EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Eiropas Fonds ilgtspējīgai attīstībai

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) 2017/1601 par Eiropas Fondu ilgtspējīgai attīstībai (EFIA), EFIA garantiju un EFIA garantiju fondu

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

Ar šo regulu izveido Eiropas Fondu ilgtspējīgai attīstībai (EFIA), EFIA garantiju un EFIA garantiju fondu, kuru mērķis ir atbalstīt ieguldījumus Āfrikā un ES kaimiņvalstīs, lai palīdzētu sasniegt Apvienoto Nāciju Organizācijas ilgtspējīgas attīstības mērķus*, jo īpaši mērķus, kas vērsti uz nabadzības izskaušanu.

Ar to arī tiks dots jauns impulss ES attīstības politikai. Ar ieguldījumiem paredzēts risināt specifiskas ar migrācijas pamatcēloņiem saistītas sociālekonomiskas problēmas un veicināt to migrantu ilgtspējīgu reintegrāciju, kuri atgriežas savās izcelsmes valstīs, kā arī stiprināt tranzīta un uzņēmējas kopienas.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

EFIA mērķi ietver pienācīgu darbvietu radīšanu un zaļu un iekļaujošu izaugsmi, īpašu uzmanību veltot dzimumu līdztiesībai.

28 % ieguldījumu paredzēts novirzīt tādām jomām kā atjaunojamās enerģijas un resursu efektivitāte.

EFIA veido divas reģionālās investīciju platformas*. Katrai no šīm platformām paredzēta sava operatīvās darbības padome, kas sniedz atbalstu Eiropas Komisijai, nosakot reģionālos un nozaru ieguldījumu mērķus, sagatavo atzinumus par apvienošanas operācijām un apspriež EFIA garantijas izmantošanu.

EFIA jādarbojas kā vienas pieturas aģentūrai, kas saņem finansēšanas priekšlikumus no finanšu iestādēm un publiskiem vai privātiem ieguldītājiem un sniedz visdažādāko finansiālo atbalstu atbilstīgām investīcijām.

Lai izveidotu EFIA garantiju, ES būtu jādara pieejama garantija EUR 1 500 000 000 apmērā. Tā ir paredzēta, lai piesaistītu papildu finansējumu, nodrošinot riska dalīšanu ar privātiem ieguldītājiem, starptautiskām finanšu iestādēm un attīstības bankām.

EFIA garantiju fonds tiks izveidots kā likviditātes rezerve EFIA garantijas izmantošanas gadījumā. Tā pamatā būs EUR 750 miljonus liels finansējums, tostarp EUR 350 miljoni no ES budžeta un EUR 400 miljoni no Eiropas Attīstības fonda, kā arī iespējamas papildu iemaksas no ES un EBTA valstīm naudas dotāciju vai garantiju veidā un/vai citiem iemaksu veicējiem naudas dotāciju veidā. Garantiju fonds nodrošinās likviditāti, lai vajadzības gadījumā kompensētu zaudējumus, kas varētu rasties atbilstīgi garantijas nolīgumam.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2017. gada 27. septembra.

KONTEKSTS

2016. gada septembrī ES paziņoja par Ārējo investīciju plāna izveidi, kuru paredzēts atbalstīt ar Eiropas Fondu ilgtspējīgai attīstībai (EFIA), lai veicinātu ieguldījumus Āfrikā un ES Kaimiņattiecību reģiona valstīs.

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Apvienoto Nāciju Organizācijas ilgtspējīgas attīstības mērķi: 17 mērķi, kas aptver plašu sociālo problēmu loku, iekļaujot tādus jautājumus kā nabadzība, bads, veselība, izglītība, klimata pārmaiņas, dzimumu līdztiesība un sociālais taisnīgums. Tie ir daļa no dokumenta “Pārveidosim mūsu pasauli: ilgtspējīgas attīstības programma 2030. gadam”.
Reģionālās investīciju platformas: reģionālas organizācijas, kuras vienojas par attīstības finansējumu, lai veicinātu privātos ieguldījumus jaunattīstības valstīs.

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2017/1601 (2017. gada 26. septembris), ar ko izveido Eiropas Fondu ilgtspējīgai attīstībai (EFIA), EFIA garantiju un EFIA garantiju fondu (OV L 249, 27.9.2017., 1.–16. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Centrālajai bankai, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai, Reģionu komitejai un Eiropas Investīciju bankai. Eiropas investīciju stiprināšana nodarbinātībai un izaugsmei: ceļā uz Eiropas Stratēģisko investīciju fonda otro posmu un jauno Eiropas Ārējo investīciju plānu (COM(2016) 581 final, 14.9.2016.)

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 232/2014 (2014. gada 11. marts), ar ko izveido Eiropas kaimiņattiecību instrumentu (OV L 77, 15.3.2014., 27.–43. lpp.)

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 233/2014 (2014. gada 11. marts), ar ko izveido finanšu instrumentu sadarbībai attīstības jomā 2014.–2020. gadam (OV L 77, 15.3.2014., 44.–76. lpp.)

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 236/2014 (2014. gada 11. marts), ar ko paredz kopīgus noteikumus un procedūras, lai īstenotu Savienības instrumentus ārējās darbības finansēšanai (OV L 77, 15.3.2014., 95.–108. lpp.)

Regulas (ES) 236/2014 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Pēdējo reizi atjaunots: 20.02.2018

Top