informācijas vietni, lai bez kavēšanās ņemtu vērā jebkuru jaunu nodalījumu apstiprinājumu vai apstiprinājuma atsaukumu.

2.   Komisija palīdz dalībvalstīm padarīt šo informāciju pieejamu sabiedrībai, norādot minēto interneta adresi savā tīmekļa vietnē, kur dotas norādes uz valstu internetā izvietojamajām informācijas lapām.

10. pants

Spēkā stāšanās

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

To piemēro no 2009. gada 1. oktobra.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2009. gada 13. jūlijā

Komisijas vārdā

Komisijas locekle

Androulla VASSILIOU


(1)  OV L 10, 14.1.2006., 16. lpp.

(2)  http://www.oie.int/eng/normes/mcode/en_sommaire.htm (Terrestrial Animal Health Code 2008).

(3)  COM 539(2007), galīgā redakcija.

(4)  OV L 237, 31.8.2006., 1. lpp.

(5)  OV L 31, 1.2.2002., 1. lpp.


PIELIKUMS

KRITĒRIJI UN PRASĪBAS NODALĪJUMIEM

1.   DAĻA

Nodalījuma apraksts saskaņā ar 3. panta 2. punkta b) apakšpunktu

Nodalījuma apraksts saskaņā ar 3. panta 2. punkta b) apakšpunktu pamatojas uz nodalījuma karti(-ēm), kur redzamas tā robežas, norādīta visu tā daļu precīza atrašanās vieta, tostarp saimniecības un to ēkas un visas saistītās funkcionālās vienības, piemēram, barības pārstrādes vai uzglabāšanas telpas un citu materiālu noliktavas.

Pieteikumā jāiekļauj pietiekama informācija, lai sniegtu nodalījuma detalizētu aprakstu, jo īpaši:

1.

Informācija par infrastruktūras faktoriem un to nozīmi epidemioloģiskajā dalījumā starp nodalījuma mājputniem un citiem nebrīvē turētiem putniem un dzīvnieku populācijām, kurām ir cits veselības statuss, tostarp:

a)

darbības veida un nodalījumā saražoto preču apraksts, tostarp pilnīga telpu ietilpība un mājputnu vai citu nebrīvē turētu putnu skaits;

b)

plūsmas diagramma, kurā skaidri norādītas visas nodalījumā veicamās darbības, un visu iesaistīto personu pienākumi, uzdevumi un mijiedarbība;

c)

funkcionālās mijiedarbības starp nodalījuma saimniecībām apraksts, tostarp visu telpu shēma, parādot to savstarpējo saistību;

d)

dzīvnieku un dzīvnieku izcelsmes produktu transporta līdzekļu, to parasto maršrutu, kā arī tīrīšanas un stāvvietu apraksts.

2.

Informācija par epidemioloģisko stāvokli attiecībā uz putnu gripu un par riska faktoriem, tostarp par šādiem elementiem:

a)

nodalījuma saimniecību epidemioloģiskā vēsture, un jo īpaši to veselības statuss un jebkura informācija attiecībā uz putnu gripu;

b)

pārvietošana uz, no vai pašā nodalījumā (“ievešana, izvešana”), piemēram, personu, preču, citu dzīvnieku, dzīvnieku izcelsmes produktu vai citu produktu, kas nonāk saskarē ar dzīvnieku, transporta līdzekļu, iekārtu, barības kustība, ūdens apgāde un kanalizācija;

c)

citu mājputnu un citu nebrīvē turētu putnu saimniecību klātbūtne netālu no nodalījuma, ieskaitot blīvumu (piemēram, vaislas vai nobarošanas saimniecības, piemājas saimniecības, tirgi, savākšanas centri, kautuves, zooloģiskie dārzi);

d)

vides riska faktori, piemēram, ūdensceļi, savvaļas dzīvnieku atpūtas un pulcēšanās vietas (ieskaitot savvaļas putnu migrācijas ceļus), grauzēju klātbūtne, putnu gripas izraisītāja vēsturiskā klātbūtne vidē;

e)

riska faktori un potenciālie putnu gripas iekļuves nodalījumā un tās izplatīšanās ceļi saskaņā ar Kopienas tiesību aktiem un/vai Pasaules Dzīvnieku veselības organizācijas (OIE) standartiem un pamatnostādnēm;

f)

agrīnās brīdināšanas sistēmas, kas informē kompetento iestādi par visiem konstatētajiem riska faktoriem un e) apakšpunktā minētajiem potenciālajiem ceļiem.

2.   DAĻA

Kopējās bioloģiskās drošības vadības sistēmas un bioloģiskās drošības plānu apraksts saskaņā ar 3. panta 2. punkta c) apakšpunktu

1.

Kopējā bioloģiskās drošības vadības sistēmā jāietver vismaz šādi elementi:

a)

laba dzīvnieku higiēnas prakse;

b)

visas kustības starp nodalījuma saimniecībām izsekojamības sistēma attiecībā uz visu ievešanu un izvešanu, izsekojamības sistēmai jābūt nepārtraukti dokumentētai un jebkurā laikā pieejamai kompetentajai iestādei;

c)

kopīgs riska analīzes un kritisko kontroles punktu plāns (HACCP plāns);

d)

nodalījuma saimniecību bioloģiskās drošības plāns(-i) un to efektivitātes vērtējums saskaņā ar noteiktu riska līmeni.

2.

Saimniecību bioloģiskās drošības plānos saskaņā ar kopējo bioloģiskās drošības vadības sistēmu jāietver vismaz šādi elementi:

a)

personāla higiēnas plāna dokumentēta ieviešanas sistēma, ieskaitot vispārējo un īpašo higiēnas praksi, vispārēju pastāvīgo un pagaidu darbinieku specializētu apmācību, higiēnas plānu kontroles procedūra, ieskaitot noteikumu, ka darbinieki i) netur personiskos mājputnus vai citus putnus un ii) nav ciešā kontaktā ar mājputniem vai citiem putniem, izņemot nodalījumā esošos, vismaz 72 stundas pirms ierašanās saimniecībā. Ja steidzami vajadzīgs īpašs darbinieks, var noteikt īsāku periodu, bet nekādā gadījumā ne mazāk par 24 stundām, un riska mazināšanas procedūra jāapraksta bioloģiskās drošības plānā;

b)

visu saimniecības telpu, produktu un personāla plūsmas, kas diagrammā apzīmētas ar bioloģiskās drošības līmeņu krāsu kodiem; jābūt higiēnas barjerai ar pārģērbšanās zonu, ja nepieciešams, ar dušām, ar atsevišķām tīrajām un netīrajām zonām pie visām ieejām telpās;

c)

visu to personu kustības regulēšanas plāns, kas ierodas vai atstāj saimniecību, atsevišķi nodalot darbiniekus un nepiederošās personas vai apmeklētājus, ieskaitot fiziskās barjeras (piemēram, žogi, sētas, vai cits šķērslis, kas skaidri norāda saimniecības robežas), zīmes, slēgtu vārtu un ieejas ēkās aprakstu. Ārējiem apmeklētājiem (ieskaitot revidentus vai inspektorus) pieprasa, lai tiem nav bijis kontakts ar mājputniem vai citiem putniem vismaz 72 stundas pirms ierašanās saimniecībā; var būt nepieciešams ilgāks periods atkarībā no riska faktoriem (piemēram, apmeklētāji nāk no aizsardzības vai uzraudzības zonas), var noteikt īsāku periodu pilnvarotam veterinārārstam vai gadījumā, ja nepieciešama īpaša ārēja iejaukšanās (piemēram, konsultants vai veterinārārsts), bet nekādā gadījumā ne mazāk par 24 stundām, un riska mazināšanas procedūra jāapraksta bioloģiskās drošības plānā;

d)

transportlīdzekļu kustības regulēšanas un uzskaites plāns uz, no vai starp saimniecībām, tai skaitā privāto un piegādes transportlīdzekļu kustības plāns (piemēram, barības, dzīvnieku vai citas piegādes); jābūt pieejamiem reģistram par visu transportlīdzekļu kustību;

e)

dzīvnieku un produktu izsekojamības sistēma, kas ļauj izsekot visiem pārvadājumiem uz, no vai starp saimniecībām (ievešana, izvešana);

f)

piesārņojuma novēršanas protokols, tostarp piesārņojuma, ko rada piegāde, transportēšana, uzglabāšana, piegāde un apglabāšana:

i)

iepakošanas materiāli (piemēram, jaunu vai dezinficētu iepakošanas materiālu izmantošana);

ii)

pakaišu materiāli (piemēram, atbilstīgs uzglabāšanas karantīnas laiks vai pakaišu materiālu dezinfekcija);

iii)

barība (piemēram, noslēgtu barošanas sistēmu izmantošana);

iv)

ūdens (piemēram, ūdens iekšējā attīrīšanas sistēma);

v)

dzīvnieku izcelsmes blakusprodukti, piemēram, liemeņi, mēsli, netīrās/ieplīsušās olas vai čaumalās nedzīvas olas;

g)

tīrīšanas un dezinfekcijas plāns saimniecībā, tās aprīkojums un izmantojamie materiāli; jābūt pieejamam īpašam protokolam par transportlīdzekļu tīrīšanu un dezinfekciju;

h)

kaitēkļu, tostarp grauzēju un citu savvaļas dzīvnieku, kontroles plāns, kurā paredz fizisko barjeru un pasākumus, ja konstatē kaitēkļu klātbūtni;

i)

HACCP plāns, kas attiecas uz putnu gripu, izstrādāts ar septiņām pakāpēm (proti apdraudējumu analīze, saraksts, kritiskie kontroles punkti (CCP), kritiskās robežas, monitoringa procedūras, koriģējoši pasākumi, pārbaude un uzskaite) un kas ietver vismaz šādus elementus:

i)

dati par mājputnu vai citu nebrīvē turētu putnu produkciju, kā arī citi dati saistībā ar noteiktajiem periodiem (saslimstības un mirstības vēsture, ziņas par izmantotajiem medikamentiem, putniem, kas izšķīlušies, dati par barības un ūdens patēriņu);

ii)

informācija, kas attiecas uz klīniskajām pārbaudēm un aktīvās un pasīvās uzraudzības paraugu ņemšanas plāniem un skrīninga analīzēm (biežums, metodes, rezultāti);

iii)

saimniecības apmeklētāju reģistrs, pietiekami detalizēts, lai varētu izsekot un sazināties ar katru apmeklētāju;

iv)

informācija par visām īstenotajām vakcinācijas programmām, ieskaitot lietoto vakcīnu tipu un biežumu un lietošanas datumus;

v)

detalizēta informācija par veiktajiem koriģējošajiem pasākumiem un saistītajiem kritiskajiem kontroles punktiem, kas nav izpildīti.

Visas iesaistītās puses ir pilnībā informētas un ievēro HACCP plāna noteikumus, kas ir nodalījuma vadības līdzeklis, kurš nodrošina bioloģiskās drošības pasākumus un vadības praksi.

HACCP plānā ņem vērā apdraudējumu un iepriekš noteikto ceļu sarakstu. Tam jābūt pielāgojamam riska līmenim, un tajā jāietver aprakstītās darbības, kas jāveic palielināta riska gadījumā, piemēram, paraugu ņemšanas biežums.

3.

Koriģējošie pasākumi un atjauninājumi

Kopējā bioloģiskās drošības pārvaldības sistēma un bioloģiskās drošības plāni apraksta to, vai konkrētais pārkāpums ir uzskatāms par nenozīmīgu vai lielu pārkāpumu, un koriģējošus pasākumus, kas jāveic.

Bioloģiskās drošības plāni jāatjaunina atbilstoši riska līmenim, jo īpaši, ja ir oficiālas aizdomas vai apstiprinājums par putnu gripas uzliesmojumu dalībvalstī vai reģionā, vai zonā, kurā nodalījums atrodas (piemēram, nosaka ierobežojumus transportlīdzekļiem, materiāliem, dzīvnieku un/vai personāla pārvietošanai vai īsteno papildu dezinfekcijas procedūras).

3.   DAĻA

Specifiskā aizsardzība un putnu gripas uzraudzība

1.

Saimniecībā jābūt atbilstošai putnu kontroles sistēmai, lai novērstu kontaktu ar savvaļas putniem un lai novērstu jebkādu barības, ūdens un pakaišu piesārņojumu. Tiešā saimniecības apkārtne nedrīkst būt pievilcīga savvaļas putniem.

2.

Ievešanas un izvešanas kontrole:

a)

diagrammā, kas minēta 1. daļas 1. punkta a) apakšpunktā, norāda visu veidu mājputnu vai citu nebrīvē turētu putnu atrašanās vietas, tostarp tīršķirnes vaislas putnu, cilts vecvecāku, cilts vecāku, dējējvistu, kā arī saimju, inkubatoru, ligzdošanas vietu, dēšanas vietu, izpētes veikšanas vietu, olu glabātuvju atrašanās vietas un visas vietas, kur olas vai putni tiek turēti. Jānorāda preču plūsmas starp šīm vietām;

b)

detalizētā protokolā reglamentē mājputnu vai citu nebrīvē turētu putnu, to olu un citu saistīto produktu pārvietošanu. Mājputniem vai citiem nebrīvē turētiem putniem, to olām un citiem saistītiem produktiem, ko ieved jebkurā nodalījuma saimniecībā, jānāk no saimniecības, kam ir tāds pats veselības statuss attiecībā uz putnu gripu, un/vai tie jāpārbauda, lai nodrošinātu, ka tie nerada putnu gripas risku;

c)

mājputnu vai citu nebrīvē turētu putnu un inkubējamu olu ievešanu nodalījumā vai pārvietošanu nodalījuma robežās identificē, lai to vēsturi var revidēt. Saimēm un/vai olām ir atbilstoši dokumentēta identifikācija;

d)

gadījumā, ja vienā vietā tur dažāda vecuma putnus, mājputnu vai citu nebrīvē turētu putnu ievešanu un izvešanu regulē rakstisks protokols, tai skaitā būru mazgāšanu un dezinfekciju.

3.

Vienā nodalījumā nevar būt mājputnu saimniecības un saimniecības ar citiem nebrīvē turētiem putniem. Vienā saimniecībā nevar turēt dažādas putnu sugas, izņemot inkubatoros.

4.

Nodalījuma uzraudzības plānā, par ko atbild nodalījuma vadītājs, ietver nepārtrauktu aktīvu uzraudzību, kad seroloģiskās pārbaudes attiecībā uz putnu gripu veic 20 no vienas ražošanas vienības mājputniem vai citiem nebrīvē turētiem putnu izlases veidā ņemtiem asins paraugiem:

a)

vismaz reizi sešos mēnešos audzēšanas laikā, kad mājputnu vai citu nebrīvē turētu putnu ļoti patogēnās putnu gripas (APPG) uzliesmojumi iepriekšējos sešos mēnešos attiecīgās dalībvalsts teritorijā nav apstiprināti;

b)

vismaz reizi trīs mēnešos, ja ir apstiprināts APPG uzliesmojums mājputnu vai citu nebrīvē turētu putnu vidū iepriekšējo sešu mēnešu laikā attiecīgās dalībvalsts teritorijā;

c)

ja nodalījums atrodas zonā ar pārvietošanas ierobežojumiem putnu gripas uzliesmojuma dēļ saskaņā ar Kopienas tiesību aktiem vienas nedēļas laikā pēc uzliesmojuma un vismaz ik pēc 21 dienas. Turklāt un neskarot īpašus Kopienas tiesību aktu noteikumus, uzraudzības plāns jāatjaunina un tajā jāietver uzlabota klīniskā uzraudzība un aktīva virusoloģiskā uzraudzība, kas jāveic vienas nedēļas laikā pēc uzliesmojuma un vismaz ik pēc 21 dienas, izmantojot:

i)

20 trahejas/orofaringālas uztriepju paraugus un 20 kloākas uztriepju paraugus, kas izlases veidā ņemti no mājputniem vai citiem nebrīvē turētiem putniem vienā ražošanas vienībā; un

ii)

paraugus, kas ņemti no pieciem slimiem vai mirušiem putniem, ja tādus atrod.

5.

Agrīnā brīdināšanas sistēma, kas paredzēta 5. panta 2. punkta a) apakšpunktā pamatojas uz rakstisku protokolu, kas nosaka ziņošanas procedūras. Tā jo īpaši ir pielāgota dažādu sugu mājputniem vai citiem nebrīvē turētiem putniem un to attiecīgajai jutībai pret putnu gripu, un tā:

a)

nosaka darbības līmeņus, piemēram, mirstība ir vienāda ar vai lielāka nekā noteiktais slieksnis, ievērojami samazināts barības un/vai ūdens patēriņš un/vai olu ražošana, uzvedības izmaiņas vai citi attiecīgie rādītāji;

b)

apraksta veicamās darbības;

c)

ietver atbildīgo darbinieku sarakstu, kuriem ir jāpaziņo.