EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Eiropas Savienības regulas

 

KOPSAVILKUMS:

Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 288. pants – regulas

KĀDS IR ŠĪ PANTA MĒRĶIS?

Ar to nosaka dažādos tiesību aktu veidus, kurus Eiropas Savienība (ES) var pieņemt, ieskaitot regulas.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

  • Regulas ir tiesību akti, kas definēti Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 288. pantā. Tās ir vispārpiemērojamas, uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojamas visās ES dalībvalstīs.
  • Tomēr jānorāda, ka dažas regulas neattiecas uz visām dalībvalstīm un ka pastāv izņēmumi, ko sauc par nepiedalīšanās iespējām un ko izmanto noteiktas dalībvalstis, piemēram:
  • Piemēram, kad ES nolēma rīkoties, lai labāk aizsargātu cilvēku veselību un vidi no riskiem, kas saistīti ar ķīmiskām vielām, tā pieņēma Regulu (EK) Nr. 1907/2006 (pazīstama kā REACH regula – skatīt kopsavilkumu) par šo jautājumu.
  • Regulas pieder pie ES sekundārajiem tiesību aktiem. Tās pieņem ES iestādes, pamatojoties uz līgumiem. To mērķis ir nodrošināt ES tiesību aktu vienādu piemērošanu visā ES teritorijā.
  • Regula var būt leģislatīvs, deleģētais vai īstenošanas akts. Ja Eiropas Savienības Padome un Eiropas Parlaments to pieņem saskaņā ar parasto vai īpašo likumdošanas procedūru, tad tā ir leģislatīvs akts.
  • Regula ir vispārpiemērojama abstraktām personu kategorijām (nevis konkrētām personām) un uzliek saistības kopumā. Turpretī lēmumā var norādīt konkrētus adresātus, un tas ir saistošs tikai šiem adresātiem.
  • Pilnīga atbilstība regulai ir jānodrošina personām, uz kurām tā attiecas. Regula ir tieši piemērojama dalībvalstīs. Tas nozīmē, ka:
    • tā pēc stāšanās spēkā tiek tieši piemērota dalībvalstīs bez nepieciešamības to transponēt valsts tiesību aktos;
    • tā rada tiesības un pienākumus fiziskām personām, kuras uz to var tiešā veidā atsaukties valsts tiesās;
    • fiziskas personas uz to var atsaukties savās attiecībās ar citām fiziskām personām, dalībvalstīm vai ES iestādēm.
  • Tā stājas spēkā datumā, kas ir norādīts regulā, vai, ja regulā datums nav norādīts, 20 dienas pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī. Regulas ir vienlaicīgi, automātiski un vienādi piemērojamas visā ES teritorijā.

Deleģētās regulas

Deleģēto aktu procedūrā (LESD 290. pants) Eiropas Komisija var pieņemt deleģētas regulas, lai papildinātu vai grozītu dažus nebūtiskus tiesību akta elementus.

Īstenošanas regulas

  • Īstenošanas aktu procedūrā (LESD 291. pants) Komisija (un izņēmuma gadījumos arī Padome) var pieņemt regulas par tādu tiesību aktu izpildi, kam vajadzīga vienota ieviešana visā ES teritorijā. Komisijas īstenošanas pilnvaras ir jāīsteno saskaņā ar Regulu (ES) Nr. 182/2011 (skatīt kopsavilkumu).
  • Eiropas iestādes var arī pieņemt īstenošanas regulas, kas attiecas uz Eiropas Sociālo fondu un Eiropas Reģionālās attīstības fondu. Šī regulas veida definīcija ir sniegta LESD 164. un 178. pantā.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTS

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija, Sestā daļa – Noteikumi par iestādēm un finanšu noteikumi, I sadaļa – Noteikumi par iestādēm, 2. nodaļa – Savienības tiesību akti, pieņemšanas procedūras un citi noteikumi, 1. iedaļa – Savienības tiesību akti, 288. pants (bijušais EKL 249. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 171.–172. lpp.).

Pēdējo reizi atjaunots: 16.03.2022

Top