EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022H0495

Komisijas Ieteikums (ES) 2022/495 (2022. gada 25. marts) par furāna un alkilfurānu klātbūtnes monitoringu pārtikā

C/2022/1751

OJ L 100, 28.3.2022, p. 60–61 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2022/495/oj

28.3.2022   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 100/60


KOMISIJAS IETEIKUMS (ES) 2022/495

(2022. gada 25. marts)

par furāna un alkilfurānu klātbūtnes monitoringu pārtikā

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 292. pantu,

tā kā:

(1)

Furāns un alkilfurāni, pie kuriem pieder tādi metilfurāni kā 2-metilfurāns, 3-metilfurāns un 2,5-dimetilfurāns, ir procesā radušies kontaminanti, kas termiskās apstrādes gaitā veidojas pārtikas produktos.

(2)

Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) ekspertu grupa jautājumos, kas saistīti ar piesārņojumu pārtikas apritē, 2017. gadā pieņēma zinātnisku atzinumu par risku, ko sabiedrības veselībai rada furāna un metilfurānu klātbūtne pārtikā (1). Tā secināja, ka eksponētība furānam tādā līmenī, kāds ir patlaban, norāda uz risku veselībai. Attiecībā uz metilfurāniem atzinumā ir secināts, ka tie var ievērojami pastiprināt kopējo eksponētību furānam un alkilfurāniem un tāpēc tie palielina risku veselībai. Tomēr, tā kā par metilfurānu klātbūtni pārtikā trūkst datu, EFSA ieteica iegūt papildu datus par šo jomu. Konkrētāk, ir ziņots, ka furāns un alkilfurāni ir sastopami kafijā, burciņās fasētā zīdaiņu pārtikā, gatavās zupās, kartupeļu čipsos, augļu sulās, brokastu pārslās, cepumos, krekeros un sausmaizītēs.

(3)

Ar pašreizējām analīzes metodēm var ticami kvantificēt 2-metilfurānu un 3-metilfurānu, savukārt pie ticamas 2,5-dimetilfurāna analīzes vēl jāstrādā. Tomēr, ja izmantotā analīzes metode to ļauj, būtu lietderīgi analizēt un kvantificēt 2,5-dimetilfurānu un datus paziņot.

(4)

Turklāt zinātniskajā literatūrā nesen tika norādīts uz tādu pārtikas kontaminantu klātbūtni, kas saistīti ar alkilfurāniem, kas nav metilfurāni, tādiem kā 2-pentilfurāns un 2-etilfurāns. Tāpēc šādus papildu (nemetilfurānus) alkilfurānus būtu lietderīgi analizēt un kvantificēt ar noteikumu, ka tiek izmantota šīm vajadzībām ticama analīzes metode.

(5)

Furāna un alkilfurānu monitoringa rezultātiem jābūt ticamiem un salīdzināmiem. Tāpēc ir lietderīgi sniegt norādījumus par paraugu ņemšanu un analītisko veiktspēju.

(6)

Eiropas Komisija Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādei ir uzticējusi vākt visus pieejamos datus par ķīmisko kontaminantu sastopamību pārtikā un barībā. Šie dati ir izmantoti EFSA zinātniskos atzinumos par pārtikas un barības kontaminantiem.

(7)

Tāpēc ir lietderīgi ieteikt uzraudzīt furānu un alkilfurānus pārtikā un datus ziņot EFSA.

IR PIEŅĒMUSI ŠO IETEIKUMU.

1.

Dalībvalstīm ar pārtikas apritē iesaistītu uzņēmēju aktīvu iesaistīšanos būtu jāuzrauga furāns, 2-metilfurāns un 3-metilfurāns pārtikā, jo īpaši kafijā, burciņās fasētā zīdaiņu pārtikā (arī zīdaiņu pārtikā, kas fasēta kārbās, tūbiņās un maisiņos), gatavās zupās, kartupeļu čipsos, augļu sulās, brokastu pārslās, cepumos, krekeros un sausmaizītēs.

2.

Lai nodrošinātu, ka paraugi ir reprezentatīvi, dalībvalstīm būtu jāievēro Komisijas Regulas (EK) Nr. 333/2007 (2) pielikuma B daļā noteiktās paraugu ņemšanas procedūras. Arī pārtikas apritē iesaistītiem uzņēmējiem būtu jāpiemēro šī vai līdzvērtīga paraugu ņemšanas procedūra, nodrošinot, ka paraugs ir reprezentatīvs.

3.

Furāna, 2-metilfurāna un 3-metilfurāna analizēšanai kafijā un burciņās fasētā zīdaiņu pārtikā dalībvalstīm un pārtikas apritē iesaistītiem uzņēmējiem būtu jāizmanto tāda metode, kas atbilst šādiem kritērijiem:

Parametrs

Kritērijs

Specifiskums

Nav matricas vai spektrālo piejaukumu

Tukšie lauki

Mazāk nekā noteikšanas robeža (LOD)

Atkārtojamība (RSDr)

Pēc (pārveidota) Horvica vienādojuma aprēķināta RSDR, kas reizināta ar 0,66

Reproducējamība (RSDR)

Aprēķināta pēc (pārveidota) Horvica vienādojuma

Atgūstamība

80–110 %

Noteikšanas robeža (LOD)

Trīs desmitdaļas no kvantitatīvās noteikšanas robežas

Kvantitatīvās noteikšanas robeža (LOQ)

Kafijai: ne vairāk kā 20 μg/kg

Burciņās fasētai zīdaiņu pārtikai: 5 μg/kg

Furāna analizēšanai pārtikā, kas nav kafija vai fasēta zīdaiņu pārtika, dalībvalstīm un pārtikas apritē iesaistītiem uzņēmumiem būtu jāizmanto metode, kas atbilst šiem kritērijiem, un kvantitatīvās noteikšanas robežai nevajadzētu būt augstākai par 5 μg/kg.

2-metilfurāna un 3-metilfurāna analizēšanai pārtikā, kas nav kafija un burciņās fasēta zīdaiņu pārtika, laboratorijās būtu jādarbojas kvalitātes kontroles procedūrām, kas nodrošina iegūto analītisko rezultātu ticamību, un LOQ nevajadzētu būt lielākai par 5 μg/kg.

4.

Ja izmantotā analīzes metode ļauj noteikt alkilfurānus, kas nav 2-metilfurāns un 3-metilfurāns, dalībvalstīm un pārtikas apritē iesaistītiem uzņēmējiem šie alkilfurāni būtu jānosaka.

5.

Dalībvalstīm un pārtikas apritē iesaistītiem uzņēmumiem līdz katra gada 30. jūnijam EFSA būtu jāsniedz monitoringa rezultāti atbilstoši EFSAGuidance on Standard Sample Description (SSD) for Food and Feed and EFSA’s additional specific reporting requirements” (3) prasībām.

Briselē,2022. gada 25. martā

Komisijas vārdā –

Komisijas locekle

Stella KYRIAKIDES


(1)  EFSA CONTAM Panel (EFSA Panel on Contaminants in the Food Chain), Scientific opinion on the risks for public health related to the presence of furan and methylfurans in food. EFSA Journal 2017;15(10):5005, 142. lpp. https://doi.org/10.2903/j.efsa.2017.5005.

(2)  Komisijas Regula (EK) Nr. 333/2007 (2007. gada 28. marts), ar ko nosaka paraugu ņemšanas un analīzes metodes svina, kadmija, dzīvsudraba, neorganiskās alvas, 3-MHPD un benzopirēna koncentrācijas oficiālajai kontrolei pārtikas produktos (OV L 88, 29.3.2007., 29. lpp.).

(3)  https://www.efsa.europa.eu/en/call/call-continuous-collection-chemical-contaminants-occurrence-data-0.


Top