32001R2375



Oficiālais Vēstnesis L 321 , 06/12/2001 Lpp. 0001 - 0005


Padomes Regula (EK) Nr. 2375/2001

(2001. gada. 29. novembris),

ar kuru groza Komisijas Regulu (EK) Nr. 466/2001, ar ko nosaka atsevišķu piesārņotāju maksimālos pieļaujamos līmeņus pārtikas produktos

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu,

ņemot vērā Padomes Regulu (EK) Nr. 315/93, ar ko nosaka Kopienas procedūras attiecībā uz piesārņotājiem pārtikā [1], un jo īpaši tās 2. panta 3. punktu,

ņemot vērā Komisijas priekšlikumu,

tā kā:

(1) Komisijas Regula (EK) Nr. 466/2001 [2] paredz noteikumu, ka pārtikas produktiem, tos laižot tirgū, nebūtu jāsatur augstāki piesārņotāju līmeņi par tiem, kas noteikti minētajā regulā.

(2) Termins "dioksīni" attiecas uz 75 polihlordinenzo-p-dioksīnam ("PCDD") radniecīgu vielu un 135 polihlordibenzofurānam ("PCDF") radniecīgu vielu grupu, kurā 17 vielas ir apskatāmas no toksikoloģiskā viedokļa. Vistoksiskākā radniecīgā viela ir 2,3,7,8-tetrahlordibenzo-p-dioksīns (TCDD), ko Starptautiskā Vēža izpētes aģentūra un citas cienījamas starptautiskas organizācijas klasificē kā pazīstamu cilvēkam kancerogēnu vielu. Pārtikas zinātniskā komiteja ("SCF") atbilstīgi Pasaules veselības organizācijas ("PVO") atzinumiem secināja, ka dioksīnu kancerogēnā iedarbība neiestājas, ja to līmenis ir zemāks par noteiktu slieksni. Cita kaitīga ietekme, piemēram, endometrioze, neiroloģiskas dabas uzvedības traucējumi un imunitāti vājinoša iedarbība, parādās pie daudz zemāka līmeņa, un tālab to uzskata par svarīgu pieļaujamās devas noteikšanā.

(3) Polihlordifenili ("PCB") ir 209 dažādu radniecīgo vielu grupa, ko var iedalīt divās grupās atbilstīgi minēto vielu toksikoloģiskajām īpašībām: 12 radniecīgajām vielām ir dioksīniem analoģiskas toksikoloģiskās īpašības, un tālab tās bieži apzīmē kā "dioksīnu tipa polihlordifenilus". Pārējiem polihlordifeniliem nav dioksīniem līdzīga toksicitāte, bet ir atšķirīgs toksikoloģiskās iedarbības raksturojums.

(4) Katrai dioksīniem vai dioksīnu tipa polihlordifeniliem radniecīgai vielai ir atšķirīgs toksicitātes līmenis. Lai varētu novērtēt šo dažādo radniecīgo vielu toksicitāti un veicināt riska novērtējumu un reglamentējošu kontroli, ir ieviests toksicitātes ekvivalences koeficienta ("TEF") jēdziens. Tas nozīmē, ka analītiskos rezultātus attiecībā uz visām 17 dioksīniem radniecīgām vielām un 12 dioksīnu tipa polihlordifeniliem radniecīgām vielām izsaka kā atsevišķu izrēķināmu vienību: "koncentrācija, kas izteikta tetrahlordibenzo-p-dioksīna toksicitātes ekvivalentos" (TEQ).

(5) Dioksīni un polihlordifenili ir ļoti izturīgi pret ķīmisku un bioloģisku noārdīšanos un tālab ir noturīgi vidē un uzkrājas dzīvnieku barības un cilvēku pārtikas ķēdē.

(6) Vairāk nekā 90 % no cilvēka pakļaušanas dioksīna iedarbībai notiek caur pārtikas produktiem. Aptuveni 80 % no kopējās pakļaušanas dioksīna iedarbībai notiek caur dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktiem. Dioksīna piesārņojums dzīvnieku organismā rodas galvenokārt dzīvnieku barības dēļ. Tādēļ dzīvnieku barība un dažkārt augsne rada bažas kā potenciāli dioksīnu avoti.

(7) Pārtikas zinātniskā komiteja 2001. gada 30. maijā pieņēma atzinumu attiecībā uz riska novērtējumu par dioksīniem un dioksīnu tipa polihlordifeniliem pārtikā, kura pamatā ir jaunākās zinātnes atziņas, kas kļuvušas pieejamas laikposmā pēc 2000. gada 22. novembra, kad komiteja pieņēma atzinumu šajā jautājumā. Pārtikas zinātniskā komiteja noteica šādu pieļaujamo nedēļas devu dioksīniem un dioksīnu tipa polihlordifenoliem: 14 pg Pasaules veselības organizācijas noteiktās koncentrācijas, kas izteikta tetrahlordibenzo-p-dioksīna toksicitātes ekvivalentos (PVO-TEQ) uz kg ķermeņa svara. Aprēķini par pakļaušanu dioksīna iedarbībai rāda, ka nozīmīga daļa Kopienas iedzīvotāju ar pārtiku uzņem devu, kas pārsniedz pieļaujamo nedēļas devu. Dažās valstīs noteiktas iedzīvotāju grupas varētu būt pakļautas lielākam riskam noteiktas ierastās pārtikas dēļ.

(8) Tālab patērētāju aizsardzības nolūkā ir svarīgi samazināt cilvēka pakļaušanu dioksīna iedarbībai caur pārtikas produktiem. Dažās pārtikas produktu grupās ir konstatēts īpaši augsts dioksīna līmenis. Tā kā cilvēku pārtikas piesārņojums ir tieši saistīts ar dzīvnieku barības piesārņojumu, ir jāpieņem integrēta pieeja, lai samazinātu dioksīna klātbūtni visā cilvēku pārtikas ķēdē, t.i., sākot no dzīvnieku barības elementiem caur pārtiku ražojošiem dzīvniekiem līdz cilvēkiem.

(9) Pārtikas zinātniskā komiteja ir ieteikusi turpināt pasākumus, lai samazinātu dioksīnu un līdzīgu savienojumu izdalīšanos vidē līdz zemākajam iespējamam līmenim. Šis ir visefektīvākais veids, kā samazināt dioksīnu un līdzīgu vielu klātbūtni cilvēka pārtikas ķēdē un nodrošināt turpmāku cilvēka ķermeņa piesārņojuma samazināšanu. Pārtikas zinātniskā komiteja ir atzīmējusi, ka pēdējie pētījumi par cilvēka asinīm un mātes pienu, šķiet, norāda, ka dioksīna līmenis vairs nesamazinās.

(10) Dioksīnu un dioksīnu tipa polihlordifenilu maksimālais pieļaujamais līmenis ir piemērots līdzeklis, lai novērstu nepieņemami lielu iedzīvotāju pakļaušanu to iedarbībai un tādu pārtikas produktu izplatīšanu, kuros ir nepieņemami augsts piesārņojuma līmenis, piemēram, nejauša piesārņojuma un iedarbības dēļ. Turklāt maksimālie pieļaujamie līmeņi ir jānosaka, lai ieviestu reglamentējošas kontroles sistēmu un nodrošinātu tās vienotu piemērošanu.

(11) Pasākumi, kuru pamatā ir tikai dioksīnu un dioksīnu tipa polihlordifenilu maksimālo pieļaujamo līmeņu noteikšana pārtikas produktos, nebūs pietiekami efektīvi, lai samazinātu cilvēka pakļaušanu dioksīnu iedarbībai, ja vien minētos līmeņus nenoteiks tik zemus, ka liela daļa pārtikas krājumu būs jāpasludina par nepiemērotiem cilvēku pārtikai. Tā ir vispāratzīta prakse, ka, lai efektīvi samazinātu dioksīnu klātbūtni pārtikas produktos, maksimālajiem pieļaujamajiem līmeņiem būtu jāpievieno pasākumi, kas veicina visaptverošu izvērtējumu, to skaitā iedarbības līmenis un sasniedzamais līmenis pārtikas produktiem kopā ar pasākumiem, kuri paredzēti izdales samazināšanai. Sasniedzamie līmeņi norāda līmeņus, kas jāsasniedz, lai galu galā samazinātu lielākās iedzīvotāju daļas pakļaušanu dioksīnu iedarbībai līdz Pārtikas zinātniskās komitejas noteiktajai pieļaujamajai nedēļas devai. Kompetentajām iestādēm un operatoriem iedarbības līmeņi ir līdzeklis, kas ļauj noteikt tos gadījumus, kad ir lietderīgi noskaidrot piesārņojuma avotu un veikt pasākumus piesārņojuma samazināšanai vai likvidēšanai, ne tikai tad, ja nav atbilstības šīs regulas noteikumiem, bet arī tad, ja pārtikas produktos konstatē dioksīnu līmeni, kurš ievērojami pārsniedz normālu fona līmeni. Šī pieeja ļaus pakāpeniski samazināt dioksīnu līmeni pārtikas produktos un galu galā nonākt pie sasniedzamajiem līmeņiem. Tālab Komisijas ieteikumu par šo jautājumu adresē dalībvalstīm.

(12) Lai gan no toksikoloģiskā viedokļa visiem maksimālajiem līmeņiem būtu jāattiecas uz dioksīniem, furāniem un dioksīnu tipa polihlordifeniliem, pagaidām maksimālie pieļaujamie līmeņi ir noteikti vienīgi dioksīniem un furāniem, bet nav noteikti dioksīnu tipa polihlordifeniliem, jo par to izplatību ir pieejama ļoti ierobežota informācija. Tomēr uzraudzība vēl turpināsies, jo īpaši attiecībā uz dioksīnu tipa polihlordifenilu klātbūtni, lai iekļautu šīs vielas attiecīgajos maksimālajos līmeņos.

(13) Nepieļaujamie dioksīnu līmeņi pārtikas produktos būtu jāizvērtē, ņemot vērā pašreizējos piesārņojuma fona līmeņus, kas katram pārtikas produktam ir atšķirīgi. Maksimālais pieļaujamais līmenis, ņemot vērā fona piesārņojumu, būtu jānosaka stingri noteiktā, bet īstenojamā līmenī.

(14) Lai nodrošinātu to, ka visi operatori dzīvnieku barības un cilvēku pārtikas ķēdē turpina veikt visus iespējamos un vajadzīgos pasākumus, lai ierobežotu dioksīnu klātbūtni dzīvnieku barībā un cilvēku pārtikā, piemērojamie maksimālie pieļaujamie līmeņi noteiktā laikposmā būtu jāpārskata nolūkā noteikt zemākus maksimālos pieļaujamos līmeņus. Līdz 2006. gadam būtu jāsasniedz vismaz 25 % vispārējs samazinājums cilvēka pakļaušanai dioksīnu iedarbībai.

(15) Maksimālie pieļaujamie līmeņi ir jānosaka galvenokārt dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktiem. Neviens no līmeņiem pašreiz neattiecas uz tādiem produktiem kā zirga gaļa, kazas gaļa, truša gaļa un pīļu, zosu un paipalu olas. Pieejamā informācija par dioksīnu klātbūtni šajos pārtikas produktos ir ierobežota. Turklāt šiem produktiem nav lielas nozīmes no uzņemtās devas viedokļa un pašreiz nav noteikts nekāds maksimālais pieļaujamais līmenis. Pašreiz maksimālo pieļaujamo līmeni nepiemēro arī labībai, augļiem un dārzeņiem, jo šajos pārtikas produktos ir zems piesārņojuma līmenis un tie veido tikai mazu daļu no kopējās cilvēka pakļaušanas dioksīnu iedarbībai. Tomēr ir lietderīgi regulāri uzraudzīt dioksīnu un dioksīnu tipa polihlordifenilu līmeni šajos pārtikas produktos.

(16) Augu eļļas parasti nesatur augstu dioksīnu vai dioksīnu tipa polihlordifenilu līmeni. Tā kā augu eļļas regulāri laiž tirgū vai izmanto kā pārtikas produktu sastāvdaļu kopā ar dzīvnieku taukiem, ir lietderīgi kontroles nolūkā noteikt maksimālo pieļaujamo līmeni augu eļļās.

(17) Pašreiz pieejamā informācija neļauj noteikt maksimālo pieļaujamo līmeni dažādām zivju un zvejniecības produktu kategorijām. Maksimālais pieļaujamais dioksīnu līmenis zivju barības produktos norāda uz to, ka saimniecībās audzētās zivīs ir ievērojami zemāks dioksīnu līmenis. Līdzko būs pieejams lielāks informācijas apjoms, nākotnē var būt lietderīgi noteikt dažādus līmeņus dažādām zivju un zvejniecības produktu kategorijām vai šos līmeņus nepiemērot zivju kategorijām, ciktāl tām nav būtiskas nozīmes no uzņemtās devas viedokļa.

(18) Dažas Baltijas jūras reģiona izcelsmes zivju sugas var saturēt augstu dioksīna līmeni. Liela daļa Baltijas jūras trekno zivju, piemēram, reņģe un lasis, neatbilst maksimālajiem pieļaujamajiem līmeņiem un tālab tās izslēgs no Zviedrijas un Somijas iedzīvotāju uztura. Noteikta informācija norāda uz to, ka šo zivju izslēgšanai no uztura var būt negatīva ietekme uz Zviedrijas un Somijas iedzīvotāju veselību. Zviedrijā un Somijā ir izveidota sistēma, kas nodrošina to, ka patērētāji ir pilnībā informēti par uztura ieteikumiem, kas attiecas uz ierobežojumiem Baltijas jūras reģiona izcelsmes zivju patēriņā noteiktām mazāk aizsargātām iedzīvotāju grupām, lai izvairītos no iespējamiem draudiem veselībai.

(19) Apsekošanas informācija norāda uz to, ka brīvās turēšanas apstākļos dētas olas vai daļēji intensīvas ražošanas apstākļos dētas olas satur augstāku dioksīnu līmeni nekā inkubētas olas. Var veikt pasākumus, lai šajās olās samazinātu dioksīnu līmeni. Tādēļ ir lietderīgi paredzēt pārejas posmu, pirms maksimālos pieļaujamos līmeņus piemēro brīvās turēšanas apstākļos dētām olām vai daļēji intensīvas ražošanas apstākļos dētām olām.

(20) Ir svarīgi samazināt kopējo dioksīnu piesārņojumu pārtikas produktos. Tālab ir jāaizliedz maksimālajiem pieļaujamajiem līmeņiem atbilstīgu produktu maisījumi ar produktiem, kuros šie līmeņi ir pārsniegti.

(21) Ņemot vērā atšķirības dažādās dalībvalstīs un to radītos konkurences traucējumu draudus, ir vajadzīgi Kopienas pasākumi, lai aizsargātu sabiedrības veselību un nodrošinātu tirgus vienotību, vienlaikus stingri ievērojot proporcionalitātes principu.

(22) Tādēļ būtu attiecīgi jāgroza Regula (EK) Nr. 466/2001.

(23) Saskaņā ar Regulas (EEK) Nr. 315/93 3. pantu ir notikusi apspriešanās ar Pārtikas zinātnisko komiteju par noteikumiem, kas var ietekmēt sabiedrības veselības aizsardzību.

(24) Pastāvīgā pārtikas produktu komiteja nesniedza labvēlīgu atzinumu. Tādēļ Komisija nevarēja pieņemt noteikumus, ko tā bija paredzējusi saskaņā ar Padomes Regulas (EEK) Nr. 315/93 8. pantā noteikto procedūru,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Regulu (EK) Nr. 466/2001 groza šādi.

1. Regulas 1. pantā iekļauj šādu punktu:

"1. a Atkāpjoties no 1. punkta, Zviedrijai un Somijai ir atļauts pārejas posmā līdz 2006. gada 31. decembrim laist tirgū Baltijas jūras reģiona izcelsmes zivis, kuras paredzētas patēriņam to teritorijā un kurās dioksīnu līmeņi ir augstāki nekā I pielikuma 5. iedaļas 5.2. punktā noteiktie, ja ir sistēma, kas nodrošina to, ka patērētāji ir pilnībā informēti par uztura ieteikumiem, kuri attiecas uz ierobežojumiem Baltijas jūras reģiona izcelsmes zivju patēriņā noteiktām mazāk aizsargātām iedzīvotāju grupām, lai izvairītos no iespējamiem draudiem veselībai.

Visus šīs atkāpes turpmākas piemērošanas gadījumus skatīs sakarā ar I pielikuma 5. iedaļas pārskatīšanu, kas paredzēta 5. panta 3. punktā.

Somija un Zviedrija katru gadu līdz 31. decembrim dara Komisijai zināmus uzraudzības rezultātus attiecībā uz dioksīna līmeni Baltijas jūras reģiona izcelsmes zivīs un paziņo par pasākumiem, ko tās veikušas, lai samazinātu cilvēka pakļaušanu dioksīnu iedarbībai caur Baltijas jūras reģiona izcelsmes zivīm."

2. Iekļauj šādu pantu:

"4.a pants

Attiecībā uz dioksīniem produktos, kas minēti I pielikuma 5. iedaļā, ir aizliegts:

a) jaukt produktus, kas atbilst maksimāliem pieļaujamajiem līmeņiem, ar produktiem, kuros šie līmeņi ir pārsniegti;

b) izmantot kā sastāvdaļas citu pārtikas produktu ražošanai produktus, kas neatbilst maksimālajiem pieļaujamajiem līmeņiem."

3. Regulas 5. pantu papildina ar šādu punktu:

"3. Komisija I pielikuma 5. iedaļu pirmo reizi pārskata vēlākais līdz 2004. gada 31. decembrim, ņemot vērā jaunu informāciju par dioksīnu un dioksīnu tipa polihlordifenolu klātbūtni produktos, jo īpaši, lai iekļautu dioksīnu tipa polihlordifenolus nosakāmajos līmeņos.

Komisija vēlreiz pārskata I pielikuma 5. iedaļu vēlākais līdz 2006. gada 31. decembrim, lai ievērojami samazinātu maksimālos pieļaujamos līmeņus un, iespējams, noteiktu maksimālos pieļaujamos līmeņus citiem pārtikas produktiem."

4. Regulas I pielikumu groza saskaņā ar šīs regulas pielikumu.

2. pants

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Kopienu Oficiālajā Vēstnesī.

To piemēro no 2002. gada 1. jūlija.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2001. gada 29. novembrī

Padomes vārdā —

priekšsēdētāja

M. Vanderpoorten

[1] OV L 37, 13.2.1993., 1. lpp.

[2] OV L 77, 16.3.2001., 1. lpp.

--------------------------------------------------

PIELIKUMS

I pielikumu papildina ar šādu 5. iedaļu.

"5. iedaļa: dioksīnu līmenis vai polihlordibenzo-p-dioksīnu (PCDD) un polihlordibenzofurānu (PCDF) summa, kas izteikta Pasaules veselības organizācijas (PVO) noteiktos toksicitātes ekvivalentos, izmantojot PVO-TEF (1997. gada toksicitātes ekvivalences koeficientus)

Produkti | Maksimālie pieļaujamie līmeņi (PCDD + PCDF) (pg PVO-PCDD/F—TEQ gramā tauku vai produkta) | Izpildes kritēriji paraugu ņemšanai | Izpildes kritēriji analīzes metodēm |

5.1.1.Gaļa un gaļas produkti, kas iegūti no:

— atgremotājiem (liellopiem, aitām) | 3 pg PVO-PCDD/F—TEQ gramā tauku | Direktīva 2001/…/EK | Direktīva 2001/ …/EK |

— mājputniem un saimniecībā audzētiem savvaļas zīdītājiem un putniem | 2 pg PVO-PCDD/F—TEQ gramā tauku | Direktīva 2001/…/EK | Direktīva 2001/ …/EK |

— cūkām | 1 pg PVO-PCDD/F—TEQ gramā tauku | Direktīva 2001/…/EK | Direktīva 2001/ …/EK |

5.1.2. Aknas un no tām iegūti produkti | 6 pg PVO-PCDD/F—TEQ gramā tauku | Direktīva 2001/…/EK | Direktīva 2001/ …/EK |

5.2. Zivju un zvejniecības produktu muskuļu gaļa un tās produkti | 4 pg PVO-PCDD/F—TEQ gramā svaiga svara | Direktīva 2001/…/EK | Direktīva 2001/ …/EK |

5.3. Piens un piena produkti, to skaitā sviesta tauki | 3 pg PVO-PCDD/F—TEQ gramā tauku | Direktīva 2001/…/EK | Direktīva 2001/ …/EK |

5.4. Vistu olas un olu produkti | 3 pg PVO-PCDD/F—TEQ gramā tauku | Direktīva 2001/…/EK | Direktīva 2001/ …/EK |

5.5.Eļļas un tauki

—dzīvnieku tauki

— iegūti no atgremotājiem | 3 pg PVO-PCDD/F—TEQ gramā tauku | Direktīva 2001/…/EK | Direktīva 2001/ …/EK |

— iegūti no mājputniem un saimniecībā audzētiem savvaļas zīdītājiem un putniem | 2 pg PVO-PCDD/F—TEQ gramā tauku | Direktīva 2001/…/EK | Direktīva 2001/ …/EK |

— iegūti no cūkām | 1 pg PVO-PCDD/F—TEQ gramā tauku | Direktīva 2001/…/EK | Direktīva 2001/ …/EK |

— jaukti dzīvnieku tauki | 2 pg PVO-PCDD/F—TEQ gramā tauku | Direktīva 2001/…/EK | Direktīva 2001/ …/EK |

— augu eļļa | 0,75 pg PVO-PCDD/F—TEQ gramā tauku | Direktīva 2001/…/EK | Direktīva 2001/ …/EK |

— zivju eļļa, kas paredzēta lietošanai cilvēku uzturā | 2 pg PVO-PCDD/F—TEQ gramā tauku | Direktīva 2001/…/EK | Direktīva 2001/ …/EK" |

--------------------------------------------------