Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024R1988

Eiropas Centrālās bankas Regula (ES) 2024/1988 (2024. gada 27. jūnijs) par ieguldījumu fondu statistiku un par Lēmuma (ES) 2015/32 (ECB/2014/62) atcelšanu (ECB/2024/17) (pārstrādāta redakcija)

ECB/2024/17

OV L, 2024/1988, 23.7.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1988/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1988/oj

European flag

Eiropas Savienības
Oficiālais Vēstnesis

LV

L sērija


2024/1988

23.7.2024

EIROPAS CENTRĀLĀS BANKAS REGULA (ES) 2024/1988

(2024. gada 27. jūnijs)

par ieguldījumu fondu statistiku un par Lēmuma (ES) 2015/32 (ECB/2014/62) atcelšanu

(ECB/2024/17)

(pārstrādāta redakcija)

EIROPAS CENTRĀLĀS BANKAS PADOME,

ņemot vērā Eiropas Centrālo banku sistēmas un Eiropas Centrālās bankas Statūtus un jo īpaši to 5. pantu,

ņemot vērā Padomes Regulu (EK) Nr. 2533/98 (1998. gada 23. novembris) par statistikas informācijas vākšanu, ko veic Eiropas Centrālā banka (1), un jo īpaši tās 5. panta 1. punktu un 6. panta 4. punktu,

tā kā:

(1)

Eiropas Centrālās bankas Regula (ES) Nr. 1073/2013 (2013. gada 18. oktobris) par ieguldījumu fondu aktīvu un pasīvu statistiku (ECB/2013/38) (2) būtiski jāgroza, jo īpaši ņemot vērā vajadzību vākt papildu un biežāku statistisko informāciju par ieguldījumu fondiem (IF). Tāpēc tā jāpārstrādā skaidrības nolūkā.

(2)

Regula (EK) Nr. 2533/98 nosaka, ka, lai pildītu statistikas pārskatu sniegšanas prasības, Eiropas Centrālajai bankai (ECB) ar nacionālo centrālo banku (NCB) palīdzību ir tiesības atsauces pārskata grupas ietvaros vākt Eiropas Centrālo banku sistēmas (ECBS) uzdevumu veikšanai nepieciešamo statistisko informāciju. No minētās regulas 2. panta 2. punkta a) apakšpunkta izriet, ka IF ir daļa no atsauces pārskata grupas ECB statistikas pārskatu sniegšanas prasību izpildes nolūkiem, t. sk. monetārās un finanšu statistikas jomā.

(3)

Turklāt tās pašas regulas 3. pantā ECB prasīts precizēt faktiskos pārskatu sniedzējus atsauces pārskata grupas ietvaros, kā arī noteiktas ECB tiesības pilnībā vai daļēji atbrīvot dažas pārskatu sniedzēju kategorijas no tās statistikas pārskatu sniegšanas prasībām. Šai regulai pakļauto IF grupā būtu jāietver alternatīvo ieguldījumu fondi (AIF) un pārvedamu vērtspapīru kolektīvo ieguldījumu uzņēmumi (PVKIU), kas iedibināti dalībvalstu teritorijās, kā noteikts Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā 2011/61/ES (3) (AIFPD) un Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā 2009/65/EK (4) (PVKIUD). Lai nodrošinātu statistikas konsekvenci un salīdzināmību, ir svarīgi, ka visas struktūras, kas klasificētas ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 549/2013 (5) noteiktās Eiropas nacionālo un reģionālo kontu sistēmas (EKS 2010) apakšsektorā “Ieguldījumu fondi, izņemot NTF (S.124)”, tiek iekļautas faktisko pārskatu sniedzēju grupā. Tāpēc dažos gadījumos IF definīcijā var iekļaut struktūras, kas neietilpst AIFPD vai PVKIUD piemērošanas jomā.

(4)

Lai gan regulas, kas pieņemtas saskaņā ar Eiropas Centrālo banku sistēmas un Eiropas Centrālās bankas Statūtu (turpmāk – “ECBS Statūti”) 34.1. pantu, nepiešķir tiesības vai nenosaka pienākumus dalībvalstīm, kuru valūta nav euro (turpmāk – “ārpus euro zonas esošās dalībvalstis”), ECBS Statūtu 5. pants attiecas gan uz euro zonas dalībvalstīm, gan uz ārpus euro zonas esošajām dalībvalstīm. Padomes Regulas (EK) Nr. 2533/98 17. apsvērumā ietverta atsauce uz to, ka ECBS Statūtu 5. pants kopā ar Līguma par Eiropas Savienību 4. panta 3. punktu paredz pienākumu nacionālajā līmenī izstrādāt un ieviest visus pasākumus, ko ārpus euro zonas esošās dalībvalstis uzskata par nepieciešamiem, lai vāktu statistisko informāciju, kas vajadzīga, lai izpildītu ECB statistikas pārskatu sniegšanas prasības un statistikas jomā laikus sagatavotos šo valstu kļūšanai par euro zonas dalībvalstīm.

(5)

Lai veiktu savus uzdevumus, jo īpaši lai noteiktu un īstenotu monetāro politiku un veicinātu finanšu sistēmas stabilitāti, ECBS vajadzīga augstas kvalitātes statistiskā informācija par IF finanšu darbību. Šādas informācijas galvenais mērķis ir nodrošināt ECB ar visaptverošu IF apakšsektora statistisko atspoguļojumu dalībvalstīs, kuru valūta ir euro (turpmāk – “euro zonas dalībvalstis”) un kuras tiek uzskatītas par vienotu ekonomisko teritoriju. Informācija, kas pašreiz pieejama no citiem regulatīvajiem un komerciālajiem avotiem, nesniedz tik visaptverošu statistisko kopainu par IF apakšsektoru, kāda vajadzīga ECBS uzdevumu izpildei, jo minētajos avotos pieejamo datu apjoms, tvērums un veids, datu kvalitāte un datu saskaņotība ir nepilnīga.

(6)

Statistiskās informācijas vākšana par IF finanšu darbību nepieciešama, lai nodrošinātu regulāras un ad hoc analītiskās vajadzības, kā arī sniegtu atbalstu ECB monetārās un finanšu analīzes veikšanai. Šo statistisko informāciju ECBS izmanto arī, lai apkopotu citu statistiku, jo īpaši attiecībā uz euro zonas finanšu kontiem, maksājumu bilanci un starptautisko ieguldījumu bilanci. Šim nolūkam vajadzīga statistiskā informācija par ieguldījumu ienākumiem, kas attiecināmi uz IF akcionāriem un ko var iegūt no šajā regulā prasītās informācijas par ienākumiem un maksām. Lai mazinātu ar šīm prasībām saistīto pārskatu sniegšanas slogu, attiecīgā NCB var aplēst daļu no ienākumu informācijas, bet informācija par maksām tiek pieprasīta tikai reizi gadā.

(7)

Saskaņā ar šo regulu savākto statistisko informāciju izmanto, lai apkopotu IF statistiku gan kopsavilkuma veidā, gan individuālu fondu līmenī, kā arī lai papildinātu citus ECB savāktās statistiskās informācijas avotus un nodrošinātu, ka statistisko informāciju var efektīvi sasaistīt ar minētajiem citiem avotiem, t. sk. vērtspapīru turējumu statistiku, kas savākta saskaņā ar Eiropas Centrālās bankas Regulu (ES) Nr. 1011/2012 (ECB/2012/24) (6), Iestāžu un filiāļu datu reģistru (RIAD), kas apkopots saskaņā ar Eiropas Centrālās bankas Pamatnostādni (ES) 2018/876 (ECB/2018/16) (7), un Centralizēto vērtspapīru datubāzi (CVDB), kas apkopota saskaņā ar Eiropas Centrālās bankas Pamatnostādni (ES) 2022/971 (ECB/2022/25) (8). Tas ļauj efektīvi un izmaksu ziņā lietderīgi izmantot no pārskatu sniedzējiem savākto statistisko informāciju, palielinot tās konsekvenci un salīdzināmību un līdz ar to tās atbilstību un noderību analītiskiem mērķiem.

(8)

Pirms šīs regulas pieņemšanas statistikas pārskatu sniegšanas prasību noteikšanai un piemērošanai ECB izvērtējusi jaunas statistiskās informācijas vākšanas guvumus un izmaksas saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 2533/98 3. pantu un uzskata, ka jauna un biežāka statistika, t. sk. statistiskā informācija par mēneša ienākumiem un gada maksām, ko akcionāri samaksājuši IF, un dividendēm, ko izmaksājuši IF, kā arī informācija par IF klasifikāciju, vajadzīga, lai uzlabotu datu kvalitāti un pieejamību IF statistikas lietotājiem, veicot ECBS uzdevumus. ECB par regulas projektu apspriedusies arī ar Eiropas Komisiju, kura sniegusi savus komentārus.

(9)

Šī regula nosaka prasības galvenokārt attiecībā uz IF. Tomēr pilnīga statistiskā informācija par IF emitēto uzrādītāja akciju turētājiem var nebūt tieši pieejama no IF. Tāpēc jānosaka kārtība, kas ļautu NCB vākt minēto statistisko informāciju, t. sk. no citiem avotiem un struktūrām, atbilstoši efektīvākajām un precīzākajām nacionālā līmenī pieejamām metodēm.

(10)

Lai ierobežotu pārskatu sniegšanas slogu, NCB būtu jāļauj vākt vajadzīgo informāciju par IF no faktiskajiem pārskatu sniedzējiem plašākas statistikas pārskatu sniegšanas sistēmas ietvaros ar nosacījumu, ka netiek kavēta ECB statistikas prasību izpilde un šāda informācijas vākšana atbilst ECBS sagatavotās Eiropas statistikas pamatā esošajiem statistikas principiem, kā noteikts Regulas (EK) Nr. 2533/98 3.a pantā. Lai veicinātu pārredzamību, šādos gadījumos pārskatu sniedzēji jāinformē par to, ka statistiskā informācija tiek vākta citām vajadzībām.

(11)

Ņemot vērā to, ka IF apakšsektors kļūst svarīgāks monetārās politikas transmisijas un finanšu stabilitātes uzraudzības un novērtēšanas kontekstā, vajadzīga detalizētāka ikmēneša statistiskā informācija. Tas nodrošinās savlaicīgākus ieteikumus politikas īstenošanā un uzlabotu analīzes kvalitāti, piemēram, sekmīgāk identificējot notikumus un likumsakarības tautsaimniecībā un finanšu tirgos, kā arī ievērojami uzlabojot datu un to analīzes iekļaušanu ECB Padomes regulārajos politikas darba dokumentos.

(12)

Lai nodrošinātu, ka pārskatu sniegšanas slogs nav pārmērīgs, NCB jābūt iespējai piešķirt IF atbrīvojumus, ievērojot noteiktas prasības un ierobežojumus. Vajadzētu būt iespējai piešķirt atbrīvojumus tādiem IF, kuriem saistībā ar aktīvu novērtēšanu pastāv periodiskuma un laika ierobežojumi, lai tie varētu izpildīt pārskatu sniegšanas prasības par tādiem periodiem un tādā laikā, kas ir saskanīgāki ar minētajiem ierobežojumiem. Turklāt vajadzētu būt iespējai piešķirt atbrīvojumus IF saistībā ar pārskatu sniegšanu individuālu vērtspapīru līmenī par vērtspapīriem, kuriem nav derīgu identifikācijas kodu, ja šādiem vērtspapīriem ir zema tirgus vērtība, salīdzinot ar kopējiem vērtspapīru turējumiem nacionālajā vai atsevišķu IF līmenī.

(13)

Informāciju individuālu vērtspapīru līmenī saskaņā ar šo regulu vāc saskaņā ar Regulā (ES) Nr. 1011/2012 (ECB/2012/24) noteiktajām definīcijām.

(14)

Savāktās statistiskās informācijas un ECB veiktās analīzes kvalitāte tiktu uzlabota, ja tā no Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestādes (EVTI) saņemtu ECBS uzdevumu veikšanai vajadzīgos datus, kas sniegti saskaņā ar AIFPD un PVKIUD. Tāpēc, lai sasniegtu tai šajā regulā noteiktos mērķus, ECB būtu jāsadarbojas ar EVTI un jācenšas uzlabot šajā nolūkā izmantotās statistiskās informācijas sagatavošanas efektivitāte, t. sk. samazinot nevajadzīgu dublēšanos un nesaskaņotību starp pārskatu sniegšanas sistēmām, kuras izmanto ECBS uzdevumu izpildes un uzraudzības mērķu vajadzībām, un uzlabojot datu standartizāciju, efektīvu apmaiņu un izmantošanu.

(15)

Būtu jāpiemēro Regulas (EK) Nr. 2533/98 8. pantā noteiktie konfidenciālas statistiskās informācijas aizsardzības un izmantošanas standarti, kas pieļauj šādas informācijas apmaiņu ar Eiropas uzraudzības iestādēm, ja tas nepieciešams to uzdevumu izpildei.

(16)

Regulas (EK) Nr. 2533/98 7. panta 1. punkts nosaka, ka ECB ir tiesības noteikt sankcijas pārskatu sniedzējiem, kuri neievēro ECB regulās un lēmumos noteiktās statistikas pārskatu sniegšanas prasības.

(17)

Lai nodrošinātu ar IF saistītās statistiskās informācijas sniegšanas pienācīgu nepārtrauktību, visā pārejas periodā būtu jāsaglabā pirms šīs regulas piemērošanas dienas spēkā esošās prasības.

(18)

Jānosaka procedūra efektīvai tehnisku grozījumu veikšanai šīs regulas pielikumos, ar nosacījumu, ka šādi grozījumi negroza pamatā esošo konceptuālo sistēmu un neietekmē pārskatu sniegšanas slogu. Tāpēc ECB Valdei vajadzētu būt iespējai veikt šādus tehniskus grozījumus un, piemērojot šo procedūru, būtu jāņem vērā ECBS Statistikas komitejas viedoklis.

(19)

Lai nodrošinātu IF statistiskās informācijas sniegšanas nepārtrauktību un lai īstenošana varētu sākties ar 2025. gada 1. decembri, šai regulai būtu jāstājas spēkā nekavējoties. Tomēr to nevajadzētu piemērot līdz 2025. gada 1. decembrim, lai NCB un IF dotu pietiekami daudz laika sagatavoties attiecīgajām pārskatu sniegšanas prasībām. Lai nodrošinātu, ka NCB saskaņā ar šo regulu piešķirtajiem atbrīvojumiem ir stabils juridiskais pamats un ka pārskatu sniedzējiem par šiem atbrīvojumiem var paziņot laikus, minētie noteikumi par atbrīvojumiem būtu jāpiemēro ar šīs regulas spēkā stāšanās dienu.

(20)

Tā kā nacionālie grāmatvedības noteikumi dažiem IF ļauj to aktīvus novērtēt retāk nekā reizi mēnesī, vairs netiek uzskatīts par vajadzīgu lemt ECB Padomē par šo kategoriju noteikšanu. Tā vietā par vajadzīgu tiek uzskatīta NCB rīcības brīvība piešķirt šādus atbrīvojumus, kā noteikts šajā regulā, jo šādi atbrīvojumi attiektos uz nedaudzām IF kategorijām. Tādēļ būtu jāatceļ Eiropas Centrālās bankas Lēmums (ES) 2015/32 (ECB/2014/62) (9),

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Priekšmets un piemērošanas joma

Ar šo regulu nosaka pārskatu sniegšanas prasības ieguldījumu fondiem (IF) un dažos gadījumos citiem finanšu starpniekiem (CFI) un monetārajām finanšu iestādēm (MFI) attiecībā uz statistisko informāciju par IF aktīviem, pasīviem, saņemtajiem ienākumiem un izmaksātajām dividendēm, kā arī maksām, ko akcionāri samaksājuši IF.

2. pants

Definīcijas

Šajā regulā piemēro šādas definīcijas:

1)

“ieguldījumu fonds (IF)” ir kolektīvo ieguldījumu uzņēmums, kas:

a)

veic ieguldījumus II pielikumā aprakstītajos finanšu un/vai nefinanšu aktīvos, ciktāl tā mērķis ir ieguldīt kapitālu, kas piesaistīts no privātiem un profesionāliem ieguldītājiem;

b)

saskaņā ar Savienības vai nacionālajiem tiesību aktiem izveidots atbilstoši:

i)

līgumtiesībām – kā pārvaldītājsabiedrību pārvaldīts kopfonds;

ii)

trasta tiesībām – kā daļu trasts (unit trust);

iii)

komercsabiedrību tiesībām – kā ieguldījumu sabiedrība;

iv)

jebkura cita līdzīga mehānisma vai juridiskas formas veidā.

Šajā regulā par IF uzskata:

kolektīvo ieguldījumu uzņēmumus, kuru daļas vai akcijas pēc turētāju lūguma tieši vai netieši atpērk vai dzēš no uzņēmuma aktīviem, un

kolektīvo ieguldījumu uzņēmumus, kuriem ir noteikts skaits emitēto akciju un kuru akcionāriem ir jāpērk vai jāpārdod esošās akcijas, tiem iestājoties fondā vai izstājoties no tā.

Šajā regulā par IF neuzskata:

pensiju fondus, kas definēti Eiropas Centrālās bankas Regulas (ES) 2018/231 (ECB/2018/2) (10) 1. pantā,

naudas tirgus fondus (NTF), kas definēti Eiropas Centrālās bankas Regulas (ES) 2021/379 (ECB/2021/2) (11) 2. pantā;

2)

“rezidents” ir iedibināts dalībvalsts teritorijā. Juridiskā persona ir iedibināta tās dalībvalsts teritorijā, kurā tā saņēmusi atļauju vai reģistrēta vai kurā ir tās juridiskā adrese. Ja struktūra nav reģistrēta, tā ir iedibināta tur, kur atrodas tās domicils, ņemot vērā dalībvalsti, kuras tiesību sistēma reglamentē šīs struktūras izveidi un turpmāko pastāvēšanu;

3)

“attiecīgā NCB” ir tās euro zonas dalībvalsts NCB, kuras rezidents ir IF;

4)

“"individuālu vērtspapīru līmenī” sniegtā informācija ir informācija individuālu vērtspapīru dalījumā;

5)

“IF akcijas/daļas” ir akcijas vai daļas, t. sk. pašu kapitāla veidā, ko emitējuši IF, kas statistikas vajadzībām iekļauti IF sarakstā, un tās ietver IF vārda akcijas/daļas un IF uzrādītāja akcijas/daļas;

6)

“IF vārda akcijas/daļas” ir IF akcijas/daļas, attiecībā uz kurām saskaņā ar nacionālajiem tiesību aktiem tiek veikts ieraksts, ar kuru identificē IF akciju/daļu turētājus, iekļaujot informāciju par turētāja rezidenci un institucionālo sektoru;

7)

“IF uzrādītāja akcijas/daļas” ir:

a)

vai nu IF akcijas/daļas, attiecībā uz kurām saskaņā ar nacionālajiem tiesību aktiem netiek veikts ieraksts, ar kuru identificē IF akciju/daļu turētājus;

b)

vai arī IF akcijas/daļas, attiecībā uz kurām saskaņā ar nacionālajiem tiesību aktiem tiek veikts ieraksts, ar kuru identificē IF akciju/daļu turētājus, bet kas neietver informāciju par turētāja rezidenci un institucionālo sektoru;

8)

“monetārā finanšu iestāde”" (MFI) ir “monetārā finanšu iestāde (MFI)”, kas definēta Regulas (ES) 2021/379 (ECB/2021/2) 2. panta 1) punktā;

9)

“citi finanšu starpnieki, izņemot apdrošināšanas sabiedrības un pensiju fondus” (CFS) ir “citi finanšu starpnieki, izņemot apdrošināšanas sabiedrības un pensiju fondus”, kas definēti Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 549/2013 (12) A pielikuma 2.86.–2,94. punktā, un neietver finanšu instrumentsabiedrības, kas iesaistītas vērtspapīrošanas darījumos (FIS), kā definēts minētā pielikuma 2.90. punktā;

10)

“vērtspapīru kontu turētājs” ir iestāde, kas ietilpst “finanšu sabiedrību sektorā”, kā definēts Regulas (ES) Nr. 549/2013 A pielikuma 2.55. punktā, un kas veic finanšu instrumentu glabāšanu un administrēšanu klientu vārdā, t. sk. sniedz vērtspapīru kontu apkalpošanas un saistītos pakalpojumus, piem., skaidrās naudas/nodrošinājuma pārvaldību, kā noteikts Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2014/65/ES (13) I pielikuma B iedaļas 1) punktā;

11)

“pārvedamu vērtspapīru kolektīvo ieguldījumu uzņēmumi” (PVKIU) ir “pārvedamu vērtspapīru kolektīvo ieguldījumu uzņēmumi”, kas norādīti Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas (EK) 2009/65 (14) 1. panta 2. punktā;

12)

“ne-PVKIU IF” ir IF, kas nav 11) punktā definētie PVKIU.

3. pants

Faktiskie pārskatu sniedzēji

1.   Faktiskie pārskatu sniedzēji ir IF, kas ir rezidenti euro zonas dalībvalstu teritorijā. Paši IF vai – to IF gadījumā, kas saskaņā ar nacionālajiem tiesību aktiem nav juridiskās personas, – personas, kas juridiski pilnvarotas tos pārstāvēt, sniedz statistisko informāciju, ko prasīts sniegt saskaņā ar šo regulu.

2.   Ja IF savus aktīvus sadala dažādos apakšfondos tā, ka katra apakšfonda akcijas/daļas nodrošina dažādi aktīvi, katru apakšfondu šīs regulas vajadzībām uzskata par individuālu IF.

3.   Faktiskie pārskatu sniedzēji ir arī CFS un MFI, uz kurām attiecas ECB statistikas pārskatu sniegšanas prasības saistībā ar 6. panta 3. punkta b) apakšpunkta piemērošanu.

4. pants

IF saraksts statistikas vajadzībām

1.   ECB Valde izveido un uztur to IF sarakstu, kas ir faktiskie pārskatu sniedzēji, tostarp iekļaujot katru apakšfondu, kas tiek uzskatīts par atsevišķu IF.

2.   IF par savu pastāvēšanu attiecīgo NCB informē nedēļas laikā no dienas, kurā tas sācis darbību, ja šāda informācija NCB nav darīta pieejama saskaņā ar nacionālo uzraudzības regulējumu vai vietējās sadarbības nolīgumiem, neatkarīgi no tā, vai IF sagaida, ka uz to attieksies kāda no šajā regulā noteiktajām statistikas pārskatu sniegšanas prasībām.

3.   ECB publicē elektronisku atjauninātu IF sarakstu statistikas vajadzībām, t. sk. ECB interneta vietnē.

4.   NCB izveido, uztur un publicē elektronisku atjauninātu to CFS un MFI sarakstu, kas iekļautas faktiskajos pārskatu sniedzējos, t. sk. NCB interneta vietnē.

5.   Ja 1. vai 4. punktā minēto sarakstu jaunākā pieejamā versija ir nepareiza, ECB nepiemēro sankcijas IF, CFS vai MFI, kas pienācīgi nepilda savas šajā regulā noteiktās statistikas pārskatu sniegšanas prasības, ja minētie IF, CFS vai MFI labticīgi paļāvušies uz nepareizo sarakstu.

6.   IF, CFS vai MFI sniedz saskaņā ar šo regulu prasīto statistisko informāciju, ja to izslēgšana no attiecīgā saraksta ir acīmredzama kļūda.

5. pants

Statistikas pārskatu sniegšanas prasības

1.   IF sniedz attiecīgajai NCB visu turpmāk minēto statistisko informāciju saskaņā ar I pielikumā norādītajām specifikācijām un II pielikumā izklāstītajiem aprakstiem:

a)

mēneša beigu atlikumu dati par IF aktīviem un pasīviem, kas norādīti I pielikuma 1. tabulā;

b)

mēneša plūsmu dati par IF pārvērtēšanas korekcijām vai darījumiem, vai abiem, kas norādīti I pielikuma 2. tabulā, ievērojot III pielikumā izklāstīto metodiku;

c)

par katru IF emitēto akciju klasi saņemtie mēneša ienākumi un izmaksātās dividendes, kā arī gada maksas, ko akcionāri samaksājuši IF, kā norādīts I pielikuma 4. tabulā;

d)

informācija par IF klasifikāciju, kas norādīta I pielikuma 5. tabulā.

2.   IF, ievērojot I pielikuma 3. tabulu, 1. punkta a) un b) apakšpunkta vajadzībām sniedz informāciju individuālu vērtspapīru līmenī, ja tas noteikts I pielikuma 1. vai 2. tabulā.

6. pants

Īpašas pārskatu sniegšanas prasības attiecībā uz IF akciju/daļu turētāju rezidenci un institucionālo sektoru

1.   IF sniedz statistisko informāciju par IF emitēto IF vārda akciju/daļu turētāju rezidences un institucionālā sektora dalījumu, kā norādīts I pielikuma 1. un 2. tabulas 9. iedaļā (IF akcijas/daļas).

2.   Ja IF emitēto IF vārda akciju/daļu turētāja 1. punktā minētais rezidences vai institucionālā sektora dalījums nevar tikt tieši identificēts, IF attiecīgo statistisko informāciju sniedz, pamatojoties uz pieejamo informāciju.

3.   Ja IF emitēto IF uzrādītāja akciju/daļu turētāju I pielikuma 1. un 2. tabulas 9. iedaļā (IF akcijas/daļas) norādītais rezidences vai institucionālā sektora dalījums nevar tikt tieši identificēts, attiecīgo statistisko informāciju sniedz saskaņā ar norādījumiem vai kārtību, ko noteikusi attiecīgā NCB, pamatojoties uz vienu vai vairākiem šādiem variantiem:

a)

emitējošie IF sniedz statistisko informāciju par IF uzrādītāja akciju/daļu turētāju rezidences un institucionālā sektora dalījumu, t. sk., ja tās pamatā ir informācija, ko sniedzis aģents, kas izplata IF uzrādītāja akcijas/daļas, vai jebkura cita struktūra, kas iesaistīta IF uzrādītāja akciju/daļu emisijā, atpirkšanā vai pārvešanā;

b)

NCB var pieprasīt, lai MFI vai CFS, kas rīkojas kā IF uzrādītāja akciju/daļu vērtspapīru kontu turētājs, sniedz statistisko informāciju par IF uzrādītāja akciju/daļu turētāju rezidences un institucionālā sektora dalījumu, kuras emitējuši rezidenti IF un kuras tiek glabātas turētāja vārdā vai cita starpnieka vārdā, kas arī rīkojas kā vērtspapīru kontu turētājs, ja izpildīti abi turpmāk minētie nosacījumi:

i)

vērtspapīru kontu turētājs nošķir IF uzrādītāja akcijas/daļas, kas tiek turētas glabāšanā turētāju vārdā, no IF akcijām/daļām, kas tiek turētas citu vērtspapīru kontu turētāju vārdā; un

ii)

lielākā daļa IF uzrādītāja akciju/daļu ir vietējo iestāžu, kas ir rezidenti un kas klasificētas kā finanšu starpnieki (MFI vai CFS), glabāšanā.

4.   NCB var iegūt vajadzīgo statistisko informāciju par IF emitētajām IF akcijām/daļām, pamatojoties uz pieejamo informāciju, t. sk. statistisko informāciju, kas tiek vākta saskaņā ar Regulu (ES) Nr. 1011/2012 (ECB/2012/24), ja šī informācija atbilst šīs regulas 8. pantā noteiktajām savlaicīguma prasībām un šīs regulas IV pielikumā norādītajiem obligātajiem standartiem.

7. pants

Alternatīvi datu avoti un aplēses

1.   NCB var iegūt statistisko informāciju, ko prasīts sniegt saskaņā ar šo regulu, no nacionālās kompetentās iestādes, jo īpaši izmantojot datus, kas savākti saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2011/61/ES (15), ja šī statistiskā informācija tiek nosūtīta NCB saskaņā ar vietējās sadarbības nolīgumiem starp attiecīgo NCB un nacionālo kompetento iestādi un ja tā atbilst nosacījumiem par tādas konfidenciālas statistiskās informācijas aizsardzību un izmantošanu, ko ECBS savākusi saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 2533/98 8. pantu un jo īpaši tā 5. punktu.

2.   NCB var aplēst statistisko informāciju, kas saskaņā ar 5. panta 1. punkta c) apakšpunktu jāsniedz par saistībā ar IF aktīviem saņemtajiem ienākumiem, izmantojot metodiku, par kuru iepriekš panākta vienošanās ar ECB.

3.   NCB var apkopot statistisko informāciju, kura jāsniedz saskaņā ar 5. panta 1. punkta c) apakšpunktu par maksām, ko akcionāri samaksājuši IF, un d) apakšpunktu par informāciju par IF klasifikāciju, no tām pieejamiem informācijas avotiem, ja šāda informācija atbilst nosacījumiem par tādas konfidenciālas statistiskās informācijas aizsardzību un izmantošanu, ko ECBS savākusi saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 2533/98 8. pantu un jo īpaši tā 5. punktu.

8. pants

Savlaicīgums

1.   Lai ievērotu 2. un 3. punktā minētos pārskatu sniegšanas termiņus, NCB nosaka, cik periodiski un savlaicīgi tām saskaņā ar šo regulu jāsaņem statistiskā informācija no IF, CFS vai MFI, un par to attiecīgi informē pārskatu sniedzējus.

2.   NCB nosūta ECB visu turpmāk minēto:

a)

mēneša statistisko informāciju līdz darba dienas beigām 28. darba dienā pēc tā mēneša beigām, uz kuru attiecas šī statistiskā informācija;

b)

statistisko informāciju, kas minēta 5. panta 1. punkta d) apakšpunktā, līdz darba dienas beigām 28. darba dienā pēc tā mēneša beigām, kurā vai nu sākotnēji izveidots IF, vai kurā notikušas izmaiņas IF klasifikācijas informācijā;

c)

gada statistisko informāciju līdz darba dienas beigām katra kalendārā gada 30. jūnijā.

3.   Ja NCB piešķirtie atbrīvojumi ļauj IF, CFS vai MFI sniegt statistisko informāciju NCB par periodu, kas nav mēnesis, NCB nosūta statistisko informāciju ECB līdz darba dienas beigām 28. darba dienā pēc tā perioda beigām, uz kuru attiecas šī statistiskā informācija.

9. pants

Grāmatvedības noteikumi statistikas pārskatu sniegšanas vajadzībām

Ja nav piešķirts atbrīvojums saskaņā ar 10. pantu, IF, CFS un MFI pārskatu sniegšanas vajadzībām saskaņā ar šo regulu:

a)

ievēro grāmatvedības noteikumus, kas noteikti Padomes Direktīvā 86/635/EEK (16) un jebkuros citos piemērojamos starptautiskajos standartos;

b)

piemēro metodes novērtēšanai tirgus vērtībā, ja tādas ir pieejamas;

c)

sniedz pārskatus par visiem finanšu aktīviem un pasīviem, ievērojot bruto principu;

d)

sniedz pārskatus, balstoties uz jaunākajiem pieejamajiem aktīvu novērtējumiem, kā arī ievērojot periodiskumu, kas noteikts 5. pantā, un termiņus, ko noteikušas NCB saskaņā ar 8. panta 1. punktu.

10. pants

Atbrīvojumi

1.   NCB var piešķirt atbrīvojumus no 5. panta 1. punkta a), b) un c) apakšpunktā minētajām pārskatu sniegšanas prasībām kopējo aktīvu ziņā mazākajiem IF, ja IF, kurus iekļauj mēneša kopsavilkuma bilancē, veido vismaz 95 % no kopējiem IF aktīviem atlikumu ziņā katrā euro zonas dalībvalstī.

2.   Tajās euro zonas dalībvalstīs, kurās rezidentu IF apkopotie kopējie aktīvi nepārsniedz 1 % no euro zonas IF kopējiem aktīviem, NCB var piešķirt atbrīvojumus no 5. panta 1. punkta a), b) un c) apakšpunktā minētajām pārskatu sniegšanas prasībām kopējo aktīvu ziņā mazākajiem IF, kas ir rezidenti attiecīgajā dalībvalstī, ja IF, kurus iekļauj mēneša kopsavilkuma bilancē, veido vismaz 80 % no kopējiem IF aktīviem atlikumu ziņā katrā dalībvalstī.

3.   Ja NCB piešķir atbrīvojumus saskaņā ar 1. vai 2. punktu, IF sniedz attiecīgajai NCB vismaz visu turpmāk minēto statistisko informāciju saskaņā ar II pielikumā izklāstītajiem aprakstiem:

a)

reizi ceturksnī – statistisko informāciju par IF akciju/daļu ceturkšņa beigu atlikumu datiem, kas norādīti I pielikuma 1. tabulas 9. iedaļā, kopsavilkuma veidā vai individuālu vērtspapīru līmenī;

b)

reizi ceturksnī – statistisko informāciju par IF akciju/daļu ceturkšņa pārvērtēšanas korekcijām vai darījumiem, kas norādīti I pielikuma 2. tabulas 9. iedaļā, kopsavilkuma veidā vai individuālu vērtspapīru līmenī.

4.   Ja NCB piešķir atbrīvojumus saskaņā ar 1. vai 2. punktu, piemēro abus turpmāk minētos noteikumus:

a)

atbrīvojumus nepiešķir uz laiku, kas ilgāks par vienu kalendāro gadu;

b)

NCB vismaz reizi gadā un laikus pārbauda, vai netiek pārsniegtas 1. un 2. punktā minētās robežvērtības, lai varētu piešķirt vai vajadzības gadījumā atsaukt atbrīvojumu, tam stājoties spēkā katra gada sākumā.

5.   NCB var piešķirt atbrīvojumus attiecībā uz statistisko informāciju, kas nav I pielikuma 1. un 2. tabulā noteiktā informācija individuālu vērtspapīru līmenī, tiem ne-PVKIU IF, uz kuriem attiecas nacionālie grāmatvedības noteikumi, kas ļauj to aktīvus novērtēt retāk nekā reizi mēnesī. Ja NCB piešķir šādus atbrīvojumus, ne-PVKIU IF sniedz šo statistisko informāciju tikpat periodiski kā tiem jānovērtē savi aktīvi saskaņā ar nacionālajiem grāmatvedības noteikumiem, bet vismaz reizi gadā.

6.   NCB var piešķirt atbrīvojumus attiecībā uz informāciju individuālu vērtspapīru līmenī un akciju klases informāciju tiem ne-PVKIU IF, uz kuriem attiecas nacionālie grāmatvedības noteikumi, kas ļauj to aktīvus novērtēt retāk nekā reizi mēnesī. Ja NCB piešķir šādus atbrīvojumus, ne-PVKIU IF reizi ceturksnī sniedz I pielikuma 3. un 4. tabulā noteikto informāciju individuālu vērtspapīru līmenī un akciju klases informāciju.

7.   NCB var piešķirt atbrīvojumus no 5. pantā minētajām statistikas pārskatu sniegšanas prasībām tiem IF, uz kuriem attiecas nacionālie grāmatvedības noteikumi, kas neparedz to aktīvu pietiekami savlaicīgu novērtēšanu, lai ievērotu skaidrus pārskatu sniegšanas termiņus, ko NCB noteikušas saskaņā ar 8. panta 1. punktu. Ja NCB piešķir šādus atbrīvojumus, IF var sniegt informāciju NCB tikpat savlaicīgi kā tām jānovērtē savi aktīvi saskaņā ar nacionālajiem grāmatvedības noteikumiem.

8.   NCB var piešķirt atbrīvojumus IF saistībā ar statistisko informāciju, ko vāc saskaņā ar 5. panta 2. punktu individuālu vērtspapīru līmenī, par vērtspapīriem, kas I pielikuma 1. un 2. tabulā klasificēti kategorijās “parāda vērtspapīri”, “pašu kapitāls” un “IF akcijas/daļas”, ja šādiem vērtspapīriem nav sava ISIN koda vai cita derīga identifikācijas koda un ja izpildās kāds no šiem nosacījumiem:

a)

šādu vērtspapīru kopējo turējumu tirgus vērtība ir mazāka par 1 % no kopējiem IF vērtspapīru turējumiem valstī; vai

b)

šādu vērtspapīru kopējo turējumu tirgus vērtība ir mazāka par 5 % no kopējiem konkrētā IF vērtspapīru turējumiem.

Ja NCB piešķir šādus atbrīvojumus, IF var sniegt šādu informāciju kopsavilkuma veidā instrumenta/termiņa kategoriju un darījuma partneru dalījumā.

9.   NCB piešķir atbrīvojumus IF attiecībā uz statistisko informāciju, kas savākta saskaņā ar 6. panta 3. punkta b) apakšpunktu, 6. panta 4. punktu vai 7. pantu. NCB pārbauda, vai ir iespējams savākt minēto statistisko informāciju laikus, lai varētu piešķirt vai vajadzības gadījumā atsaukt atbrīvojumu, tam stājoties spēkā katra gada sākumā, ja par to panākta vienošanās ar ECB.

10.   Ja IF nav piešķirts atbrīvojums saskaņā ar 7. punktu, NCB var piešķirt IF atbrīvojumus no 6. pantā noteiktajām pārskatu sniegšanas prasībām uz vienu gadu, ja IF reģistrētās akcijas/daļas vai uzrādītāja akcijas/daļas emitē pirmo reizi vai ja tirgus attīstības dēļ ir jāmaina 6. panta 3. punktā noteiktās iespējas vai iespēju kombinācija.

11.   NCB var piešķirt atbrīvojumus IF, ļaujot sniegt 5. panta 1. punkta a) un b) apakšpunktā minēto statistisko informāciju reizi ceturksnī, par periodiem, uz kuriem attiecas statistiskā informācija, līdz 2026. gada otrajam ceturksnim (ieskaitot).

11. pants

Obligātie standarti un nacionālais pārskatu sniegšanas regulējums

1.   IF, CFS vai MFI pilda statistikas pārskatu sniegšanas prasības, kas uz tiem attiecas saskaņā ar IV pielikumā noteiktajiem obligātajiem datu nosūtīšanas, precizitātes, konceptuālās atbilstības un labojumu standartiem.

2.   Pārskatu sniegšanas prasības, kuras jāievēro faktiskajiem pārskatu sniedzējiem, NCB definē un īsteno saskaņā ar nacionālajām prasībām. NCB attiecīgos gadījumos var noslēgt vietējas sadarbības nolīgumus ar nacionālajām kompetentajām iestādēm. NCB nodrošina, ka šis pārskatu sniegšanas regulējums un vietējās sadarbības nolīgumi nosaka prasīto statistisko informāciju un ļauj pareizi pārbaudīt IV pielikumā izklāstīto obligāto datu nosūtīšanas, precizitātes, konceptuālās atbilstības un labojumu standartu ievērošanu.

12. pants

Apvienošanās, sadalīšanās un reorganizācija

1.   IF paziņo attiecīgajai NCB par apvienošanos, sadalīšanos vai citu reorganizāciju, ja ir izpildīti abi turpmāk minētie nosacījumi:

a)

apvienošanās, sadalīšanās vai cita reorganizācija varētu ietekmēt to, kā IF izpilda pārskatu sniegšanas prasības saskaņā ar šo regulu; un

b)

nodoms īstenot a) apakšpunktā minēto darbību ir zināms publiski.

2.   Šā panta 1. punktā minētais paziņojums:

a)

tiek sniegts pietiekamu laiku pirms apvienošanās, sadalīšanās vai citas reorganizācijas spēkā stāšanās;

b)

norāda procedūras, kas tiks izmantotas, lai izpildītu šajā regulā noteiktās statistikas pārskatu sniegšanas prasības.

13. pants

Pārbaude un piespiedu vākšana

NCB īsteno tiesības pārbaudīt vai piespiedu kārtā vākt informāciju, kas IF, CFS vai MFI jāsniedz saskaņā ar šo regulu, neierobežojot ECB tiesības pašai īstenot šādas tiesības. Šīs tiesības NCB jo īpaši īsteno, ja faktiskie pārskatu sniedzēji neievēro šīs regulas IV pielikumā noteiktos datu nosūtīšanas, precizitātes, konceptuālās atbilstības un labojumu obligātos standartus.

14. pants

Iepriekš spēkā esošie noteikumi

IF, CFS vai MFI turpina sniegt attiecīgajai NCB visu statistisko informāciju par periodu, uz kuru attiecas statistiskā informācija, līdz 2025. gada novembrim (ieskaitot), kā noteikts Eiropas Centrālās bankas Regulā (ES) Nr. 1073/2013 (ECB/2013/38) (17), saskaņā ar minētās regulas 5. un 9. pantu.

15. pants

Vienkāršota grozīšanas procedūra

ECB Valde, ņemot vērā Statistikas komitejas viedokli, veic jebkādus vajadzīgos tehniskos grozījumus šīs pamatnostādnes pielikumos ar noteikumu, ka šie grozījumi nemaina konceptuālo pamatsistēmu un neietekmē pārskatu sniedzējiem radīto slogu dalībvalstīs. ECB Valde bez liekas kavēšanās informē ECB Padomi par jebkādiem šādiem grozījumiem.

16. pants

Lēmuma (ES) 2015/32 (ECB/2014/62) atcelšana

Eiropas Centrālās bankas Lēmums (ES) 2015/32 (ECB/2014/62) (18) tiek atcelts ar 2025. gada 1. decembri.

17. pants

Atcelšana

1.   Eiropas Centrālās bankas Regula (ES) Nr. 1073/2013 (ECB/2013/38) tiek atcelta ar 2025. gada 1. decembri.

2.   Atsauces uz atcelto Regulu (ES) Nr. 1073/2013 (ECB/2013/38) uzskata par atsaucēm uz šo regulu, un tās jālasa saskaņā ar atbilstības tabulu V pielikumā.

18. pants

Nobeiguma noteikumi

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

To piemēro ar 2025. gada 1. decembri, izņemot 10. pantu, ko piemēro ar šīs regulas spēkā stāšanās dienu.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama dalībvalstīs saskaņā ar Līgumiem.

Frankfurtē pie Mainas, 2024. gada 27. jūnijā

ECB Padomes vārdā –

ECB prezidente

Christine LAGARDE


(1)   OV L 318, 27.11.1998., 8. lpp.

(2)   OV L 297, 7.11.2013., 73. lpp.

(3)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2011/61/ES (2011. gada 8. jūnijs) par alternatīvo ieguldījumu fondu pārvaldniekiem un par grozījumiem Direktīvā 2003/41/EK, Direktīvā 2009/65/EK, Regulā (EK) Nr. 1060/2009 un Regulā (ES) Nr. 1095/2010 (OV L 174, 1.7.2011., 1. lpp.).

(4)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2009/65/EK (2009. gada 13. jūlijs) par normatīvo un administratīvo aktu koordināciju attiecībā uz pārvedamu vērtspapīru kolektīvo ieguldījumu uzņēmumiem (PVKIU) (OV L 302, 17.11.2009., 32. lpp.).

(5)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 549/2013 (2013. gada 21. maijs) par Eiropas nacionālo un reģionālo kontu sistēmu Eiropas Savienībā (OV L 174, 26.6.2013., 1. lpp.).

(6)  Eiropas Centrālās bankas Regula (ES) Nr. 1011/2012 (2012. gada 17. oktobris) par vērtspapīru turējumu statistiku (ECB/2012/24) (OV L 305, 1.11.2012., 6. lpp.).

(7)  Eiropas Centrālās bankas Pamatnostādne (ES) 2018/876 (2018. gada 1. jūnijs) par Iestāžu un filiāļu datu reģistru (ECB/2018/16) (OV L 154, 18.6.2018., 3. lpp.).

(8)  Eiropas Centrālās bankas Pamatnostādne (ES) 2022/971 (2022. gada 19. maijs) par Centralizēto vērtspapīru datubāzi un vērtspapīru emisiju statistikas sagatavošanu, un ar ko atceļ Pamatnostādni ECB/2012/21 un Pamatnostādni (ES) 2021/834 (ECB/2022/25) (OV L 166, 22.6.2022., 147. lpp.).

(9)  Eiropas Centrālās bankas Lēmums (ES) 2015/32 (2014. gada 29. decembris) par atbrīvojumiem, ko var piešķirt saskaņā ar Regulu (ES) Nr. 1073/2013 par ieguldījumu fondu aktīvu un pasīvu statistiku (ECB/2013/38) (ECB/2014/62) (OV L 5, 9.1.2015., 17. lpp.).

(10)  Eiropas Centrālās bankas Regula (ES) 2018/231 (2018. gada 26. janvāris) par statistikas pārskatu sniegšanas prasībām pensiju fondiem (ECB/2018/2) (OV L 45, 17.2.2018., 3. lpp.).

(11)  Eiropas Centrālās bankas Regula (ES) 2021/379 (2021. gada 22. janvāris) par kredītiestāžu un monetāro finanšu iestāžu sektora bilances posteņiem (ECB/2021/2) (OV L 73, 3.3.2021., 16. lpp.).

(12)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 549/2013 (2013. gada 21. maijs) par Eiropas nacionālo un reģionālo kontu sistēmu Eiropas Savienībā (OV L 174, 26.6.2013., 1. lpp.).

(13)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2014/65/ES (2014. gada 15. maijs) par finanšu instrumentu tirgiem un ar ko groza Direktīvu 2002/92/EK un Direktīvu 2011/61/ES (OV L 173, 12.6.2014., 349. lpp.).

(14)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2009/65/EK (2009. gada 13. jūlijs) par normatīvo un administratīvo aktu koordināciju attiecībā uz pārvedamu vērtspapīru kolektīvo ieguldījumu uzņēmumiem (PVKIU) (OV L 302, 17.11.2009., 32. lpp.).

(15)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2011/61/ES (2011. gada 8. jūnijs) par alternatīvo ieguldījumu fondu pārvaldniekiem un par grozījumiem Direktīvā 2003/41/EK, Direktīvā 2009/65/EK, Regulā (EK) Nr. 1060/2009 un Regulā (ES) Nr. 1095/2010 (OV L 174, 1.7.2011., 1. lpp.).

(16)  Padomes Direktīva 86/635/EEK (1986. gada 8. decembris) par banku un citu finanšu iestāžu gada pārskatiem un konsolidētajiem pārskatiem (OV L 372, 31.12.1986., 1. lpp.).

(17)   OV L 297, 7.11.2013., 73. lpp.

(18)  Eiropas Centrālās bankas Lēmums (ES) 2015/32 (2014. gada 29. decembris) par atbrīvojumiem, ko var piešķirt saskaņā ar Regulu (ES) Nr. 1073/2013 par ieguldījumu fondu aktīvu un pasīvu statistiku (ECB/2013/38) (ECB/2014/62) (OV L 5, 9.1.2015., 17. lpp.).


I PIELIKUMS

STATISTIKAS PĀRSKATU SNIEGŠANAS PRASĪBAS

Pārskatu tabulas

1. TABULA

Atlikumi

Dati, kas jāsniedz katru mēnesi

IF sniedz : i) datus melnajos datu laukos; ii) 3. tabulā pieprasīto informāciju individuālu vērtspapīru līmenī par 2., 3.a, 3.b, 4 un 9. vērtspapīru posteni; un iii) datus pelēkajos datu laukos par vērtspapīru posteņiem, datus par kuriem nevāc individuālu vērtspapīru līmenī.


 

 

Kopā

Euro zona

Pārējā pasaule

 

 

 

Iekšzeme

Euro zonas dalībvalstis, izņemot iekšzemi

Euro zonas dalībvalstis, izņemot iekšzemi (informācija valstu līmenī)

Kopā

Neiesaistītās dalībvalstis

Neiesaistītās dalībvalstīs (informācija valstu līmenī)

Galvenie darījuma partneri ārpus Eiropas Savienības (informācija valstu līmenī par Japānu, Apvienoto Karalisti, Amerikas Savienotajām Valstīm)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AKTĪVI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Noguldījumi un prasījumi no kredītiem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

līdz 1 gadam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MFI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CFS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PFI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NFS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MS un MSABO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ilgāk par 1 gadu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MFI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CFS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PFI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NFS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MS un MSABO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

t. sk. aizņemto līdzekļu kredīti NFS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Parāda vērtspapīri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.e

Euro

 

 

 

 

 

 

 

 

 

līdz 1 gadam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MFI emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ilgāk par 1 gadu un līdz 2 gadiem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MFI emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ilgāk par 2 gadiem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MFI emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.x

Ārvalstu valūtas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

līdz 1 gadam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MFI emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ilgāk par 1 gadu un līdz 2 gadiem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MFI emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ilgāk par 2 gadiem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MFI emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.t

Kopā valūtas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

līdz 1 gadam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VV emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IF emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CFS emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FP emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PFI emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AS emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PF emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NFS emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MS un MSABO emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ilgāk par 1 gadu un līdz 2 gadiem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VV emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IF emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CFS emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FP emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PFI emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AS emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PF emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NFS emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MS un MSABO emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ilgāk par 2 gadiem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VV emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IF emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CFS emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FP emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PFI emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AS emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PF emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NFS emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MS un MSABO emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Pašu kapitāls

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.a

Pašu kapitāls, t. sk. biržas sarakstā iekļautas akcijas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MFI emitēts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CFS emitēts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FP emitēts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PFI emitēts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AS emitēts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PF emitēts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NFS emitēts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.b

Pašu kapitāls, t. sk. biržas sarakstā neiekļautas akcijas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MFI emitēts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CFS emitēts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FP emitēts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PFI emitēts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AS emitēts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PF emitēts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NFS emitēts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.c

Pašu kapitāls, t. sk. cits pašu kapitāls

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MFI emitēts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CFS emitēts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FP emitēts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PFI emitēts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AS emitēts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PF emitēts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NFS emitēts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

IF akcijas/daļas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MFI emitēts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ne-MFI emitētas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(2+3+4) t.sk. vērtspapīri, kas aizdoti vai kas pārdoti saskaņā ar repo līgumiem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Atvasinātie finanšu instrumenti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

Nefinanšu aktīvi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

t.sk. mājokļu nekustamais īpašums

 

 

 

 

 

 

 

 

 

t.sk. komerciālais nekustamais īpašums

 

 

 

 

 

 

 

 

 

t.sk. industriālais nekustamais īpašums

 

 

 

 

 

 

 

 

 

t.sk. cits nekustamais īpašums

 

 

 

 

 

 

 

 

 

t.sk. biroji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

Pārējie aktīvi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PASĪVI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8.

Saņemtie kredīti un noguldījumi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

līdz 1 gadam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no MFI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no VV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no IF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no CFS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no FP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no PFI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no AS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no PF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no NFS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no MS un MSABO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ilgāk par 1 gadu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no MFI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no VV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no IF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no CFS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no FP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no PFI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no AS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no PF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no NFS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no MS un MSABO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

t. sk. atjaunojamie kredīti un pārtēriņa kredīti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no MFI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no ne-MFI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9.

IF akcijas/daļas  (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MFI turējumā

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VV turējumā

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IF turējumā

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CFS turējumā

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FP turējumā

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PFI turējumā

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AS turējumā

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PF turējumā

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NFS turējumā

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MS un MSABO turējumā

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.

Atvasinātie finanšu instrumenti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.

Pārējie pasīvi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tabulā lietotie saīsinājumi: IF = ieguldījumu fonds, MFI = monetārā finanšu iestāde, VV = vispārējā valdība, CFS = citi finanšu starpnieki, izņemot apdrošināšanas sabiedrības un pensiju fondus, FP = finanšu palīgsabiedrības, PFI = piesaistošās finanšu iestādes un naudas aizdevēji, AS = apdrošināšanas sabiedrība, PF = pensiju fonds, NFS = nefinanšu sabiedrība, MS = mājsaimniecība, MSABO = mājsaimniecības apkalpojošā bezpeļņas organizācija


2. tabula

Pārvērtēšanas korekcijas vai darījumi

Dati, kas jāsniedz katru mēnesi

IF sniedz : i) datus melnajos datu laukos, kas apzīmēti ar “OBLIGĀTI”; ii) 3. tabulā pieprasīto informāciju individuālu vērtspapīru līmenī par 2., 3.a, 3.b, 4 un 9. vērtspapīru posteni; un iii) datus pelēkajos datu laukos, kas apzīmēti ar “OBLIGĀTI”, par vērtspapīru posteņiem, datus par kuriem nevāc individuālu vērtspapīru līmenī.

NCB šīs prasības var attiecināt uz: i) melnajiem datu laukiem, kas nav apzīmēti ar “OBLIGĀTI”; un ii) pelēkajiem datu laukiem, kas nav apzīmēti ar “OBLIGĀTI”, attiecībā uz vērtspapīriem, datus par kuriem nevāc individuālu vērtspapīru līmenī.


 

 

Kopā

Euro zona

Pārējā pasaule

 

 

 

Iekšzeme

Euro zonas dalībvalstis, izņemot iekšzemi

Euro zonas dalībvalstis, izņemot iekšzemi (informācija valstu līmenī)

Kopā

Neiesaistītās dalībvalstis

Neiesaistītās dalībvalstīs (informācija valstu līmenī)

Galvenie darījuma partneri ārpus Eiropas Savienības (informācija valstu līmenī par Japānu, Apvienoto Karalisti, Amerikas Savienotajām Valstīm)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AKTĪVI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Noguldījumi un prasījumi no kredītiem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

līdz 1 gadam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MFI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CFS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PFI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NFS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MS un MSABO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ilgāk par 1 gadu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MFI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CFS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PFI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NFS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MS un MSABO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

t. sk. aizņemto līdzekļu kredīti NFS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Parāda vērtspapīri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.e

Euro

 

 

 

 

 

 

 

 

 

līdz 1 gadam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MFI emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ilgāk par 1 gadu un līdz 2 gadiem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MFI emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ilgāk par 2 gadiem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MFI emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.x

Ārvalstu valūtas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

līdz 1 gadam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MFI emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ilgāk par 1 gadu un līdz 2 gadiem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MFI emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ilgāk par 2 gadiem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MFI emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.t

Kopā valūtas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

līdz 1 gadam

 

 

 

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

OBLIGĀTI

MFI emitēti

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

VV emitēti

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

IF emitēti

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

CFS emitēti

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

FP emitēti

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

PFI emitēti

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

AS emitēti

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

PF emitēti

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

NFS emitēti

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

MS un MSABO emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ilgāk par 1 gadu un līdz 2 gadiem

 

 

 

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

OBLIGĀTI

MFI emitēti

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

VV emitēti

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

IF emitēti

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

CFS emitēti

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

FP emitēti

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

PFI emitēti

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

AS emitēti

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

PF emitēti

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

NFS emitēti

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

MS un MSABO emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ilgāk par 2 gadiem

 

 

 

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

OBLIGĀTI

MFI emitēti

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

VV emitēti

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

IF emitēti

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

CFS emitēti

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

FP emitēti

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

PFI emitēti

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

AS emitēti

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

PF emitēti

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

NFS emitēti

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

MS un MSABO emitēti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

. Pašu kapitāls

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.a

Pašu kapitāls, t. sk. biržas sarakstā iekļautas akcijas

 

 

 

 

 

OBLIGĀTI

 

 

OBLIGĀTI

MFI emitēts

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

CFS emitēts

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

FP emitēts

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

PFI emitēts

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

AS emitēts

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

PF emitēts

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

NFS emitēts

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

3.b

Pašu kapitāls, t. sk. biržas sarakstā neiekļautas akcijas

 

 

 

 

 

OBLIGĀTI

 

 

OBLIGĀTI

MFI emitēts

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

CFS emitēts

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

FP emitēts

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

PFI emitēts

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

AS emitēts

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

PF emitēts

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

NFS emitēts

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

3.c

Pašu kapitāls, t. sk. cits pašu kapitāls

 

 

 

 

 

OBLIGĀTI

 

 

OBLIGĀTI

MFI emitēts

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

CFS emitēts

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

FP emitēts

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

PFI emitēts

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

AS emitēts

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

PF emitēts

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

NFS emitēts

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

4.

IF akcijas/daļas

 

 

 

 

 

OBLIGĀTI

 

 

OBLIGĀTI

MFI emitēts

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

ne-MFI emitēts

 

 

OBLIGĀTI

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

(2+3+4) t.sk. vērtspapīri, kas aizdoti vai kas pārdoti saskaņā ar repo līgumiem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Atvasinātie finanšu instrumenti

 

 

OBLIGĀTI(2)

OBLIGĀTI(2)

 

OBLIGĀTI(2)

 

 

 

6

. Nefinanšu aktīvi

 

OBLIGĀTI(2)

 

 

 

 

 

 

 

t.sk. mājokļu nekustamais īpašums

 

 

 

 

 

 

 

 

 

t.sk. komerciālais nekustamais īpašums

 

 

 

 

 

 

 

 

 

t.sk. industriālais nekustamais īpašums

 

 

 

 

 

 

 

 

 

t.sk. cits nekustamais īpašums

 

 

 

 

 

 

 

 

 

t.sk. biroji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

Pārējie aktīvi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PASĪVI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8.

Saņemtie kredīti un noguldījumi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

līdz 1 gadam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no MFI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no VV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no IF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no CFS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no FP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no PFI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no AS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no PF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no NFS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no MS un MSABO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ilgāk par 1 gadu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no MFI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no VV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no IF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no CFS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no FP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no PFI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no AS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no PF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no NFS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no MS un MSABO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

t. sk. atjaunojamie kredīti un pārtēriņa kredīti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no MFI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

no ne-MFI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9.

IF akcijas/daļas  (2)

 

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

 

 

MFI turējumā

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VV turējumā

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IF turējumā

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CFS turējumā

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FP turējumā

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PFI turējumā

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AS turējumā

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PF turējumā

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NFS turējumā

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MS un MSABO turējumā

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IF akciju/daļu emisijas (4)

 

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

 

 

IF akciju/daļu dzēšana (4)

 

OBLIGĀTI

 

 

 

 

 

 

 

10.

Atvasinātie finanšu instrumenti

 

 

OBLIGĀTI(2)

OBLIGĀTI(2)

 

OBLIGĀTI(2)

 

 

 

11

. Pārējie pasīvi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tabulā lietotie saīsinājumi: IF = ieguldījumu fonds, MFI = monetārā finanšu iestāde, VV = vispārējā valdība, CFS = citi finanšu starpnieki, izņemot apdrošināšanas sabiedrības un pensiju fondus, FP = finanšu palīgsabiedrības, PFI = piesaistošās finanšu iestādes un naudas aizdevēji, AS = apdrošināšanas sabiedrība, PF = pensiju fonds, NFS = nefinanšu sabiedrība, MS = mājsaimniecība, MSABO = mājsaimniecības apkalpojošā bezpeļņas organizācija


3. TABULA

Prasītā informācija individuālu vērtspapīru līmenī

Katrā no tabulas datu laukiem norāda datus par katru vērtspapīru, kas saskaņā ar tālāk minētajiem noteikumiem klasificēts kategorijā “parāda vērtspapīri”, “pašu kapitāls” un “IF akcijas/daļas” 1. un 2. tabulā.

1.

Jāsniedz dati 1. datu laukā. Ja vērtspapīram ir ISIN kods, jānorāda ISIN kods.

2.

Gadījumā, ja attiecīgā NCB tieši nevāc informāciju par darījumiem individuālu vērtspapīru līmenī, jāsniedz dati divos no trim – 2., 3. un 4. – datu laukiem (t. i., 2. un 3. datu laukā, 2. un 4. datu laukā vai 3. un 4. datu laukā).

3.

Gadījumā, ja attiecīgā NCB tieši vāc informāciju par darījumiem individuālu vērtspapīru līmenī, jāsniedz dati arī šādos datu laukos:

a)

5. datu lauks vai 6. un 7. datu lauks; un

b)

4. datu lauks vai 2. un 3. datu lauks.

4.

Attiecīgā NCB var pieprasīt IF sniegt datus arī 8. datu laukā.

5.

Attiecīgā NCB 2. punktā un 3. punkta b) apakšpunktā minētajos gadījumos var nolemt vākt datus tikai attiecībā uz 2. datu lauku.

6.

Turklāt dati par katru vērtspapīru bez ISIN koda vai cita derīga identifikācijas koda saskaņā ar attiecīgās NCB norādījumiem jāsniedz saskaņā ar šādiem noteikumiem.

a)

Jāsniedz dati 9. un 10. datu laukā. Ja vērtspapīra emitentam ir juridiskās personas identifikators (JPI), jānorāda JPI.

b)

Jāsniedz dati 11., 12. un 13. datu laukā. Attiecīgā NCB var nolemt nevākt šos datus, ja 10. datu laukā sniegtie dati ir JPI, ECB interneta vietnē norādītais nacionālais identifikācijas kods vai cits identifikācijas kods, ko tā uzskata par derīgu.

c)

Par katru vērtspapīru, kas klasificēts kategorijā “parāda vērtspapīri”, jāsniedz dati 14., 15. un 16. datu laukā. Attiecīgā NCB var izvēlēties nevākt datus 16. datu laukā, ja tā tos var iegūt no citiem savāktajiem datiem, izmantojot metodiku, par kuru iepriekš panākta vienošanās ar ECB.

d)

Ja attiecīgā NCB piešķīrusi atbrīvojumu saskaņā ar 10. panta 8. punktu, tā var vākt datus kopsavilkuma veidā instrumenta/termiņa kategoriju un darījuma partneru dalījumā.


Datu lauks

Nosaukums

1.

Vērtspapīra identifikācijas kods

2.

Vienību skaits vai nominālvērtību kopsumma

3.

Cena

4.

Kopējā summa

5.

Finanšu darījumi

6.

Nopirktie (aktīvi) vai emitētie (pasīvi) vērtspapīri

7.

Pārdotie (aktīvi) vai dzēstie (pasīvi) vērtspapīri

8.

Vērtspapīra grāmatojuma valūta

9.

Instruments:

parāda vērtspapīri (F.3)

pašu kapitāls, t. sk. biržas sarakstā iekļautas akcijas (F.511)

pašu kapitāls, t. sk. biržas sarakstā neiekļautas akcijas (F.512)

NTF akcijas/daļas (F.521)

IF, izņemot NTF, akcijas/daļas (F.522)

10.

Emitenta identifikācijas kods

11.

Emitenta nosaukums

12.

Emitenta valsts

13.

Emitenta sektors vai apakšsektors:

centrālā banka (S.121)

noguldījumus pieņemošas sabiedrības, izņemot centrālo banku (S.122)

NTF (S.123)

IF, izņemot NTF (S.124)

citi finanšu starpnieki, izņemot apdrošināšanas sabiedrības un pensiju fondus (S.125)

finanšu palīgsabiedrības (S.126)

piesaistošās finanšu iestādes un naudas aizdevēji (S.127)

apdrošināšanas sabiedrības (S.128)

pensiju fondi (S.129)

nefinanšu sabiedrības (S.11)

centrālā valdība (izņemot sociālās nodrošināšanas fondus) (S.1311)

pavalsts valdība (izņemot sociālās nodrošināšanas fondus) (S.1312)

vietējā valdība (izņemot sociālās nodrošināšanas fondus) (S.1313)

sociālās nodrošināšanas fondi (S.1314)

mājsaimniecības (S.14)

mājsaimniecības apkalpojošās bezpeļņas organizācijas (S.15)

14.

Emisijas datums

15.

Termiņa beigu datums

16.

Uzkrātie procenti


4. TABULA

Prasītā informācija par ienākumiem un maksām

Datu lauks

Vienums

1.

Saņemtie ienākumi

2.

Izmaksātās dividendes

3.

Maksas, ko akcionāri samaksājuši IF

Piezīme:

datus 1. un 2. datu laukā sniedz par katru IF emitēto akciju klasi.


5. TABULA

Prasītā IF klasifikācijas informācija

Dati par šajā tabulā norādītajiem datu laukiem jāsniedz par katru IF.


Datu lauks

Nosaukums

1.

Identifikācijas kods

2.

Nosaukums

3.

Rezidences valsts (Country of residence)

4.

Izveides datums (Birth date)

5.

Pārvaldības sabiedrība

6.

Pārvaldības sabiedrības ID

7.

Dividenžu sadales politika:

sadales fonds

kumulatīvais fonds

jaukts dividenžu sadales fonds

8.

IF ar apakšfondiem:

IF ir virsfonda apakšfonds

IF ir virsfonds

virsfonda identifikators (piem., RIAD kods) (attiecīgā gadījumā)

9.

Ieguldījumu politika:

obligācijas

pašu kapitāls

jaukti

nekustamais īpašums

riska ieguldījumi

aizdevums/kredīts

preces

infrastruktūra

citi

10.

Ieguldīšanas veids:

aktīvais

atvasināto instrumentu pasīvais (passive synthetic)

tradicionālo instrumentu pasīvais (passive physical)

11.

Ģeogrāfiskās prioritātes:

iekšzeme

Eiropa (Eiropas Ekonomikas zona (EEZ))

Eiropa (izņemot EEZ)

Ziemeļamerika

Dienvidamerika

Āzijas/Klusā okeāna reģions

Tuvie Austrumi

Āfrika

pārvalstiskas/vairāki reģioni

12.

Atvērts/slēgts

13.

Obligāciju ieguldījumu prioritātes:

uzņēmumu obligācijas

valdības obligācijas

jauktas uzņēmumu/valdības obligācijas

14.

Kotēšanas statuss

15.

Atbilstība pārvedamu vērtspapīru kolektīvo ieguldījumu uzņēmumiem (PVKIU)/alternatīvo ieguldījumu fondiem (AIF):

atbilstošs PVKIU

neatbilstošs PVKIU un atbilstošs AIF

t. sk. akcijas, kuras atļauts tirgot privātiem ieguldītājiem

neatbilstošs PVKIU un neatbilstošs AIF

16.

Ieguldītāju bāze:

galvenokārt profesionālie ieguldītāji

galvenokārt privātie ieguldītāji

jaukti profesionālie ieguldītāji / privātie ieguldītāji

17.

Nekustamā īpašuma fonda veids

mājokļu

komerciālais

industriālais

vairāku stratēģiju

cits

neattiecas

18.

Biržā tirgots fonds

19.

Privātā kapitāla fonds

20.

Nekustamo īpašumu ieguldījumu trasts

21.

Dzēšanas biežums:

diena

nedēļa

mēnesis

ceturksnis

pusgads

gads

tikai termiņa beigās

citādi/neregulāra

22.

Vides, sociālā un pārvaldības (VSP) atbilstība:

atbilst 8. pantam Ar Ilgtspēju saistītās finanšu informācijas atklāšanas regulā (5) (SFDR)

atbilst 9. pantam Ar Ilgtspēju saistītās finanšu informācijas atklāšanas regulā (SFDR)

cita


(1)  Ja pārskata sniedzējs nevar tieši noteikt turētāja rezidenci un sektoru, tas attiecīgos datus sniedz pamatojoties uz pieejamo informāciju. Datus par uzrādītāja akcijām var vākt no MFI vai CFS (kā noteikts šīs regulas 6. panta 3. punktā un 10. panta 9. punktā).

(2)  Ja pārskata sniedzējs nevar tieši noteikt turētāja rezidenci un sektoru, tas attiecīgos datus sniedz pamatojoties uz pieejamo informāciju. Datus par uzrādītāja akcijām var vākt no MFI vai CFS (kā noteikts šīs regulas 6. panta 3. punktā un 10. panta 9. punktā).

(3)  IF nav pienākuma sniegt datus par šo posteni, ja 1. tabulā uzskaitītie mēneša atlikumi ir mazāk nekā 5 % no IF emitētajām akcijām/daļām.

(4)  Darījumi

(5)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2019/2088 (2019. gada 27. novembris) par informācijas atklāšanu, kas saistīta ar ilgtspēju, finanšu pakalpojumu nozarē (OV L 317, 9.12.2019., 1. lpp.).


II PIELIKUMS

APRAKSTI

1. daļa

Instrumentu kategoriju apraksti

1.

Šī tabula sniedz instrumentu kategoriju detalizētu standarta aprakstu, ko nacionālās centrālās bankas (NCB) saskaņā ar šo regulu transponē nacionālajās kategorijās. Šī tabula nav individuālu finanšu instrumentu saraksts, un apraksti nav visaptveroši. Definīcijas atbilst Eiropas Nacionālo un reģionālo kontu sistēmas Eiropas Savienībā (turpmāk – “EKS 2010”) definīcijām, kas izklāstītas Regulā (ES) Nr. 549/2013.

2.

Sākotnējais termiņš, t. i., termiņš emisijas brīdī, ir fiksēts finanšu instrumenta spēkā esamības laiks, pirms kura beigām šo instrumentu nevar dzēst, piem., parāda vērtspapīriem, vai pirms kura to var dzēst, tikai piemērojot soda naudu, piem., dažiem noguldījumiem. Visi dalījumi pēc termiņa attiecas uz finanšu instrumenta sākotnējo termiņu.

3.

Finanšu prasījumus iespējams iedalīt atbilstoši tam, vai tie ir vai nav apgrozāmi. Prasījums ir apgrozāms, ja tā īpašumtiesības iespējams nekavējoties nodot no vienas struktūras citai, veicot fizisku piegādi vai ar indosamentu, vai veicot ieskaitu (atvasināto finanšu instrumentu gadījumā). Lai gan iespējams tirgot jebkuru finanšu instrumentu, tieši apgrozāmie instrumenti ir paredzēti to tirdzniecībai organizētā tirgū vai ārpusbiržas tirgū, lai gan faktiska tirdzniecība nav nepieciešams nosacījums, lai instrumentu uzskatītu par apgrozāmu.

A TABULA

IF aktīvu un pasīvu instrumentu kategoriju apraksti

AKTĪVU KATEGORIJAS


Kategorija

Galveno pazīmju apraksts

1.

Noguldījumi un prasījumi no kredītiem

Pārskatu sniegšanas nolūkiem šajā kategorijā tiek iekļauti līdzekļi, ko IF aizdevuši aizņēmējiem, vai IF saņemtie kredīti, kuriem ir dokumentārs apliecinājums neapgrozāmu dokumentu veidā vai kuriem nav dokumentāra apliecinājuma.

Šajā kategorijā tiek iekļauti:

IF noguldījumi, piem., noguldījumi uz nakti, noguldījumi ar noteikto termiņu un noguldījumi ar brīdinājuma termiņu par izņemšanu;

neapgrozāmu vērtspapīru turējumi:

parāda vērtspapīru turējumi, kas nav apgrozāmi un ko nevar tirgot otrreizējā tirgū;

tirgojami kredīti:

kredīti, kas faktiski kļuvuši apgrozāmi, tiek klasificēti kategorijā “noguldījumi un prasījumi no kredītiem”, ja nav pierādījumu to tirdzniecībai otrreizējā tirgū. Pretējā gadījumā tos klasificē kā “parāda vērtspapīrus”;

pakārtotie parādi noguldījumu vai kredītu veidā: pakārtotie parāda instrumenti nodrošina pakārtotus prasījumus pret emitentiestādi, kurus var īstenot tikai pēc tam, kad apmierināti visi augstāka statusa prasījumi, tādējādi tie iegūst dažas pašu kapitāla īpašības. Atkarībā no instrumenta raksturīgajām pazīmēm statistikas vajadzībām pakārtotos parādus klasificē kā “kredītus” vai kā “parāda vērtspapīrus”. Ja IF statistikas vajadzībām visu veidu pakārtoto parādu turējumus uzrāda kā vienu skaitli, šis skaitlis jāiekļauj kategorijā “parāda vērtspapīri”, pamatojoties uz to, ka pakārtotais parāds galvenokārt ir parāda vērtspapīru veidā, nevis kredīti;

prasījumi no reverse repo darījumiem pret nodrošinājumu skaidrā naudā:

pretvērtība naudai, ko izmaksāja apmaiņā pret vērtspapīriem, kurus IF nopirka par noteiktu cenu ar stingru apņemšanos tos pašus vai līdzīgus vērtspapīrus noteiktā datumā nākotnē pārdot atpakaļ par fiksētu cenu;

prasījumi no vērtspapīru aizņēmumiem pret nodrošinājumu skaidrā naudā:

pretvērtība naudai, ko izmaksāja apmaiņā pret vērtspapīriem, kurus aizņēmās IF;

augsta riska sindicētie aizdevumi ir sindicēti aizdevumi, ko izsniedz sabiedrībām ar zemu (zem ieguldījumu kategorijas) kredītkvalitāti.

Šīs regulas vajadzībām šajā kategorijā tiek iekļauti arī euro un ārvalstu valūtu apgrozībā esošo banknošu un monētu turējumi, kurus parasti izmanto maksājumu veikšanai.

2.

Parāda vērtspapīri

Parāda vērtspapīru turējumi, kas ir apgrozāmi finanšu instrumenti, kas kalpo kā parāda pierādījumi un parasti tiek tirgoti otrreizējā tirgū vai kuru pozīcijas var slēgt, tirgū veicot pretēju darījumu, un kas turētājam nepiešķir īpašumtiesības emitentiestādē.

Šajā kategorijā tiek iekļauti:

vērtspapīru turējumi, kas turētājam dod beznosacījuma tiesības uz fiksētu vai līgumā noteiktu kupona maksājumu un/vai norādītu fiksētu summu konkrētā dienā vai dienās, vai sākot ar dienu, kas noteikta emisijas brīdī;

tirgotie kredīti, kas kļuvuši apgrozāmi regulētā tirgū, ja ir apliecinājums par otrreizējā tirgus tirdzniecību, t. sk. tirgus uzturētāju pastāvēšanu, un finanšu aktīvs tiek bieži kotēts, ko pierāda, piemēram, pieprasījuma un piedāvājuma attiecība. Pretējā gadījumā tie jāklasificē kā “noguldījumi un prasījumi no kredītiem”;

pakārtotie parādi parāda vērtspapīru veidā.

Vērtspapīri, kas aizdoti, veicot vērtspapīru aizdošanas darījumu, vai pārdoti saskaņā ar repo līgumiem, paliek sākotnējā īpašnieka bilancē (un netiek grāmatoti pagaidu ieguvēja bilancē), ja ir stingra apņemšanās veikt reverso operāciju un nevis tikai iespēja to darīt. Ja pagaidu ieguvējs pārdod saņemtos vērtspapīrus, šo pārdošanu grāmato kā tiešo darījumu ar vērtspapīriem, bet pagaidu ieguvēja bilancē to grāmato kā negatīvu pozīciju vērtspapīru portfelī.

3.

Pašu kapitāls

Finanšu aktīvi, kas apliecina īpašuma tiesības sabiedrībās vai kvazisabiedrībās. Šādi finanšu aktīvi parasti dod tiesības to turētājiem uz daļu no sabiedrību vai kvazisabiedrību peļņas un daļu no to pārpalikušajiem neto aktīviem likvidācijas gadījumā.

Šajā kategorijā ietilpst biržas sarakstā iekļautas un neiekļautas akcijas un cits pašu kapitāls.

Pašu kapitāla vērtspapīri, kas aizdoti vērtspapīru aizdevuma darījumu ietvaros vai pārdoti uz repo līguma pamata, saskaņā ar aprakstu tiek klasificēti kā “parāda vērtspapīri” (2. kategorija).

3.a

Pašu kapitāls, t. sk. biržas sarakstā iekļautas akcijas

Biržas sarakstā iekļautas akcijas ir pašu kapitāla vērtspapīri, kas iekļauti biržas sarakstā. Šāda birža var būt atzīta fondu birža vai jebkura cita veida otrreizējais tirgus. Biržas sarakstā iekļautas akcijas dēvē arī par kotētām akcijām. Kotācijas cenas esamība biržas sarakstā iekļautām akcijām nozīmē, ka pašreizējā tirgus cena parasti ir viegli pieejama.

3.b

Pašu kapitāls, t. sk. biržas sarakstā neiekļautas akcijas

Biržas sarakstā neiekļautas akcijas ir kapitāla vērtspapīri, kas nav iekļauti biržas sarakstā.

3.c

Pašu kapitāls, t. sk. cits pašu kapitāls

Cits pašu kapitāls ietver visus pašu kapitāla veidus, kas nav klasificēti apakškategorijās “biržas sarakstā iekļautas akcijas” un “biržas sarakstā neiekļautas akcijas”.

4.

IF akcijas/daļas

Šajā kategorijā tiek iekļauti tādu NTF un IF, izņemot NTF (t. i., tādu IF, kas nav NTF), emitēto akciju/daļu turējumi, kuri ietverti MFI un IF sarakstos statistikas vajadzībām.

NTF definēti Regulas (ES) 2021/379 (ECB/2021/2) 2. panta 5) punktā.

IF, izņemot NTF, ir definēti šīs regulas 2. pantā.

(2.+3.+4.) t. sk. vērtspapīri (parāda vērtspapīri, pašu kapitāls un ieguldījumu fondu akcijas/daļas), kas aizdoti vai kas pārdoti saskaņā ar repo līgumiem

Šī kategorija ietver tos vērtspapīrus, par kuriem dati sniegti 2. kategorijā (parāda vērtspapīri), 3. kategorijā (pašu kapitāls) un 4. kategorijā (IF akcijas/daļas) un kas aizdoti vērtspapīru aizdevuma operāciju ietvaros vai pārdoti saskaņā ar repo līgumiem (vai jebkādās līdzīgās operācijās, tādās kā pārdošanas un atpirkšanas darījumi).

5.

Atvasinātie finanšu instrumenti

Atvasinātie finanšu instrumenti ir finanšu instrumenti, kas saistīti ar konkrētu finanšu instrumentu, rādītāju vai preci, un ar kuru starpniecību iespējama konkrētu finanšu risku patstāvīga tirdzniecība finanšu tirgos.

Šajā kategorijā tiek iekļauti:

iespēju līgumi;

garantijas (warrants);

biržā tirgotie nākotnes līgumi;

ārpusbiržas nākotnes līgumi;

mijmaiņas līgumi;

kredīta atvasinātie instrumenti.

Atvasinātos finanšu instrumentus bilancē grāmato tirgus vērtībā, ievērojot bruto principu. Individuālus atvasināto instrumentu līgumus ar pozitīvu tirgus vērtību grāmato bilances aktīvu pusē, bet līgumus ar negatīvu tirgus vērtību grāmato bilances pasīvu pusē.

Bruto nākotnes saistības, kas izriet no atvasināto instrumentu līgumiem, nebūtu jāieraksta kā bilances posteņi.

Atvasinātos finanšu instrumentus var grāmatot pēc neto principa saskaņā ar dažādām vērtēšanas metodēm. Gadījumā, ja pieejamas tikai neto pozīcijas vai pozīcijas ieraksta ar citu, nevis tirgus vērtību, attiecīgi sniedz šīs pozīcijas.

Šajā kategorijā neiekļauj atvasinātos finanšu instrumentus, kuri bilancē netiek grāmatoti saskaņā ar nacionālajiem noteikumiem.

Ja darījuma partneris ir zināms, ģeogrāfisko dalījumu balsta uz darījuma partnera rezidences vietu. Ja darījuma partneris nav zināms, piem., darījumos, kas veikti regulētā tirgū, ģeogrāfisko dalījumu balsta uz tirgus rezidences vietu.

6.

Nefinanšu aktīvi

Materiālie un nemateriālie aktīvi, kas nav finanšu aktīvi.

Šajā kategorijā ietver mājokļus un citas ēkas un būves, mašīnas un iekārtas, vērtslietas un intelektuālā īpašuma objektus, piem., datoru programmatūra un datu bāzes, kā arī virtuālus aktīvus un kriptoaktīvus bez pretējām saistībām.

Šī kategorija var ietvert arī šādas kategorijas, kas uzrādītas kā atsevišķas “t. sk.” kategorijas:

mājokļu nekustamais īpašums:

mājokļu nekustamais īpašums ir mājoklis, ko izmanto īpašnieks vai mājokļa nomnieks;

komerciālais nekustamais īpašums:

komerciālais nekustamais īpašums ir nekustamais īpašums, kurā klientiem tiek piegādātas preces vai sniegti pakalpojumi (piem., viesnīcas, restorāni, mazumtirdzniecība);

industriālais nekustamais īpašums:

industriālais nekustamais īpašums ir nekustamais īpašums, ko izmanto industriāliem mērķiem, piemēram, rūpnīcas, loģistikas centri un uzglabāšanas telpas;

cits nekustamais īpašums:

nekustamais īpašums, kas nav mājokļu, komerciālais un industriālais nekustamais īpašums. Šajā kategorijā ietilpst biroju nekustamais īpašums.

7.

Pārējie aktīvi

Šī ir atlikuma kategorija bilances aktīvu pusē, kas definēta kā “citur neiekļauti aktīvi”. NCB šajā kategorijā var pieprasīt šādu individuālu dalījumu:

par noguldījumiem un kredītiem saņemamie uzkrātie procenti,

par parāda vērtspapīriem saņemamie uzkrātie procenti;

saņemamie uzkrātie nomas maksas maksājumi;

debitoru parādi, kas nav saistīti ar IF pamatdarbību.


PASĪVU KATEGORIJAS


Kategorija

Galveno pazīmju apraksts

8.

Saņemtie kredīti un noguldījumi

Summas, ko IF ir parādā kreditoriem, kas nav tās summas, kuras rodas no apgrozāmu vērtspapīru emisijas.

Šo kategoriju veido:

IF piešķirtie kredīti, kurus apliecina neapgrozāmi dokumenti vai kuriem nav dokumentāra apliecinājuma;

repo un repo līdzīgās operācijas ar nodrošinājumu skaidrā naudā – atbilstošais postenis skaidrai naudai, kas saņemta apmaiņā pret vērtspapīriem, ko par attiecīgu cenu pārdevis IF, stingri apņemoties atpirkt tos pašus (vai līdzīgus) vērtspapīrus par fiksētu cenu konkrētā dienā nākotnē. Summas, ko IF saņēmis apmaiņā pret vērtspapīriem, kas nodoti trešai personai (“pagaidu ieguvējs”), klasificējamas šeit, ja tā stingri apņēmusies veikt pretēju operāciju, nevis ja tikai pastāv iespēja to darīt. Tas nozīmē, ka IF saglabā visus riskus uz attiecīgajiem vērtspapīriem un guvumus no tiem darījuma laikā;

nodrošinājums skaidrā naudā, kas saņemts apmaiņā pret vērtspapīru aizdevumu – summas, ko saņem apmaiņā pret vērtspapīriem, kas uz laiku pārvesti trešai personai vērtspapīru aizdevuma darījumā pret nodrošinājumu skaidrā naudā;

nodrošinājums skaidrā naudā, kas saņemts darījumos, kuros apmaiņā pret nodrošinājumu skaidrā naudā uz laiku tiek nodots zelts.

Šī kategorija var ietvert atjaunojamos aizdevumus un pārsnieguma kredītus, kas uzrādīti arī kā atsevišķas “t. sk.” kategorijas.

Atjaunojami kredīti ir kredīti, kam ir visas šīs īpašības: i) aizņēmējs var bez iepriekšējas paziņošanas aizdevējam izmantot vai izņemt no konta līdzekļus līdz iepriekš noteiktam kredītlimitam; ii) pieejamā kredīta summa var palielināties vai samazināties, līdzekļus aizņemoties vai atmaksājot; iii) kredīts var tikt izmantots atkārtoti.

Atjaunojamie kredīti aptver summas, kas iegūtas, izmantojot kredītlīniju, un vēl nav atmaksātas (atlikumu). Kredītlīnija ir aizdevēja un aizņēmēja līgums, kas ļauj aizņēmējam noteiktā laika posmā un līdz noteiktam limitam līdzekļus izņemt, kā arī aizņēmēja izvēlētā laikā pirms iepriekš noteikta datuma šos līdzekļus atmaksāt. Summas, kas pieejamas, izmantojot kredītlīniju, un kas nav izņemtas vai jau atmaksātas, neiekļauj nevienā bilances posteņu kategorijā.

Pārtēriņa kredīti ir norēķinu kontu debeta atlikums. Par kopējo aizņēmēja parāda summu sniedz datus neatkarīgi no tā, vai tā atbilst limitam vai pārsniedz limitu, par kuru aizdevējs un aizņēmējs iepriekš vienojušies attiecībā uz kredīta apjomu un/vai maksimālo termiņu.

9.

IF akcijas/daļas

Akcijas vai daļas, t. sk. pašu kapitāla veidā, ko emitējuši IF, kas statistikas vajadzībām iekļauti IF sarakstā. Šī kategorija ir kopējās saistības pret IF akcionāriem. Tajā iekļauti arī līdzekļi, kas rodas no nesadalītiem ieņēmumiem vai līdzekļiem, ko IF rezervējuši, paredzot iespējamus maksājumus un saistības nākotnē.

10.

Atvasinātie finanšu instrumenti

Sk. 5. kategoriju.

11.

Pārējie pasīvi

Šī ir atlikuma kategorija bilances pasīvu pusē, kas raksturo “citur neiekļautus pasīvus”:

NCB šajā kategorijā var pieprasīt šādu individuālu dalījumu:

emitētie parāda vērtspapīri;

IF emitēti vērtspapīri, izņemot pašu kapitālu, kas parasti ir apgrozāmi un otrreizējā tirgū tirgoti instrumenti vai kuru pozīcijas var slēgt, tirgū veicot pretēju darījumu, un kas turētājam nepiešķir īpašumtiesības emitenta iestādē;

par kredītiem un noguldījumiem maksājamie uzkrātie procenti;

kreditoru parādi, kas nav saistīti ar IF pamatdarbību, t. i., summas, kas jāmaksā piegādātājiem, nodokļi, algas, sociālie maksājumi u. c.;

uzkrājumi saistībām pret trešām personām, t. i., pensijas, dividendes u. c.;

neto pozīcijas, kas izriet no vērtspapīru aizdošanas bez nodrošinājuma skaidrā naudā;

neto summas, kas maksājamas saistībā ar nākotnes norēķiniem par vērtspapīru darījumiem.

2. daļa

Individuālu vērtspapīru līmeņa apzīmējumu apraksti

B TABULA

Individuālu vērtspapīru līmeņa apzīmējumu apraksti

Datu lauks

Galveno apzīmējumu apraksts

Vērtspapīra identifikācijas kods

Kods, kas ir unikāls vērtspapīra identifikators. Tas var būt ISIN kods vai cits vērtspapīra identifikācijas kods saskaņā ar NCB norādījumiem.

“ISIN kods” ir vērtspapīriem piešķirts starptautiskais vērtspapīru identifikācijas numurs, kas sastāv no 12 burtcipariem un kas ir unikāls katrai vērtspapīru emisijai (kā definēts ISO 6166).

Vienību skaits vai nominālvērtību kopsumma

Vērtspapīra vienību skaits vai nominālvērtību kopsumma, ja vērtspapīrs tiek tirgots par kādu summu, nevis vienībās.

Cena

Vērtspapīra vienības tirgus cena vai procentuālā daļa no nominālvērtību kopsummas, ja vērtspapīrs tiek tirgots par kādu summu, nevis vienībās. NCB šajā pozīcijā var pieprasīt norādīt arī uzkrātos procentus.

Kopējā summa

Vērtspapīra kopējā tirgus vērtība. Ja vērtspapīri tiek tirgoti vienībās, šī summa ir vienāda ar vērtspapīru skaitu, kas reizināts ar vienības cenu. Ja vērtspapīri tiek tirgoti summās, nevis vienībās, šī summa ir vienāda ar nominālvērtību kopsummu, kas reizināta ar cenu, kura izteikta kā procentuālā daļa.

NCB šajā pozīcijā var pieprasīt norādīt arī uzkrātos procentus.

Finanšu darījumi

Vērtspapīru pirkumu summa, no kuras atņemta pārdošana (vērtspapīri aktīvu pusē), vai vērtspapīru emisijas, no kurām atņemtas dzēšanas (vērtspapīri pasīvu pusē), grāmatota pēc darījumu vērtības.

Nopirktie (aktīvi) vai emitētie (pasīvi) vērtspapīri

Vērtspapīru pirkumu summa (vērtspapīri aktīvu pusē) vai emisijas summa (vērtspapīri pasīvu pusē), grāmatota pēc darījumu vērtības.

Pārdotie (aktīvi) vai dzēstie (pasīvi) vērtspapīri

Vērtspapīru pārdošanas summa (vērtspapīri aktīvu pusē) vai dzēšanas summa (vērtspapīri pasīvu pusē), grāmatota pēc darījumu vērtības.

Vērtspapīra grāmatojuma valūta

Tās valūtas ISO kods vai līdzvērtīgs kods, kuru izmanto, lai izteiktu vērtspapīra cenu un/vai atlikušo summu.

Instruments

Kā definēts A tabulas 2., 3. un 4. kategorijā.

Emitenta identifikācijas kods

Standarta kods, par kuru panākta vienošanās ar attiecīgo NCB, kas ir unikāls emitenta identifikators, un informācija par izmantotā koda identifikatora veidu, piem., ES identifikators vai nacionālais identifikators.

Emitenta nosaukums

Emitenta pilns juridiskais nosaukums.

Emitentvalsts

Emitenta rezidences valsts ISO kods vai līdzvērtīgs kods.

Emisijas datums

Datums, kurā emitents nogādā vērtspapīrus emisijas izplatītājam, pretī saņemot maksājumu. Šis ir datums, kurā pirmo reizi vērtspapīri ir pieejami piegādei ieguldītājiem.

Termiņa beigu datums

Datums, kurā parāda instruments tiek dzēsts faktiski.

Uzkrātie procenti

Uzkrātie procenti pēc pēdējiem kupona maksājumiem vai kopš uzkrāšanas sākuma datuma.

3. daļa

Sektoru apraksti

EKS 2010 sniedz sektoru klasifikācijas dalībvalstīs standartus. Šī tabula sniedz sektoru detalizētu standarta aprakstu, ko NCB saskaņā ar šo regulu transponē nacionālajās kategorijās. Darījuma partnerus, kas atrodas euro zonas dalībvalstu teritorijā, identificē atbilstoši to sektoram saskaņā ar Eiropas Centrālās bankas (ECB) uzturētajiem sarakstiem statistikas vajadzībām un norādījumiem par darījuma partneru statistisko klasifikāciju, kas sniegti ECB “Monetāro finanšu iestāžu un tirgu statistikas sektoru rokasgrāmatā – norādījumos klientu statistiskajai klasifikācijai”.

C TABULA

Sektoru apraksti

Sektors

Apraksti

1.

MFI

MFI, kas definētas Regulas (ES) 2021/379 (ECB/2021/2) 2. panta 1. punktā.

2.

Vispārējā valdība

Vispārējās valdības sektors (S.13) ietver institucionālās vienības, kas ir ārpustirgus ražotāji, kuru produkcija ir paredzēta individuālajam un kolektīvajam patēriņam un kuras finansē no citos sektoros ietilpstošu vienību obligātajiem maksājumiem, kā arī institucionālās vienības, kas nodarbojas galvenokārt ar nacionālā ienākuma un bagātības pārdali (EKS 2010, 2.111.–2,113. punkts).

Centrālā valdība

Šis apakšsektors (S.1311) ietver visas valsts administratīvās struktūrvienības un citas centrālās iestādes, kuru kompetence parasti attiecas uz visu ekonomisko teritoriju, izņemot sociālās nodrošināšanas fondu administrēšanu (EKS 2010, 2.114. punkts). Šajā regulā centrālā valdība ietver arī Savienības iestādes un struktūras, kas klasificētas vispārējās valdības sektorā (S.13).

Pavalsts valdība

Šo apakšsektoru (S.1312) veido valsts pārvaldes iestādes, kas kā atsevišķas institucionālās vienības īsteno daļu no valdības funkcijām, izņemot sociālās nodrošināšanas fondu pārvaldi, līmenī, kas zemāks par centrālās valdības līmeni un augstāks par valdības institucionālajām vienībām vietējā līmenī (EKS 2010, 2.115. punkts).

Vietējā valdība

Šis apakšsektors (S.1313) ietver tās valsts pārvaldes iestādes, kuru kompetencē ietilpst tikai daļa no ekonomiskās teritorijas, izņemot sociālās nodrošināšanas fondu vietējās aģentūras (EKS 2010, 2.116. punkts).

Sociālās nodrošināšanas fondi

Sociālās nodrošināšanas fondu apakšsektors (S.1314) ietver centrālās, pavalsts un vietējās institucionālās vienības, kuru galvenā darbība ir nodrošināt sociālos pabalstus un kuri atbilst abiem šiem kritērijiem: a) likumi vai noteikumi noteiktām sabiedrības grupām uzliek par pienākumu piedalīties shēmā vai veikt iemaksas, un b) vispārējā valdība atbild par iestādes pārvaldību attiecībā uz iemaksu un izmaksu veikšanu vai apstiprināšanu neatkarīgi no tās uzraudzības iestādes vai darba devēja statusa. Parasti nav tiešas saiknes starp personas veikto iemaksu summu un risku, kuram šī persona ir pakļauta (EKS 2010, 2.117. punkts).

3.

IF, izņemot NTF

IF, kas definēti šīs regulas 2. panta 1. punktā.

4.

Citi finanšu starpnieki, izņemot apdrošināšanas sabiedrības un pensiju fondus

Citu finanšu starpnieku, izņemot apdrošināšanas sabiedrības un pensiju fondus, apakšsektoru (S.125) veido visas finanšu sabiedrības un kvazisabiedrības, kas galvenokārt nodarbojas ar finanšu starpniecību, uzņemoties saistības pret institucionālajām vienībām veidos, kas nav valūta, noguldījumi (vai to tuvi aizstājēji), ieguldījumu fondu akcijas/daļas vai saistīti ar apdrošināšanas, pensiju un standarta garantiju shēmām. FIS, kas definētas Eiropas Centrālās bankas Regulā (ES) Nr. 1075/2013 (ECB/2013/40) (1) , ir iekļautas šajā apakšsektorā (EKS 2010, 2.86.–2.94. punkts).

5.

Finanšu palīgsabiedrības

Finanšu palīgsabiedrību apakšsektoru (S.126) veido visas finanšu sabiedrības un kvazisabiedrības, kuras nodarbojas galvenokārt ar darbībām, kas cieši saistītas ar finanšu starpniecību, bet pašas nav finanšu starpnieki. Šis apakšsektors ietver arī centrālos birojus, kuru visi meitasuzņēmumi vai to lielākā daļa ir finanšu sabiedrības (EKS 2010, 2.95.–2,97. punkts).

6.

Piesaistošās finanšu iestādes un naudas aizdevēji

Piesaistošo finanšu iestāžu un naudas aizdevēju apakšsektoru (S.127) veido visas finanšu sabiedrības un kvazisabiedrības, kas nav iesaistītas finanšu starpniecībā un nesniedz finanšu palīgpakalpojumus un ar kuru aktīvu vai pasīvu lielāko daļu nenotiek darījumi atklātā tirgū. Šis apakšsektors ietver kontrolakciju sabiedrības, kurām pieder meitasuzņēmumu grupas pašu kapitāla daļa, kas nodrošina kontroli, un kuru galvenā darbība ir grupas īpašumtiesību īstenošana, un tās nesniedz citus pakalpojumus uzņēmumiem, kuros kontrolakciju sabiedrībai pieder pašu kapitāls, t. i., tās neadministrē vai nepārvalda citas vienības (EKS 2010, 2.98.–2,99. punkts).

7.

Apdrošināšanas sabiedrības

Apdrošināšanas sabiedrību apakšsektoru (S.128) veido visas finanšu sabiedrības un kvazisabiedrības, kas nodarbojas galvenokārt ar finanšu starpniecību risku apvienošanas rezultātā, galvenokārt tiešās apdrošināšanas vai pārapdrošināšanas veidā (EKS 2010, 2.100.–2,104. punkts).

8.

Pensiju fondi

Pensiju fondu apakšsektoru (S.129) veido visas finanšu sabiedrības un kvazisabiedrības, kas nodarbojas galvenokārt ar finanšu starpniecību apdrošināto personu sociālo risku un vajadzību (sociālā apdrošināšana) apvienošanas rezultātā. Pensiju fondi ir sociālās apdrošināšanas shēmas, kas nodrošina ienākumus pēc pensionēšanās, un bieži izmaksā pabalstus nāves un invaliditātes gadījumā (EKS 2010, 2.105.–2,110. punkts).

9.

Nefinanšu sabiedrības

Nefinanšu sabiedrību sektoru (S.11) veido institucionālās vienības, kas ir neatkarīgas juridiskās personas un tirgus ražotāji, kuru pamatdarbība ir ražot preces un sniegt nefinanšu pakalpojumus. Šis sektors ietver arī nefinanšu kvazisabiedrības (EKS 2010, 2.45.–2,50. punkts).

10.

Mājsaimniecības

Mājsaimniecību sektoru (S.14) veido fiziskās personas vai fizisko personu grupas, kas ir patērētāji vai uzņēmēji, kas ražo preces vai sniedz nefinanšu/finanšu pakalpojumus tirgum, ar nosacījumu, ka preču ražošanu un pakalpojumu sniegšanu neveic atsevišķas vienības, ko uzskata par kvazisabiedrībām. Tas ietver arī fiziskās personas vai fizisko personu grupas, kas ir preču ražotāji un nefinanšu pakalpojumu sniedzēji tikai savam galapatēriņam. Mājsaimniecību sektorā ir pašnodarbinātie un sabiedrības, kas nav juridiskās personas, bet ir tirgus preču ražotājas, izņemot tās, kas izveidotas kā kvazisabiedrības (EKS 2010, 2.118.–2,128. punkts).

11.

Mājsaimniecības apkalpojošās bezpeļņas organizācijas

Mājsaimniecības apkalpojošo bezpeļņas organizāciju sektoru (S.15) veido bezpeļņas iestādes, kas ir patstāvīgas juridiskās personas, kuras apkalpo mājsaimniecības un ir privāti ārpus tirgus ražotāji. To galvenie resursi tiek gūti no brīvprātīgām iemaksām naudā vai natūrā, ko kā patērētāji veic mājsaimniecības, no vispārējās valdības maksājumiem un no īpašuma ienākuma (EKS 2010, 2.129. un 2.130. punkts).

4. daļa

Informācijas par ienākumiem un maksām apraksti

D TABULA

Informācijas par ienākumiem un maksām apraksti

Datu lauks

Apraksts

Saņemtie ienākumi

Ienākumi, ko IF saņēmis attiecīgajā periodā un kas sadalīti katrai IF emitēto akciju klasei.

Izmaksātās dividendes

Līdzekļi, ko IF samaksājis saviem akcionāriem dividenžu vai citu līdzvērtīgu maksājumu veidā attiecīgajā periodā un kas sadalīti katrai IF emitēto akciju klasei.

Maksas, ko akcionāri samaksājuši IF

Maksas, kuras akcionāri samaksājuši IF attiecīgajā periodā tādu maksājumu veidā, kas atskaitīti no IF aktīviem, un kuras neietver maksas, ko akcionāri samaksājuši tieši trešām personām, kuras nav IF. Tajās iekļauj tāda veida “regulārās izmaksas” un “nejaušās izmaksas”, kas radušās IF un kas minētas Komisijas Deleģētās regulas (ES) 2017/653 (2) VI pielikumā.

5. daļa

IF klasifikācijas apzīmējumu apraksti

E TABULA

IF klasifikācijas apzīmējumu apraksti

Datu lauks

IF klasifikācijas apzīmējumu apraksts

Identifikācijas kods

“Juridiskās personas identifikators” jeb “JPI” ir ISO 17442 standartam atbilstošs burtciparu kods, ko piešķir juridiskajai personai.

“RIAD kods” ir Iestāžu un filiāļu datu reģistra (RIAD) unikālais identifikators, ko izveidojusi kompetentā NCB vai ECB, lai identificētu reģistrēto iestādi.

Cits (piem., nacionālais) vienības identifikators (tips un kods) ir jebkurš cits IF identifikācijas kods.

Prioritātes secībā izmanto JPI, RIAD kodu vai jebkuru citu (piem., nacionālo) vienības identifikatoru.

Nosaukums

IF pilns juridiskais nosaukums.

Rezidences valsts

Valsts, kurā IF ir rezidents.

Izveides datums

Datums, kurā sākotnēji izveidots IF.

Pārvaldības sabiedrība

Sabiedrība, kuras pamatdarbība ir ieguldījumu fonda pārvaldība.

Pārvaldības sabiedrības ID

Pārvaldības sabiedrības identifikācijas kods. Prioritātes secībā izmanto JPI, RIAD kodu vai jebkuru citu (piem., nacionālo) vienības identifikatoru.

Dividenžu sadales politika

Sadales fonds ir IF, kas saņemtos ienākumus galvenokārt (vairāk nekā 50 %) izmaksā saviem akcionāriem skaidrā naudā.

Kumulatīvais fonds ir IF, kas saņemtos ienākumus galvenokārt (vairāk nekā 50 %) atkārtoti iegulda saskaņā ar savu ieguldījumu politiku.

Jaukts dividenžu sadales fonds ir IF, kas izmanto saņemtos ienākumus, gan izmaksājot saviem akcionāriem skaidrā naudā, gan arī atkārtoti ieguldot saskaņā ar savu ieguldījumu politiku.

Ieguldījumu fondi ar apakšfondiem

Virsfonds ir struktūra, kas savus aktīvus sadala dažādās vienībās (apakšfondos) tā, lai akcijas/daļas, kas attiecas uz katru vienību, tiktu neatkarīgi nodrošinātas ar dažādiem aktīviem.

Virsfonda apakšfonds ir vienība, kas tur atsevišķus virsfonda aktīvus, ar kuriem nodrošinātas apakšfonda emitētās akcijas/daļas.

Ieguldījumu politika

Kapitāla fondi ir IF, kas galvenokārt iegulda kapitāla vērtspapīros.

Obligāciju fondi ir IF, kas galvenokārt iegulda parāda vērtspapīros.

Jauktie fondi ir IF, kas iegulda gan kapitāla vērtspapīros, gan parāda vērtspapīros, nepastāvot valdošai nostājai par labu vieniem vai otriem instrumentiem.

Nekustamā īpašuma fondi ir IF, kas galvenokārt iegulda nekustamajā īpašumā.

Riska ieguldījumu fondi ir jebkuri kolektīvo ieguldījumu uzņēmumi neatkarīgi no to juridiskās uzbūves saskaņā ar nacionālajiem tiesību aktiem, kas izmanto salīdzinoši neierobežotas ieguldījumu stratēģijas, lai gūtu peļņu, un kuru vadītāji papildus vadības atlīdzībai saņem atlīdzību, kas ir atkarīga no fonda darbības rezultātiem. Šajā nolūkā riska ieguldījumu fondiem ir maz ierobežojumu attiecībā uz finanšu instrumentu veidiem, kuros tie var ieguldīt, un tādēļ tie var elastīgi piemērot dažādus finanšu paņēmienus, t. sk., īpatsvara palielināšanu, īsās pozīcijas pārdošanu vai jebkurus citus paņēmienus. Šis apraksts aptver arī fondus, kas pilnībā vai daļēji iegulda citos riska ieguldījumu fondos ar nosacījumu, ka tie citādi atbilst aprakstam.

Aizdevumu/kredītu fondi ir IF, kas galvenokārt iegulda aizdevumos.

Preču fondi ir IF, kas galvenokārt iegulda precēs.

Infrastruktūras fondi ir IF, kas galvenokārt iegulda publisko ēku infrastruktūrā, piem., skolās, slimnīcās vai cietumos, sociālajā infrastruktūrā, piemēram, sociālajos mājokļos, transporta infrastruktūrā, piem., ceļos, sabiedriskā tranzīta sistēmās vai lidostās, enerģētikas infrastruktūrā, piem., energotīklos, projektos, kas saistīti ar pielāgošanos klimata pārmaiņām un to seku mazināšanu, spēkstacijās vai cauruļvados, ūdens apsaimniekošanas infrastruktūrā, piem., ūdensapgādes sistēmās, kanalizācijas vai apūdeņošanas sistēmās, komunikāciju infrastruktūrā, piemēram, tīklos, un atkritumu apsaimniekošanas infrastruktūrā, piem., pārstrādes vai savākšanas sistēmās.

Citi fondi ir IF, kas nav obligāciju fondi, kapitāla fondi, jauktie fondi, nekustamā īpašuma fondi, riska ieguldījumu fondi, aizdevumu/kredītu fondi, preču fondi vai infrastruktūras fondi.

IF klasifikācija pēc to ieguldījumu politikas dažādās valstīs var atšķirties. Dažās valstīs klasifikācijai piemēro īpašus regulatīvos noteikumus.

Aktīvais/pasīvais

Aktīvie IF ir IF, kuru pārvaldniekiem ir rīcības brīvība attiecībā uz lēmumiem par ieguldījumiem. Šos IF var pārvaldīt, bet tie nav noteikti jāpārvalda, balstoties uz noteiktu etalonu.

Atvasināto instrumentu pasīvā IF mērķis ir izsekot indeksam ar mākslīgas replicēšanas palīdzību, izmantojot atvasinātos finanšu instrumentus, piemēram, mijmaiņas darījumus, lai replicētu izsekojamā indeksa peļņu.

Tradicionālo instrumentu pasīvā IF mērķis ir izsekot indeksam ar fiziskas replicēšanas palīdzību, turot tādus aktīvus vai aktīvu paraugus, kuri ir izsekojamā indeksa pamatā.

Ģeogrāfiskās prioritātes

Ieguldījumu reģionu nosaka, pamatojoties uz turēto aktīvu dominējošo (vairāk nekā 50 %) domicilu to vērtības izteiksmē.

“Iekšzemes” nozīmē, ka IF galvenokārt iegulda aktīvos, ko emitējuši ieguldījumu fonda valsts rezidenti.

Eiropai (EEZ), Eiropai (izņemot EEZ), Ziemeļamerikai, Dienvidamerikai, Āzijas/Klusā okeāna reģionam, Tuvajiem Austrumiem un Āfrikai ir tāda pati nozīme, kā noteikts Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestādes (EVTI) pamatnostādnēs (ESMA/2014/869EN) (3) .

“Pārvalstiskas/vairāki reģioni” nozīmē, ka IF galvenokārt iegulda aktīvos, ko emitējušas pārvalstiskas struktūras, vai tam nav dominējošu ieguldījumu nevienā no iepriekš definētajiem ģeogrāfiskajiem reģioniem.

Atvērts/slēgts

Atvērtie IF ir ieguldījumu fondi, kuru daļas vai akcijas pēc to turētāju lūguma atpērk vai izpērk tiešā vai netiešā veidā no uzņēmuma aktīviem.

Slēgtie IF ir IF ar nemainīgu emitēto akciju skaitu, un to akcionāriem jāpērk vai jāpārdod akcijas, lai piedalītos fondā vai atstātu to.

Uzņēmumu/valdības obligāciju fondi

Valdības obligāciju fondi galvenokārt (vairāk nekā 50 %) iegulda valdību emitētos parāda vērtspapīros.

Uzņēmumu obligāciju fondi galvenokārt (vairāk nekā 50 %) iegulda finanšu un nefinanšu sabiedrību emitētos parāda vērtspapīros.

IF klasifikācija pēc to ieguldījumu politikas dažādās valstīs var atšķirties. Dažās valstīs klasifikācijai piemēro īpašus regulatīvos noteikumus.

Kotēšanas statuss

Kotētiem IF ir akcijas, kas tiek kotētas biržā vai citā regulētā tirdzniecības vietā.

Nekotētiem IF nav biržā vai citā regulētā tirdzniecības vietā kotētu akciju.

Atbilstība PVKIU/AIF

Pārvedamu vērtspapīru kolektīvo ieguldījumu uzņēmumi (PVKIU) ir IF, kas izveidoti saskaņā ar Direktīvu 2009/65/EK.

Alternatīvo ieguldījumu fondi (AIF) ir IF, kas izveidoti saskaņā ar Direktīvu 2011/61/ES.

“Neatbilstošs PVKIU un atbilstošs AIF

- t. sk. akcijas, kuras atļauts tirgot privātiem ieguldītājiem”

ir IF, kas ir saņēmis attiecīgo atļauju saskaņā ar Direktīvas 2011/61/ES 43. pantu

Ieguldītāju bāze

Ieguldītāju bāzi nosaka, pamatojoties uz dominējošo (vairāk nekā 50 %) akcionāru veidu to vērtības izteiksmē.

“Profesionāls ieguldītājs” ir vienība, kas atbilst profesionāla ieguldītāja kritērijiem, kuri noteikti Direktīvas 2014/65/ES II pielikumā.

“Privāts ieguldītājs” ir ieguldītājs, kas nav profesionāls ieguldītājs.

Nekustamā īpašuma fonda veids

Mājokļu nekustamā īpašuma fondi galvenokārt (vairāk nekā 50 %) iegulda mājokļu īpašumos.

Mājokļu īpašums ir mājoklis, ko izmanto īpašnieks vai mājokļa nomnieks. (Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 575/2013 (4) 4. panta 1. punkta 75) apakšpunkts.)

Komerciālā nekustamā īpašuma fondi galvenokārt (vairāk nekā 50 %) iegulda nekustamajā īpašumā, ko izmanto komerciāliem mērķiem, piemēram, mazumtirdzniecībā un viesnīcās.

Industriālā nekustamā īpašuma fondi galvenokārt (vairāk nekā 50 %) iegulda nekustamajā īpašumā, ko izmanto preču ražošanai, uzglabāšanai un izplatīšanai.

Vairāku stratēģiju nekustamā īpašuma fondi iegulda mājokļu, komerciālajā un industriālajā nekustamajā īpašumā, nekoncentrējoties uz kādu no tiem.

Citi nekustamā īpašuma fondi ir nekustamā īpašuma fondi, kas nav mājokļu, komerciālā, industriālā vai vairāku stratēģiju nekustamā īpašuma fondi.

Biržā tirgots fonds

Biržā tirgots fonds (ETF) ir “PVKIU ETF”, kā definēts EVTI pamatnostādņu (EVTI/2012/832) (5) 3. punkta ceturtajā daļā. EVTI definē PVKIU ETF kā PVKIU, kura vismaz viena daļa vai akciju klase tiek tirgota visu dienu vismaz vienā regulētajā tirgū vai daudzpusējā tirdzniecības sistēmā ar vismaz vienu tirgus uzturētāju, kurš veic pasākumus, lai nodrošinātu, ka tā daļu vai akciju biržas vērtība ievērojami neatšķiras no tā neto aktīvu vērtības un – ja tāda ir – no tā indikatīvās neto aktīvu vērtības. Šeit būtu jāiekļauj ne-PVKIU IF, kas atbilst EVTI ETF definīcijai.

Privātā kapitāla fonds

Privātā kapitāla fondi (PKF) ir tādi IF, kuri neizmanto saistību īpatsvara palielināšanu un kuri galvenokārt iegulda kapitāla instrumentos un instrumentos, kas ir ekonomiski līdzīgi tādiem kapitāla instrumentiem, ko emitē nekotētas sabiedrības. PKF apakškategorija ir iespējkapitāla fondi (IKF), kuri iegulda jaunuzņēmumos (start-up companies). PKF, tostarp IKF, parasti tiek veidoti kā slēgti fondi vai komandītsabiedrības, kuru pārvaldi veic privātā kapitāla sabiedrība (PKS) vai – attiecībā uz IKF – iespējkapitāla sabiedrība (IKS). Lai gan PKF (tostarp IKF) tiek klasificēti kā IF saskaņā ar šīs regulas 2. pantu, PKS un IKS tiek klasificētas kā finanšu palīgsabiedrības (EKS 2010, apakšsektors S.126), ja tās tikai pārvalda PKF un IKF aktīvus, un kā finanšu starpnieki (EKS 2010, apakšsektors S.125), ja tās savā vārdā iegulda privātā kapitālā.

Nekustamo īpašumu ieguldījumu trasts

Nekustamā īpašuma ieguldījumu trasts (REIT) ir vienība, kurai pieder vai kura finansē ienākumus nesošus nekustamā īpašuma aktīvus un uz kuru attiecas īpašs nacionālais tiesiskais regulējums, kas nosaka tās juridisko formu, atbilstošos aktīvus un nodokļu režīmu.

Dzēšanas biežums

Dzēšanas biežums ir grafiks, saskaņā ar kuru IF ieguldītāji var dzēst savas akcijas/daļas.

Vides, sociālā un pārvaldības (VSP) atbilstība

IF, kas atbilst 8. pantam Ar Ilgtspēju saistītās finanšu informācijas atklāšanas regulā (SFDR), atbilst 8. pantam Regulā (ES) 2019/2088, tādējādi veicinot vides vai sociālos raksturlielumus.

IF, kas atbilst 9. pantam Ar Ilgtspēju saistītās finanšu informācijas atklāšanas regulā (SFDR), atbilst 9. pantam Regulā (ES) 2019/2088, tādējādi par mērķi izvirzot ilgtspējīgus ieguldījumus.

Citi IF neatbilst Regulas (ES) 2019/2088 8. un 9. pantam.


(1)  Eiropas Centrālās bankas Regula (ES) Nr. 1075/2013 (2013. gada 18. oktobris) ar vērtspapīrošanas darījumos iesaistīto finanšu instrumentsabiedrību aktīvu un pasīvu statistiku (ECB/2013/40) (OV L 297, 7.11.2013., 107. lpp.).

(2)  Komisijas Deleģētā regula (ES) 2017/653 (2017. gada 8. marts), ar ko papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 1286/2014 par komplektētu privāto ieguldījumu un apdrošināšanas ieguldījumu produktu (PRIIP) pamatinformācijas dokumentiem, nosakot regulatīvos tehniskos standartus attiecībā uz pamatinformācijas dokumentu noformējumu, saturu, pārskatīšanu un pārstrādāšanu un šādu dokumentu sniegšanas prasību izpildes nosacījumiem (OV L 100, 12.4.2017., 1. lpp.).

(3)  Pamatnostādnes par pārskatu sniegšanas pienākumiem saskaņā ar AIFPD 3. panta 3. punkta d) apakšpunktu un 24. panta 1., 2. un 4. punktu (ESMA/2014/869EN), pieejamas EVTI interneta vietnē www.esma.europa.eu.

(4)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 575/2013 (2013. gada 26. jūnijs) par prudenciālajām prasībām attiecībā uz kredītiestādēm, un ar ko groza Regulu (ES) Nr. 648/2012 (OV L 176, 27.6.2013., 1. lpp.).

(5)  Pamatnostādnes kompetentajām iestādēm un PVKIU pārvaldības sabiedrībām (ESMA/2012/832EN), pieejamas EVTI tīmekļa vietnē www.esma.europa.eu.


III PIELIKUMS

PĀRVĒRTĒŠANAS KOREKCIJU VAI DARĪJUMU METODIKA

1.   

IF jāsniedz dati par pārvērtēšanas korekcijām vai darījumiem saskaņā ar attiecīgās nacionālās centrālās bankas (NCB) norādījumiem, kā noteikts šīs regulas 5. panta 1. punkta b) apakšpunktā. Ja faktiskie pārskatu sniedzēji sniedz pārvērtēšanas korekcijas, tās ar attiecīgās NCB apstiprinājumu aptver pārvērtēšanu cenu un valūtas kursa pārmaiņu dēļ vai tikai cenu pārmaiņas atsauces periodā. Ja pārvērtēšanas korekcijas aptver tikai pārvērtēšanu cenu pārmaiņu dēļ, attiecīgā NCB vāc vajadzīgos datus, kas aptver vismaz valūtu dalījumu sterliņu mārciņās, Šveices frankos, jenās un ASV dolāros, lai varētu iegūt datus par pārvērtēšanu valūtas kursa pārmaiņu dēļ.

2.   

“Finanšu darījumi” ir darījumi, kas izriet no finanšu aktīvu vai pasīvu īpašumtiesību radīšanas, likvidācijas vai maiņas. Šos darījumus mēra, izmantojot perioda beigu pārskatu sniegšanas datumu atlikumu pozīciju starpību, kurai atņem to pārmaiņu ietekmi, kuras izraisa “pārvērtēšanas korekcijas” (ko izraisa cenu un valūtas kursa pārmaiņas) un “klasifikācijas pārmaiņas un citas korekcijas”. Eiropas Centrālajai bankai statistiskā informācija vajadzīga, lai apkopotu darījumus korekciju formā, kuras aptver “klasifikācijas pārmaiņas un citas korekcijas” un “cenu un valūtas kursa pārvērtēšanas”. Finanšu darījumiem principā būtu jāatbilst EKS 2010, bet tie var atšķirties nacionālās prakses dēļ.

3.   

“Cenu un valūtas kursa pārvērtēšanas” ir svārstības aktīvu un pasīvu novērtējumā, kas rodas no pārmaiņām aktīvu un pasīvu cenās un/vai valūtas kursos, kas ietekmē euro izteiktās ārvalstu valūtā denominēto aktīvu un pasīvu vērtības. Korekcija attiecībā uz aktīvu/pasīvu cenu pārvērtēšanu attiecas uz svārstībām aktīvu un pasīvu novērtējumā, kas rodas no pārmaiņām cenā, ar kādu aktīvi/pasīvi tiek grāmatoti vai pārdoti. Cenu pārvērtēšanas ietver pārmaiņas, kas laika gaitā notiek perioda beigu atlikumu vērtībā, jo mainījusies atsauces vērtība, ar kādu tie tiek grāmatoti, t. i., turēšanas peļņa/zaudējumi. Svārstības valūtu kursos pret euro, kas notiek starp periodu beigu pārskatu sniegšanas datumiem, izraisa pārmaiņas ārvalstu valūtas aktīvu/pasīvu vērtībā, ja tā izteikta euro. Tā kā šīs pārmaiņas ir turēšanas peļņa/zaudējumi un tās nenotiek finanšu darījumu dēļ, darījumu dati no šīm ietekmēm ir jāatbrīvo. Principā “cenu un valūtas kursa pārvērtēšanas” ietver arī novērtējuma pārmaiņas darījumu ar aktīviem/pasīviem rezultātā, t. i., realizēto peļņu/zaudējumus, tomēr šajā sakarā nacionālā prakse atšķiras.


IV PIELIKUMS

FAKTISKO PĀRSKATU SNIEDZĒJU PIEMĒROTIE OBLIGĀTIE STANDARTI

IF jāievēro šādi obligātie standarti, lai atbilstu Eiropas Centrālās bankas (ECB) statistikas pārskatu sniegšanas prasībām.

1.

Datu nosūtīšanas obligātie standarti:

a)

pārskatu sniegšana tiek veikta laikus, attiecīgās nacionālās centrālās bankas (NCB) noteiktajos termiņos;

b)

statistikas pārskati tiek noformēti tādā veidā un formātā, kā noteikts attiecīgās NCB pārskatu sniegšanas tehniskajās prasībās;

c)

IF attiecīgajai NCB sniedz ziņas par vienu vai vairākām kontaktpersonām;

d)

tiek ievērota tehniskā specifikācija datu nosūtīšanai uz attiecīgo NCB;

e)

sniedzot informāciju individuālu vērtspapīru līmenī, IF pēc attiecīgās NCB lūguma sniedz papildu informāciju (piem., emitenta nosaukumu, emisijas datumu), kas vajadzīga, lai identificētu vērtspapīrus, kuru vērtspapīra identifikācijas kodi ir kļūdaini vai nav publiski pieejami.

2.

Precizitātes obligātie standarti:

a)

statistiskās informācijas pareizība: tiek ievēroti visi lineārie ierobežojumi (piem., aktīvu kopsumma atbilst pasīvu kopsummai, apakšsummu summa ir vienāda ar kopsummu), un datiem jāsaskan visos intervālos;

b)

IF ir gatavi sniegt informāciju par notikumiem, kas izriet no nosūtītajiem datiem;

c)

statistiskā informācija ir pilnīga, bez nepārtrauktiem un strukturāliem informācijas trūkumiem; esošie trūkumi tiek atrunāti, sniedzot paskaidrojumus attiecīgajai NCB, un attiecīgos apstākļos pēc iespējas drīz aizpildīti;

d)

IF ievēro attiecīgās NCB datu pārraidei noteiktās dimensijas, noapaļošanas politiku un decimāldaļas;

3.

Konceptuālās atbilstības obligātie standarti:

a)

statistiskā informācija atbilst šajā regulā ietvertajām definīcijām un klasifikācijai;

b)

ja izdara atkāpes no šīm definīcijām un klasifikācijas, IF regulāri uzrauga un kvantitatīvi atspoguļo atšķirību starp izmantoto metodi un šai regulai atbilstošu metodi;

c)

IF spēj izskaidrot atšķirības starp nosūtītajiem datiem, salīdzinot tos ar iepriekšējo periodu skaitļiem.

4.

Labojumu obligātie standarti:

Tiek ievērota ECB un attiecīgās NCB noteiktā labojumu politika un procedūras. Labojumiem, kas veikti, atkāpjoties no parastās labojumu kārtības, sniedz paskaidrojuma piezīmes.


V PIELIKUMS

ATBILSTĪBAS TABULA

Regula (EK) Nr. 1073/2013 (ECB/2013/38)

Šī regula

1. pants

2. pants

3. pants

4. pants

5. pants

6. pants

7. pants

8. pants

9. pants

10. pants

11. pants

12. pants

13. pants

14. pants

15. pants

I pielikuma 1. daļa

I pielikuma 2. daļa

I pielikuma 3. daļa

II pielikuma 1.–3. daļa

III pielikums

IV pielikums

V pielikums

1. pants

2. pants

3. pants

4. pants

5. pants

7. pants

9. pants

10. pants

8. pants

11. pants

12. pants

13. pants

14. pants

15. pants

16. pants

17. pants

18. pants

6. pants

I pielikums

II pielikuma 1.–3. daļa

II pielikuma 4. un 5. daļa

III pielikums

IV pielikums

V pielikums


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1988/oj

ISSN 1977-0715 (electronic edition)


Top