EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019XC1227(02)

Grozītā vienotā dokumenta publikācija, ko pēc maznozīmīga grozījuma apstiprināšanas veic saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1151/2012 53. panta 2. punkta otro daļu2019/C 434/11

C/2019/9386

OV C 434, 27.12.2019, p. 22–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

27.12.2019   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 434/22


Grozītā vienotā dokumenta publikācija, ko pēc maznozīmīga grozījuma apstiprināšanas veic saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1151/2012 53. panta 2. punkta otro daļu

(2019/C 434/11)

Eiropas Komisija ir apstiprinājusi šo maznozīmīgo grozījumu saskaņā ar Komisijas Deleģētās regulas (ES) Nr. 664/2014 (1) 6. panta 2. punkta trešo daļu.

Ar pieteikumu, kurā lūgts apstiprināt šo maznozīmīgo grozījumu, var iepazīties Komisijas DOOR datubāzē.

VIENOTS DOKUMENTS

“POMME DE TERRE DE L’ÎLE DE RÉ”

ES Nr.: PDO-FR-0065-AM04 – 4.6.2019.

ACVN (X) AĢIN ( )

1.   Nosaukums vai nosaukumi

“Pomme de terre de l’île de Ré”

2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

Francija

3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts

3.1.   Produkta veids

1.6. grupa. Svaigi vai pārstrādāti augļi, dārzeņi un labība

3.2.   Apraksts par produktu, uz kuru attiecas 1. punktā minētais nosaukums

“Pomme de terre de l’île de Ré” (Rē salas kartupeļi) ir agrīnie kartupeļi, kam raksturīgi bumbuļi, kuru izmērs kalibrējot ir mazāks par 70 mm.

Ar aizsargāto cilmes vietas nosaukumu “Pomme de terre de l’île de Ré” drīkst apzīmēt galda kartupeļu šķirņu (‘Alcmaria’, ‘Starlette’, ‘Carrera’ un ‘Primabelle’) bumbuļus un tādu galda kartupeļu šķirņu bumbuļus, kam raksturīgs stingrs mīkstums (‘Amandine’, ‘Charlotte’, ‘Celtiane’ un ‘Léontine’).

Šiem kartupeļiem ir stingrs mīkstums un specifiska augus atgādinoša smarža. Bumbuļu novākšanas dienā šķirnēm ‘Alcmaria’, ‘Starlette’, ‘Carrera’ un ‘Primabelle’ sausnas saturs ir 15–20,5 %, bet šķirnēm ‘Amandine’, ‘Charlotte’, ‘Celtiane’ un ‘Léontine’ tas ir 16–21 %.

Ja šos kartupeļus novāc pirms pilngatavības sasniegšanas, to miza ir plāna un viegli atdalāma nokasot.

Šie kartupeļi ir sezonas produkts, kuru drīkst tirgot tikai līdz novākšanas gada 31. jūlijam (ieskaitot), jo tas nav ilgstoši uzglabājams.

“Pomme de terre de l’île de Ré” ir svaigs dārzenis, kas tirdzniecībā laižams drīz pēc tā novākšanas.

3.3.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem) un izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem)

3.4.   Īpaši ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā

Visi ražošanas posmi no kartupeļu saasnošanas līdz novākšanai noris noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā.

3.5.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta griešanas, rīvēšanas, iepakošanas u. c. īpašie noteikumi

Iepakošana notiek ģeogrāfiskajā apgabalā. Izmanto mazumtirdzniecības iepakojumus, kuru svars nepārsniedz 25 kg. Iepakojums ļauj identificēt attiecīgo produkta partiju un tās izcelsmi, tādējādi palīdzot nodrošināt kartupeļu izsekojamību.

Tā kā “Pomme de terre de l’île de Ré” ir produkts, kas tirgojams tikai svaigā veidā, tas iepakojams drīz pēc novākšanas.

Turklāt “Pomme de terre de l’île de Ré” novāc pirms pilngatavības iestāšanās, un tādējādi tas ir vārīgs produkts. Tāpēc jācenšas bumbuļus pasargāt no triecieniem, kas varētu bojāt mizu, savainojot vai sabrūninot to. Attiecīgi gan ražas novākšanas, gan šķirošanas un iepakošanas laikā audzētāji tam velta īpašu uzmanību, lai saglabātu šiem kartupeļiem raksturīgās iezīmes.

3.6.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta marķēšanas īpašie noteikumi

Līdztekus obligātajām norādēm, kas paredzētas normatīvajos aktos par kartupeļu tirdzniecību, ar aizsargāto cilmes vietas nosaukumu “Pomme de terre de l’île de Ré” apzīmēto kartupeļu marķējumā iekļauj nosaukumu “Pomme de terre de l’île de Ré” un norādi “aizsargāts cilmes vietas nosaukums” vai tā saīsinājumu “ACVN”. Visai šai informācijai jābūt labi redzamai vienkopus un uz vienas etiķetes.

4.   Ģeogrāfiskā apgabala īsa definīcija

Ģeogrāfiskais apgabals ir Rē () sala, un to veido šādu pašvaldību teritorija: Ars-en-Ré, La Couarde-sur-Mer, Loix, Les Portes-en-Ré, Saint-Clément-des-Baleines, Le Bois-Plage-en Ré, La Flotte, Rivedoux-Plage, Sainte-Marie-de-Ré un Saint-Martin-de-Ré.

5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu

“Pomme de terre de l’île de Ré” kartupeļu agrīnums, mazais izmērs un sevišķās organoleptiskās īpašības izveidojušās salai raksturīgā mērenā, saulainā un vējainā klimata ietekmē.

Vietējie audzēšanas paņēmieni (agrīna stādīšana zemesgabalos ar vieglu un ūdenscaurlaidīgu augsni, liela stādījumu biezība u. c.) tiek piekopti, lai iegūtu agrīnāku ražu, un tas kopš XX gadsimta sākuma ir palīdzējis šim produktam iemantot aizvien lielāku atpazīstamību patērētāju vidū.

Ģeogrāfiskā apgabala specifika

Ar cilmes vietas nosaukumu “Pomme de terre de l’île de Ré” apzīmētā produkta ražošanas ģeogrāfiskais apgabals atbilst Charente-Maritime departamenta 10 pašvaldību teritorijai, kas veido Rē salu. Rē sala atrodas Atlantijas okeānā trīs kilometru attālumā no Francijas piekrastes, kurā iepretim Re salai ir La Rochelle pašvaldības teritorija.

Rē sala ir daļa no Akvitānijas baseina ziemeļu nomales ģeoloģiskās vēstures. Sala veidojusies no dažādiem koraļļu rifu veida nogulumiežiem, bet pēcāk – no juras perioda kaļķainajiem māliem. Šie mezozoja ēras nogulumi veido Rē salas kaļķakmens pagulslāni, ko kvartāra periodā klāja māla nogulumi un vēja sanesas.

Šie dažādie nogulumu veidošanās posmi ir par cēloni līdzenumu ainavai ar pavisam nelieliem reljefa veidojumiem, kur augstākais pacēlums nepārsniedz 20 metrus.

Biežāk sastopamās augsnes uz salas ir calcosol un calcisol tipa augsnes, kas veidojušās uz kaļķakmens cilmieža.

Kartupeļu audzēšanai atvēlētajās norobežotajās platībās ir piekrastes tipa kaļķainas brūnzemes vai kaļķu augsnes ar smilšu sanesumiem, kā arī vēja sanesu veidotas augsnes, kas pēc mehāniskā sastāva ir smilts augsnes. Tās ir vieglas, sausas un ūdenscaurlaidīgas augsnes. Šīs augsnes ir bagātīgas ar kāliju un fosforskābi, un tajās parasti ir maz humusa.

Turklāt Rē salai ir tāda specifika, ka jūraszāļu veidā tā sniedz kartupeļu audzētājiem dabīgu mēslojumu. Šo organisko mēslojumu, kuru veido jūrasaļģes, ko salinieki savāc pludmalēs un kas ilgu laiku bija salas vienīgais organiskā mēslojuma avots, daži audzētāji izmanto joprojām. Jūraszālēm ir tāda priekšrocība, ka tās sadalās straujāk nekā, piemēram, liellopu kūtsmēsli.

Uz salas valda mērens okeāna tipa klimats. Turklāt klimata mērenums ir izteiktāks nekā kontinenta piekrastē, jo konstatēts lielāks saules starojuma daudzums, mazāk nokrišņu un maigākas temperatūras. Šīs atšķirības izskaidrojamas ar izteiktāku okeāna ietekmi salīdzinājumā ar kontinentu.

Klimatam raksturīgs liels saules spīdēšanas ilgums – aptuveni 2 300 stundu gadā –, stiprs saules starojums, neliels nokrišņu daudzums (mazāk par 700 mm gadā) un gada vidējā gaisa temperatūra, kas tuva 13 °C. Lietus vērojams galvenokārt rudenī un ziemā, bet sniegs vai salnas ir reta parādība. Turklāt Rē sala ir pakļauta siltu un stipru vēju ietekmei.

Izmantoto agrotehnisko paņēmienu mērķis ir veicināt tādu īpašību veidošanos, kas “Pomme de terre de l’île de Ré” padara par agrīnu dārzeni. Šo paņēmienu raksturīgās iezīmes ir:

noteikts stādīšanas datums, kas ļauj nodrošināt agrīnu “Pomme de terre de l’île de Ré” ražas novākšanu – pēc 31. jūlija šos kartupeļus novākt vairs nedrīkst,

liela stādījumu biezība un šauras rindstarpas,

vītušo lakstu atdalīšana; to dara vienīgi ar mehāniskiem paņēmieniem, lai nebojātu augsni, – tas veicina produkta organoleptisko īpašību veidošanos.

Produkta specifika

“Pomme de terre de l’île de Ré” ir agrīns dārzenis.

Šis agrīnums, kā arī mazs un vidējs izmērs kalibrējot – mazāks par 70 milimetriem – piešķir šiem kartupeļiem neatkārtojamas organoleptiskās īpašības: mutē kūstošu mīkstumu un dažādas smaržu nianses (kas izpaužas pēc termiskas apstrādes) atkarā no sezonas – raksturīga svaigu augu līdz riekstu smarža –, kā arī gandrīz vienmēr saldenu garšu, ko reizumis pavada vieglas sāļuma nianses.

Saikne

Produkta “Pomme de terre de l’île de Ré” neatkārtojamo organoleptisko īpašību pamatā ir Rē salas augsnes un klimatisko faktoru apvienojums ar ražotāju agrotehnisko praksi.

“Pomme de terre de l’île de Ré” agrīnums atkarīgs no šīs salas zemes īpatnībām un vietējo audzētāju zinātības. Vieglas, sausas un ūdenscaurlaidīgas augsnes, maigas temperatūras un ievērojams saules starojums, ko papildina augsnes pārsegšanas darbs, nodrošina strauju augsnes iesilšanu. Agrīnumu var konstatēt gan asnu dzīšanas, gan kartupeļu augšanas, gan arī novākšanas laikā.

“Pomme de terre de l’île de Ré” lielums, kas nepārsniedz 70 milimetrus (nosaka kalibrējot), arī ir to kvalitātes faktors un ietekmē to organoleptiskās īpašības. Šāda lieluma bumbuļu izaudzēšana izskaidrojama ar dabiskas nokrišņu daudzuma regulācijas apvienojumu ar stādījumu lielo biezību, ko salinieki parasti ievēro, audzējot kartupeļus. Ierobežot šo kartupeļu augšanu lielumā palīdz arī augšņu labā žūšanas spēja, maigās temperatūras, siltums un stiprie vēji, kas sekmē evapotranspirāciju. Stādījumu biezība ļauj pretoties uz salas valdošajiem stiprajiem vējiem.

Tādējādi ļoti piemērotie augsnes un klimatiskie apstākļi, ko lietderīgi izmanto ar attiecīgi pielāgotu agrotehniku un šķirņu izvēli, ir “Pomme de terre de l’île de Ré” tipiskuma pamatā.

Atsauce uz specifikācijas publikāciju

(šīs regulas 6. panta 1. punkta otrā daļa)

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-2a12de02-d2b3-4097-8aed-21d853db026d


(1)  OV L 179, 19.6.2014., 17. lpp.


Top