EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32001D0677

Komisijas Lēmums (2001. gada 10. augusts) par paraugu ziņojumiem, kas dalībvalstīm ir jāsagatavo saskaņā ar Direktīvas 1999/94/EK 9. pantu (izziņots ar dokumenta numuru C(2001) 1883)Dokuments attiecas uz EEZ.

OJ L 237, 6.9.2001, p. 5–15 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)
Special edition in Czech: Chapter 15 Volume 006 P. 185 - 195
Special edition in Estonian: Chapter 15 Volume 006 P. 185 - 195
Special edition in Latvian: Chapter 15 Volume 006 P. 185 - 195
Special edition in Lithuanian: Chapter 15 Volume 006 P. 185 - 195
Special edition in Hungarian Chapter 15 Volume 006 P. 185 - 195
Special edition in Maltese: Chapter 15 Volume 006 P. 185 - 195
Special edition in Polish: Chapter 15 Volume 006 P. 185 - 195
Special edition in Slovak: Chapter 15 Volume 006 P. 185 - 195
Special edition in Slovene: Chapter 15 Volume 006 P. 185 - 195
Special edition in Bulgarian: Chapter 15 Volume 007 P. 150 - 160
Special edition in Romanian: Chapter 15 Volume 007 P. 150 - 160
Special edition in Croatian: Chapter 15 Volume 017 P. 22 - 32

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2001/677/oj

32001D0677



Official Journal L 237 , 06/09/2001 P. 0005 - 0015


KOMISIJAS LĒMUMS

(2001. gada 10. augusts)

par paraugu ziņojumiem, kas dalībvalstīm ir jāsagatavo saskaņā ar Direktīvas 1999/94/EK 9. pantu

(izziņots ar dokumenta numuru C(2001) 1883)

(Dokuments attiecas uz EEZ)

(2001/677/EK)

EIROPAS KOPIENU KOMISIJA,

ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 1999/94/EK (1999. gada 13. decembris) attiecībā uz patērētājiem domātas informācijas pieejamību par degvielas ekonomiju un CO2 emisijām saistībā ar jaunu vieglo automobiļu tirdzniecību[1], un jo īpaši tās 9. pantu,

tā kā:

(1) Dalībvalstīm ir pienākums līdz 2003. gada 31. decembrim nosūtīt Komisijai ziņojumu par to, kā īstenoti noteikumi Direktīvā 1999/94/EK, kas aptver laiku no 2001. gada 18. janvārim līdz 2002. gada 31. decembrim.

(2) Šā ziņojuma formu nosaka vēlākais 2001. gada 18. janvārī.

(3) Šajā lēmumā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar atzinumu, ko sniegusi Komiteja, kura izveidota saskaņā ar Direktīvas 1999/94/EK 10. pantu.

(4) Uz jautājumiem paraugā sniegtās atbildes, pamatojas uz valsts datiem un informāciju, kas apkopota, izmantojot attiecīgas valsts metodes, ir pēc iespējas visaptverošas,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Dalībvalstis nosūta Komisijai savus ziņojumus, kas prasīti Direktīvas 1999/94/EK 9. pantā, atbilstīgi pielikumā dotajai formai.

2. pants

Šis lēmums ir adresēts dalībvalstīm.

Briselē, 2001. gada 10. augustā

Komisijas vārdā

Komisijas locekle

Margot Wallström

PIELIKUMS

Paraugs ziņojumam, kas dalībvalstīm jāsagatavo saskaņā ar Direktīvas 1999/94/EK 9. pantu

GLOSĀRIJS

Turpmāk dotās definīcijas attiecas tikai uz šo ziņojumu.

Transportlīdzekļu klasifikācijas sistēma: sistēma transportlīdzekļu klasifikācijai, piemēram, pēc to tipa vai kategorijas (ģimenes automašīna, miniautomašīna, kompaktautomašīna, limuzīns, sporta automašīna vai pēc citiem parametriem).

Komercpatērētājs: komercstruktūra vai privātpersona, kas maksā par tāda transportlīdzekļa iegādi saskaņā ar izpirkumnomu vai pirkumu, kuru galvenokārt izmantos uzņēmējdarbībā.

Tirgotājs: persona, kura pārstāv tirdzniecības uzņēmumu, kura pakalpojumus izmanto patērētājs, lai nopirktu transportlīdzekli vai iegādātu to saskaņā ar izpirkumnomu.

Tirdzniecības uzņēmums: tirdzniecības uzņēmums, no kura patērētājs pērk transportlīdzekli vai iegādājas to saskaņā ar izpirkumnomu.

Vairāku marku transportlīdzekļu tirdzniecības uzņēmums: tirdzniecības uzņēmums, kur tirgo ar vairāku marku transportlīdzekļus: (t.i., pārdod vairāku ražotāju automašīnas).

Tirdzniecības vieta: tāda vieta kā, piemēram, automobiļu izstāžu zāle vai pagalms, kur ir izstādīti jauni vieglie automobiļi vai kur tos piedāvā iespējamiem klientiem pārdošanai vai iegādei saskaņā ar izpirkumnomu. Šajā definīcijā ir ietvertas tirdzniecības izstādes, kurās sabiedrībai piedāvā jaunus vieglos automobiļus.

Privātpatērētājs: privātpersona, kura maksā par tāda transportlīdzekļa iegādi saskaņā ar izpirkumnomu vai pirkumu, kuru neizmanto uzņēmējdarbībā.

Vienas markas transportlīdzekļa tirdzniecības uzņēmums: tirdzniecības uzņēmums, kurš pārdod vienas markas transportlīdzekļus (t.i., pārdod viena ražotāja automašīnas).

Saīsinājumi.

(O) Obligāts

(N) Nav obligāts

A. DATI PAR IESTĀDI(-ĒM), KURA(S) SNIEDZ ZIŅOJUMU [2]

VISI DATI IR OBLIGĀTI

1. Vārds personai, kura aizpilda veidlapu:

2. Amata nosaukums personai, kura aizpilda formu:

3. Nosaukums organizācijai un organizācijas departamentam:

4. Organizācijas veids:

5. Adrese:

6. Starptautiskais tālrunis:

7. Starptautiskais fakss:

8. E-pasts:

9. Vai šī iestāde ir izraudzīta piemērojot direktīvas 8. pantu?

B. ĪSTENOŠANAS KONTEKSTS

1. Sniedziet informāciju par noteikumiem vai tirdzniecības pasākumiem, kuri vai nu ietekmē jaunas vieglās automašīnas izvēli, vai arī kā citādi var ietekmēt reakciju uz informāciju, kas norādīta direktīvā. (O)

1.1. Lūdzu īsumā norādiet uz varbūtējām saimnieciskām politikām, ko jūsu dalībvalstī piemēro attiecībā uz īpašām vieglajām automašīnām vai degvielu. Sniedziet sīku informāciju par šīm politikām un par to, kā tās piemērojamas. Skaidri norādiet, vai un kā atšķiras šo saimniecisko pasākumu piemērojums atkarībā no tā, vai tās ir komercorganizācijas vai privātpatērētāji, kas iegādājas saskaņā ar izpirkumnomu vai pērk īpašu(as) jaunu(as) vieglo(-ās) automašīnu(-s) (piem., nodokļa atvieglojums par uzņēmuma automašīnu) (O)

1.2. Vai atbildei uz jautājumu 1.1 dažas aprakstītās saimnieciskās politikas ir saistītas ar to, kā tiek izmantotas etiķetes, rokasgrāmatas vai plakāti? Ja jā, lūdzu, norādiet sīkāk. (O)

1.3. Vai vieglo automašīnu jomā bez iepriekš minētajiem ir vēl kādi noteikumi vai tirdzniecības pasākumi, ko paredzējušas valsts iestādes, kuri varētu ietekmēt jaunu vieglo automašīnu izvēli vai reakciju uz informāciju, kas sniegta direktīvā? Ja jā, lūdzu, norādiet sīkāk. (O)

1.4. Vai zināt vēl kādus tirdzniecības pasākumus vieglo automašīnu jomā, ko paredzējušas iestādes, kas nav valsts varas iestādes, kuri varētu ietekmēt jaunu vieglo automašīnu izvēli vai reakciju uz informāciju, kas sniegta direktīvā? Ja jā, lūdzu, norādiet sīkāk. (O)

2. Atbilstoši vai iepriekšēji informācijas pasākumi, lai izglītotu transportlīdzekļu vadītājus jautājumā par transportlīdzekļu degvielas ekonomiju. (O)

2.1. Sniedziet īsu informāciju par varbūtējiem pasākumiem vai programmām, kas jūsu dalībvalstī īstenoti pirms stājās spēkā direktīvas noteikumi, lai izglītotu transportlīdzekļu vadītājus degvielas ekonomijas jautājumā (piem., etiķešu ieviešanas plāns attiecībā uz degvielas ekonomiju, TV un radio kampaņa). (O)

2.1.1. Norādiet šo pasākumu vai programmu ilgumu. (O)

2.1.2. Par šīm ieviestajām programmām sagatavojiet īsu ziņojumu, norādot, vai no vai šie pasākumi tika uztverti kā iedarbīgi un ko var secināt sakarā ar iedarbīguma vai neiedarbīguma iemesliem (skatīt še iepriekš). Ziņojuma vietā var iesniegt jau izstrādātus izvērtējumu, kas atbilst iepriekš minētajiem jautājumiem. (O)

2.2. Vai papildus Direktīvā 1999/94/EK paredzētajiem līdzekļiem izmantoti kādi citi (piem., TV, radio vai laikrakstu kampaņas; izglītojošas dienas, konferences)? Katrā atsevišķā gadījumā norādiet izmantotā(O) līdzekļa(u) veidu, izmantoto informācijas nesēju, piemērojuma ilgumu, izmaksu aprēķinu un aptuveno to cilvēku skaitu, kuri šo informāciju saņēmuši. (O)

3. Sniedziet īsu aprakstu par vieglo automašīnu tirgus struktūru. (O)

3.1. Dalībvalstī reģistrēto tirdzniecības uzņēmumu skaits. (O)

3.2. Neatkarīgo (t.i., tirgotājam nepiederošo) un atkarīgo (t.i., tirgotājam piederošo) tirdzniecības uzņēmumu procentuālā attiecība. (O)

3.3. Vienas markas transportlīdzekļu tirdzniecības uzņēmumu un vairāku marku transportlīdzekļu tirdzniecības uzņēmumu procentuālā attiecība. (O)

3.4. Procentuālā daļa, kas raksturo jaunās automašīnas, ko reģistrējuši (nopirkuši vai iegādājuši saskaņā ar izpirkumnomu) privāti patērētāji. (N)

3.5. Procentuālā daļa, kas raksturo jaunās automašīnas, ko reģistrējuši (nopirkuši vai iegādājuši saskaņā ar izpirkumnomu) komercpatērētāji. (N)

C. DIREKTĪVAS NOTEIKUMU UN TO ĪSTENOŠANAS EFEKTIVITĀTES NOVĒRTĒJUMS

1. Vai esat veikuši pētījumus attiecībā uz to, cik iedarbīga bijusi Direktīva 1999/94/EK attiecībā uz kopējo CO2 emisiju samazināšanu vai īpašo tādu CO2 emisiju samazināšanu, kuras rada vieglās automašīnas? Sniedziet informāciju par šo pētījumu rezultātiem. (N)

2. Vai esat veikuši pētījumus par izmaksām un ieguvumiem, kas saistīti ar šīs direktīvas īstenošanu (piem., tirgotājiem, valdībai vai automašīnu ražotājiem) attiecībā rokasgrāmatu, etiķešu vai plakātu izgatavošanu un izplatīšanu? (N)

2.1. Sniedziet izmaksu aprēķinu rezultātus vai izmaksu un guvumu analīzi un skaidri norādiet izmantotos pieņēmumus un metodes. Jāgādā par to, lai novērtējums attiektos vienīgi uz izmaksām, kas papildina tās, kas tiktu veiktas arī tad, ja direktīvas nebūtu. (N)

2.2. Vai visas institūcijas uzskata izmaksas par pieņemamām? Ja nē, lūdzu, norādiet sīkāk. (N)

2.3. Kā paredzēts vajadzības gadījumā izmaksas samazināt? (N)

3. Direktīvas efektivitātes novērtējums attiecībā uz patērētāju informēšanu un izglītošanu. (O)

Vērtēšanas metodes

3.1. Vai jūsu dalībvalsts vērtējusi patērētāju informētību par degvielas ekonomijas jautājumu pirms direktīvas noteikumu stāšanās spēkā? Ja jā, lūdzu, paziņojiet rezultātus, izdarītos secinājumus, informāciju par izmantotajām vērtēšanas metodēm, kā arī lēsto precizitātes pakāpi. Ja apsekojumi ir veikti, jo īpaši precizējiet apsekoto personu skaitu, precizitātes vērtējumu un vērtējumu reprezentativitāti. Norādiet arī laiku, ko aptver šie vērtējumi. (O)

3.2. Vai pārbaudījāt dažādas rokasgrāmatu, etiķešu vai plakātu formas reālos apstākļos? Ja jā, lūdzu, sniedziet informāciju par testēšanas metodēm un nosacījumiem, kā arī testu rezultātus. (O)

3.3. Vai jūsu dalībvalsts ir novērtējusi, cik efektīvi ir Direktīvas noteikumi (t.i., etiķete, rokasgrāmatas, plakāti un reklāmas materiāli), lai patērētājs spētu veikt apzinātu izvēli? Vai jūsu dalībvalsts ir izvērtējusi patērētāju izpratni un reakciju attiecībā uz direktīvā sniegto informāciju par degvielas ekonomiju? Ja jā, lūdzu, sniedziet informāciju par veiktajiem izvērtējumiem, izmantotajām metodēm, kā arī lēsto precizitātes pakāpi. Ja apsekojumi ir veikti, jo īpaši precizējiet apsekoto personu skaitu, precizitātes vērtējumu un vērtējumu reprezentativitāti. Norādiet arī laiku, ko aptver apsekojums. (O)

Patērētāja informētība un izpratne par degvielas ekonomijas jautājumu

3.4. Cik liela ir patērētāju informētība un izpratne par degvielas ekonomijas jautājumu? (N)

3.4.1. Cik nozīmīgi privātpatērētājiem un komercpatērētājiem ir dažādi faktori, tostarp degvielas ekonomija, kas var tikt ņemti vērā, izvēloties jaunu automašīnu nolūkā pirkt to vai iegādāties saskaņā ar izpirkumnomu? (N)

3.4.2. Cik nozīmīgas, pēc privātpatērētāju un komercpatērētāju domām, var būt degvielas patēriņa atšķirības vienāda izmēra automašīnām? (N)

3.4.3. Kādā mērā nozīme, ko komercpatērētāji piešķir degvielas ekonomijai, atšķiras atkarībā no paredzētā automašīnas izmantojuma, vadītāja, saimnieciskiem faktoriem, izņemot degvielas izmaksas, organizācijas vides politikas vai jebkuriem citiem svarīgiem faktoriem? (N)

3.4.4. Cik informēti ir privātpatērētāji un komercpatērētāji par atmosfēras sasilšanu un klimata pārmaiņām un šo parādību saistību ar degvielas (izrakteņu kurināmā) izmantojumu? (N)

3.4.5. Kā patērētāja informētība un izpratne par degvielas ekonomijas jautājumu atšķiras atkarībā no to sociālekonomiskās kategorijas, patērētāja vecuma, patērētāja dzimuma, nozīmes, ko patērētājs piešķir degvielas izmaksām un transportlīdzekļu nodevām, kā arī citiem faktoriem, kuri varētu būt nozīmīgi? (N)

3.4.6. Pēc tirgotāju domām, kur privātpatērētāju un komercpatērētāju prioritāšu sarakstā ir vieta degvielas ekonomijai? (N)

3.4.7. Pēc tirgotāju domām, cik bieži privātpatērētāji un komercpatērētāji aizdomājas par degvielas ekonomiju? (N)

Patērētāja attieksme pret degvielas ekonomijas informācijas avotiem

3.5. Kā privātpatērētāji un komercpatērētāji vērtē informācijas avotus par degvielas ekonomiju? (N)

3.5.1. Kādus informācijas avotus, ieskaitot tos, kas paredzēti direktīvā, privātpatērētāji un komercpatērētāji uzskata par svarīgiem, lai izvēlētos jaunu vieglo automašīnu nolūkā pirkt to vai iegādāties to saskaņā ar izpirkumnomu? (N)

3.5.2. Cik viegli privātpatērētāji un komercpatērētāji varēja iegūt datus par degvielas ekonomiju un salīdzināt tos attiecībā uz dažādām automašīnām? (N)

3.5.3. Cik viegli privātpatērētāji un komercpatērētāji varēja iegūt datus par ietekmi uz vidi un salīdzināt tos attiecībā uz dažādām automašīnām? (N)

Direktīvas noteikumu efektivitāte kopumā

3.6. Cik efektīvi kopumā ir direktīvas noteikumi (t.i., etiķetes, rokasgrāmatas, plakāti, reklāmas materiāli), lai patērētājs spētu apzināti izvēlēties? (O)

3.6.1. Cik informatīva, pēc privātpatērētāju un komercpatērētāju (un tirgotāju) domām, ir degvielas ekonomijas informēšanas sistēma kopumā (t.i., etiķetes, rokasgrāmatas, plakāti un reklāmas materiāli)? Kādā mērā šis vērtējums mainās atkarībā no patērētāja informētības par degvielas ekonomijas jautājumu, patērētāja sociālekonomiskās kategorijas, patērētāja vecuma, patērētāja dzimuma, nozīmes, ko patērētājs piešķir degvielas izmaksām un transportlīdzekļu nodevām, kā arī citiem faktoriem, kuri varētu būt nozīmīgi? (N)

3.7. Cik lielā mērā direktīvas noteikumi kopumā ietekmē patērētāja uzvedību? (O)

3.7.1. Cik iedarbīga, pēc privātpatērētāju un komercpatērētāju (un tirgotāju) domām, ir degvielas ekonomijas informēšanas sistēma kopumā (t.i., etiķetes, rokasgrāmatas, plakāti un reklāmas literatūra)? Kādā mērā patērētāja reakcija mainās atkarībā no patērētāja informētības par degvielas ekonomijas jautājumiem, patērētāja sociālekonomiskās kategorijas, patērētāja vecuma, patērētāja dzimuma, nozīmes, ko patērētājs piešķir degvielas izmaksām un transportlīdzekļu nodevām, kā arī citiem faktoriem, kuri varētu būt nozīmīgi? (N)

3.7.2. Kā privātpatērētāji pielāgo savu rīcību, izvēloties automašīnu, atkarībā no degvielas ekonomijas informēšanas sistēmas rezultātā iegūtās informācijas kā tas noteikts direktīvas noteikumos? Kādām mērā patērētāja reakcija atšķiras atkarībā no patērētāja informētības par degvielas ekonomijas jautājumiem, patērētāja viedokļa par to, cik ietekmīgi ir direktīvas noteikumi, patērētāja sociālekonomiskās kategorijas, patērētāja vecuma, patērētāja dzimuma, nozīmes, ko patērētājs piešķir degvielas izmaksām un transportlīdzekļu nodevām, kā arī citiem faktoriem, kuri varētu būt nozīmīgi? (N)

Rokasgrāmatas efektivitāte

3.8. Cik efektīva ir rokasgrāmata tam, lai patērētājs spētu apzināti izvēlēties? (O)

3.8.1. Procentuāli cik privātpatērētāju un komercpatērētāju ir informēti par rokasgrāmatu un kā viņi ieguvuši informāciju par šo rokasgrāmatu? (N)

3.8.2. Kā privātpatērētāji un komercpatērētāji iegūst rokasgrāmatu? Kādēļ privātpatērētāji un komercpatērētāji, kuri ir informēti par rokasgrāmatu, nevar to iegādāties? Procentuāli cik privātpatērētāju un komercpatērētāju saka, ka viņi pēc pieprasījuma tirdzniecības vietā nav saņēmuši rokasgrāmatu? (N)

3.8.3. Procentuāli cik privātpatērētāju un komercpatērētāju ievēro rokasgrāmatā sniegto informāciju? (N)

3.8.4. Cik pārliecinoša un izprotama pēc privātpatērētāju un komercpatērētāju (un tirgotāju) domām ir rokasgrāmata? (N)

3.8.5. Vai privātpatērētāji un komercpatērētāji (un tirgotāji) rokasgrāmatu uzskata par lietderīgu? (N)

3.8.6. Vai privātpatērētāji un komercpatērētāji (un tirgotāji) uzskata, ka rokasgrāmatu varētu uzlabot? Kādus uzlabojumus viņi iesaka? (N)

3.9. Cik ietekmīga ir rokasgrāmata? (O)

3.9.1. Cik ietekmīga pēc privātpatērētāju un komercpatērētāju (un tirgotāju) domām rokasgrāmata ir automašīnu ar ekonomisku degvielas patēriņu reklamēšanā? (N)

Etiķetes efektivitāte

3.10. Cik efektīva ir etiķete tam, lai patērētājs spētu veikt apzinātu izvēli? (O)

3.10.1. Procentuāli cik privātpatērētāju un komercpatērētāju ievēro etiķeti uz automašīnas vai pie tās? (N)

3.10.2. Procentuāli cik privātpatērētāju un komercpatērētāju saka, ka uz etiķeti norādījuši pārdevēji? Procentuāli cik privātpatērētāju un komercpatērētāju saka, ka pārdevēji tiem snieguši skaidrojumu par etiķeti? Cik šo patērētāju procentuālā daļa, kuri ir lūguši pārdevēju sniegt viņiem paskaidrojumus par etiķeti? (N)

3.10.3. Procentuāli cik privātpatērētāju un komercpatērētāju izlasa etiķeti? (N)

3.10.4. Cik skaidra un saprotama pēc privātpatērētāju un komercpatērētāju (un tirgotāju) domām ir etiķete? (N)

3.10.5. Cik lietderīga pēc privātpatērētāju un komercpatērētāju (un tirgotāju) domām ir etiķete? (N)

3.10.6. Vai privātpatērētāji un komercpatērētāji piekristu tam, ka etiķetē būtu dažādu automašīnu degvielas ekonomijas salīdzinājums? Kādu salīdzināšanas metodi patērētāji atzītu par labāku? (N)

3.10.7. Vai privātpatērētāji ir informēti par Eiropas enerģijas etiķetēm mājsaimniecībā izmantojamām ierīcēm? Vai privātpatērētāji mājsaimniecībā izmantojamo ierīču Eiropas enerģijas etiķetes formu atzīst par labāku, salīdzinot ar, kuru lieto degvielas ekonomijas etiķetei? Vai privātpatērētāji atzītu par labāku, ja etiķetes visiem ražojumiem, kuri patērē enerģiju, būtu līdzīgas formas? (N)

3.10.8. Vai privātpatērētāji un komercpatērētāji (un tirgotāji) uzskata, ka etiķeti varētu uzlabot? Kādus uzlabojumus viņi iesaka? (N)

3.11. Cik ietekmīga ir etiķete? (O)

3.11.1. Cik ietekmīga pēc privātpatērētāju un komercpatērētāju (un tirgotāju) domām ir etiķete automašīnu ar ekonomisku degvielas patēriņu reklamēšanā? (N)

Plakāta (vai cita veida afišēšanas) efektivitāte

3.12. Cik efektīvs ir plakāts (vai cita veida afišēšana) tam, lai patērētājs spētu apzināti izvēlēties? (O)

3.12.1. Procentuāli cik privātpatērētāju un komercpatērētāju apskata plakātus (vai cita veida afišas)? (N)

3.12.2. Kāda veida informāciju privātpatērētāji un komercpatērētāji iegūst no plakātiem (vai cita veida afišām)? (N)

3.12.3. Cik skaidri un saprotami pēc privātpatērētāju un komercpatērētāju (un tirgotāju) domām ir plakāti (vai cita veida afišas)? (N)

3.12.4. Cik lietderīgi pēc privātpatērētāju un komercpatērētāju (un tirgotāju) domām ir plakāti (vai cita veida afišas)? (N)

3.12.5. Vai privātpatērētāji un komercpatērētāji (un tirgotāji) uzskata, ka plakātus (vai cita veida afišas) varētu uzlabot? Kādus uzlabojumus viņi iesaka? (N)

3.13. Cik ietekmīgi ir plakāti (vai cita veida afišas)? (O)

3.13.1. Cik ietekmīgs pēc privātpatērētāju un komercpatērētāju (un tirgotāju) domām ir plakāts (vai cita veida afišas) automašīnu ar ekonomisku degvielas patēriņu reklamēšanā? (N)

Citas reklāmas literatūras efektivitāte

3.14. Cik efektīvi ir direktīvas noteikumi attiecībā uz citu reklāmas literatūru tam, lai patērētājs spētu veikt apzinātu izvēli? (O)

3.14.1. Cik lielā mērā privātpatērētāji un komercpatērētāji informāciju par degvielas ekonomiju iegūst no cita veida reklāmas literatūras? (N)

3.14.2. Cik lietderīgi pēc privātpatērētāju un komercpatērētāju domām ir tas, ka datus par degvielas ekonomiju iekļauj cita veida reklāmas literatūrā? (N)

3.15. Cik ietekmīgi ir direktīvas noteikumi par cita veida reklāmas literatūru? (O)

3.15.1. Cik ietekmīgi pēc privātpatērētāju un komercpatērētāju (un tirgotāju) domām ir direktīvas noteikumi par cita veida reklāmas literatūru automašīnu ar ekonomisku degvielas patēriņu reklamēšanā? (N)

3.16. Sniedziet secinājumus par direktīvas noteikumu efektivitāti attiecībā uz patērētāju informēšanu un virzīšanu. (O)

D. INFORMĀCIJAS LĪDZEKĻU FORMA UN PIEMĒROJUMS

Etiķetes forma

1. Kāda etiķetes forma tiek izmantota jūsu dalībvalstī? Lūdzu, sniedziet paraugus. (O)

1.1. Vai etiķetē ir salīdzināta automašīnas degvielas ekonomija ar citu automašīnu degvielas ekonomiju? Ja jā, paskaidrojiet, kā tā ir salīdzināta (piem., automašīnas ir salīdzinātas savā starpā, saistot to degvielas ekonomiju ar kādu normu; automašīnas ir klasificētas pēc kādas klasifikācijas sistēmas tā, ka automašīnu var salīdzināt ar citām tās pašas klases automašīnām). (O)

1.2. Ja automašīnas ir klasificētas pēc to degvielas ekonomijas, paskaidrojiet, kā klasifikācijas sistēma tiek attiecināta uz tirgū esošo modeļu klāstu. Cik bieži klasifikāciju atjaunina? Kā tiek klasificēts parka visu automašīnu kopuma vidējais degvielas patēriņš? (O)

1.3. Ja degvielas izmaksas ir iekļautas etiķetē, norādiet to aprēķina metodi (t.i., attālums, ko ņem vērā, un degvielas cena par litru vai galonu katram degvielas veidam un gadu skaits utt.). (O)

1.4. Ja etiķetē ir norādīts arī "vides indekss vai klase", kas ļauj salīdzināt automašīnas ietekmi uz vidi ar citām automašīnām, norādiet, kā dati iegūti un kā tie izteikti. (O)

1.5. Ja etiķetē ir norādīti arī dati par trokšņa līmeni, norādiet, kā dati iegūti un kā tie izteikti. Ja dati par trokšņu līmeni ir salīdzināti ar citām automašīnām, norādiet, kā tas darīts. (O)

1.6. Ja etiķetē ir norādīti arī dati par toksiskām emisijām, norādiet, kā dati iegūti un kā tie izteikti. Ja šie dati ir salīdzināti ar citām automašīnām, norādiet, kā tas darīts. (O)

1.7. Vai klasifikācijas sistēma vieglo automašīnu iedalīšanai noteiktās klasēs ir radīta izmantošanai etiķetēs? Ja jā, sniedziet informāciju par to, kā šī sistēma darbojas. (O)

1.8. Vai etiķetē ir ietvertas arī atsauces uz automašīnu ekonomiskajām priekšrocībām un trūkumiem, piemēram, transportlīdzekļu nodevām, kas varētu ietekmēt automašīnas veida izvēli un tādējādi būt saistītas ar degvielas ekonomiju? Paskaidrojiet, kā informācija tiek sniegta. (O)

1.9. Vai bez iepriekš minētā jūsu valstī degvielas ekonomijas etiķetē ir arī cita informācija papildus obligātajām norādēm, kas minētas Direktīvas 1999/94/EK I pielikumā? Paskaidrojiet, kā dati iegūti. Paskaidrojiet arī, kādēļ etiķetei ir tieši šāda forma. (O)

1.10. Vai nākotnē ir plānots pielāgot etiķetes formu? Ja jā, sniedziet informāciju, norādot arī paredzēto(s) datumu(s), kā pievienojamie avotus un plānoto izmaiņu pamatojumu. (O)

Rokasgrāmatas forma

2. Kādas formas rokasgrāmata tiek izmantota jūsu dalībvalstī? Iesniedziet paraugu(s). (O)

2.1. Vai jūsu dalībvalstī tiek izmantota viena degvielas ekonomijas rokasgrāmatas versija (neskaitot versijas dažādās valodās)? (O)

2.2. Ja degvielas izmaksas ir iekļautas rokasgrāmatā, norādiet to aprēķina metodi (t.i., attālums, ko ņem vērā, degvielas cena par litru vai galonu katram degvielas veidam un gadu skaits utt.) (norādiet, ja tā ir tāda pati kā tā, kas norādīta etiķetē). (O)

2.3. Ja "vides indekss vai klase" tiek izmantots, lai salīdzinātu automašīnas ietekmi uz vidi ar citām automašīnām, norādiet, kā ziņas ir iegūtas (norādiet, ja tas ir tāds pats, kā tas, kas norādīts etiķetē). (O)

2.4. Ja rokasgrāmatā ir norādīti arī dati par trokšņa līmeni, norādiet, kā dati iegūti un kā tie izteikti. Ja šie dati ir salīdzināti ar citām automašīnām, norādiet, kā tas darīts (norādiet, ja tie ir tādi paši kā tie, kas norādīti etiķetē). (O)

2.5. Ja rokasgrāmatā ir norādīti dati par toksiskām emisijām, norādiet, kā šie dati ir izteikti. Ja šie dati ir salīdzināti ar citām automašīnām, norādiet, kā tas darīts. (O)

2.6. Vai klasifikācijas sistēma vieglo automašīnu iedalīšanai noteiktās klasēs ir radīta izmantošanai rokasgrāmatā? Ja jā, sniedziet informāciju par to, kā šī sistēma darbojas (norādiet, ja tā ir tāda pati kā etiķetē). (O)

2.7. Vai rokasgrāmatā ir ietvertas arī atsauces uz automašīnu ekonomiskajām priekšrocībām un trūkumiem, piemēram, transportlīdzekļu nodevām, kas varētu ietekmēt automašīnas veida izvēli un tādējādi būt saistītas ar degvielas ekonomiju? Paskaidrojiet, kā informācija tiek sniegta. (O)

2.8. Vai rokasgrāmatā ir ietverta degvielas ekonomijas klase? Paskaidrojiet, kā informācija tiek sniegta. (O)

2.9. Vai bez iepriekš minētā rokasgrāmatā(ās), ko izmanto jūsu valstī, ir arī cita informācija papildus obligātajām norādēm, kas minētas Direktīvas 1999/94/EK ĪI pielikumā? Ja jā, raksturojiet, kā rokasgrāmata pārsniedz direktīvā minētās norādes, un sniedziet pamatojumu papildu nosacījumiem. (O)

2.10. Vai rokasgrāmatai ir elektroniska versija? Norādiet tīmekļa vietnes adresi, laiku, cik ilgi vietne darbojas, un apmeklētāju skaitu, cik to līdz šim apmeklējuši. Vai ir pieejami šķirošanas un meklēšanas rīki? Cik bieži rokasgrāmatas elektroniskais variants tiek atjaunināts? Īsumā aprakstiet tās saturu un formātu. (O)

2.11. Vai nākotnē ir pielāgot rokasgrāmatas papīra un elektroniskā varianta formu? Ja jā, sniedziet informāciju, norādot arī paredzēto(s) datumu(s), pievienojamo datu avotus un plānoto izmaiņu pamatojumu. (O)

Plakāta (vai cita veida afišu) forma

3. Kādas formas plakāti (vai cita veida afišas) tiek izmantotas jūsu dalībvalstī? Lūdzu, sniedziet paraugus. (O)

3.1. Vai jūsu dalībvalstī ir kādi papildu noteikumi degvielas ekonomijas plakātiem (vai cita veida afišām) bez tiem, kas norādīti Direktīvā 1999/94/EK? Ja jā, informējiet par šiem jūsu tiesību aktos vai politikā noteiktajiem papildu noteikumiem, kā arī pamatojiet šos papildus noteikumus. (O)

3.2. Vai nākotnē ir plānots precizēt plakāta (vai cita veida afišu) formu? Ja jā, sniedziet informāciju, norādot arī paredzēto(s) datumu(s), pievienojamo datu avotus un plānoto izmaiņu pamatojumu. (O)

Reklāmas literatūras forma

4. Kādas formas reklāmas literatūra tiek izmantota? (O)

4.1. Vai jūsu dalībvalstī ir kādi papildu noteikumi "cita veida reklāmas literatūrai" bez tiem, kas norādīti Direktīvā 1999/94/EK? Ja jā, informējiet par šiem jūsu tiesību aktos vai politikā noteiktajiem papildu noteikumiem, kā arī pamatojiet šos papildu noteikumus. (O)

4.2. Vai jūsu dalībvalstī ir noteikumi par cita veida reklāmas materiāliem, kas nav literatūra (piem., par internetu, televīziju, radio)? Ja jā, lūdzu, norādiet sīkāk. (O)

4.3. Vai nākotnē ir plānots pielāgot spēkā esošos noteikumus par reklāmas literatūru vai cita veida reklāmas materiāliem, kas nav literatūra? Ja jā, sniedziet informāciju, norādot arī paredzēto(s) datumu(s), pievienojamo datu avotus un plānoto izmaiņu pamatojumu. (O)

Formāta pielāgojumi kopš direktīvas īstenošanas

5. Vai kādi no jūsu dalībvalstī ieviestajiem direktīvas noteikumiem (piem., par plakātiem, rokasgrāmatām, etiķetēm) ir mainīti izvērtēšanas periodā (t.i., kopš direktīvas noteikumi sākotnēji tika ieviesti jūsu valstī)? (O)

5.1. Norādiet, kuri Direktīvas 1999/94/EK noteikumi, kas tika ieviesti no 2001. gada 18. janvāra, ir tikuši mainīti. Ja iespējams, iesniedziet paraugus (piem., etiķeti, rokasgrāmatu). (O)

5.2. Pamatojiet dažādos pārlabojumus. (O)

E. ĪSTENOŠANAS JAUTĀJUMI

Vispārīgi noteikumi

1. Kā pienākumi ir sadalīti starp valdību, tirgotājiem, ražotājiem un ievedējiem? (O)

1.1. Kas ir atbildīgs par rokasgrāmatas izstrādes, izdošanas un izplatīšanas pārraudzību? (O)

1.2. Kas ir atbildīgs par etiķetes izstrādes, izdošanas un izplatīšanas pārraudzību? (O)

1.3. Kas maksā par rokasgrāmatu, etiķešu un plakātu izstrādi un izplatīšanu? (O)

2. Kādas sistēmas ir izveidotas informācijas sagatavošanai, pārraudzībai un izplatīšanai? (O)

2.1. Cik rokasgrāmatu tiek iespiests katru gadu? Kā un kam rokasgrāmatas tiek izplatītas? (O)

2.2. Kā tirgotāji iegūst etiķetes? (O)

2.3. Kā tirgotāji iegūst plakātus? (O)

2.4. Kāds pēc tirgotāju domām ir efektīvākais veids etiķešu, rokasgrāmatu un plakātu (displeju) iegūšanai un kādi pēc viņu domām ir šķēršļi, kas kavē šādu lietderīgu sistēmu pieņemšanu? (N)

3. Vai jūsu valstī ir plānots turpināt izmantot rokasgrāmatu, etiķešu un plakātu pašreizējo izstrādes un izplatīšanas sistēmu? Ja nē, informējiet par nodomiem veikt korekcijas, to pamatojot, kā arī par izmaiņu spēkā stāšanās paredzamo laiku. (O)

4. Kad jūsu dalībvalstī tika ieviesti Direktīvas 1999/94/EK noteikumi? Precizējiet, ja dažādi noteikumi tika ieviesti dažādos laikos. (O)

5. Vai atbilstības pakāpe direktīvas noteikumiem ir izvērtēta? Ja jā, sniedziet informāciju par izmantotajām novērtēšanas metodēm un lēsto precizitātes pakāpi. Lūdzu, skaidri norādiet, ja daži vērtēšanas aspekti ir atšķirīgi etiķetēm, plakātiem, rokasgrāmatām un reklāmas literatūrai. Ja ir veikti apsekojumi, sniedziet informāciju, norādot apsekoto personu skaitu, precizitātes vērtējumu un vērtējumu reprezentativitātei. Norādiet arī laiku, ko aptver šie vērtējumi. (O)

6. Kāda ir atbilstības pakāpe direktīvas noteikumiem? (O)

Etiķetes atbilstība

6.1. Vai etiķetes saturs un forma atbilst direktīvas noteikumiem, un vai etiķete noformēta saskaņā ar direktīvas noteikumiem? (O)

6.1.1. Vai etiķetes atbilst standartizētai formai tā, lai patērētājiem būtu vieglāk tās atpazīt? (O)

6.1.2. Vai visas etiķetes ir A4 izmēra (t.i., 297 mm reiz 210 mm)? (O)

6.1.3. Vai etiķetēs ir informācija par degvielas patēriņu un CO2 emisiju saskaņā ar direktīvas I pielikumu? (O)

6.1.4. Vai etiķetēs ir teksts par rokasgrāmatas pieejamību un CO2 emisiju tā, kā norādīts direktīvas I pielikumā? (O)

6.1.5. Procentuāli cik automašīnām ir tiem atbilstoša etiķete, kas atbilst visiem direktīvas noteikumiem? (N)

6.1.6. Procentuāli cik automašīnām etiķete, kas ir tām piestiprināta? (N)

6.1.7. Procentuāli cik automašīnām etiķete atrodas pietiekami tuvu? (N)

6.1.8. Procentuāli cik automašīnām etiķete nav piestiprināta vai neatrodas to tuvumā? Kādu iemeslu dēļ, pēc tirgotāju domām, etiķetes nav piestiprinātas vai neatrodas automašīnu tuvumā? (N)

6.1.9. Procentuāli cik automašīnām etiķete ir neskaidra? (N)

6.1.10. Procentuāli cik automašīnām etiķete ir bojāta? (N)

6.1.11. Procentuāli cik automašīnām etiķete precīzi neatbilst attiecīgajai automašīnai? (N)

6.1.12. Procentuāli cik automašīnām etiķetes saturs neatbilst direktīvā noteiktajam? Kādi ir iemesli satura neatbilstībai gadījumos, kad etiķetes saturs neatbilst direktīvā noteiktajam? (N)

6.1.13. Procentuāli cik automašīnām etiķetes forma neatbilst direktīvā noteiktajai? Kādi ir iemesli formas neatbilstībai gadījumos, kad etiķetes forma neatbilst direktīvā noteiktajai? (N)

6.1.14. Lūdzu iesniedziet sīkāku informāciju attiecībā uz etiķetēm ar neskaidriem marķējumiem, atzīmēm, simboliem vai uzrakstiem, kas attiecas uz degvielas patēriņu vai CO2 emisiju, kuri neatbilst direktīvas prasībām. (O)

6.1.15. Vai ir gadījumi, kad automašīnām ir piestiprinātas konkurējošas etiķetes ar informāciju par degvielas ekonomiju, kas neatbilst informācijai oficiālajā etiķetē? Ja jā, lūdzu, sniedziet sīkāku informāciju. (N)

6.2. Sniedziet secinājumus par etiķeti un tās atbilstību direktīvas noteikumiem. (O)

Rokasgrāmatu atbilstība

6.3. Vai rokasgrāmatas saturs un forma atbilst direktīvas noteikumiem un vai rokasgrāmata tiek izplatīta saskaņā ar direktīvas noteikumiem? (O)

6.3.1. Kādi ir rokasgrāmatas izmēri un cik tajā lappušu? (O)

6.3.2. Vai automašīnu modeļi ir sagrupēti pēc to markām un alfabēta secībā? (O)

6.3.3. Vai papildus sagrupējumam alfabēta secībā automašīnu modeļi ir sagrupēti arī pēc citiem parametriem? Raksturojiet, kā modeļi ir sagrupēti. (O)

6.3.4. Cik bieži rokasgrāmata tiek atjaunināta? (O)

6.3.5. Vai jaunākajā rokasgrāmatas versijā ir visu to jauno vieglo automašīnu modeļu saraksts, kuras pieejamas šīs atjaunotās versijas publicēšanas dienā? (O)

6.3.6. Vai katra rokasgrāmatā iekļautā modeļa degvielas tips, oficiālā skaitliskā vērtība degvielas patēriņam un CO2 emisijai ir norādīta pareizi saskaņā ar direktīvas noteikumiem? (O)

6.3.7. Vai katram rokasgrāmatā iekļautajam modelim ir norādīti arī kādi citi dati papildus tiem, kas noteikti direktīvā? Ja jā, precizējiet un pamatojiet to iekļaušanu rokasgrāmatā. (O)

6.3.8. Vai rokasgrāmatā ir izmantotas citas neskaidras atzīmes, simboli vai uzraksti, kas attiecas uz degvielas patēriņu vai CO2 emisiju un kas neatbilst direktīvas noteikumiem? Ja jā, lūdzu, norādiet sīkāk. (O)

6.3.9. Vai ir gadījumi, kad izstāžu zālēs ir izvietotas konkurējošas rokasgrāmatas ar informāciju par degvielas ekonomiju, kas neatbilst informācijai oficiālajā rokasgrāmatā? Ja jā, lūdzu, sniedziet sīkāku informāciju. (N)

6.3.10. Procentuāli cik tirdzniecības uzņēmumiem tirdzniecības vietā ir pieejamas bezmaksas rokasgrāmatas un cik uzņēmumiem tādu nav? Kādu iemeslu dēļ tirdzniecības vietā nav pieejamas bezmaksas rokasgrāmatas? (N)

6.3.11. Vai tirdzniecības uzņēmumiem ir problēmas ar rokasgrāmatu piegādi? (N)

6.3.12. Vai rokasgrāmatas ir izliktas tirdzniecības vietā? Kādēļ tirgotāji neizstāda rokasgrāmatu? (N)

6.4. Sniedziet secinājumus par rokasgrāmatu un tās atbilstību direktīvas noteikumiem. (O)

Plakātu (afišu) atbilstība

6.5. Vai plakāta (afišas) saturs un forma atbilst direktīvas noteikumiem un vai tas arī ir izstādīts saskaņā ar direktīvas noteikumiem? (O)

6.5.1. Procentuāli cik tirgotāju tirdzniecības vietā neizstāda plakātu (afišu)? (N)

6.5.2. Procentuāli cik tirgotāju tirdzniecības vietā neizstāda plakātu (afišu) redzamā vietā? (N)

6.5.3. Kā plakāti (displeji), kas ir izstādīti tirdzniecības vietā, neatbilst direktīvai? (N)

6.5.4. Kādu iemeslu dēļ tirgotāji neizstāda degvielas patēriņa plakātu (afišu)? (N)

6.5.5. Kādu iemeslu dēļ tirgotāji neizstāda degvielas plakātu (displeju) redzamā vietā? (N)

6.5.6. Kā tirgotāji paskaidro gadījumus, kad plakāta (displeja) forma vai saturs neatbilst direktīvai? (N)

6.6. Sniedziet secinājumus par plakātu (afišu) un tā atbilstību direktīvas noteikumiem. (O)

Cita veida reklāmas literatūras atbilstība

6.7. Vai reklāmas literatūra atbilst direktīvas noteikumiem? (O)

6.8. Sniedziet piemērus, kad reklāmas literatūra neatbilst direktīvas noteikumiem. (O)

6.9. Sniedziet secinājumus par reklāmas literatūras atbilstību direktīvas noteikumiem. (O)

Atbilstības novērtējums

6.10. Kā tirdzniecības uzņēmuma atbilstība (attiecībā uz etiķešu un plakātu izstādīšanu un rokasgrāmatu izplatīšanu saskaņā ar noteikumiem direktīvā) atšķiras atkarībā no reģiona un tirdzniecības uzņēmumu veida (t.i., atkarīgs vai neatkarīgs uzņēmums; vienas vai vairāku marku tirdzniecības uzņēmums; ražotāja)? (N)

6.11. Kādā mērā tirdzniecības uzņēmuma atbilstība (attiecībā uz etiķešu un plakātu izstādīšanu un rokasgrāmatu izplatīšanu saskaņā ar noteikumiem direktīvā) atšķiras atkarībā no premiālās samaksas (komisijas maksas) sistēmas, ko piemēro pārdevēju atalgošanai? (N)

6.12. Kādā mērā atšķiras atbilstības pakāpe jūsu dalībvalstī atšķiras atkarībā no patērētāja informētības par degvielas ekonomijas jautājumiem un novērtētās direktīvas noteikumu ietekmes uz patērētāja uzvedību? (N)

Sankciju sistēma

6.13. Kādu sankciju sistēmu ir paredzēts piemērot jūsu dalībvalstī gadījumā, kad pārkāpti valsts noteikumi, kuri pieņemti saskaņā ar šo direktīvu? (O)

6.13.1. Vai jūsu dalībvalsts ir noteikusi sankcijas, kas piemērojamas to noteikumu pārkāpumiem, kuri pieņemti saskaņā ar šo direktīvu. (O)

6.13.2. Sniedziet sīkāku informāciju par sankciju sistēmu. (O)

6.13.3. Vai kāda sankcija jau ir piemērota? Ja jā, kam sankcija tika piemērota un kāda veida sankcija tika piemērota? (O)

Grupēšanas sistēma

7. Direktīvas 2. panta 5. un 6. punktā ir noteikts, ka kāda transportlīdzekļa tipa versijas vai variantus var grupēt kā vienu un to pašu modeli. Vai šāda grupēšanas sistēma ir izstrādāta? Precizējiet principus, pēc kādiem grupēšanas sistēma ir izstrādāta. Precizējiet, kā grupēšanas sistēma ir attiecināta uz direktīvas noteikumiem. (N)

F. ATTIECINĀŠANA UZ CITIEM INFORMĀCIJAS NESĒJIEM

1. Vai jūs jau esat domājuši un/vai plānojat informācijas sistēmu attiecināt, piemēram, uz citiem informācijas nesējiem? Ja jā, kā un kādā nolūkā? (N)

2. Vai reālos apstākļos esat pārbaudījuši kādas alternatīvas informācijas nesēju formas? Ja jā, lūdzu, sniedziet informāciju par testēšanas metodēm un nosacījumiem, kā arī testu rezultātus. (N)

3. Vai esat atklājuši tiesiskus un institucionālus šķēršļus kuru dēļ prasības, kas piemērojamas reklāmas materiāliem, nevar attiecināt uz citiem informācijas nesējiem? Ja jā, lūdzu, norādiet sīkāk. (N)

G. VISPĀRĒJS NOVĒRTĒJUMS

1. Norādiet kas ir galvenais, ko esat mācījušies, īstenojot direktīvu (un savus papildu valsts noteikumus). (N)

2. Norādiet darbību, kura pēc jūsu domām ir vissteidzamākā, lai uzlabotu direktīvas efektivitāti gan jūsu dalībvalstī, gan Eiropas Savienībā. (N)

[1] OV L 12, 18.1.2000., 16. lpp.

[2] Ja veidlapu aizpilda vairāk kā viena persona (vai organizācija/nodaļa), norādiet augstāk minēto informāciju par katru.

Top