EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022XC0818(02)

Grozītā vienotā dokumenta publikācija, ko pēc maznozīmīga grozījuma apstiprināšanas veic saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1151/2012 53. panta 2. punkta otro daļu 2022/C 314/05

C/2022/5954

OJ C 314, 18.8.2022, p. 16–21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

18.8.2022   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 314/16


Grozītā vienotā dokumenta publikācija, ko pēc maznozīmīga grozījuma apstiprināšanas veic saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1151/2012 53. panta 2. punkta otro daļu

(2022/C 314/05)

Eiropas Komisija ir apstiprinājusi šo maznozīmīgo grozījumu saskaņā ar Komisijas Deleģētās regulas (ES) Nr. 664/2014 (1) 6. panta 2. punkta trešo daļu

Ar pieteikumu, kurā lūgts apstiprināt šo maznozīmīgo grozījumu, var iepazīties Komisijas datubāzē eAmbrosia.

VIENOTAIS DOKUMENTS

“PAN DE ALFACAR”

ES Nr.: PGI-ES-0890-AM01 - 29.9.2021

ACVN ( ) AĢIN (X)

1.   Nosaukums

“Pan de Alfacar”

2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

Spānija

3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts

3.1.   Produkta veids

2.3. grupa. Maize, mīklas izstrādājumi, kūkas, konditorejas izstrādājumi, cepumi un citi maizes un konditorejas izstrādājumi

3.2.   Tā produkta apraksts, uz kuru attiecas 1. punktā minētais nosaukums

Nosaukums “Pan de Alfacar” attiecas uz maizi, kas ir gatavota ar rokām vismaz vienā maizes izgatavošanas procesa posmā un ir pieejama vairākās formās — bollo, rosco, rosca un hogaza (tās pagatavotas no vienas un tās pašas mīklas).

Bollo ir garenas formas klaips ar spiciem galiem (tetas) un vienu garenveida iegriezumu; tiek pārdoti šādu lielumu bollo:

 

80 g, garums: 20 ± 3,0 cm, platums: 7,5 ± 2,0 cm,

 

125 g, garums: 24 ± 3,0 cm, platums: 9 ± 2,0 cm,

 

250 g, garums: 38 ± 4,0 cm, platums: 10 ± 2,0 cm.

Rosco ir asimetrisks elipsveida formas klaips ar cauru vidu un šķērsgriezumu ovāla formā. Tam ir raksturīgs viens vertikāls garenveida iegriezums klaipa biezākajā daļā. Vieta, kur rosco daļas ir ar rokām savienotas, ir plānāka, un tajā nav iegriezumu. Šim klaipa veidam ir tikai viens lielums — 250 g, un tā garums ir 34 ± 3,0 cm, platums — 14 ± 2,0 cm, bet maksimālais iekšējais diametrs — 24 ± 3,0 cm.

Rosca ir diezgan simetrisks apaļas formas klaips ar cauru vidu un šķērsgriezumu ieapaļā formā. Tos atpazīst pēc rokām veidotās savienojuma vietas — suegra. Klaipam ir vertikāls riņķveida iegriezums, kas aptver visu augšdaļu, izņemot savienojuma vietu. Šim klaipa veidam ir tikai viens lielums — 500 g, un tā augšdaļas ārējais diametrs ir 28 ± 3,0 cm, bet iekšējais diametrs — 14 ± 2,0 cm.

Hogaza ir pilnīgi apaļas formas klaips ar nedaudz noapaļotu virspusi. Tā virspusei ir raksturīgs raksts jeb pintao četros perpendikulāros iegriezumos ietverta režģa formā. Ir pieejami trīs lielumu klaipi — 250 g (apakšdaļas diametrs: 17 ± 2,0 cm), 500 g (apakšdaļas diametrs: 24 ± 2,0 cm) un 1 000 g (apakšdaļas diametrs: 32 ± 3,0 cm).

Maizes sausnas saturs ir 65 % līdz 80 %. Maizes mīkstums ir krēmīgi baltā krāsā, elastīgs un mīksts. Maizei ir raksturīgs liels daudzums nevienmērīgi izvietotu dažāda lieluma poru. Tai piemīt viegls vai vidēji izteikts aromāts, kas raksturīgs etiķskābajai un/vai pienskābajai rūgšanai. Garoza ir vidēji bieza līdz bieza — vairāk nekā 1,5 mm bieza —, zeltaina, nav nokaisīta ar miltiem, ir viegli spīdīga un diezgan gluda.

3.3.   Izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem)

“Pan de Alfacar” izgatavo no šādām izejvielām: kviešu milti ar zemu lipekļa saturu (W = 110 – 150 x 10 – 4 džouli) un attiecību starp mīklas stiepes pretestību un izstiepjamību (P/L) no 0,3 līdz 0,6; dabīgs ieraugs, kura pH ir no 4 līdz 6 (no 10 līdz 25 % mīklas pagatavošanai pievienoto miltu) un kuru iegūst iepriekš veiktā raudzēšanas procesā maizes izgatavošanas laikā; Alfakaras avota ūdens (55–62 litri ūdens uz 100 kg miltu), rauga kultūra (Saccharomyces cerevisiae L.) (ne vairāk kā 3 % mīklas miltu svara); pārtikas sāls, daudzumam nepārsniedzot spēkā esošo sanitāri higiēnisko normu ierobežojumus.

3.4.   Konkrēti ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā

Visu maizes izgatavošanas procesu veic 4. punktā noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā.

3.5.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta griešanas, rīvēšanas, iepakošanas u. c. īpašie noteikumi

3.6.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta marķēšanas īpašie noteikumi

Maize ir jātirgo ar garantijas zīmi, kas izgatavota ar karstas folijas iespiedumu. Uz zīmes ir jābūt burtam “A” un skaitlim, ar ko identificē maiznīcu, kura izgatavojusi katru maizes klaipu.

Ja maize ir iepakota, tai ir jāatbilst spēkā esošo tiesību aktu prasībām. Turklāt nosaukumam “Pan de Alfacar” un ES logotipam uz iepakojuma ir jābūt vienā redzamības laukā.

4.   Ģeogrāfiskā apgabala īsa definīcija

Alfakaras (Alfacar) un Visnaras (Víznar) pašvaldības teritorijām, kas abas atrodas Granadas auglīgā līdzenuma ziemeļaustrumu stūrī, ir līdzīgas vides īpašības: Alfakaras avota ūdeņi, kontinentāls daļēji mitrs Vidusjūras klimats, kas raksturīgs Vidusjūras kalnu teritorijām, kā arī mikrovide, kuru ietekmē Uetoras grēdas dabas rezervāts. Šo divu pašvaldības teritoriju kopējā platība ir 29,4 km2, un to lauku apdzīvoto vietu vidējais augstums virs jūras līmeņa ir 980 m.

5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu

Saikne starp produktu un nosaukumu “Pan de Alfacar” galvenokārt, bet ne tikai balstās uz tā vēsturisko un komerciālo reputāciju, ko tas ieguvis 20. gadsimtā. Tomēr saikne ir drīzāk ģeogrāfiska, jo šā produkta īpašās iezīmes ir galvenokārt attiecināmas uz tā izcelsmi.

5.1.   Ģeogrāfiskā apgabala specifika

Dabas faktori

Vietējais ģeogrāfiskais apgabals ar īpašām vides iezīmēm

Maizes izgatavošanas apgabalam, kas atrodas Alfagvaras grēdas pakājē blakus Uetoras grēdas dabas rezervātam un Sjerranevadas nacionālā parka tuvumā, ir īpaša mikrovide, kas ietekmē izgatavoto maizi. Pirmkārt, pastāv dabiska mikroflora, ko rauga kultūrās veido pienskābes un etiķskābes baktērijas, kuras ietekmē maizes izgatavošanā izmantotā dabīgā ierauga mikrobioloģisko līdzsvaru. Otrkārt, klimats ir raksturīgs Vidusjūras reģiona kalnu apgabaliem (kontinentāls daļēji mitrs Vidusjūras klimats), un tas kopā ar vietējo mikrofloru ietekmē bioloģiskās raudzēšanas procesus.

Īpaši vietējie hidroģeoloģiskie resursi

“Pan de Alfacar” maizes izgatavošanas apgabalā pastāv liela pazemes ūdeņu sistēma, kas dabiski izplūst labi pazīstamajā Alfakaras avotā. Tā ūdenim vienmēr ir vienādas hidrotermiskās, hidroķīmiskās un izotopiskās īpašības neatkarīgi no klimatiskajiem apstākļiem. Ūdenim no šā avota ir trīs galvenās fizikālās un ķīmiskās īpašības:

 

vidēja mineralizācijas pakāpe,

 

vidēja vai augsta sārmainība,

 

vidēja vai augsta cietība.

Cilvēkfaktori

Tradicionālās “Pan de Alfacar” izgatavošanas metodes var apkopot šādi:

mīklas piesātināšana ar ūdeni (līdz 55–62 %) maizes izgatavošanā, iegūstot vidēji mīkstu mīklu;

mīklas temperatūra sajaukšanas un mīcīšanas beigās ir 21–27 oC;

koka traukos raudzēta ierauga izmantošana;

nesadalītas vai gabalos saveltas mīklas atpūtināšana dabiskos apstākļos:

nesadalītu mīklu pēc samaisīšanas un mīcīšanas atpūtina 5–20 minūtes, gabalos saveltu mīklu atpūtina vismaz 15 minūtes;

veidošana ar rokām;

viena un nepārtraukta raudzēšana dabiskos apstākļos 1–2 stundas;

vertikāli garenveida iegriezumi maizes klaipos;

cepšana krāsnī, kuras apakša ir no materiāla, kas ir izturīgs pret termisko spriegumu;

“Pan de Alfacar” cepšana krāsnī, tikai sākot ar otro cepšanas partiju.

5.2.   Produkta specifika

“Pan de Alfacar” sausna: 65–80 %.

Raksturīgais aromāts: viegls vai vidēji izteikts, to aromātu ietekmē, kas rodas mīklas raudzēšanā (etiķskābes un/vai pienskābes raudzēšanā).

“Pan de Alfacar” mīkstums:

konsistence: elastīgs un mīksts,

krāsa: krēmīgi balta,

porainība: daudz nevienmērīgi izvietotu dažāda lieluma poru.

“Pan de Alfacar” garoza:

biezums: vidēji bieza līdz bieza, biezāka par 1,5 mm,

krāsa: zeltaina, nav apkaisīta miltiem, viegli spīdīga un diezgan gluda.

“Pan de Alfacar” dažādo klaipu svars:

dažādajām maizes formām ir specifiska svara un tilpuma attiecība saistībā ar to lielumu, un tā norāda produkta blīvumu.

5.3.   Cēloniska saikne starp ģeogrāfisko apgabalu un produkta kvalitāti vai īpašībām (ACVN) vai produkta īpašo kvalitāti, reputāciju vai citām īpašībām (AĢIN)

“Pan de Alfacar” sausna: 65–80 %.

“Pan de Alfacar” sausnas atlikums ir atkarīgs no dabas faktoriem un cilvēkfaktoriem. Tas ir tieši saistīts ar izmantoto ūdeni, ūdens piesātinājuma pakāpi un cepšanas laiku.

“Pan de Alfacar” raksturīgais aromāts:

“Pan de Alfacar” raksturīgais aromāts ir raudzēšanas procesu rezultāts un ir tieši saistīts ar dabas faktoriem un cilvēkfaktoriem.

Galvenie dabas faktori ir šādi:

Alfakaras avota ūdenim ar tā unikālo fizikālo un ķīmisko sastāvu ir pozitīva ietekme uz raudzēšanas procesiem dabīgajā ieraugā un maizes mīklā;

Vidusjūras kalnu reģions (Uetoras grēdas dabas rezervāts) ar tā ārkārtējiem klimatiskajiem apstākļiem (temperatūru un mitrumu) ietekmē raudzēšanas procesus. Dabiskā veģetācija šajā apgabalā veicina savvaļas mikrofloras attīstību, kas ar dabīgā ierauga palīdzību kļūst par raudzēšanas procesu sastāvdaļu.

Cilvēkfaktori ar vislielāko ietekmi ir šādi:

nesadalītas masas atpūtināšana;

koka trauku izmantošana ierauga kultūru pagatavošanai rada izcili piemērotus apstākļus raudzēšanas procesa pilnveidošanai, mikrofloras populāciju attīstīšanai un raudzēšanas sistēmas reproducējamībai;

tiešās vides (temperatūras un mitruma) kontrole maiznīcā, kā arī ierauga raudzēšanai nepieciešamā laika un apstākļu kontrole.

“Pan de Alfacar” mīkstums:

krāsu, porainību un konsistenci ietekmē dabas faktori un cilvēkfaktori;

dabas faktors, kas visvairāk ietekmē šīs īpašības, ir

Alfakaras avota ūdens. Tā unikālās fizikālās un ķīmiskās īpašības pastiprina lipekļa struktūru miltos ar zemu lipekļa saturu un palielina tā spēju saglabāt CO2.

Galvenie cilvēkfaktori ir šādi:

izšķiroša nozīme ir ūdens piesātinājuma pakāpei, kā arī izmantoto miltu tipam un mīklas spējai saglabāt ogļskābo gāzi;

ja mīklu atpūtina nesadalītu, rodas mīkstuma konsistence, kas ir mazāk viendabīga un palīdz nostiprināt maisīšanas un mīcīšanas laikā izveidoto olbaltumvielu struktūru, un tas savukārt palielina mīklas spēju saglabāt ogļskābo gāzi;

mīklas savelšana lielos gabalos, lai novērstu ogļskābās gāzes zaudēšanu;

gabalos saveltas mīklas atpūtināšana, tāpat kā nesadalītas mīklas atpūtināšana, ir ļoti būtiska, lai mīklai piešķirtu labu struktūru pirms klaipu veidošanas;

klaipu izveidošana ar rokām;

vertikālie iegriezumi ietekmē klaipa tilpumu un mīkstuma konsistenci un porainību, radot lielāku gāzes izdalīšanos nekā slīpi iegriezumi, līdz ar to mīklas tilpums krāsnī ir mazāks un maize ir nedaudz blīvāka;

klaipu forma arī ietekmē gāzes izdalīšanos un līdz ar to mīkstuma konsistenci;

kviešu miltu izmantošana un viss maizes izgatavošanas process ietekmē mīkstuma krāsu galaproduktā.

“Pan de Alfacar” garoza:

“Pan de Alfacar” maizes raksturīga iezīme ir garoza, kas ir biezāka par 1,5 mm, un to nodrošina izmantotais raudzēšanas process, mīklas ūdens piesātinājuma pakāpe un krāsns veids, kā arī optimāls cepšanas laiks.

Garozas vieglo spīdumu rada “Pan de Alfacar” cepšana no otrās cepšanas partijas, kad krāsnī ir nostabilizējies temperatūras un mitruma līmenis.

Garozas zeltainā krāsa ir raksturīga kviešu miltu izmantošanai, un to rada arī cepšanas veids, temperatūra un cepšanas laiks.

Gludu garozu rada ūdens piesātinājuma pakāpe un raudzēšanas process.

“Pan de Alfacar” dažādo klaipu svars:

svars ir maizes blīvuma rādītājs; to ietekmē “Pan de Alfacar” sastāvdaļas un izmantotā maizes izgatavošanas metode, kuru savukārt ietekmē tie paši dabas faktori un cilvēkfaktori, kas aprakstīti iepriekš saistībā ar mīkstuma īpašībām.

“Pan de Alfacar” nosaukuma reputācija:

dažādi komerciāli, reklāmas, sociālie, ekonomiskie un vēstures avoti norāda, ka nosaukums “Pan de Alfacar” kā komerciāls zīmols tiek izmantots kopš 16. gadsimta.

Vārdkopas “Pan de Alfacar” izmantojums reklāmā:

vārdkopa “Pan de Alfacar” kopš 1970. gada tiek izmantota kā atpazīstamības zīme reklāmā un tirdzniecības vietās. Aptauja par nosaukuma “Pan de Alfacar” reputāciju liecina, ka tas ir stingri nostiprinājies Granadas provinces iedzīvotāju ikdienas valodā.

Atsauce uz “Pan de Alfacar” preču zīmes komerciālo reputāciju presē:

kopš 1982. gada ir bijuši daudzi raksti vietējos un valsts līmeņa laikrakstos un profesionālos žurnālos, kā arī starptautiskas publikācijas internetā, kas liecina par “Pan de Alfacar” labo reputāciju saistībā ar Alfakaras maizes izgatavošanas tradīciju kopš 16. gadsimta, vietējo zinātību, produkta īpašajām iezīmēm un tam piešķirtajām balvām.

Atsauce uz “Pan de Alfacar” īpašajām iezīmēm:

papildus tehniskajām publikācijām specializētajos un profesionālajos žurnālos par “Pan de Alfacar” īpašībām José Carlos Capel ir pieminējis vienu no “Pan de Alfacar” klaipu veidiem — Alfakaras rosco — savā 1991. gadā izdotajā grāmatā “El pan: elaboración, formas, mitos, ritos y gastronomía. Glosario de los panes de España” (Maize: izgatavošana, formas, mīti, rituāli un gastronomija. Spānijas maizes veidu glosārijs).

Ražošanas rādītāji:

kā norādījis ģeogrāfs Bosque Laurel, jau 1950. gadā Alfakaras un Visnaras pašvaldība dominēja maizes ražošanā Granadas apgabalā, tādējādi kļūstot par galvenajiem Granadas piegādātājiem. Ap 1950. gadu Granadas pilsētā katru dienu pārdeva 7 000 kg izcilas kvalitātes “Pan de Alfacar” maizes, ko augstu vērtēja patērētāji.

Vēsturiskas atsauces tekstos uz “Pan de Alfacar” sociāli ekonomisko nozīmi:

2008. gada monogrāfijā par “Pan de Alfacar”, “El pan de Alfacar”: tahonas y hornos tradicionales (““El Pan de Alfacar”: tradicionālās maiznīcas un krāsnis”) (J. M. Reyes Mesa et al., 2008) ir izklāstīta šā produkta vēsture kopš 16. gadsimta.

“Pan de Alfacar” nozīme ir izcelta dažādās vēsturiskās un ģeogrāfiskās publikācijas un kadastrālās aptaujas, jo īpaši: Libro de Apeo y Repartimiento de Alfacar de 1571 y de Víznar en 1572 tras la reconquista de Granada (Alfakaras 1571. gada un Visnaras 1572. gada aptauja un sadalīšana pēc Granadas atgūšanas), Tomás López un Vargas Machuca, Diccionario Geográfico de Málaga y Granada (Malagas un Granadas ģeogrāfiskā vārdnīca, 1795. gada manuskripts, Madrides Nacionālā bibliotēka), Catastro del Marqués de la Ensenada (Ensenadas marķīza zemes reģistrs, 1752), F. Henríquez de Jonquera, Anales de Granada: descripción del reino de Granada y ciudad de Granada, crónica de la Reconquista (1482-1492) sucesos de los años 1588-1646 (Granadas annāles: Granadas karalistes un pilsētas apraksts, Granadas atgūšanas hronikas (1482–1492), notikumi no 1588. līdz 1646. gadam, 1987) un Pascual Madoz Diccionario Geográfico, Estadístico e Histórico de España y sus posesiones de Ultramar (Spānijas un tās aizjūras teritoriju ģeogrāfiskā, statistikas un vēstures vārdnīca, 1845–1850).

Atsauce uz produkta specifikācijas publikāciju

Produkta specifikācijas pilnais teksts ir pieejams vietnē

 

https://juntadeandalucia.es/export/drupaljda/Pliego_Pan_Alfacar_mod.pdf

vai Reģionālās lauksaimniecības, zivsaimniecības un ilgtspējīgas attīstības ministrijas mājaslapā (https://www.juntadeandalucia.es/organismos/agriculturaganaderiapescaydesarrollosostenible.html), sekojot navigācijas ceļam:

 

Temas” / “Industrias y Cadena Agroalimentaria” / “Calidad” / “Denominaciones de Calidad” / “Productos de panadería y repostería”. Produkta specifikācija ir pieejama pie attiecīgā kvalitātes nosaukuma.


(1)  OV L 179, 19.6.2014., 17. lpp.


Top