EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012XC0615(02)

Pieteikuma publikācija saskaņā ar 6. panta 2. punktu Padomes Regulā (EK) Nr. 510/2006 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību

OJ C 169, 15.6.2012, p. 25–29 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.6.2012   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 169/25


Pieteikuma publikācija saskaņā ar 6. panta 2. punktu Padomes Regulā (EK) Nr. 510/2006 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību

2012/C 169/09

Šī publikācija dod tiesības izteikt iebildumus pret pieteikumu atbilstīgi Padomes Regulas (EK) Nr. 510/2006 (1) 7. pantam. Komisijai jāsaņem paziņojumi par iebildumiem sešu mēnešu laikā no šīs publikācijas dienas.

VIENOTS DOKUMENTS

PADOMES REGULA (EK) Nr. 510/2006

STORNOWAY BLACK PUDDING

EK Nr.: UK-PGI-0005-0876-03.05.2011

AĢIN ( X ) ACVN ( )

1.   Nosaukums:

“Stornoway Black Pudding”

2.   Dalībvalsts vai trešā valsts:

Apvienotā Karaliste

3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts:

3.1.   Produkta veids:

1.2. grupa.

Gaļas produkti (termiski apstrādāti, sālīti, kūpināti u. c.)

3.2.   Produkta apraksts, uz kuru attiecas nosaukums (1):

Stornoway Black Pudding ir asinsdesas, kas ir tikai Lūisas salas (Ārējās Hebridu salas, Skotija) galvaspilsētai Stornovejai raksturīgs produkts. Atkarībā no konkrētās vietējās receptes to krāsa variē no sulīga intensīvi sarkanbrūna toņa līdz tumši brūnam (termiski neapstrādātai asinsdesai).

Stornoway Black Pudding ražošanai izmanto šādas sastāvdaļas:

liellopu nieru taukus,

auzu miltus,

sīpolus,

aitu, govju vai cūku asinis,

ūdeni – ja izmanto asins sausnu,

sāli,

piparus,

sintētiskus vai dabīgus desu apvalkus vai ādas.

Nekādus citus garšvielu maisījumus izmantot nav atļauts, un Stornoway Black Pudding asinsdesu sastāvā nedrīkst būt mākslīgo krāsvielu vai garšas pastiprinātāju, apjoma palielinātāju un konservantu.

To oriģinālajā veidā Stornovejas asinsdesas ražo kā 52–72 mm diametra cilindriskas formas desas, kuru garums ir no 150 mm līdz 500 mm un svars – no 0,5 kg līdz 1,36 kg un kuras sedz desas apvalks. Tomēr tās var ražot arī citos izmēros un formās, lai tās atbilstu dažādām patērētāju prasībām, piemēram, tās var būt izliektas cilpveidā vai sagrieztas šķēlēs.

Tās ir mitras un stingras konsistences, ar sagaršojamām, bet nelielām tauku daļiņām. Stornovejas asinsdesu labo, rupjo konsistenci rada to pagatavošanai izmantotie Skotijas auzu milti.

Stornovejas asinsdesas saglabā savu formu visā to pagatavošanas procesā. Pēc termiskas apstrādes tās kļūst gandrīz melnas un griežot ļoti viegli lūst, tomēr daudz nedrūp. To sulīgā gaļas garša ir valga, pilnīga, vircota, ar garšvielām, bet ne asa – tā rada netaukainu, patīkamu sajūtu mutē un atstāj tīru pēcgaršu.

3.3.   Izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem):

Saskaņā ar tradīciju un kultūras mantojumu izmantotajās receptēs ir sastopamas dažas atšķirības. Dažās no receptēm paredzēts sastāvdaļas smalki sakapāt, bet citās prasīta rupjāka smalcināšana – tādējādi ir iespējamas nelielas variācijas asinsdesu izskatā un konsistencē, atkarībā no konkrētā ražotāja izmantotās receptes. Ļoti nelielas atšķirības receptēs sastopamas arī attiecībā uz katras asinsdesu pagatavošanai izmantotās sastāvdaļas procentuālo sastāvu.

Stornovejas asinsdesu pagatavošanai izmantoto sastāvdaļu procentuālajam sadalījumam jāiekļaujas šādos diapazonos:

liellopu nieru tauki – vismaz 37 %, bet ne vairāk par 50 %,

auzu milti – vismaz 16 %, bet ne vairāk par 20 %,

sīpoli – vismaz 15 %, bet ne vairāk par 18 %,

aitas, govs vai cūkas asinis – vismaz 12 %, bet ne vairāk par 26 %,

ūdens – ja izmanto asins sausnu,

sāls – vismaz 0,6 %, bet ne vairāk par 2 %,

pipari – vismaz 0,4 %, bet ne vairāk par 2 %,

apvalki (vai zarnu apvalki), sintētiski vai dabīgi, diametrs 52–72 mm, garums 150–500 mm.

3.4.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem):

Neattiecas

3.5.   Īpaši ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā:

Noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā ir jāveic visi Stornovejas asinsdesas sagatavošanas un ražošanas posmi, tostarp:

nieru tauku sagatavošana,

sastāvdaļu sajaukšana,

sintētisko zarnu apvalku piepildīšana,

asinsdesu termiskā apstrāde un dzesēšana.

3.6.   Īpaši noteikumi griešanai, rīvēšanai, iepakošanai u. c.:

Neattiecas

3.7.   Īpaši noteikumi marķēšanai:

Neattiecas

4.   Precīza ģeogrāfiskā apgabala definīcija:

Lūisas salas Stornovejas pilsēta un pagasti, kas ietilpst “Stornovejas Tresta” teritorijā.

5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu:

5.1.   Ģeogrāfiskā apgabala specifika:

Sīksaimniecība (crofting), kas ir tikai Skotijai raksturīga mazo saimniecību apsaimniekošanas forma, jau simtiem gadu ir bijusi galvenais Lūisas salas dzīves stūrakmens. Tikai aptuveni pēdējo 40 gadu laikā sīksaimnieki ir sākuši uzņemties citus darbus ārpus savām sīksaimniecībām un ir kļuvuši par nepilnas pusslodzes sīksaimniekiem. Sīksaimniecība lielā mērā ir naturālā saimniecība. Stornovejas sīksaimnieki turēja nelielu skaitu aitu un/vai cūku un govju, un viņiem bija jānodrošina, lai visas šo dzīvnieku daļas tiktu pilnībā izmantotas. Kad bija laiks dzīvniekus nokaut, sīksaimnieki veica šo uzdevumu kopīgiem spēkiem un, tā kā ledusskapju agrāk nebija, viņi dalījās gaļā ar kaimiņiem, kuri savukārt to pašu darīja vēlāk – tādējādi gaļas krājumi garajai ziemai bija nodrošināti.

Lai pagatavotu “Marag Dubh” (tas ir Skotijas gēlu valodas nosaukums asinsdesai – “dubh” nozīmē “melns”), dzīvnieks tika nokauts un asinis savāktas un uzglabātas. Zarnas tika izņemtas un iztīrītas jūras sālsūdenī. Tad tās nogādāja atpakaļ sīksaimniecībā, apvērsa no iekšpuses uz ārpusi un iegremdēja aukstā ūdenī, pievienoja jūras ūdeni un sāli un tad atstāja pārsegtas uz 24 stundām. Zarnas pēc tam izskaloja ar aukstu ūdeni un tad ar karstu. Šis ilgais process padarīja mīkstas kuņģa sieniņas, un sīksaimnieki varēja izkasīt un iztīrīt zarnas, un rezultātā zarnu apvalki kļuva pilnīgi tīri un balti. Vesela zarna veido apvalku vismaz piecām “Marag Dubh” – Deasainn (no priekškuņģa), Brog (jeb Boot), Curachd Righ (“karaļa kronis”) un divām garām desām, kas pagatavotas, izmantojot tievās zarnas apvalku, un sasietas kopā.

Sīksaimnieki nevarēja atļauties izšķērdēt gaļu, tāpēc viņi ēda vienus un tos pašus ēdienus katru dienu, līdz to krājumi bija beigušies. Asinsdesas bija bagātīgs dzelzs avots un ļoti nozīmīga daļa no sīksaimnieku uztura. Tās vēl joprojām ir nozīmīga Stornovejas iedzīvotāju uztura daļa. Skotijas auzu milti, ko izmanto Stornovejas asinsdesām, rada to labo, rupjo konsistenci. Aukstos klimatiskajos apstākļos, kā tas ir, piemēram, Hebridu salās, nieru tauku augstais kaloriju saturs padara asinsdesas par ideālu ēdienu ziemas laikā.

Stornovejas asinsdesu pagatavošanā nepieciešamas daudzas roku darba prasmes, piemēram:

liellopu nieru tauku sagatavošana ietver nieru tauku tīrīšanu un to sagatavošanu vajadzīgajā daudzumā,

sauso sastāvdaļu sajaukšanai nepieciešams tās rūpīgi nosvērt, lai panāktu vajadzīgā biezuma konsistenci, – tas ir kvalificēts process, un miesniekam tā veikšanai nepieciešams labs acumērs un pieredze,

zarnu apvalkus uzpilda ar mašīnu, bet cilvēka uzraudzībā; dažas desas tiek sasietas kopā ar rokām,

asinsdesu termiskā apstrāde un dzesēšana – pēc termiskās apstrādes katru asinsdesu pakar atsevišķi, lai tā atdzistu.

Šim procesam vajadzīgās prasmes ir tikušas izkoptas uz vietas un nodotas no paaudzes paaudzē, tādējādi saglabājot Stornovejas asinsdesu tradicionālās īpašības.

5.2.   Produkta specifika:

Stornovejas asinsdesas ir unikālas ar to, ka tajās izmantotas tikai turpmāk norādītās sastāvdaļas, kas sarindotas pēc to daudzuma: liellopu nieru tauki, auzu milti, sīpoli, asinis (pievienojot ūdeni, ja izmanto asins sausnu), sāls un pipari. Tās nesatur mākslīgās krāsvielas, garšas pastiprinātājus, apjoma palielinātājus un konservantus. To krāsa variē no sulīga intensīvi sarkanbrūna toņa līdz tumši brūnam (termiski neapstrādātai asinsdesai).

Atšķirībā no citām reģionālajām asinsdesām Stornovejas asinsdesu galvenā sastāvdaļa ir liellopu nieru tauki. Tie ir tauki ap liellopu nierēm un gurniem. Tiem ir zema kušanas temperatūra – 45–50 grādi pēc Celsija, – tas nozīmē, ka tos ir viegli izmantot cietā veidā asinsdesu pagatavošanai, bet tie kūst, tvaicējot vai vārot. Lai gan nieru tauki ir gandrīz bez garšas, tie pastiprina pievienoto sastāvdaļu garšu un padara vieglāku asinsdesas konsistenci. Aukstos klimatiskajos apstākļos, kā tas ir, piemēram, Hebridu salās, nieru tauku augstais kaloriju saturs padara asinsdesas par ideālu ēdienu ziemas laikā. Skotijā audzēto auzu milti piešķir Stornovejas asinsdesai labu rupju konsistenci.

Stornovejas asinsdesas pamatrecepte gadu gaitā ir saglabājusies nemainīga – tās sastāvā joprojām ir tikai liellopu nieru tauki, auzu milti, sīpoli, asinis, sāls un pipari, bet ir nācies veikt izmaiņas ražošanas metodēs, jo spēkā ir stājušies stingrāki higiēnas noteikumi, turklāt ir palielinājies arī pieprasījums pēc asinsdesām. Stornovejas asinsdesas izgatavošanas darbībām nepieciešamas ievērojamas prasmes. Liellopu nieru tauku sagatavošana jāveic ar rokām, lai nodrošinātu, ka tie tiek sagriezti vienāda lieluma gabaliņos. Turklāt vispirms vai nu ar rokām, vai ar mašīnu sajauc sausās sastāvdaļas, un pēc tam pievieno ūdeni un sajauc visu kopā. Visas sastāvdaļas ļoti rūpīgi sver visa procesa laikā, lai nodrošinātu produktam biezas putras konsistenci, ko vēl joprojām iespējams apmaisīt, tomēr tas prasa zināmu piepūli. Tad maisījumu pārvieto desu pildīšanas iekārtā, ar kuru maisījums tiek iepildīts desu apvalkos. Desas iepilda, manuāli ievietojot desu apvalkus mašīnas iepildīšanas atverē. Arī gaļas maisījuma plūsmas regulēšanu veic ar rokām. Tad galus ar rokām sasien ar auklu vai aizdara ar mašīnu. Pēc termiskās apstrādes katru desu atsevišķi pakar uz statīva, lai tās atdzistu.

Stornovejas asinsdesas var vārīt ar apvalku vai bez tā, un tās saglabā savu formu visa pagatavošanas procesa laikā. Pēc vārīšanas tās kļūst gandrīz melnas un griežot ļoti viegli lūst, tomēr īpaši nedrūp. To sulīgā gaļas garša ir valga, pilnīga, vircota, ar garšvielām, bet ne asa – tā rada netaukainu, patīkamu sajūtu mutē un atstāj tīru pēcgaršu.

Miesnieki turpina gatavot šo īpašo vietējo produktu, izmantojot no paaudzes paaudzē pārmantotas receptes un saglabājot tradicionālās iezīmes, kas saistītas ar produkta sastāvdaļām un struktūru.

5.3.   Saikne starp ģeogrāfisko apgabalu un produkta kvalitāti vai īpašībām (ACVN) vai produkta īpašo kvalitāti, reputāciju vai citām īpašībām (AĢIN):

Sīksaimniecība (crofting), kas ir tikai Skotijai raksturīga mazo saimniecību apsaimniekošanas forma, jau simtiem gadu ir bijusi galvenais Lūisas salas dzīves stūrakmens. Sīksaimniekiem nevarēja atļauties izšķērdēt gaļu, tāpēc viņi ēda vienus un tos pašus ēdienus katru dienu, līdz to krājumi bija beigušies. Asinsdesas bija bagātīgs dzelzs avots un ļoti nozīmīga daļa no sīksaimnieku uztura. Tās vēl joprojām ir nozīmīga Stornovejas iedzīvotāju uztura daļa.

Stornovejas asinsdesas ir unikālas ar to, ka tajās izmantotas tikai šādas sastāvdaļas, kas sarindotas pēc to daudzuma: liellopu nieru tauki, auzu milti, sīpoli, asinis, sāls un pipari, un tiek pievienots ūdens. Tās nesatur mākslīgās krāsvielas, garšas pastiprinātājus, apjoma palielinātājus un konservantus.

Atšķirībā no citām reģionālajām asinsdesām Stornovejas asinsdesu galvenā sastāvdaļa ir liellopu nieru tauki. Tie ir tauki ap liellopu nierēm un gurniem. Tiem ir zema kušanas temperatūra – 45–50 grādi pēc Celsija, – tas nozīmē, ka tos ir viegli izmantot cietā veidā asinsdesu pagatavošanai, bet tie kūst, tvaicējot vai vārot. Lai gan nieru tauki ir gandrīz bez garšas, tie pastiprina pievienoto sastāvdaļu garšu un padara vieglāku asinsdesas konsistenci. Lielākajā daļā reģionālo asinsdesu recepšu tiek izmantotas cūku asinis. Stornovejas asinsdesām izmanto govs, aitas vai cūkas asinis – tās, ja iespējams, iegūst no vietējās lopkautuves, kas atrodas salā.

Daži Stornovejas asinsdesu ražotāju asociācijas biedri ražo un pārdod savas asinsdesas jau kopš 1931. gada. Kopš tā laika Stornovejas asinsdesas tiek pārdotas ar šo nosaukumu – Stornoway Black Pudding. Savstarpēji sadarbodamies, asinsdesu ražotāji ir izmantojuši šo nosaukumu, cenšoties uzturēt augstus standartus ražošanā un saglabāt saikni ar Hebridu salu kultūras mantojumu. Rezultātā šī asinsdesa garšas un kvalitātes dēļ ir guvusi arvien lielāku starptautisko atzinību, un tagad tā ir pazīstama kā viena no gardēžu iecienītākajām asinsdesām Apvienotajā Karalistē. Šis produkts, kas tradicionāli bija pazīstams kā “sīksaimnieku ēdiens”, ir kļuvis par visā pasaulē pazīstamu delikatesi.

Stornovejas asinsdesas ir cieši saistītas ar attiecīgā ģeogrāfiskā apgabala tūrisma nozari, un tūristi tās bieži iegādājas kā suvenīru jeb piemiņai par “salu garšu”. Šis nosaukums ir atzīts visā pasaulē un to saista ar Stornoveju kā ģeogrāfisko apgabalu. Vairumā ceļvežu par Skotiju Marag Dubh tiek minētas saistībā ar Lūisas salu. Arī vairākos simtos Google ierakstu atrodama norāde uz šo saikni. Hebridu salās pieaug tūristu skaits; šā apgabala tūrisma nozares izaugsmi ir veicinājuši popularitāti guvušie televīzijas raidījumi, piemēram, Monty Hall vadītais raidījums “Great Hebridean Escape”. Asinsdesām bija veltīts raksts National Geographic 2010. gada janvāra izdevumā, un tās ieņēma būtisku vietu 2010. gada pasākumā “Homecoming Campaign”.

Atsauce uz specifikācijas publikāciju:

(Regulas (EK) Nr. 510/2006 5. panta 7. punkts)

http://www.archive.defra.gov.uk/foodfarm/food/industry/regional/foodname/products/documents/stornoway-black-pudding-pgi.pdf


(1)  OV L 93, 31.3.2006., 12. lpp.


Top