21.7.2007   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 190/12


PADOMES LĒMUMS

(2007. gada 10. jūlijs),

ar ko apstiprina Eiropas Atomenerģijas kopienas pievienošanos grozītajai Konvencijai par kodolmateriālu un kodoliekārtu fizisko aizsardzību

(2007/513/Euratom)

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Eiropas Atomenerģijas kopienas dibināšanas līgumu, un jo īpaši tā 101. panta otro daļu,

ņemot vērā Komisijas priekšlikumu,

tā kā:

(1)

Eiropas Atomenerģijas kopienas dibināšanas līguma (Euratom līguma) 2. panta e) punktā noteikts, ka Eiropas Atomenerģijas kopiena (“Kopiena”), izmantojot attiecīgu uzraudzību, nodrošina to, ka kodolmateriālus izmanto tikai tiem mērķiem, kam tie paredzēti.

(2)

Konvencija par kodolmateriālu fizisko aizsardzību (CPPNM) ir pieņemta 1979. gadā un stājusies spēkā 1987. gadā. Kopš 2006. gada 27. jūnijaCPPNM dalībnieces ir 118 valstis un Kopiena. Visas dalībvalstis ir CPPNM dalībnieces.

(3)

Saskaņā ar CPPNM 20. pantu 2005. gada 4. jūlijāIAEA aizgādībā tika sasaukta grozījumu konference. Komisija 2005. gada 8. jūlijā Kopienas vārdā parakstīja Nobeiguma aktu par CPPNM grozījumiem.

(4)

Eiropas Kopienu Tiesa (“Tiesa”) (1) ir pieņēmusi nolēmumu, ka dalībvalstu dalība CPPNM ir saderīga ar Euratom līgumu vienīgi ar nosacījumu, ka pati Kopiena, ciktāl tas attiecas uz tās pilnvarām un jurisdikciju, ir tāda pati CPPNM dalībniece kā dalībvalstis, un ka atsevišķas CPPNM saistības, ciktāl tas skar Kopienu, var īstenot, vienīgi Kopienai un dalībvalstīm cieši sadarbojoties gan sarunu un noslēgšanas procesā, gan attiecīgo saistību izpildē.

(5)

Tiesa arī apstiprināja, ka Euratom līguma 2. panta e) punktā Kopienai dots uzdevums, izmantojot attiecīgu uzraudzību, nodrošināt to, ka kodolmateriālus neizmanto tiem neparedzētiem mērķiem, vienalga kāds arī būtu šādas atšķirīgas izmantošanas raksturs un apstākļi, kādos tā varētu notikt, un visbeidzot pati frāze “drošības pasākumi”, kas Līgumā lietota, lai raksturotu VII nodaļas noteikumus, attiecas uz plašāku darbības jomu nekā tikai kodolmateriāla izmantotāja deklarētā mērķa aizstāšana ar citu atšķirīgu mērķi. Tādējādi saskaņā ar Tiesu tas aptver arī fiziskas aizsardzības pasākumus (2). Tiesa arī norādīja savā Nolēmumā 1/78, ka noteikumi attiecībā uz kriminālvajāšanu un izdošanu ir dalībvalstu jurisdikcijā (3).

(6)

Saskaņā ar CPPNM 18. panta 4. punktu, kļūstot par konvencijas pusi, Kopienai ir jānosūta depozitāram deklarācija, norādot, kurus CPPNM pantus attiecībā uz to nepiemēro. Minētā deklarācija ir pievienota šim lēmumam.

(7)

CPPNM 7. pantā noteikts, ka katrai pusei jāpiemēro pienācīgi sodi konkrētiem noziedzīgiem nodarījumiem, ņemot vērā to smagumu. Ar to ir saprotams, ka šis noteikums ļauj pusēm lemt par nosakāmo sodu būtību, veidu un pakāpi. Jo īpaši tas neprasa, lai puses par minētajā noteikumā aprakstītajām rīcībām paredzētu kriminālsodus. Tādējādi 7. pants vismaz zināmā mērā attiecas uz Kopienu.

(8)

Tādēļ būtu jāapstiprina Kopienas pievienošanās grozītajai CPPNM,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

Vienīgais pants

Ar šo tiek apstiprināta Eiropas Atomenerģijas kopienas pievienošanās Konvencijai par kodolmateriālu un kodoliekārtu fizisko aizsardzību, kurā grozījumi izdarīti ar 2005. gada 8. jūlijā parakstīto Nobeiguma aktu.

Grozītās Konvencijas teksts un Kopienas deklarācija saskaņā ar konvencijas 18. panta 4. punktu un 17. panta 3. punktu ir pievienota šim lēmumam.

Briselē, 2007. gada 10. jūlijā

Padomes vārdā

priekšsēdētājs

F. TEIXEIRA DOS SANTOS


(1)  1978. gada 14. novembra Nolēmums 1/78, ECR 1978, 2151. lpp., jo īpaši nolēmuma pirmā rezolutīvā daļa un 34. punkts.

(2)  21. punkts.

(3)  31. punkts.


Eiropas Atomenerģijas kopienas deklarācija saskaņā ar CPPNM 18. panta 4. punktu un 17. panta 3. punktu

Pašlaik Eiropas Atomenerģijas kopienā ir šādas dalībvalstis: Beļģijas Karaliste, Bulgārijas Republika, Čehijas Republika, Dānijas Karaliste, Vācijas Federatīvā Republika, Igaunijas Republika, Īrija, Grieķijas Republika, Spānijas Karaliste, Francijas Republika, Itālijas Republika, Kipras Republika, Latvijas Republika, Lietuvas Republika, Luksemburgas Lielhercogiste, Ungārijas Republika, Maltas Republika, Nīderlandes Karaliste, Austrijas Republika, Polijas Republika, Portugāles Republika, Rumānija, Slovēnijas Republika, Slovākijas Republika, Somijas Republika, Zviedrijas Karaliste un Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotā Karaliste.

Kopiena deklarē, ka attiecībā uz to nepiemēro Konvencijas par kodolmateriālu un kodoliekārtu fizisko aizsardzību 8. līdz 13. pantu un 14. panta 2. un 3. punktu.

Turklāt saskaņā ar minētās konvencijas 17. panta 3. punktu Kopiena arī paziņo, ka – tā kā lietās, kas iesniegtas Starptautiskajā tiesā, kā puses var būt vienīgi valstis – uz Kopienu attiecas vienīgi 17. panta 2. punktā minētā šķīrējtiesas procedūra.