Accept Refuse

EUR-Lex Access to European Union law

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017R0395

Padomes Īstenošanas regula (ES) 2017/395 (2017. gada 7. marts), ar ko īsteno 13. pantu Regulā (ES) Nr. 356/2010, ar kuru nosaka īpašus ierobežojošus pasākumus pret noteiktām fiziskajām vai juridiskajām personām, vienībām vai struktūrām saistībā ar situāciju Somālijā

OJ L 60, 8.3.2017, p. 1–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2017/395/oj

8.3.2017   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 60/1


PADOMES ĪSTENOŠANAS REGULA (ES) 2017/395

(2017. gada 7. marts),

ar ko īsteno 13. pantu Regulā (ES) Nr. 356/2010, ar kuru nosaka īpašus ierobežojošus pasākumus pret noteiktām fiziskajām vai juridiskajām personām, vienībām vai struktūrām saistībā ar situāciju Somālijā

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Padomes Regulu (ES) Nr. 356/2010 (2010. gada 26. aprīlis), ar kuru nosaka īpašus ierobežojošus pasākumus pret noteiktām fiziskajām vai juridiskajām personām, vienībām vai struktūrām saistībā ar situāciju Somālijā (1), un jo īpaši tās 13. pantu,

ņemot vērā Savienības Augstās pārstāves ārlietās un drošības politikas jautājumos priekšlikumu,

tā kā:

(1)

Padome 2010. gada 26. aprīlī pieņēma Regulu (ES) Nr. 356/2010.

(2)

Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padomes komiteja, kas izveidota, ievērojot ANO Drošības padomes Rezolūcijas 751 (1992) un 1907 (2009), 2017. gada 12. janvārī atjaunināja informāciju par 12 personām un vienu vienību, kurām piemēro ierobežojošus pasākumus.

(3)

Tāpēc būtu attiecīgi jāgroza Regulas (ES) Nr. 356/2010 I pielikums,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Regulas (ES) Nr. 356/2010 I pielikumu groza tā, kā izklāstīts šīs regulas pielikumā.

2. pants

Šī regula stājas spēkā dienā, kad to publicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2017. gada 7. martā

Padomes vārdā –

priekšsēdētājs

L. GRECH


(1)  OV L 105, 27.4.2010., 1. lpp.


ANNEX

Ierakstus par turpmāk uzskaitītajām personām un vienību aizstāj ar šādiem ierakstiem:

I.   Personas

1.    Yasin Ali Baynah (pazīstams arī kā a) Ali, Yasin Baynah, b) Ali, Yassin Mohamed, c) Baynah, Yasin, d) Baynah, Yassin, e) Baynax, Yasiin Cali, f) Beenah, Yasin, g) Beenah, Yassin, h) Beenax, Yasin, i) Beenax, Yassin, j) Benah, Yasin, k) Benah, Yassin, l) Benax, Yassin, m) Beynah, Yasin, n) Binah, Yassin, o) Cali, Yasiin Baynax)

Dzimšanas datums: 1965. gada 24. decembris. Valstspiederība: Somālija. Cita iespējamā valstspiederība: Zviedrija. Atrašanās vieta: Rinkeby, Stokholma, Zviedrija; Mogadiša, Somālija.

ANO iekļāvusi sarakstā: 2010. gada 12. aprīlī.

Cita informācija: Interpola un ANO Drošības padomes īpašā paziņojuma tīmekļa saite: https://www.interpol.int/en/notice/search/un/5774673

Yasin Ali Baynah ir mudinājis veikt uzbrukumus Somālijas Pārejas laika federālajai valdībai un Āfrikas Savienības misijai Somālijā (AMISOM). Viņš ir arī mobilizējis atbalstu un vācis līdzekļus Somālijas Atkalatbrīvošanas aliansei un Hisbul Islam, kuras ir aktīvi iesaistījušās darbībās, kas apdraud mieru un drošību Somālijā, tostarp noraidījušas Džibuti nolīgumu un veikušas uzbrukumus Pārejas laika federālajai valdībai un AMISOM spēkiem Mogadišā.

2.    Hassan Dahir Aweys (pazīstams arī kā a) Ali, Sheikh Hassan Dahir Aweys, b) Awes, Hassan Dahir, c) Awes, Shaykh Hassan Dahir, d) Aweyes, Hassen Dahir, e) Aweys, Ahmed Dahir, f) Aweys, Sheikh, g) Aweys, Sheikh Hassan Dahir, h) Dahir, Aweys Hassan, i) Ibrahim, Mohammed Hassan, j) OAIS, Hassan Tahir, k) Uways, Hassan Tahir, l) “Hassan, Sheikh”)

Dzimšanas datums: 1935. gads. Pilsonība: Somālija. Valstspiederība: Somālija. Atrašanās vieta: Somālija.

ANO iekļāvusi sarakstā: 2010. gada 12. aprīlī.

Cita informācija: Interpola un ANO Drošības padomes īpašā paziņojuma tīmekļa saite: https://www.interpol.int/en/notice/search/un/5774682

Hassan Dahir Aweys ir bijis un joprojām turpina darboties kā dažādu bruņotu opozīcijas grupējumu augstākā līmeņa politiskais un ideoloģiskais vadītājs. Minētie grupējumi ir atbildīgi par atkārtotiem pārkāpumiem saistībā ar vispārējo un pilnīgo ieroču embargo un/vai darbībām, kas apdraud Džibuti miera nolīgumu, Pārejas laika federālo valdību un Āfrikas Savienības misijas spēkus Somālijā (AMISOM). Laikposmā no 2006. gada jūnija līdz 2007. gada septembrim AWEYS ieņēma Islāma tiesu savienības centrālās komitejas priekšsēdētāja amatu. 2008. gada jūlijā viņš sevi pasludināja par Somālijas Atkalatbrīvošanas alianses Asmeras nodaļas priekšsēdētāju; 2009. gada maijā viņš tika iecelts par Hisbul Islam – vairāku grupējumu savienība, kura iebilst pret Pārejas laika federālo valdību, – priekšsēdētāju. Darbojoties katrā no šiem amatiem, AWEYS nāca klajā ar paziņojumiem un veica darbības, kas norādīja uz nepārprotamu un stabilu nolūku gāzt Pārejas laika federālo valdību un ar spēku padzīt AMISOM no Somālijas.

3.    Hassan Abdullah Hersi Al-Turki (pazīstams arī kā a) Al-Turki, Hassan, b) Turki, Hassan, c) Turki, Hassan Abdillahi Hersi, d) Turki, Sheikh Hassan, e) Xirsi, Xasan Cabdilaahi, f) Xirsi, Xasan Cabdulle)

Dzimšanas datums: aptuveni 1944. gads. Dzimšanas vieta: Ogadenas reģions, Etiopija. Valstspiederība: Somālija. Atrašanās vieta: Somālija.

ANO iekļāvusi sarakstā: 2010. gada 12. aprīlī.

Cita informācija: Interpola un ANO Drošības padomes īpašā paziņojuma tīmekļa saite: https://www.interpol.int/en/notice/search/un/5774683

Kopš 20. gadsimta 90. gadu vidus Hassan Abdullah Hersi Al-Turki ir viens no bruņota grupējuma augstākā līmeņa vadītājiem, kā arī daudzas reizes ir pārkāpis noteikto ieroču embargo. 2006. gadā Al-Turki nodrošināja kaujiniekus Islāma tiesu savienībai, kad tā pārņēma kontroli Mogadišas pilsētā, kā arī pozicionēja sevi kā vienu no grupējuma, kas pieslējies Al-Shabaab, militārajiem vadītājiem. Kopš 2006. gada Al-Turki savā kontrolē esošo teritoriju ļauj izmantot dažādu bruņotu opozīcijas grupējumu, tostarp Al-Shabaab, kaujinieku apmācībai. 2007. gada septembrī Al-Turki bija redzams Al-Jazeera ziņu kanāla sižetā, kurā bija atspoguļotas kaujinieku apmācības Al-Turki vadībā.

4.    Ahmed Abdi aw-Mohamed (pazīstams arī kā a) Abu Zubeyr, Muktar Abdirahman, b) Abuzubair, Muktar Abdulrahim, c) Aw Mohammed, Ahmed Abdi, d) Aw-Mohamud, Ahmed Abdi, e) “Godane”, f) “Godani”, g) “Mukhtar, Shaykh”, h) “Zubeyr, Abu”)

Dzimšanas datums: 1977. gada 10. jūlijs. Dzimšanas vieta: Hargeisa, Somālija. Valstspiederība: Somālija.

ANO iekļāvusi sarakstā: 2010. gada 12. aprīlī.

Cita informācija: Interpola un ANO Drošības padomes īpašā paziņojuma tīmekļa saite: https://www.interpol.int/en/notice/search/un/5774684

Ahmed Abdi Aw-Mohamed ir viens no Al-Shabaab augstākā līmeņa vadītājiem, un 2007. gada decembrī viņš publiski tika pasludināts par organizācijas emīru. Būdams iesaistīts komandķēdē, viņš ir atbildīgs par Al-Shabaab operācijām visā Somālijā. Aw-Mohamed ir paziņojis, ka Džibuti miera process ir ārvalstu rīkota sazvērestība, un 2009. gada maijā Somālijas plašsaziņas līdzekļiem izplatītajā audio ierakstā Aw-Mohamed apstiprināja, ka viņa spēki bija iesaistīti nesenajās kaujās Mogadišā.

6.    Bashir Mohamed Mahamoud (pazīstams arī kā a) Bashir Mohamed Mahmoud, b) Bashir Mahmud Mohammed, c) Bashir Mohamed Mohamud, d) Bashir Mohamed Mohamoud, e) Bashir Yare, f) Bashir Qorgab, g) Gure Gap, h) “Abu Muscab”, i) “Qorgab”)

Dzimšanas datums: a) 1979; b) 1980; c) 1981; d) 1982. Valstspiederība: Somālija. Atrašanās vieta: Mogadiša, Somālija.

ANO iekļāvusi sarakstā: 2010. gada 12. aprīlī.

Cita informācija: Interpola un ANO Drošības padomes īpašā paziņojuma tīmekļa saite: https://www.interpol.int/en/notice/search/un/5774965

Bashir Mohamed Mahamoud ir Al-Shabaab militārais komandieris. Mahamoud kopš 2008. gada beigām ir arī bijis viens no aptuveni desmit Al-Shabaab vadības padomes locekļiem. Mahamoud un viņa sabiedrotais bija atbildīgi par 2009. gada 10. jūnija mīnmetēja uzbrukumu pret Somālijas Pārejas laika federālo valdību Mogadišā.

8.    Fares Mohammed Mana'a (pazīstams arī kā: a) Faris Mana'a, b) Fares Mohammed Manaa)

Dzimšanas datums: 1965. gada 8. februāris. Dzimšanas vieta: Sadah, Jemena. Pases Nr.: 00514146; izdošanas vieta: Sanaa, Jemena. Personas apliecības Nr.: 1417576; izdošanas vieta: Al-Amana, Jemena; izdošanas datums: 1996. gada 7. janvāris.

ANO iekļāvusi sarakstā: 2010. gada 12. aprīlī.

Cita informācija: Interpola un ANO Drošības padomes īpašā paziņojuma tīmekļa saite: https://www.interpol.int/en/notice/search/un/5774972

Fares Mohammed Mana'a ir tieši vai netieši piegādājis, pārdevis vai nosūtījis uz Somāliju ieročus vai saistītus materiālus, pārkāpjot ieroču embargo. Mana'a pazīst kā ieroču tirgoni. Centienos iegrožot ieroču ieplūdi valstī, kur, kā ziņo, ieroču ir vairāk nekā iedzīvotāju, Jemenas valdība 2009. gada oktobrī izdeva tirgoņu melno sarakstu, kur Mana'a ir pašā augšgalā. “Faris Mana'a ir liela mēroga ieroču tirgonis, un tas ir labi zināms,” – tā rakstīts ASV žurnālista 2009. gada jūnija reportāžās; šis žurnālists komentē Jemenā notiekošo, raksta pusgada ziņojumu par valsti un ir sniedzis materiālus Jane's Intelligence Group. Yemen Times 2007. gada decembrī vienā rakstā viņš ir minēts kā “ieroču tirgonis šeihs Fares Mohammed Mana'a”. Yemen Times 2008. gada janvārī vienā rakstā viņš minēts kā “ieroču tirgotāju šeihs Faris Mana'a”.

Jemena kopš 2008. gada vidus joprojām ir centrs nelegālo ieroču pārvadājumiem uz Āfrikas ragu, it īpaši ieroču pārvadājumiem ar kuģi uz Somāliju. Ir neapstiprinātas ziņas, ka Faris Mana'a daudzkārt ir piedalījies pārvadājumos uz Somāliju. 2004. gadā Mana bija iesaistīts līgumos par ieročiem no Austrumeiropas, kuri esot pārdoti Somālijas karotājiem. Lai gan Somālijai kopš 1992. gada ir noteikts ANO ieroču embargo, ir ziņas par Mana'a interesi par ieroču tirdzniecību jau 2003. gadā. Mana'a 2003. gadā bija piedāvājis nopirkt tūkstošiem ieroču no Austrumeiropas un norādījis, ka daļu ieroču ir paredzējis pārdot Somālijā.

9.    Hassan Mahat Omar (pazīstams arī kā: a) Hassaan Hussein Adam, b) Hassane Mahad Omar, c) Xassaan Xuseen Adan, d) Asan Mahad Cumar, e) Abu Salman, f) Abu Salmaan, g) Sheikh Hassaan Hussein).

Dzimšanas datums: 1979. gada 10. aprīlis. Dzimšanas vieta: Garisa, Kenija. Valstspiederība: iespējams, ka Etiopija. Pases Nr.: A 1180173 Kenya, derīguma termiņš: 2017. gada 20. augusts. Personas apliecības Nr.: 23446085. Atrašanās vieta: Nairobi, Kenija. ANO iekļāvusi sarakstā: 2011. gada 28. jūlijā.

Cita informācija: Interpola un ANO Drošības padomes īpašā paziņojuma tīmekļa saite: https://www.interpol.int/en/notice/search/un/5774975

Hassan Mahat Omar ir iesaistījies darbībās, kas apdraud Somālijas mieru, drošību vai stabilitāti. Viņš ir imāms un viens no Masjid-ul-Axmar (ar Al-Shabaab saistīts neoficiāls centrs Nairobi) vadītājiem. Viņš ir iesaistīts arī jaunu locekļu vervēšanā un Al-Shabaab līdzekļu meklēšanā, tostarp tiešsaistē ar Al-Shabaab saistītajā tīmekļa vietnē alqimmah.net.

Turklāt Al-Shabaab tērzētavas vietnē viņš ir izdevis fatvas, kurās aicina uzbrukt Pagaidu federālajai valdībai.

10.    Omar Hammami (pazīstams arī kā: a) Abu Maansuur Al-Amriki, b) Abu Mansour Al-Amriki, c) Abu Mansuur Al-Amriki, d) Umar Hammami, e) Abu Mansur Al-Amriki).

Dzimšanas datums: 1984. gada 6. maijs. Dzimšanas vieta: Alabama, Amerikas Savienotās Valstis. Valstspiederība: Amerikas Savienotās Valstis. Viņam esot arī Sīrijas valstspiederība. Pases Nr.: 403062567 (ASV). Sociālās apdrošināšanas numurs 423-31-3021 (ASV). Atrašanās vieta: Somālija.

Cita informācija: Precējies ar somālieti. Dzīvoja Ēģiptē (2005. gads) un pārcēlās uz Somāliju (2009. gads). Interpola un ANO Drošības padomes īpašā paziņojuma tīmekļa saite: https://www.interpol.int/en/notice/search/un/5774980

ANO iekļāvusi sarakstā: 2011. gada 28. jūlijā.

Omar Hammami ir iesaistījies darbībās, kas apdraud Somālijas mieru, drošību vai stabilitāti. Viņš ir Al-Shabaab vecākā ranga loceklis. Viņš ir iesaistīts Somālijā karojošo ārvalstnieku vervēšanā, finansēšanā un viņu algu maksāšanā. Viņu kopumā raksturo kā sprāgstvielu un kara lietu speciālistu. Kopš 2007. gada oktobra viņš ir bijis televīzijas pārraidēs un Al-Shabaab propagandas video. Viņš ir redzams video materiālā, kur viņš apmāca Al-Shabaab cīnītājus. Viņš ir redzams arī videomateriālā un tīmekļa vietnēs, kur aicina vairāk kaujinieku pievienoties Al-Shabaab.

12.    Aboud Rogo Mohammed (pazīstams arī kā a) Aboud Mohammad Rogo, b) Aboud Seif Rogo, c) Aboud Mohammed Rogo, d) Sheikh Aboud Rogo, e) Aboud Rogo Muhammad, f) Aboud Rogo Mohamed)

Dzimšanas datums: 1960. gada 11. novembris. Citi iespējami dzimšanas datumi: a) 1967. gada 11. novembris, b) 1969. gada 11. novembris, c) 1969. gada 1. janvāris. Dzimšanas vieta: Lamu sala, Kenija.

ANO iekļāvusi sarakstā: 2012. gada 25. jūlijā.

Cita informācija: Interpola un ANO Drošības padomes īpašā paziņojuma tīmekļa saite: https://www.interpol.int/en/notice/search/un/5775562

Kenijā bāzētais ekstrēmists Aboud Rogo Mohammed ir apdraudējis mieru, drošību vai stabilitāti Somālijā, sniedzot finansiālu, materiālu, loģistikas vai tehnisku atbalstu Al-Shabaab – vienībai, ko par dalību darbībās, kuras tieši vai netieši apdraud mieru, drošību vai stabilitāti Somālijā, ir iekļāvusi sarakstā ANO DP komiteja, kas izveidota saskaņā ar Rezolūciju 751 (1992) saistībā ar Somāliju un saskaņā ar Rezolūciju 1907 (2009) saistībā ar Eritreju.

Aboud Rogo Mohammed ir ekstrēmistisks islāma garīdznieks, kurš dzīvo Kenijā. Viņam joprojām ir ietekme uz ekstrēmistu grupām Austrumāfrikā, un viņš turpina īstenot savu kampaņu – sekmēt vardarbību visā Austrumāfrikā. Pie Aboud Rogo darbībām pieder līdzekļu vākšana Al-Shabaab.

Būdams Al Hijra (agrāk to dēvēja par Musulmaņu jauniešu centru (Muslim Youth Center)) galvenais ideoloģiskais līderis, Aboud Rogo Mohammed minēto ekstrēmistu grupu ir izmantojis kā līdzekli galvenokārt svahili valodā runājošo afrikāņu radikalizēšanai un vervēšanai vardarbīgu militāru darbību veikšanai Somālijā. Virknē iedvesmošanai domātu lekciju laikā no 2009. gada februāra līdz 2012. gada februārim Aboud atkārtoti aicināja ar spēku pretoties Somālijas miera procesam. Minētajās lekcijās Rogo atkārtoti aicināja pielietot vardarbību gan pret Apvienoto Nāciju Organizācijas, gan Āfrikas Savienības misijas Somālijā (AMISOM) spēkiem un mudināja savus klausītājus doties uz Somāliju, lai pievienotos Al-Shabaab cīņai pret Kenijas valdību.

Aboud Rogo Mohammed arī piedāvā padomus par to, kā Al-Shabaab savervētie locekļi no Kenijas var izvairīties no Kenijas iestādēm, un par to, kādus ceļus izvēlēties, dodoties no Mombasas un/vai Lamu uz Al-Shabaab atbalsta punktiem Somālijā, it īpaši Kismājo. Viņš daudziem jauniem Al-Shabaab savervētajiem locekļiem no Kenijas ir palīdzējis nokļūt Somālijā.

2011. gada septembrī Rogo vervēja cilvēkus Mombasā, Kenijā, ceļošanai uz Somāliju, domājams, tādēļ, lai viņi tur veiktu teroristiskas darbības. 2008. gada septembrī Rogo sarīkoja līdzekļu vākšanas sapulci Mombasā, lai palīdzētu finansēt Al-Shabaab darbības Somālijā.

13.    Abubaker Shariff Ahmed (pazīstams arī kā a) Makaburi, b) Sheikh Abubakar Ahmed, c) Abubaker Shariff Ahmed, d) Abu Makaburi Shariff, e) Abubaker Shariff, f) Abubakar Ahmed

Dzimšanas datums: 1962. gads. Cits iespējams dzimšanas datums: 1967. gads. Dzimšanas vieta: Kenija. Atrašanās vieta: Majengo rajons, Mombasa, Kenija. ANO iekļāvusi sarakstā: 2012. gada 23. augustā.

Cita informācija: Interpola un ANO Drošības padomes īpašā paziņojuma tīmekļa saite: https://www.interpol.int/en/notice/search/un/5775564

Abubaker Shariff Ahmed ir viens no vadošajiem starpniekiem un jaunu Kenijas musulmaņu vervētājiem vardarbīgām militārām darbībām Somālijā un tuvs Aboud Rogo partneris. Viņš sniedz materiālu atbalstu ekstrēmistu grupām Kenijā (un citviet Austrumāfrikā). Pateicoties saviem biežajiem braucieniem uz Al-Shabaab atbalsta punktiem Somālijā, tostarp Kismājo, viņš ir spējis uzturēt ciešus sakarus ar vadošajiem Al-Shabaab locekļiem.

Abubaker Shariff Ahmed ir iesaistīts arī līdzekļu vākšanā un pārvaldīšanā Al-Shabaab vajadzībām – Al-Shabaab ir vienība, ko par dalību darbībās, kuras tieši vai netieši apdraud mieru, drošību vai stabilitāti Somālijā, ir iekļāvusi sarakstā ANO DP komiteja, kas izveidota saskaņā ar Rezolūciju 751 (1992) saistībā ar Somāliju un saskaņā ar Rezolūciju 1907 (2009) saistībā ar Eritreju.

Abubaker Shariff Ahmed ir sludinājis Mombasas mošejās, ka jauniem vīriešiem būtu jādodas uz Somāliju, jāveic ekstrēmistiski akti, jācīnās Al-Qaida pusē un jānogalina ASV pilsoņi.

2010. gada decembra beigās Kenijas dienesti arestēja Abubaker Shariff Ahmed uz aizdomu pamata par līdzdalību Nairobi autoostas spridzināšanā. Abubaker Shariff Ahmed arī vada Kenijā, Mombasā, bāzētu jauniešu organizāciju, kas ir saistīta ar Al-Shabaab.

Kopš 2010. gada Abubaker Shariff Ahmed darbojās kā vervētājs un Al-Shabaab starpnieks Majengo rajonā, Mombasā, Kenijā.

14.    Maalim Salman (pazīstams arī kā a) Mu'alim Salman, b) Mualem Suleiman, c) Ameer Salman, d) Ma'alim Suleiman, e) Maalim Salman Ali, f) Maalim Selman Ali, g) Ma'alim Selman, h) Ma'alin Sulayman)

Dzimšanas datums: aptuveni 1979. gads. Dzimšanas vieta: Nairobi, Kenija. Atrašanās vieta: Somālija.

ANO iekļāvusi sarakstā: 2014. gada 23. septembrī.

Cita informācija: Interpola un ANO Drošības padomes īpašā paziņojuma tīmekļa saite: https://www.interpol.int/en/notice/search/un/5818613

Al-Shabaab līderis Ahmed Abdi aw-Mohamed (pazīstams arī kā Godane), izraudzījās Maalim Salman par Āfrikas ārvalstu kaujinieku līderi grupējumā al-Shabaab. Viņš ir apmācījis ārvalstniekus, kuri vēlējās pievienoties al-Shabaab kā Āfrikas ārvalstu kaujinieki, un ir bijis iesaistīts operācijās Āfrikā, kurās par mērķi izraudzīti tūristi, izklaides vietas un baznīcas.

Lai arī Salman galvenokārt bijis iesaistīts operācijās ārpus Somālijas, ir zināms, ka viņš pastāvīgi uzturējies Somālijā un apmācījis ārvalstu kaujiniekus Somālijā, pirms norīkojis tos darbībām citur. Daži al-Shabaab ārvalstu kaujinieki arī mēdz uzturēties Somālijā. Piemēram, Salman norīkoja al-Shabaab ārvalstu kaujiniekus uz Somālijas dienvidiem, reaģējot uz Āfrikas Savienības misijas Somālijā (AMISOM) uzbrukumu.

Papildus citiem terora aktiem grupējums al-Shabaab ir vainojams arī 2013. gada septembra uzbrukumā Nairobi (Kenija) Westgate iepirkšanās centrā, kurā gāja bojā vismaz 67 cilvēki. Nesenāk al-Shabaab uzņēmās atbildību par 2014. gada 31. augustā veikto uzbrukumu Valsts izlūkošanas un drošības aģentūras cietumam Mogadišā, kurā tika nogalināti trīs apsargi un divi civiliedzīvotāji, un vēl 15 tika ievainoti.

15.    Ahmed Diriye (pazīstams arī kā a) Sheikh Ahmed Umar Abu Ubaidah, b) Sheikh Omar Abu Ubaidaha, c) Sheikh Ahmed Umar, d) Sheikh Mahad Omar Abdikarim, e) Abu Ubaidah, f) Abu Diriye)

Dzimšanas datums: aptuveni 1972. gads. Dzimšanas vieta: Somālija. Atrašanās vieta: Somālija.

ANO iekļāvusi sarakstā: 2014. gada 24. septembrī.

Cita informācija: Interpola un ANO Drošības padomes īpašā paziņojuma tīmekļa saite: https://www.interpol.int/en/notice/search/un/5818614

Ahmed Diriye tika iecelts par jauno Al-Shabaab emīru pēc iepriekšējā līdera Ahmed Abdi aw-Mohamed nāves; Ahmed Abdi aw-Mohamed bija iekļauts Drošības padomes komitejas sarakstā saskaņā ar Rezolūcijām 751 (1992) un 1907 (2009). Tas tika publiski pasludināts Al-Shabaab pārstāvja Sheikh Ali Dheere2014. gada 6. septembrī izplatītajā paziņojumā. Diriye ir bijis vadošs Al-Shabaab loceklis, un kā emīram viņam Al-Shabaab operācijās ir komandiera atbildība. Viņš būs tieši atbildīgs par Al-Shabaab darbībām, kuras turpina apdraudēt mieru, drošību un stabilitāti Somālijā. Diriye tagad ir pieņēmis arābu vārdu Sheikh Ahmed Umar Abu Ubaidah.

II.   Vienības

Al-Shabaab (pazīstama arī kā a) Al-Shabab, b) Shabaab, c) The Youth, d) Mujahidin Al-Shabaab Movement, e) Mujahideen Youth Movement, f) Mujahidin Youth Movement, g) MYM, h) Harakat Shabab Al-Mujahidin, i) Hizbul Shabaab, j) Hisb'ul Shabaab, k) Al-Shabaab Al-Islamiya, l) Youth Wing, m) Al-Shabaab Al-Islaam, n) Al-Shabaab Al-Jihaad, o) The Unity Of Islamic Youth, p) Harakat Al-Shabaab Al-Mujaahidiin, q) Harakatul Shabaab Al Mujaahidiin, r) Mujaahidiin Youth Movement)

Atrašanās vieta: Somālija. ANO iekļāvusi sarakstā: 2010. gada 12. aprīlī.

Cita informācija: Interpola un ANO Drošības padomes īpašā paziņojuma tīmekļa saite: https://www.interpol.int/en/notice/search/un/5775567

Al-Shabaab ir bijusi iesaistīta darbībās, kas tieši vai netieši apdraud Somālijas mieru, drošību vai stabilitāti, tostarp, bet ne tikai: darbībās, kas apdraud 2008. gada 18. augusta Džibuti vienošanos vai politisko procesu; un darbībās, kas apdraud Pārejas laika federālās iestādes, Āfrikas Savienības misiju Somālijā (AMISOM) vai citas ar Somāliju saistītas starptautiskās miera uzturēšanas operācijas.

Al-Shabaab arī kavēja humānās palīdzības sniegšanu Somālijā, piekļuvi humānajai palīdzībai vai tās sadali Somālijā.

Saskaņā ar ziņojumu, ko par Somāliju sniedza Drošības padomes komitejas (izveidota saskaņā ar Rezolūciju 751(1992)) priekšsēdētājs Drošības padomē 2009. gada 29. jūlijā, gan Al-Shabaab, gan Hisb'ul Islam publiski un vairākkārt ir uzņēmušies atbildību par bruņotu spēku uzbrukumiem Pārejas laika federālajai valdībai un AMISOM. Al-Shabaab uzņēmās atbildību arī par Pārejas laika federālās valdības amatpersonu nogalināšanu un par 2009. gada 19. jūlija uzbrukumiem UNOPS, UNDSS un UNDP operatīvajiem birojiem Bay un Bakool reģionos un par šo biroju slēgšanu, pārkāpjot Rezolūcijas 1844 (2008) c) punktu. Al-Shabaab vairākkārt ir kavējusi piekļuvi humānajai palīdzībai Somālijā vai tās izdalīšanu.

Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padomes ģenerālsekretāra 2009. gada 20. jūlija ziņojumā par stāvokli Somālijā bija šādas rindas attiecībā uz Al-Shabaab darbībām Somālijā:

Zināms, ka nemiernieku grupējumi, piemēram Al-Shabaab, izspiež naudu no privātuzņēmumiem un vervē jauniešus, tostarp bērnus kareivjus, pievienoties cīņai pret Mogadišas valdību. Al-Shabaab ir apstiprinājusi ārvalstu kaujinieku klātbūtni savās rindās un ir atklāti paziņojusi, ka, lai gāztu Somālijas valdību, sadarbojas ar Al-Qaida Mogadišā. Ārvalstu kaujinieki, no kuriem daudzi nākot no Pakistānas un Afganistānas, ir labi apmācīti un ir kaujās rūdīti. Novērots, ka viņi valkā kapuces un vērš uzbrūkošas operācijas pret valdības spēkiem Mogadišā un kaimiņreģionos.

Al-Shabaab ir pastiprinājusi savu stratēģiju Somālijas iedzīvotāju ietekmēšanai un iebiedēšanai, kā tas vērojams pēc rūpīgi izvēlētām slepkavībām ar spēcīgu efektu un klanu vecāko arestiem – vairāki no viņiem ir nogalināti. Valsts drošības ministrs Omar Hashi Aden2009. gada 19. jūnijā tika nogalināts lielā pašnāvnieku izraisītā automobilī ievietotas bumbas sprādzienā Beletwyne. Šajā uzbrukumā tika nogalināti vairāk nekā 30 cilvēku, to ļoti nosodīja starptautiskā sabiedrība un plaši Somālijas sabiedrības slāņi.

Saskaņā ar ANO Drošības padomes Somālijas pārraudzības grupas 2008. gada decembra ziņojumu (2008/769) Al-Shabaab ir atbildīga par dažādiem uzbrukumiem Somālijā dažos pēdējos gados, tostarp:

par ziņoto Pasaules Pārtikas programmā strādājošā somāliešu šofera nogalināšanu un galvas nociršanu 2008. gadā,

par Puntlendas tirgus spridzināšanu, kurā 2008. gada 6. februārī nogalināja 20 un ievainoja vairāk nekā 100 cilvēkus,

par spridzināšanas kampaņām un mērķtiecīgām slepkavībām Somalilendā, ar ko bija ieplānots izjaukt 2006. gada parlamenta vēlēšanas,

par vairāku ārvalstu palīdzības darbinieku nogalināšanu 2003. un 2004. gadā.

Saskaņā ar ziņojumiem Al-Shabaab2009. gada 20. jūlijā uzbruka Apvienoto Nāciju Organizācijas objektiem Somālijā un izdeva dekrētu, ar ko aizliedz trīs ANO aģentūrām darboties Al-Shabaab kontrolētajās Somālijas teritorijās. Turklāt Somālijas Pārejas laika federālās valdības spēki 2009. gada 11. un 12. jūlijam cīnījās pret Al-Shabaab un Hizbul Islam nemierniekiem, un cīņā dzīvību zaudēja vairāk nekā 60 cilvēki. Al-Shabaab2009. gada 11. jūlijā cīņas laikā ēkā Villa Somalia raidīja četrus mīnmetēja lādiņus, kā rezultāta bojā gāja trīs Āfrikas Savienības misijas Somālijā (AMISOM) karavīri un vēl astoņi tika ievainoti.

Saskaņā ar rakstu, ko British Broadcasting Corporation publicēja 2009. gada 22. februārī, Al-Shabaab uzņēmās atbildību par pašnāvnieka izraisīto automobilī ievietotas bumbas sprādzienu Āfrikas Savienības militārajā bāzē Mogadišā. Saskaņā ar minēto rakstu Āfrikas Savienība apstiprināja, ka 11 Āfrikas Savienības miera uzturētāji ir nogalināti un 15 ievainoti.

Saskaņā ar rakstu, ko Reuters publicēja 2009. gada 14. jūlijā, Al-Shabaab karotāji 2009. gadā veica partizānu uzbrukumus Somālijas un Āfrikas Savienības spēkiem.

Saskaņā ar rakstu, ko Voice of America publicēja 2009. gada 10. jūlijā, Al-Shabaab bija iesaistīta 2009. gada maija uzbrukumā Somālijas valdības spēkiem.

Saskaņā ar rakstu, kas publicēts Council of Foreign Relations tīmekļa vietnē 2009. gada 27. februārī, Al-Shabaab kopš 2006 gada ir izvērsusi sacelšanos pret Somālijas Pārejas laika valdību un tās etiopiešu atbalstītājiem. Al-Shabaab ir nogalinājusi vienpadsmit burundiešu karavīrus visasiņainākajā uzbrukumā Āfrikas Savienības miera uzturētājiem kopš to izvietošanas un ir paziņojusi, ka Al-Shabaab ir iesaistīta smagās cīņās Mogadišā, kur nogalināti vismaz piecpadsmit cilvēki.


Top