32001D0503



Official Journal L 182 , 05/07/2001 P. 0058 - 0061


KOMISIJAS LĒMUMS

(2001. gada 22. jūnijs)

par informācijas un reklāmas pasākumiem, kas saņēmējvalstīm jāveic sakarā ar palīdzību, kuru tās saņem no pirmspievienošanās struktūrpolitikas programmas (ISPA)

(2001/503/EK)

EIROPAS KOPIENU KOMISIJA,

ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu,

ņemot vērā Padomes Regulu (EK) Nr. 1267/99 (1999. gada 21. jūnijs), ar ko paredz Pirmspievienošanās struktūrpolitikas programmu[1], jo īpaši 13. panta 2. punktu,

tā kā:

(1) Regulas (EK) Nr. 1267/1999 13. panta 1. punkts nosaka, ka saņēmējvalstīm, kas saņem finansiālu palīdzību saskaņā ar pirmspievienošanās struktūrpolitikas instrumentu, ir jānodrošina, ka attiecīgais pasākums tiek pienācīgi reklamēts, lai:

a) sabiedrība apzinātos Kopienas nozīmi šajos pasākumos;

b) iespējamie saņēmēji un profesionālās organizācijas apzinātos iespējas, ko sniedz šādi pasākumi.

(2) Regulas (EK) Nr. 1267/1999 13. panta 1. punktā ir noteikts, ka saņēmējvalstīm ir jo īpaši jānodrošina, ka tiek uzstādīti skaidri saskatāmi uzraksti, kas kopā ar Kopienas logotipu rāda, ka Kopiena ir attiecīgo pasākumu līdzfinansētāja, un nodrošina, ka Kopienas iestāžu pārstāvji ir pienācīgi iesaistīti svarīgākajos sabiedriskajos pasākumos, kas saistīti ar Kopienas palīdzību, kura piešķirta saskaņā ar ISPA.

(3) Regulas (EK) Nr. 1267/1999 13. panta 1. punkts nosaka, ka saņēmējvalstis ik gadu informē Komisiju par ierosmēm attiecībā uz informācijas un reklāmas pasākumiem.

(4) Regulas (EK) Nr. 1267/1999 13. panta 2. punktā ir noteikts, ka Komisija pieņem sīki izstrādātus noteikumus par informācijas un reklāmas pasākumiem.

(5) Ir notikusi konsultācija ar Regulas (EK) Nr. 1267/1999 13. panta 2. punktā minēto komiteju, ISPA pārvaldības komiteju saistībā ar sīki izstrādātajiem noteikumiem par informācijas un reklāmas pasākumiem. Šajā lēmumā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar šīs komitejas atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠĀDU LĒMUMU.

1. pants

Sīki izstrādāti informācijas un reklāmas noteikumi attiecībā uz pirmspievienošanās struktūrpolitikas programmas palīdzību saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 1267/1999 ir izklāstīti pielikumā.

2. pants

Šis lēmums stājas spēkā trešajā dienā pēc tā publicēšanas Eiropas Kopienu Oficiālajā Vēstnesī.

Briselē, 2001. gada 22. jūnijā

Komisijas vārdā -

Komisijas loceklis

Michel Barnier

PIELIKUMS

INFORMĀCIJAS UN REKLĀMAS PRASĪBAS

Noteikumi par sīki izstrādātu kārtību, kādā nodrošina informāciju un reklāmu par palīdzību no pirmspievienošanās struktūrpolitikas programmas

1. MĒRĶI UN DARBĪBAS JOMA

Informācijas un reklāmas pasākumi par palīdzību no ISPA ir paredzēti, lai:

- palielinātu sabiedrības informētību un Eiropas Kopienas darbības pārskatāmību,

- informētu potenciālos ieguvējus un profesionālās organizācijas par ISPA iespējām,

Informācija un reklāma attiecas uz visiem pasākumiem, kam ISPA sniedz finansiālu atbalstu.

Informācijas un reklāmas pasākumu mērķis ir informēt visu sabiedrību, kā arī potenciālos un galīgos ieguvējus, to skaitā:

- reģionu, vietējās un citas valsts varas iestādes,

- ekonomikas un sociālos partnerus,

- nevalstiskās organizācijas;

- projektu vadītājus un veicinātājus,

- citus interesentus

par iespējām, ko piedāvā ISPA.

2. VISPĀRĪGIE PRINCIPI

Par ISPA projektu īstenošanu atbildīgā instance (turpmāk tekstā - "atbildīgā instance") ir atbildīga par visiem uz vietas veiktajiem reklāmas pasākumiem. Reklamēšanu veic sadarbībā ar Komisijas struktūrām, kas ir jāinformē par šim nolūkam veiktajiem pasākumiem.

Atbildīgā instance veic visus attiecīgos administratīvos pasākumus, lai nodrošinātu šo noteikumu efektīvu piemērošanu, kā arī sadarbojas ar Komisijas struktūrām.

Informācijas un reklāmas pasākumus veic laikus, tiklīdz ir pieņemts lēmums par ISPA palīdzību. Komisija patur tiesības sākt procedūru ISPA palīdzības samazināšanai, pārtraukšanai vai anulēšanai, ja saņēmējvalsts nepilda savas saistības saskaņā ar pievienoto pielikumu. Šādos gadījumos īsteno ar katru saņēmējvalsti noslēgtā ISPA finansējuma memoranda III pielikuma VIII iedaļā noteikto procedūru.

3. PAMATNOSTĀDNES ATTIECĪBĀ UZ INFROMĀCIJAS UN REKLĀMAS PASĀKUMIEM

Neatkarīgi no 4. punktā noteiktajiem sīki izstrādātajiem noteikumiem, piemēro šādus pamatprincipus attiecībā uz visiem informācijas un reklāmas pasākumiem.

3.1. Masu informācijas līdzekļi

Atbildīgā instance vispiemērotākajā veidā informē masu informācijas līdzekļus par ISPA līdzfinansētajiem pasākumiem. Šajā informācijā skaidri jāatspoguļo Eiropas Kopienas līdzdalība.

Šajā nolūkā oficiālā projektu sākšana, kā arī to izpildes būtiski posmi ir saistīti ar informācijas pasākumiem, īpaši reģionu masu informācijas līdzekļos (presē, radio un televīzijā). Ir jānodrošina atbilstīga sadarbība ar Komisijas delegācijām attiecīgajās saņēmējvalstīs.

3.2. Informatīvi pasākumi

Organizējot informatīvus pasākumus, piemēram, konferences, seminārus, gadatirgus un izstādes, kas ir saistītas ar projektu īstenošanu, ko daļēji finansē ISPA, rīkotāji skaidri parāda Kopienas līdzdalību. Atkarībā no apstākļiem vajadzētu izmantot iespēju sanāksmju telpās izvietot Eiropas Kopienas karogu, bet dokumentos attēlot Eiropas Kopienas emblēmu. Komisijas delegācijas saņēmējvalstīs vajadzības gadījumā palīdz sagatavot un īstenot šādus pasākumus.

3.3. Informatīvi materiāli

Publikācijām (piemēram, brošūrām un prospektiem) par projektiem vai līdzīgiem pasākumiem titullapā jābūt skaidrai norādei par Eiropas Kopienas emblēmu, ja tiek izmantots valsts, reģiona vai vietējās pašvaldības ģerbonis.

Ja publikācijai ir priekšvārds, to paraksta gan saņēmējvalsts atbildīgā persona, gan, Komisijas vārdā, atbildīgais Komisijas loceklis vai ieceltais pārstāvis, lai nodrošinātu to, ka ir skaidri parādīta Kopienas līdzdalība. Šādas publikācijas veic iestāde, kas ir atbildīga par interesentu informēšanu.

Iepriekšminētie principi attiecas arī uz audiovizuāliem un Interneta materiāliem.

4. SAŅĒMĒJVALSTU PIENĀKUMI

Uz informāciju un reklāmu attiecas saskaņoti pasākumi, ko uz projekta norises laiku nosaka atbildīgā instance sadarbībā ar Komisiju. Saņēmējvalstis nodrošina, lai Kopienas pārstāvji, to skaitā arī tās delegācija būtu pienācīgi iesaistīti svarīgākajos pasākumos, kas saistīti ar ISPA.

Projektu īstenošanas laikā atbildīgā instance veic šādus pasākumus, lai norādītu Izlīdzināšanas fonda līdzdalību konkrētajā projektā:

a) Informācija, kas attiecas uz projektu

Informācijas un reklāmas pasākumus uz vietas veic, lai iepazīstinātu plašu sabiedrību ar Eiropas Kopienas palīdzību, kas saņemta no ISPA. Atbildīgajai instancei piemērotākajā veidā ir jāpublicē projekta saturs un jānodrošina šādu dokumentu izplatīšanu vietējiem un reģiona informācijas līdzekļiem, kā arī jānodrošina, lai tie būtu pieejami interesentiem. Uz vietas veiktiem pasākumiem vajadzētu būt šādiem:

- uz vietas uzstādīti informācijas stendi,

- pastāvīgas informatīvas plāksnes pie būvēm, kas ir pieejamas plašai sabiedrībai,

kas abos gadījumos ir jāuzstāda saskaņā ar īpašiem noteikumiem attiecībā uz informāciju, kas ir uzstādāma uz vietas un ir sīki aprakstīta še turpmāk.

b) vispārīga informācija saistībā ar ISPA

Papildus a) apakšpunktā minētajai informācijai, nacionālais ISPA koordinators regulāri sagatavo vispārīgu informāciju par palīdzību, ko ISPA ir piešķīrusi attiecīgajā valstī, uzsverot projektu īstenošanu un sasniegtos rezultātus. Šādu vispārīgu informāciju vajadzētu sagatavot vismaz vienu reizi gadā un nodrošināt, lai tā ir pieejama Komisijai gada ziņojuma sagatavošanai. Šīs informācijas pasniegšanas veids ir brošūras, profesionāli audiovizuālie materiāli (piem., videoklips) plašai mērķauditorijai un atbilstoša mēroga preses konferences. Šāda informācija klasificē projektus pēc to veida un/vai pievēršas tiem projektiem, kas izraisa attiecīgu interesi. To vajadzētu piegādāt nacionālajām un reģionālajām televīzijas un radio stacijām, Komisijai un, pēc pieprasījuma, citiem 1. punktā norādītajiem interesentiem.

5. UZRAUDZĪBAS KOMITEJU DARBĪBAS

- Komisijas pārstāvji uzraudzības komitejās, sadarbojoties ar atbildīgo nacionālo ISPA koordinatoru, nodrošina atbilstību apstiprinātiem reklāmas noteikumiem, īpaši noteikumiem par informācijas stendiem vai informatīvām plāksnēm (skat. īpašos noteikumus tālāk tekstā),

- atbildīgā instance iesniedz uzraudzības komiteju priekšsēdētājam informāciju par reklāmas pasākumiem un piemērotus pierādījumus, piemēram, fotogrāfijas. Šādu materiālu kopijas ir jānosūta Komisijai,

- komiteju priekšsēdētājs nosūta tālāk Komisijai visu informāciju, kas tai jāņem vērā, gatavojot gada ziņojumu;

- uzraudzības komitejas nodrošina, lai būtu pietiekama informācija par to darbību. Šajā sakarā katra uzraudzības komiteja tik bieži, cik uzskata par vajadzīgu, informē masu informācijas līdzekļus par tā projekta vai projektu norisi, par ko tā ir atbildīga. Priekšsēdētājs ir atbildīgs par sakariem ar masu informācijas līdzekļiem, un viņam palīdz Komisijas pārstāvis,

- sadarbībā ar Komisiju un tās delegācijām saņēmējvalstīs ir jāveic attiecīgi pasākumi arī tad, ja notiek svarīgi notikumi, piemēram, augsta līmeņa sanāksmes vai svinīgas atklāšanas ceremonijas.

6. NOBEIGUMA NOTEIKUMI

Komisija var ierosināt veikt īpašus papildu pasākumus, ko tā pēc sarunas ar nacionālo ISPA koordinatoru un atbildīgo instanci atzīst par vajadzīgiem.

Atbildīgā instance vienmēr var veikt papildu pasākumus. Tā apspriežas ar Komisiju un informē par iniciatīvām, ko tā uzņemas, lai Komisija varētu attiecīgi piedalīties to realizācijā.

Lai veicinātu šo noteikumu izpildi, Komisija var sniegt atbilstošu palīdzību un var izdot vadlīnijas.

Īpaši noteikumi par informācijas stendiem un informatīvām plāksnēm

Lai nodrošinātu, ka ISPA projektus ievēro, saņēmējvalstis gādā, lai tiktu ievēroti šādi informācijas un reklamēšanas pasākumi:

1. INFORMĀCIJAS STENDI

Informācijas stendus uzstāda vietās, kur īsteno projektus, kas saņem ISPA palīdzību. Šādos informācijas stendos ir atvēlēta vieta norādei par Eiropas Kopienas līdzdalību.

Informācijas stendu lielums atbilst attiecīgās darbības vērienam.

Informācijas stenda daļai, kas atvēlēta Eiropas Kopienai, ir jāatbilst šādiem kritērijiem:

- tā ir vismaz 50 % no visa informācijas stenda laukuma,

- uz tās jābūt Eiropas Kopienas standartizētajai emblēmai un tādam tekstam, kāds norādīts pievienotajā piemērā:

Ja atbildīgā instance neuzstāda informācijas stendu ar paziņojumu par tās līdzdalību projekta finansēšanā, par Eiropas Kopienas palīdzību paziņo īpašā informācijas stendā. Šādos gadījumos iepriekšminētos noteikumus par Eiropas Kopienas daļu piemēro analogi.

Informācijas stendus noņem, vēlākais, sešus mēnešus pēc darba izpildes un aizstāj ar informatīvu plāksni saskaņā ar 2. punkta noteikumiem.

2. INFORMATĪVĀS PLĀKSNES

Pastāvīgas informatīvas plāksnes uzstāda plašai sabiedrībai pieejamās vietās. Bez Eiropas Kopienas emblēmas šādās plāksnēs jābūt norādei par Kopienas ieguldījumu projektā.

Par pamatu nepieciešamajam saturam būtu jāizmanto šāds teksts: "Šī projekta % ir finansējusi Eiropas Kopiena. Pēc pabeigšanas (ievietojiet datumu) gadā kopējā projekta izmaksa bija (valsts valūta), un kopējais Eiropas Kopienas ieguldījums bija (valsts valūta)."

Piemērs

Projekta nosaukums Atrašanās vieta

Eiropas emblēma

Finansē: Eiropas Savienība (pabalsts) EUR (vietējā valūta) IFI (aizdevums) EUR (vietējā valūta) Īstenotāja iestāde (ministrija) (pārstāvniecība)

Īpašnieks: (Īpašnieka vārds/nosaukums) Pārraudzība un vadība: (Uzņēmējsabiedrības nosaukums)

Līgumslēdzējs: (Līgumslēdzēja vārds/nosaukums)

[1] OV L 161, 26.6.1999., 73. lpp.