17.7.2007   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 185/31


PADOMES VIENOTĀ RĪCĪBA 2007/501/KĀDP

(2007. gada 16. jūlijs)

par sadarbību ar Āfrikas Terorisma pētījumu un pētniecības centru saistībā ar Eiropas Savienības pretterorisma stratēģijas īstenošanu

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienību un jo īpaši tā 14. pantu,

tā kā:

(1)

Eiropadome 2005. gada 15. decembrī pieņēma Eiropas Savienības pretterorisma stratēģiju, īpaši paredzot attīstīt sadarbību ar partneriem ārpus Eiropas Savienības, lai novērstu un apkarotu terorismu.

(2)

Eiropadome 2005. gada 15. decembrī pieņēma stratēģiju “Eiropas Savienība un Āfrika: ceļā uz stratēģisku partnerību”, kurā Eiropas Savienība apņemas atbalstīt Āfrikas valstu centienus terorisma apkarošanā.

(3)

Āfrikas Savienība 2002. gada 14. septembrī apstiprināja Rīcības plānu par terorisma novēršanu un apkarošanu Āfrikā, īpaši paredzot izveidot Āfrikas Terorisma pētījumu un pētniecības centru (CAERT).

(4)

Āfrikas Savienība izveidoja CAERT2004. gada 13. oktobrī. Tā uzdevums ir izvērtēt terorisma draudus Āfrikā un veicināt Āfrikas valstu sadarbību cīņā pret terorismu. Tas vēlas saņemt Eiropas atbalstu.

(5)

Dažās Āfrikas valstīs terorisma draudi pieaug un rada aizvien lielākas briesmas gan tām, gan arī Eiropas Savienībai.

(6)

Pretterorisma cīņas efektivitāti Āfrikā kavē daži vietēji trūkumi, īpaši iestāžu organizācijas jomā,

IR PIEŅĒMUSI ŠO VIENOTO RĪCĪBU.

1. pants

Mērķis

Šīs vienotās rīcības mērķis ir sniegt Eiropas Savienības atbalstu Āfrikas Savienības dalībvalstīm, lai uzlabotu to rīcībspēju organizāciju cīņā pret terorismu saistībā ar Eiropas Savienības pretterorisma stratēģijas pasākumiem, kas šajā jomā veicina partnerību ar valstīm ārpus Eiropas Savienības, it īpaši ar starptautiskām organizācijām. Ar šo vienoto rīcību Eiropas Savienība arī cenšas stiprināt sadarbību starp Āfrikas Savienības valstīm terorisma apkarošanas jomā, it īpaši informācijas apmaiņas ceļā.

2. pants

Projekta apraksts

Šīs vienotās rīcības nolūkā Eiropas Savienība sniegs finansiālu atbalstu CAERT, lai īstenotu še turpmāk izklāstīto projektu, kura mērķis ir uzlabot Āfrikas valstu pretterorisma pasākumu efektivitāti.

Ar šo projektu paredz veikt revīzijas misijas attiecībā uz valstu pasākumiem terorisma apkarošanā un sniegt reorganizācijas ieteikumus Āfrikas Savienības dalībvalstīs. Šo misiju pamatā būs ar CAERT palīdzību izstrādāts rīcības plāns, un Eiropas Savienība ar to iepazīstinās sagatavošanās seminārā Adisabebā, kurā piedalīsies visas Āfrikas Savienības valstis.

Minētā projekta apraksts ir sīki izklāstīts pielikumā.

3. pants

Īstenošana

1.   Prezidentvalsts, kurai palīdz Padomes ģenerālsekretārs/Augstais pārstāvis KĀDP lietās (ĢS/AP), ir atbildīga par šīs vienotās rīcības īstenošanu. Komisija ir pilnībā iesaistīta.

2.   2. pantā minētā projekta tehniskā īstenošana ir uzticēta CAERT, veicot šo misiju ĢS/AP pārraudzībā. Ar šādu mērķi ĢS/AP veic vajadzīgos pasākumus ar CAERT.

4. pants

Finanšu noteikumi

1.   Bāzes finansējums 2. pantā minētā projekta īstenošanai ir 665 000 EUR, un to segs no Eiropas Kopienu 2007. gada vispārējā budžeta.

2.   Par izdevumu pārvaldi atbild Komisija saskaņā ar Eiropas Kopienas procedūrām un noteikumiem, ko piemēro Eiropas Kopienu vispārējam budžetam.

3.   Komisija uzrauga 2. punktā paredzēto izdevumu pareizu pārvaldi, un šie izdevumi būs subsīdiju veidā. Lai tas varētu notikt, Komisija noslēgs finansēšanas nolīgumu ar CAERT. Finansēšanas nolīgumā paredz, ka CAERT nodrošina Eiropas Savienības ieguldījuma pilnīgu pārskatāmību atkarībā no tā apjoma.

4.   Komisija cenšas noslēgt 3. punktā paredzēto finansēšanas nolīgumu cik drīz vien iespējams pēc šīs vienotās rīcības stāšanās spēkā. Tā dara Padomei zināmu informāciju par jebkādām grūtībām šajā procesā, kā arī finansēšanas nolīguma noslēgšanas datumu.

5. pants

Informācija un novērtējums

Prezidentvalsts, kam palīdz ĢS/AP, pamatojoties uz regulāri sastādītiem CAERT ziņojumiem, atskaitās Padomei par šīs vienotās rīcības īstenošanu. Padomei sniegtajos ziņojumos iekļauj 2. pantā paredzētā projekta novērtējumu. Komisija pilnībā iesaistās un sniedz informāciju par šīs vienotās rīcības īstenošanas finansiālajiem aspektiem.

6. pants

Saskaņotība un sadarbība

Padome un Komisija, katra saskaņā ar savām pilnvarām nodrošina šīs vienotās rīcības īstenošanas konsekvenci ar citām Kopienas uz ārieni vērstām darbībām atbilstīgi Līguma par Eiropas Savienību 3. panta otrajai daļai. Padome un Komisija šajā nolūkā sadarbojas.

7. pants

Spēkā stāšanās un darbības termiņš

Šī vienotā rīcība stājas spēkā tās pieņemšanas dienā. Tā zaudē spēku astoņpadsmit mēnešus pēc tam, kad Komisija ar CAERT ir noslēgusi 4. panta 3. punktā minēto finansēšanas nolīgumu, vai 2008. gada 16. jūlijā, ja līdz tam nav noslēgts finansēšanas nolīgums.

8. pants

Publicēšana

Šo vienoto rīcību publicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Briselē, 2007. gada 16. jūlijā.

Padomes vārdā —

priekšsēdētājs

J. SILVA


PIELIKUMS

Eiropas Savienības atbalsta rīcība Āfrikas Savienības cīņā pret terorismu

Rīcības apraksts

Konvencija par terorisma novēršanu un apkarošanu, ko Āfrikas Savienības Organizācijas (ĀSO) dalībvalstis parakstīja 1999. gada 14. jūlijā Alžīrā, ir pirmais īpašais instruments pretterorisma cīņā visa Āfrikas kontinenta mērogā.

Šajā konvencijā iekļauta terorisma definīcija (1), pienākums valsts tiesību aktos noteikt terora aktus kā noziegumus, saistības neatbalstīt teroristu darbību, valstu savstarpējs pienākums sadarboties pretterorisma cīņā informācijas apmaiņas veidā, noteikumi par teroristu izdošanu un ārvalstu iestāžu veiktas juridiskas izmeklēšanas atvieglošanu attiecīgas valsts teritorijā.

Uz šī pamata Āfrikas Savienība (ĀS), par ko 2001. gadā pārtapa ĀSO, 2002. gada 14. septembrī Alžīrā apstiprināja Rīcības plānu par terorisma novēršanu un apkarošanu Āfrikā, ar ko paredz īstenot ĀSO Konvenciju ar konkrētu rīcību.

Rīcības plānā, konkrēti tā H sadaļā, paredz izveidot Āfrikas Terorisma pētījumu un pētniecības centru (CAERT), kura pienākumos ir nodarboties ar apmācību, veikt pētījumus terorisma jomā, izveidot datu bāzu sistēmu informācijas apkopošanai, apmaiņai un analīzei, kā arī veikt uzraudzības un brīdinājuma darbu terorisma jomā. Centram katrā valstī ir korespondētājiestāde, ko nosauc par “kontaktpunktu”.

Projekta saturs

Eiropas Savienības (ES) atbalsts ĀS pretterorisma cīņai izpaužas pakāpeniski, ļaujot apzināt sadarbības vajadzības un šādas rīcības papildu vērtību.

CAERT 2007. gada otrajā pusgadā rīkos kopēju semināru Adisabebā, lai sniegtu Āfrikas valstīm priekšlikumu ar Eiropas piedāvājumu novērtēt Āfrikas valstu pretterorisma cīņas pasākumus un sniegt reorganizācijas ieteikumus. Semināra laikā iepazīstinās ar rīcības plānu. Tā rezultātā ieinteresētās valstis varēs izteikt vēlmi piedalīties šī plāna īstenošanā, uzņemot savā teritorijā revīzijas misiju. Plānā paredz īstenot revīzijas misijas, lai uzlabotu pretterorisma cīņas organizēšanu Āfrikā.

Otrajā posmā tajās valstīs, kuras to semināra noslēgumā būs lūgušas, veiks novērtējuma misijas attiecībā uz ĀS valstu vietējo rīcībspēju pretterorisma cīņas jomā. Revīzijas darba grupas uz vietas novērtēs valstu rīcībspēju pretterorisma cīņā, lai piedāvātu uzlabojumus, kurus iekļauj misijas vadītāja sagatavotā ziņojumā, ko pēc tam iesniedz CAERT, kura uzdevums savukārt būs to nosūtīt Padomei izplatīšanai dalībvalstīs.

Trešajā posmā, pamatojoties uz šo novērtējumu, CAERT (ar ES piekrišanu) piedāvās sniegt ieteikumus valstīm, kurās notika revīzija, un to pienākums būs saņemtos secinājumus īstenot.

Vienotās rīcības īstenošanas noteikumi

CAERT, saņemot KĀDP finansējumu, uzņemas būtisku lomu šīs vienotās rīcības īstenošanā. CAERT uzņemsies organizēt semināru Adisabebā, nodrošinās pastāvīgu saziņu ar valstīm, kuras pieņēmušas rīcības plānu ar mērķi veikt revīzijas misijas, pārvaldīs šo misiju darbību un finanses un būs to koordinators. ES dalībvalstīm regulāri dara zināmu šīs kopējās rīcības īstenošanas gaitu, kas notiks astoņpadsmit mēnešu laikposmā.

2007. gada otrajā semestrī ĀS galvenajā mītnē Adisabebā notiks seminārs, kurā piedalīsies pa diviem pārstāvjiem no 53 ĀS valstīm, no Marokas, no Apvienoto Nāciju Organizācijas pretnarkotiku un noziedzības apkarošanas biroja (ONUDC), no CAERT un no katras ES dalībvalsts, kā arī ES pretterorisma koordinators. Šie pārstāvji būs augsta līmeņa eksperti un augsta līmeņa ierēdņi.

Semināru atklās ĀS pārstāvis, un tajā uzstāsies arī pārstāvji no:

CAERT – par terorisma draudu novērtējumu;

ONUDC – par starptautiskām konvencijām;

Eiropas koordinators – par Eiropas politiku cīņā pret terorismu;

Eiropas valstu pārstāvji – par valstu koordinācijas vienībām pretterorisma cīņā;

ĀS pārstāvji.

Semināra noslēgumā nāks klajā ar ES iepriekš izstrādātu rīcības plānu, lai ieinteresētām valstīm piedāvātu revīzijas misijas attiecībā uz pretterorisma cīņu un reorganizācijas ieteikumiem.

No semināra provizoriskā budžeta segs 53 ĀS valstu, Marokas, Eiropas valstu un starptautisku organizāciju pārstāvju ceļa un uzturēšanās izdevumus, kā arī semināra sagatavošanas un tā loģistikas darba izdevumus. Semināra darba valodas būs ĀS valodas: angļu, franču, arābu un portugāļu valoda.

Semināra noslēgumā Āfrikas valstis izteiks savu vēlmi uzņemt vai neuzņemt revīzijas misiju. Revīzijas darba grupu sastāvā būs divi speciālisti no ES dalībvalstīm, kā arī viens CAERT loceklis. Revīzijas darba grupām vajadzētu būt brīvai piekļuvei visai attiecīgai informācijai un to mērķis būs novērtēt katras valsts pretterorisma pasākumus. Savas misijas noslēgumā revīzijas darba grupas sagatavo ziņojumus ar ieteikumiem. Ja to valstu varas iestādes, kurās notikusi revīzija, tos pieņem, tās šos ieteikumus īsteno CAERT pārraudzībā.


(1)  Minētās Konvencijas 1. panta 3. punktā “terora akts” definēts kā “jebkura rīcība vai tās drauds, ar ko pārkāpj Puses valsts krimināltiesību aktus un kas var apdraudēt kādas personas vai personu grupas dzīvību, fizisko veselību, brīvību un kas rada vai var radīt kaitējumu privātam vai sabiedriskam īpašumam, dabas resursiem, videi vai kultūras mantojumam un izdarīts ar nolūku:

i)

iebiedēt, izraisīt terora situāciju, piespiest, izdarīt spiedienu vai likt jebkurai valdībai, organizācijai, iestādei, iedzīvotājiem vai to grupai uzņemties kādu rīcību vai no tās atturēties, pieņemt vai atteikties no kāda īpaša stāvokļa vai rīkoties pēc zināmiem principiem; vai

ii)

traucēt sabiedrisko pakalpojumu parasto darbību, būtisku pakalpojumu sniegšanu iedzīvotājiem vai radīt iedzīvotāju vidū krīzes situāciju;

iii)

radīt kādas Puses valstī vispārējus nemierus.”

Definīcija šajā pantā attiecas arī konkrēti uz terorisma finansēšanu, līdz ar “jebkādu veicināšanu, finansēšanu, sniegtu ieguldījumu, pavēli, palīdzību, provocēšanu, pamudinājumu, mēģinājumu, draudiem, konspirāciju, organizāciju vai apgādi attiecībā uz jebkuru personu ar nolūku veikt jebkuru no [iepriekšējā] punktā minētajām rīcībām.”