29.4.2008   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 115/41


KOMISIJAS LĒMUMS

(2008. gada 25. aprīlis),

ar kuru groza Komisijas Lēmumu 2006/133/EK, ar ko dalībvalstīm pieprasa veikt īslaicīgus papildu pasākumus pret Bursaphelenchus xylophilus (Steiner et Buhrer) Nickle et al. (priedes koksnes nematode) izplatību tajās Portugāles teritorijās, kurās iespējama tās izplatība

(izziņots ar dokumenta numuru K(2008) 1580)

(2008/340/EK)

EIROPAS KOPIENU KOMISIJA,

ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu,

ņemot vērā Padomes 2000. gada 8. maija Direktīvu 2000/29/EK par aizsardzības pasākumiem pret tādu organismu ievešanu, kas kaitīgi augiem vai augu produktiem, un pret to izplatību Kopienā (1), un jo īpaši tās 16. panta 3. punktu,

tā kā:

(1)

Saskaņā ar Komisijas 2006. gada 13. februāra Lēmumu 2006/133/EK, ar ko dalībvalstīm pieprasa veikt īslaicīgus papildu pasākumus pret Bursaphelenchus xylophilus (Steiner et Buhrer) Nickle et al. (priedes koksnes nematode – PKN) izplatību tajās Portugāles teritorijās, kurās iespējama tās izplatība (2), Portugāle ir veikusi pasākumus pret priedes koksnes nematodes izplatību.

(2)

Portugāle ir nosūtījusi Komisijai ziņojumu par minēto pasākumu īstenošanu 2007. gadā, kas liecina, ka PKN nav izplatījusies ārpus norobežotajiem rajoniem, tomēr ir joprojām izplatīta minētajos rajonos.

(3)

Augu veselības pastāvīgā komiteja 2007. gada 26.–27. novembra sanāksmē vērtēja Portugāles īstenotos pasākumus. Tika secināts, ka Lēmumā 2006/133/EK plānotais inficēšanās līmeņa samazinājums norobežotajos rajonos pilnībā vēl nav panākts.

(4)

Tāpēc Portugālei jāturpina īstenot minētos pasākumus kā apkarošanas plānu līdz 2012. gada 31. martam, proti, reālajam termiņam, kurā var panākt progresu PKN kontrolē.

(5)

Lai paaugstinātu minēto pasākumu efektivitāti atsevišķu uzliesmojumu gadījumos norobežotā rajona buferzonā, buferzonā ir jāizveido “perēkļa zona”, kurā iznīcina uzņēmīgus augus. Ap perēkļa zonu jābūt zonai, kurā uzņēmīgus augus pastāvīgi pārbauda (“drošības zona”).

(6)

Prasībām tās uzņēmīgās koksnes pārvadājumiem, kas ir koka iepakojuma materiāli ar izcelsmi norobežotā zonā, jāatbilst FAO Starptautiskajam fitosanitāro pasākumu standartam Nr. 15 “Vadlīnijas, pēc kurām regulējami starptautiskajā tirdzniecībā izmantojami koka iepakojuma materiāli”.

(7)

Tāpēc attiecīgi ir jāgroza Lēmums 2006/133/EK.

(8)

Šajā lēmumā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Augu veselības pastāvīgās komitejas atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Lēmumu 2006/133/EK groza šādi.

1)

Lēmuma 2. pantu aizstāj ar šādu:

“2. pants

Portugāle nodrošina, ka līdz 2012. gada 31. martam ir izpildīti pielikumā paredzētie nosacījumi attiecībā uz uzņēmīgu koksni, mizu un augiem, kas jāpārvieto Portugāles norobežotajos rajonos, kuri jānosaka saskaņā ar 5. pantu, vai no tiem uz citiem rajoniem Portugālē, vai arī uz citām dalībvalstīm.

Līdz 2012. gada 31. martam Portugāle īsteno slimības izskaušanas plānu, lai kontrolētu PKN izplatību ar mērķi apkarot kaitīgos organismus. Šajā plānā jāiekļauj sīki izstrādāti pasākumi norobežotajos rajonos, lai uzraudzītu zināmas augu sugas, kas Portugāles apstākļos ir īpaši uzņēmīgas pret PKN. Šo plānu pārskata ik gadu līdz 31. decembrim.”

2)

4. panta otrajā daļā vārdus “līdz 2006. gada 15. decembrim un 2007. gada 15. decembrim” aizstāj ar vārdiem “ik gadu līdz 15. decembrim”.

3)

Lēmuma 2006/133/EK pielikumu groza saskaņā ar šā lēmuma pielikumu.

2. pants

Šis lēmums ir adresēts dalībvalstīm.

Briselē, 2008. gada 25. aprīlī

Komisijas vārdā

Komisijas locekle

Androulla VASSILIOU


(1)  OV L 169, 10.7.2000., 1. lpp. Direktīvā jaunākie grozījumi izdarīti ar Komisijas Direktīvu 2007/41/EK (OV L 169, 29.6.2007., 51. lpp.).

(2)  OV L 52, 23.2.2006., 34. lpp.


PIELIKUMS

Lēmuma 2006/133/EK pielikumu groza šādi.

1.

1. punkta e) apakšpunktu aizstāj ar šādu tekstu:

“e)

uzņēmīgai koksnei iepakojuma kastu, kārbu, redeļu kastu, paliktņu un līdzīgu iepakojumu, paliktņu, kastu paliktņu un citu kravu paliktņu, paliktņu apmaļu formā neatkarīgi no to izmantošanas, pārvadājot jebkurus priekšmetus, jāatbilst apstiprinātiem pasākumiem, kā paredzēts FAO Starptautiskajā fitosanitāro pasākumu standartā Nr. 15 “Vadlīnijas, pēc kurām regulējami starptautiskajā tirdzniecībā izmantojami koka iepakojuma materiāli”. Uz tās jānorāda zīme, kas ļauj identificēt, kur un kas ir veicis apstrādi, vai arī jāpievieno minētā auga pase, kas apliecina veiktos pasākumus.”

2.

2. punkta a) apakšpunktu aizstāj ar šādu tekstu:

“a)

Ar uzņēmīgiem augiem rīkojas šādi.

i)

Uzņēmīgus augus, kas aug tādās vietās vai to tiešā tuvumā, kurās, iestājoties pēdējam pilnam veģetācijas ciklam, nav novēroti PKN simptomi un oficiālo pārbaužu laikā nav konstatētas PKN pazīmes jeb simptomi, izvedot no augšanas vietas, tiem pievieno minēto auga pasi;

ii)

uzņēmīgus augus, kas aug tādās vietās vai to tiešā tuvumā, kurās, iestājoties pēdējam pilnam veģetācijas ciklam, ir konstatēta PKN, vai ja tos skārusi PKN, neizved no augšanas vietas un iznīcina sadedzinot;

iii)

uzņēmīgus augus, kas aug mežos, publiskos vai privātos dārzos, kurus skārusi priedes koksnes nematode, vai kuros redzamas slimības pazīmes, vai kas atrodas aizsardzības teritorijās:

ja konstatācija notikusi laikā no 1. novembra līdz 1. aprīlim, izcērt minētajā periodā,

ja konstatācija notikusi laikā no 2. aprīļa līdz 31. oktobrim, izcērt nekavējoties,

ja saskaņā ar 5. panta noteikumiem uzņēmīgie augi atrodas norobežotā rajona buferzonās, visos gadījumos pārbauda PKN klātbūtni. Ja klātbūtni apstiprina, inficētos augus un visus uzņēmīgus augus 50 m rādiusā ap inficētiem augiem un jebkurā gadījumā rādiusā, kas aptver vismaz desmit uzņēmīgus augus, iznīcina (perēkļa zona). Visus uzņēmīgus augus vismaz 50 m rādiusā ap perēkļa zonu oficiāli pārbauda reizi divos mēnešos vismaz vienu gadu pēc inficēto augu iznīcināšanas (drošības zona). Ja šajā periodā zonā konstatē PKN klātbūtni, norobežoto rajonu maina saskaņā ar 5. panta pirmo daļu;”

3.

2. punkta e) apakšpunktā ievadteikumu aizstāj ar šādu tekstu:

“e)

Uzņēmīgu koksni atkritumu veidā, kas rodas izciršanas laikā, oficiālā uzraudzībā sadedzina tam piemērotās vietās vai šķeldo gabalos, kas nav biezāki un platāki par 3 cm, un atstāj uz vietas:”.

4.

2. punkta g) apakšpunktu aizstāj ar šādu tekstu:

“g)

uzņēmīgai koksnei iepakojuma kastu, kārbu, redeļu kastu, paliktņu un līdzīgu iepakojumu, paliktņu, kastu paliktņu un citu kravu paliktņu, paliktņu apmaļu, kravas stiprinājumu, starpliku un balstu formā, tostarp tādai, kas nav saglabājusi savu dabīgi apaļo virsmu, jāatbilst apstiprinātiem pasākumiem, kā paredzēts I pielikumā FAO Starptautiskajā fitosanitāro pasākumu standartā Nr. 15 “Vadlīnijas, pēc kurām regulējami starptautiskajā tirdzniecībā izmantojami koka iepakojuma materiāli”.”