EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021D0960

Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2021/960 (2021. gada 30. aprīlis), ar ko izveido Ekstrēmās gaismas infrastruktūru – Ekstrēmās gaismas infrastruktūras Eiropas pētniecības infrastruktūras konsorciju (ELI ERIC) (izziņots ar dokumenta numuru C(2021) 2923) (Dokuments attiecas uz EEZ) (Autentisks ir tikai teksts bulgāru, čehu, itāļu, lietuviešu, ungāru un vācu valodā)

C/2021/2923

OJ L 212, 15.6.2021, p. 3–6 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2021/960/oj

15.6.2021   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 212/3


KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS LĒMUMS (ES) 2021/960

(2021. gada 30. aprīlis),

ar ko izveido Ekstrēmās gaismas infrastruktūru – Ekstrēmās gaismas infrastruktūras Eiropas pētniecības infrastruktūras konsorciju (ELI ERIC)

(izziņots ar dokumenta numuru C(2021) 2923)

(Dokuments attiecas uz EEZ)

(Autentisks ir tikai teksts bulgāru, čehu, itāļu, lietuviešu, ungāru un vācu valodā)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Padomes Regulu (EK) Nr. 723/2009 (2009. gada 25. jūnijs) par Kopienas tiesisko regulējumu, ko piemēro Eiropas pētniecības infrastruktūras konsorcijam (ERIC(1), un jo īpaši tās 6. panta 1. punkta a) apakšpunktu,

tā kā:

(1)

Čehija, Itālija, Lietuva un Ungārija lūdza Komisiju izveidot Ekstrēmās gaismas infrastruktūru – Ekstrēmās gaismas infrastruktūras Eiropas pētniecības infrastruktūras konsorciju (ELI ERIC). Vācija un Bulgārija ir darījušas zināmu savu lēmumu sākumā ELI ERIC piedalīties kā novērotājas. Tās ir vienojušās, ka ELI ERIC uzņēmēja dalībvalsts būs Čehijas Republika.

(2)

Ar EEZ Apvienotās komitejas Lēmumu Nr. 72/2015 (2) Regula (EK) Nr. 723/2009 ir iekļauta Līgumā par Eiropas Ekonomikas zonu (EEZ).

(3)

Atbilstoši Regulas (EK) Nr. 723/2009 5. panta 2. punktam Komisija ir pieteikumu izvērtējusi un secinājusi, ka tas atbilst minētajā regulā noteiktajām prasībām.

(4)

Šajā lēmumā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar atzinumu, ko sniegusi ar Regulas (EK) Nr. 723/2009 20. pantu izveidotā komiteja,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

1.   Tiek izveidota Ekstrēmās gaismas infrastruktūra – Ekstrēmās gaismas infrastruktūras Eiropas pētniecības infrastruktūras konsorcijs (ELI ERIC).

2.   ELI ERIC statūtu būtiskie elementi ir izklāstīti pielikumā.

2. pants

Šis lēmums ir adresēts Bulgārijas Republikai, Čehijas Republikai, Itālijas Republikai, Lietuvas Republikai, Vācijas Federatīvajai Republikai un Ungārijai.

Briselē, 2021. gada 30. aprīlī

Komisijas vārdā –

Komisijas locekle

Mariya GABRIEL


(1)  OV L 206, 8.8.2009., 1. lpp.

(2)  EEZ Apvienotās komitejas 2015. gada 20. marta Lēmums Nr. 72/2015, ar ko groza EEZ līguma 31. protokolu par sadarbību īpašās jomās, kas nav četras pamatbrīvības (OV L 129, 19.5.2016., 85. lpp.).


PIELIKUMS

ELI ERIC STATŪTU BŪTISKIE ELEMENTI

1. pants

NOSAUKUMS

Ir vienkopus izvietota Eiropas pētniecības infrastruktūra ar operatīvajām iekārtām vairākās ELI ERIC dalībvalstīs, kas saskaņā ar Padomes Regulu (EK) Nr. 723/2009 (1) izveidota kā Eiropas pētniecības infrastruktūras konsorcijs (ERIC) un ko sauc par Ekstremālās gaismas infrastruktūras ERIC (ko parasti dēvē par ELI ERIC).

2. pants

UZDEVUMI UN DARBĪBA

1.   ELI ERIC kā vienota integrēta organizācija ar vienotu pārvaldību un vienotu vadības struktūru ekspluatē lieljaudas lāzeriekārtas, kas aprakstītas tehniskajā un zinātniskajā aprakstā (I pielikums) (“ELI IEKĀRTAS”). ELI ERIC kopsapulce var atzīt un iekļaut papildu ELI iekārtas saskaņā ar 25. panta 9. punkta d) apakšpunktu.

2.   ELI ERIC pārvalda lietotāju piekļuvi ELI iekārtām, izmantojot starptautisku salīdzinošās izvērtēšanas sistēmu. Lai sasniegtu savus mērķus, ELI ERIC galvenokārt:

a)

pilnībā izmanto ELI iekārtu zinātnisko potenciālu, cieši sadarbojoties ar lietotāju kopienām, izstrādājot un darot pieejamu papildu avotu un instrumentu kopumu, nodrošinot efektīvus pakalpojumus un optimālus apstākļus lietotājiem, kā arī rīkojot informatīvus pasākumus jauniem potenciālajiem lietotājiem;

b)

uztur izcilību un uzlabo dalībnieku pētniecības kopienu vērtību, kvalitāti un efektivitāti, izmantojot starptautiski salīdzinoši izvērtētu piekļuvi;

c)

nodrošina dalībniekiem unikālu platformu zinātības attīstīšanai, koordinējot attiecīgo tehnoloģiju pētniecību un izstrādi un zinātniskā un tehniskā personāla kopīgu apmācību un veicinot sadarbību starp vadošajiem pētniecības centriem un nozari;

d)

izstrādā un īsteno inovācijas politiku un stratēģiju, tostarp attiecībā uz intelektuālo īpašumu, tehnoloģisko izmantošanu un atbalstu rūpniecības attīstībai;

e)

nodrošina efektīvu iekšējo un ārējo komunikāciju, veicinot ELI ERIC darbību un izplatot zinātniskos un tehniskos rezultātus;

f)

veic citas darbības, kas atbalsta ELI ERIC mērķu sasniegšanu.

3.   ELI ERIC darbojas bez peļņas nolūkiem. ELI ERIC var veikt arī saimniecisko darbību ierobežotā apjomā, ja tā ir cieši saistīta ar tā galvenajiem uzdevumiem un nekaitē šo uzdevumu izpildei. Sīkāku informāciju norāda FINANŠU NOTEIKUMOS.

3. pants

SĒDEKLIS

ELI ERIC statūtos noteiktais sēdeklis ir Dolní Břežany Čehijā.

4. pants

DARBĪBAS ILGUMS UN LIKVIDĀCIJA

1.   ELI ERIC sākotnēji izveido uz 20 gadiem, un šo termiņu var pagarināt, ņemot vērā kopsapulces lēmumu saskaņā ar 25. panta 9. punkta f) apakšpunktu.

2.   ELI ERIC likvidācijai vajadzīgs kopsapulces lēmums saskaņā ar 25. panta 10. punkta k) apakšpunktu, un par to paziņo Eiropas Komisijai saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 723/2009 16. pantu. Šādā lēmumā norāda vismaz:

a)

likvidatoru skaitu un – vairāku likvidatoru gadījumā – likvidatoru padomes darbības noteikumus;

b)

likvidatoru iecelšanu un norādi par likvidatoru, kurš būs juridiskais pārstāvis ELI ERIC likvidācijā;

c)

likvidācijas kritērijus, tostarp darbību iespējamo nodošanu citam tiesību subjektam, un likvidatoru pilnvaras.

3.   Tūlīt pēc likvidācijas procesa pabeigšanas un katrā ziņā 10 dienu laikā ELI ERIC par to paziņo Komisijai.

4.   Likvidēšanas gadījumā ELI ERIC netiek atbrīvots no nenokārtotu pienākumu un saistību izpildes pret trešām personām. Katras ELI IEKĀRTAS dezekspluatāciju un/vai atkalizmantošanu pārņem attiecīgais UZŅĒMĒJDALĪBNIEKS.

5. pants

ATBILDĪBAS REŽĪMS

1.   ELI ERIC atbild par savām parādsaistībām.

2.   DALĪBNIEKU finansiālā atbildība par ELI ERIC saistībām nepārsniedz to attiecīgās iemaksas ELI ERIC par pēdējo pilno darbības gadu.

3.   ELI ERIC nodrošina atbilstošu apdrošināšanu, kas sedz specifiskos tā darbības riskus.

6. pants

LIETOTĀJU PIEKĻUVES POLITIKA

1.   ELI ERIC piedāvā LIETOTĀJIEM piekļuvi ELI IEKĀRTĀM pārredzamā atlases procesā, kura pamatā ir priekšlikumu starptautiska salīdzinošās izvērtēšanas procedūra, ko pārvalda, izmantojot elektronisku kopēju kontaktpunktu. Atlases kritēriju pamatā ir eksperimenta zinātniskā kvalitāte un īstenošanas iespējas. Ētiskie aspekti, kas saistīti ar priekšlikumu izvērtēšanu vai piekļuves nodrošināšanu, būtu jāizskata ar 29. pantā minētās Padomdevējas komitejas ētikas jautājumos atbalstu.

2.   LIETOTĀJI, kas lūdz piekļuvi tehniskajiem un/vai zinātniskajiem pakalpojumiem un piekļūst tiem ārpus salīdzinošajā izvērtēšanā balstītās atlases procedūras, maksā atbilstošu cenu par saņemtajiem pakalpojumiem saskaņā ar 2. panta 3. punktā minētajiem ierobežojumiem.

3.   LIETOTĀJU PIEKĻUVES POLITIKAS principi ir izklāstīti šo statūtu I pielikumā, un tos nosaka un sīki izklāsta īpašā politikas dokumentā. Minētajā politikas dokumentā ņem vērā Eiropas datu aizsardzības tiesisko regulējumu saistībā ar LIETOTĀJU persondatu apmaiņu starp DALĪBNIEKIEM.

7. pants

ZINĀTNISKĀS IZVĒRTĒŠANAS POLITIKA

1.   ELI ERIC, veicot starptautisku salīdzinošo izvērtēšanu, regulāri izvērtē savas zinātniskās darbības kvalitāti, cita starpā periodiski novērtējot ietekmi uz Eiropas Pētniecības telpu, reģioniem, kuros notiek tā darbība, un starptautiskā līmenī.

2.   ELI ERIC nodrošina, ka tā LIETOTĀJU veiktie pētījumi atbilst visaugstākajiem kvalitātes un izcilības standartiem un veicina apmācību un paraugprakses apmaiņu. Ētikas aspekti būtu jāizvērtē 29. pantā minētajai Padomdevējai komitejai ētikas jautājumos. ELI ERIC novērtē savas pētniecības politikas un programmas struktūras ietekmi un efektivitāti, kā arī resursus, kas vajadzīgi minēto standartu atbalstam.

8. pants

IZPLATĪŠANAS POLITIKA

1.   ELI ERIC uzdevumu un darbību mērķis ir stiprināt pētniecību, tehnoloģiju izstrādi un inovāciju Eiropā un visā pasaulē. ELI ERIC, izmantojot dažādas platformas nolūkā uzrunāt visas attiecīgās ieinteresētās personas un plašu sabiedrību, veiks komunikāciju un datu izplatīšanu, lai atbalstītu šā mērķa sasniegšanu.

2.   ELI ERIC veicina savas zinātniskās darbības, rezultātu, publikāciju un zinātniski tehnisko zināšanu izplatīšanu pētniekiem, nozarei un plašai sabiedrībai. Atbilstīgi 6. pantam, kas paredz, ka piekļuve ir atklāta un to piešķir, pamatojoties uz zinātnisko izcilību, ELI ERIC īsteno arī brīvas piekļuves politiku FAIR datu kopām un metadatiem, kā minēts 13. pantā, kā arī zinātniskām publikācijām, kas sagatavotas ELI ERIC veiktas un publiskiem līdzekļiem finansētas pētniecības rezultātā.

9. pants

INTELEKTUĀLĀ ĪPAŠUMA TIESĪBU POLITIKA

1.   Terminu “intelektuālais īpašums” lieto nozīmē, kas noteikta 1967. gada 14. jūlijā parakstītās Konvencijas par Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas dibināšanu 2. pantā.

2.   Ievērojot jebkura starp ELI ERIC un lietotājiem noslēgta līguma darbības termiņu, intelektuālā īpašuma tiesības, ko radījuši, ieguvuši vai izstrādājuši lietotāji, pieder šiem lietotājiem.

3.   ELI ERIC pieņem intelektuālā īpašuma tiesību politiku un īpašus procesus un procedūras saskaņā ar 25. panta 10. punkta e) apakšpunktu.

10. pants

NODARBINĀŠANAS POLITIKA

1.   ELI ERIC savam personālam nodrošina vienlīdzīgu attieksmi un iespējas un atbalsta mobilitāti nolūkā veicināt personāla profesionālo apmācību un attīstību.

2.   Personāla pieņemšanas darbā un vadības politiku nosaka ELI ERIC ģenerāldirektors (tālāk “ĢD”), un to apstiprina kopsapulce. Nodarbināšanas politikā piemēro starptautiska līmeņa atlases un novērtēšanas procedūras, kā arī atalgojuma principus, kuru mērķis ir konkurētspējīgā veidā piesaistīt un noturēt augsti kvalificētu personālu. ELI ERIC personāla amatu kandidātu atlases procedūras ir pārredzamas un nediskriminējošas, un tajās ievēro vienlīdzīgas iespējas. Pieņemšana darbā un nodarbinātība nav diskriminējoša.

3.   ELI ERIC ir vienota nodarbināšanas politika, kas noteikta saskaņā ar to valstu tiesību aktiem, kurās personāls tiek nodarbināts.

11. pants

IEPIRKŠANAS POLITIKA

ELI ERIC ĢD nosaka publisko iepirkumu politiku, kas jāapstiprina kopsapulcei. Minētā publisko iepirkumu politika atbilst pārredzamības, proporcionalitātes, savstarpējas atzīšanas, vienlīdzīgas attieksmes, konkurences un nediskriminēšanas principiem.


(1)  Padomes Regula (EK) Nr. 723/2009 (2009. gada 25. jūnijs) par Kopienas tiesisko regulējumu, ko piemēro Eiropas pētniecības infrastruktūras konsorcijam (ERIC) (OV L 206, 8.8.2009., 1. lpp.).


Top