Accept Refuse

EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015XC0501(03)

Grozījumu pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

OJ C 145, 1.5.2015, p. 22–25 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

1.5.2015   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 145/22


Grozījumu pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

(2015/C 145/10)

Šī publikācija dod tiesības izteikt iebildumus pret pieteikumu atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51. pantam.

APSTIPRINĀŠANAS PIETEIKUMS ATTIECĪBĀ UZ PRODUKTA SPECIFIKĀCIJAS GROZĪJUMU, KAS NAV MAZNOZĪMĪGS, AIZSARGĀTA CILMES VIETAS NOSAUKUMA/AIZSARGĀTAS ĢEOGRĀFISKĀS IZCELSMES NORĀDES GADĪJUMĀ

APSTIPRINĀŠANAS PIETEIKUMS ATTIECĪBĀ UZ GROZĪJUMU SASKAŅĀ AR REGULAS (ES) Nr. 1151/2012 53. PANTA 2. PUNKTA PIRMO DAĻU

ZGORNJESAVINJSKI ŽELODEC

ES Nr.: SI-PGI-0105-01140-31.7.2013.

ACVN ( ) AĢIN ( X )

1.   Pieteikuma iesniedzēja grupa un tās likumīgās intereses

Združenje izdelovalcev zgornjesavinjskega želodca

Rečica ob Savinji 55

SI-3332 Rečica ob Savinji

SLOVENIJA

Tālr. +386 38390910

Grozījumu ierosināja tā pati ražotāju grupa, kas iesniedza Zgornjesavinjski želodec reģistrācijas pieteikumu.

2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

Slovēnija

3.   Produkta specifikācijas punkts, uz kuru attiecas grozījums vai grozījumi

    Produkta nosaukums

    Produkta apraksts

    Ģeogrāfiskais apgabals

    Izcelsmes apliecinājums

    Ražošanas metode

    Saikne

    Marķējums

    Cits

4.   Grozījumu veids

    Ar reģistrētu ACVN vai AĢIN apzīmēta produkta specifikācijas grozījums, kuru nevar uzskatīt par maznozīmīgu saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1151/2012 53. panta 2. punkta trešo daļu.

    Ar reģistrētu ACVN vai AĢIN apzīmēta produkta specifikācijas grozījums, kuru nevar uzskatīt par maznozīmīgu saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1151/2012 53. panta 2. punkta trešo daļu, ja vienots dokuments (vai tā ekvivalents) attiecībā uz produktu nav publicēts.

5.   Grozījumi

1.   Produkta apraksts

Šajā punktā tiek mainīta gaļas un speķa attiecība. Pašreizējo attiecību “no 85:15 līdz 80:20” groza šādi: “ne mazāk kā 75 % gaļas un ne vairāk kā 25 % speķa”.

Jaunās gaļas un speķa attiecības pamatā ir Zgornjesavinjski želodec organoleptiskās analīzes, kuras vairāk nekā divdesmit gadu garumā veica īpaša ekspertu komisija. Eksperti konstatēja, ka optimālā gaļas un speķa attiecība, kas nodrošina Zgornjesavinjski želodec šķēles vēlamo izskatu, krāsu un aromātu, ir vismaz 75 % gaļas un ne vairāk kā 25 % speķa.

Norādi par gatavā produkta svaru “vismaz 0,7 kg” aizstāj ar “vismaz 0,6 kg”, bet norādi par želodec biezumu “3–5 cm” aizstāj ar “2,5 līdz 3,5 cm”.

Šo grozījumu iemesls ir aizvien pieaugošais patērētāju pieprasījums pēc plānākiem un nedaudz mazākiem produktiem.

2.   Ražošanas metode

Arī šajā punktā veic grozījumus, kas skar gaļas un speķa attiecību un gatavā produkta svaru.

Pašreizējo norādi par svaigi pildīta želodec svaru “no 1,3 kg un 2,5 kg” aizstāj ar šādu: “no 1,2 kg līdz 4 kg”.

Norādi par izejvielas svaru groza atbilstoši gatavā produkta minimālā svara samazinājumam. Pieaugot ēdināšanas uzņēmumu pieprasījumam pēc lielāka izmēra produktiem, ir ierosināts palielināt izejvielas maksimālo atļauto svaru (lai samazinātu produkta pārstrādes procesā radušos atgriezumus).

Žāvēšanas/nogatavināšanas temperatūras robežas no “12–18 °C” pazemina līdz “6–16 °C”. Jēdzienu “bēniņi” (kašča) un frāzi “bet relatīvais gaisa mitrums – no 60 līdz 80 %” svītro.

Ņemot vērā vidējo temperatūru telpās, kur norit Zgornjesavinjski želodec žāvēšana, un kas lielā mērā ir atkarīga no mainīgajiem laikapstākļiem, žāvēšanas temperatūru pazemina, savukārt temperatūras intervālu palielina. Jēdzienu “bēniņi” (kašča) vairs neizmanto gaļas žāvēšanas telpu apzīmēšanai. Informāciju par relatīvo gaisa mitrumu telpās svītro, jo ražošanas procesā galvenokārt tiek uzraudzīta produkta žāvēšana un tā mitrums.

Norādi par žāvēšanas/nogatavināšanas laiku “no 3 līdz 5 mēnešiem” aizstāj ar “vismaz trīs mēnešus”.

Šie grozījumi ir ierosināti, ņemot vērā Zgornjesavinjski želodec ražotāju praktisko pieredzi, kas liek rēķināties ar mainīgajiem laikapstākļiem.

Norādi par svara zudumu “vismaz 36 %” aizstāj ar “vismaz 40 %”.

Šo grozījumu pamatā ir patērētāju pieprasījums pēc ilgāk nogatavinātiem un vairāk žāvētiem produktiem.

3.   Saikne

Ņemot vērā vēsturiskos faktus, vārdu “Džordžs VI” aizstāj ar “Džordžs V”.

Anglijas karalis Džordžs V (kura valdīšanas laiks beidzās 1936. gadā līdz ar viņa nāvi) pēc karaļa Aleksandra I uzaicinājuma apmeklēja Logara (Logar) ieleju 1932. vai 1933. gadā. Karalis Aleksandrs I tika nogalināts 1934. gadā Marseļā, tādējādi karalis Džordžs VI nevarēja būt viņa viesis Logara ielejā.

4.   Marķējums

Atbilstoši izmaiņām ES tiesību aktos norādi “Kopienas simbolu” aizstāj ar norādi “ES simbolu” un vārdus “aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norādi” papildina ar frāzi “vai attiecīgu saīsināto nosaukumu”, turklāt iekļauj attēlu ar logotipu Zgornjesavinjski želodec marķēšanai, kas līdz šim bijis publicēts vienīgi specifikācijā.

VIENOTS DOKUMENTS

ZGORNJESAVINJSKI ŽELODEC

ES Nr.: SI-PGI-0105-01140-31.7.2013.

ACVN ( ) AĢIN ( X )

1.   Nosaukums

Zgornjesavinjski želodec

2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

Slovēnija

3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts

3.1.   Produkta veids

1.2. grupa. Gaļas produkti (termiski apstrādāti, sālīti, kūpināti u. c.)

3.2.   Apraksts par produktu, uz kuru attiecas 1. punktā minētais nosaukums

Zgornjesavinjski želodec (“Augšsaviņas kuņģis”) ir gaisā žāvēts/nogatavināts gaļas produkts no labas kvalitātes cūkgaļas (šķiņķis, pleci) un muguras cietā speķa. Gaļas pildījumu, kam pievienots sāls un pipari, iepilda vai nu dabīgos cūkas iekšējo orgānu – kuņģa, urīnpūšļa – apvalkos, vai liellopu aklās zarnas apvalkā, vai arī caurlaidīgos plastmasas apvalkos. Produkta nosaukuma izcelsme ir saistīta ar to, ka gaļas maisījumu tradicionāli iepildīja dabīgos iekšējo orgānu apvalkos, galvenokārt cūkas kuņģa apvalkā.

Zgornjesavinjski želodec veido gaļa un speķis šādās attiecībās: ne mazāk kā 75 % gaļas un ne vairāk kā 25 % speķa. Pārējās sastāvdaļas ir ķiploki, sāls, pipari un cukurs. Nitrītu, nitrātu vai citu piedevu izmantošana nav atļauta. Sāls saturs ir zemāks par 7 %.

Žāvētajam produktam ir apaļa vai taisnstūrveida forma. Tas sver vismaz 0,6 kg, un pēc raksturīgās saplacināšanas presējot tā biezums ir no 2,5 līdz 3,5 cm. Apvalks ir gluds, cieši piekļauts pildījumam un viegli klāts ar tipisku pelēkzaļu Penicillium ģints sēņu radītu iepelējumu kārtiņu.

Saplacinātās formas dēļ Zgornjesavinjski želodec šķēles ir šauras un garas. Produkts želodec izceļas ar stipru aromātu, ko pastiprina garšvielas, kuras tomēr nenomāc nogatavinātas gaļas un speķa smaržu.

Pēc konsistences produkts ir viegli kompakts un labi padodas griešanai šķēlēs. Šķēles var atpazīt pēc raksturīgās “mozaīkas”, ko veido sārti sarkanā gaļa un labi saskatāmais baltais vai iebaltais speķis. Šķēles ir gludas un ēdot strauji kūst mutē.

3.3.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem) un izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem)

Zgornjesavinjski želodec gatavo no augstas kvalitātes gaļas šķirņu cūku un to krustojumos izaudzētu cūku gaļas (šķiņķis un pleci) un muguras cietā speķa.

3.4.   Konkrēti ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā

Zgornjesavinjski želodec ražošana (gaļas malšana, speķa smalcināšana, pildījuma pagatavošana un želodec pildīšana), kā arī želodec žāvēšana/nogatavināšana ir jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā.

3.5.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta griešanas, rīvēšanas, iepakošanas u. c. īpašie noteikumi

3.6.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta marķēšanas īpašie noteikumi

Sertificētos produktus marķē ar nosaukumu Zgornjesavinjski želodec, aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norādi (zaščitena geografska označba) vai attiecīgu saīsināto nosaukumu, attiecīgo ES simbolu, valsts kvalitātes zīmi un produkta Zgornjesavinjski želodec logotipu. Produktu piedāvājot tirdzniecībā, neatkarīgi no desas veida, uz tā obligāti jābūt logotipam.

Image

4.   Ģeogrāfiskā apgabala īsa definīcija

Ar aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norādi apzīmē tikai produktu, kura izcelsme ir Augšsaviņas (Zgornja Savinja) ielejas apgabalā (območje). Apgabala ziemeļu robeža iet pa Olševas (Olševa) kalnu grēdu, šķērsojot Smrekoveca (Smrekovec) kalnu grēdu. Dienvidos robeža stiepjas pār Dobrovoļes (Dobrovlje) un Meņinas (Menina) virsotnēm, kas Augšsaviņas ieleju atdala no Lejassaviņas (Spodnja Savinja) un Tuhiņa (Tuhinj) ielejas. Rietumos robeža šķērso Črņiveca (Črnivec) kalnu pāreju, stiepjas uz Kraņas Reberu (Kranjska Reber), Veļiku Plaņinu (Velika Planina) un šķērso Presedļaja (Presedljaj) aizu uz Ojstricas (Ojstrica) pusi. No turienes robeža turpinās un iet pa Grintaveca (Grintavec) kalnu grēdu līdz Skutas (Skuta) kalnam, tad virzienā uz ziemeļiem līdz Mrzlas (Mrzla) kalnam. Tad tā stiepjas līdz Slovēnijas un Austrijas robežai, iet gar to virzienā uz ziemeļiem līdz Pavličeva kalnu pārejai (Pavličev o sedlo), pēc tam maina virzienu un pavēršas uz austrumiem, līdz sasniedz Olševu.

5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu

Zgornjesavinjski želodec aizsardzības pamatā ir šīs desas reputācija. Produkta Zgornjesavinjski želodec galvenā specifika ir tā tradicionālā gatavošanas metode: pārējos Slovēnijas apgabalos gatavotie gaļas žāvējumi lielākoties ir mājas desas un sālītas gaļas izstrādājumi, taču šajā kalnu ietvertajā apgabalā autentiskās želodec izgatavošanas recepti no paaudzes paaudzē pārmanto jau gadsimtiem ilgi. Sākotnēji šo produktu izgatavoja Augšsaviņas kalnu ielejā. Pirmie rakstu avoti, kuros minēta želodec gatavošana, datējami ar 19. gadsimta sākumu. Etnogrāfs Jože Lekše (Jože Lekše) savos manuskriptos apraksta želodec rituālo nozīmi, kad to cēla galdā tādos īpašos notikumos kā precībās (kāzās), bērēs vai ģimenes svētkos. 20. gadsimtā želodec desu sāka ražot arī ielejas zemākajos un apdzīvotākajos apvidos, kā par to cita starpā liecina recepte rokrakstā, kura datējama aptuveni ar 1930. gadu un saskaņā ar kuru šī desa gatavota Logara (Logar) fermā, kas atrodas Logara ielejā.

Aleksanders Videčņiks (Aleksander Videčnik), publicists un iedzīvotāju tikumu un sadzīves pētnieks Augšsaviņas ielejā, cita starpā stāsta, ka laikā starp abiem pasaules kariem Anglijas karalis Džordžs V, vizītes laikā pie karaļa Aleksandra apmeklējot Logara ieleju (kas ietilpst Augšsaviņas ielejā), nogaršojis želodec desu. Tā Anglijas karalim tik ļoti garšojusi, ka vēlāk viņš to regulāri pasūtinājis uz Anglijas galmu.

Gadu gaitā izstrādājums atzīts par ekskluzīvu šā apgabala pārtikas produktu, un mūsdienās to joprojām pasniedz kā vienu no galvenajiem ēdieniem tādos svarīgos notikumos kā svētku dienās, kāzās un Lieldienās, kad iedzīvotāji to nes uz baznīcu pasvētīt.

Augšsaviņas ielejas ģeogrāfiskajam apgabalam raksturīgs Alpu un Priekšalpu klimats. Klimatiskie apstākļi apgabalā pārsvarā atkarīgi no tā augstuma virs jūras līmeņa. Augstākajos apvidos ir Alpu klimats, visaukstākajā mēnesī vidējā temperatūra tajos ir zemāka par –3 °C, bet apgabala zemākajos apvidos ir mērens Priekšalpu klimats. Saviņas un Dretas (Dreta) ielejā no alpīnajām pļavām ienāk svaigs kalnu gaiss, tāpēc vasara ir patīkama un nekad nav pārāk karsta. Rudens, tāpat kā pavasaris, ir vēss, bet ziema pārsvarā auksta un ilga. Līdztekus šādiem vispārējiem klimatiskajiem apstākļiem vērojamas arī vietējas īpatnības (saulainas un ēnainas vietas, slēgtas ielejas).

Svarīga šā apgabala īpatnība ir ievērojamās temperatūras starpības starp saulainajiem un ēnainajiem apvidiem, starp apgabaliem lielākā augstumā virs jūras līmeņa un tiem, kas atrodas zemākā augstumā; tas rada gaisa plūsmas, kas ļauj želodec desas žāvēšanā izmantot dabisko gaisa cirkulāciju.

Augšsaviņas ielejā valda savdabīgs mikroklimats; tur ir plaši egļu meži, augsti pakalni kaimiņos un neparasti daudz ūdensresursu. Gan apgabala, gan arī to apvidu mikroklimatam, kuros želodec žāvē, ir liela nozīme šīs desas žāvēšanā un nogatavināšanā.

Egles koksne, akmens un ķieģeļi ir to žāvētavu galvenie celtniecības materiāli, kurās želodec desu žāvē.

Šo specifisko apstākļu kopums stipri ietekmē želodec žāvēšanu un nogatavināšanu, kā arī desas garšu un smaržu.

Līdztekus dabiskajiem labvēlīgajiem apstākļiem produkta kvalitāti ietekmējuši arī darbīgie cilvēki, kas ražošanas apgabalā izkopuši savdabīgus želodec gatavošanas, veidošanas un žāvēšanas paņēmienus. želodec ražošana šodien joprojām notiek pēc tradicionālās metodes, un tehnisku jauninājumu ieviešana nemaina ne produkta tipisko izskatu, ne arī organoleptiskās īpašības. Vide un egļu mežu smarža apvienojumā ar klimatiskajiem apstākļiem un cilvēkiem, kas savā darbā prasmīgi izmanto uzkrāto pieredzi, īpašus tehniskos paņēmienus un praktiskās zināšanas, Zgornjesavinjski želodec ražošanas procesā ir neaizstājami.

Atsauce uz specifikācijas publikāciju

(šīs regulas 6. panta 1. punkta otrā daļa)

http://www.mkgp.gov.si/fileadmin/mkgp.gov.si/pageuploads/podrocja/Varna_in_kakovostna_hrana_in_krma/zasciteni_kmetijski_pridelki/Specifikacije/ZGSAV_-_SPECIFIKACIJA_julij_13.pdf


(1)  OV L 343, 14.12.2012., 1. lpp.


Top