Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011R0263

    Komisijas Regula (ES) Nr. 263/2011 ( 2011. gada 17. marts ), ar ko attiecībā uz pilnas datu vākšanas sākšanu ESSPROS modulim par sociālās aizsardzības neto pabalstiem īsteno Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 458/2007 par Eiropas Integrētās sociālās aizsardzības statistikas sistēmu ( ESSPROS ) Dokuments attiecas uz EEZ

    OV L 71, 18.3.2011, p. 4–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Šis dokuments ir publicēts īpašajā(-os) izdevumā(–os) (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2011/263/oj

    18.3.2011   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 71/4


    KOMISIJAS REGULA (ES) Nr. 263/2011

    (2011. gada 17. marts),

    ar ko attiecībā uz pilnas datu vākšanas sākšanu ESSPROS modulim par sociālās aizsardzības neto pabalstiem īsteno Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 458/2007 par Eiropas Integrētās sociālās aizsardzības statistikas sistēmu (ESSPROS)

    (Dokuments attiecas uz EEZ)

    EIROPAS KOMISIJA,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    ņemot vērā 2007. gada 25. aprīļa Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 458/2007 par Eiropas Integrētās sociālās aizsardzības statistikas sistēmu (ESSPROS) (1) un jo īpaši tās 5. panta 2. punktu un 7. panta 3. punktu,

    tā kā:

    (1)

    Ar Regulu (EK) Nr. 458/2007 tika izveidota metodoloģiska bāze, kas izmantojama, lai Eiropas Savienības vajadzībām apkopotu salīdzināmu statistiku, un noteikti saskaņā ar Eiropas Integrētās sociālās aizsardzības statistikas sistēmu (turpmāk – “ESSPROS”) apkopotās statistikas nosūtīšanas un izplatīšanas termiņi.

    (2)

    Lai ieviestu moduli par sociālās aizsardzības neto pabalstiem, visās dalībvalstīs veica datu izmēģinājuma vākšanu par 2005. gadu saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 458/2007 5. panta 1. punktu.

    (3)

    Apkopojot datu izmēģinājuma vākšanas rezultātus valstīs, noskaidroja, ka lielākā daļa izmēģinājuma pētījumu rezultātu bija pozitīvi, tāpēc jāpieņem īstenošanas pasākumi, kas vajadzīgi, lai sāktu pilnu datu vākšanu modulim par sociālās aizsardzības neto pabalstiem.

    (4)

    Modulis par sociālās aizsardzības neto pabalstiem jāiegūst, izmantojot ierobežoto pieeju, lai nodrošinātu, ka tiek izmantota tā pati sociālās aizsardzības bruto pabalstu saņēmēju populācija, no kuras informāciju vāc ESSPROS pamatsistēmā.

    (5)

    Saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 458/2007 7. panta 3. punktu jāpieņem īstenošanas pasākumi attiecībā uz pirmo gadu, par kuru vāc pilnus datus, un pasākumi saistībā ar ietverto datu sīki izstrādāto klasifikāciju, izmantojamās definīcijas un izplatīšanas noteikumi attiecībā uz moduli par sociālās aizsardzības neto pabalstiem.

    (6)

    Šajā regulā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Eiropas Statistikas sistēmas komitejas atzinumu,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

    1. pants

    1.   Dalībvalstis ik gadu iesniedz Komisijai (Eurostat) datus saistībā ar ESSPROS moduli par sociālās aizsardzības neto pabalstiem. Pārskata periods ir kalendārais gads.

    2.   Datu nosūtīšanas termiņš par N gadu kopā ar visām pārskatīšanām attiecībā uz iepriekšējo gadu datiem ir N + 2 gada 31. decembris.

    3.   Pirmais pārskata gads, par kuru tiek vākti pilni dati par sociālās aizsardzības neto pabalstiem, ir 2010. gads.

    2. pants

    1.   Definīcijas, kuras piemēro modulim par sociālās aizsardzības neto pabalstiem, ir izklāstītas I pielikumā.

    2.   Sīki izstrādātās klasifikācijas, kuras izmanto modulim par sociālās aizsardzības neto pabalstiem, ir izklāstītas II pielikumā.

    3.   To datu izplatīšanas kritēriji, kuri attiecas uz moduli par sociālās aizsardzības neto pabalstiem, ir izklāstīti III pielikumā.

    3. pants

    Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

    Briselē, 2011. gada 17. martā

    Komisijas vārdā

    priekšsēdētājs

    José Manuel BARROSO


    (1)  OV L 113, 30.4.2007., 3. lpp.


    I PIELIKUMS

    Definīcijas modulim par sociālās aizsardzības neto pabalstiem

    1.

    Piemēro Regulas (EK) Nr. 458/2007 2. pantā izklāstītās definīcijas.

    2.

    Piemēro Komisijas Regulas (EK) Nr. 10/2008 I pielikuma punktā “1.3. Sociālās aizsardzības shēmu izdevumi” (1) izklāstītās definīcijas.

    3.

    Turklāt šīs regulas īpašajām vajadzībām piemēro šādas definīcijas:

    3.1.

    “sociālās aizsardzības neto pabalsti – ierobežotā pieeja” ir sociālie pabalsti pēc tam, kad nomaksāti nodokļi un sociālās iemaksas, ko to saņēmējs maksā par skaidrā naudā izmaksātiem sociālajiem pabalstiem, un pēc tam, kad attiecīgā gadījumā pieskaitītas atlikušās nodokļu priekšrocības saskaņā ar šādu formulu:

    Sociālie neto pabalsti (ierobežotā pieeja) = sociālās aizsardzības bruto pabalsti* (1-AITR-AISCR) + atlikušās nodokļu priekšrocības

    atlikušās nodokļu priekšrocības sociālo neto pabalstu aprēķinā jāiekļauj tikai tad, ja tās tieši neņem vērā AITR un/vai AISCR;

    3.2.

    “pabalstu (vai pabalstu grupas) vidējā nodokļu likme par posteni (AITR)” ir nodokļu summa, ko saņēmēji maksā par minēto pabalstu un kas dalīta ar kopējo ienākumu no minētā pabalsta (proti, saņemtajiem bruto pabalstiem);

    3.3.

    “pabalstu (vai pabalstu grupas) vidējā sociālās iemaksas likme par posteni (AISCR)” ir sociālo iemaksu summa, ko saņēmēji maksā par minēto pabalstu un kas dalīta ar kopējo ienākumu no minētā pabalsta (proti, saņemtā bruto pabalsta);

    3.4.

    “atlikušās nodokļu priekšrocības” ir tā daļa no nodokļu priekšrocību kopējās vērtības, kas attiecas uz to nodokļu atlaidi, kurus piemēro sociālajiem pabalstiem (pretēji tai daļai, kas attiecas uz to nodokļu atlaidēm, kurus piemēro visiem citiem ienākumu veidiem).

    4.

    Sīki izstrādātas definīcijas, kuras jāizmanto, piemērojot šo regulu, ir izklāstītas ESSPROS rokasgrāmatā, ko Komisija sagatavojusi sadarbībā ar dalībvalstīm.


    (1)  OV L 5, 9.1.2008., 3. lpp.


    II PIELIKUMS

    Sīki izstrādātas klasifikācijas saistībā ar moduli par sociālās aizsardzības neto pabalstiem

    1.

    Sociālās aizsardzības pabalsti tiek dalīti no ienākumiem atkarīgos pabalstos (ar līdzekļu pārbaudi) un no ienākumiem neatkarīgos pabalstos (bez līdzekļu pārbaudes). Sociālās aizsardzības pabalstu klasifikācija nodrošina papildu informāciju atkarībā no tā, vai pabalstu sniedz skaidrā naudā kā periodisku maksājumu vai vienreizēju maksājumu:

    sociālās aizsardzības pabalsti,

    sociālās aizsardzības pabalsti, bez līdzekļu pārbaudes,

    skaidras naudas pabalsti, bez līdzekļu pārbaudes,

    periodiski skaidras naudas pabalsti, bez līdzekļu pārbaudes,

    vienreizēji skaidras naudas pabalsti, bez līdzekļu pārbaudes,

    sociālās aizsardzības pabalsti, ar līdzekļu pārbaudi,

    skaidras naudas pabalsti, ar līdzekļu pārbaudi,

    periodiski skaidras naudas pabalsti, ar līdzekļu pārbaudi,

    vienreizēji skaidras naudas pabalsti, ar līdzekļu pārbaudi.

    2.

    Pabalsti tiek dalīti pēc funkcijas, kā paredzēts Regulas (EK) Nr. 458/2007 2. panta b) punktā. Šai sīki izstrādātajai klasifikācijai tiek šādi veidots kopsavilkums pirmā līmeņa klasifikācijā:

    slimības/veselības aprūpe,

    invaliditāte,

    vecums,

    apgādnieka zaudējums,

    ģimene/bērni,

    bezdarbs,

    mājoklis,

    sociālā atstumtība (citur neklasificēta).


    III PIELIKUMS

    Datu izplatīšanas kritēriji saistībā ar moduli par sociālās aizsardzības neto pabalstiem

    1.

    Eurostat publicē informāciju dalībvalsts dalījumā tikai pēc kopsavilkumu sagatavošanas par shēmām vismaz par:

    kopējiem sociālās aizsardzības neto pabalstiem,

    to sociālās aizsardzības neto pabalstu īpatsvaru, kuri apliekami ar nodokļiem un/vai sociālajām iemaksām,

    sociālās aizsardzības neto pabalstiem funkcijas dalījumā,

    “ar līdzekļu pārbaudi” pretstatā “bez līdzekļu pārbaudes”.

    2.

    Pēc pieprasījuma Komisija (Eurostat) īpašiem lietotājiem (valstu iestādēm, kas apkopo ESSPROS datus, Komisijas dienestiem un starptautiskām iestādēm) izplata sīki izstrādātus datus shēmu un dalībvalstu dalījumā.

    3.

    Ja attiecīgā dalībvalsts piekrīt, ka dati tiek izplatīti pilnībā, īpašie lietotāji drīkst publicēt datus shēmu dalījumā.

    4.

    Ja attiecīgā dalībvalsts nepiekrīt, ka dati tiek izplatīti pilnībā, īpašie lietotāji drīkst publicēt datus pēc kopsavilkumu sagatavošanas par shēmām. Sagatavojot kopsavilkumus par shēmām, ievēro izplatīšanas noteikumus, ko paredzējusi attiecīgā dalībvalsts.


    Top