EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021R1702

Komisijas Deleģētā regula (ES) 2021/1702 (2021. gada 12. jūlijs) ar ko papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/523, nosakot InvestEU rezultātu pārskata papildu elementus un detalizētus noteikumus

C/2021/5183

OJ L 339, 24.9.2021, p. 4–28 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 24/09/2021

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2021/1702/oj

24.9.2021   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 339/4


KOMISIJAS DELEĢĒTĀ REGULA (ES) 2021/1702

(2021. gada 12. jūlijs)

ar ko papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/523, nosakot InvestEU rezultātu pārskata papildu elementus un detalizētus noteikumus

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/523 (2021. gada 24. marts), ar ko izveido programmu InvestEU un groza Regulu (ES) 2015/1017 (1), un jo īpaši tās 22. panta 4. punktu,

tā kā:

(1)

Finansēšanas un investīciju darbību priekšlikumus, ko īstenošanas partneri iesnieguši ES garantijas segumam no fonda InvestEU, saskaņā ar Regulas (ES) 2021/523 22. panta 1. punktu izvērtē Investīciju komiteja.

(2)

Investīciju komitejai ir jāveic ierosināto finansēšanas un investīciju darbību izvērtēšana un pārbaude, atsaucoties uz rezultātu pārskatu, ko saskaņā ar 22. panta 2. punktu sagatavojuši īstenošanas partneri un kura mērķis ir nodrošināt priekšlikumu neatkarīgu, pārredzamu un saskaņotu izvērtēšanu.

(3)

Saskaņā ar Regulas (ES) 2021/523 22. panta 3. punktu rezultātu pārskats sastāv no šādiem septiņiem pīlāriem: darbības ieguldījums ES politikas mērķu sasniegšanā, papildināmības apraksts, tirgus nepilnība vai neoptimāla investīciju situācija, uz ko attiecas darbība, īstenošanas partnera finansiālais un tehniskais ieguldījums, darbības ietekme, darbības finanšu profils un papildu rādītāji.

(4)

Lai nodrošinātu, ka Investīciju komiteja spēj veikt neatkarīgu, pārredzamu un saskaņotu ES garantijas izmantošanas pieprasījumu izvērtējumu, būtu jānosaka dažādie elementi, rādītāji un apakšrādītāji, kas jāsniedz par katru pīlāru, kā arī vērtēšanas kritēriji un attiecīgie svērumi, kas īstenošanas partneriem jāizmanto, izvērtējot ierosinātās finansēšanas vai investīciju darbības.

(5)

Lai nodrošinātu tūlītēju šajā regulā paredzēto pasākumu piemērošanu, šai regulai būtu jāstājas spēkā nākamajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Šīs regulas pielikumā ir izklāstīti detalizēti noteikumi, kurus īstenošanas partneri izmanto Regulas (ES) 2021/523 22. pantā minētā rezultātu pārskata aizpildīšanai, lai fonda InvestEU Investīciju komiteja varētu veikt neatkarīgu, pārredzamu un saskaņotu ES garantijas izmantošanas pieprasījumu izvērtējumu.

2. pants

Šī regula stājas spēkā nākamajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2021. gada 12. jūlijā

Komisijas vārdā –

priekšsēdētāja

Ursula VON DER LEYEN


(1)  OV L 107, 26.3.2021., 30. lpp.


PIELIKUMS

1.   Vispārīgie principi

Rezultātu pārskatu (“InvestEU rezultātu pārskats”) izmanto Investīciju komiteja, kas izveidota saskaņā ar 24. pantu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) 2021/523 (1) (“InvestEU regula”), lai novērtētu finansēšanas un investīciju darbības, ko ierosinājuši īstenošanas partneri segumam saskaņā ar ES garantiju. InvestEU regulas 24. panta 1. punktā minētās pārbaudes ietvaros un saskaņā ar 24. panta 4. punktu Investīciju komiteja izmanto InvestEU rezultātu pārskatu, lai veiktu neatkarīgu, pārredzamu un saskaņotu izvērtējumu par pieprasījumiem ES garantijas izmantošanai īstenošanas partneru ierosinātajām finansēšanas un investīciju darbībām.

InvestEU rezultātu pārskatu aizpilda īstenošanas partneris, kas iesniedz Investīciju komitejai ierosinājumu par finansēšanas vai investīciju darbību (2), tostarp pamatdarbībām (3). Tas, cik detalizēta informācija jāsniedz par katru pīlāru, konkrētām finansēšanas un investīciju darbībām un pamatdarbībām atšķirsies. Pamatdarbību gadījumā var sniegt vispārēju novērtējumu, piemēram, finanšu starpnieku veidu, aplēsto galasaņēmēju skaitu un veidu, galasaņēmējiem paredzētā finansējuma vidējo summu un pamatdarbības paredzamo ietekmi.

1.1.   InvestEU rezultātu pārskata saturs

Saskaņā ar InvestEU regulas 22. panta 3. punktu InvestEU rezultātu pārskatā ietver šādus elementus:

a)

finansēšanas vai investīciju darbības apraksts, kurā būs norādīts tās nosaukums, galasaņēmējs tiešās darbībās vai finanšu starpnieks(-i) darbībās ar starpnieku iesaisti (finanšu starpnieka nosaukums, ja tas ir zināms, ja nav zināms, vismaz veids), īstenošanas valsts(-is) un īss finansēšanas vai investīciju darbības apraksts;

b)

1. pīlārs. Finansēšanas vai investīciju darbības ieguldījums ES politikas mērķu sasniegšanā;

c)

2. pīlārs. Finansēšanas vai investīciju darbības papildināmības apraksts;

d)

3. pīlārs. Tirgus nepilnība vai neoptimāla investīciju situācija, ko risina ar finansēšanas vai investīciju darbību;

e)

4. pīlārs. Īstenošanas partnera finansiālais un tehniskais ieguldījums;

f)

5. pīlārs. Finansēšanas vai investīciju darbības ietekme;

g)

6. pīlārs. Finansēšanas vai investīciju darbības finanšu profils;

h)

7. pīlārs. Papildu rādītāji.

1.2.   Pīlāru izvērtējums

3., 4. un 5. pīlārā finansēšanas vai investīciju darbību, kas iesniegta Investīciju komitejai, novērtē īstenošanas partneris, piešķirot punktus, savukārt 1., 2., 6. un 7. pīlārā to vērtē atbilstīgi kvalitatīviem un kvantitatīviem rādītājiem, nepiešķirot punktus.

Piešķirot punktus 3., 4. un 5. pīlārā, izmanto turpmāk norādīto skalu. To pašu skalu izmanto, piešķirot punktus rādītājiem un apakšrādītājiem.

Punkti

Vērtējums

1

Gandrīz labi

2

Labi

3

Ļoti labi

4

Teicami

Ņemot vērā pīlāru piemērošanas jomas būtību, katru pīlāru novērtē atsevišķi, neapkopojot vienā vērtējumā. Ja pīlārus vērtē, izmantojot īpašus rādītājus un apakšrādītājus, aprēķinot attiecīgā pīlāra vērtējumu, ņem vērā šo rādītāju un apakšrādītāju svērumu (reizinot attiecīgo punktu skaitu ar attiecīgo svērumu) (4).

Īstenošanas partneri sniedz pamatojumu katram piešķirtajam vērtējumam, pamatojoties uz metodi, kas izklāstīta attiecīgajā papildinājumā, un citiem būtiskiem elementiem, kas iekļauti InvestEU regulā, investīciju pamatnostādnēs (5), Komisijas norāžu dokumentos, piemēram, norādēs par ilgtspējas pārbaudi (6) un klimata un vides aspektu apsekošanas metodikā (7).

Investīciju komiteja, novērtējot finansēšanas vai investīciju darbības, piešķir vienādu nozīmi katram pīlāram neatkarīgi no tā, vai attiecīgajā pīlārā ir paredzēts skaitlisks vērtējums, vai arī to veido kvalitatīvi un kvantitatīvi rādītāji, nepiešķirot punktus.

Saskaņā ar InvestEU regulas 24. panta 4. punktu īstenošanas partnera sniegtais novērtējums nav saistošs Investīciju komitejai.

1.3.   InvestEU rezultātu pārskata publicēšana

Saskaņā ar InvestEU regulas 24. panta 5. punktu attiecīgo InvestEU rezultātu pārskatu publicē InvestEU tīmekļa vietnē pēc tam, kad īstenošanas partneris un finanšu starpnieks vai attiecīgā gadījumā galasaņēmējs ir parakstījuši attiecīgo finansēšanas vai investīciju darbību. Pamatdarbību gadījumā InvestEU rezultātu pārskatu publicē pēc pirmā apakšprojekta parakstīšanas.

Iesniedzot Investīciju komitejai pieprasījumu par segumu saskaņā ar ES garantiju, īstenošanas partneris iesniedz InvestEU rezultātu pārskatu ar pilnīgu informāciju par visiem pīlāriem. InvestEU rezultātu pārskatā jāiekļauj pamatojums novērtējumam saskaņā ar 1.–6. pīlāru, tostarp saskaņā ar attiecīgajiem rādītājiem 7. pīlārā. Tāpēc Investīciju komitejai iesniegtajā InvestEU rezultātu pārskatā var būt iekļauta komerciāli sensitīva vai konfidenciāla informācija, ko nevar publicēt.

Vēlākais desmit darba dienās pēc finansēšanas vai investīciju darbības vai pamatdarbību gadījumā pēc pirmā apakšprojekta parakstīšanas dienas īstenošanas partneris iesniedz Investīciju komitejas sekretariātam InvestEU rezultātu pārskata publisku versiju, kurā ir iekļauts izklāsts par 1.–5. pīlāru un 7. pīlāra rādītājiem, ko publicē. Šajā InvestEU rezultātu pārskata publiskajā versijā neiekļauj komerciāli sensitīvu vai konfidenciālu informāciju. Tā kā finansēšanas vai investīciju darbības finanšu profilā ir iekļauta komerciāli sensitīva informācija, informācija par 6. pīlāru nav jāsniedz InvestEU rezultātu pārskata publiskajā versijā.

2.    InvestEU rezultātu pārskats

2.1.   1. pīlārs. Finansēšanas vai investīciju darbības ieguldījums ES politikas mērķu sasniegšanā

1. pīlārā īstenošanas partneris norāda, kāds ir finansēšanas vai investīciju darbības ieguldījums InvestEU atbalsttiesīgajās jomās saskaņā ar InvestEU regulas II pielikumu, investīciju pamatnostādnēm un attiecīgā finanšu produkta nosacījumiem. Attiecībā uz dalībvalstu nodalījumu InvestEU regulas 9. un 10. panta nozīmē novērtējumā iekļauj attiecīgajā iemaksu nolīgumā noteiktos politikas mērķus.

Finansēšanas un investīciju darbībām jāatbilst vismaz vienai atbalsttiesīgajai jomai attiecīgā finanšu produkta politikas logā.

2.2.   2. pīlārs. Finansēšanas vai investīciju darbības papildināmības apraksts

2. pīlārā īstenošanas partneris izklāsta galvenos argumentus, paskaidrojot, kāpēc finansēšanas vai investīciju darbība papildina privātos avotus vai esošo atbalstu no citiem publiskiem avotiem, vai abus. Īstenošanas partneris jo īpaši pierāda, ka finansēšanas vai investīciju darbība atbilst vismaz vienai no pazīmēm, kas minētas InvestEU regulas V.A.2. pielikuma otrās daļas a)–f) punktā (sk. 1. papildinājumu).

2.3.   3. pīlārs. Tirgus nepilnība vai neoptimāla investīciju situācija, ko risina finansēšanas vai investīciju darbība

3. pīlārā īstenošanas partneris uzrāda tirgus nepilnību(-as) un neoptimālu(-as) investīciju situāciju(-as), ko risina finansēšanas vai investīciju darbība. Katrā finansēšanas vai investīciju darbībā ņem vērā vismaz vienu no InvestEU regulas V.A.1. pielikuma a)–f) apakšpunktā minētajām pazīmēm. Īstenošanas partneris nosaka pazīmi(-es), kurai(-ām) atbilst finansēšanas vai investīciju darbība, un iekļauj atbilstošu pamatojumu (sk. 2. papildinājumu).

Pamatojoties uz noteiktajām pazīmēm, īstenošanas partneris novērtē, cik lielā mērā finansēšanas vai investīciju darbība risina neoptimālas investīciju situācijas un tirgus nepilnību izraisītu investīciju nepietiekamību. Īstenošanas partneri vērtē šo pīlāru saskaņā ar vērtēšanas kritērijiem, kas izklāstīti 2. papildinājumā. Tādu darbību novērtējums, kas vērstas tikai uz vienu tirgus nepilnību vai neoptimālu investīciju situāciju, būtu “gandrīz labi”, savukārt darbības, kas vērstas uz papildu tirgus nepilnībām vai neoptimālām investīciju situācijām, saņemtu papildu punktus. Turklāt finansēšanas un investīciju darbībām, kas vērstas tikai uz vienu tirgus nepilnību, piešķir papildu punktus atkarībā no tā, cik būtiska ir tirgus nepilnība, ko tās risina, un/vai uzmanība tiek pievērsta konkrētām politikas prioritātēm, kā izklāstīts 2. papildinājuma 1. un 2. tabulā.

2.4.   4. pīlārs. Īstenošanas partnera finansiāls un tehnisks ieguldījums

4. pīlārs ir vērsts uz pievienoto vērtību, ko piešķir tādu īstenošanas partneru iesaistīšanās, kas sniedz finansēšanas vai investīciju darbībai finansiālus un tehniskus ieguvumus. 4. pīlāra kopējais vērtējums balstās pamatā esošo rādītāju individuālajos vērtējumos, kā izklāstīts 3. papildinājumā. Finansēšanas un investīciju darbībām, ko veido tiešs finansējums un ar starpniekiem nodrošināts finansējums, ir paredzēta atšķirīga pieeja.

4. pīlārs tiek vērtēts, izmantojot turpmāk izklāstītos rādītājus.

1.

Finansiāli ieguvumi, ko rada īstenošanas partnera iejaukšanās (tiešā finansējuma svars: 12,5 %; ar starpniekiem nodrošinātā finansējuma svars: 35 %). Tas attiecas uz finansiāliem ieguvumiem, ko rada īstenošanas partnera iejaukšanās attiecībā pret tā darījumu partneri, piemēram, zemākas procentu likmes;

2.

garāks termiņš galasaņēmējiem piešķirtajam finansējumam (tikai tiešā finansējuma svars: 25 %). Tas attiecas uz termiņu, kurā finansējums ir pieejams galasaņēmējam.

3.

Citi galasaņēmēju ieguvumi (tikai tiešā finansējuma svars: 12,5 %). Tas attiecas uz citiem ieguvumiem, piemēram, atvieglojuma periodiem, lielāku elastību attiecībā uz līdzekļu izņemšanu, iespēju pārskatīt procentu likmes, veicinot galasaņēmēju finansējuma avotu dažādošanu.

4.

Citu investoru piesaiste un “signāla” efekts (tiešā finansējuma svars: 25 %; ar starpniekiem nodrošinātā finansējuma svars: 40 %. Tas attiecas uz īstenošanas partnera katalizatora funkciju, piesaistot citus privātos vai publiskos investorus, un “signāla” efektu tirgū.

5.

Finanšu konsultācijas un/vai zināšanas par strukturēšanu (gan tiešā, gan ar starpniekiem nodrošinātā finansējuma svars: 12,5 %). Tas aptver visas īstenošanas partnera piedāvāto finanšu konsultāciju/zināšanu par strukturēšanu dimensijas (tostarp, pildot savu padomdevēja partnera funkciju InvestEU konsultāciju centrā). Tas ietver konsultāciju pakalpojumu savlaicīgu iesaisti, īstenošanas partnera iekšējās zināšanas, kas palīdz uzlabot finansēšanas vai investīciju darbības finanšu struktūru sagatavošanas vai īstenošanas laikā, tostarp, ja iespējams, izmantojot novatoriskas finansēšanas struktūras.

6.

Tehniskas konsultācijas un ieguldījums (gan tiešā, gan ar starpniekiem nodrošinātā finansējuma svars: 12,5 %). Tas aptver visas tehnisko konsultāciju dimensijas, ko piedāvā īstenošanas partneris (tostarp, pildot padomdevēja partnera funkciju InvestEU konsultāciju centrā). Tas ietver konsultāciju pakalpojumu savlaicīgu iesaisti, ārējas tehniskās palīdzības iesaisti, ko finansē un/vai uzrauga īstenošanas partneris, un īstenošanas partnera iekšējās zināšanas, kas palīdz uzlabot finansēšanas vai investīciju darbību, tostarp tās investīciju uzņemšanas iespējas un investīciju/projektu/finansējuma izmantošanu.

2.5.   5. pīlārs. Finansēšanas vai investīciju darbības ietekme

Šā pīlāra kopējais vērtējums balstās pamatā esošo rādītāju individuālajos vērtējumos, kā izklāstīts turpmāk 4. papildinājumā. Finansēšanas un investīciju darbībām, ko veido tiešs finansējums un ar starpniekiem nodrošināts finansējums, ir paredzēta atšķirīga pieeja.

2.5.1.   Tiešs finansējums

Izmanto turpmāk izklāstītos parametrus un attiecīgos rādītājus un apakšrādītājus.

1.

Ietekme uz ekonomiku un izaugsmi. Šis rādītājs ataino finansēšanas vai investīciju darbības ieguldījumu saimnieciskajā darbībā un tās ilgtspējīgā izaugsmē sociālekonomisko izmaksu un ieguvumu izteiksmē. Šim rādītājam piešķirtā vērtējuma pamatā ir finansēšanas vai investīciju darbības iekšējās atdeves likme (ERR), ko aprēķinājis īstenošanas partneris (8).

ERR ir kvantitatīvi izteikta, izmantojot ekonomiskā novērtējuma paraugpraksi. Tajā tiek ņemtas vērā finansēšanas vai investīciju darbības sociālekonomiskās izmaksas un ieguvumi, tostarp tās papildu ietekme (piemēram, pētniecības, izstrādes un inovācijas pozitīvā ietekme, ilgtermiņa ieguvumi klimata jomā, ietekme uz darba tirgu un/vai pozitīva un negatīva ietekme uz vidi). Tomēr ir arī projekti, kuru ERR varētu būt grūti novērtēt, vai arī ekonomiskā novērtējuma metodes ne vienmēr nodrošina skaitļos izteiktu ERR rezultātu (piemēram, daudzkritēriju analīze). Daudzas nozares virza atbilstība Savienības standartiem, un novērtējumā galvenā uzmanība var būt pievērsta tam, lai nodrošinātu, ka šo mērķu sasniegšanai tiek pieņemts risinājums ar mazākajām izmaksām (piemēram, ūdens un atkritumu apstrāde).

Ja ERR nav izsakāms skaitļos, šā rādītāja vērtējumu var balstīt pamatotā kvalitatīvā projekta sociālekonomisko izmaksu un ieguvumu (9) un tā paredzamās ietekmes uz saimniecisko darbību un ilgtspējīgu izaugsmi novērtējumā. Šis kvalitatīvais novērtējums būtu jāapvieno ar paredzēto mērķu sasniegšanas investīciju un darbības izmaksu piemērotības analīzi, iespējams, veicot vismazāko izmaksu analīzi un salīdzinošo ieguldījumu salīdzināšanu.

Šis rādītājs veido [40 %] no šā pīlāra kopējā vērtējuma.

2.

Ietekme uz nodarbinātību. Šis rādītājs ataino paredzamo finansēšanas vai investīciju darbības ieguldījumu darbvietās, kas radītas vai atbalstītas finansēšanas vai ieguldījumu darbības laikā, ņemot vērā finansēšanas vai investīciju darbības piešķirto finanšu apjomu. Īstenošanas partneris sniedz piezīmi arī par dzimumu pārstāvību galasaņēmēju vidū (jo īpaši lēmumu pieņēmēju vidū).

Šis rādītājs veido [15 %] no šā pīlāra kopējā vērtējuma.

3.

Ilgtspējas pārbaudes aspekti. Šis rādītājs vajadzības gadījumā ataino ilgtspējas pārbaužu un novērtējumu (10) rezultātus, tostarp:

pamatojoties uz InvestEU pārbaudi projektam, tai skaitā nevienam veiktajam kompensācijas vai mazināšanas pasākumam nav būtiskas kaitīgas ietekmes ne uz vienu no trim ilgtspējas dimensijām (klimatu, vidi un sociālo dimensiju),

projektam ir pozitīva ietekme uz klimatu, vidi un/vai pozitīva sociālā ietekme.

Ilgtspējas pārbaudes rādītājs veido [45 %] no šā pīlāra kopējā vērtējuma, un tas ir balstīts turpmāk minēto pamatā esošo apakšrādītāju vērtējumos, kas piešķirti kā norādīts, tai skaitā ar norādītajiem papildu punktiem, kurus var piešķirt gadījumā, ja projekta virzītājs sadarbībā ar īstenošanas partneri piekrīt iesaistīties pozitīvajā programmā, kā izklāstīts norādījumos par ilgtspējas pārbaudi:

i)

klimata aspekti [15 %]. Šis apakšrādītājs ataino finansēšanas vai investīciju darbības pozitīvo vai negatīvo ietekmi uz klimatu un riskus.

Īstenošanas partneris pārbauda:

vai ir pastāvīga vai īslaicīga negatīva ietekme uz klimatu, kas saistīta ar projektu gan klimata pārmaiņu mazināšanas (siltumnīcefekta gāzu emisijas), gan pielāgošanās (ietekme uz klimatu, apdraudējumi un riski) ziņā, un vai un kā tā tiks mazināta vai kompensēta,

kā tiek risināti šie ar klimatu saistītie jautājumi (proti, pasākumi, kas veikti, lai samazinātu siltumnīcefekta gāzu emisijas vai klimata pārmaiņu ietekmes un apdraudējumu atlikušo risku līdz pieņemamam līmenim),

vai projektiem (11) ir pozitīva ietekme uz klimatu, un cik būtiska tā ir;

ii)

brīvprātīga pozitīvā programma (papildu punkti) [7,5 %]. Šis apakšrādītājs ir papildu rādītājs un ataino to, ka brīvprātīgi ietekmes uz klimatu novērtējumi tiek veikti projektos, kas nepārsniedz norādījumos par ilgtspējas pārbaudi noteiktās robežvērtības, un tiek veikti pasākumi konstatēto klimata risku novēršanai;

iii)

vides aspekti [15 %]. Šis apakšrādītājs ataino finansēšanas vai investīciju darbības pozitīvo vai negatīvo ietekmi uz vidi un riskus.

Īstenošanas partneris pārbauda:

vai ir pastāvīga vai īslaicīga negatīva ietekme uz vidi, un vai un kā tā tiks mazināta vai kompensēta,

kā tiek pārvaldīta ar vidi saistītā ietekme un riski (atlikušie riski pēc ietekmes mazināšanas un/vai kompensācijas pasākumu ieviešanas),

vai projektiem (12) ir pozitīva ietekme uz vidi, un cik būtiska tā ir;

iv)

brīvprātīga pozitīvā programma (papildu punkti) [7,5 %]. Šis apakšrādītājs ir papildu rādītājs un ataino brīvprātīgu apņemšanos veikt pasākumus, kas varētu veicināt projekta pozitīvās ietekmes pastiprināšanu un/vai turpmāku ietekmes mazināšanu, pamatojoties uz veikto novērtējumu;

v)

sociālie aspekti [15 %]. Šis apakšrādītājs ataino finansēšanas vai investīciju darbības pozitīvo vai negatīvo sociālo ietekmi un riskus.

Īstenošanas partneris pārbauda:

vai ir pastāvīga vai īslaicīga negatīva sociālā ietekme, un vai un kā tā tiks mazināta vai kompensēta,

kā tiek pārvaldīta šī ar sociālajiem aspektiem saistītā ietekme un riski (atlikušie riski pēc ietekmes mazināšanas un/vai kompensācijas pasākumu ieviešanas),

vai projektam (13) ir pozitīva sociālā ietekme uz vidi, un cik būtiska tā ir;

vi)

brīvprātīga pozitīvā programma (papildu punkti) [7,5 %]. Šis apakšrādītājs ir papildu rādītājs un ataino brīvprātīgu apņemšanos veikt pasākumus, kas varētu veicināt projekta pozitīvās ietekmes pastiprināšanu un/vai turpmāku ietekmes mazināšanu, pamatojoties uz veikto novērtējumu.

Sīkāka informācija par vērtēšanas kritērijiem attiecībā uz 3. punktā izklāstītajiem ilgtspējas pārbaudes aspektiem ir sniegta 4. papildinājuma 2. tabulā.

Tādu projektu gadījumā, kuros, pamatojoties uz norādījumu par ilgtspējas pārbaudi noteikumiem, konkrētam apakšrādītājam nav noteikta ietekme, kura būtu papildus jāvērtē, uzskatāms, ka rādītāja “ilgtspējas pārbaudes aspekti” vērtējums ir “labs”, ja ir nodrošināta atbilstība attiecīgajām tiesību aktu prasībām un Investīciju komitejai ir iesniegts pamatojums pārbaudes neveikšanai. Papildu punktus var piešķirt, ja ir konstatēta nepārprotami pozitīva ietekme vai pēc brīvprātības principa ir veikti pasākumi ilgtspējas uzlabošanai.

Attiecībā uz “ilgtspējas pārbaudes aspektu” apakšrādītājiem garantijas nolīgumā var vienoties par līdzvērtīgu īstenošanas partnera sistēmu.

2.5.2.   Ar starpniekiem nodrošināts finansējums

Šajā pīlārā tik novērtēta attiecīgās finansēšanas vai investīciju darbības ietekme uz piekļuvi finansējumam un galasaņēmēju finansēšanas apstākļu uzlabošanās. Novērtējuma pamatā ir turpmāk minētie rādītāji un apakšrādītāji.

1.

Uzlabota piekļuve finansējumam un uzlaboti galasaņēmēju finansēšanas nosacījumi. Šis rādītājs ataino šādus aspektus:

i)

finansējuma, ko finanšu starpnieks ir darījis pieejamu galasaņēmējiem, apjoms, kas saistīts ar InvestEU atbalstītu finansējumu (proti, svira) (svars: 30 %);

ii)

galasaņēmēju ieguvumi (svars: 30 %). Šis rādītājs ataino vairākus galasaņēmēja ieguvumus;

iii)

paredzamā ietekme uz finanšu ekosistēmu (svars: 20 %), uzlabota konkurence/finansējuma avotu dažādošana/jauns produkts/jauni starpnieki.

Šis rādītājs veido [80 %] no 5. pīlāra kopējā vērtējuma.

2.

Ietekme uz nodarbinātību. Šā rādītāja pamatā ir nodarbinātība, kuru paredzēts atbalstīt galasaņēmēja līmenī ar katru miljonu euro, ko nodrošina finansēšanas vai investīciju darbība.

Šis rādītājs veido [20 %] no 5. pīlāra kopējā vērtējuma.

2.6.   6. pīlārs. Finansēšanas vai investīciju darbības finanšu profils

Finansēšanas vai investīciju darbības finanšu profilu novērtē, pamatojoties uz attiecīgiem riska rādītājiem, piemēram, paredzamo zaudējumu (EL), finanšu produkta, kurā ietilpst attiecīgā finansēšanas vai investīciju darbība, EL diapazonu, pārveduma likmi, paredzamo iekšējās atdeves likmi (IRR) un darījuma partnera reitingu vai citu kvantitatīvu informāciju par riska aspektiem saskaņā ar finanšu kritērijiem, kas katram finanšu produktam noteikti garantijas nolīgumā (sk. 5. papildinājumu). Ja šāda riska metrikas nav pieejamas attiecībā uz finanšu kritērijiem, kas katram finanšu produktam noteikti garantijas nolīgumā, sniedz kvalitatīvu novērtējumu par to, kā finansēšanas vai investīciju darbība iekļaujas paredzētajā kopējā portfelī, ko atbalsta InvestEU finanšu produkts.

2.7.   7. pīlārs. Papildu rādītāji

Šajā pīlārā ir tādu obligāto rādītāju saraksts (sk. 6. papildinājumu), kuri netiek vērtēti.

Obligāto rādītāju sarakstā iekļauj katrai darbībai raksturīgus rādītājus, kas ļauj Investīciju komitejai iegūt detalizētu papildu informāciju par konkrētiem finansēšanas vai investīciju darbības aspektiem, piemēram, piesaistītajām investīcijām, palielinošo ietekmi un citiem attiecīgajiem darbībai raksturīgajiem rādītājiem, ko nosaka attiecīgais finanšu produkts.

Sarakstā var iekļaut arī dalībvalstu nodalījuma rādītājus, ja dalībvalsts un Komisija par to vienojušās iemaksu nolīgumā un tie ir transponēti attiecīgajā garantijas nolīgumā ar īstenošanas partneri.

Ar starpniekiem nodrošināta finansējuma gadījumā īstenošanas partnerim attiecīgā gadījumā (14) ir jāsniedz informācija par ESG aspektiem (15). Šis rādītājs ataino ESG aspektu racionalizēšanu, ko veic finanšu starpnieki savā darbībā. Īstenojošais partneris pārbauda, vai finanšu starpnieks ir ieviesis vides un sociālās pārvaldības (vai līdzvērtīgu) sistēmu, kas ir proporcionāla tā portfeļa(-u) ilgtspējas (16) riska profilam. Īstenošanas partneris īsi apraksta finanšu starpnieka līmenī veikto pārbaužu līmeni un to, vai vides un sociālās pārvaldības sistēma ir uzskatāma par atbilstošu tā portfeļa ilgtspējas riska līmenim (saskaņā ar norādījumu par ilgtspējas pārbaudi 3. nodaļas prasībām). Tas attiecīgi norāda arī, vai ir konstatētas nepilnības un vai starpniekam bija tās jānovērš.


(1)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/523 (2021. gada 24. marts), ar ko izveido programmu InvestEU un groza Regulu (ES) 2015/1017 (OV L 107, 26.3.2021., 30. lpp.).

(2)  Kā definēts InvestEU regulas 2. panta 10. punktā.

(3)  Mehānisms, programma vai struktūra ar apakšprojektiem InvestEU regulas 24. panta 6. punkta nozīmē. Skaidrības labad: šajā dokumentā jebkura atsauce uz finansēšanas vai investīciju darbību ietver pamatdarbības.

(4)  Apkopojot apakšrādītāju vērtējumus, būtu jāpiemēro vispārējie noapaļošanas noteikumi. Noapaļošana būtu jāveic līdz tuvākajam veselajam skaitlim, ņemot vērā divas zīmes aiz komata: gandrīz labi (1): 1,00 ≤ x ≤ 1,50; labi (2): 1,51 ≤ x ≤ 2,50; ļoti labi (3): 2,51 ≤ x ≤ 3,50; teicami (4): 3,51 ≤ x ≤ 4,00.

(5)  Komisijas Deleģētā regula (ES) 2021/1078 (2021. gada 14. aprīlis), ar ko papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/523, nosakot investīciju pamatnostādnes fondam InvestEU (OV L 234, 2.7.2021., 18. lpp.).

(6)  Komisijas paziņojums par fonda InvestEU ilgtspējas pārbaudes tehniskajām norādēm (C(2021) 2632 final) (OV C 280, 13.7.2021., 1. lpp.).

(7)  Komisijas paziņojums “Norādes par programmas InvestEU vidiskā un klimatiskā aspekta apsekošanu" (C(2021) 3316 final).

(8)  Saskaņā ar paša īstenošanas partnera metodiku. Ja īstenošanas partneris nav ieviesis metodiku, analīzē būtu jāvadās pēc attiecīgajām atsaucēm, kas iekļautas norādījumos par ilgtspējas pārbaudi. ERR aprēķināšanai izmantojamā metodika atbilst starptautiski atzītai labai praksei. Īstenošanas partneris sniedz skaidru pamatojumu ERR aprēķināšanai izmantotajiem pamatā esošajiem pieņēmumiem, tostarp apsvērtajiem ieguvumiem un to monetizācijai izmantotajām vienības vērtībām.

(9)  Starp atsauces dokumentiem, kas minēti norādījumos par ilgtspējas pārbaudi, gan Komisijas izmaksu un ieguvumu analīzes rokasgrāmata, gan gaidāmā Ekonomikas novērtējuma rokasgrāmata sniedz norādes par vairāku nozaru tipiskajām izmaksām un ieguvumiem. Īstenošanas partneris var izmantot arī alternatīvas starptautiski atzītas metodikas.

(10)  Saskaņā ar norādījumu par ilgtspējas pārbaudi noteikumiem.

(11)  Nav īstenoti pēc brīvprātības principa, kā izklāstīts nākamajā punktā “Brīvprātīga pozitīvā programma”.

(12)  Sk. 10. zemsvītras piezīmi.

(13)  Sk. 10. zemsvītras piezīmi.

(14)  Pamatdarbības gadījumā, ja tā ir pieejama iesniegšanas brīdī.

(15)  Saskaņā ar norādījumu par ilgtspējas pārbaudi noteikumiem.

(16)  Kā noteikts norādījumos par ilgtspējības pārbaudi.


1. PAPILDINĀJUMS

2. pīlārs. Finansēšanas vai investīciju darbības papildināmības apraksts

Lai pierādītu, ka finansēšanas un investīciju darbības, kurām piešķirta ES garantija, papildina esošo tirgus un citu publisko atbalstu, īstenošanas partneri sniedz informāciju, kas apliecina vismaz viena no šādiem elementiem klātbūtni:

a)

atbalsts, ko sniedz, izmantojot pakārtotas pozīcijas attiecībā uz citiem publiskiem vai privātiem aizdevējiem vai finansēšanas struktūrā;

b)

atbalsts, ko sniedz, izmantojot pašu kapitālu un kvazikapitālu vai ilgtermiņa parādus, cenu noteikšanu, nodrošinājuma prasības vai citus nosacījumus, kas nav pietiekami pieejami tirgū vai no citiem publiskiem avotiem;

c)

atbalsts darbībām, kurām ir augstāks riska profils nekā riskam, ko parasti uzņemas īstenošanas partnera paša standarta darbībās, vai īstenošanas partneriem sniegts atbalsts, kas pārsniedz to spējas atbalstīt šādas darbības;

d)

dalība riska dalīšanas mehānismos, kas vērsti uz politikas jomām, kurās īstenošanas partneris ir pakļauts augstākam riska līmenim, salīdzinot ar līmeni, ko īstenošanas partneris parasti atzīst par pieņemamu vai ko privātie finanšu dalībnieki ir spējīgi vai vēlas pieņemt;

e)

atbalsts, kas stimulē/piesaista papildu privāto vai publisko finansējumu un papildina citus privātos un komerciālos finansējuma avotus, jo īpaši no investoriem, kuri tradicionāli izvairās no riska, vai no institucionālajiem investoriem, un ko sekmē fonda InvestEU sniegtā atbalsta radītais signāls;

f)

atbalsts, ko sniedz, izmantojot finanšu produktus, kuri nav pieejami vai netiek piedāvāti pietiekamā līmenī mērķa valstīs vai reģionos, jo tajos nav tirgu, tie nav pietiekami attīstīti vai ir nepilnīgi.

Attiecībā uz finansēšanas starpniecības darījumiem un investīciju darbībām, jo īpaši attiecībā uz atbalstu MVU, papildināmību pārbauda starpnieka, nevis galasaņēmēja līmenī. Tiek uzskatīts, ka papildināmība pastāv, ja fonds InvestEU atbalsta finanšu starpnieku jauna portfeļa izveidē ar augstāku riska līmeni vai tādu darbību apjoma palielināšanā, kam jau tā ir augsts risks, salīdzinot ar riska līmeni, kuru privātā un publiskā sektora finanšu dalībnieki attiecīgajā brīdī spēj vai vēlas uzņemties mērķa dalībvalstīs vai reģionos.


2. PAPILDINĀJUMS

3. pīlārs. Tirgus nepilnības vai neoptimāla investīciju situācija, ko risina finansēšanas vai investīciju darbība

Tirgus nepilnības vai neoptimālas investīciju situācijas, ko risina finansēšanas vai investīciju darbība, apraksts, pamatojoties uz prasībām, kas izklāstītas InvestEU regulas V.A.1. pielikuma otrās daļas a)–f) apakšpunktā.

Lai novērstu tirgus nepilnības vai neoptimālas investīciju situācijas, kā minēts Finanšu regulas (1) 209. panta 2. punkta a) apakšpunktā, finansēšanas un investīciju darbību mērķa investīcijas ietver vienu no šādiem elementiem:

a)

tām piemīt sabiedriskā labuma raksturs (piemēram, izglītība un prasmes, veselības aprūpe un pieejamība, drošība un aizsardzība un infrastruktūra, kas pieejama bez maksas vai par nelielu maksu), no kā operators vai uzņēmums nevar gūt pietiekamu finanšu labumu;

b)

ārējie faktori, kurus operators vai uzņēmums kopumā nevar internalizēt, piemēram, investīcijas pētniecībā un izstrādē, energoefektivitāte, klimata vai vides aizsardzība;

c)

informācijas asimetrija, jo īpaši attiecībā uz MVU un maziem uzņēmumiem ar vidēji lielu kapitālu, tostarp augstāka riska pakāpe saistībā ar agrīnā posma uzņēmumiem, sabiedrībām ar galvenokārt nemateriāliem aktīviem vai nepietiekamu nodrošinājumu, vai sabiedrībām, kuru darbība ir vērsta uz augstāka riska darbībām;

d)

pārrobežu infrastruktūras projekti un saistītie pakalpojumi vai fondi, kas veic investīcijas pārrobežu mērogā, lai novērstu iekšējā tirgus sadrumstalotību un uzlabotu koordināciju tajā;

e)

riska darījumi ar tādu augstāku riska līmeni konkrētās nozarēs, valstīs vai reģionos, kas pārsniedz to, kuru privātie finanšu dalībnieki ir spējīgi vai vēlas pieņemt, tostarp, ja investīcijas netiktu veiktas vispār vai ne tādā pašā apmērā inovāciju vai nepārbaudītu tehnoloģiju novatoriskuma vai ar to saistīto risku dēļ;

f)

jaunas vai kompleksas tirgus nepilnības vai neoptimālas investīciju situācijas saskaņā ar šīs Regulas 9. panta 1. punkta a) apakšpunkta iii) punktu.

1. tabula

3. pīlārs. Visas finansēšanas un investīciju darbības, izņemot ar starpniekiem nodrošinātu finansējumu MVU un uzņēmumiem ar vidēju kapitālu

Rādītājs

Gandrīz labi (= 1)

Labi (= 2)

Ļoti labi (= 3)

Teicami (= 4)

Tirgus nepilnības vai neoptimāla investīciju situācija, ko risina finansēšanas vai investīciju darbība

Standarta finansēšanas vai investīciju darbība, kas vērsta uz tirgus nepilnību vai neoptimālu investīciju situāciju, kas raksturīga galvenajam tirgum/nozarei.

VAI

Finansēšanas vai investīciju darbība, kas vērsta uz galveno tirgus nepilnību, kura atrodas tās izplatības (nozīmīguma) spektra zemākajā daļā attiecīgajā tirgū.

Finansēšanas vai investīciju darbība, kas vērsta uz: i) tirgus nepilnību vai neoptimālu investīciju situāciju, kas raksturīga galvenajam tirgum/nozarei, kā arī ii) citu attiecīgā tirgus nepilnību.

VAI

Finansēšanas vai investīciju darbība, kas vērsta uz galveno tirgus nepilnību, kura atrodas tās izplatības (nozīmīguma) spektra vidējā daļā attiecīgajā tirgū.

Finansēšanas vai investīciju darbība, kas vērsta uz: i) tirgus nepilnību vai neoptimālu investīciju situāciju, kas raksturīga galvenajam tirgum/nozarei, kā arī ii) vismaz divām citām attiecīgā tirgus nepilnībām vai neoptimālām investīciju situācijām.

VAI

Finansēšanas vai investīciju darbība, kas vērsta uz galveno tirgus nepilnību, kura atrodas tās izplatības (nozīmīguma) spektra augstākajā daļā attiecīgajā tirgū.

Finansēšanas vai investīciju darbība, kas ir kā paraugs vai ar pārveidojošu ietekmi, novēršot vairākas tirgus nepilnības vai neoptimālas investīciju situācijas, izmantojot traucējošas inovācijas/tehnoloģijas vai plašāku ietekmi.


2. tabula

3. pīlārs. Ar starpniekiem nodrošināts finansējums MVU un maziem uzņēmumiem ar vidēju kapitālu

Ar starpniekiem nodrošināts finansējums, kas paredzēts MVU un maziem uzņēmumiem ar vidēju kapitālu, saņem vienu punktu. Ja finansējums atrodas valstīs, kur lielākā daļa piešķīrumu (> 50 % no finansēšanas vai investīciju darbības) ir paredzēta Kohēzijas fonda vai Taisnīgas pārkārtošanās fonda jomās (2), vai, ja finansēšanas un investīciju darbības ir vērstas konkrēti uz pētniecības un inovācijas politikas prioritātēm ES dalībvalstīs, kurām ir mēreni sasniegumi inovāciju jomā un kuras ir jaunas šajā jomā (3), finansēšanas vai investīciju darbībai papildus piešķir vienu punktu. Papildu punktus piešķir, ja finansēšanas vai investīciju darbība ir vērsta uz MVU ekosistēmas neaizsargātiem/ierobežotiem segmentiem (mikrouzņēmumi, sociālie uzņēmumi, ietekmes virzīti uzņēmumi, jaundibināti vai jauni uzņēmumi, sievietēm piederoši/sieviešu vadīti uzņēmumi, uzņēmumi, kurus vada neaizsargātas/nelabvēlīgā situācijā esošas grupas, jauni lauksaimnieki utt.), vai arī tās ir vērstas uz papildu politikas prioritātēm (ilgtspēja, pētniecība un inovācijas, prasmes, izglītība un apmācība, digitalizācija, investīcijas lauku apvidos, kultūras un radošās nozares). Galīgais vērtējums atbilst turpmāk izklāstītā A, B, C un D punkta vērtējumu summai.

A.

Piekļuve finansējumam (gandrīz labi = 1)

B.

Ja finansēšanas vai investīciju darbība notiek Kohēzijas fonda/Taisnīgas pārkārtošanās fonda jomā (vairāk nekā 50 % no finansēšanas vai investīciju darbības) vai ja tā vērsta tieši uz pētniecības un inovācijas politikas prioritātēm ES dalībvalstīs, kurām ir mēreni sasniegumi inovāciju jomā un kuras ir jaunas šajā jomā, tiks pievienots viens punkts.

C.

Ja finansēšanas vai investīciju darbība ir vērsta uz neaizsargātiem/ierobežotiem segmentiem (no 10 % līdz 50 % no finansēšanas vai investīciju darbības), tiks pievienots viens punkts.

VAI

Ja finansēšanas vai investīciju darbība ir vērsta uz neaizsargātiem/ierobežotiem segmentiem (vairāk nekā 50 % no finansēšanas vai investīciju darbības), tiks pievienots viens punkts.

D.

Ja finansēšanas vai investīciju darbība ir vērsta uz papildu politikas prioritātēm (no 10 % līdz 50 % no finansēšanas vai investīciju darbības), tiks pievienots viens punkts.

VAI

Ja finansēšanas vai investīciju darbība ir vērsta uz papildu politikas prioritātēm (vairāk nekā 50 % no finansēšanas vai investīciju darbības), tiks pievienoti divi punkti.


(1)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES, Euratom) 2018/1046 (2018. gada 18. jūlijs) par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012 (OV L 193, 30.7.2018., 1. lpp.).

(2)  Pamatdarbību gadījumā kritērijs būtu jāpārbauda apkopotā līmenī.

(3)  Lai uzzinātu par ES dalībvalstīm, kurām ir mēreni sasniegumi inovāciju jomā un kuras ir jaunas šajā jomā, skatīt Eiropas Inovāciju rezultātu pārskatu https://ec.europa.eu/growth/industry/policy/innovation/scoreboards_en.


3. PAPILDINĀJUMS

4. pīlārs. Īstenošanas partnera finansiāls un tehnisks ieguldījums

1. tabula

Tiešs finansējums

Rādītāji

Gandrīz labi (= 1)

Labi (= 2)

Ļoti labi (= 3)

Teicami (= 4)

1.

Finansiāli ieguvumi, ko rada īstenošanas partnera iejaukšanās (svars: 12,5 %)

PFV  (1) <= 5 bp

5 bp < PFV < = 30 bp

30 bp < PFV < = 100 bp

PFV > 100 bp

Jebkura cita finansēšanas vai investīciju darbība, kas nav minēta nākamajās iedaļās.

Augstākas prioritātes laidieni.

Pakārtotie aizdevumi, mezanīna laidieni, hibrīdobligācijas, iespējamie aizdevumi un garantiju produkti.

Kapitāla un kvazikapitāla darbības.

2.

Ilgāks termiņš (svars: 25 %)

Galasaņēmējs regulāri iegūst līdzekļus ar līdzīgiem termiņiem, vai termiņa pagarinājums ir mazāks par 30 %

Galasaņēmējs varētu brīvi iegūt līdzekļus ar līdzīgiem termiņiem, vai termiņa pagarinājums ir no 30 % līdz 49 %

Galasaņēmējs ar zināmām grūtībām varētu iegūt līdzekļus ar līdzīgiem termiņiem, vai termiņa pagarinājums ir no 50 % līdz 99 %

Galasaņēmējs nevar iegūt līdzekļus ar līdzīgiem termiņiem, vai termiņa pagarinājums ir vismaz 100 %

3.

Citi galasaņēmēju ieguvumi

(svars: 12,5 %)

Izmantojamie vērtēšanas elementi:

a)

elastīga līdzekļu izņemšana,

b)

pielāgotas atmaksas,

c)

izmaksu pieejamības perioda ilgums,

d)

atvieglojuma perioda ilgums,

e)

iespēja konvertēt/pārskatīt procentu likmes,

f)

fiksētas procentu likmes perioda ilgums,

g)

finansējums vietējā valūtā ES;

h)

ieguldījums galasaņēmēja finansējuma dažādošanā un stabilitātē,

i)

pakārtots stāvoklis,

j)

citi, kas jāprecizē (piemēram, prasības par nodrošinājumu, jo tās var rasties saistībā ar finansēšanas vai investīciju darbību).

Nav izmantojams neviens no iepriekš minētajiem elementiem

Ir izmantojams viens vai divi no iepriekš minētajiem elementiem

Ir izmantojami trīs vai četri no iepriekš minētajiem elementiem

Ir izmantojami vismaz pieci no iepriekš minētajiem elementiem

4.

Citu investoru piesaiste un “signāla” efekts

(svars: 25 %)

Paredzams, ka īstenošanas partnera iesaistīšanai finansēšanas vai investīciju darbībā nebūs: i) katalītiskas ietekmes uz citu līdzfinansētāju/galvotāju/investoru piesaisti (piemēram, īstenošanas partneris līdzfinansē tikai ar aizņēmēja paša līdzekļiem);

un/vai ii) “signāla” efekta attiecīgajā tirgū

Paredzams, ka īstenošanas partnera iesaistīšana finansēšanas vai investīciju darbībā nedaudz ietekmēs citu līdzfinansētāju/galvotāju/investoru piesaisti un signalizēs, ka darbība/investīcijas ir pamatotas un atbalsta vērtas, tādējādi veicinot pilnīgu finansēšanu un īstenošanu

Paredzams, ka īstenošanas partnera iesaistīšana finansēšanas vai investīciju darbībā būtiski ietekmēs citu finansētāju/galvotāju/investoru lēmumu uzņemties saistības vai līdzieguldīt darbībā, tādējādi tam būs spēcīga katalizējoša ietekme. Tas ietver situācijas, kurās īstenošanas partnerim ir bijusi liela nozīme, apvienojot savu finansējumu ar trešo personu dotācijām vai cita veida ārēju atbalstu konkrētiem projektiem/programmām

Paredzams, ka īstenošanas partnera iesaistīšanās finansēšanas vai investīciju darbībā būs ļoti svarīga darbības īstenošanai un/vai finansējuma mērķlīmeņa sasniegšanai (bez īstenošanas partnera projekts, visticamāk, neturpināsies vai nenotiks ar tādu pašu ātrumu vai tādā pašā apmērā). Tas ietver situācijas, kad, piemēram, i) īstenošanas partneris uzņemas galvenā investora funkciju, ii) īstenošanas partneris apvieno aizdevumus ar trešo personu publiskajiem un/vai privātajiem resursiem

5.

Finanšu konsultācijas/zināšanas par strukturēšanu

(svars: 12,5 %)

Īstenošanas partnera zināšanas par finanšu strukturēšanu nav nepieciešamas, un paredzams, ka īstenošanas partnera iesaistīšanās būs niecīga. Īstenošanas partnera zināšanas neveicina investīciju parādīšanos

Paredzams, ka īstenošanas partnera zināšanas par finanšu strukturēšanu pozitīvi ietekmēs investīciju finansēšanas struktūru, un paredzams, ka darījuma partneris to novērtēs, un/vai paredzams, ka īstenošanas partnera zināšanas veicinās investīciju parādīšanos

Paredzams, ka īstenošanas partnera zināšanas par finanšu strukturēšanu būtiski ietekmēs investīciju finansēšanas struktūru, un paredzams, ka darījuma partneris to augstu novērtēs (piemēram, paātrinot finanšu darījuma noslēgšanu vai piemērojot standarta struktūras utt.), un/vai paredzams, ka īstenošanas partnera zināšanas veicinās investīciju parādīšanos

Paredzams, ka īstenošanas partnera ieguldījums zināšanu par finanšu strukturēšanu veidā būs novatorisks un darījuma partneris to augstu novērtēs (piemēram, būtiski paātrinot finanšu darījuma noslēgšanu vai piemērojot standarta struktūras sarežģītos gadījumos, sniedzot tehnisku palīdzību vai konsultatīvu atbalstu finanšu strukturēšanai, piešķirot finanšu nozares ekspertus utt.)

6.

Tehniskas konsultācijas un ieguldījums

(svars: 12,5 %)

Galasaņēmējam nebija vajadzīgas īstenošanas partnera tehniskās zināšanas un/vai konsultāciju pakalpojumi

Īstenošanas partnera tehniskās konsultācijas nodrošina investīciju kvalitāti ar konkrētam projektam paredzētiem izmaksu nosacījumiem, ad hoc intervences pasākumiem (piemēram, uzraudzības misijām, lai nodrošinātu izmaksu nosacījumu ievērošanu).

VAI

Projekta gada progresa ziņojumi.

Īstenošanas partneris atbalsta finansēšanas vai investīciju darbības tehnisko sagatavošanu vai strukturēšanu, lai to labāk saskaņotu ar politikas mērķiem.

VAI

Mērķorientēti ieguldījumi (tehniski, ekonomiski, iepirkumu, klimata, vides, sociāli) un vērtīgi norādījumi par projekta iezīmēm vai izstrādes iespējām, regulāri intervences pasākumi (piemēram, uzraudzības misijas, lai nodrošinātu atbilstību standartiem).

VAI

Mērķorientēta uzraudzība (iepirkumu, klimata, vides, sociālās jomas)

Īstenošanas partneris atbalsta finansēšanas vai investīciju darbības tehnisko sagatavošanu vai strukturēšanu, lai to pilnīgi saskaņotu ar politikas mērķiem.

VAI

Īstenošanas partnera tehniskais atbalsts būtiski ietekmē investīciju tehnisko vai ekonomisko kvalitāti, galvenokārt ar konkrētu sniegto tehnisko palīdzību vai konsultatīvo atbalstu.

VAI

Būtiska fiziskā uzraudzība, piemēram, sarežģītos vai riskantos projektos.


2. tabula

Ar starpniekiem nodrošināts finansējums

Rādītāji

Gandrīz labi (= 1)

Labi (= 2)

Ļoti labi (= 3)

Teicami (= 4)

1.

Finansiāli ieguvumi, ko rada īstenošanas partnera iejaukšanās

(svars: 35 %)

Jebkura cita finansēšanas vai investīciju darbība, kas nav minēta nākamajās iedaļās.

Augstākas prioritātes laidieni

Pakārtotie aizdevumi, mezanīna laidieni, hibrīdobligācijas, iespējamie aizdevumi un garantiju produkti

Kapitāla un kvazikapitāla darbības

2.

Citu investoru piesaiste un “signāla” efekts

(svars: 40 %)

Paredzams, ka īstenošanas partnera iesaistīšanai finansēšanas vai investīciju darbībā nebūs: i) katalītiskas ietekmes uz citu līdzfinansētāju/galvotāju/investoru piesaisti (piemēram, īstenošanas partneris līdzfinansē tikai ar aizņēmēja paša līdzekļiem);

un/vai ii) “signāla” efekta attiecīgajā tirgū

Paredzams, ka īstenošanas partnera iesaistīšana finansēšanas vai investīciju darbībā nedaudz ietekmēs citu līdzfinansētāju/galvotāju/investoru piesaisti un signalizēs, ka investīcijas ir pamatotas un atbalsta vērtas, tādējādi veicinot pilnīgu finansēšanu un īstenošanu

Paredzams, ka īstenošanas partnera iesaistīšana finansēšanas vai investīciju darbībā būtiski ietekmēs citu finansētāju/galvotāju/investoru lēmumu uzņemties saistības vai līdzieguldīt darbībā, tādējādi tam būs spēcīga katalizējoša ietekme. Tas ietver situācijas, kurās īstenošanas partnerim ir bijusi liela nozīme, apvienojot savu finansējumu ar trešo personu dotācijām vai cita veida ārēju atbalstu konkrētiem projektiem/programmām

Paredzams, ka īstenošanas partnera iesaistīšana finansēšanas vai investīciju darbībā būs ļoti svarīga darbības īstenošanai un/vai finansējuma mērķlīmeņa sasniegšanai. Tas ietver situācijas, kad, piemēram, i) īstenošanas partneris uzņemas galvenā investora funkciju, ii) īstenošanas partneris apvieno aizdevumus ar trešo personu publiskajiem un/vai privātajiem resursiem

3.

Finanšu konsultāciju un zināšanas par strukturēšanu

(svars: 12,5 %)

Īstenošanas partnera zināšanas par finanšu strukturēšanu nav nepieciešamas, un paredzams, ka īstenošanas partnera iesaistīšanās būs niecīga. Īstenošanas partnera zināšanas neveicina investīciju parādīšanos

Paredzams, ka īstenošanas partnera zināšanas par finanšu strukturēšanu pozitīvi ietekmēs investīciju finansēšanas struktūru, un paredzams, ka darījuma partneris to novērtēs, un/vai paredzams, ka īstenošanas partnera zināšanas veicinās investīciju parādīšanos

Paredzams, ka īstenošanas partnera zināšanas par finanšu strukturēšanu būtiski ietekmēs investīciju finansēšanas struktūru, un paredzams, ka darījuma partneris to augstu novērtēs (piemēram, paātrinot finanšu darījuma noslēgšanu vai piemērojot standarta struktūras utt.), un/vai paredzams, ka īstenošanas partnera zināšanas veicinās investīciju parādīšanos

Paredzams, ka īstenošanas partnera ieguldījums zināšanu par finanšu strukturēšanu veidā būs novatorisks un darījuma partneris to augstu novērtēs (piemēram, piemēram, būtiski paātrinot finanšu darījuma noslēgšanu vai piemērojot standarta struktūras sarežģītos gadījumos, sniedzot tehnisku palīdzību vai konsultatīvu atbalstu finanšu strukturēšanai, piešķirot finanšu nozares ekspertus utt.)

4.

Tehniskas konsultācijas un ieguldījums

(svars: 12,5 %)

Paredzams, ka īstenošanas partneris nesniedz starpniekam tehniskas konsultācijas vai nepalīdz veidot spējas

Paredzams, ka īstenošanas partneris noteiks īpašus nosacījumus, kas saistīti ar pamatā esošo darījumu veikšanu, un sniegs starpniekam padomus to izvēlē, vai ir sagaidāms, ka starpniekam būs nepieciešama konsultācija par finansēšanas vai investīciju darbības saistīto kritēriju īstenošanu

Paredzams, ka īstenošanas partneris piedalīsies starpniekam sniegtajā tehniskajā palīdzībā vai apmācībā, lai uzlabotu tā sniegumu vai spēju izpildīt prasības (piemēram, par ziņošanu, atbilstību, ilgtspējas aspektiem un iepirkuma standartiem). Paredzams, ka palīdzība novērtēšanas posmā pārsniegs īstenošanas partnera standarta uzticamības pārbaudi

Paredzams, ka starpniekam tiks sniegta vērienīga tehniskā palīdzība vai konsultācijas, lai attīstītu uzņēmējdarbības segmentus ar īpašu ietekmi, kā atainots InvestEU politikas jomās. Paredzams, ka palīdzība novērtēšanas posmā pārsniegs īstenošanas partnera standarta uzticamības pārbaudi


(1)  PFV = pievienotā finanšu vērtība Tā ir starpība starp galasaņēmējam vistuvāko tirgus alternatīvu (alternatīvās finansējuma izmaksas) un īstenošanas partnera piešķirtā aizdevuma cenu. Galasaņēmēja alternatīvās finansējuma izmaksas var noteikt, tieši atsaucoties uz tā paša emitenta likvīdu obligāciju vai nesen parakstītu aizdevumu uz laiku, kas ir līdzīgs īstenošanas partnera piešķirtā aizdevuma termiņam. Līdzfinansējuma gadījumā atbilstošākais salīdzinājums ir paralēla komerciāla iespēja, ja ir zināma cena un struktūras var pamatoti salīdzināt. Vai arī, ja šāda instrumenta nav, par aizstājēju var izmantot obligāciju/aizdevumu, ko emitējusi salīdzināma struktūra. Tirgus cenu noteiks no izvēlēto obligāciju vai aizdevumu primārā un sekundārā tirdzniecības līmeņa, ieskaitot gada maksu. Tā kā lielākajai daļai otrreizējā tirgus obligāciju cenas ir ļoti mainīgas, būtu jāraugās, lai izvēlētās alternatīvās finansējuma izmaksas atainotu vai nu ilgāka termiņa vidējos rādītājus, vai pašreizējos tirgus apstākļus, ja paredzams, ka tie dominēs.


4. PAPILDINĀJUMS

5. pīlārs. Finansēšanas vai investīciju darbības ietekme

1. tabula

Tiešs finansējums

Finansēšanas vai investīciju darbības ietekme

 

Gandrīz labi (= 1)

Labi (= 2)

Ļoti labi (= 3)

Teicami (= 4)

1.

Ietekme uz ekonomiku un izaugsmi (IEI)

(svars: 40 %)

VAI

kvalitatīvais novērtējums  (1)

> 0 %–5 %

5 %–7 %

7 %–10 %

> 10 %

Vērtējums tiks veikts, pamatojoties uz pienācīgi pamatotu kvalitatīvu projekta sociāli ekonomisko izmaksu un ieguvumu novērtējumu un tā paredzamo ieguldījumu saimnieciskajā darbībā un izaugsmē

2.

Ietekme uz nodarbinātību

(svars: 15 %)

Būvniecības/īstenošanas posms (FTE/miljoni EUR) < 3

Būvniecības/īstenošanas posms (FTE/miljoni EUR) 3–6

Būvniecības/īstenošanas posms (FTE/miljoni EUR) 6–8

Būvniecības/īstenošanas posms (FTE/miljoni EUR) > 8

Darbības posms (FTE/miljoni EUR) < 0,4

Darbības posms (FTE/miljoni EUR) 0,4–0,7

Darbības posms (FTE/miljoni EUR) 0,7–1,1

Darbības posms (FTE/miljoni EUR) > 1,1

3.

Ilgtspējas pārbaudes aspekti

(svars: 45 %) + papildu punkti

a)

klimats

(svars: 15 %)

Negatīvā ietekme nav pilnīgi novērsta, nav būtiskas pozitīvas ietekmes

Negatīvā ietekme ir daļēji novērsta, neliela pozitīva ietekme

Negatīvā ietekme ir pilnīgi novērsta, būtiska pozitīva ietekme

Negatīvā ietekme ir pilnīgi novērsta, ļoti būtiska pozitīva ietekme

b)

vide

(svars: 15 %)

Negatīvā ietekme nav pilnīgi novērsta, nav būtiskas pozitīvas ietekmes

Negatīvā ietekme ir daļēji novērsta, neliela pozitīva ietekme

Negatīvā ietekme ir pilnīgi novērsta, būtiska pozitīva ietekme

Negatīvā ietekme ir pilnīgi novērsta,

ļoti būtiska pozitīva ietekme

c)

sociālā dimensija

(svars: 15 %)

Negatīvā ietekme nav pilnīgi novērsta, nav būtiskas pozitīvas ietekmes

Negatīvā ietekme ir daļēji novērsta, neliela pozitīva ietekme

Negatīvā ietekme ir pilnīgi novērsta,

būtiska pozitīva ietekme

Negatīvā ietekme ir pilnīgi novērsta,

ļoti būtiska pozitīva ietekme

Papildu punkti

Pozitīvās programmas pārbaudes punktu saraksts

(svars: 22,5 % kopā trīs dimensijās)

Neattiecas

Neattiecas

Neattiecas

Ja attiecas, sīkākai informācijai skatīt 3. tabulu


2. tabula

Ilgtspējas pārbaudes aspekti – sīka informācija (tiešs finansējums)

 

 

Gandrīz labi

Labi

Ļoti labi

Teicami

Klimats

15 %

Negatīvā ietekme un riski, kas saistīti ar projektu  (2)

(svars: 50 %)

Ir dažas būtiskas klimata pārmaiņu mazināšanas un/vai pielāgošanās problēmas, kuras nevar pilnībā samazināt vai kompensēt.

Projektā ir augsti ar klimata pārmaiņām saistīti riski, un tiek īstenoti daži ietekmes mazināšanas pasākumi, kas daļēji novērš minētos riskus

Ir samazināta vai ierobežota būtiska negatīvā ietekme, veicot pasākumus, kas paredzēti, lai nepieļautu, novērstu, samazinātu vai, ja iespējams, kompensētu visu konstatēto būtisko nelabvēlīgo ietekmi.

Projektā ir vidēji ar klimata pārmaiņām saistīti riski, un tiek īstenoti ietekmes mazināšanas pasākumi, kas daļēji novērš minētos riskus

Pēc ietekmes mazināšanas pasākumu ieviešanas aizvien saglabājas negatīvā ietekme, taču tā nav būtiska, un turpmāki pasākumi nav uzskatāmi par nepieciešamiem.

Projektā ir vidēji vai augsti riski, kas saistīti ar klimata pārmaiņām, un tie ir mazināti un labi pārvaldīti.

Pēc ietekmes mazināšanas pasākumu ieviešanas (vai ietekmes mazināšanas pasākumi nav vajadzīgi) nav vai ir tikai nenozīmīga negatīvā ietekme.

VAI

Augsti vai vidēji riski, kas ir pilnībā samazināti

Projekts rada pozitīvu ietekmi, projekta virzītājs/galasaņēmējs nav veicis brīvprātīgus pasākumus  (3)

(svars: 50 %)

Nav konstatēta būtiska pozitīva ietekme

Var konstatēt nelielu pozitīvu ietekmi uz klimata pārmaiņu mazināšanu

Būtiska pozitīva ietekme (ir nepārprotami noteikts ieguldījuma mērķis klimata pārmaiņu mazināšanas vai pielāgošanās jomā, bet tas nav galvenais iemesls, kāpēc projekts tiek īstenots)

Ļoti būtiska pozitīva ietekme (projekts ir paredzēts vienīgi tam, lai mazinātu klimata pārmaiņas vai pielāgotos tām, tas ir galvenais iemesls, kāpēc projekts tiek īstenots)

Brīvprātīgi pasākumi, kas veikti, lai uzlabotu projekta darbības rādītājus klimata jomā

(svars: 7,5 % (papildu punkti))

Pēc brīvprātības principa projekta virzītājs īstenošanas partnera vadībā veiks vienu vai vairākas no šīm darbībām, kas attiecas uz projektu:

veikt klimata pārbaudi (pielāgošanās un/vai ietekmes mazināšana) projektos ar tiešu finansējumu, kas nepārsniedz robežvērtību

Vide

15 %

Negatīvā ietekme un riski, kas saistīti ar projektu

(50 %)

Ir neliela būtiska negatīvā ietekme vai riski, kas nav pilnīgi novērsti

Ir samazināta vai ierobežota būtiska negatīvā ietekme vai riski, veicot pasākumus, kas paredzēti, lai nepieļautu, novērstu, samazinātu vai, ja iespējams, kompensētu visu konstatēto būtisko nelabvēlīgo ietekmi

Pēc ietekmes mazināšanas pasākumu ieviešanas aizvien saglabājas neliela negatīvā ietekme vai riski, taču tie nav būtiski, un turpmāki pasākumi nav vajadzīgi

Pēc ietekmes mazināšanas pasākumu ieviešanas negatīvas ietekmes vai risku nav vai tie ir nenozīmīgi (vai ietekmes mazināšanas pasākumi nav vajadzīgi)

Projekts rada pozitīvu ietekmi, projekta virzītājs/galasaņēmējs nav veicis brīvprātīgus pasākumus

(svars: 50 %)

Nav būtiskas pozitīvas ietekmes

Var konstatēt nelielu pozitīvu ietekmi

uz vides elementiem

Būtiska pozitīva ietekme (ir nepārprotami noteikts mērķis veicināt mērķa sasniegšanu vides jomā, bet tas nav galvenais iemesls, kāpēc projekts tiek īstenots)

Ļoti būtiska pozitīva ietekme (projekts ir vērsts vienīgi uz vides mērķi, tas ir galvenais iemesls, kāpēc projekts tiek īstenots)

Brīvprātīgi pasākumi, kas veikti, lai uzlabotu projekta darbības rādītājus klimata jomā

(svars: 7,5 % (papildu punkti))

(papildu punkti)

Pēc brīvprātības principa projekta virzītājs īstenošanas partnera vadībā veiks vienu vai vairākas no šīm darbībām, kas attiecas uz projektu:

projekta virzītājs/galasaņēmējs veic brīvprātīgus pasākumus, lai uzlabotu projekta darbības rādītājus vides jomā, tostarp, īstenojot pasākumus, lai vēl vairāk mazinātu/kompensētu negatīvo ietekmi

Sociālā joma

15 %

Negatīvā ietekme un riski, kas saistīti ar projektu

(svars: 50 %)

Ir neliela būtiska negatīvā ietekme, ko nevar pilnībā mazināt vai kompensēt

Ir samazināta vai ierobežota neliela būtiska negatīvā ietekme, veicot pasākumus, kas paredzēti, lai nepieļautu, novērstu, samazinātu vai, ja iespējams, kompensētu visu konstatēto būtisko nelabvēlīgo ietekmi

Pēc ietekmes mazināšanas pasākumu ieviešanas aizvien saglabājas negatīvā ietekme, taču tā nav būtiska, un turpmāki kompensācijas pasākumi nav vajadzīgi

Pēc ietekmes mazināšanas pasākumu ieviešanas negatīvas ietekmes nav vai tā ir nenozīmīga (vai ietekmes mazināšanas pasākumi nav vajadzīgi)

Projekts rada pozitīvu ietekmi, projekta virzītājs/galasaņēmējs nav veicis brīvprātīgus pasākumus

(svars: 50 %)

Nav būtiskas pozitīvas ietekmes

Var konstatēt nelielu pozitīvu ietekmi uz sociālajiem aspektiem

Būtiska pozitīva ietekme (ir nepārprotami noteikts mērķis veicināt sociālos aspektus, bet tas nav galvenais iemesls, kāpēc projekts tiek īstenots)

Ļoti būtiska pozitīva ietekme (projekts ir vērsts vienīgi uz sociālajiem mērķiem, tas ir galvenais iemesls, kāpēc projekts tiek īstenots)

Brīvprātīgi pasākumi, kas veikti, lai uzlabotu projekta darbības rādītājus sociālajā jomā

(svars: 7,5 % (papildu punkti))

Pēc brīvprātības principa projekta virzītājs īstenošanas partnera vadībā veiks vienu vai vairākas no šīm darbībām, kas attiecas uz projektu:

projekta virzītājs/galasaņēmējs veic brīvprātīgus pasākumus, lai uzlabotu projekta darbības rādītājus sociālajā jomā


3. tabula

Ar starpniekiem nodrošināts finansējums

Finansēšanas vai investīciju darbības ietekme

 

Gandrīz labi (= 1)

Labi (= 2)

Ļoti labi (= 3)

Teicami (= 4)

1.

Uzlabota piekļuve finansējumam un uzlaboti galasaņēmēju finansēšanas nosacījumi (svars: 80 %)

a)

Finansējuma, ko finanšu starpnieks ir paredzējis darīt pieejamu galasaņēmējiem, apjoms, kas saistīts ar InvestEU atbalstītu finansēšanu

(svars: 30 %)

Ierobežots paredzamais finansējuma apjoms (< 2 reizes)

Mērens paredzamais finansējuma apjoms (no 2 līdz 3 reizēm)

Liels paredzamais finansējuma apjoms (no 3 līdz 5 reizēm)

Ļoti liels paredzamais finansējuma apjoms (vairāk nekā 5 reizes)

b)

Galasaņēmēju ieguvumi  (4)

(svars: 30 %)

Finansēšanas vai investīciju darbība ļauj starpniekam(-iem) piedāvāt galasaņēmējiem labvēlīgākus noteikumus:

a)

elastīga līdzekļu izņemšana,

b)

pielāgotas atmaksas,

c)

izmaksu pieejamības perioda ilgums,

d)

atvieglojuma perioda ilgums,

e)

ilgāks atmaksas termiņš,

f)

finansējums vietējā valūtā ES,

g)

ieguldījums galasaņēmēja finansējuma dažādošanā un stabilitātē,

h)

lielāka nebanku parāda un/vai kapitāla finansējuma alternatīvu pieejamība,

i)

pakārtots stāvoklis,

j)

nodrošinājuma prasības,

k)

finanšu priekšrocības, ko starpnieks nodod galasaņēmējam,

l)

citi, kas jāprecizē (kas var rasties saistībā ar finansēšanas vai investīciju darbību)

 

Nav izmantojams neviens no iepriekš minētajiem elementiem

Ir izmantojams viens vai divi no iepriekš minētajiem elementiem

Ir izmantojami divi vai trīs no iepriekš minētajiem elementiem

Ir izmantojami vairāk par trim no iepriekš minētajiem elementiem

c)

Paredzamā ietekme uz finanšu ekosistēmu

(svars: 20 %)

Paredzams, ka finansēšanas/investīciju darbības atbalstīs pienācīgi nodibinātus starpniekus, saglabājot esošos finansēšanas kanālus galvenokārt vietējā līmenī ar ierobežotu savstarpēju bagātināšanos vai mijiedarbību ar plašāku ekosistēmu

Paredzams, ka finansēšanas/investīciju darbības lielā mērā atbalstīs pienācīgi nodibinātus starpniekus, palielinot vai paplašinot finansēšanas kanālus ārpus vietējās ekosistēmas, lai sasniegtu InvestEU politikas mērķus, kā noteikts InvestEU regulas 3. un 8. pantā

Paredzams, ka liela daļa finansēšanas/investīciju darbību tiks veikta, atbalstot jaunus starpniekus, tostarp jaunu starpnieku kategoriju, vai izstrādājot alternatīvus finansēšanas mehānismus vai ieguldījumu kanālus, lai sasniegtu InvestEU politikas mērķus, kā noteikts InvestEU regulas 3. un 8. pantā

Finansēšanas/investīciju darbību mērķis ir atbalstīt jaunus intervences pasākumus nozarē saskaņā ar politikas prioritātēm, kas noteiktas garantijas nolīgumos, vai vertikāli, un/vai veicinot partnerības, platformu izstrādi vai citādi sistemātisku sadarbību plašākā ekosistēmā, lai sasniegtu InvestEU politikas mērķus, kā noteikts InvestEU regulas 3. un 8. pantā

2.

Nodarbinātība (svars: 20 %)

Darbvietu skaits, ko paredzēts atbalstīt galasaņēmēju līmenī

(svars: 20 %)

Paredzamais darbvietu (tostarp sezonas un nepilnas slodzes) un/vai pašnodarbināto personu skaits, ko īstenošanas partneris paredz atbalstīt ar finansējumu miljona euro apmērā:

garantijas: mazāk nekā 50,

kapitāls: mazāk nekā 5.

Paredzamais darbvietu (tostarp sezonas un nepilnas slodzes) un/vai pašnodarbināto personu skaits, ko īstenošanas partneris paredz atbalstīt ar finansējumu miljona euro apmērā:

garantijas: no 50 līdz 100,

kapitāls: no 5 līdz 10

Paredzamais darbvietu (tostarp sezonas un nepilnas slodzes) un/vai pašnodarbināto personu skaits, ko īstenošanas partneris paredz atbalstīt ar finansējumu miljona euro apmērā:

garantijas: no 100 līdz 175,

kapitāls: no 10 līdz 15

Paredzamais darbvietu (tostarp sezonas un nepilnas slodzes) un/vai pašnodarbināto personu skaits, ko īstenošanas partneris paredz atbalstīt ar finansējumu miljona euro apmērā:

garantijas: vairāk nekā 300,

kapitāls: vairāk nekā 15


(1)  Īstenošanas partneriem būtu jāpaskaidro, kāpēc nevar aprēķināt IEI.

(2)  Projekts visaptverošā nozīmē, ieskaitot, piemēram, attiecīgos kompensācijas un ietekmes mazināšanas pasākumus, kas ieviesti, lai risinātu ar ietekmes mazināšanu (piemēram, siltumnīcefekta gāzu emisijas) un pielāgošanos (piemēram, klimata pārmaiņu radīto apdraudējumu, ietekmes un risku novēršana) saistītās klimata pārmaiņu problēmas

(3)  Kā izklāstīts norādījumos par ilgtspējas pārbaudi saskaņā ar pozitīvās programmas ieteikumiem.

(4)  Pamatdarbību gadījumā īstenošanas partnerim būtu jānorāda, kāda veida ieguvumus plānots sistemātiski sasniegt visos apakšprojektos.


5. PAPILDINĀJUMS

6. pīlārs. Finansēšanas vai investīciju darbības finanšu profils

Nākamajā tabulā ir sniegti finanšu profila rādītāju piemēri, kurus var izmantot parāda un kapitāla darbībām. Atkarībā no finanšu produktu/portfeļu raksturlielumiem īstenošanas partneris var sniegt dažādus rādītājus. Pamatdarbību gadījumā īstenošanas partnerim būs jānodrošina kāds no šiem: pamatā esošo apakšprojektu pieņemamo vērtējumu diapazons, vidējais vērtējums, pārveduma likmju diapazons vai citi attiecīgi raksturlielumi, ja tādi ir pieejami, piemēram, paredzamie zaudējumi un pamatā esošā(-o) portfeļa(-u) ilgums.

Parāda darbības  (1)

 

1. piemērs

2. piemērs

Finanšu profila rādītājs (saskaņā ar garantijas nolīgumu)

Paredzamie zaudējumi

Pārveduma likmes

Diapazons (attiecīgā gadījumā kā noteikts garantijas nolīgumā)

X % ≤ EL ≤ Y %

neattiecas

Pamatā esošā metrika

Finansēšanas vai investīciju darbības paredzamie zaudējumi

Finanšu produkta/portfeļa paredzamie zaudējumi

Attiecīgajam portfelim/finanšu produktam piemērojamā pārveduma likme, pamatojoties uz finansēšanas vai ieguldījumu darbības paredzamajiem zaudējumiem

Kapitāla darbības

Finanšu profila rādītājs (saskaņā ar garantijas nolīgumu)

Iekšējā atdeves likme (IRR), darījumu partnera reitings fondiem vai cita(-as) atbilstoša(-as) metrika(-as), par ko vienojas garantijas nolīgumā

Attiecīgā gadījumā darījuma partnera reitings

Diapazons (attiecīgā gadījumā kā noteikts garantijas nolīgumā)

X ≤ IRR vai cita atbilstoša(-as) metrika(-as) ≤ Y

Pamatā esošā metrika

Iekšējā atdeves likme (IRR) fondiem vai cita(s) atbilstoša(s) metrika(s), par ko vienojas garantijas nolīgumā

Darījuma partnera reitings


(1)  Tostarp ierobežotas un neierobežotas garantijas.


6. PAPILDINĀJUMS

7. pīlārs. Papildu rādītāji

Vērtības, kuras paredzēts sasniegt darbības laikā (1).

Visas finansēšanas un investīciju darbības:

a)

sviras un pastiprinošais efekts,

b)

piesaistīto investīciju apjoms,

c)

aplēstais mērķa galasaņēmēju (skaits),

d)

investīcijas klimata mērķu atbalstam (2),

e)

investīcijas klimata mērķu atbalstam 2,

f)

investīcijas digitalizācijas atbalstam 2,

g)

investīcijas rūpniecības pārkārtošanās atbalstam 2,

h)

investīcijas taisnīgas pārkārtošanās atbalstam 2,

i)

ieguldījumi kritiskās infrastruktūras nodrošināšanai 2,

j)

ieguldījumi kiberdrošībā, kosmosa jomā un aizsardzībā 2,

k)

kombinācijā ar citiem Savienības avotiem, norāda citu Savienības programmu neatmaksājamo komponentu vai finanšu instrumenta komponentu 2,

l)

attiecīgos gadījumos citi darbībai raksturīgi rādītāji, kas nepieciešami finansēšanas vai investīciju darbības finanšu produktam

Attiecīgā gadījumā atkarībā no darbības loga un politikas jomas, kā arī darbības veida (tieša vai netieša darbība):

Ilgtspējīgas infrastruktūras logs

enerģētikas joma:

a)

atjaunojamo energoresursu un citas drošas un ilgtspējīgas bezemisiju un mazemisiju enerģijas ražošanas uzstādītā papildu jauda (megavatos (MW)),

b)

mājsaimniecību skaits, publiska un komerciāla izmantojuma telpu skaits ar uzlabotu energopatēriņa klasifikāciju,

c)

aplēstais projekta(-u) rezultātā radītais enerģijas ietaupījums (kilovatstundās (kWh)),

d)

ikgadējās samazinātās vai nepieļautās siltumnīcefekta gāzu emisijas, CO2 ekvivalenta tonnās,

e)

investīciju apjoms ilgtspējīgas enerģētikas infrastruktūras attīstībā, viedināšanā un modernizācijā;

digitālā joma:

papildu mājsaimniecības, uzņēmumi vai sabiedriskās ēkas ar platjoslas pieslēgumu vismaz 100 Mb/s, ko var uzlabot līdz gigabita ātrumam, vai izveidoto Wi-Fi tīklāju skaits;

transporta joma:

a)

finansēšanas vai investīciju darbība ir pārrobežu un/vai sniedz ieguldījumu trūkstošo savienojumu projektos (tostarp projekti, kas saistīti ar pilsētu mezgliem, reģionāliem pārrobežu dzelzceļa savienojumiem, multimodālām platformām, jūras ostām, iekšzemes ostām, savienojumiem ar lidostām un TEN-T pamattīkla un visaptverošā tīkla dzelzceļa termināļiem),

b)

finansēšanas vai investīciju darbība veicina transporta digitalizāciju, jo īpaši, ieviešot Eiropas Dzelzceļa satiksmes vadības sistēmu (ERTMS), upju informācijas sistēmu (RIS), intelektiska transporta sistēmu (ITS), kuģu satiksmes uzraudzības un informācijas sistēmu (VTMIS)/e-jūrniecības pakalpojumus un Eiropas vienotās gaisa telpas gaisa satiksmes pārvaldības sistēmu (SESAR),

c)

izbūvēto vai modernizēto alternatīvas degvielas piegādes punktu skaits,

d)

finansēšanas vai investīciju darbība veicina transporta drošību;

vide:

finansēšanas vai investīciju darbība veicina to plānu un programmu īstenošanu, kas noteikti saskaņā Savienības vides acquis saistībā ar gaisa kvalitāti, ūdens resursiem, atkritumu apsaimniekošanu un dabu.

Pētniecības, inovācijas un digitalizācijas logs

a)

uzņēmumu skaits, kas īsteno pētniecības un inovācijas projektus,

b)

atbalsts mērķim 3 % no Savienības iekšzemes kopprodukta (IKP) ieguldīt pētniecībā, izstrādē un inovācijā.

MVU logs

a)

atbalstīto uzņēmumu skaits,

b)

piešķīruma apjoms, kas paredzēts MVU/maziem uzņēmumiem ar vidēju kapitālu [%], ja to var pamatoti aplēst iesniegšanas brīdī.

Sociālo investīciju un prasmju logs

a)

sociālā infrastruktūra: atbalstītās sociālās infrastruktūras kapacitāte un piekļuve tai, klasificējot pēc nozarēm: mājokļi, izglītība, veselības aprūpe, cita,

b)

mikrofinansēšana un sociālo uzņēmumu finansēšana: atbalstīto mikrofinansējuma saņēmēju un sociālo uzņēmumu skaits,

c)

prasmes: tādu personu skaits, kuras apgūst jaunas prasmes vai kuru prasmes ir validētas vai sertificētas: formālās izglītības un apmācību kvalifikācija,

attiecīgā gadījumā tiešajās darbībās:

a)

darbu sākums un beigas,

b)

projekta investīciju izmaksas,

c)

dzimumu attiecība:

i)

galasaņēmēja vadības komandā;

ii)

darbinieku vidū,

iii)

īpašnieku (uzņēmēju) vidū;

darbībās ar starpnieku iesaisti:

ESG aspekti.

Dalībvalstu nodalījuma rādītāji: citi rādītāji, par ko dalībvalsts un Komisija vienojušās iemaksu nolīgumā un kas ir transponēti attiecīgajā garantijas nolīgumā ar īstenošanas partneri.


(1)  Šo rādītāju aprēķināšanai izmanto InvestEU galvenajiem darbības un uzraudzības rādītājiem izstrādāto tehnisko metodiku.

(2)  Norāde, ja finansēšanas vai investīciju darbība veicina konkrētu jomu (jā, nē vai nav zināms), un attiecīgā gadījumā summa, ko paredzēts ieguldīt šādā jomā.


Top