EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana

Nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana ir process, kurā noziedznieki slēpj sava īpašuma vai ienākumu nelikumīgo izcelsmi.

ES strādā, lai novērstu finanšu sistēmas ļaunprātīgu izmantošanu un uzlabotu sadarbību starp ES dalībvalstīm cīņā pret nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu. Veicamie pasākumi ir reglamentēti Līgumā par Eiropas Savienības darbību (LESD):

  • tā VII sadaļā (iekšējā tirgus tiesību aktu tuvināšana): līdz ar iekšējā tirgus izveidi visā ES tika īstenoti noteikumi, lai efektīvi novērstu nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu un terorisma finansēšanu. Tiek regulētas finanšu plūsmas, lai nodrošinātu iespējas darījumu pilnīgai izsekošanai un uzraudzībai. Finanšu operatoriem un citiem saimnieciskās darbības veicējiem ir arī jānorāda savi klienti (tai skaitā uzņēmumu un trastu labuma guvēji), jāuzrauga darījumi un jāziņo par aizdomām par nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu finanšu ziņu vākšanas vienībām.
  • V sadaļā (policijas un tiesu iestāžu sadarbība krimināllietās): šajā sadaļā galvenā uzmanība ir pievērsta noziedzīgu nodarījumu definēšanai un savstarpējās palīdzības stiprināšanai.

ES finanšu noziegumu apkarošanas noteikumu pamatā galvenokārt ir starptautiskie standarti, ko pieņēmusi Finanšu darījumu darba grupa.

  • Direktīvas (ES) 2018/843 (ES piektā nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas direktīva, ar kuru groza ceturto nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas direktīvu (Direktīvu (ES) 2015/849)) mērķis ir apkarot nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu un terorisma finansēšanu, novēršot iespēju, ka finanšu tirgu varētu ļaunprātīgi izmantot šādiem mērķiem.
  • Direktīvas (ES) 2018/1673 mērķis ir kriminalizēt nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, ja tā izdarīta ar nolūku un zinot, ka īpašums ir iegūts noziedzīgā darbībā. Ar to definē noziedzīgus nodarījumus un sankcijas nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas jomā un ļauj dalībvalstīm kriminalizēt nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, ja likumpārkāpējam bija aizdomas vai vajadzēja zināt, ka īpašums ir iegūts noziedzīgā darbībā.

Eiropas Komisija 2020. gadā pieņēma ES rīcības plānu nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas un terorisma finansēšanas novēršanai, kurā ietverti pasākumi, kurus tā veiks nolūkā panākt attiecīgo ES noteikumu labāku izpildi, uzraudzību un saskaņošanu. Vienlaikus tā publicēja arī metodi tādu augsta riska ārpussavienības valstu noteikšanai, kurās pastāv nepilnības nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas un terorisma finansēšanas novēršanas režīmos, kas rada būtisku apdraudējumu ES finanšu sistēmai.

SKATĪT ARĪ:

Top