32001D0523

Komisijas Lēmums (2001. gada 27. jūnijs), ar ko nosaka ekoloģiskos kritērijus Kopienas ekomarķējuma piešķiršanai universālajiem tīrīšanas līdzekļiem un sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļiem (izziņots ar dokumenta numuru C(2000) 1670)Dokuments attiecas uz EEZ.

Oficiālais Vēstnesis L 189 , 11/07/2001 Lpp. 0025 - 0037
CS.ES Nodaļa 15 Sējums 06 Lpp. 129 - 141
ET.ES Nodaļa 15 Sējums 06 Lpp. 129 - 141
HU.ES Nodaļa 15 Sējums 06 Lpp. 129 - 141
LT.ES Nodaļa 15 Sējums 06 Lpp. 129 - 141
LV.ES Nodaļa 15 Sējums 06 Lpp. 129 - 141
MT.ES Nodaļa 15 Sējums 06 Lpp. 129 - 141
PL.ES Nodaļa 15 Sējums 06 Lpp. 129 - 141
SK.ES Nodaļa 15 Sējums 06 Lpp. 129 - 141
SL.ES Nodaļa 15 Sējums 06 Lpp. 129 - 141


Komisijas Lēmums

(2001. gada 27. jūnijs),

ar ko nosaka ekoloģiskos kritērijus Kopienas ekomarķējuma piešķiršanai universālajiem tīrīšanas līdzekļiem un sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļiem

(izziņots ar dokumenta numuru C(2000) 1670)

(Dokuments attiecas uz EEZ)

(2001/523/EK)

EIROPAS KOPIENU KOMISIJA,

ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2000. gada 17. jūlija Regulu (EK) Nr. 1980/2000 par pārskatītu Kopienas ekomarķējuma piešķiršanas sistēmu [1], un jo īpaši tās 3., 4. un 6. pantu,

tā kā:

(1) Regulas (EK) Nr. 1980/2000 3. pantā paredzēts, ka ekomarķējumu var piešķirt ražojumam, kam ir īpašības, kuru dēļ tas var būtiski uzlabot galvenos vides aspektus.

(2) Regulas (EK) Nr. 1980/2000 4. pantā paredzēts atbilstīgi ražojumu grupām noteikt īpašus ekomarķējuma kritērijus.

(3) Šajā lēmumā noteiktie pasākumi ir izstrādāti un pieņemti saskaņā ar ekomarķējuma kritēriju noteikšanas procedūru, kā paredzēts Regulas (EK) Nr. 1980/2000 6. pantā.

(4) Šajā lēmumā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar atzinumu, ko sniegusi komiteja, kura izveidota saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1980/2000 17. pantu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Ražojumu grupa "universālie tīrīšanas līdzekļi un sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļi" (še turpmāk "ražojumu grupa") ir iedalīti divās apakšgrupās, ko definē šādi:

universālie tīrīšanas līdzekļi: mazgāšanas līdzekļi, kas paredzēti grīdu, sienu, griestu un citu fiksētu virsmu ikdienas tīrīšanai un kas pirms lietošanas tiek izšķīdināti vai atšķaidīti ūdenī,

sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļi: mazgāšanas līdzekļi, kas paredzēti netīrumu un/vai nogulšņu aizvadīšanai (arī beržot) sanitārajās labierīcībās, piemēram, vannas istabās, dušās, tualetēs un virtuvēs. Ražojumi, ko automātiski lieto, noskalojot tualeti, piemēram, tādi "pašdozējošie izstrādājumi" kā tualetes bloki vai izstrādājumi, ko lieto tualetes rezervuārā, pie definētās ražojumu grupas nepieder. Ražojumi, kuriem nav citas tīrošas iedarbības kā vien kalcija karbonāta (kaļķakmens nogulšņu) aizvadīšana, pie definētās ražojumu grupas nepieder. Dezinficējošie līdzekļi pie definētās ražojumu grupas nepieder.

Īpašiem tīrīšanas mērķiem paredzēti ražojumi, piemēram, plīts vai logu tīrīšanas līdzekļi, grīdu kodināšanas līdzekļi, grīdu vaski, kanalizācijas cauruļu tīrīšanas līdzekļi utt. pie definētās ražojumu grupas nepieder.

Ražojumu grupā iekļauti ne vien ražojumi, ko var izmantot personīgam patēriņam, bet arī ražojumi profesionālai lietošanai.

2. pants

Ražojumu grupas ekoloģiskās īpašības novērtē, pamatojoties uz īpašajiem ekoloģiskajiem kritērijiem, kas noteikti pielikumā un pielikuma papildinājumā.

3. pants

Ražojumu grupas definīcija un ražojumu grupai noteiktie kritēriji ir spēkā trīs gadus no dienas, kad stājas spēkā šis lēmums. Ja pirms minētā laikposma beigām nav pieņemti pārskatīti ekoloģiskie kritēriji, to spēkā esamības termiņu pagarina vēl uz vienu gadu.

4. pants

Administratīviem mērķiem minētajai ražojumu grupai piešķirtais koda numurs ir "020".

5. pants

Šis lēmums ir adresēts dalībvalstīm.

Briselē, 2001. gada 27. jūnijā

Komisijas vārdā —

Komisijas locekle

Margot Wallström

[1] OV L 237, 21.9.2000., 1. lpp.

--------------------------------------------------

PIELIKUMS

SISTĒMA

Lai universālajam tīrīšanas līdzeklim vai sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzeklim (še turpmāk "ražojums") piešķirtu ekomarķējumu, tam jāpieder pie 1. pantā definētās ražojumu grupas un jāatbilst šā pielikuma kritērijiem, tam pēc pieprasījuma jābūt veiktiem testiem, kā norādīts kritērijos un tehniskajā papildinājumā. Attiecīgā gadījumā var izmantot citas testu metodes, ja to līdzvērtīgumu ir akceptējusi kompetentā iestāde vai iestādes, kas izskata pieteikumu (še turpmāk "kompetentā iestāde"). Kompetentajām iestādēm būtu jāatzīst testi un verifikācijas, ko veikušas iestādes, kuras akreditētas atbilstīgi EN 45000 sērijas standartiem vai līdzvērtīgiem starptautiskiem standartiem. Ja testi nav minēti vai ja ir minēti kā izmantojami verifikācijā vai uzraudzībā, kompetentajām iestādēm būtu attiecīgā gadījumā jāpaļaujas uz deklarācijām un dokumentāciju, ko sniedz pretendents, un/vai uz neatkarīgām verifikācijām. Ja ir norādīts, ka vajadzīga īpaša dokumentācija un/vai deklarācijas, tās iesniedz pretendents un/vai attiecīgi ražotājs(-i) un vai piegādātājs(-i). Ja ir minētas sastāvdaļas, ar tām saprot vielas un preparātus.

Kompetentajām iestādēm, izskatot pieteikumus un uzraugot atbilstību šajā pielikumā noteiktajiem kritērijiem, ir ieteicams ņemt vērā atzītu vides vadības sistēmu īstenošanu, piemēram, EMAS vai ISO 14001. (Piezīme: šādas vadības sistēmas nav jāīsteno obligāti.)

Šo kritēriju mērķis ir veicināt:

- ietekmes uz vidi samazināšanu, ierobežojot kaitīgo sastāvdaļu daudzumu, samazinot lietoto mazgāšanas līdzekļu daudzumu un samazinot iepakojuma atkritumus,

- ar bīstamu vielu izmantošanu saistīto risku videi un cilvēka veselībai samazināšanu vai izvairīšanos no tiem,

- informāciju, kas dos patērētājam iespēju lietot ražojumu efektīvi un līdz minimumam samazinot ietekmi uz vidi.

Kritēriji ir noteikti līmeņos, kas veicina to, ka tiek marķēti universālie tīrīšanas līdzekļi un sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļi, kam ir maza ietekme uz vidi.

FUNKCIONĀLĀ VIENĪBA

Universālajiem tīrīšanas līdzekļiem funkcionālā vienība (ko izmanto turpmāk noteiktajos kritērijos) ir ražotāja ieteiktā deva gramos uz 1 litru putu šķīduma (mazgāšanas ūdens).

Sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļiem funkcionālā vienība nav definēta (turpmāk noteiktos attiecīgos kritērijus aprēķina uz 100 gramiem ražojuma).

EKOLOĢISKIE KRITĒRIJI

1. Ekotoksiskums un bionoārdīšanās spēja

Katras sastāvdaļas kritisko atšķaidīšanas tilpumu attiecībā uz toksiskumu (CDVtox) aprēķina, izmantojot šādu vienādību:

+++++ TIFF +++++

kur svars (i) ir sastāvdaļas svars uz funkcionālo vienību (universālajiem tīrīšanas līdzekļiem) vai uz 100 g ražojuma (sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļiem), SK ir slodzes koeficients un HI ir sastāvdaļas koncentrācija, kas izraisa hronisku toksiskumu. SK un HI parametru lielumi ir norādīti mazgāšanas līdzekļu sastāvdaļu datubāzes sarakstā (MLSD saraksts) pielikuma papildinājuma A daļā. Ja attiecīgā sastāvdaļa nav iekļauta MLSD sarakstā, pretendents novērtē SK un HI lielumus saskaņā ar pielikuma papildinājuma B daļā aprakstīto metodi. Visu sastāvdaļu CDVtox summē, iegūstot ražojuma CDVtox.

Universālajiem tīrīšanas līdzekļiem ražojuma CDVtox nav lielāks par 400 l uz funkcionālo vienību.

Sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļiem ražojuma CDVtox nav lielāks par 4000 l uz 100 g ražojuma.

Informāciju, kurā precīzi norādīts ražojuma sastāvs, iesniedz kompetentajai iestādei kopā ar CDVtox aprēķinu datiem, kas rāda atbilstību minētajam kritērijam.

2. Fosfors un fosfonāti

Elementāra fosfora kopējo daudzumu ražojumā aprēķina uz funkcionālo vienību (universālajiem tīrīšanas līdzekļiem) vai uz 100 g ražojuma (sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļiem), ņemot vērā visas fosforu saturošās sastāvdaļas.

Universālajiem tīrīšanas līdzekļiem kopējais fosfora (P) saturs nav lielāks par 0,2 g uz funkcionālo vienību.

Sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļiem ražojuma kopējais fosfora (P) saturs nav lielāks par 2 g uz 100 g ražojuma.

Fosfonāti (aprēķinot kā P) nepārsniedz 0,02 g uz funkcionālo vienību universālajiem tīrīšanas līdzekļiem un 0,2 g uz100 g ražojuma sanitāro labierīcību tīrīšanas līdzekļiem.

Informāciju, kurā precīzi norādīts ražojuma sastāvs, iesniedz kompetentajai iestādei kopā ar aprēķinu datiem, kas rāda atbilstību minētajam kritērijam.

3. Virsmas aktīvo vielu anaerobā bionoārdīšanās spēja

Katrai ražojumā izmantotai virsmas aktīvai vielai ir bionoārdīšanās spēja anaerobos apstākļos.

Iesniedz informāciju, kurā precīzi norādīts ražojuma sastāvs. MLSD sarakstā (sk. pielikuma papildinājuma A daļu) norādīts, vai konkrētā virsmas aktīvā viela ir anaerobi bionoārdāma vai nav (t.i., vielas, kam anaerobās bionoārdīšanās spējas ailē ir ieraksts "J", neizmanto). Par virsmas aktīvām vielām, kas nav iekļautas MLSD sarakstā, iesniedz attiecīgo informāciju no literatūras vai citiem avotiem vai atbilstīgus testu rezultātus, kas rāda, ka attiecīgajām vielām piemīt aerobās bionoārdīšanās spēja. Anaerobās noārdīšanās spējas standarttests ir ISO 11734, ECETOC Nr. 28 (1988. gada jūnijs) vai līdzvērtīga testa metode ar vismaz 60 % noārdīšanās spēju anaerobos apstākļos.

4. Bīstamas vai toksiskas vielas vai preparāti

a) Ražojumā kā sastāva daļu vai kā sastāvā iekļauta preparāta daļu neiekļauj šādas sastāvdaļas:

- alkilfenoletoksilāti (AFEO),

- muskusa nitrosavienojumi un policikliskie muskusa savienojumi, piemēram:

muskusksilols: 5— terc — butil-2,4,6-trinitro-m — ksilols,

muskusambreta: 4-terc — butil-3-metoksi-2,6-dinitrotoluols,

muskusmoskēns: 1,1,3,3,5-pentametil-4,6-dinitroindāns,

tibetīnmuskuss: 1-terc — butil-3,4,5-trimetil-2,6-dinitrobenzols,

muskusketons: 4'-terc — butil-2', 6'-dimetil-3', 5'-dinitroacetofenons,

HHCB: (1,3,4,6,7,8-heksahidro-4,6,6,7,8,8-heksametilciklopenta(g)-2-benzopirāns),

AHTN: 6-acetil-1,1,2,4,4,7-heksametiltetralīns,

- EDTA (etilēndiamīna tetraacetāts),

- NTA (nitrilotriacetāts),

- četraizvietotie amonija savienojumi,

- glutaraldehīds.

Informāciju, kurā precīzi norādīts ražojuma sastāvs, iesniedz kompetentajai iestādei kopā ar deklarāciju, ka ražojuma sastāvā nav iekļauta neviena no iepriekšminētajām vielām ne kā atsevišķa sastāvdaļa, ne arī kā preparāta daļa.

b) Ražojumā neiekļauj sastāvdaļas, kas ir klasificētas kā:

R31 (saskarē ar skābi izdala toksisku gāzi),

R40 (ierobežoti pierādījumi par kancerogēnu ietekmi),

R45 (var izraisīt vēzi),

R46 (var izraisīt pārmantojamu ģenētisku bojājumu),

R49 (ieelpotas var izraisīt vēzi),

iespējams neatgriezenisku seku risks),

R50 + 53 (ļoti toksiska ūdens organismiem un var radīt hronisku negatīvu iedarbību uz ūdens vidi),

R51 + 53 (toksiska ūdens organismiem un var radīt hronisku negatīvu iedarbību uz ūdens vidi),

R59 (bīstama ozona slānim),

R60 (var negatīvi ietekmēt auglību),

R61 (var kaitēt nedzimušam bērnam),

R62 (iespējams risks negatīvai ietekmei uz auglību),

R63 (iespējams kaitējuma risks nedzimušam bērnam),

R 64 (var kaitēt zīdaiņiem, ko baro ar krūti).

vai jebkurš to apvienojums saskaņā ar Padomes 1967. gada 27. jūnija Direktīvu 67/548/EEK par to normatīvo un administratīvo aktu tuvināšanu, kuri attiecas uz bīstamu vielu klasifikāciju, iepakošanu un marķēšanu [1], un tās turpmākiem grozījumiem vai saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 1999. gada 31. maija Direktīvu 1999/45/EK par dalībvalstu to normatīvo un administratīvo aktu tuvināšanu, kuri attiecas uz bīstamu preparātu klasifikāciju, iepakošanu un marķēšanu [2], un tās turpmākiem grozījumiem.

Jebkura preparāta ikviena sastāvdaļa, kas izmantota sastāvā un pārsniedz 0,1 % no preparāta svara, arī atbilst iepriekšminētajai prasībai.

Biocīdi, ko izmanto, lai ražojumu iekonservētu (kas atļauti saskaņā ar biocīdiem turpmāk noteiktajiem kritērijiem) un kas klasificēti kā R50 + 53 vai R51 + 53, tomēr ir atļauti, tomēr tikai tad, ja tie nav potenciāli bioakumulatīvi. Šajā sakarā biocīdu uzskata par potenciāli bioakumulatīvu, ja log Pow (logaritms no sadalījuma koeficienta sistēmā oktanols/ūdens) ≥ 3,0 (ja vien eksperimentāli noteiktais biokoncentrācijas koeficients nav BKK ≤ 100).

Informāciju, kurā precīzi norādīts ražojuma sastāvs, iesniedz kompetentajai iestādei kopā ar materiālu drošības datu eksemplāriem par katru sastāvdaļu, kurā norādīta katras sastāvdaļas klasifikāciju vai neatbilstību klasifikācijai, kā arī kopā ar deklarāciju, ka neviena no iepriekšminētajām vielām nav iekļauta ražojumā.

Līdzīgi, jebkura sastāvā izmantota preparāta piegādātāji iesniedz deklarāciju, ka viņu preparāts atbilst iepriekšminētajām prasībām.

5. Gaistošie organiskie šķīdinātāji

Ražojums nesatur vairāk kā 10 svara % gaistošo organisko savienojumu, kam vārīšanās temperatūra ir mazāka par 150 °C.

Informāciju, kurā precīzi norādīts ražojuma sastāvs, iesniedz kopā ar katras organiskās sastāvdaļas materiālu drošības datu eksemplāriem un deklarāciju par atbilstību minētajam kritērijam.

6. Krāsvielas

Visām ražojumā izmantotajām krāsvielām jābūt atļautām ar Padomes 1976. gada 27. jūlija Direktīvu 76/768/EEK par dalībvalstu to likumu tuvināšanu, kuri attiecas uz kosmētikas līdzekļiem [3] un tās turpmākiem grozījumiem.

Deklarāciju par atbilstību minētajam kritērijam iesniedz kompetentajai iestādei kopā ar visu izmantoto krāsvielu pilnu sarakstu.

7. Smaržvielas

a) Ražojums nesatur smaržvielas, kas satur muskusa nitrosavienojumus vai policikliskos muskusa savienojumus, kā norādīts iepriekšminētajā kritērijā.

b) Ja ražojums satur vienu vai vairākas no šādām smaržvielām, to skaidri norāda uz iepakojuma, minot attiecīgo smaržvielu nosaukumu vai nosaukumus

Parastais nosaukums | CAS nr. | Parastais nosaukums | CAS nr. |

Amilkanēļskābes aldehīds | 122–40–7 | Amilkanēļspirts | 101–85–9 |

Benzilspirts | 100–51–6 | Benzilsalicilāts | 118–58–1 |

Kanēļspirts | 104–54–1 | Kanēļskābes aldehīds | 104–55–2 |

Citrāls | 5392–40–5 | Kumarīns | 91–64–5 |

Eigenols | 97–53–0 | Geraniols | 106–24–1 |

Hidroksicitronelāls | 107–75–5 | Hidroksimetilpentilcikloheksēnskābes aldehīds | 31906–04–4 |

Izoeigenols | 97–54–1 | | |

c) Visām sastāvdaļām, kas pievienotas ražojumam kā smaržvielas, jābūt ražotām atbilstīgi Starptautiskās Smaržvielu asociācijas prakses kodeksam un/vai ar tām jārīkojas atbilstīgi minētajam kodeksam.

Deklarāciju par atbilstību katrai minētā kritērija daļai iesniedz kompetentajai iestādei.

8. Sensibilizējošas vielas

Ražojums neatbilst klasifikācijai kā R42 (ieelpots var izraisīt sensibilizāciju) un/vai R43 (var izraisīt sensibilizāciju saskarē ar ādu) saskaņā ar Direktīvu 1999/45/EK.

Informāciju, kurā precīzi norādīts ražojuma sastāvs, iesniedz kompetentajai iestādei kopā ar katras sastāvdaļas materiālu drošības datu eksemplāriem, kuros norāda katras sastāvdaļas attiecīgo klasifikāciju vai neatbilstību klasifikācijai, kā arī kopā ar deklarāciju par atbilstību minētajam kritērijam.

9. Biocīdi

a) Ražojumā var iekļaut biocīdus tikai, lai ražojumu iekonservētu un tikai šim nolūkam piemērotās devās. Tas neattiecas uz virsmas aktīvām vielām, kurām var būt arī biocīdas īpašības.

Informāciju, kurā precīzi norādīts ražojuma sastāvs, iesniedz kopā ar materiālu drošības datu eksemplāriem par visiem pievienotajiem konservantiem, kā arī ar informāciju par devu, kas vajadzīga, lai ražojuma iekonservētu. Iesniedz arī deklarāciju par atbilstību minētajam kritērijam.

b) Aizliegts uz iepakojuma vai kā citādi apgalvot vai ļaut domāt, ka ražojumam ir antibakteriāla iedarbība.

Tekstus un formu, ko izmanto katra veida iepakojumam, un/vai katra atšķirīgā veida iepakojuma paraugu iesniedz kompetentajai iestādei kopā ar deklarāciju par atbilstību minētajam kritērijam.

10. Prasības attiecībā uz iepakojumu

a) Universālo tīrīšanas līdzekļu ūdens saturs ir = 90 svara % (lai līdz minimumam samazinātu iepakojuma materiālu).

b) Izsmidzinātājus, kas satur propelentus, nedrīkst izmantot.

c) Plastmasas marķē saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 1994. gada 20. decembra Direktīvu 94/62/EK par iepakojumu un iepakojuma atkritumiem [4] vai saskaņā ar DIN 6120 1. un 2. daļu, ņemot vērā DIN 7728 1. daļu.

d) Ja tiešais iepakojums ir izgatavots no otrreizējām izejvielām, to norāda atbilstīgi ISO 14021 standartam "Vides marķējums un deklarācijas — Pašu deklarēti apgalvojumi (II veida vides marķējums)".

e) Tiešā iepakojuma daļas ir viegli sadalāmas viena materiāla daļās.

Informāciju, kurā precīzi norādīts ražojuma sastāvs, tostarp marķējumu, iesniedz kompetentajai iestādei kopā ar ražojuma iepakojuma paraugu. Iesniedz deklarāciju par atbilstību katrai minētā kritērija daļai.

LIETOJAMĪBA

11. Lietojamība

Ražojums ir piemērots lietošanai, tas atbilst patērētāja vajadzībām.

Visus attiecīgos datus iesniedz kompetentajai iestādei. Datos norāda vismaz darbības testa rezultātus, salīdzinot ražojumu (ieteicamajā devā) ar ūdeni un vismaz ar vienu citu ražojumu (kas parasti ir pieejams apgabalā, kur būs tirdzniecībā ekomarķētais ražojums, otro ražojumu izmantojot ieteicamajā devā). Minētai salīdzināšanai izmantotā standarta ražojuma(-u) un pārbaudes protokola izvēli pamato. Salīdzinošo darbību novērtē vienai vai vairākām tipiskām virsmām, kurām ieteic ražojumu. Izmantotajiem testa parametriem un netīrībai būtu jāatspoguļo reālie apstākļi, piemēram, jānosmērē ar veciem taukiem, testējot virtuves tīrīšanas līdzekļus, un jāiekļauj kaļķa ziepju disperģēšanas spējas parametrs, testējot vannas istabas tīrīšanas līdzekļus. Skābiem tualetes tīrīšanas līdzekļiem pretendents, piemēram, var izmantot IKW testu skābiem tualetes tīrīšanas līdzekļiem, kas publicēts SÖFW Journal 126 (11/2000). Universālajiem tīrīšanas līdzekļiem pretendents, piemēram, var izmantot testa metodi "Flīžu grīdu mazgāšana un tauku notīrīšana no virtuves virsmām", ko izstrādājis CTTN-IREN.

INFORMĀCIJA PATĒRĒTĀJAM

12. Informācija uz iepakojuma

a) Instrukcijas par dozēšanu

Universālajiem tīrīšanas līdzekļiem uz iepakojuma ir ieteikums par precīzu dozēšanu, iekļaujot piktogrammu (piemēram, piecu litru vanniņa un vāciņu skaits ar mililitriem).

Koncentrētiem tīrīšanas līdzekļiem sanitārajām labierīcībām uz iepakojuma skaidri norāda, ka ir vajadzīgs tikai mazs ražojuma daudzums, salīdzinot ar parastajiem (t.i., nekoncentrētajiem) ražojumiem.

Uz iepakojuma ir šāds (vai līdzvērtīgs) teksts:

"Ražojumu pareizi dozējot, tiek samazinātas izmaksas un līdz minimumam samazināta ietekme uz vidi"

.

b) Ieteikumi par drošību

Uz iepakojuma ir šāds (vai līdzvērtīgs) ieteikums par drošību (gan kā teksts, gan kā līdzvērtīga piktogramma):

"Sargāt no bērniem"

,

"Nejaukt dažādus tīrīšanas līdzekļus"

,

"Neieelpot izsmidzinātu ražojumu" Piezīme: tikai ražojumiem, kas ir iepakoti kā izsmidzināmi).

c) Informācija par sastāvdaļām un to marķējums

Piemēro Komisijas 1989. gada 13. septembra Ieteikumu 89/542/EEK par mazgāšanas un tīrīšanas līdzekļu marķēšanu [5].

Ja ražojums satur smaržas, to norāda uz iepakojuma.

d) Informācija par ekomarķējumu

Uz iepakojuma ir šāds (vai līdzvērtīgs) teksts:

"Lai iegūtu vairāk informācijas, apmeklējiet ES ekomarķējuma tīmekļa vietu: http://europa.eu.int/ecolabel"

.

Ražojuma iepakojuma paraugu, tostarp marķējumu, iesniedz kompetentajai iestādei kopā ar deklarāciju par atbilstību katrai no minētā kritērija daļām.

13. Informācija uz ekomarķējuma

Ekomarķējuma 2. ailē iekļauj šādu tekstu:

- samazināta iedarbība uz ūdens dzīvajiem organismiem,

- skaidras norādes par devām.

14. Profesionālā sagatavošana

Par mazgāšanas līdzekļiem, ko lieto profesionāļi, ražotājam, viņa izplatītājam vai trešai personai ir jāpiedāvā mācības vai mācību materiāli personālam, kas veic uzkopšanas darbu. Starp tiem ir secīgas instrukcijas par pareizu atšķaidīšanu, lietošanu, likvidēšanu un iekārtu izmantošanu.

Mācību materiālu paraugu un/vai mācību kursu aprakstu iesniedz kompetentajai iestādei.

[1] OV 196, 16.8.1967., 1. lpp.

[2] OV L 200, 31.5.1999., 1. lpp.

[3] OV L 262, 27.9.1976., 169. lpp.

[4] OV L 365, 31.12.1994., 10. lpp.

[5] OV L 291, 10.10.1989., 55. lpp.

--------------------------------------------------