EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Cīņa pret dokumentu viltošanu — FADO attēlu arhivēšanas sistēma

 

KOPSAVILKUMS:

Vienotā rīcība 98/700/TI par Eiropas attēlu arhivēšanas sistēmas izveidošanu

KĀDS IR ŠĪS VIENOTĀS RĪCĪBAS MĒRĶIS?

Ar to izveido Eiropas Savienības (ES) tīmekļa attēlu arhivēšanas sistēmu, kuras nosaukums ir FADO (Viltoti un autentiski dokumenti tiešsaistē). Tā ļauj ES valstīm ātri apmainīties ar autentisku, viltotu un falsificētu dokumentu attēliem, lai palīdzētu cīnīties pret dokumentu un identitātes viltošanu.

Vienotā rīcība 98/700/TI ir atcelta un to pēc dažiem gadiem aizstās ar Regulu (ES) 2020/493 (sk. kopsavilkumu), bet esošā informācija ir nodota jaunajai FADO sistēmai, ko veidos Eiropas Robežu un krasta apsardzes aģentūra.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

  • Sistēma ir daudzvalodu, lietotājdraudzīga un pamatojas uz ļoti stingru kodifikāciju, lai nodrošinātu informācijas standartizāciju un drošību.
  • Katrā iesaistītajā valstī ir viens centrālais dienests, kam ir saikne ar ES Padomes Ģenerālsekretariātu, bet katra ES valsts un Šengenas valsts var brīvi nokopēt šo sistēmu vai izveidot savu sistēmu drošai iekšējo datu pārsūtīšanai.
  • Sistēma nodrošina ātru informācijas nosūtīšanu valsts centrālajam dienestam.
  • ES sistēmas izveidošana neliedz ES valstīm izveidot savu valsts sistēmu atbilstoši to valsts robežas drošības un dokumentu pārbaudes prasībām.
  • Sistēma ir izveidota, lai nodrošinātu šādas konkrētas funkcijas:
    • vajadzības gadījumā ir pieejami dokumentu attēlu palielinājumi;
    • tā ļauj uz datora ekrāna salīdzināt autentisko dokumentu un viltoto dokumentu;
    • sistēma sniedz piekļuvi informācijai par viltošanas metodēm un dokumentu aizsardzības paņēmieniem;
    • sistēma nodrošina savstarpējas norādes, lai lietotājs varētu ātri atrast visu informāciju par dokumentu;
    • sistēma nodrošina paziņojumus par konkrētiem viltotiem dokumentiem.
  • Prioritāte tiek piešķirta ES valstu dokumentiem, kā arī to ārpussavienības valstu dokumentiem, no kurām notiek regulāra imigrācijas plūsma uz ES valstīm.
  • 2014. gada 1. decembrī Apvienotā Karaliste (1) informēja Eiropas Komisiju, ka policijas sadarbības jomā tā vēlas turpināt dalību vienotajā rīcībā. Tas tika apstiprināts ar Komisijas Lēmumu 2014/858/ES.

Atcelšana

Vienotā rīcība 98/700/TI ir atcelta ar Regulu (ES) 2020/493.

KOPŠ KURA LAIKA ŠĪ VIENOTĀ RĪCĪBA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 1998. gada 10. decembra.

KONTEKSTS

Arvien pieaugošais autentisku un viltotu ceļošanas, identitātes un citu apliecinājuma dokumentu, piemēram, pasu, uzturēšanās atļauju un vīzu, skaits un arvien sarežģītāku viltošanas metožu izmantošana liek cīņā pret dokumentu un identitātes viltošanu izmantotajos līdzekļos iekļaut ātru un efektīvu informācijas apmaiņu.

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTS

Vienotā rīcība 98/700/TI (1998. gada 3. decembris), ko Padome pieņēmusi, pamatojoties uz K3. pantu Līgumā par Eiropas Savienību, par Eiropas attēlu arhivēšanas sistēmas (FADO) izveidošanu (OV L 333, 9.12.1998., 4.–7. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas Lēmums 2014/858/ES (2014. gada 1. decembris) par Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes paziņojumu par tās vēlmi, lai uz to attiecina Savienības tiesību aktus par policijas un tiesu iestāžu sadarbību krimināllietās, kuri pieņemti pirms Lisabonas līguma stāšanās spēkā un kuri nav Šengenas acquis daļa (OV L 345, 1.12.2014., 6.–9. lpp.)

Padomes Lēmums 2000/261/TI (2000. gada 27. marts) par uzlabotu informācijas apmaiņu ceļošanas dokumentu viltošanas apkarošanai (OV L 81, 1.4.2000., 1.–3. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 20.05.2020



(1) No 2020. gada 1. februāra Apvienotā Karaliste izstājās no Eiropas Savienības un kļuva par trešo valsti (ārpussavienības valsti).

Top