4.5.2005   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 115/35


KOMISIJAS LĒMUMS

(2005. gada 11. aprīlis),

ar ko nosaka ekoloģiskos kritērijus un saistītās novērtēšanas un pārbaudes prasības Kopienas ekomarķējuma piešķiršanai portatīvajiem datoriem

(izziņots ar dokumenta numuru K(2005) 1027)

(Dokuments attiecas uz EEZ)

(2005/343/EK)

EIROPAS KOPIENU KOMISIJA,

ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2000. gada 17. jūlija Regulu (EK) Nr. 1980/2000 par pārskatīto Kopienas ekoetiķetes piešķiršanas programmu (1), un jo īpaši tās 6. panta 1. punkta otro apakšpunktu,

pēc apspriešanās ar Eiropas Savienības Ekomarķējuma komiteju,

tā kā:

(1)

Atbilstoši Regulai (EK) Nr. 1980/2000 Kopienas ekomarķējumu var piešķirt ražojumam, kam ir tādas īpašības, kuru dēļ tas var būtiski uzlabot galvenos vides aspektus.

(2)

Regulā (EK) Nr. 1980/2000 paredzēts atbilstīgi ražojumu grupām noteikt īpašus ekomarķējuma kritērijus, pamatojoties uz Eiropas Savienības Ekomarķējuma komitejas izstrādātajiem kritērijiem.

(3)

Tajā arī paredzēts, ka ekomarķējuma kritērijus, kā arī ar tiem saistītās novērtēšanas un pārbaudes prasības nepieciešams pārskatīt laikus pirms katrai ražojumu grupai noteikto kritēriju spēkā esamības termiņa beigām.

(4)

Lai atspoguļotu tirgus attīstību, ir lietderīgi pārskatīt ekoloģiskos kritērijus, kuri ir noteikti Komisijas 2001. gada 28. augusta Lēmumā 2001/687/EK par ekoloģisko kritēriju noteikšanu Kopienas ekomarķējuma piešķiršanai portatīvajiem datoriem (2).

(5)

Turklāt, lai precizētu tās iekārtas, kas aprīkotas ar skārienekrāna klaviatūru, kuras ir iekļaujamas šajā ražojumu grupā, un izslēgtu tos ražojumus, kuru galvenā izmantošana nav skaitļošana, ir nepieciešams grozīt ražojumu grupas definīciju, kas minēta šajā lēmumā.

(6)

Tāpēc skaidrības labad Lēmums 2001/687/EK ir jāaizstāj.

(7)

Pārskatītajiem ekoloģiskajiem kritērijiem un saistītajām novērtēšanas un pārbaudes prasībām ir jābūt spēkā četrus gadus.

(8)

Tāpēc ražotājiem, kuru ražojumiem pirms šā lēmuma paziņošanas datuma ir bijis piešķirts ekomarķējums vai kuri ir iesnieguši pieteikumu ekomarķējuma saņemšanai pirms šā datuma, ir piešķirams pārejas periods, kas nepārsniedz 12 mēnešus, lai tiem būtu pietiekami ilgs laiks savus ražojumus pielāgot tā, lai tie atbilstu pārskatītajiem kritērijiem un prasībām.

(9)

Šajā lēmumā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar atzinumu, ko sniegusi komiteja, kura izveidota atbilstoši Regulas (EK) Nr. 1980/2000 17. pantam,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Ražojumu grupā “portatīvie datori” ietilpst visi datori, kurus var lietot daudzās atrašanās vietās un kas sastāv no vienā korpusā apvienota sistēmas bloka, displeja un klaviatūras, un kas ir paredzēti vieglai pārvadāšanai starp atrašanās vietām un ir izmantojami ar iekšējo bateriju.

Šajā ražojumu grupā iekļauj iekārtas ar skārienekrāna klaviatūru.

Ražojumus, kuru galvenā izmantošana nav skaitļošana, izslēdz.

2. pants

Lai portatīvajiem datoriem piešķirtu Kopienas ekomarķējumu saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 1980/2000, iekārtai pēc klasifikācijas jāatbilst ražojumu grupai “portatīvie datori” un jāatbilst ekoloģiskajiem kritērijiem, kas izklāstīti šā lēmuma pielikumā.

3. pants

Ekoloģiskie kritēriji ražojumu grupai “portatīvie datori”, kā arī saistītās novērtēšanas un pārbaudes prasības ir spēkā līdz 2009. gada 30. aprīlim.

4. pants

Administratīviem mērķiem ražojumu grupai “portatīvie datori” piešķir kodu “018”.

5. pants

Lēmumu 2001/687/EK atceļ.

6. pants

Ekomarķējumus, kas ir piešķirti pirms šā lēmuma paziņošanas datuma attiecībā uz ražojumiem, kas ietilpst ražojumu grupā “portatīvie datori”, drīkst izmantot līdz 2006. gada 31. martam.

Ja pirms šā lēmuma paziņošanas datuma ir iesniegti pieteikumi ekomarķējuma piešķiršanai attiecībā uz ražojumiem, kas ietilpst ražojumu grupā “portatīvie datori”, šiem ražojumiem drīkst piešķirt ekomarķējumu saskaņā ar nosacījumiem, kas minēti Lēmumā 2001/687/EK. Šādos gadījumos ekomarķējumu drīkst lietot līdz 2006. gada 31. martam.

7. pants

Šis lēmums ir adresēts dalībvalstīm.

Briselē, 2005. gada 11. aprīlī

Komisijas vārdā

Komisijas loceklis

Stavros DIMAS


(1)  OV L 237, 21.9.2000., 1. lpp.

(2)  OV L 242, 12.9.2001., 11. lpp.


PIELIKUMS

SISTĒMA

Lai portatīvajam datoram (turpmāk “ražojums”) piešķirtu ekomarķējumu, tam jāietilpst ražojumu grupā, kas definēta 1. pantā, un jāatbilst šā pielikuma kritērijiem, iesniedzot pieteikumu, jābūt veiktiem testiem, kā norādīts kritērijos. Testēšanu veic laboratorijās, kas atbilst EN ISO 17025 standartā noteiktajām vispārīgajām prasībām. Attiecīgajā gadījumā var izmantot citas testu metodes, ja to līdzvērtīgumu ir akceptējusi kompetentā iestāde, kas izskata pieteikumu. Ja testi nav minēti vai ja tie ir minēti kā izmantojami pārbaudē vai uzraudzībā, kompetentajām iestādēm būtu attiecīgā gadījumā jāpaļaujas uz deklarācijām un dokumentāciju, ko sniedz pretendents, un/vai uz neatkarīgām pārbaudēm.

Kompetentajām iestādēm, izskatot pieteikumus un uzraugot atbilstību šajā pielikumā noteiktajiem kritērijiem, ir ieteicams ņemt vērā atzītu vides vadības sistēmu ieviešanu, piemēram, EMAS vai ISO 14001. (Piezīme: šādas vadības sistēmas nav obligāti jāievieš.)

EKOLOĢISKIE KRITĒRIJI

1.   Enerģijas taupīšana

Portatīvais dators ir aprīkots ar viegli aizsniedzamu ieslēgšanas- izslēgšanas slēdzi.

Portatīvais dators atbilst ACPI (1) S3 miega stāvoklī (ierobežojot līdz RAM atmiņai), lai minimālais enerģijas patēriņš nebūtu lielāks par 3 vatiem. Dators spēj iziet no minētā režīma, atbildot uz komandu no:

modema,

tīkla pieslēguma,

klaviatūras vai peles darbības.

Noklusējuma režīma maiņas laiks no darbības uz ACPI S3 miega stāvoklī nav lielāks par 15 neaktivitātes minūtēm. Ražotājam jānodrošina šī funkcija.

Datoram atrodoties izslēgtā režīmā, enerģijas maksimālais patēriņš nav lielāks par 2 vatiem, ja baterija ir pilnībā uzlādēta un barošanas avots ir pievienots elektriskajam tīklam. Šajā kontekstā izslēgtais režīms ir stāvoklis, kas sasniegts, dodot komandu izslēgt datoru.

Portatīvā datora barošanas bloka maksimālais enerģijas patēriņš nav lielāks par 0,75 vatiem, ja tas pieslēgts elektriskajam tīklam, bet nav pievienots datoram.

Pretendents kompetentajai iestādei iesniedz ziņojumu, kurā apliecina, ka enerģijas patēriņš, datoram esot ACPI S3 režīmā un izslēgtā režīmā, ir izmērīts atbilstīgi procedūrai, kura paredzēta pašreizējā saprašanās memorandā attiecībā uz Energy Star  (2) datoriem. Ziņojumā norāda enerģijas patēriņu, kas izmērīts, datoram esot abos minētajos režīmos. Pretendents deklarē barošanas avota atbilstību šai prasībai.

2.   Lietošanas laika paildzināšana

Saderīgu bateriju un barošanas avotu, un klaviatūras, un tās daļu pieejamību garantē trīs gadus no datuma, kad izbeigta ražošana. Turklāt portatīvais dators atbilst šādiem kritērijiem:

dators ir projektēts tā, lai tā atmiņai var viegli piekļūt un to nomainīt,

dators ir projektēts tā, lai varētu nomainīt cieto disku un attiecīgā gadījumā CD vai DVD iekārtu.

Pretendents kompetentajai iestādei deklarē ražojuma atbilstību šīm prasībām.

3.   Dzīvsudraba saturs displejā

Plakanā displeja fona apgaismojums vidēji nesatur vairāk par 3 mg dzīvsudraba uz lampu. Personālā ciparasistenta (PDA) displejs vispār nesatur dzīvsudrabu.

Pretendents kompetentajai iestādei deklarē ražojuma atbilstību šīm prasībām.

4.   Troksnis

Portatīvā datora “deklarētais A-novērtētais skaņas intensitātes līmenis” (re lpW) saskaņā ar ISO 9296 3.2.5. punktu nepārsniedz:

3,5 B(A) dīkstāves režīmā (līdzvērtīgs 35 dB(A)),

4,0 B(A) kad darbojas cietā diska diskdzinis (līdzvērtīgs 40 dB(A)).

Pretendents kompetentajai iestādei iesniedz ziņojumu, ko sagatavojusi neatkarīga testu laboratorija, kas akreditēta saskaņā ar ISO 17025, kurā apliecina, ka akustiskās emisijas līmeņi ir izmērīti saskaņā ar ISO 7779 un deklarēti saskaņā ar ISO 9296. Ziņojumā norāda abos šajos režīmos izmērītos akustiskās emisijas līmeņus dīkstāves režīmā un, kad darbojas diskdzinis, un līmeņus deklarē saskaņā ar ISO 9296 3.2.5. punktu.

5.   Elektromagnētiskais starojums

Portatīvais dators atbilst prasībām, kas noteiktas EN50279 A kategorijai.

Pretendents kompetentajai iestādei iesniedz ziņojumu, kurā norāda ražojuma emisijas atbilstību šai prasībai.

6.   Atpakaļpieņemšana, pārstrāde un bīstamas vielas

Ražotājs bez maksas piedāvā pieņemt atpakaļ ražojumu renovācijai vai pārstrādei, kā arī jebkuras sastāvdaļas nomaiņai, izņemot pašu lietotāju piesārņotus priekšmetus (piem., izmantojot medicīnā vai kodolnozarē). Turklāt ražojums atbilst šādiem kritērijiem:

a)

viena kvalificēta persona vienatnē spēj to demontēt;

b)

ražotājs pārbauda ražojuma demontāžu un sniedz demontāžu apliecinošu ziņojumu, kas pēc pieprasījuma ir pieejams trešajām personām. Ziņojumā cita starpā apliecina, ka:

savienojumi ir viegli atrodami un pieejami,

savienojumi, cik iespējams, ir standartizēti,

savienojumi ir pieejami ar parastiem instrumentiem,

LCD monitoru fona apgaismojuma spuldzes ir viegli atdalāmas;

c)

bīstami materiāli ir atdalāmi;

d)

90 % (pēc smaguma) plastmasas un metālu materiālu apvalkā un pamatnē ir tehniski pārstrādājami;

e)

ja ir vajadzīgi marķējumi, tie ir viegli atdalāmi vai integrēti;

f)

plastmasas daļas:

nesatur ar nodomu pievienotu svinu vai kadmiju,

ir no viena polimēra vai saderīgiem polimēriem, izņemot apvalku, kas sastāv ne vairāk kā no divu veidu polimēriem, kuri ir atdalāmi,

nesatur metāliskus ieliktņus, ko nevar atdalīt viena persona, izmantojot vienkāršus rīkus;

g)

plastmasas daļas nesatur polibrombifenila (PBB) vai polibromēta difenilētera (PBDE) liesmas slāpētājus, kas uzskaitīti Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2002/95/EK (3) 4. pantā. Šai prasībai jāņem vērā sekojošie pielāgojumi un grozījumi, kas veikti šajā Direktīvā attiecībā uz deka- BDE izmantošanu.

Plastmasas daļas nesatur hlorparafīna liesmas slāpētājus ar virknes garumu 10-17 oglekļa atomi, un hlora saturs nav lielāks par 50 svara % (CAS Nr. 85535-84-8 un CAS Nr. 85535-85-9).

Pretendents kompetentajai iestādei deklarē ražojuma atbilstību šai prasībai;

h)

plastmasas daļas, kas smagākas par 25 gramiem, nesatur liesmas slāpētājus vai preparātus, kam ekomarķējuma pretendēšanas laikā piešķirts kāds no riska apzīmējumiem:

 

Bīstami veselībai:

 

R45 (var izraisīt vēzi),

 

R46 (var izraisīt pārmantojamu ģenētisku bojājumu),

 

R60 (var negatīvi ietekmēt auglību),

 

R61 (var kaitēt nedzimušam bērnam).

 

Bīstami videi:

 

R50 (ļoti toksisks ūdens organismiem),

 

R50/R53 (ļoti toksisks ūdens organismiem, var izraisīt ilgtermiņa nelabvēlīgu ietekmi ūdens vidē),

 

R51/R53 (toksisks ūdens organismiem, var izraisīt ilgtermiņa nelabvēlīgu ietekmi ūdens vidē),

 

kā definēts Padomes Direktīvā 67/548/EEK (4);

i)

plastmasas daļām ir pastāvīgs marķējums, pēc kā identificē materiālu saskaņā ar ISO 11469: 2000. Šis kritērijs neattiecas uz ekstrudētu plastmasu un plakano displeju gaismas vadiem;

j)

baterijas nesatur vairāk par 0,0001 % dzīvsudraba, 0,001 % kadmija vai 0,01 % svina no baterijas svara.

Pretendents deklarē ražojuma atbilstību šīm prasībām un iesniedz demontāžu apliecinošā ziņojuma eksemplāru kompetentajai iestādei, kas izskata pieteikumu.

Attiecībā uz kritēriju 6. punkta h) apakšpunktā, liesmas slāpētājiem, ko izmanto, ja tādus izmanto, nedrīkst būt piešķirts neviens no iepriekšminētajiem riska apzīmējumiem, un tie nedrīkst būt minēti Direktīvas 67/548/EEK 1. pielikumā vai tās turpmākajos grozījumos attiecībā uz bīstamo vielu klasifikāciju, iepakošanu un marķēšanu. Šī prasība neattiecas uz liesmas slāpētājiem, kas pēc izmantošanas maina savu ķīmisko sastāvu un vairs neietilpst nevienā iepriekšminētajā riska apzīmējumu klasifikācijā, un ja mazāk nekā 0,1 % slāpējošās vielas apstrādātajā daļā paliek tādā pašā formā, kā pirms izmantošanas. Jebkuri liesmas slāpētāji, ko izmanto plastmasas daļās >25g, ir jānorāda pieteikuma dokumentācijā, uzrādot to nosaukumu un CAS numuru.

7.   Norādījumi lietotājam

Ražojumu pārdod ar atbilstošiem norādījumiem lietotājam, kuros sniegti padomi par ražojuma pareizu izmantošanu attiecībā uz vidi, un jo īpaši:

a)

ieteikumus par enerģijas taupīšanas funkciju izmantošanu, tostarp informāciju, ka šo funkciju atcelšana var radīt lielāku enerģijas patēriņu un tādējādi palielināt ekspluatācijas izmaksas;

b)

informāciju, ka no strāvas tīkla ņemto enerģiju var samazināt līdz nullei, ja datoru atvieno no tīkla vai ja sienas kontaktu izslēdz;

c)

informāciju par garantiju un rezerves daļu pieejamību. Ja patērētājam ir lietderīgi modernizēt vai nomainīt sastāvdaļas, tad sniedz informāciju par atbilstošajām procedūrām;

d)

informāciju par faktu, ka ražojums ir radīts tā, lai nodrošinātu daļu pareizu atkārtotu izmantošanu un pārstrādi, un ka to nevajadzētu izmest;

e)

padomu, kā patērētājs var izmantot ražotāja atpakaļnodošanas piedāvājumu;

f)

informāciju par WLAN karšu atbilstošu lietošanu, lai samazinātu ar drošību saistīto risku;

g)

informāciju, ka ražojumam ir piešķirts ES ekomarķējums, un īsu paskaidrojumu, ko tas nozīmē, ar norādījumu, ka plašāka informācija par ekomarķējumu ir atrodama mājas lapā (http://europa.eu.int/ecolabel).

Pretendents deklarē ražojuma atbilstību šīm prasībām un iesniedz lietošanas norādījumu eksemplāru kompetentajai iestādei, kas izvērtē pieteikumu.

8.   Iepakojums

Iepakojums atbilst šādām prasībām:

a)

Visas iepakojuma sastāvdaļas ir viegli sadalāmas ar rokām atsevišķos materiālos, lai atvieglotu pārstrādi;

b)

ja izmantots kartona iepakojums, tā sastāvā jābūt vismaz 80 % otrreizējām izejvielām.

Novērtēšana un pārbaude: pretendents deklarē ražojuma atbilstību šai prasībai un saskaņā ar pieteikumu iesniedz iepakojuma paraugu(-us) kompetentajai iestādei, kas piešķir ekomarķējumu.

9.   Informācija uz ekomarķējuma

Ekomarķējuma 2. ailē iekļauj šādu tekstu:

samazināts enerģijas patēriņš,

projektēts, lai atvieglotu pārstrādi,

samazināts trokšņu līmenis.

Pretendents kompetentajai iestādei deklarē ražojuma atbilstību šai prasībai un iesniedz tādu ekomarķējuma eksemplāru, kāds tas parādīsies uz iesaiņojuma un/vai ražojuma un/vai pavaddokumentos.


(1)  Uzlabotā konfigurācijas un barošanas bloka saskarne (saskarne ACPI).

(2)  Kā noteikusi Amerikas Savienoto Valstu Vides aizsardzības aģentūra interneta mājas lapā: http://www.energystar.gov/index.cfm?c=computers.pr_crit_computers

(3)  OV L 37, 13.2.2003., 19. lpp.

(4)  OV L 196, 16.8.1967., 1. lpp.