EIROPAS KOMISIJA
Briselē, 28.11.2024
COM(2024) 539 final
2024/0297(NLE)
Priekšlikums
PADOMES LĒMUMS
par nostāju, kas Eiropas Savienības vārdā jāieņem ES un Apvienotās Karalistes Tirdzniecības un sadarbības nolīgumā paredzētajā ES un Apvienotās Karalistes Specializētajā enerģētikas komitejā
PASKAIDROJUMA RAKSTS
1.Priekšlikuma priekšmets
Šis priekšlikums attiecas uz Padomes lēmumu, ar ko nosaka nostāju, kas Savienības vārdā jāieņem Specializētajā enerģētikas komitejā (“specializētā komiteja”), kas izveidota saskaņā ar ES un Apvienotās Karalistes Tirdzniecības un sadarbības nolīguma (“nolīgums”) 8. panta 1. punkta l) apakšpunktu. Nostāja attiecas uz ieteikuma par elektroenerģijas tirdzniecības kārtību pieņemšanu.
2.Priekšlikuma konteksts
2.1.ES un Apvienotās Karalistes Tirdzniecības un sadarbības nolīgums
2020. gada 1. februārī Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotā Karaliste (“Apvienotā Karaliste”) izstājās no Eiropas Savienības un Eiropas Atomenerģijas kopienas.
Izstāšanās kārtība ir noteikta Līgumā par Apvienotās Karalistes izstāšanos no Eiropas Savienības un Eiropas Atomenerģijas kopienas (“Izstāšanās līgums”). Izstāšanās līgums stājās spēkā 2020. gada 1. februārī, un tajā bija paredzēts pārejas periods, kurā Apvienotajai Karalistei un tās teritorijā tika piemērotas Savienības tiesības saskaņā ar minēto līgumu. Pārejas periods beidzās 2020. gada 31. decembrī.
Pārejas periodā Eiropas Savienība, Euratom un Apvienotā Karaliste vienojās par Tirdzniecības un sadarbības nolīgumu (“nolīgums”), kas tika parakstīts 2020. gada 30. decembrī, ko provizoriski piemēroja no 2021. gada 1. janvāra un kas stājās spēkā 2021. gada 1. maijā.
Kopš pārejas perioda beigām Eiropas Savienība un Apvienotā Karaliste ir īstenojušas atsevišķas enerģētikas rīcībpolitikas. Sadarbība šajā jomā notikusi Specializētajā enerģētikas komitejā, kas izveidota saskaņā ar Tirdzniecības un sadarbības nolīguma 8. panta 1. punkta l) apakšpunktu.
Nolīguma mērķis ir reglamentēt attiecības un veicināt tirdzniecību un sadarbību starp ES un Apvienoto Karalisti, tostarp enerģētikas jomā saskaņā ar VIII sadaļu un 29. pielikumu.
Konkrētāk, nolīgumā ir paredzēts izstrādāt jaunu procedūru jaudas piešķiršanai elektroenerģijas starpsavienotājos nākamās dienas tirgus laikposmā. Paredzēts, ka šīs jaunās procedūras pamatā jābūt “daudzreģionu brīva apjoma sasaistīšanas” (MRLVC) modelim.
2021. gada izmaksu un ieguvumu analīzē tika identificēti divi iespējamie turpmākie risinājumi — provizoriskās uzdevumu grāmatas risinājums un kopējās uzdevumu grāmatas risinājums; galvenā atšķirība ir tāda, ka provizoriskās uzdevumu grāmatas risinājums izmanto provizoriskās uzdevumu grāmatas sākotnējo informāciju, kas pieejama 15 minūtes pirms ES vienotās nākamās dienas tirgus sasaistīšanas slēgšanas laika. Provizoriskās uzdevumu grāmatas risinājums kā alternatīva kopējās uzdevumu grāmatas risinājumam tika ierosināta tāpēc, lai nepieļautu MRLVC ietekmi uz vienoto nākamās dienas tirgus sasaistīšanu.
2023. gada 7. februārī specializētā komiteja pieņēma pirmo ieteikumu izstrādāt MRLVC. Katrai pusei bija jāpieprasa saviem attiecīgajiem pārvades sistēmu operatoriem (“PSO”) sniegt papildu informāciju piecu mēnešu laikā no pieprasījuma dienas. Tā rezultātā gan ES, gan Apvienotās Karalistes PSO un regulatīvās iestādes ir atteikušās no MRLVC provizoriskās uzdevumu grāmatas pieejas, jo ir konstatēti būtiski tirgus manipulāciju riski. Tāpēc uzmanība tika pievērsta tam, vai ir iespējams atrisināt vairākas fundamentālas problēmas, kas saistītas ar alternatīvo pieeju, proti, MRLVC kopējo uzdevumu grāmatu. Specializētā komiteja 2023. gada novembrī atzinīgi novērtēja iepriekš minēto ieguldījumu. Tā arī norādīja, ka pieeja izstrādājama atbilstīgi nolīguma 312. panta 1. un 2. punktā un 317. pantā izklāstītajai procedūrai un 29. pielikumā izklāstītajām prasībām.
Informācijā un pagaidu secinājumos, kas izriet no 2021. gada izmaksu un ieguvumu analīzes un 2023. gada atbildes uz ieteikumu, tika konstatēts, ka MRLVC efektivitāte būs atkarīga no tā, cik precīzas ir pierobežas tirdzniecības zonu neto pozīcijas prognozes. Tā rezultātā abas iesaistītās puses ierosināja sīkāk analizēt šo jautājumu. Turklāt ES un Apvienotās Karalistes PSO savā ziņojumā norādīja, ka atkrastes hibrīdprojektu turpmākai attīstībai būs vajadzīgi elektroenerģijas tirdzniecības pasākumi, kas atbalsta efektīvu cenu noteikšanu un jaudas izmantošanu. Tā rezultātā specializētā komiteja arī nolēma, ka ir jāturpina apsvērt, lai nodrošinātu, ka ES un Apvienotās Karalistes elektroenerģijas tirdzniecības kārtība atbalsta vērienīgos mērķus attiecībā uz atjaunīgās enerģijas projektu strauju attīstību Ziemeļjūrā.
Tāpēc, ņemot vērā PSO līdz šim panākto progresu un papildu informāciju par izmaksu un ieguvumu analīzi un iezīmētajām tehniskajām procedūrām, kas sniegta, atbildot uz Ieteikumu Nr. 1/2023, būtu jāpieņem nepieciešamais pasākums, lai nodrošinātu, ka PSO sāk nākamo darba posmu, kurā galvenā uzmanība ir pievērsta svarīgāko projektēšanas pamatjautājumu risināšanai, lai izpildītu specializētās komitejas pienākumus saskaņā ar Tirdzniecības un sadarbības nolīguma 312. panta 1. punktu un 317. panta 2. punktu, to lasot saistībā ar 312. panta 1. punktu.
Specializētā komiteja norādīja, ka puses sagaida, ka MRLVC tehniskās procedūras tiks izstrādātas pakāpeniski, sākot ar sākotnējo koncepcijas validācijas posmu, kura gaitā tiek iztirzāti pamatjautājumi, kas apzināti 2021. gada izmaksu-ieguvumu analīzē un 2023. gadā pusēm sniegtajā informācijā, un sagatavots sākotnējais tehnisko procedūru uzmetums un attiecīga analīze. Koncepcijas validācijas posmā vajadzētu iegūt informāciju un likt pamatus vienotai MRLVC tehnisko procedūru uzmetumu izstrādei saskaņā ar Tirdzniecības un sadarbības nolīguma 312. panta 1. punktu un 317. panta 2. punktu.
Jebkuri specializētās komitejas lēmumi par to, kā īstenojamas tehniskās procedūras, kas veltītas MRLVC risinājumam, kura pamatā ir kopējās uzdevumu grāmatas pieeja, saskaņā ar nolīguma 317. panta 4. punktu būtu jābalsta apspriedēs ar ieinteresētajām personām, stabilos testēšanas periodos un atjauninātā izmaksu un ieguvumu analīzē.
2.2.ES un Apvienotās Karalistes Specializētā enerģētikas komiteja
Specializētā enerģētikas komiteja izveidota ar nolīguma 8. panta 1. punkta l) apakšpunktu.
Saskaņā ar nolīguma 8. panta 4. punktu Specializētā enerģētikas komiteja savā kompetences jomā ir pilnvarota:
–uzraudzīt un pārskatīt šā nolīguma vai jebkura papildinoša nolīguma īstenošanu un nodrošināt to pareizu darbību;
–palīdzēt Partnerības padomei veikt tās uzdevumus un jo īpaši ziņot Partnerības padomei un pildīt jebkurus tās uzticētos uzdevumus;
–pieņemt lēmumus, tostarp grozījumus, un ieteikumus attiecībā uz visiem jautājumiem, kuri paredzēti minētajā nolīgumā vai jebkurā papildinošā nolīgumā vai attiecībā uz kuriem Partnerības padome ir deleģējusi pilnvaras specializētajai komitejai saskaņā ar Tirdzniecības un sadarbības nolīguma 7. panta 4. punkta f) apakšpunktu;
–apspriest tehniskus jautājumus, kuri rodas šā nolīguma vai jebkura papildinošā nolīguma īstenošanas gaitā;
–nodrošināt forumu, kurā puses var apmainīties ar informāciju, apspriest paraugpraksi un dalīties īstenošanas pieredzē;
–izveidot, uzraudzīt, koordinēt un likvidēt darba grupas; kā arī
–nodrošināt forumu apspriedēm saskaņā ar nolīguma 738. panta 7. punktu.
2.3.Specializētās enerģētikas komitejas paredzētie akti
Specializētajai enerģētikas komitejai ir jāpieņem pusēm adresēts ieteikums par ES un Apvienotās Karalistes elektroenerģijas tirdzniecības kārtību nākamās dienas tirgus laikposmā, kā paredzēts nolīgumā.
Ņemot vērā to, cik nozīmīga loma ir PSO un regulatoriem, ir jānodrošina, ka tie uzņemas atbildību par turpmākām MRLVC īstenošanas norisēm, tostarp par nepieciešamību risināt visas izstrādes problēmas, kas saistītas ar MRLVC kopējo rīkojumu grāmatu. Tādējādi ieteikums ir īpaši adresēts ES un Apvienotās Karalistes PSO, un tiek sagaidīts, ka regulatori arī pamatotu atzinumu par secinājumiem un sniegto atbildi.
Tā rezultātā abu pušu PSO ir jālūdz atzinums no ACER un Apvienotās Karalistes regulatīvās iestādes, kas izraudzīta saskaņā ar 310. pantu. Pušu attiecīgie PSO minētos atzinumus kopā ar saviem pamatotajiem secinājumiem, kas sagatavoti kā atbilde uz ieteikumu, iesniedz Specializētajai enerģētikas komitejai. Komiteja pārskata savus secinājumus un atbildes, ņemot vērā atzinumus no ACER un Apvienotās Karalistes regulatīvās iestādes, kas izraudzīta saskaņā ar 310. pantu.
3.Nostāja, kas jāieņem Savienības vārdā
Saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 218. panta 9. punktu Padome pēc Komisijas priekšlikuma pieņem lēmumu par nostāju, kas Savienības vārdā jāieņem Specializētajā enerģētikas komitejā attiecībā uz lēmumiem, kam ir juridiskas sekas saskaņā ar starptautiskajām publiskajām tiesībām. Tirdzniecības un sadarbības nolīgums paredz, ka Specializētā enerģētikas komiteja ieteikumu (kas gan nav saistošs) var pieņemt, ja Padome ir pieņēmusi attiecīgu lēmumu.
Specializētā enerģētikas komiteja atzīst, ka provizoriskās uzdevumu grāmatas pieeja nav dzīvotspējīgs risinājums MRLVC turpmākai attīstībai, tāpēc iesaka no tās atteikties. Tāpēc specializētā komiteja iesaka katrai pusei prasīt, lai to PSO kopīgi sāk sākotnējo koncepcijas validācijas posmu, kura gaitā tiks izstrādāts vienots sākotnējās tehniskās procedūras uzmetums attiecībā uz MRLVC saskaņā ar nolīguma 29. pielikumu un ar pamatojošu analīzi. PSO sagatavo kopīgu ziņojumu specializētajai komitejai, kurā aplūko visus šķēršļus atkrastes kopprojektu un hibrīdprojektu īstenošanai, kas var izrietēt no esošās tirdzniecības kārtības vai MRLVC, un jebkādas konkrētas izmaiņas, kas vajadzīgas esošajā tirdzniecības kārtībā vai īpašās MRLVC izvirzāmās prasībās, lai nodrošinātu efektīvu elektroenerģijas tirdzniecību, kas atbalsta atkrastes kopprojektu un hibrīdprojektu īstenošanu. Ziņojumā būtu jāizpēta gan esošās tirdzniecības kārtības, gan MRLVC risinājuma ietekme uz kopprojektiem un hibrīdprojektiem vidējā termiņā (2030.–2035. gada periodā).
Šajā darba regulāri jāiesaistās arī pusēm, tostarp tas jāpārrauga. Te varētu ietilpt arī PSO sadarbība ar plašākām ieinteresētajām personām, tostarp regulatoriem, NETO/elektroenerģijas biržām un akadēmiskajām aprindām.
Tāpēc ierosinātā nostāja, kas Savienības vārdā jāieņem specializētajā komitejā, ir atbalstīt, ka Specializētā komiteja, ievērojot nolīguma 312. panta 1. punktu, pieņem pusēm adresētu ieteikumu, kas izklāstīts šā lēmuma pielikumā. Tiek sagaidīts, ka pēc pieņemšanas katra puse prasīs saviem PSO izstrādāt atbildes uz ieteikumā izklāstītajiem jautājumiem.
4.Juridiskais pamats
4.1.Procesuālais juridiskais pamats
4.1.1.Principi
Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 218. panta 9. punktā paredzēti lēmumi, ar kuriem nosaka “nostāju, kas Savienības vārdā jāapstiprina kādā ar nolīgumu izveidotā struktūrā, ja šāda struktūra ir tiesīga pieņemt lēmumus ar juridiskām sekām, izņemot lēmumus, kas papildina vai groza attiecīgajā nolīgumā noteikto iestāžu sistēmu”.
Jēdziens “lēmumi ar juridiskām sekām” ietver aktus, kam ir juridiskas sekas saskaņā ar starptautisko tiesību normām, kuras reglamentē attiecīgo struktūru. Tas ietver arī instrumentus, kam nav saistoša spēka saskaņā ar starptautiskajām tiesībām, bet kas “var būtiski ietekmēt Savienības likumdevēja pieņemtā tiesiskā regulējuma saturu”.
4.1.2.Piemērošana konkrētajā gadījumā
Specializētā enerģētikas komiteja ir struktūra, kas izveidota ar starptautisku līgumu, proti, nolīgumu.
Paredzētais ieteikums, kas komitejai jāpieņem, nebūs saistošs saskaņā ar starptautiskiem tiesību aktiem atbilstīgi Tirdzniecības un sadarbības nolīguma 10. pantam. Tomēr tas var būtiski ietekmēt ES tiesību aktu — proti, Komisijas 2015. gada 24. jūlija Regulas (ES) 2015/1222, ar ko izveido jaudas piešķiršanas un pārslodzes vadības vadlīnijas — saturu un īstenošanu, ņemot vērā to, ka, izstrādājot tirdzniecības kārtību ar Apvienoto Karalisti, būs jāpielāgo ES cenu sasaistīšanas algoritms, kas regulē jaudas piešķiršanu ES vienotās nākamās dienas tirgus sasaistīšanas ietvaros.
Paredzētais akts nepapildina un negroza nolīgumā noteikto iestāžu sistēmu.
Tādēļ ierosinātā lēmuma procesuālais juridiskais pamats ir LESD 218. panta 9. punkts.
4.2.Materiālais juridiskais pamats
4.2.1.Principi
Lēmumam, ko pieņem saskaņā ar LESD 218. panta 9. punktu, materiālais juridiskais pamats galvenokārt ir atkarīgs no tā, kāds mērķis un saturs ir paredzētajam aktam, attiecībā uz kuru Savienības vārdā tiek ieņemta nostāja. Ja paredzētajam aktam ir divi mērķi vai divi komponenti un viens no tiem ir atzīstams par galveno, bet otram ir pakārtota nozīme, tad lēmums, ko pieņem saskaņā ar LESD 218. panta 9. punktu, jābalsta uz viena materiālā juridiskā pamata, proti, tā, ko prasa galvenais jeb dominējošais mērķis vai komponents.
Paredzētajam aktam, ar ko vienlaikus vēlas sasniegt virkni mērķu vai kam ir vairāki komponenti, kuri ir nesaraujami saistīti un no kuriem neviens nav pakārtots otram, materiālajā juridiskajā pamatā lēmumam saskaņā ar LESD 218. panta 9. punktu būs izņēmuma kārtā jāietver dažādie atbilstīgie juridiskie pamati.
4.2.2.Piemērošana konkrētajā gadījumā
Paredzētā akta galvenais mērķis un saturs ir saistīti ar enerģētiku. Tādēļ ierosinātā lēmuma materiālais juridiskais pamats ir LESD 194. panta 1. punkts.
4.3.Secinājums
Ierosinātā lēmuma juridiskajam pamatam vajadzētu būt LESD 194. panta 1. punktam saistībā ar LESD 218. panta 9. punktu.
5.Paredzētā akta publicēšana
Tā kā Specializētās enerģētikas komitejas mērķis ir saskaņā ar Tirdzniecības un sadarbības nolīgumu pieņemt ieteikumu, ir lietderīgi Specializētās enerģētikas komitejas lēmumu pēc tā pieņemšanas publicēt Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.
2024/0297 (NLE)
Priekšlikums
PADOMES LĒMUMS
par nostāju, kas Eiropas Savienības vārdā jāieņem ES un Apvienotās Karalistes Tirdzniecības un sadarbības nolīgumā paredzētajā ES un Apvienotās Karalistes Specializētajā enerģētikas komitejā
EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,
ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 194. panta 1. punktu saistībā ar tā 218. panta 9. punktu,
ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,
tā kā:
(1)Padome 2021. gada 29. aprīlī pieņēma Lēmumu (ES)2021/689 par to, lai noslēgtu Tirdzniecības un sadarbības nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu, no vienas puses, un Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienoto Karalisti, no otras puses (“nolīgums”). Nolīgums stājās spēkā 2021. gada 1. maijā.
(2)Specializētā enerģētikas komiteja izveidota ar nolīguma 8. panta 1. punkta l) apakšpunktu. Tās kompetences ir noteiktas nolīguma 8. panta 4. punktā.
(3)Saskaņā ar nolīguma 8. panta 4. punkta c) apakšpunktu Specializētā enerģētikas komiteja (“specializētā komiteja”) var pieņemt lēmumus un ieteikumus par visiem jautājumiem, kas saistīti ar tās kompetences jomu, ja tas paredzēts šajā nolīgumā vai jebkurā papildinošā nolīgumā vai ja Partnerības padome tai ir deleģējusi pilnvaras. Saskaņā ar nolīguma 10. panta 2. punktu komiteja pieņem lēmumus un sniedz ieteikumus, savstarpēji vienojoties.
(4)Runājot par ES un Apvienotās Karalistes elektroenerģijas tirdzniecības kārtību, nolīguma 312. panta 1. punktā noteikts, ka attiecībā uz jaudas piešķiršanu un sastrēgumu vadību nākamās dienas posmā specializētā komiteja prioritārā kārtā saskaņā ar 317. pantu veic vajadzīgos pasākumus, kas nepieciešami, lai nodrošinātu, ka elektroenerģijas PSO izstrādā kārtību, kurā izklāstītas tehniskās procedūras nākamās dienas laikposmam.
(5)Konkrētāk, Tirdzniecības un sadarbības nolīgumā ir paredzēts izstrādāt jaunu procedūru jaudas piešķiršanai elektroenerģijas starpsavienotājos nākamās dienas tirgus laikposmā. Paredzēts, ka šīs jaunās procedūras pamatā jābūt “daudzreģionu brīva apjoma sasaistīšanas” (MRLVC) modelim.
(6)Pēc specializētās komitejas 2023. gada 7. februāra Ieteikuma Nr. 1/2023, kurā PSO tika aicināti pievērsties vairākiem jautājumiem saistībā ar daudzreģionu brīva apjoma sasaistīšanas īstenošanu, ES un Apvienotās Karalistes PSO 2023. gada 10. jūlijā nāca klajā ar ziņojumu. To papildināja neoficiāls ACER un Apvienotās Karalistes regulatīvo iestāžu atzinums.
(7)Ņemot vērā PSO 2023. gada 10. jūlija ziņojuma secinājumus, ko papildina ACER un Apvienotās Karalistes regulatīvo iestāžu neoficiālais atzinums, ir lietderīgi, ka specializētā komiteja pusēm iesaka turpmāku rīcību.
(8)Specializētajai komitejai jāpieņem ieteikums vai nu gaidāmajā sanāksmē, vai arī izmantojot rakstisku procedūru, atkarībā no tā, pēc tam, kad katra puse ir pabeigusi iekšējās procedūras.
(9)Ir lietderīgi noteikt nostāju, kas Savienības vārdā jāieņem specializētajā komitejā, jo Specializētās komitejas ieteikums varēs izšķiroši ietekmēt Savienības acquis (jo īpaši Komisijas Regulas (ES) 2015/1222) saturu vai īstenošanas veidu, savukārt Specializētās enerģētikas komitejas lēmums būs Savienībai saistošs.
IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.
1. pants
Nostāja, kas Savienības vārdā jāieņem Specializētajā enerģētikas komitejā, kura izveidota ar Tirdzniecības un sadarbības nolīguma 8. panta 1. punkta l) apakšpunktu, ir izklāstīta šā lēmuma pielikumā.
2. pants
Šis lēmums ir adresēts Komisijai.
Briselē,
Padomes vārdā —
priekšsēdētājs