EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012PC0167

Priekšlikums EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA ar ko groza Regulu (EK) Nr. 223/2009 par Eiropas statistiku

/* COM/2012/0167 final - 2012/0084 (COD) */

52012PC0167

Priekšlikums EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA ar ko groza Regulu (EK) Nr. 223/2009 par Eiropas statistiku /* COM/2012/0167 final - 2012/0084 (COD) */


PASKAIDROJUMA RAKSTS

1.           PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS

Ticamas statistikas nepieciešamība palielinās, ja politikas veidotājiem, uzņēmējiem un pilsoņiem jāpieņem adekvāti, pierādījumos pamatoti lēmumi. Tāpēc visu statistikas iestāžu galvenais uzdevums ir nodrošināt augstas kvalitātes datu sagatavošanu. Vienošanās par Eiropas Statistikas prakses kodeksu[1] tika panākta 2005. gadā, un pamata tiesību akti, kas reglamentē Eiropas Statistikas sistēmā (ESS) nodrošinātu Eiropas statistikas izstrādi, sagatavošanu un izplatīšanu, tika modernizēti 2009. gadā, pieņemot Eiropas Parlamenta un Padomes 2009. gada 11. marta Regulu (EK) Nr. 223/2009 par Eiropas statistiku[2].

Jaunākie notikumi ekonomikā ir atkārtoti apliecinājuši vajadzību turpināt statistikas ticamības stiprināšanu. Ekonomikas politikas instrumentus un rezultātus vairāk nekā jebkad iepriekš ietekmē noskaņojums pasaules finanšu tirgos un šajos tirgos iesaistīto dalībnieku īstenotās stratēģijas. Statistika ir kļuvusi tik ticama, cik sabiedrība, jo īpaši finanšu tirgi, to par tādu uzskata. Statistikas datu ticamība kvalitātes novērtēšanas tehnisko kritēriju izpratnē ir priekšnoteikums tam, lai nodrošinātu lietotāju uzticību statistikai. Taču vienlīdz būtiska nozīme ir arī statistiku sagatavojošo iestāžu ticamībai. Šajā saistībā īpaša uzmanība jāpievērš statistikas iestāžu profesionālajai neatkarībai, un tā jāgarantē tiesību aktos.

Komisija ir atzinusi šos faktus un savā paziņojumā „Uzticama kvalitātes pārvaldība Eiropas statistikā”[3] norādījusi nepieciešamību stiprināt Eiropas Statistikas sistēmas (ESS) pārvaldību, nodrošinot valstu statistikas iestāžu (VSI) profesionālās neatkarības principa beznosacījuma piemērošanu, precizējot to koordinācijas funkciju valstu statistikas sistēmās un uzlabojot administratīvo datu izmantošanu statistikas vajadzībām. Turklāt tika ierosināts izstrādāt „Saistības par uzticamu statistiku” (CoC), lai valstu valdības apzinātos savu nozīmi oficiālās statistikas ticamības nodrošināšanā, respektējot VSI neatkarību, un savu līdzatbildību par šādas ticamības nodrošināšanu. Saskaņā ar minēto paziņojumu visi šie pasākumi būtu jāievieš, grozot Regulu (EK) Nr. 223/2009. Turklāt būtu atbilstīgi jāpārskata Eiropas Statistikas prakses kodekss[4].

Iepriekš minētajā paziņojumā iekļauto atzinumu un ierosinātos uzlabojumus apstiprināja ECOFIN Padome (3100. sanāksmē 2011. gada 20. jūnijā). VSI profesionālās neatkarības principa būtisko nozīmi skaidri atzina arī Eiropas Parlaments un Padome sešos tiesību aktos par uzlabotu ekonomisko pārvaldību, kuri stājās spēkā 2011. gada decembrī. Tajos norādīts, ka valstu statistikas iestāžu profesionālajai neatkarībai cita starpā nepieciešams pārredzams darbā pieņemšanas un atlaišanas process, kura pamatā ir vienīgi profesionāli kritēriji[5]. Turklāt 2012. gada 13. martā Eiropas Parlaments pieņēma rezolūciju, kurā aicināja Komisiju ātri ieviest pasākumus Eiropas statistikas kvalitātes vadības un pārvaldības uzlabošanai.

2.           APSPRIEŠANĀS AR IEINTERESĒTAJĀM PERSONĀM

Priekšlikums izstrādāts, galvenokārt pamatojoties uz noslēguma secinājumiem un ieteikumiem, ko sniegusi ESS darba grupa, kura tika izveidota Regulas (EK) Nr. 223/2009 pārskatīšanai un „Saistību par uzticamu statistiku” sagatavošanai un kura satikās vairākas reizes no 2011. gada jūnija līdz oktobrim. Šajā darba grupā ietilpa 14 valstu pārstāvji, un tā apsprieda četrus pamatjautājumus, kas izklāstīti paziņojumā „Uzticama kvalitātes pārvaldība Eiropas statistikā” attiecībā uz Eiropas Statistikas sistēmas pārvaldības stiprināšanu — VSI neatkarība, to koordinācijas funkcija valstu statistikas sistēmās, administratīvo datu izmantošana un pārvaldība un „Saistības par uzticamu statistiku”.

Turklāt ir veiktas apspriedes par priekšlikuma projektu ar ESS komiteju, kuras vispārējais uzdevums ir sniegt ESS profesionālus norādījumus par Eiropas statistikas izstrādi, sagatavošanu un izplatīšanu saskaņā ar statistikas principiem.

3.           PRIEKŠLIKUMA JURIDISKIE ASPEKTI

Priekšlikumā piedāvāts pārskatīt spēkā esošo Eiropas statistikas tiesiskā regulējuma pamatu, pielāgojot to politikas vajadzībām un problēmām, ko Eiropas statistikai radījuši jaunākie notikumi pasaules ekonomikā. Galvenais mērķis ir turpināt Eiropas Statistikas sistēmas pārvaldības stiprināšanu, lai nodrošinātu tās augsto ticamību un pienācīgi reaģētu uz vajadzību pēc datiem, ko rada uzlabotā ekonomikas politikas koordinācija Eiropas Savienībā.

Šajā saistībā būtiska nozīme ir valstu statistikas iestāžu profesionālajai neatkarībai. Šajā priekšlikumā VSI vadītāji skaidri norādīti kā personas, kuru darbības neatkarība ir attiecīgo iestāžu neatkarības priekšnoteikums. Tāpēc VSI vadītājiem jābūt nodrošinātai brīvībai pieņemt lēmumus attiecībā uz procesiem, statistikas metodēm, standartiem un procedūrām, kā arī par Eiropas statistikas izdevumu un publikāciju saturu un izdošanas laiku. Viņiem arī jāaizliedz lūgt norādījumus valstu valdībām un citām iestādēm, un viņi ir jāaizsargā pret šādu norādījumu saņemšanu. Turklāt VSI vadītājiem būtu jāpiešķir ievērojama autonomija lēmumu pieņemšanā par statistikas biroja iekšējo pārvaldību un jāatļauj publiski izteikties par VSI piešķirto budžetu saistībā ar uzdevumiem, kas veicami statistikas jomā. Jābūt arī pārredzamiem un juridiski saistošiem noteikumiem, kas reglamentē VSI vadītāju iecelšanu, pārcelšanu un atlaišanu, pamatojoties vienīgi uz profesionāliem kritērijiem.

Tomēr VSI vadītājiem būtu jābauda ne tikai plaša autonomija — viņiem būtu arī jāuzņemas atbildība par VSI sasniegtajiem rezultātiem gan statistikas izvaddatu, gan budžeta izpildes jomā. Tāpēc viņiem būtu jāiesniedz gada pārskats par attiecīgās iestādes darbībām statistikas jomā un finanšu situāciju.

Komisija savā paziņojumā „Uzticama kvalitātes pārvaldība Eiropas statistikā” noteikusi, ka Regulas (EK) Nr. 223/2009 grozījumu priekšlikumā ietilpst arī „Saistību par uzticamu statistiku” izstrāde. Šo deklarāciju par Eiropas Statistikas prakses kodeksa ievērošanu, jo īpaši par VSI neatkarības principa ievērošanu, mērķis ir stiprināt statistikas pārvaldību ES un nodrošināt Eiropas statistikas ticamību. Priekšlikums paredz, ka deklarācijas būtu jāparaksta visu dalībvalstu valdībām un Komisijai augstākajā iespējamajā līmenī. Paredzēts, ka katra dalībvalsts atsevišķi sagatavos attiecīgo CoC un ka tajā tiks noteikti konkrētajā valstī īstenojami uzlabošanas pasākumi. Šo pasākumu faktiskas īstenošanas uzraudzību veiks Eurostat kā daļu no regulārajiem pasākumiem, kuros jau pašlaik tiek novērtēts tas, kā dalībvalstis ievēro Eiropas Statistikas prakses kodeksu.

Koordinācijas funkcija, ko VSI īsteno valstu statistikas sistēmās, ir precizēta ar Regulas (EK) Nr. 223/2009 5. panta 1. punkta grozījuma priekšlikumu. Pievienotas skaidras norādes par koordinējamām iestādēm un funkcijām.

Vēl viens grozījums, kas precizē VSI funkciju, ir jaunais 17.a pants par piekļuvi administratīvajiem ierakstiem, to izmantošanu un integrēšanu statistikā, ar ko tiek aizstāts pašreizējais 24. pants. Šā panta galvenais mērķis ir radīt tiesisko regulējumu administratīvo datu avotu plašākai izmantošanai Eiropas statistikas sagatavošanā, nepalielinot respondentu, VSI un citu valsts iestāžu noslogojumu. Priekšlikums paredz, ka VSI būtu jāiesaista, ciktāl tas nepieciešams, lēmumu pieņemšanā par statistikas datu sagatavošanā izmantojamu administratīvo ierakstu izstrādi, pilnveidošanu un izmantošanas pārtraukšanu. Tām būtu arī jākoordinē attiecīgie standartizācijas pasākumi un jāsaņem metadati par administratīvajiem datiem, kas iegūti statistikas vajadzībām. Neierobežota un laikus piekļuve administratīvajiem ierakstiem būtu jāpiešķir VSI, citām valsts iestādēm un Eurostat, taču vienīgi to attiecīgajā publiskās pārvaldes sistēmā, ciktāl tas nepieciešams Eiropas statistikas izstrādei, sagatavošanai un izplatīšanai.

Regulas (EK) Nr. 223/2009 6. panta grozījumā ietverta vajadzība pienācīgi aizsargāt Eurostat neatkarību Savienības līmenī tāpat, kā piedāvāts aizsargāt VSI neatkarību valsts līmenī. Tas ir būtiski, lai nodrošinātu visas Eiropas Statistikas sistēmas ticamību, un iepriekšējās apspriedēs ar ieinteresētajām pusēm to uzsvēra vairums dalībvalstu.

Turklāt, lai vienkāršotu statistikas pasākumu budžeta plānošanu un padarītu to stabilāku, Eiropas statistikas programmas plānošanas periods tika saskaņots ar Savienības daudzgadu finanšu shēmu.

Visbeidzot ierosinātajos Regulas (EK) Nr. 223/2009 grozījumos ir ņemti vērā nepieciešamie pielāgojumi Lisabonas līgumā attiecībā uz deleģēto un īstenošanas pilnvaru piešķiršanu Komisijai.

4.           IETEKME UZ BUDŽETU

Paredzams, ka priekšlikums neietekmēs resursus Eiropas Statistikas sistēmā. Tieši pretēji — ar to ir paredzēts vienkāršot un uzlabot koordināciju un sadarbību sistēmā, tādējādi uzlabojot Eiropas statistikas sagatavošanas efektivitāti un samazinot respondentu noslogojumu.

Komisijai nepieciešamos cilvēkresursus nodrošinās tie ģenerāldirektorāta darbinieki, kuri jau ir norīkoti veikt attiecīgā tiesību akta pārvaldību un/vai ir pārcelti ģenerāldirektorāta iekšienē.

5.           IZVĒLES ELEMENTI

Nav.

2012/0084 (COD)

Priekšlikums

EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA

ar ko groza Regulu (EK) Nr. 223/2009 par Eiropas statistiku

(Dokuments attiecas uz EEZ un Šveici)

EIROPAS PARLAMENTS UN EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību, jo īpaši tā 338. panta 1. punktu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

pēc tiesību akta projekta nosūtīšanas valstu parlamentiem,

rīkojoties saskaņā ar parasto likumdošanas procedūru,

tā kā:

1.         Eiropas Statistikas sistēma (ESS) kā partnerība kopumā ir veiksmīgi konsolidējusi savas darbības, tostarp uzlabojot sistēmas pārvaldību, lai nodrošinātu augstvērtīgas Eiropas statistikas izstrādi, sagatavošanu un izplatīšanu.

2.         Tomēr pēdējā laikā ir konstatēti daži trūkumi īpaši statistikas kvalitātes pārvaldības sistēmā.

3.         Komisija ierosināja rīcību šo trūkumu novēršanai savā 2011. gada 15. aprīļa paziņojumā Eiropas Parlamentam un Padomei „Uzticama kvalitātes pārvaldība Eiropas statistikā”[6]. Proti, tā ierosināja mērķtiecīgus grozījumus Eiropas Parlamenta un Padomes 2009. gada 11. marta Regulā (EK) Nr. 223/2009 par Eiropas statistiku[7].

4.         ECOFIN padome savos 2011. gada 20. jūnija secinājumos atzinīgi novērtēja Komisijas iniciatīvu un uzsvēra, ka ir būtiski nepārtraukti uzlabot ESS pārvaldību un efektivitāti.

5.         Papildus būtu jāņem vērā jaunāko notikumu Savienības ekonomikas pārvaldības sistēmā ietekme uz statistikas jomu, jo īpaši tie aspekti, kas saistīti ar statistikas neatkarību, piemēram, pārredzamas darbā pieņemšanas un atlaišanas procedūras, budžeta piešķīrumi un pirmspublicēšanas kalendāri, atbilstīgi tam, kā noteikts Eiropas Parlamenta un Padomes 2011. gada 16. novembra Regulā (ES) Nr. 1175/2011, ar ko groza Padomes Regulu (EK) Nr. 1466/97 par budžeta stāvokļa uzraudzības un ekonomikas politikas uzraudzības un koordinācijas stiprināšanu[8], kā arī tie, kas saistīti ar prasību par darbības autonomiju struktūrām, kuras atbildīgas par valsts fiskālo noteikumu īstenošanas uzraudzību, atbilstīgi tam, kā noteikts Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. .../... par kopīgiem noteikumiem budžeta plānu projektu pārraudzībai un novērtēšanai un pārmērīga budžeta deficīta novēršanai eurozonas dalībvalstīs.

6.         Šie aspekti būtu jāattiecina ne tikai uz statistiku, kas sagatavota fiskālās novērošanas sistēmas un pārmērīga budžeta deficīta procedūras vajadzībām, bet arī uz visu pārējo Eiropas statistiku, ko izstrādājusi, sagatavojusi un izplatījusi ESS.

7.         Turklāt statistikas iestāžu profesionālās neatkarības nosacījums ir tādu līdzekļu pietiekamība, ko piešķir katru gadu vai uz vairākiem gadiem un kas ir pieejami statistikas vajadzībām.

8.         Šajā nolūkā būtu jāstiprina statistikas iestāžu profesionālā neatkarība un būtu jāpiemēro obligātie standarti, jo īpaši attiecībā uz valsts statistikas iestāžu (VSI) vadītājiem, kuriem būtu jāpiešķir īpašas garantijas statistikas uzdevumu izpildes, organizatoriskās vadības un resursu piešķiršanas jomā.

9.         Turklāt būtu jāprecizē VSI piešķirtās koordinatora funkcijas darbības joma, lai nodrošinātu statistikas pasākumu efektīvāku koordināciju valsts līmenī, tostarp kvalitātes vadību.

10.       Lai samazinātu slogu statistikas iestādēm un respondentiem, VSI un citām valsts iestādēm būtu jāspēj ātri un bez maksas piekļūt administratīvajiem ierakstiem, tostarp elektroniski veiktajiem ierakstiem, un izmantot tos, kā arī integrēt šos ierakstus statistikā.

11.       Turklāt ar VSI laikus būtu jāapspriežas par tādu jaunu administratīvo ierakstu noformējumu, kuri varētu nodrošināt datus statistikas vajadzībām, un par plānotajām pārmaiņām pastāvošajos administratīvajos avotos vai par šādu avotu likvidēšanu. Tām būtu jāsaņem arī būtiskie metadati no administratīvo datu īpašniekiem un būtu jākoordinē tādu administratīvo ierakstu standartizācija, kuri ir būtiski statistikas datu sagatavošanai.

12.       No administratīvajiem ierakstiem iegūto datu konfidencialitāte būtu jāaizsargā saskaņā ar vienotiem principiem un pamatnostādnēm, ko piemēro attiecībā uz visiem Eiropas statistikas sagatavošanā izmantotajiem konfidenciālajiem datiem. Būtu jāizveido arī kvalitātes novērtēšanas sistēmas, ko varētu izmantot attiecībā uz šiem datiem.

13.       Eiropas statistikas kvalitāti var stiprināt un lietotāju uzticību paaugstināt, liekot arī valstu valdībām uzņemties atbildību par Eiropas Statistikas prakses kodeksa piemērošanu. Šai nolūkā katrā dalībvalstī būtu jāizstrādā „Saistības par uzticamu statistiku”, un tajās būtu jānosaka konkrēti pasākumi, ko valdība veiks, lai īstenotu kodeksu un valsts kvalitātes nodrošināšanas sistēmas, tostarp pašnovērtēšana un uzlabošanas pasākumi.

14.       Tā kā Eiropas statistika jāsagatavo, pamatojoties uz ilgtermiņa darbības un finanšu plānošanu, lai nodrošinātu augstu neatkarības pakāpi, Eiropas statistikas programmai būtu jāattiecas uz to pašu laikposmu, uz kuru attiecas daudzgadu finanšu shēma.

15.       Regulā (EK) Nr. 223/2009 Komisijai piešķirtas pilnvaras īstenot dažus šīs regulas noteikumus; ņemot vērā Lisabonas līguma stāšanos spēkā, pilnvaras, kas piešķirtas Komisijai šajā regulā, ir jāsaskaņo ar Līguma 290. un 291. pantu.

16.       Komisijai būtu jābūt tiesībām pieņemt deleģētus aktus saskaņā ar Līguma 290. pantu, lai papildinātu vai grozītu dažus nebūtiskus Regulas (EK) Nr. 223/2009 elementus ar mērķi precizēt kvalitātes prasības, piemēram, statistikas sagatavošanas mērķa vērtības un obligātos standartus, ja šādas prasības nav noteiktas nozaru statistiku reglamentējošos tiesību aktos. Komisijai būtu jānodrošina, ka ar šiem deleģētajiem aktiem netiek radīts ievērojams papildu slogs dalībvalstīm un respondentu vienībām.

17.       Īpaši svarīgi, lai Komisija sagatavošanas darbā rīkotu attiecīgas apspriedes, tostarp apspriedes ar ekspertiem. Komisijai, sagatavojot un izstrādājot deleģētus aktus, būtu jānodrošina, lai attiecīgie dokumenti tiktu vienlaicīgi, laikus un pienācīgi nosūtīti Eiropas Parlamentam un Padomei.

18.       Nepieciešami vienoti nosacījumi, saskaņā ar kuriem piekļuvi konfidenciāliem datiem īsteno zinātnes vajadzībām. Komisijai būtu jāpiešķir īstenošanas pilnvaras šādu piekļuvi reglamentējošu pasākumu, noteikumu un nosacījumu izstrādei Savienības līmenī saskaņā ar pārbaudes procedūru, kura noteikta 5. pantā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 182/2011, ar ko nosaka normas un vispārīgus principus par dalībvalstu kontroles mehānismiem, kuri attiecas uz Komisijas īstenošanas pilnvaru izmantošanu[9].

19.       Tā kā šīs regulas mērķi nav iespējams pienācīgi sasniegt dalībvalstīs un ir iespējams labāk sasniegt Savienības līmenī, Savienība var pieņemt pasākumus saskaņā ar subsidiaritātes principu atbilstīgi Līguma par Eiropas Savienību 5. pantam. Saskaņā ar minētajā pantā noteikto proporcionalitātes principu šī regula paredz vienīgi tos pasākumus, kas vajadzīgi minētā mērķa sasniegšanai.

20.       Ir notikusi apspriešanās ar Eiropas Statistikas sistēmas komiteju,

IR PIEŅĒMUŠI ŠO REGULU.

1. pants

Regulu (EK) Nr. 223/2009 groza šādi:

(1) Regulas 2. panta 1. punkta a) apakšpunktu aizstāj ar šādu redakciju:

„a)        „profesionālā neatkarība” nozīmē, ka statistiku izstrādā, sagatavo un izplata neatkarīgā veidā, jo īpaši attiecībā uz izmantojamo paņēmienu, definīciju, metodoloģiju un avotu izvēli un visu izplatīšanas veidu laiku un saturu, neietekmējoties no jebkāda politisko vai interešu grupu vai Savienības vai valstu iestāžu spiediena;”

(2) Regulas 5. panta 1. punktu aizstāj ar šādu redakciju:

„1. Katra dalībvalsts ieceļ valsts statistikas iestādi (VSI), kura ir atbildīga par visu Eiropas statistikas izstrādes, sagatavošanas un izplatīšanas darbību koordinēšanu valsts līmenī un šajā saistībā darbojas kā vienīgais Komisijas (Eurostat) kontaktpunkts statistikas jautājumos.

VSI ir atbildīga par visu to valsts iestāžu koordināciju, kuras veic Eiropas statistikas izstrādi, sagatavošanu un izplatīšanu. VSI ir īpaši atbildīga par tādu jautājumu koordinēšanu valsts līmenī kā statistikas programmu izstrāde un paziņošana, kvalitātes uzraudzība, metodoloģija, datu pārsūtīšana un saziņa par ESS statistikas darbībām.”

(3) Regulā iekļauj šādu 5.a pantu:

„5.a pants VSI vadītāji

1.         Savas valsts statistikas sistēmā VSI vadītāji uzņemas pilnu atbildību par procesu, statistikas metožu, standartu un procedūru noteikšanu, kā arī par to statistikas pārskatu un publikāciju satura un termiņu noteikšanu, kuros iekļauj Eiropas statistiku. Viņi ir pilnvaroti pieņemt lēmumus attiecībā uz visiem jautājumiem, kas saistīti ar VSI iekšējo vadību. Viņi koordinē visas to valsts iestāžu darbības statistikas jomā, kuras piedalās Eiropas statistikas izstrādē, sagatavošanā un izplatīšanā. Šo uzdevumu izpildē VSI vadītāji darbojas neatkarīgi, un viņi nelūdz un nepieņem valdības vai citas iestādes, struktūras, organizācijas vai vienības norādījumus; viņi atturas no tādu darbību veikšanas, kas nav savienojamas ar šo uzdevumu izpildi.

2.         VSI vadītāju darbā pieņemšanas, pārcelšanas un atlaišanas procedūras ir pārredzamas un pamatotas vienīgi uz profesionāliem kritērijiem.

3.         VSI vadītāji uzņemas atbildību par darbībām statistikas jomā un VSI budžeta līdzekļu izlietojumu; viņi publicē gada pārskatu un var sniegt atzinumu par budžeta piešķīruma jautājumiem, kas saistīti ar VSI statistikas pasākumiem.

4.         VSI vadītāji pārstāv savas valsts statistikas sistēmu Eiropas Statistikas sistēmā.”

(4) Regulas 6. panta 2. punktu aizstāj ar šādu redakciju:

„2.        Komisija (Eurostat) nodrošina Eiropas statistikas sagatavošanu Savienības līmenī, darbojoties neatkarīgi un saskaņā ar pieņemtajiem noteikumiem un statistikas principiem. Tā ir pilnīgi atbildīga par procesu, statistikas metožu, standartu un procedūru, kā arī statistikas pārskatu satura un termiņu noteikšanu.”

(5) Regulas 11. pantam pievieno 3. punktu šādā redakcijā:

„3.        Dalībvalstis veic visus pasākumus, kas nepieciešami, lai ieviestu prakses kodeksu un tādējādi nodrošinātu uzticību tās statistikai. Šim nolūkam katra dalībvalsts, ko pārstāv tās valdība, paraksta un ievieš „Saistības par uzticamu statistiku”, ar ko tiek apstiprināti konkrēti politikas pasākumi kodeksa ieviešanai un valsts kvalitātes nodrošināšanas sistēmas, tostarp pašnovērtējumu un uzlabošanas pasākumu, izveidei. Šīs saistības Komisija apstiprina ar parakstu.

Komisija veic šo saistību regulāru uzraudzību, pamatojoties uz dalībvalstu iesūtītajiem gada pārskatiem. Komisija informē Eiropas Parlamentu un Padomi par šo saistību īstenošanu 3 gadu laikā no šīs regulas spēkā stāšanās dienas.”

(6) Regulas 12. panta 2. punkta otro rindkopu aizstāj ar šādu redakciju:

„Īpašas kvalitātes prasības, piemēram, statistikas sagatavošanas mērķa vērtības un obligātos standartus, var noteikt nozaru tiesību aktos. Ja tās nav noteiktas nozaru tiesību aktos, šādas īpašas kvalitātes prasības var pieņemt Komisija, izmantojot deleģētos aktus saskaņā ar 26.a pantu.”

(7) Regulas 13. panta 1. punktu aizstāj ar šādu redakciju:

„1.        Eiropas Statistikas programma ir pamats Eiropas statistikas izstrādei, sagatavošanai un izplatīšanai, un tā nosaka galvenās paredzēto darbību jomas un mērķus uz laiku, kas atbilst daudzgadu finanšu shēmas laikposmam. To pieņem Eiropas Parlaments un Padome. Tās ietekmi un izmaksu lietderību novērtē, iesaistot neatkarīgus ekspertus.”

(8) Regulā iekļauj šādu 17.a pantu:

„17.a pants

Piekļuve administratīvajiem ierakstiem, to izmantošana un integrēšana

„1.        Lai samazinātu slogu respondentiem, VSI, citām valsts iestādēm, kas minētas 4. pantā, un Komisijai (Eurostat) ir tiesības ātri un bez maksas piekļūt visiem administratīvajiem ierakstiem, izmantot tos un integrēt statistikā, ciktāl tas nepieciešams, lai izstrādātu, sagatavotu un izplatītu Eiropas statistiku.

2.         Citu struktūru izveidotu un uzturētu administratīvo ierakstu gadījumā par šādu ierakstu sākotnējo izstrādi, turpmāku pilnveidošanu un izmantošanas pārtraukšanu ir jāapspriežas ar VSI un Komisiju (Eurostat), un šīs iestādes ir jāiesaista minētajos procesos, tādējādi atvieglojot šo ierakstu turpmāku izmantošanu statistikas vajadzībām. Šīm iestādēm ir tiesības koordinēt tādu administratīvo ierakstu standartizāciju, kuriem ir būtiska nozīme statistikas datu sagatavošanā.

3.         VSI, citu valsts iestāžu un Komisijas piekļuve un iesaistīšanās, kas noteikta 1. un 2. punktā, attiecas tikai uz administratīvajiem ierakstiem attiecīgajā publiskās pārvaldes sistēmā, kurā iestāde ietilpst.

4.         VSI saņem būtiskos metadatus no statistikas vajadzībām izmantoto administratīvo ierakstu īpašniekiem.

5.         VSI un administratīvo ierakstu īpašnieki izveido nepieciešamos sadarbības mehānismus.”

(9) Regulas 23. panta otro rindkopu aizstāj ar šādu redakciju:

„Piekļuves kārtību, noteikumus un nosacījumus Savienības līmenī nosaka saskaņā ar 27. panta 2. punktā noteikto pārbaudes procedūru.”

(10) Svītro regulas 24. pantu.

(11) Regulā iekļauj šādu 26.a pantu:

„26.a pants Deleģēto pilnvaru īstenošana

1.         Pilnvaras pieņemt deleģētus aktus Komisijai piešķir, ievērojot šajā pantā paredzētos nosacījumus.

2.         Pilnvaru deleģēšanu, kas minēta 12. panta 2. punktā, piešķir Komisijai uz 5 gadiem no dienas, kad stājas spēkā šī regula. Komisija sagatavo ziņojumu attiecībā uz pilnvaru deleģēšanu ne vēlāk kā deviņus mēnešus pirms minētā piecu gadu termiņa beigām. Pilnvaru deleģēšanas termiņu automātiski pagarina uz tādu pašu laikposmu, ja Eiropas Parlaments vai Padome neiebilst pret šādu pagarināšanu vismaz trīs mēnešus pirms kārtējā deleģēšanas termiņa beigām.

3.         Pilnvaru deleģēšanu, kas minēta 12. panta 2. punktā, Eiropas Parlaments vai Padome var atsaukt jebkurā brīdī.

Ar atsaukšanas lēmumu tiek izbeigta šajā lēmumā norādīto pilnvaru deleģēšana. Atsaukšanas lēmums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī, vai vēlākā datumā, kas norādīts lēmumā. Tas neietekmē neviena jau spēkā esoša deleģētā akta derīgumu.

4.         Tiklīdz Komisija pieņem deleģētu aktu, tā par to vienlaikus paziņo Eiropas Parlamentam un Padomei.

5.         Deleģēts akts, kas pieņemts saskaņā ar 12. panta 2. punktu, stājas spēkā tikai tad, ja Eiropas Parlaments vai Padome 2 mēnešu laikā pēc minētā akta paziņošanas Eiropas Parlamentam un Padomei nav cēluši iebildumus vai ja pirms minētā termiņa beigām gan Eiropas Parlaments, gan Padome ir informējuši Komisiju, ka necels iebildumus. Pēc Eiropas Parlamenta vai Padomes ierosmes minēto termiņu pagarina par diviem mēnešiem.”

(12) Regulas 27. pantu aizstāj ar šādu redakciju:

„27. pants Komiteja

1.         Komisijai palīdz Eiropas Statistikas sistēmas komiteja. Šī komiteja ir komiteja Regulas (ES) Nr. 182/2011 izpratnē.

2.         Ja ir atsauce uz šo punktu, piemēro 5. pantu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 182/2011, ar ko nosaka normas un vispārīgus principus par dalībvalstu kontroles mehānismiem, kuri attiecas uz Komisijas īstenošanas pilnvaru izmantošanu.”

2. pants

Stāšanās spēkā

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 17.4.2012

Eiropas Parlamenta vārdā —                       Padomes vārdā —

priekšsēdētājs                                                priekšsēdētājs

[1]               Komisijas Ieteikums par valsts un Kopienas statistikas iestāžu neatkarību, integritāti un atbildību, COM(2005) 217 galīgā redakcija, 25.5.2005.

[2]               OV L 87, 31.3.2009., 164. lpp.

[3]               COM(2011) 211 galīgā redakcija, 15.4.2011.

[4]               Pārskatīto Eiropas Statistikas prakses kodeksu Eiropas Statistikas sistēmas komiteja apstiprināja 2011. gada 28. septembrī.

[5]               1. panta 14. punkts Eiropas Parlamenta un Padomes 2011. gada 16. novembra Regulā (ES) Nr. 1175/2011, ar ko groza Padomes Regulu (EK) Nr. 1466/97 par budžeta stāvokļa uzraudzības un ekonomikas politikas uzraudzības un koordinācijas stiprināšanu (OV L 306, 23.11.2011., 12. lpp.).

[6]               COM(2011) 211 galīgā redakcija.

[7]               OV L 87, 31.3.2009., 164. lpp.

[8]               OV L 306, 23.11.2011., 12. lpp.

[9]               OV L 55, 28.2.2011., 13. lpp.

Top